PL183094B1 - Sposób i urządzenie do dekodowania obrazów - Google Patents

Sposób i urządzenie do dekodowania obrazów

Info

Publication number
PL183094B1
PL183094B1 PL97348143A PL34814397A PL183094B1 PL 183094 B1 PL183094 B1 PL 183094B1 PL 97348143 A PL97348143 A PL 97348143A PL 34814397 A PL34814397 A PL 34814397A PL 183094 B1 PL183094 B1 PL 183094B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pixels
areas
irrelevant
image
pseudo
Prior art date
Application number
PL97348143A
Other languages
English (en)
Inventor
Marcel Breeuwer
Gunnewiek Reiner B. M. Klein
Original Assignee
Koninkl Philips Electronics Nv
Koninklijke Philips Electronics Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Koninkl Philips Electronics Nv, Koninklijke Philips Electronics Nv filed Critical Koninkl Philips Electronics Nv
Publication of PL183094B1 publication Critical patent/PL183094B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N1/00Scanning, transmission or reproduction of documents or the like, e.g. facsimile transmission; Details thereof
    • H04N1/41Bandwidth or redundancy reduction
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N19/00Methods or arrangements for coding, decoding, compressing or decompressing digital video signals
    • H04N19/60Methods or arrangements for coding, decoding, compressing or decompressing digital video signals using transform coding
    • H04N19/649Methods or arrangements for coding, decoding, compressing or decompressing digital video signals using transform coding the transform being applied to non rectangular image segments
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N19/00Methods or arrangements for coding, decoding, compressing or decompressing digital video signals
    • H04N19/20Methods or arrangements for coding, decoding, compressing or decompressing digital video signals using video object coding

Abstract

1. Sposób dekodowania obrazów zawie- rajacych obszary istotnych danych oraz obszary nieistotnych danych, znamienny tym, ze identyfikuje sie dane pseudoobrazu w oparciu o informacje o granicy i zaste- puje sie (9) dane pseudoobrazu przez usta- lone z góry dane obrazu. FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do dekodowania obrazów. Zakodowane obrazy zawierają obszary istotnych i nieistotnych danych obrazowych, przy czym dane nieistotne identyfikuje się przy kodowaniu.
Obrazy wizyjne mają zazwyczaj kształt prostokątny, chociaż użytkownik nie zawsze jest zainteresowany całym, prostokątnym obszarem obrazu. Na przykład informacja istotna z medycznego punktu widzenia jest często zawarta w kołowych obszarach obrazów medycznych. Obrazy takie wykazują ostre przejście między tymi kołowymi obszarami, a nieistotnym (zwykle czarnym) tłem. Niemiecki opis patentowy DE 3613759 ujawnia sposób zapisu tego typu obrazów. Kompresja danych jest uzyskiwana, w tym przypadku, przez pomijanie pikseli nieistotnych obszarów obrazu. Granica między obszarem istotnym i nieistotnym jest z góry znana, tak w przypadku nadajnika jak i odbiornika. Dzięki temu w odbiorniku jest określona pozycja wyświetlania na ekranie każdego odebranego piksela.
Praktyczny przykład realizacji układu wykrywania granicy nagłych przejść od (czarnych) pikseli o wartości tła do pikseli istotnych i vice versa - został ujawniony w opisie patentowym US 5 014 198.
Obrazy wizyjne są obecnie kodowane i poddawane kompresji przy użyciu takich sposobów kodowania jak metoda transformacji bloków lub DPCM, które wykorzystują korelację między sąsiednimi pikselami obrazu. Takie sposoby wymagają znacznej liczby bitów do kodowania ostrych przejść między sąsiednimi pikselami. Granice między istotnymi, a nieistotnymi obszarami obrazu znacząco wpływają na efektywność kodowania w przypadku wyżej wymienionych obrazów.
W opisie patentowym US 5 267 333 zostało ujawnione urządzenie do syntezy obrazu ze zbioru danych obrazowych. Natomiast w opisie patentowym US 5 422 964 ujawniono sposób kodowania i dekodowania obrazów cyfrowych za pomocą transformacji bloków pikseli umożliwiającej redukcję szybkości transmisji.
Transformacja bloków wywołuje nieciągłość poziomu jaskrawości, dla pikseli sąsiadujących z granicą bloku. Nieciągłości dla każdego granicznego piksela są wykrywane za pomocą zmiany znaku dwóch gradientów poziomu, wyliczanych odpowiednio dla poziomów dwóch pikseli sąsiadujących z pikselem granicznym.
W opisie patentowym US 5 212 565 zostało ujawnione przekształcanie obszaru danych obrazowych z pola danych bez kompresji w cyfrowe dane binarne, podzielone na subsekcje
183 094 bloków bitów. Subsekcje poddaje się kompresji, w której każda subsekcja jest reprezentowana w kategorii wartości jej danych dominujących plus wystąpienia danych nie redundantnych.
Sposób dekodowania obrazów zawierających obszary istotnych danych oraz obszary nieistotnych danych, według wynalazku, wyróżnia się tym, że identyfikuje się dane pseudoobrazu w oparciu o informacje o granicy i zastępuje się dane pseudoobrazu przez ustalone z góry dane obrazu.
Zakodowane informacje o granicy korzystnie odbiera się i dekoduje.
Urządzenie do dekodowania obrazów zawierających obszary istotnych danych oraz obszary nieistotnych danych, według wynalazku, wyróżnia się tym, że zawiera dekoder granicy, identyfikujący dane pseudoobrazu w oparciu o informacje o granicy i obwód rekonstrukcji, do zastępowania danych pseudoobrazu przez określone dane obrazu.
Dekoder granicy jest korzystnie skonfigurowany do odbioru zakodowanych informacji o granicy i do dekodowania zakodowanych informacji o granicy.
Doświadczalnie sprawdzono, że medyczne obrazy mogą być kodowane przy szybkości transmisji bitów mniejszej o 30%.
Podczas dekodowania rekonstruuje się ostre przejścia między istotnymi i nieistotnymi obszarami danych obrazu. Zrekonstruowany obraz ma taki sam wygląd jak obraz oryginalny, zwykle oglądany przez specjalistów.
Przedmiot wynalazku, w przykładzie wykonania, jest odtworzony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy układu dostosowanego do kodowania i dekodowania obrazów zgodnie z wynalazkiem, fig. 2A do 2E - przebiegi sygnałów ilustrujące działanie przykładowej realizacji układu modyfikującego z fig. 1, a fig. 3A do 3C przedstawiają obszary obrazu ilustrujące działanie szczególnej realizacji układu modyfikującego z fig. 1.
Figura 1 przedstawia schemat blokowy układu dostosowanego do kodowania i dekodowania obrazów. Prostokątny obraz, przeznaczony do zakodowania, jest oznaczony liczbą 1. Obraz składa się z kołowego obszaru 11, zawierającego istotne piksele i obszaru 12, zawierającego piksele nieistotne, jak pokazano na fig. 1. Granica między obszarami jest oznaczona liczbą 13. Od tego miejsca i dalej istotne piksele będą oznaczane jako x[i, j], a nieistotne jako y[i, j]. Pseudopiksele będą oznaczone jako p [i, j].
Sygnał wizyjny podaje się do zespołu wykrywania granicy 2, który jest dostosowany do wykrywania granicy 13, na przykład wykrywania nagłych przejść od (czarnych) pikseli o wartości tła do pikseli istotnych i vice versa. Praktyczny przykład realizacji zespołu wykrywania granicy 2 jest znany. Granica 13 jest bezstratnie kodowana w zespole kodowania granicy 3 i przekazywana bądź nagrywana. Sposoby bezstratnego kodowania są znane. Na przykład kodowanie o zmiennej długości może być zastosowane do maski definiującej obszar nieistotnych pikseli. Jeśli obszar istotnych pikseli ma kształt koła, to wystarczy przekazanie danych o jego środku i promieniu. Zespół wykrywania granicy 2 i zespół kodowania granicy 3 mogą być pominięte, jeśli granice są znane z góry.
Sygnał wizyjny podaje się dalej, do układu modyfikującego 4. Układ ten otrzymuje informację o granicy z zespołu wykrywania granicy 2 i określa, na jej podstawie, czy podany piksel jest pikselem istotnym i pochodzi z obszaru 11, czy też jest pikselem nieistotnym, pochodzącym z obszaru 12. Nieistotne piksele są modyfikowane, jak to zostanie poniżej opisane. Następnie piksele są podawane do konwencjonalnego kodera obrazu, na przykład wykorzystującego metodę transformacji bloków lub DPCM. Zakodowana informacja o granicy B oraz informacja o obrazie I są zapisywane na nośniku informacji dla późniejszego wykorzystania, lub przekazywane do oddalonego odbiornika. Nośnik zapisu lub transmisji jest oznaczony liczbą 6.
Poniżej zostaną opisane przykłady wykonania układu modyfikującego 4, na podstawie ich odpowiednich sygnałów wyjściowych. Praktyczne układy mogą być łatwo zaprojektowane przez osoby znające sposoby przetwarzania sygnałów cyfrowych. Odpowiednie przebiegi sygnałów zostały pokazane na fig. 2A do 2E. Dla uproszczenia pokazano sygnały jednowymiarowe, chociaż należy zrozumieć, że operacja modyfikacji jest korzystnie stosowana w dwuwymiarowej przestrzeni obrazowej. Sygnał wejściowy, dla odniesienia, został przedstawiony na fig. 2A. Zawiera on szereg nieistotnych pikseli y[n] i szereg istotnych pikseli
183 094 x[n]. Przyjęto, że tło obrazu jest czarne, stąd wszystkie piksele y[n] mają wartość zero. Odpowiednie sygnały wyjściowe układu modyfikującego zostały pokazane na fig. 2B do 2E. Teraz odpowiednie sygnały wyjściowe zawierają szereg pseudopikseli p[n] i szereg istotnych pikseli x[n].
Przebieg, pokazany na fig. 2B, został uzyskany przez zastąpienie nieistotnych pikseli y[n] identycznymi pseudopikselami p[n], których wartość odpowiada pierwszemu istotnemu pikselowi x[n] poza granicą. W przebiegu, pokazanym na fig. 2C, pseudopikseli p[n] stopniowo zmieniają, swoją wartość, od początkowej zero do wartości pierwszego istotnego piksela x[n] poza granicą. W przebiegu, z fig. 2D, nieistotna część obrazu stanowi zwierciadlane odbicie części istotnej. Dodatkowo, część pseudo-sygnałowa może zostać odfiltrowana przez filtr dolnoprzepustowy dla dalszego wygładzenia przejścia, co zapobiegnie pojawieniu się znaczących współczynników zmiennoprądowych i jeszcze podwyższy efektywność kodowania: Przebieg, z fig. 2E przedstawia pseudopikseli p[n] uzyskane przez ekstrapolację pikseli x[n] z obszaru istotnego do nieistotnego.
Ekstrapolacja, pokazana na fig. 2E, zostanie teraz przedstawiona dla dwuwymiarowej przestrzeni obrazowej. Na fig. 3A do 3C pokazano lewy, górny róg prostokątnego obrazu. Blok pikseli 41, z fig. 3A, o odpowiednich rozmiarach (tu pokazano blok 4x4) jest tak wstępnie wybrany, aby zawierał pojedynczy nieistotny piksel 51 w lewym, górnym rogu. Nieistotny piksel y[i, j] jest następnie zamieniany na pseudopiksel p[i, j], mający średnią wartość wszystkich pozostałych pikseli w bloku. Matematyczny opis wygląda jak niżej:
Piy] = N- ^x[n,m], gdzie n i m (n,m - 0...N) określają położenie piksela w bloku NxN. Powyższa operacja jest powtarzana dla wszystkich nieistotnych pikseli y[i, j] wzdłuż granicy między istotnym obszarem 11, a nieistotnym obszarem 12, aż do przetworzenia ostatniego nieistotnego piksela 55. Blok 41 przesuwa się wzdłuż granicy, tak jak pokazuje strzałka 42. Blok może zawierać, w trakcie przetwarzania, uprzednio wygenerowane pseudopiksele, jak również jeszcze nie zastąpione piksele nieistotne. Podczas ekstrapolacji piksela 52 blok zawiera pseudopiksel 51. Nieistotny piksel 54 jest zawarty w bloku podczas przetwarzania piksela 53. Pseudopiksele są uwzględniane podczas uśredniania, a piksele nieistotne nie są.
Figura 3B przedstawia sytuację po zastąpieniu wszystkich granicznych pikseli y[i, j] przez pseudopiksele p[i, j] (zacienione). Blok przesuwa się wówczas, w odwrotnym kierunku, wzdłuż nowoutworzonej granicy. Figura 3C przedstawia sytuację w następnym stopniu procesu. Nieistotny piksel 56 jest teraz zastępowany przez średnią pikseli z bloku 41 i bloku przesuwanego wzdłuż granicy w kierunku strzałki 43. W miarę postępu procesu ekstrapolacji coraz więcej pseudopikseli jest włączanych do bloku 41. Ostatecznie osiąga się wierzchołek 57 prostokątnego obrazu. Wówczas wszystkie pseudopiksele osiągną zbliżoną wartość. Obszar obrazu 12 może być, dzięki temu, bardzo efektywnie zakodowany. Obszar obrazu poddany ekstrapolacji może być dalej wygładzony za pomocą dwuwymiarowego filtra dolnoprzepustowego. Dzięki wygładzaniu ekstrapolowany obszar obrazu nie zawiera znacznych ilości energii.
Sposób dekodowania zostanie opisany na podstawie fig. 1.
Konwencjonalny dekoder 7 (na przykład wykorzystujący metodę transformacji bloków lub DPCM) przeprowadza operację odwrotną do operacji przeprowadzanej przez koder 5 na wyjściu nadajnika. Dlatego dekoder 7 rekonstruuje piksele do stanu wysłanego przez nadajnik. Gdyby obraz w takim stanie został wyświetlony na ekranie, to pseudopiksele zostałyby również wyświetlone, dając obraz z którym widz (w naszym przypadku specjalista medyczny) nie jest zaznajomiony. Dekoder granicy 8 otrzymuje słowo kodowe B, reprezentujące granicę między danymi istotnymi i pseudodanymi. W alternatywnym przypadku granice są znane z góry i zapisane lokalnie. Zdekodowane piksele i informacja o granicy są podawane do obwodu rekonstrukcji 9. Na podstawie informacji o granicy obwód rekonstrukcji identyfikuje pseudopiksele p[i, j] i istotne piksele x[i, j]. Jak to zostanie wykazane dalej, obwód rekonstrukcji 9 nie oddziałuje na piksele inne niż pseudopiksele. Piksele pseudoobrazu zostają
183 094 zastąpione przez założone dane obrazowe, na przykład czarne piksele. Tak zrekonstruowany obraz zawiera tak samo ostre granice jak obraz oryginalny.
Konwencjonalny koder wizyjny 5 (fig. 1) może być koderem wykorzystującym metodę transformacji bloków. W tym przypadku obraz jest dzielony na bloki, poddawane danej transformacji ortogonalnej, takiej jak dobrze znana dyskretna transformacja kosinusoidalna. Większość bloków będzie zawierała jedynie istotne piksele, inne tylko piksele nieistotne, a tak zwane bloki mieszane będą zawierały istotne i nieistotne dane obrazowe. Wyżej opisana zamiana nieistotnych pikseli na pseudopiksele dotyczy jedynie mieszanych bloków. Bloki zawierające jedynie piksele nieistotne w ogóle nie muszą być transformowane. Mogą być albo zignorowane, albo zakodowane jako pojedynczy, stały współczynnik (korzystnie zero, to znaczy czarne).
Podsumowując, ujawniono sposób kodowania obrazów zawierających obszary istotnych i nieistotnych pikseli (to znaczy tła). Piksele z nieistotnego obszaru są zastępowane przez piksele wygładzające przejście między obszarami. Tak otrzymany obraz jest następnie poddawany konwencjonalnemu kodowaniu obrazu, które obecnie generuje znacznie mniej bitów. Na wyjściu odbiornika pseudopiksele są zastępowane przez założone piksele tła, dla rekonstrukcji oryginalnych granic. Jeśli granica między obszarami nie jest znana z góry, to wykrywa się ją, koduje i przekazuje do odbiornika. Wynalazek jest szczególnie przydatny do kompresji medycznych obrazów o kołowych obszarach istotnych, ale może być również stosowany do kodowania innych obrazów wizyjnych, zawierających nieistotne obszary, takich jak obrazy w wideo telefonach, gdzie istotną informację stanowi obszar głowy i barków.
FIG. 3A
FIG.3B
FIG.3C
183 094
FIG.1
FIG.2A
FIG.2B
FIG.2C
FIG.2D
FIG.2E
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób dekodowania obrazów zawierających obszary istotnych danych oraz obszary nieistotnych danych, znamienny tym, że identyfikuje się dane pseudoobrazu w oparciu o informacje o granicy i zastępuje się (9) dane pseudoobrazu przez ustalone z góry dane obrazu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że odbiera się zakodowane informacje o granicy i dekoduje się (8) informacje o granicy.
  3. 3. Urządzenie do dekodowania obrazów zawierających obszary istotnych danych oraz obszary nieistotnych danych, znamienne tym, że zawiera dekoder granicy (8), identyfikujący dane pseudoobrazu w oparciu o informacje o granicy i obwód rekonstrukcji (9), do zastępowania danych pseudoobrazu przez określone dane obrazu.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że dekoder granicy (8) jest skonfigurowany do odbioru zakodowanych informacji o granicy i do dekodowania zakodowanych informacji o granicy.
PL97348143A 1996-03-28 1997-03-13 Sposób i urządzenie do dekodowania obrazów PL183094B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP96200834 1996-03-28
PCT/IB1997/000252 WO1997036419A2 (en) 1996-03-28 1997-03-13 Method and arrangement for encoding and decoding images

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL183094B1 true PL183094B1 (pl) 2002-05-31

Family

ID=8223822

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97324335A PL182578B1 (pl) 1996-03-28 1997-03-13 Sposób i urządzenie do kodowania obrazów
PL97348143A PL183094B1 (pl) 1996-03-28 1997-03-13 Sposób i urządzenie do dekodowania obrazów

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97324335A PL182578B1 (pl) 1996-03-28 1997-03-13 Sposób i urządzenie do kodowania obrazów

Country Status (9)

Country Link
US (1) US20040179745A1 (pl)
EP (2) EP1202576A3 (pl)
JP (1) JPH11506296A (pl)
CN (1) CN1211995C (pl)
AU (1) AU713795B2 (pl)
DE (1) DE69714530T2 (pl)
ES (1) ES2180934T3 (pl)
PL (2) PL182578B1 (pl)
WO (1) WO1997036419A2 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI103003B1 (fi) 1997-06-13 1999-03-31 Nokia Mobile Phones Ltd Suodatusmenetelmä, suodatin ja matkaviestinpääte
US6862371B2 (en) * 2001-12-31 2005-03-01 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Method of compressing images of arbitrarily shaped objects
ZA200602350B (en) * 2003-09-23 2007-09-26 Thomson Licensing Method for simulating film grain by mosaicing pre-computed samples
US20070242746A1 (en) * 2006-04-12 2007-10-18 Takehiro Kishimoto Video signal processing device
CN101193261B (zh) * 2007-03-28 2010-07-21 腾讯科技(深圳)有限公司 一种视频通信系统及方法
US8295364B2 (en) * 2009-04-02 2012-10-23 Sony Corporation System and method of video data encoding with minimum baseband data transmission
JP5853651B2 (ja) * 2011-11-30 2016-02-09 セイコーエプソン株式会社 印刷システム
GB2548358A (en) * 2016-03-15 2017-09-20 Nokia Technologies Oy A method, an apparatus and a computer program product for coding a 360-degree panoramic images and video
US11342067B1 (en) 2021-10-26 2022-05-24 Zebre Technologies, Inc. Methods, systems, and devices for caching and managing medical image files

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US267333A (en) * 1882-11-14 William daub
JPS63173485A (ja) * 1987-01-13 1988-07-18 Toshiba Corp 画像デ−タ圧縮装置
US5267333A (en) * 1989-02-28 1993-11-30 Sharp Kabushiki Kaisha Image compressing apparatus and image coding synthesizing method
US5212565A (en) * 1990-11-19 1993-05-18 Allied-Signal Inc. Method for reducing amount of stored digital image data without degrading a reconstituted image
DE4136636A1 (de) * 1991-11-07 1993-07-01 Bosch Gmbh Robert Einrichtung zur codierung von bildsignalen
FR2690299B1 (fr) * 1992-04-17 1994-06-17 Telecommunications Sa Procede et dispositif de filtrage spatial d'images numeriques decodees par transformation par bloc.
KR100209409B1 (ko) * 1995-03-20 1999-07-15 전주범 물체 왜곡을 이용한 물체 기반 부호화 방법 및 장치

Also Published As

Publication number Publication date
US20040179745A1 (en) 2004-09-16
EP1202576A2 (en) 2002-05-02
DE69714530T2 (de) 2003-04-24
PL182578B1 (pl) 2002-01-31
DE69714530D1 (de) 2002-09-12
PL324335A1 (en) 1998-05-25
WO1997036419A2 (en) 1997-10-02
ES2180934T3 (es) 2003-02-16
EP1202576A3 (en) 2005-03-23
AU713795B2 (en) 1999-12-09
WO1997036419A3 (en) 1997-12-18
EP0829163B1 (en) 2002-08-07
CN1194751A (zh) 1998-09-30
JPH11506296A (ja) 1999-06-02
AU2226597A (en) 1997-10-17
EP0829163A2 (en) 1998-03-18
CN1211995C (zh) 2005-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Robinson Efficient general-purpose image compression with binary tree predictive coding
US6603814B2 (en) Video compression scheme using wavelets
EP0859517A2 (en) Video coder employing pixel transposition
CN1115898A (zh) 用在图象信号解码系统中的改进的后处理方法
PL183094B1 (pl) Sposób i urządzenie do dekodowania obrazów
US6847736B2 (en) In image compression, selecting field or frame discrete wavelet transformation based on entropy, power, or variances from the high frequency subbands
Anastassiou et al. Gray-scale image coding for freeze-frame videoconferencing
JP2901656B2 (ja) 画像符号化装置
JP2813548B2 (ja) 条件付フィルタの自動閾値設定方法及びその復号方法
JP3271098B2 (ja) ディジタル画像信号復号装置および方法
JP2900808B2 (ja) 画像データの復号化時に生じるモスキートノイズの低減方法及び画像データの復号化装置
JP3227931B2 (ja) 符号化装置および復号化装置
JP3178140B2 (ja) 画像データ圧縮装置
JP2891251B2 (ja) 画像符号化装置及び画像復号化装置
Deng A new interpolative subband coding algorithm for lossless image compression
JP3488672B2 (ja) 画像処理装置、画像処理方法、およびその方法をコンピュータに実行させるプログラムを記録したコンピュータ読み取り可能な記録媒体
JP3198559B2 (ja) 映像情報量圧縮及び/又は情報量伸長装置
JPH07184208A (ja) 動画像符号化装置及び復号化装置
JP2004080815A (ja) 画像処理装置、画像処理方法および記録媒体
JP2001177848A (ja) 画像データ符号化方法、その装置、画像データ復号方法、その装置および画像圧縮伸長方法
JPH0622290A (ja) 画像信号符号化装置及び復号化装置
JPH0937240A (ja) 動画像符号化装置及び動画像復号装置
JPH07154788A (ja) 映像信号の符号化装置
JPH01251973A (ja) 映像信号の直交変換符号化装置および直交逆変換復号装置
JPH02211785A (ja) 復号装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060313