PL182145B1 - Pirotechniczny zapalnik czasowy - Google Patents

Pirotechniczny zapalnik czasowy

Info

Publication number
PL182145B1
PL182145B1 PL31798097A PL31798097A PL182145B1 PL 182145 B1 PL182145 B1 PL 182145B1 PL 31798097 A PL31798097 A PL 31798097A PL 31798097 A PL31798097 A PL 31798097A PL 182145 B1 PL182145 B1 PL 182145B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fuse
pyrotechnic
fuselage
powder
setting
Prior art date
Application number
PL31798097A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317980A1 (en
Inventor
Jerzy Staniak
Ryszard Kostrow
Original Assignee
Wojskowy Inst Techniczny Uzbro
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowy Inst Techniczny Uzbro filed Critical Wojskowy Inst Techniczny Uzbro
Priority to PL31798097A priority Critical patent/PL182145B1/pl
Publication of PL317980A1 publication Critical patent/PL317980A1/xx
Publication of PL182145B1 publication Critical patent/PL182145B1/pl

Links

Landscapes

  • Air Bags (AREA)

Abstract

Pirotechniczny zapalmk czasowy, wyposażony w iglicę, spłonkę zapalającą oraz pirotechniczne elementy opóźniające w postaci zaprasowanych pierścieniowych ścieżek prochowych, opóźniacza i przekaźnika pirotechnicznego, znamienny tym, że wyposażonyjest w zawór ustawczy (13) zaelaborowany spłonkązapalającą (19), który zamontowany jest obrotowo w poziomym gnieździe kadłuba (1) zapalnika.

Description

Przedmiotem wynalazku jest pirotechniczny zapalnik czasowy, przeznaczony do moździerzowych pocisków oświetlających.
Znane są pirotechniczne zapalniki czasowe wyposażone w iglicę osadzoną na sprężynie, spłonkę zapalającą, kanaliki ogniowe, opóźniające elementy pirotechniczne w postaci ścieżek prochowych w kształcie pierścieni wprasowanych w rowki pierścieni nastawczych posiadających kanaliki łącznikowe z wprasowanym przekaźnikiem oraz opóźniaczem pirotechnicznym, a także wyposażone we wzmacniacz pirotechniczny w postaci podsypki prochowej.
Górny pierścień nastawczy jest nieruchomy zaś dolny - ruchomy. Poprzez obrót dolnego pierścienia nastawczego można zmieniać całkowity czas palenia się ścieżki prochowej, która może osiągać długość do kilkudziesięciu centymetrów.
W znanych rozwiązaniach pirotechnicznych zapalników czasowych spłonka zapalająca oraz iglica znajdują się w tym samym kanale, naprzeciw siebie tak, że ich osie się pokrywają. W chwili wystrzału obsada bezwładnikowa spłonki zapalającej albo iglica wskutek działania sił bezwładności osiada, w wyniku czego zachodzi nakłucie spłonki zapalającej. Płomień od spłonki zapalającej przechodzi przez kanalik ogniowy usytuowany w kadłubie zapalnika do ścieżki prochowej górnego pierścienia nastawczego. Po wypaleniu się ścieżki prochowej na określonej długości, płomień przedostaje się przez kanalik łącznikowy z zaprasowanym w nim przekaźnikiem pirotechnicznym (prochowym) do ścieżki prochowej dolnego pierścienia nastawczego, a następnie przez kanał zaelaborowany opóźniaczem pirotechnicznym (prochowym) do wzmacniacza pirotechnicznego, który powoduje zapalenie ładunku oświetlającego oraz rozcalenie pocisku.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że zapalnik wyposażony jest w zawór ustawczy zaelaborowany spłonką zapalającą, przy czym zawór ustawczy zamontowany jest obrotowo w poziomym gnieździe kadłuba zapalnika.
Usytuowanie spłonki zapalającej w zaworze ustawczym obrotowo zamontowanym w kadłubie zapalnika powoduje zabezpieczenie spłonki zapalającej przed przypadkowym nakłuciem iglicą poprzez obrót zaworu ustawczego o kąt 90°, w wyniku którego oś spłonki zapalającej jest ustawiona prostopadle do osi iglicy, gwarantując tym samym bezpieczną eksploatację zapalnika do chwili oddania strzału.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest na rysunku, w którym fig. 1 przedstawia zapalnik w widoku ogólnym, od strony zaworu ustawczego, fig. 2 - zapalnik w przekroju osiowym przechodzący przez opóźniacz pirotechniczny zaelaborowany w skośnym kanale, gdy zawór ustawczy znajduje się w położeniu bojowym, fig. 3 - zapalnik w przekroju osiowym, w którym zawarty jest jednocześnie przekrój osiowy zaworu ustawczego znajdującego się w położeniu bojowym, zaś fig. 4 - zapalnik w częściowym przekroju osiowym przechodzącym przez opóźniacz pirotechniczny, gdy zapalnik wyposażony jest w kaptur ochronny.
182 145
W kadłubie 1 zapalnika, w poziomo usytuowanym gnieździe zamontowany jest obrotowo zawór ustawczy 13 za pomocą dwóch wkrętek 14 i uszczelki 15. Zewnętrzna wkrętka 14 spełnia rolę przeciwnakrętki. Zawór ustawczy 13 posiada możliwość obrotu o kąt 90° dookoła swej osi wzdłużnej w gnieździe kadłuba 1.
Obrót zaworu ustawczego 13 ogranicza kołek nastawczy 16 osadzony na stałe w kadłubie 1. W zaworze ustawczym 13 osadzona jest na stałe spłonka zapalająca 17. W położeniu marszowym zaworu ustawczego 13 oś spłonki zapalającej 17 usytuowana jest prostopadle względem osi iglicy 10. Zawór ustawczy 13 ze spłonką zapalającą 17 zamontowany obrotowo w kadłubie 1 zabezpiecza zapalnik przed przypadkowym zadziałaniem podczas jego eksploatacji do momentu strzelania. Zadziałanie zapalnika może nastąpić tylko przy takim nastawieniu zaworu ustawczego 13, w którym oś spłonki zapalającej 17 pokrywa się z osią iglicy 10 opierającej się na sprężynie 9 utrzymującej iglicę 10 w górnym położeniu. Wtedy zawór 13 znajduje się w położeniu bojowym. W kadłubie 1, w skośnym kanale wprasowany jest opóźniacz pirotechniczny 22, którego czas palenia wynosi 1,6 sekundy. A zatem opóźniacz pirotechniczny 22 dodatkowo zabezpiecza przed natychmiastowym zadziałaniem zapalnika i w rezultacie pocisku - przy zerowych nastawach czasowych zapalnika do chwili wypalenia się opóźniacza pirotechnicznego, czyli po upływie 1,6 sekundy. Zakończenie opóźniacza pirotechnicznego 22 stanowi przekaźnik ogniowy, przekazujący impuls ogniowy do podsypki prochowej 7 i ładunku rozcalającego 12 usytuowanych w dolnym gnieździe kadłuba 1. Gniazdo to zamknięte jest od dołu wkręconą do oporu wkrętką denną 27 posiadającą otwór przykryty wkładka celuloidową 21.
Górna powierzchnia kanału, w którym znajduje się opóźniacz pirotechniczny 22 przykryta jest naklejonym krążkiem gazy. Górny i dolny pierścień 2 i 3 mają wzdłuż swoich obwodów wykonane rowki, w które wprasowane są ścieżki prochowe 4 i 5. Ścieżki prochowe 4 i 5 pokryte są naklejonymi na nich krążkami pergaminu zabezpieczającymi przed przeniesieniem ognia po powierzchni ścieżek prochowych 4 i 5. Zaelaborowane pierścienie 2 i 3 oddzielone są od siebie podkładką sukienną 18, zaś dolna powierzchnia dolnego pierścienia 3 oddzielona jest od kadłuba 1 podkładką sukienną 20. Podkładki sukienne 18 i 20 uszczelniają przestrzeń między pierścieniami 2 i 3 oraz między nimi a kadłubem 1 zapalnika.
Korek 11 wkręcony w górną część otworu znajdującego się w czołowej części kadłuba 1 zabezpiecza iglicę 10 i sprężynę 9 przed wypadnięciem z kadłuba 1.
Mechanizm zapalający zapalnika tworzy iglica 10 i sprężyna 9. Urządzenie czasowe zapalnika stanowi kadłub 1, górny pierścień 2 zaelaborowany górną ścieżką prochową 4, dolny pierścień 3 zaelaborowany dolną ścieżką prochową 5, pierścień zaciskowy 6, główka B zapalnika oraz mechanizm zapalający. Na trzon kadłuba 1 z zaworem ustawczym 13 nałożony jest dolny pierścień 3 zaelaborowany ścieżką prochową 5, górny pierścień 2 zaelaborowany ścieżką prochową 4 oraz pierścień zaciskowy 6. Całość dociśnięta jest do kadłuba 1 główką 8 nakręconą na górną część trzonu kadłuba 1. Po dociśnięciu górnego pierścienia 2, dolnego pierścienia 3 oraz pierścienia zaciskowego 6, położenie główki 8 zapalnika ustalone jest dwoma wkrętami ustalającymi 19 wkręconymi do oporu w jej ściankę.
Zaelaborowany górny pierścień 2 osadzony jest nieruchomo na trzonie kadłuba 1, ponieważ jest połączony z kadłubem 1 za pomocą klinowych wycięć wykonanych w kadłubie 1 i górnym pierścieniu 2. Zaelaborowany dolny pierścień 3 osadzony jest ruchomo na trzonie kadłuba 1 i umożliwia wykonanie nastaw czasowych zapalnika. Dolny pierścień 3 ma na zewnętrznej powierzchni naniesioną skalę posiadającą 110 podziałek oznaczonych cyfrowo co pięć podziałek. Na powierzchni bocznej kadłuba 1, pod tą skalą, na wysokości opóźniacza pirotechnicznego 22 naniesiona jest pionowa ryska nastawcza. Na powierzchni bocznej kadłuba 1 występuje także pionowa ryska ustawcza oznaczona literą „M” odpowiadająca położeniu marszowemu zaworu ustawczego 13 i pozioma ryska ustawcza oznaczona literą „B” odpowiadająca bojowemu położeniu zaworu ustawczego 13. Obie ryski ustawcze oznaczone literą „M” i „B” usytuowane są prostopadle względem siebie.
182 145
Średni czas palenia ścieżek prochowych 4 i 5 oraz opóźniacza pirotechnicznego 22 wynosi 21 sekund. Jest to całkowity, średni czas działania zapalnika.
Przed działaniem wilgoci zapalnik chroniony jest kapturem ochronnym 23 nakręconym na kadłub 1 zapalnika.
Przed strzelaniem należy odkręcić kaptur ochronny 23 z kadłuba 1 zapalnika. W celu uzyskania czasowego działania zapalnika należy za pomocą klucza nastawczego obrócić dolny pierścień 3 do otrzymania pokrycia żądanej podziałki skali czasowej z pionową ryską nastawczą znajdującą się na kadłubie 1 pod tą skalą. Następnie, zawór ustawczy 13 należy ustawić w położenie bojowe obracając go o kąt 90° z położenia marszowego do położenia bojowego. Wtedy ryska ustawcza zaworu ustawczego 13 przechodzi z pozycji, w której jest zgrana z pionową ryską ustawczą oznaczoną literą „M” do pozycji, w której jest zgrana z poziomą ryską ustawczą oznaczoną literą „B”. W chwili strzału, pod wpływem sił bezwładności iglica 10 pokonując opór sprężyny 9 osiada i nakłuwa spłonkę zapalającą 17, od której płomień przedostaje się przez skośne otwory 24 w trzonie kadłuba 1 do górnej ścieżki prochowej 4 zapalając ją. Po określonym czasie palenia zależnym od nastawy czasowej ruchomego pierścienia 3, płomień pochodzący od górnej ścieżki prochowej 4 dochodzi do kanału, w którym zaprasowany jest przekaźnik pirotechniczny 25 (prochowy), który dopalając się inicjuje palenie dolnej ścieżki prochowej 5. W dolnej ścieżce prochowej 5 płomień przemieszcza się w kierunku przeciwnym niż w górnej ścieżce prochowej 4. Gazy prochowe powstające podczas spalania ścieżek prochowych 4 i 5 przedostają się pod główkę 8 zapalnika, a następnie przez cztery otwory pionowe 26 do przestrzeni wycięcia pierścieniowego wykonanego na główce 8, skąd wydostają się na zewnątrz. Płomień od dolnej ścieżki prochowej 5 dochodzi do opóźniacza pirotechnicznego 22 zapalając go od góry. Pod koniec palenia się opóźniacza pirotechnicznego 22 zapala się przekaźnik ogniowy, od którego zapala się podsypka prochowa 7 i ładunek rozcalający 12. Ciśnienie gazów prochowych powstających w wyniku spalania się ładunku rozcalającego 12 powoduje rozcalenie pocisku na torze lotu i zapalenie jego ładunku oświetlającego.
182 145
Fig.3 Fig. F
182 145
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Pirotechniczny zapalnik czasowy, wyposażony w iglicę, spłonkę zapalającą oraz pirotechniczne elementy opóźniające w postaci zaprasowanych pierścieniowych ścieżek prochowych, opóźniacza i przekaźnika pirotechnicznego, znamiemny tym, że wyposażony jest w zawór ustawczy (13) zaelaborowany spłonką zapalającą (17), który zamontowany jest obrotowo w poziomym gnieździe kadłuba (1) zapalnika.
PL31798097A 1997-01-15 1997-01-15 Pirotechniczny zapalnik czasowy PL182145B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31798097A PL182145B1 (pl) 1997-01-15 1997-01-15 Pirotechniczny zapalnik czasowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31798097A PL182145B1 (pl) 1997-01-15 1997-01-15 Pirotechniczny zapalnik czasowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317980A1 PL317980A1 (en) 1998-07-20
PL182145B1 true PL182145B1 (pl) 2001-11-30

Family

ID=20069038

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31798097A PL182145B1 (pl) 1997-01-15 1997-01-15 Pirotechniczny zapalnik czasowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL182145B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL317980A1 (en) 1998-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5507707B2 (ja) 手榴弾の信管
AU2015359425B2 (en) Igniter system for hand grenades
US5467713A (en) Ignition and safty device for a grenade projectile provided with a shaped charge insert
US4333401A (en) Hand grenade
PL182145B1 (pl) Pirotechniczny zapalnik czasowy
US4421033A (en) Exercise projectile
GB977022A (en) Improvements relating to fuzes for projectiles
US2714353A (en) Time-impact fuse for hand grenades
US1518247A (en) Tracer fuse
NO125747B (pl)
US3392671A (en) Rocker arm ignition device
US2359777A (en) Fuse
US1369476A (en) Fuse
JP2003529035A (ja) パラシュートの展開によって作動する点火装置組立体及びそれを含む照明弾
ES2001384A6 (es) Granada que se puede disparar desde un tubo con ayuda de una carga de proyeccion
GB1260109A (en) Pyrotechnical fuze
US1385759A (en) Time-fuse
US1463747A (en) Detonating fuse
US200223A (en) Improvement in combination shell-fuses
KR200173187Y1 (ko) 연소형 최루탄
SE0001511D0 (sv) Säkringselement, i synnerhet för tändare till ammunition, som utskjuts utan eller endast med mycket ringa rotation
NO863090L (no) Stridshode.
DE3935316C2 (pl)
NZ732918B2 (en) Igniter system for hand grenades
ES277713U (es) Espoleta para granada de mano

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060115