PL181992B1 - Sposób przerobu wysokowrzących produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A - Google Patents

Sposób przerobu wysokowrzących produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A

Info

Publication number
PL181992B1
PL181992B1 PL31228696A PL31228696A PL181992B1 PL 181992 B1 PL181992 B1 PL 181992B1 PL 31228696 A PL31228696 A PL 31228696A PL 31228696 A PL31228696 A PL 31228696A PL 181992 B1 PL181992 B1 PL 181992B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
products
boiling
phenol
decomposition
bisphenol
Prior art date
Application number
PL31228696A
Other languages
English (en)
Other versions
PL312286A1 (en
Inventor
Maciej Kiedik
Andrzej Krueger
Jozef Kolt
Ryszard Kosciuk
Marek Koterba
Jerzy Mroz
Anna Rzodeczko
Ryszard Smolnik
Krystyna Bobinska
Original Assignee
Inst Ciezkiej Syntezy Orga
Petro Carbo Chem Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Ciezkiej Syntezy Orga, Petro Carbo Chem Sa filed Critical Inst Ciezkiej Syntezy Orga
Priority to PL31228696A priority Critical patent/PL181992B1/pl
Publication of PL312286A1 publication Critical patent/PL312286A1/xx
Publication of PL181992B1 publication Critical patent/PL181992B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Sposób przerobu wysokowrzących produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A, w reakcji fenolu z acetonem wobec silnie kwaśnego kationitu jako katalizatora, poprzez ich rozkład katalityczno-termiczny wobec alkalicznego katalizatora, prowadzony w układzie destylacyjnym, pracującym pod obniżonym ciśnieniem, znamienny tym, że destylat zawierający p-izopropenylofenol, fenol i niskowrzące pochodne fenolu powstałe w wyniku rozkładu wysokowrzących produktów ubocznych znajdujących się we wsadzie, odbierany ze szczytu kolumny destylacyjnej rozcieńcza się ługiem fenolowym zawierającym produkty uboczne z procesu wytwarzania bisfenolu A w takiej ilości, aby stosunek wagowy fenolu do p-izopropenylofenolu wynosił 10:1 do 20 1. następnie część tak rozcieńczonego destylatu, korzystnie 25-50% w stosunku do ilości wysokowrzących produktów ubocznych poddawanych rozkładowi, zawraca się jako refluks na szczyt kolumny destylacyjnej, a resztę kieruje się do układu reakcyjnego zawierającego kationit jako katalizator, przy czym proces rozkładu prowadzi się wobec katalizatora alkalicznego w temperaturze 200 - 250°C. a ilość i przepływ reagentów w w ęźle rozkładu dobiera się tak. aby czas przebywania wysokowrzących produktów ubocznych w środowisku reakcji wynosił co najmniej 5 godzin, korzystnie 6-12

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób przerobu wysokowrzących produktów ubocznych pochodzących z procesu wytwarzania bisfenolu A w reakcj i fenolu z acetonem wobec silnie kwaśnego kationitu jako katalizatora.
W procesie takim, obok produktu głównego powstaje szereg produktów takich jak: izomer o- o- i o- p- bisfenolu A, p-tertbutylofenol, 2,2,4-trójmetylochromen-3,2,2,4-trójmetylo-4(4-hydroksyfenylo)-chroman, 2,4-dwu(4-hydroksykumylo)-fenol, 4-metylo-2,2,4-trój(4-hydroksyfenylo)pentan, trisfenole oraz inne wielkocząsteczkowe pochodne fenolu. Produkty uboczne zawarte w mieszaninie poreakcyjnej po wydzieleniu z niej zasadniczej części bisfenolu A pozostają w ługach fenolowych zawracanych do wsadu do reakcji głównej. Dla utrzymania stałego, pożądanego stężenia produktów ubocznych w procesie niezbędne jest wprowadzanie z procesu odpowiedniej ilości tych produktów. W tym celu część strumienia ługów fenolowych poddaje się zwykle destylacji dla uzyskania frakcji zawierającej głównie fenol wraz z niżej wrzącymi produktami ubocznymi, zawracanej do głównego strumienia technologicznego procesu oraz frakcji ciężkiej zawierającej głównie bisfenol A, jego izomery oraz inne wysokowrzące produkty uboczne. Frakcja ta podlega dalszemu przerobowi dla wydzielenia z niej i zawrócenia do procesu jak największej ilości wartościowych składników i wprowadzenia niezbędnej ilości składników niepożądanych. Najczęściej stosowanym sposobem przerobu frakcji wysokowrzących produktów ubocznych jest jej rozkład termiczno-katalityczny wobec alkalicznych katalizatorów. Zastosowanie takich katalizatorów zasadowych jak wodorotlenek sodu, węglan sodu, fenolan sodu, octan sodu umożliwia uzyskanie w temperaturze 150-250°C i pod obniżonym ciśnieniem destylatu zawierającegojako główne składniki p-izopropenylofenol i fenol. Oba te związki chemiczne, pochodzące w głównej części z rozkładu bisfenolu A oraz jego izomerów, a w części także z rozkładu niektórych wysokowrzących produktów ubocznych, wchodzą ze sobą łatwo w reakcje w obecności kwaśnych katalizatorów z wytworzeniem bisfenolu A.
W opisie patentowym ZSRR nr 303 314 opisano sposób przerobu produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A przez ich katalityczny rozkład w temperaturze 150 - 300°C przy ciśnieniu 6,67 1 02Pa - 199,95102Pa (5 - 150 mm Hg) w obecności NaOH i NaHCO3jako
181 992 katalizatorów. W opisie patentowym PRL 103 054 opisano sposób przerobu produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A w podobny sposób, ale w obecności innego katalizatora, to jest podfosforynu sodu. Te znane sposoby pozwalają utrzymać równowagę i stałą pożądaną koncentrację produktów ubocznych w procesie wytwarzania bisfenolu A przy niezbyt głębokim rozkładzie, to j est gdy ilość destylatu otrzymanego w wyniku rozkładu katalityczno-termicznego nie przekracza 50% wsadu produktów ubocznych wysokowrzących. Przy głębokim rozkładzie skład destylatu zmienia się niekorzystnie, zwiększa się ilość takich składników jak: dimer cykliczny p-izopopylenofenolu, 2,2,4-trójmetylochrOrnen-3 oraz 1,3,3-trójmetylo-6-hydroksyiixlen-1. Zawrót takiego destylatu do procesu narusza równowagę i powoduje kumulowanie się niektórych produktów ubocznych w procesie. Uniemożliwia to praktyczne zastosowanie w sposób stały głębokiego rozkładu katalityczno-termicznego wysokowrzących produktów ubocznych w sposób znany dotychczas, opis patentowy PRL 133 123 podaje sposób udoskonalenia przerobu produktów ubocznych z procesu otrzymywania bisfenolu A poprzez dodatkową operację przegrupowania otrzymanego z rozkładu destylatu wobec kwasu szczawiowego jako katalizatora. To umożliwia prowadzenie nieco głębszego rozkładu katalityczno-termicznego wysokowrzących produktów ubocznych bez ujemnych skutków dla procesu. Uzyskany stopień poprawy nie jest jednak zadawalający, a jest związany z dodatkowymi nakładami.
Celem wynalazku było opracowanie sposobu głębokiego rozkładu katalitycznego wysokowrzących produkt ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A pozbawionego wad dotychczas znanych sposobów i umożliwiającego poprawę ekonomiki wytwarzania bisfenolu A, poprzez zmniejszenie zużycia surowców.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że zastosowanie w procesie przerobu wysokowrzących produktów ubocznych z produkcji bisfenolu A, poprzez ich rozkład katalityczno-termiczny wobec alkalicznych katalizatorów, udoskonalenia polegającego na rozcieńczaniu uzyskiwanego destylatu jako refluksu w układzie destylacyjnym przy prowadzeniu rozkładu katalitycznego wysokowrzących produktów ubocznych z produkcji bisfenolu A, zmienia korzystnie skład produktów rozkładu, umożliwiając stosowanie znacznie głębszego rozkładu.
Sposób według wynalazku polega na tym, że destylat zawierający p-izopropenylofenol, fenol i niskowrzące pochodne fenolu powstałe w wyniku rozkładu wysokowrzących produktów ubocznych znajdujących się we wsadzie, odbierany ze szczytu kolumny destylacyjnej rozcieńcza się ługiem fenolowym zawierającym produkty uboczne z procesu wytwarzania bisfenolu A w takiej ilości, aby stosunek wagowy fenolu do p-izopropenylofenolu wynosił 10:1 do 20:1, następnie część tak rozcieńczonego destylatu, korzystnie 25-50% w stosunku do ilości wysokowrzących produktów ubocznych poddawanych rozkładowi, zawraca się jako refluks na szczyt kolumny destylacyjnej, a resztę kieruje się do układu reakcyjnego zawierającego kationit jako katalizator, przy czym proces rozkładu prowadzi się wobec katalizatora alkalicznego w temperaturze 200 - 250°C, a ilość i przepływy reagentów w węźle rozkładu dobiera się tak, aby czas przebywania wysokowrzących produktów ubocznych w środowisku reakcji wynosił co najmniej 5 godzin, korzystnie 6-12.
Sposób według wynalazku realizowany może być w układzie destylacyjnym pracującym w sposób ciągły lub periodyczny. Sposób ciągły jest preferowany.
Przykład I - porównawczy.
Układ destylacyjny, w którym prowadzi się rozkład katalityczny wysokowrzących produktów ubocznych z produkcji bisfenolu A jest przedstawiony na rysunku. Wynalazek przedstawiony jest za pomocą opisu jego działania.
Frakcję wysokowrzących produktów ubocznych dozuje się do kuba 1 w ilości 400 kg/godzinę. W kubie utrzymuje się stałą ilość, 3700 kg pozostałości. Temperaturę w kubie 1 utrzymuje się na poziomie 23 5°C, a ciśnienie na poziomie 33,33-102Pa (25 mm Hg). Katalizator rozkładu, to jest podfosforyn sodu, w postaci stałej dozuje się do kuba 1 w ilości 1 kg/godzinę. Z dołu kuba 1 odbiera się w sposób ciągły pozostałość końcową w ilości 160 kg/godzinę. Destylat z kolumny destylacyjnej 2 poprzez wymiennik ciepła 3 kieruje się do odbiornika 6, a z niego pompą 7 część kieruje się jako refluks na szczyt kolumny 2, a 240 kg destylatu odprowadza się na zewnątrz
181 992 układu. Próżnię w układzie utrzymuj e się za pomocą separatora 4 i smoczków parowych 5. Skład strumieni zawiera tabela 1.
Przykład II.
W rozkładzie katalitycznym prowadzonym według przykładu I, zachowując ten sam wsad i parametry, dokonuje się zmiany polegającej na rozcieńczeniu destylatu przez dozowanie do odbiornika 6 ługu fenolowego w ilości 1500 kg/godzinę; zachowując tę samą wielkość wsadu i refluksu uzyskuje się mniejszą ilość pozostałości końcowej wynoszącą 110 kg/godzinę i większą ilość destylatu wynoszącą290 kg/godzinę. Pompą7 odprowadza się na zewnątrz układu destylat rozcieńczony ługiem fenolowym w ilości 1790 kg/godzinę. Skład ługu fenolowego użytego do rozcieńczania destylatu oraz pozostałości końcowej i destylatu rozcieńczonego zawiera tabela 1.
Skład strumienia Przykład I Przykład II
wsad % pozo- stałość % destylat % wsad % pozo- stałość % destylat % Ingi fenolowe %
fenol 2,5 0,4 43,0 2,5 0,2 68,9 73,9
p-izopropenylofenol 0,3 1,1 33,0 0,3 0,8 6,0 -
0-p-izomer bisfenolu A 8,8 0,6 0,3 8,8 0,5 2,4 2,8
kodimer 8,1 12,8 1,0 8,1 11,2 2,3 2,5
produkty uboczne M < 220 7,8 2,8 21,4 7,8 2,7 10,0 7,8
bisfenol A 46,1 1,8 0,5 46,1 0,7 7,9 10,2
dimer cykliczny izopropenylofenolu 9,9 13,2 0,3 9,9 12,4 1,6 1,8
dimer liniowy izopropenylofenolu 2,4 5,2 0,5 2,4 1,2 0,2 0,2
trisfenole i inne produkty wysokocząsteczkowe 14,1 62,1 - 14,1 70,3 0,7 0,8
181 992
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób przerobu wysokowrzących produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A, w reakcji fenolu z acetonem wobec silnie kwaśnego kationitu jako katalizatora, poprzez ich rozkład katalityczno-termiczny wobec alkalicznego katalizatora, prowadzony w układzie destylacyjnym, pracującym pod obniżonym ciśnieniem, znamienny tym, że destylat zawierający p-izopropenylofenol, fenol i niskowrzące pochodne fenolu powstałe w wyniku rozkładu wysokowrżących produktów ubocznych znajdujących się we wsadzie, odbierany ze szczytu kolumny destylacyjnej rozcieńcza się ługiem fenolowym zawierającym produkty uboczne z procesu wytwarzania bisfenolu A w takiej ilości, aby stosunek wagowy fenolu do p-izopropenylofenolu wynosił 10:1 do 20:1, następnie część tak rozcieńczonego destylatu, korzystnie 25-50% w stosunku do ilości wysokowrzących produktów ubocznych poddawanych rozkładowi, zawraca się jako refluks na szczyt kolumny destylacyjnej, a resztę kieruje się do układu reakcyjnego zawierającego kationit jako katalizator, przy czym proces rozkładu prowadzi się wobec katalizatora alkalicznego w temperaturze 200 - 250°C, a ilość i przepływ reagentów w węźle rozkładu dobiera się tak, aby czas przebywania wysokowrzących produktów ubocznych w środowisku reakcji wynosił co najmniej 5 godzin, korzystnie 6-12.
PL31228696A 1996-01-10 1996-01-10 Sposób przerobu wysokowrzących produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A PL181992B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31228696A PL181992B1 (pl) 1996-01-10 1996-01-10 Sposób przerobu wysokowrzących produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31228696A PL181992B1 (pl) 1996-01-10 1996-01-10 Sposób przerobu wysokowrzących produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL312286A1 PL312286A1 (en) 1997-07-21
PL181992B1 true PL181992B1 (pl) 2001-10-31

Family

ID=20066678

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31228696A PL181992B1 (pl) 1996-01-10 1996-01-10 Sposób przerobu wysokowrzących produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL181992B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013157972A2 (en) 2012-04-16 2013-10-24 Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "BLACHOWNIA" Method of producing bisphenol a
WO2014031019A1 (en) 2012-08-23 2014-02-27 Instytut Cieżkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" Method of transforming by-products in the process of synthesis of bisphenol a

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013157972A2 (en) 2012-04-16 2013-10-24 Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "BLACHOWNIA" Method of producing bisphenol a
WO2014031019A1 (en) 2012-08-23 2014-02-27 Instytut Cieżkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" Method of transforming by-products in the process of synthesis of bisphenol a

Also Published As

Publication number Publication date
PL312286A1 (en) 1997-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0569248B1 (en) Improved process for the co-production of propylene oxide and styrene monomer
US7109385B2 (en) Process for producing phenol
US4340447A (en) Process for the recovery of pure acetone from cumene hydroperoxide cleavage reaction product
EP0018159B1 (en) Process for the production of phenol, acetone and alpha methylstyrene
CN1115317C (zh) 连续生产二羟基二芳基烷烃的方法
US3325513A (en) Production of trioxane
PL181992B1 (pl) Sposób przerobu wysokowrzących produktów ubocznych z procesu wytwarzania bisfenolu A
EP2321243B1 (en) Process for producing bisphenol-a
Kitchen Terpene phenols and phenol ethers
US11001548B1 (en) Method of producing acetone with low aldehydes content
US3972951A (en) Process for the formation of 2,6-diphenyl-phenol
CS213392B2 (en) Method of making the isopropenylphenol
KR100871212B1 (ko) 쿠밀페놀의 제조방법
WO2009123815A1 (en) Treatment of bisphenol-a residue streams
US3778481A (en) Process for the production of alkyl dihydroxy benzenes
US2737527A (en) Production of phenols and carbonyl compounds
US2045843A (en) Manufacture of oxygenated
US2792421A (en) Condensation reaction
SU606852A1 (ru) Способ получени -метилстирола
RU2099318C1 (ru) Способ получения изопрена
RU2764520C1 (ru) Способ получения 4,4-диметил-1,3-диоксана (варианты)
SU1671655A1 (ru) Способ получени метилпроизводных фенола
US4254289A (en) Process for the production of alkene-1,5-diols
PL163469B1 (pl) Sposób otrzymywania p-kumylofenolu i acetofenonu z produktów ubocznych z procesu produkcji fenolu I acetonu metodą kumenową
SU303314A1 (ru) Способ переработки отходов синтеза дифенилолпропана

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090110