PL181845B1 - Sposób wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej PL - Google Patents

Sposób wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej PL

Info

Publication number
PL181845B1
PL181845B1 PL94309920A PL30992094A PL181845B1 PL 181845 B1 PL181845 B1 PL 181845B1 PL 94309920 A PL94309920 A PL 94309920A PL 30992094 A PL30992094 A PL 30992094A PL 181845 B1 PL181845 B1 PL 181845B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polyurethane foam
particles
adhesive
foam
polyurethane
Prior art date
Application number
PL94309920A
Other languages
English (en)
Other versions
PL309920A1 (en
Inventor
Prez Eddie Du
Clerq Yvan De
De Velde Dirk Van
Original Assignee
Recticel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3887561&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL181845(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Recticel filed Critical Recticel
Publication of PL309920A1 publication Critical patent/PL309920A1/xx
Publication of PL181845B1 publication Critical patent/PL181845B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J9/00Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof
    • C08J9/33Agglomerating foam fragments, e.g. waste foam
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2205/00Foams characterised by their properties
    • C08J2205/06Flexible foams
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2375/00Characterised by the use of polyureas or polyurethanes; Derivatives of such polymers
    • C08J2375/04Polyurethanes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2475/00Characterised by the use of polyureas or polyurethanes; Derivatives of such polymers
    • C08J2475/04Polyurethanes
    • C08J2475/08Polyurethanes from polyethers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)
  • Mattresses And Other Support Structures For Chairs And Beds (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej w którym klej naklada sie na czastki miekkiej pianki poliuretanowej o gestosci od 12 do 50 kg/m3 , czastki z dostarczonym klejem sciska sie, ten klej ulega polimeryzacji z czastkami w stanie scisnietym i, po przebie- gu polimeryzacji zasadniczo do konca, otrzymana skupiona pianke poliuretanowa poddaje sie dzialaniu cisnienia atmosferycznego, znamienny tym, ze jako material wyjsciowy sto- suje sie zasadniczo pozbawione pylu czastki pianki poliuretanowej o przecietnej objetosci w zakresie od 0,15 do 25 cm3 , korzystnie od 0,5 do 5 cm3 , mozliwe do otrzymania technikami ciecia kawalków przedmiotowej miekkiej pianki poliuretanowej bez uszkodzenia struktury komórki, które to czastki po nalozeniu kleju w ilosci 3-20% wagowych liczac na calkowita wage skupionej pianki poliuretanowej, sciska sie do uzyskania gestosci skupionej pianki poliuretanowej w zakresie od 15 do 50 kg/m3 , a korzystnie od 20 do 40 kg/m3. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej składającej się głównie z cząstek miękkiej pianki poliuretanowej związanych ze sobą za pomocą kleju.
Takie skupione pianki poliuretanowe sąjuż znane w praktyce. Te znane skupione pianki poliuretanowe są sporządzone z odpadków otrzymywanych przy cięciu wielkich bloków pianki poliuretanowej na poduszki, materace i tym podobne wyroby.
Zgodnie ze znanym sposobem te odpadki rozdrabnia się na płatki w tak zwanych płatkownicach. Te płatki traktuje się klejem, a następnie wprasowuje w formę do żądanej gęstości. Następnie po stwardnieniu kleju wyjmuje się z formy skupioną piankę.
Wadą tak otrzymanych skupionych pianek jest ich stosunkowo wysoka gęstość, zwykle przekraczająca 60 kg/m3, i stąd też o wiele za wysoka twardość, gdy stosuje się je do wyściełania mebli do siedzenia lub do materacy. W praktyce są one dlatego wykorzystywane do innych celów, przykładowo jako wykładziny dywanowe, pianki akustyczne, materiały opakowaniowe, wzmocnienia obrysu poduszki do siedzenia lub materaca i tym podobne.
181 845
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej, która, w odróżnieniu od znanych skupionych pianek poliuretanowych nadaje się do użycia jako wyściółka w poduszkach, materacach i tym podobnych wyrobach, inaczej mówiąc do tych samych zastosowań jak podstawowa miękka pianka poliuretanowa, stosowana według wynalazku do wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej.
Sposób wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej według wynalazku polega na tym, że klej nakłada się na cząstki miękkiej pianki poliuretanowej o gęstości od 12 do 50 kg/m3, cząstki z dostarczonym klejem ściska się, ten klej ulega polimeryzacji z cząstkami w stanie ściśniętym i, po przebiegu polimeryzacji zasadniczo do końca, otrzymana skupioną piankę poliuretanową poddaje się działaniu ciśnienia atmosferycznego, a charakteryzuje się tym, że jako materiał wyjściowy stosuje się zasadniczo pozbawione pyłu cząstki pianki poliuretanowej o przeciętnej objętości w zakresie od 0,15 do 25 cm3, korzystnie od 0,5 do 5 cm3, możliwe do otrzymania technikami cięcia kawałków przedmiotowej miękkiej pianki poliuretanowej bez uszkodzenia struktury komórki, które to cząstki po nałożeniu kleju w ilości 3-20% wagowych licząc na całkowitą wagę skupionej pianki poliuretanowej, ściska się do uzyskania gęstości skupionej pianki poliuretanowej w zakresie od 15 do 50 kg/m3, a korzystnie od 20 do 40 kg/m3.
Korzystnie cząstki otrzymuje się przez pocięcie nożami tnącymi przedmiotowych kawałków pianki poliuretanowej.
Korzystnie cząstki wycina się z kawałków pianki poliuretanowej.
Korzystnie przedmiotowe kawałki pianki poliuretanowej pozbawia się uprzednio skorupki.
Korzystnie na cząstki pianki poliuretanowej nakłada się 5-10% wagowych kleju licząc na całkowitą wagę skupionej pianki, a klej natryskuje się na cząstki pianki poliuretanowej podczas mieszania tych składników.
Korzystnie stosuje się klej poliuretanowy, zwłaszcza na bazie prepolimeru diizocyjanianu toluilenu (PDI) i/lub diizocyjanian difenylometanu (MDI) z poliolami eterowymi, stosowanych do wytwarzania miękkich pianek PU.
Korzystnie jako klej poliuretanowy stosuje się prepolimerowy klej poliuretanowy w którym procentowa zawartość wolnych grup NCO wynosi między 5 a 25%.
Korzystnie miękką piankę poliuretanową ściska się do uzyskania gęstości co najmniej 0,8 i najwyżej 2,5 raza większej od wyjściowej gęstości pianki poliuretanowej.
Cząstki pianki mają minimalnie uszkodzoną strukturę komórkową podobną do struktury, którią można otrzymać przez pocięcie kawałków miękkiej pianki poliuretanowej. Cząstki te można również uzyskać za pomocą innych technik tnących, przykładowo przez wycinanie, piłowanie itp. przy założeniu, że techniki te powodują również jedynie minimalne uszkodzenia struktury komórkowej. Natomiast przy rozdrabnianiu miękkiej pianki poliuretanowej na płatki struktura komórki ulega znacznemu uszkodzeniu. Ponadto tak otrzymane cząstki znanych skupionych pianek poliuretanowych mają nieregularną geometrię wykazującą wszystkie rodzaje rozerwań, strzępów itp. W rezultacie znane skupione pianki poliuretanowe wymagają użycia dużej ilości kleju, a składowe płatki zaopatrzone w klej należy ściskać w stosunkowo dalekosiężny sposób aby otrzymać dostatecznie spójnąjednostkę. W praktyce stwierdzono że do uzyskania spójnej jednostki wymagane jest ściskanie do wartości wyższej niż 2,5 krotna gęstość początkowa pianki podstawowej, a te znane skupienia piankowe mają dlatego zbyt wysoką gęstość i twardość, jak wspomniano wyżej, aby nadawały się do stosowania jako wyściółki do materacy, poduszek itp.
Stwierdzono jednak, że skupione pianki poliuretanowe otrzymane sposobem według wynalazku są nie tylko odpowiednie do takich samych zastosowań jak pianka podstawowa z której otrzymuje się cząstki składowe, ale wykazują one ponadto bardziej komfortowe właściwości.
W szczególności skupione pianki poliuretanowe otrzymane sposobem według wynalazku mają poprawiony komfort lub współczynnik uginania i sprężystość powrotną dla gęstości podobnej do tej, którą stosuje się w przemyśle wytwarzającym meble do siedzenia i materace, a strata twardości po zmęczeniu okazała się mniejsza.
181 845
Na figurze 1 przedstawiono różnice w krzywej ściskania dla normalnej pianki polieterowej o gęstości 40 kg/m3, i skupionej pianki poliuretanowej o gęstości i twardości otrzymanej sposobem według wynalazku. Ponadto sprężystość powrotna tych skupionych pianek otrzymanych sposobem według wynalazku jest wyższa niż sprężystość powrotna pianki podstawowej.
Korzystnie jako klej za pomocą którego wiąże się ze sobą cząstki skupionej pianki, stosuje się klej poliuretanowy, dzięki czemu ewentualne zawrócenie do obiegu tej pianki jest w znacznym stopniu ułatwione.
W sposobie według wynalazku jako materiał wyjściowy stosuje się cząstki miękkiej pianki poliuretanowej o gęstości od 12 do 50 kg/m3, na które nakłada się klej zdolny do polimeryzacji z poliuretanem, cząstki z tak nałożonym klejem ściska się, ten klej ulega polimeryzacji z cząstkami w stanie ściśniętym i otrzymaną skupioną piankę poliuretanową poddaje się działaniu ciśnienia atmosferycznego po przebiegu polimeryzacji zasadniczo do końca. W przeciwieństwie do znanej metody sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że jako materiał wyjściowy stosuje się zasadniczo pozbawione pyłu cząstki pianki: poliuretanowej o przeciętnej objętości w zakresie od 0,15 do 25 cm3, korzystnie od 0,5 do 5 cm3, które można otrzymać przez pocięcie kawałków miękkiej pianki poliuretanowej bez uszkodzenia struktury komórki. Cząstki te po nałożeniu kleju w ilości 3-20% wagowych licząc na całkowitą wagę skupionej pianki poliuretanowej, ściska się do uzyskania gęstości skupionej pianki poliuretanowej w zakresie od 15 do 50 kg/m3, a korzystnie od 20 do 40 kg/m3.
Skupiona pianka poliuretanowa otrzymana sposobem według wynalazku wykazuje nieoczekiwanie w porównaniu z pianką podstawową wiele ulepszonych właściwości komfortowych obejmujących wyższy współczynnik uginania, mniejszą stratę twardości po zmęczeniu i wyższą sprężystość powrotną.
Ponieważ w sposobie według wynalazku stosuje się zasadniczo wolne od pyłu cząstki pianki o minimalnie uszkodzonej strukturze komórki i o przeciętnej objętości we wskazanych granicach, z jednej strony potrzeba mniej kleju, a z drugiej strony cząstki te należy ściskać słabiej aby uzyskać dobrą, przyczepność. W ten sposób według wynalazku otrzymuje się skupioną piankę która z powodu stosunkowo niskiej gęstości jest nie tylko odpowiednia do użycia w tych samych zastosowaniach, co pianka podstawowa, ale która ponadto wykazuje bardziej komfortowe właściwości.
Dalsze szczegóły i zalety sposobu według wynalazku staną się oczywiste na podstawie poniższego opisu niektórych możliwych przykładów realizacji sposobu wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej.
Cząstki pianki poliuretanowej stosowane w sposobie według wynalazku można w szczególności otrzymać przez pocięcie tych cząstek z kawałków pianki poliuretanowej.
Można również brać pod uwagę inne techniki tnące, które dostatecznie zachowują strukturę komórki i w zasadzie nie powodują rozerwań albo strzępów pianki podstawowej, takie jak wycinanie tych cząstek z kawałków pianki poliuretanowej. Szczególnie przydatne są w tym celu obrotowe noże tnące, gdzie odległość między wzajemnymi nożami ustawia się jako funkcję żądanych wymiarów cząstek pianki poliuretanowej.
Ewentualnie cząstki można również piłować, ale należy wówczas uważać aby powstający pył był usunięty, przykładowo za pomocą odpowiedniego urządzenia odsysającego albo przedmuchuj ącego.
Korzystnie techniki te stosuje się do wytwarzania cząstek o regularnej geometrii, przykładowo w kształcie sześcianów, belek, graniastosłupów, cylindrów itp. Jednak na tę geometrię niekoniecznie muszą się składać bryły regularne, ale mogą to być bryły wyznaczone płaszczyznami lub krzywymi z wyraźną powierzchnią przecięcia. Tego efektu nie da się osiągnąć za pomocą płatkownicy, ponieważ takie urządzenie wytwarza płatki o nieregularnych kształtach, których struktura komórki jest w znacznym stopniu uszkodzona. W tym samym czasie piankę poddaje się większemu zmęczeniu i dodatkowo powstaje więcej pyłu i proszku.
W sposobie według wynalazku kawałki pianki poliuretanowej formuje się przykładowo za pomocą odpadków otrzymywanych przy cięciu wielkich bloków pianki podstawowej, które korzystnie pozbawia się skorupki. Oczywiście zaleca się pozbawić skorupki wielki blok
181 845 przed rozcięciem. Cząstki otrzymane z takich pozbawionych skorupki kawałków pianki poliuretanowej są zatem jakościowo identyczne z pianką wytwarzaną na poduszki, materace i temu podobne wyroby.
Aby cząstki poliuretanu przylegały do siebie, wprowadza się je, przykładowo, przede wszystkim do wanny mieszalniczej. Następnie na te cząstki nakłada się zdolny do polimeryzacji klej, zwłaszcza przez natryskiwanie go na cząstki, podczas ich mieszania za pomocą elementu mieszającego. Po kontynuacji mieszania przez pewien czas klej zostaje równomiernie rozprowadzony na powierzchni cząstek.
W sposobie według wynalazku wymagana jest stosunkowo niewielka ilość kleju do związania cząstek ze sobą, ponieważ struktura komórkowa cząstek jest minimalnie uszkodzona i są one zasadniczo pozbawione pyłu. Regularna geometria, to jest brak rozerwań i strzępów także przyczynia się do zmniejszenia ilości kleju. W szczególności na cząstki nakłada się
3-20% wagowych, a korzystnie 5-10% wagowych kleju, w stosunku do ostatecznej wagi skupionej pianki poliuretanowej.
Korzystnie stosuje się klej poliuretanowy, zwłaszcza klej poliuretanowy na bazie prepolimeru TDI i/lub MDI z konwencjonalnymi poliolami eteru, takimi które są stosowane do produkcji miękkich pianek poliuretanowych. Zwykle w takich prepolimerach zawartość procentowa wolnych grup nCo wynosi 5- 25%, korzystnie 5-15% dla prepolimerów TDI i 10-20% dla prepolimerów MDI. Takie prepolimery mają analogiczną strukturę chemiczną co pianka, co może być ważne przy ewentualnym zawracaniu do obiegu.
Po nałożeniu kleju na cząstki, przenosi się je z wanny do prasy, zwykle o kształcie bloku prostokątnego lub cylindrycznego. Można również zastosować bardzo skomplikowane formy, takie jak przykładowo do wytwarzania formowanych poduszek na siedzenia samochodowe. W tych formach cząstki ściska się, zwłaszcza w taki sposób aby gęstość skupionej pianki poliuretanowej wynosiła co najmniej 0,8 raza tyle, co gęstość pianki z której cząstki otrzymano, aby była gęstością przeciętną, jeżeli cząstki te otrzymano z kawałków pianki o różnych gęstościach. To minimalne ściskanie jest ważne, aby uzyskać homogeniczne skupienie o dostatecznie dobrych właściwościach mechanicznych, takich jak wytrzymałość na rozdarcie i wytrzymałość na rozciąganie, i aby uzyskać korzystne wartości współczynnika uginania i straty twardości po zmęczeniu.
Cząstki pianki poliuretanowej, przeciwnie, zazwyczaj nie będą ściskane do takiego stopnia, aby gęstość skupionej pianki miała wartość przekraczającą więcej niż 2,5 raza gęstość pianki z której cząstki otrzymano. Gdyby ten stosunek był wyższy niż 2,5, to twardość skupionej pianki okazałaby się za wysoka do zastąpienia nią pianek konwencjonalnych w przemyśle wytwarzającym siedzenia i materace.
Po utwardzeniu kleju blok skupionej pianki można wyjąć z formy, albo inaczej mówiąc, poddać działaniu ciśnienia atmosferycznego. Dla prepolimerów mających nadmiar grup NCO utwardzenia można przyśpieszyć przedmuchując przykładowo parą nasycona przez około 5 minut.
Na zakończenie trzeba jeszcze wspomnieć, że zgodnie z tym procesem można również utylizować odpadki po zużyciu pianki z miękkiego PU, takie jak przykładowo ze starych siedzeń lub materaców, pod warunkiem, że są one pozbawione materiałów obcych takich jak pokrycia, sprężyny itp.
Poniżej zamieszczono kilka przykładów realizacji wynalazku, w których wyraźnie pokazano ulepszone właściwości skupionej pianki poliuretanowej według wynalazku i wynikające stąd zalety sposobu według wynalazku. W celu ułatwienia porównania pomiędzy różnymi skupionymi piankami, stosowano w tych przykładach zawsze ten sam klej i stężenie, mianowicie 10% prepolimeru na bazie TDI o zawartości 15% wolnych grup NCO. Przykłady czterech pianek podstawowych są omówione odpowiednio w tablicach 1-4. Główne właściwości, które są przedmiotem rozważań w niniejszym wynalazku, to jest gęstość, twardość, współczynnik uginania, stratę twardości po zmęczeniu i sprężystość powrotną porównano dla pianek podstawowych i otrzymanych z nich pianek skupionych. W tablicach tych podano pozorną gęstość cząstek, które są luźno zgromadzone względem siebie oraz zastosowany stopień ściskania, który jest równy stosunkowi gęstości otrzymanej pianki do gęstości pianki
181 845 podstawowej. Porównanie podobnych gęstości z różnych tablic pokazuje, że wychodząc z podobnej gęstości można osiągnąć różne twardości.
Przykład
Odnośnik do tabeli Przykład Gęstość w kg/m3 ILD 40% w Niutonach
1 1 30, 174
2 4 31,8 141
3 6 31,6 103
4 9 30,6 92
Procedura postępowania w przykładach (tabele 1-4)
Bloki miękkiego poliuretanu pozbawione skorupki pocięto na cząstki o wymiarach spełniających wyżej podane kryteria za pomocą urządzenia tnącego Grauff WWK-500 wyposażonego w trzy zespoły obrotowych noży tnących. Typy pianek podstawowych oraz ich charakterystyki, jak również ustawienia noży podano w tabelach 1-4. Kłaczki załadowano do mieszalnika i w trakcie mieszania natryskiwano je lepiszczem poliuretanowym w ilości 10% licząc na wagę kłaczków. Czas natryskiwania wynosił 1 minutę, po czym kontynuowano mieszanie w ciągu 10 minut.
W celu otrzymania 1 m3 opisanych połączonych pianek zastosowano niżej podane ilości surowców.
Tabela Przykład Ilość kłaczków Ilość lepiszcza w kg Waga bloku w kg
w kg w m3
1 1 27,72 1,86 2,77 30,5
1 2 37,27 2,50 3,72 41,0
2 3 24,18 2,66 2,42 26,6
2 4 28,90 3,17 2,89 31,8
2 5 36,90 4,05 3,69 40,6
3 6 28,72 1,88 2,87 31,6
3 7 40,45 2,64 4,05 44,5
4 8 22,72 2,27 2,27 25,0
4 9 27,82 2,78 2,78 30,6
4 10 37,64 3,76 3,76 41,4
Jako lepiszcze PU stosowano prepolimer TDI z polieterem triolowym o masie cząsteczkowej 3500. Zawartość NCO wynosiła 15%o. Mieszaninę kłaczków i lepiszcza przeniesiono do skrzyni formierskiej o wymiarach dna 1x1 m i wysokości 3 m. Dno skrzyni jest podwójnie wyłożone i perforowane do wewnątrz w celu umożliwienia wprowadzenia pary i powietrza. Tak samo zbudowana jest pokrywa skrzyni w celu umożliwienia usuwania nadmiaru pary lub powietrza za pomocą wylotu. Pokrywa może poruszać się w dół i w górę w celu ściskania luźnych kłaczków do pożądanej wysokości.
Po wyrównaniu powierzchni kłaczków w skrzyni pokrywę opuszcza się ściskając kłaczki aż do wysokości 1 m powyżej płyty dennej. W przypadku gdy wysokość luźnych kłaczków jest wyższa niż wysokość skrzyni (3 m), załadowanie i ściskanie musi być prowadzone w dwóch lub więcej etapach.
Przez perforowane dno skrzyni i leżącą na nim warstwę pianki przedmuchuje się parę w ilości 3 kg/cm3 w ciągu 3 minut. Nadmiar odprowadza się przez perforowanę pokrywę skrzyni.
Tabela 1
181 845
e o
rr~
CM
CM
O /Z
Tabela 2 m
e im λ:
i >1 >1
U 3 G >1 Ή (TJ
O O -H <tf xn Cb ·· G oj te +j Pd λ;
3 <U
O >5 -U
-N 5-t σι (0 O nj itf +J G -Ν N m o? o Ό 0) ·Η o -η υ -G a c o . OJ >i >i (TJ -H G -U
X 3 5-1 07
G <TJ O -H itJ +J N O
-H U] O Ό di n> O-ι o
181 845
Pianka skupiona przvk.3 przvk.4 przvk.5 VO LO LO o o,—i w> >—< co cm m* cq σι in cm lo i—( i—| LO
co cd ko τ—i o j-ł o co r—i cd »-h co cd lo co i 1-1
LO kD Γ* r-ł CM kO CO CN CN CO CO O i—4 CM Γ «—ł ko CO LO rH CM
Pianka podstawowa cd lo CD ι—1 00 CN CM LO 1 rH CD cH r-Η TT | «-Η CM
Własności Gęstośa w kg/m^ /ism 845/ IL3 /IS3 2433 B3 25% 40% 65% Współczynnia osiadania /65/25/ Próba Zmęczeniowa spiętrzanaa ładunka /IS4 3385/ Zmniejszenia twardości w % prza 4O3 ściskaniu Sprężystośa powrotna /ASTM D 357M H/ Stopiea ściskania _ gęstośa pianka skupionej gęstośa pianka podstawowej
181 845 ιι σ £ Γ4 £ σ ο η γ-ι
X
Ε-ι ο t—ł
Ό X Ο ο 34 Ή η
ιη
Tabela 3 η
£
Cn ·· >1
-β 3 >
Ο ·Η β >ι υ (β υ χη ·μ
Itf Λ) a
.. c w ίο 4J 3 34 <υ ο >ι μ -μ ·ν ιβ cn ιβ ο ·Ν (tf +j β α? ν σι ·μ υ Ό φ υ
Ο ·η 33 ο. α · υ
Φ >ι >ι (β ·μ c -μ
3 μ αζ β m ο ·Η β -u ν υ
-Η σι Ο Ό q 3 q ο
Γ-
>1
Ν μ
ο
ιη 00 ιη
Γ σ\ Γ-1 ο ΓΩ Γ· γω m CM
<0 ΓΩ ιη CM rH
ι—) Ο ΓΩ C0 ΓΩ co CM r—ł
ΓΩ Γ- Ο ΓΜ r-4 CM fM LO
β
Ο ζ
ιβ ιβ 34 -μ β σι (β Τ3 -Η Ο CM CL •μ υ
χη ο
β cn (β
Α4
Γη ο ι m m ι ιη
CM ιη ιο ιη μ·
CO
Ο cn
H <#> σΡ ιη ο m μ* (β
Ή
C <3
TJ <3
Ή cn
Ο
Ή β
β >1
Ν υ
Ad
Ό <#> CL ιη cn ιο 2 ιη οο η
η
Ο cn
Η η
£
Cn
TJ
ΊΠ
Ο
-μ σι αζ
Ο σι η
μ nj
Ο cn
Μ
Ω ι-Ι
Η β
β β
Τ3
Ιβ
Α4 ιβ •Η β
ιβ
Ν μ
ΦΖ
Ή
CL
σ) β
Ο •Η β
Ν
Ο φζ £
Ν ίβ
Ό μ
λ β
•Η β
ιβ ιη •μ υ
χη <*° Κ ο
μ μ*
Γ~~ > ιη Ν η μ
cl α <#> s
Η cn
-μ υ
χη ιβ
Ο C
Ό -μ μ Ο ιβ μ
3
Ο
CL Φ •μ Ό β χη
Φ Ο
Ν 43 cn ιη •η >ι φ -Ν •μ ΦΖ β μ £ CL co cn (β •μ
C ιβ cn •μ υ
'cn 'β φ
CL
Ο cn
ΓΊ φ
β
Ο •rH
ο.
β cn
Ή β
Φ •Η
Φ
CL
XJ 'cn
Ο ιβ cn η3
Ο
CL
Ή β
β
Ή
Ο cn
ΦΖ
CT
XJ χη ο
ΦΖ
Cn ιι
181 845 ο
Γ- II ο ο ο CN r-Η
X
Η ο «Ή
Ό X
Ο ο ο χ γ—ι γ—ι
Tabieta 4 η
ε
CP χ
Ζ ί>1
U 3 G >ι -ρ 3 ϋ ο -Η itf 'ω CL ·· G 3
4-1 «Μ X
3 <υ
Ο >1 -Ρ S ·Ν Ρ 01 ο 3 <tf
4-> G ·Ν Ν
ο) αζ υ Π <υ -η ο -η οχ:
a c ο
Φ >1 >1 3 ·Η G -Ρ
X 3 Ρ <1Ζ
G 3 Ο ·Η
-Ρ Ν ϋ •--I 01 Ο Pt ft 3 Λ Ο
przykł.10 41,4 CO r- 128 360 kD 23,5 52 2,26
rd
C ο •Η cn Γ- kD
30,6 CO o CM
Pr rzykł ».
3 X 01 o kD CM co CM CM CO i—1 m Γ—ł
ίϋ Ρ
X G (0 •Η Λ co 1,37
* LO kD
rM X * *.
25 o tn r- CO LO CO CM m
> r^»
N r—1
P
odstawowa
id co CM LO
Piank *. ·» ».
co o in 1—1 CO I-1 CM LO CO kD I
γΉ kD r- I
P4
osiadania /ISO 3385/ ściskaniu
3
X c 3 Ό 3 Ad 3 dP w •ro
X •H G G >1 N \ O LO rM CM Ό PjLO 01 LO S \ O >1 CM r* in co ionej odstawowe
Ή •M G 3 N P -P az Ή Pr Pr Q o-
ο Ό1 0 G οι (Π rM S dP s sku
0 845/ dP Ul CM dP o dP in kD 3 •H υ '01 o P P 3 3 -P Ul 3 Pr H X G 3 •M Pr Ό '01 O P 01 az
ęstośO pianko
ω Μ co £ cn σ> 01 3 3 O •H c Φ N P QZ ε N G -P O P 3 O Pr •Μ C <d Λί U) Ή υ 'Cfl
tp ro CM O Φ
X •H C 0) CM cn Ό
3 '(Λ O en CT( P>
Ό Ul I-I Q P H 'G II
'01 O •P 01 az U •m >1 (U •M Pr O •P Ul
3 Π Ό P 04 0) •M G ε N •Ν αζ Ρ Pr Ul
181 845
% Wgniatania
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej w którym klej nakłada się na cząstki miękkiej pianki poliuretanowej o gęstości od 12 do 50 kg/m3, cząstki z dostarczonym klejem ściska się, ten klej ulega polimeryzacji z cząstkami w stanie ściśniętym i, po przebiegu polimeryzacji zasadniczo do końca, otrzymaną skupioną piankę poliuretanową poddaje się działaniu ciśnienia atmosferycznego, znamienny tym, że jako materiał wyjściowy stosuje się zasadniczo pozbawione pyłu cząstki pianki poliuretanowej o przeciętnej objętości w zakresie od 0,15 do 25 cm3, korzystnie od 0,5 do 5 cm3, możliwe do otrzymania technikami cięcia kawałków przedmiotowej miękkiej pianki poliuretanowej bez uszkodzenia struktury komórki, które to cząstki po nałożeniu kleju w ilości 3-20% wagowych licząc na całkowitą wagę skupionej pianki poliuretanowej, ściska się do uzyskania gęstości skupionej pianki poliuretanowej w zakresie od 15 do 50 kg/m3, a korzystnie od 20 do 40 kg/m3.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przedmiotowe cząstki otrzymuje się przez pocięcie nożami tnącymi przedmiotowych kawałków pianki poliuretanowej.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przedmiotowe cząstki wycina się z przedmiotowych kawałków pianki poliuretanowej.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przedmiotowe kawałki pianki poliuretanowej pozbawia się uprzednio skorupki.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na cząstki pianki poliuretanowej nakłada się 5-10% wagowych kleju licząc na całkowitą wagę skupionej pianki.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przedmiotowy klej natryskuje się na przedmiotowe cząstki pianki poliuretanowej podczas mieszania tych składników.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się klej poliuretanowy, zwłaszcza na bazie prepolimeru diizocyjanianu toluilenu (TDI) i/lub diizocyjanian difenylometanu (MDI) z poliolami eterowymi, stosowanych do wytwarzania miękkich pianek PU.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako klej poliuretanowy stosuje się prepolimerowy klej poliuretanowy w którym procentowa zawartość wolnych grup NCO wynosi między 5 a 25%.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że miękką piankę poliuretanową ściska się do uzyskania gęstości co najmniej 0,8 i najwyżej 2,5 raza większej od wyjściowej gęstości pianki poliuretanowej.
PL94309920A 1993-11-18 1994-11-18 Sposób wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej PL PL181845B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9301273A BE1007739A3 (nl) 1993-11-18 1993-11-18 Geagglomereerd polyurethaanschuim en werkwijze voor het vervaardigen daarvan.
PCT/BE1994/000088 WO1995014055A1 (en) 1993-11-18 1994-11-18 Agglomerated polyurethane foam and method for making this foam

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL309920A1 PL309920A1 (en) 1995-11-13
PL181845B1 true PL181845B1 (pl) 2001-09-28

Family

ID=3887561

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94309920A PL181845B1 (pl) 1993-11-18 1994-11-18 Sposób wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej PL

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0679168B2 (pl)
AT (1) ATE194156T1 (pl)
AU (1) AU8054894A (pl)
BE (1) BE1007739A3 (pl)
DE (1) DE69425044T3 (pl)
DK (1) DK0679168T3 (pl)
ES (1) ES2150505T3 (pl)
PL (1) PL181845B1 (pl)
WO (1) WO1995014055A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4415586C1 (de) 1994-05-03 1996-02-08 Stankiewicz Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Verbundschaums aus Schaumflocken, Verbundschaum sowie Verwendungen dieses Verbundschaumes
DE10228473A1 (de) * 2002-06-26 2004-02-05 Bayer Ag Polyurethanformteile, ein Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung
DE10311245A1 (de) * 2003-03-14 2004-09-30 Greiner Perfoam Ges.m.b.H. Akustikteil aus Verbundschaumstoff
EP1762589A1 (en) 2005-09-12 2007-03-14 Recticel Bonded foam having a low water uptake and method for producing that foam
KR102524875B1 (ko) 2015-05-19 2023-04-25 바스프 에스이 관형 입자를 포함하는 물품
EP4265673A1 (de) * 2022-04-22 2023-10-25 Covestro Deutschland AG Verfahren zur herstellung von schaumstoffformteilen, -blöcken oder -zylindern
CN114834059A (zh) * 2022-05-05 2022-08-02 湖北科技学院 一种超轻攀岩支点的制备工艺

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US408703A (en) * 1889-08-13 Lug-strap for loom picker-sticks
GB869624A (en) * 1957-01-12 1961-05-31 Dunlop Rubber Co Improvements relating to resilient materials
GB934345A (en) * 1959-04-02 1963-08-14 Kay Brothers Ltd Foamed polyurethane compositions
FR1241750A (fr) * 1959-07-21 1960-09-23 Dunlop Sa Procédé de préparation d'articles cellulaires souples
DE2719714A1 (de) * 1977-05-03 1978-11-09 Wolfgang Hippmann Verfahren zur herstellung von leichtbau-plattenmaterial bzw. nach einem derartigen verfahren hergestellte leichtbauplatte, insbesondere fassadenplatte
JPS5780032A (en) * 1980-11-05 1982-05-19 Okazaki Urethane Kogyo Kk Manufacture of polyurethane foam chip material
US4385131A (en) * 1981-06-18 1983-05-24 Wm. T. Burnett & Co., Inc. Polyurethane foam resistant to smoldering combustion containing either urea or melamine
US4438221A (en) * 1981-06-18 1984-03-20 Wm. T. Burnett & Co., Inc. Polyurethane foam-filled foams and method of producing same
US4591469A (en) * 1985-01-30 1986-05-27 Wm. T. Burnett & Co., Inc. Process for making foam-in-form polyurethane foam buns and apparatus therefor
US4666646A (en) * 1985-07-24 1987-05-19 Chang Kun H Method of producing high-density PU foam material
JPS63204307A (ja) * 1987-02-19 1988-08-24 Fanuc Ltd 過電流検出装置

Also Published As

Publication number Publication date
BE1007739A3 (nl) 1995-10-10
EP0679168B2 (en) 2003-12-03
ATE194156T1 (de) 2000-07-15
DK0679168T3 (da) 2000-11-13
DE69425044T2 (de) 2001-03-15
EP0679168A1 (en) 1995-11-02
PL309920A1 (en) 1995-11-13
WO1995014055A1 (en) 1995-05-26
AU8054894A (en) 1995-06-06
EP0679168B1 (en) 2000-06-28
ES2150505T3 (es) 2000-12-01
DE69425044D1 (de) 2000-08-03
DE69425044T3 (de) 2004-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4683246A (en) Polyurethane foam-fiber composites
US5456777A (en) Method of making vandal resistant seat
US4438221A (en) Polyurethane foam-filled foams and method of producing same
US4374885A (en) Cushion materials and method of making same
US3256218A (en) Dispersing coarse fillers in polyurethane foams
US4451583A (en) Recycling of flexible polyurethane foam scrap
US5610207A (en) Manufacture of low density products containing recycled foam
US6136870A (en) Modified rebond polyurethane foam structure and method of making such structure
GB2133800A (en) Multidensity foam article and method of preparation
JPH02141211A (ja) 発泡物質板からなる成形品及びその製造方法
US3894973A (en) Use of pneumacel in rebonded structures comprising polyurethane scrap
PL181845B1 (pl) Sposób wytwarzania skupionej pianki poliuretanowej PL
DE10024097A1 (de) Verbundwerkstoff
US5880165A (en) Modified rebond polyurethane foam structure and method of making such structure
US20060106124A1 (en) Viscoelastic rebond polyurethane foam structure
US20040000736A1 (en) Process for the production of polyurethane molded parts and their use
CA1254362A (en) Laminate material
CN103068546B (zh) 用消费后的地毯纤维制备聚氨酯泡沫地板覆盖产品的方法
JP4495407B2 (ja) 再生成形材の製造方法並びに再生成形材、再生構造材、合成まくら木および軽量合成木材
US3452127A (en) Method of making an innerspring body supporting article
AU603209B2 (en) Vandal resistant seat
US4654234A (en) Polyurethane foam for cleaning and germicidal applications
JPH07275107A (ja) カーペット用ポリウレタン系裏打材及びその製造方法
JP2000027413A (ja) 畳床及びこれを用いてなる簡易薄畳並びにその製造方法
EP4265673A1 (de) Verfahren zur herstellung von schaumstoffformteilen, -blöcken oder -zylindern

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101118