PL181457B1 - Zestaw komorowy z przenosnikami PL - Google Patents

Zestaw komorowy z przenosnikami PL

Info

Publication number
PL181457B1
PL181457B1 PL96316705A PL31670596A PL181457B1 PL 181457 B1 PL181457 B1 PL 181457B1 PL 96316705 A PL96316705 A PL 96316705A PL 31670596 A PL31670596 A PL 31670596A PL 181457 B1 PL181457 B1 PL 181457B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyor
platform
kit according
chambers
electric
Prior art date
Application number
PL96316705A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316705A1 (en
Inventor
Giorgio Deandrea
Original Assignee
Fata Automation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fata Automation filed Critical Fata Automation
Publication of PL316705A1 publication Critical patent/PL316705A1/xx
Publication of PL181457B1 publication Critical patent/PL181457B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G1/00Storing articles, individually or in orderly arrangement, in warehouses or magazines
    • B65G1/02Storage devices
    • B65G1/04Storage devices mechanical
    • B65G1/0407Storage devices mechanical using stacker cranes
    • B65G1/0414Storage devices mechanical using stacker cranes provided with satellite cars adapted to travel in storage racks

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Intermediate Stations On Conveyors (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest zestaw komorowy z przenośnikami, stosowany zwłaszcza do przechowywania ładunków, korzystnie kontenerów, które dostarczane są do komór za pomocą przenośników.
Znane są zestawy komorowe z przenośnikami mające postać przestrzennej konstrukcji, ukształtowanej poprzez zestawienie wielu komór rozmieszczonych w jednym rzędzie i w szeregach, na kilku piętrach. Komory mają otwory dla wstawiania i usuwania ładunków, a ich ściany boczne sązlicowane wzdłuż korytarza po którym przesuwają się przenośniki.
Przenośniki mają postać wózków, które poruszają się wzdłuż szyn ułożonych równolegle do szeregów komór, przy czym ładunki są nakładane na przenośniki za pomocą wideł teleskopowych lub platform ładunkowych napędzanych silnikami elektrycznymi, w celu dostarczenia do komory lub wyjęcia z komory przechowywanego ładunku.
W przypadku ładunków o dużych gabarytach, takich jak na przykład kontenery, kadłuby pojazdów silnikowych, komplety rur, itd., widły lub platformy ładunkowe muszą pokonać długą drogę przesuwu.
Gdy długość drogi przesuwu wzrasta, narasta problem zachowania odpowiedniego prześwitu umożliwiającego przesuw ładunku, jak również zapewnienia odpowiedniej sprężystości oraz rozmiarów części teleskopowych urządzeń, co powoduje że takie rozwiązania szybko stają się technicznie i ekonomicznie niekorzystne.
181 457
Włoski opis patentowy nr 20348 A/81 ujawnia zestaw komorowy z przenośnikami przeznaczony do przechowywania ładunków, w którym podnośniki dla przenośników zawierają prowadnice, sprzęgające się z prowadnicami komór, dla umożliwienia przemieszczenia wózka, poruszającego się za pomocą silnika elektrycznego, pomiędzy komorą i platformą ładunkową. W rozwiązaniu według wyżej wymienionego opisu, platforma ładunkowa zapewnia źródło mocy dla przenośnika w postaci wózka i zawiera zespół uruchamiający zarówno platformę ładunkową jak i przenośnik. Rozwiązanie to posiada wiele wad, na przykład niekorzystne zamocowanie wymaganych, skomplikowanych, ruchomych złączy elektrycznych, takich jak sztywne przewody z przesuwnymi ślizgaczami, kable z bębnem wyciągarki, giętkie elementy toru, itd. Odpowiednie zabezpieczenie złączy stanowi źródło różnych problemów, co w konsekwencji powoduje konieczność zapewnienia utrzymania dużej liczby cykli przeładunkowych, które wykonują wózki. Prócz tego wózki wymagają nadmiernie dużej objętości przestrzeni. Platforma ładunkowa z kolei posiada ogólny zasilacz mocy zwykle doprowadzanej za pomocą styków ślizgających się na liniach stykowych rozmieszczonych wzdłuż szyn w korytarzu pomiędzy komorami. W rozwiązaniu tym zaproponowano również baterie jako zasilanie wózków, co jednak okazało się niepraktyczne na skutek okresowych zatrzymań pracy całego układu w celu wymaganego, ponownego ładowania.
Zestaw komorowy z przenośnikami, według wynalazku, zawierający wiele komór ustawionych wzdłuż centralnego korytarza, w którym jest umieszczony co najmniej jeden przenośnik w postaci wózka, dla przemieszczania ładunków pomiędzy komorami, napędzany silnikiem elektrycznym, przy czym na przenośniku jest usytuowana ruchoma platforma przenośnika, połączona z silnikiem elektrycznym, ruchoma pomiędzy przenośnikiem a wnętrzem komory, charakteryzuje się tym, że platforma przenośnika zawiera elektryczną baterię, zasilająca mocą napęd jej silnika elektrycznego, przy czym platforma przenośnika jest ułożona całkowicie na przenośniku, zaś elektryczna bateria jest przyłączona, dla ponownego ładowania, do źródła mocy przenośnika, za pośrednictwem automatycznego elektrycznego złącza.
Korzystnie, źródło energii przenośnika stanowi zasilacz mocy przenośnika.
Korzystnie, źródło energii przenośnika jest połączone z siecią trakcyjną stanowiącą źródło mocy przenośnika, usytuowaną wzdłuż szyny, na której jest umieszczony przenośnik podczas ruchu wzdłuż centralnego korytarza.
Korzystnie, platforma przenośnika zawiera ruchomy pomost ładunkowy, który jest połączony z elektrycznymi bateriami platformy przenośnika za pośrednictwem elektrycznego zespołu uruchamiającego.
Korzystnie, na platformie przenośnika jest umieszczony zespół do ładowania akumulatorów.
Korzystnie, pomiędzy platformą przenośnika a przenośnikiem jest usytuowany zespół telekomunikacji bezprzewodowej.
Korzystnie, zespół telekomunikacji bezprzewodowej zawiera układ telekomunikacji optycznej.
Zaletą zestawu według wynalazku jest to, że pomiędzy przenośnikiem i jego platformą nie jest konieczne mocowanie ruchomych złączy zasilacza mocy. Wynalazek zapewnia ponadto intensywne ciągłe używanie całego układu.
Do przenośnika jest podłączona elektryczna bateria mocy, która zasila napęd jego silnika, gdy platforma przenośnika jest całkowicie umieszczona na przenośniku, bateria jest połączona dla ponownego ładowania, za pomocą automatycznego złącza, do źródła mocy przenośnika.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat zestawu komorowego dla przenośników w widoku perspektywicznym, fig. 2 przedstawia wybrany fragment zestawu komorowego z fig. 1 w powiększeniu i w widok od przodu, fig. 3 przedstawia przekrój wzdłuż linii III-III oznaczonej na fig. 2.
Jak to przedstawiono na fig. 1 zestaw 10 komorowy stanowi konstrukcję przestrzenną zawierającą szereg poziomych i pionowych belek, które dzielą ją na wiele sąsiadujących ze sobą i ustawionych piętrowo komór 11, usytuowanych wzdłuż centralnego korytarza 12.
181 457
W każdej komorze i na każdym boku centralnego korytarza 12 rozmieszczone są szyny 13, 14 wzdłuż których poruszają się przenośniki 15 dla - ładunków, napędzane silnikiem elektrycznym. Dla przejrzystości rysunku na fig. 1 przedstawiono tylko jeden taki przenośnik 15.
Przenośnik 15 ma postać wózka na którym jest umieszczona platforma przenośnika 16. Przenośnik 15 porusza się wzdłuż odpowiedniej pary szyn 13, 14, w kierunku oznaczonym przez OX, zatrzymuje się przed każdą z komór umieszczoną w jednej linii, na piętrze. Przenośnik 15 dostarcza do komory 11 ładunek, który jest przenoszony za pomocą platformy przenośnika 16, poruszającej się w kierunku oznaczonym OY, poprzecznie do ruchu przenośnika 15 i jest umieszczany w komorze 11 od strony jednego boku przenośnika. Platforma przenośnika 16 jest osadzona ruchomo w szynach 17 zamocowanych - na przenośniku 15 i przemieszcza się po nich oraz po dodatkowych szynach 18, umieszczonych wewnątrz komory 11. Na jednym lub na dwóch końcach centralnego korytarza 12 są rozmieszczone ruchome platformy wyładunkowe 19, które poruszają się pionowo w kierunku oznaczonym OZ w celu przemieszczenia przenośników z jednego piętra na drugie. Każda ruchoma platforma wyładunkowa 19 jest zaopatrzona w parę szyn 20, 21 stanowiących przedłużenie szyn 13, 14, umieszczonych na centralnym korytarzu 12.
Za pomocą konstrukcji opisanej powyżej, przenośnik porusza się po centralnym korytarzu, pomiędzy komorami dopóki nie znajdzie się naprzeciw wcześniej ustalonej komory, do której za jego pomocąjest wstawiany lub wyjmowany ładunek.
Według fig. 2 i 3 przenośnik 15 zawiera ramę 22, na której są zamocowane koła 23, 24, poruszające się w szynach 13, 14 centralnego korytarza 12 -oraz 20, 21 ruchomej platformy ładunkowej 19. Co najmniej jedna para kół 23, 24 jest napędzana za pomocą silnika elektrycznego 25. Na ramie 22 podpiera się para szyn 17 wzdłuż których, za pomocą kół 26 napędzanych silnikiem elektrycznym, przemieszcza się platforma przenośnika 16. Przenośnik 15 jest zaopatrzony w pomost ładunkowy 27, który porusza się pionowo (jak pokazano linią przerywaną) za pomocą pręta łączącego oraz mechanizmu podnoszącego wahacz 28, sterowanego przez zespół uruchamiający 29.
Pionowy ruch pomostu ładunkowego 27 umożliwia podniesienie oraz nałożenie ładunku 30 na platformę przenośnika 16, jak przedstawiono na fig. 3, oraz do komory 11 (fig. 2).
Platforma przenośnika 16 porusza się wzdłuż centralnego korytarza poprzez pobieranie mocy za pośrednictwem przesuwanej szczotki 31, która zasilana jest z sieci trakcyjnej 32 usytuowanej wzdłuż szyny 13 lub 14 centralnego korytarza 12.
Przenośnik 15 jest zaopatrzony w baterie 33, które zasilają silnik elektryczny napędzający koła oraz mechanizm kinematyczny do podnoszenia lub opuszczania platformy przenośnika 16. Pomiędzy platformą przenośnika 16 a pozostałą częścią przenośnika 15 jest zapewnione automatyczne, elektryczne połączenie 34 (na przykład za pomocą styków ślizgowych), które łączy baterie 33 przenośnika z zespołem do ładowania akumulatorów 35 umieszczonym na przenośniku 15, w chwili gdy platforma przenośnika 16 zajmuje pozycję ponownego wejścia na przenośnik.
Zespół do ładowania akumulatorów 35 jest z kolei zasilany za pomocą styków ślizgowych 31, zasilających jednocześnie przenośnik.
Podczas eksploatacji, w czasie gdy platforma przenośnika 16 jest umieszczona na przenośniku 15 (na przykład podczas przemieszczania przenośnika z jednej komory do drugiej), baterie są rozładowywane.
Gdy przenośnik 15 zajmuje położenie naprzeciw komory 11, platforma przenośnika 16 przesuwa się w kierunku komory 11, a pomost ładunkowy 27 z umieszczonym na nim ładunkiem podnosi się i opuszcza pobierając moc z baterii 33, bez elektrycznego połączenia 34 rozłączającego się automatycznie podczas ruchu przenośnika 15.
Pomiędzy przenośnikiem oraz jego platformą, korzystnie są zapewnione dodatkowe mechaniczne połączenia (na przykład dla zderzaka) jak również korzystnie dostarczone są odpowiednie sygnały elektryczne w zależności od potrzeb.
Korzystnie, do przenośnika 15 mogą być podłączone znane układy telekomunikacji bezprzewodowej takie, jak układy telekomunikacji optycznej, które są dobrze znane ekspertom
181 457 z danej dziedziny. W ten sposób unika się wszystkich elektrycznych połączeń pomiędzy przenośnikiem a jego platformą, korzystnie gdy platforma jest poza przenośnikiem.
Figury 2 oraz 3 przedstawiają znane optyczne urządzenia 36, 37 umieszczone odpowiednio na platformie przenośnika i przenośniku w postaci wózka.
Do przenośnika korzystnie są zamocowane detektory (optyczne lub mechaniczne), których impulsy są przesyłane do wewnątrz komór dla określenia miejsca usytuowania ładunku.
Baterie korzystnie są niskiej mocy, gdyż okresy ich używania są bardzo krótkie w stosunku do okresów ich ponownego ładownia. W związku z tym nie jest konieczne wykonywanie jakiejkolwiek czynności ponownego ładowania, oprócz ładowania mającego miejsce podczas ruchu przenośnika.
Oczywistym jest, że konstrukcja zestawu wraz z przenośnikami może być zmieniona w zależności od praktycznych wymagań. Ponadto jest oczywiste, że zespół do ładowania akumulatorów może być zamocowany albo na przenośniku albo na jego platformie. Sieć trakcyjna zasilania przenośnika oraz ponownego ładowania baterii może być umieszczona oddzielnie.
III
Fig. 3
181 457
Λ?
/
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zestaw komorowy z przenośnikami, zawierający wiele komór ustawionych wzdłuż centralnego korytarza, w którym jest umieszczony co najmniej jeden przenośnik w postaci wózka, do przemieszczania ładunków pomiędzy komorami, napędzany silnikiem elektrycznym, przy czym na przenośniku jest usytuowana ruchoma platforma przenośnika, połączona z silnikiem elektrycznym, ruchoma pomiędzy przenośnikiem a wnętrzem komory, znamienny tym, że platforma przenośnika (16) zawiera elek'tr^^:zn^ baterię (33), zasilająca mocą napęd jej silnika elektrycznego, przy czym platforma przenośnika (16) jest ułożona całkowicie na przenośniku (15), zaś elektryczna bateria (33) jest przyłączona, dla ponownego ładowania, do źródła mocy (32) przenośnika (15), za pośrednictwem automatycznego elektrycznego złącza (34).
  2. 2. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że źródło energii przenośnika (15) stanowi zasilacz mocy przenośnika (15).
  3. 3. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że źródło energii przenośnika (15) jest połączone z siecią trakcyjną stanowiącą źródło mocy (32) przenośnika (15), usytuowaną wzdłuż szyny (13, 14), na której jest umieszczony przenośnik (15) podczas ruchu wzdłuż centralnego korytarza (12).
  4. 4. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że platforma przenośnika (16) zawiera ruchomy pomost ładunkowy (27), który jest połączony z elektrycznymi bateriami (33) platformy przenośnika (16) za pośrednictwem elektrycznego zespołu uruchamiającego (29).
  5. 5. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że na platformie przenośnika (15) jest umieszczony zespół do ładowania akumulatorów (35).
  6. 6. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy platformą przenośnika (16) a przenośnikiem (15) jest usytuowany zespół telekomunikacji bezprzewodowej (36,37).
  7. 7. Zestaw według zastrz. 6, znamienny tym, że zespół telekomunikacji bezprzewodowej (36, 37) zawiera układ telekomunikacji optycznej.
PL96316705A 1995-10-27 1996-10-25 Zestaw komorowy z przenosnikami PL PL181457B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT95MI002226A IT1275819B1 (it) 1995-10-27 1995-10-27 Magazzino a celle con carri di trasporto ad elevata efficienza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316705A1 PL316705A1 (en) 1997-04-28
PL181457B1 true PL181457B1 (pl) 2001-07-31

Family

ID=11372446

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96316705A PL181457B1 (pl) 1995-10-27 1996-10-25 Zestaw komorowy z przenosnikami PL

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0770565A1 (pl)
BR (1) BR9605261A (pl)
IT (1) IT1275819B1 (pl)
PL (1) PL181457B1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19626966A1 (de) * 1996-07-04 1998-01-08 Cegelec Aeg Anlagen Und Automa Spurgeführtes Transportsystem mit Transportfahrzeugen
FR2815932B1 (fr) * 2000-10-27 2004-07-16 Max Jouves Dispositif de parcage de bateaux, avec mise au sec et mise a flot automatisees
AT501494A1 (de) * 2005-03-01 2006-09-15 Isa Innovative Systemloesungen Automatisches hochleistungskanallager
AT511623B1 (de) * 2011-07-08 2016-01-15 Tgw Mechanics Gmbh Regallagersystem
CN106628785B (zh) * 2017-02-15 2019-08-02 福建汇创天下科技有限公司 一种物品立体取放系统
CN110371548B (zh) * 2018-09-11 2021-05-25 北京京东乾石科技有限公司 一种货物入库方法和装置
EP3696115A1 (en) * 2019-02-14 2020-08-19 Logevo AB Storage system comprising service unit

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2443827A1 (de) * 1974-09-13 1976-03-25 Harry Riechelmann Trolly-baukasten universal-lagerbedienwagen im baukastenprinzip
US4286911A (en) * 1978-02-28 1981-09-01 Litton Systems, Inc. Semi-automated warehousing system
US4273494A (en) * 1978-09-27 1981-06-16 Interlake, Inc. Storage rack entry vehicle

Also Published As

Publication number Publication date
BR9605261A (pt) 1998-07-21
ITMI952226A1 (it) 1997-04-27
PL316705A1 (en) 1997-04-28
ITMI952226A0 (pl) 1995-10-27
IT1275819B1 (it) 1997-10-17
EP0770565A1 (en) 1997-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3663126A1 (en) Battery storage and charge system
EP0894740A1 (en) Cellular depot with hydropneumatically-driven conveyor cars
KR101433704B1 (ko) 전력 공급 유닛, 육상 차량, 육상 차량에 포함된 전력 공급 유닛의 교환 방법 및 교환소
US5559420A (en) Electricity supply unit trailer for electric vehicles
CN103052520B (zh) 车辆的后部保护结构
JP7448480B2 (ja) 取り外し可能なバッテリアセンブリのための位置合わせおよび係止機構
CN112166538A (zh) 用于自动存储和取回系统的机会性充电系统
KR20200128069A (ko) 배터리 어셈블리를 위한 장착 및 분리 시스템
PT2440431E (pt) Veículo de transporte terrestre de cargas pesadas, nomeadamente veículo de transporte de cargas pesadas sem condutor para contentores iso
JP5754722B2 (ja) 機械式駐車装置
US20050278920A1 (en) Apparatus and method for changing concomitantly conveyed bodies, in particular batteries, on a vehicle and a vehicle for this purpose
JP2005501767A5 (pl)
JPH0657987A (ja) 充電装置を具えた機械式駐車装置
US20030042114A1 (en) Conveyance system
US20190263270A1 (en) Method and system for mounting and dismounting batteries in a vehicle
PL181457B1 (pl) Zestaw komorowy z przenosnikami PL
KR101521033B1 (ko) 기계식 주차장의 충전 장치 및 이것을 구비한 기계식 주차장
JP2020508944A (ja) 自動格納及び取得システム
CN110803440B (zh) 货物分拣系统、货物分拣方法以及仓储空间
CN111959328A (zh) 自动更换电池式充电桩及电池输送系统
ES2427925T3 (es) Vehículo automóvil que presenta medios de reemplazo automático de una batería de acumuladores y procedimiento de sustitución de baterías correspondiente
JPH0657986A (ja) 充電装置付き機械式駐車装置
CN107921874A (zh) 具有用于紧急情况的自动能量供应装置的运输车
US20190111794A1 (en) Truck, Charging Arrangement and Method for Electrical Charging
US3797678A (en) Load carrier and transfer car control