PL180997B1 - Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy i urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy - Google Patents

Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy i urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy

Info

Publication number
PL180997B1
PL180997B1 PL96317589A PL31758996A PL180997B1 PL 180997 B1 PL180997 B1 PL 180997B1 PL 96317589 A PL96317589 A PL 96317589A PL 31758996 A PL31758996 A PL 31758996A PL 180997 B1 PL180997 B1 PL 180997B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
quasi
torsion
twisting
rotating
Prior art date
Application number
PL96317589A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317589A1 (en
Inventor
Ryszard Jóźwicki
Czesław Radom
Wiesław Stasiak
Original Assignee
Inst Wlokiennictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Wlokiennictwa filed Critical Inst Wlokiennictwa
Priority to PL96317589A priority Critical patent/PL180997B1/pl
Publication of PL317589A1 publication Critical patent/PL317589A1/xx
Publication of PL180997B1 publication Critical patent/PL180997B1/pl

Links

Landscapes

  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

1. Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy polegający na zasilaniu meobrotowej komory przędzącej dwoma ciągłymi potokami włókien, łączeniu tych potoków w osi komory, a następnie formowaniu z nich przędzy i nadawaniu jej skrętu rzeczywistego, znamienny tym, że przędzę wydaną z nieobrotowej komory przędzącej posiadającą skręt rzeczywisty wprowadza się do przelotowej komory nibyskrętowej i poddaje się działaniu dodatkowego momentu skręcającego, którego kierunek jest zgodny lub przeciwny do kierunku momentu skręcającego wytwarzanego w nieobrotowej komorze skręcającej 2 Urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy wyposażone w nieobrotową komorę przędzącą z dwoma kanałami zasilającymi, rozmieszczonymi symetrycznie i zbieżnie względem osi tej komory, oraz posiadającąkanał zbiorczy połączony z kanałami zasilającymi i zagłębiony w komorze skręcania nieobrotowej komory przędzącej, przy czym w komorze skręcania poniżej wylotu kanału zbiorczego usytuowane są dysze styczne do jej wewnętrznej ścianki, doprowadzające strumień sprężonego powietrza, znamienne tym, że składa się z dwóch komór usytuowanych po sobie w jednej osi: nieobrotowej komory przędzącej (1) i przelotowej komory nibyskrętowej (5), przy czym przelotowa komora nibyskrętowa (5) znajduje się za nieobrotową komorą przędzącą (1) w odległości me większej niż długość przerabianych włókien, a przelotowa komora nibyskrętowa (5) wyposażona jest w jeden kanał zasilający (15) usytuowany wjej osi oraz komorę skręcania nibyskrętowego (16), w której poniżej wylotu kanału zasilającego (15) znajdują się dysze (17) styczne do jej wewnętrznej ścianki, przy czym usytuowanie wylotu stycznych dysz (17) w przelotowej komorze nibyskrętowej (5) jest zgodne lub przeciwne z usytuowaniem wylotu stycznych dysz (13) w nieobrotowej komorze przędzącej (1)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania przędzy i urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy.
Znane są z opisu patentowego japońskiego nr IP 01266225A sposób i urządzenie do wytwarzania przędzy techniką pneumatyczną nibyskrętową. w układzie dwukomorowym. W sposobie tym przędza formowana jest poprzez okręcanie włókien brzegowych na ułożonych równolegle włóknach stanowiących rdzeń. Zadaniem drugiej komory stosowanej w urządzeniu do wytwarzania tym sposobem jest zwiększenie ilości włókien brzegowych i poprawienie warunków formowania przędzy. Wytworzona tym sposobem przędza nie posiada skrętu rzeczywistego i dlatego przydatny jest ten sposób jedynie do wytwarzania przędz cienkich z długowłóknistej czesanej bawełny i włókien chemicznych.
Znane są także z opisu patentowego japońskiego nr IP 063304413A sposób i urządzenie do wytwarzania przędzy techniką pneumatyczną nibyskrętową przy zastosowaniu trzech komór. Dwie pierwsze przelotowe komory nibyskrętowe pracują w układzie równoległym, i każda z nich zasilana jest oddzielnym potokiem włókien wydawanych z jednego aparatu rozciągowego. W każdej z komór pracujących równolegle potok zasilający poddany jest działaniu powietrznego momentu nibyskrętowego skierowanego przeciwnie. Wychodzące z komór potoki wzmocnione nibyskrętem są wprowadzane do trzeciej przelotowej komory nibyskrętowej, gdzie odbywa się ich łączenie i tworzenie przędzy poprzez wzajemne okręcanie włókien brzegowych na obu potokach. Sposób powyższy nadaje się jedynie do wytwarzania przędzy z bawełny długowłóknistej czesanej i włókien chemicznych. Uzyskana tym sposobem przędza posiada niską wytrzymałość właściwą.
180 997
Celem wynalazku było opracowanie sposobu i urządzenia do wytwarzania sposobem pneumatycznym przędzy o skręcie rzeczywistym przy nieprzerwanej ciągłości potoku włókien od wałków wydających aparatu rozciągowego do jej uformowania i nadania skrętu rzeczywistego o wysokiej równomierności rozkładu na całej długości.
Cel ten został osiągnięty przez opracowanie sposobu wytwarzania przędzy polegającego na tym, że dwa ciągłe potoki włókien wprowadza się oddzielnymi kanałami do nieobrotowej komory przędzącej gdzie pod działaniem strumienia powietrza doprowadzanego stycznymi dyszami formuje się przędzę i nadaje jej skręt rzeczywisty, a następnie wyprowadza się na zewnątrz tej komory. Wydawaną z pierwszej komory przędzę, posiadającą skręt rzeczywisty wprowadza się do przelotowej komory nibyskrętowej, gdzie poddaje się ją działaniu dodatkowego momentu skręcającego i wyrównuje rozkład skrętu nadanego w nieobrotowej komorze przędzącej.
Wysoka równomierność nadawanego skrętu zwiększa wytrzymałość i równomierność wytrzymałości wytwarzanej przędzy, a także udoskonala jej strukturę. W efekcie tego następuje poprawa przerabialności przędzy bawełnianej i mieszankowej w procesach tkania i dziania, a także podniesiony zostaje estetyczny wygląd wyrobów z niej wykonanych.
Urządzenie według wynalazku składa się z dwóch komór przędzących usytuowanych po sobie w jednej osi: nieobrotowej komory przędzącej umiejscowionej na wylocie aparatu rozciągowego i przelotowej komory nibyskrętowej, przy czym przelotowa komora nibyskrętowa znajduje się za komorą przędzącą w odległości nie większej niż długość przerabianych włókien. Nieobrotowa komora przędząca wyposażona jest w dwa kanały zasilające, rozmieszczone symetrycznie i zbieżnie względem osi tej komory, w kanał zbiorczy połączony z kanałami zasilającymi i komorą skręcania w której jest zagłębiony. Komora skręcania posiada dysze styczne do jej wewnętrznej ścianki, usytuowane poniżej wylotu kanału zbiorczego, doprowadzające strumień sprężonego powietrza, wywołujący moment skręcający. Przelotowa komora nibyskrętowa posiada kanał zasilający umieszczony w jej osi i dysze styczne do wewnętrznej ścianki tej komory doprowadzające strumień sprężonego powietrza, umiejscowione poniżej kanału zasilającego. Usytuowanie wylotu stycznych dysz w przelotowej komorze nibyskrętowej jest zgodny lub przeciwny do usytuowania wylotu stycznych dysz nieobrotowej komory przędzącej.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w przekroju wzdłużnym, fig. 2 - urządzenie w przekroju poprzecznym wzdłuż linii A-A, fig. 3 - urządzenie w przekroju poprzecznym wzdłuż linii B-B.
Przykład I
Dwa ciągłe potoki włókien 10 wydawane z aparatu rozciągowego wprowadza się do nieobrotowej komory przędzącej 1 dwoma kanałami zasilającymi 9 rozmieszczonymi symetrycznie i zbieżnie względem osi tej komory 1. Następnie kanałami 9 oba ciągłe potoki włókien 10 wprowadza się do kanału zbiorczego 11, którym z kolei wprowadza się je do komory skręcania 12 nieobrotowej komory przędzącej 1. W komorze skręcania 12 oba złączone potoki włókien 10 poddaje się działaniu momentu skręcającego, pochodzącego od zawirowanego strumienia powietrza doprowadzanego dyszami stycznymi 13 i wywołuje się formowanie przędzy 14 i nadawanie jej skrętu rzeczywistego. Utworzoną przędzę 14 posiadający skręt rzeczywisty nierównomiernie rozłożony wyprowadza się z nieobrotowej komory przędzącej 1 na zewnątrz, a następnie wprowadza się do przelotowej komory nibyskrętowej 5 kanałem wprowadzającym 15, po czym w komorze skręcania nibyskrętowego 16 poddaje się przędzę 14 działaniu momentu nibyskrętowego, pochodzącego od zawirowanego strumienia powietrza doprowadzanego dyszami stycznymi 17, przy czym zwrot momentu skręcającego w komorze skręcania nibyskrętowego 16 jest przeciwny do zwrotu momentu skręcającego w komorze skręcania 12. W wyniku działania momentu nibyskrętowego na przędzę 14 w przelotowej komorze nibyskrętowej 5 wywołuje się w przędzy 14 na odcinku przed przyłożeniem momentu nibyskrętowego powstawanie skrętu o wartości równej a kierunku przeciwnym do wartości kierunku skrętu powstałego w przędzy 14 za przyłożeniem momentu nibyskrętowego. W efekcie następuje znoszenie się skrętów przed i za przyłożeniem momentu nibyskrętowego co sprzyja wyrównaniu liczby skrętów pierwotnych na długości przędzy W.
180 997
Urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy składa się z komory przędzącej 1 posiadającej obudowę 2 z króćcem 3 dla doprowadzenia sprężonego powietrza i wydrążenie tworzące zbiornik wyrównawczy 4 oraz przelotowej komory nibyskrętowej 5, usytuowanej w osi komory przędzącej 1 od strony jej wylotu w odległości nie większej niż długość przerabianych włókien. Przelotowa komora nibyskrętowa 5 posiada obudowę 6 z króćcem 7 dla doprowadzania sprężonego powietrza i wydrążenie 8 tworzące zbiornik wyrównawczy.
Komora przędząca 1 ma dwa kanały zasilające 9 rozmieszczone symetrycznie i zbieżnie względem osi komory 1 dla doprowadzenia ciągłych potoków włókien 10. Kanały zasilające 9 przechodzą w jeden kanał zbiorczy 11 usytuowany w osi komory przędzącej 1, który wchodzi do wnętrza komory skręcania 12 komory przędzącej 1. Komora skręcania 12 posiada w strefie wylotu kanału zbiorczego 11 dysze 13 styczne do jej wewnętrznej ścianki, którymi doprowadzany jest strumień sprężonego powietrza formujący przędzę 14 i nadający jej skręt rzeczywisty. Przelotowa komora nibyskrętowa 5 ma pojedynczy kanał zasilający 15, którym wprowadza się przędzę 14 do jej wnętrza oraz komorę skręcania nibyskrętowego 16. Poniżej wylotu kanału zasilającego 15 usytuowane są w komorze skręcania nibyskrętowego 16 dysze 17 styczne do wewnętrznej ścianki tej komory, doprowadzające sprężone powietrze, a usytuowanie wylotu dysz 17 jest zgodne z usytuowaniem wylotu dysz 13 nieobrotowej komory przędzącej 1.
Zastosowanie przelotowej komory nibyskrętowej, w której wytwarzana w komorze przędzącej tej komory przędza poddawana jest dodatkowemu działaniu momentu skręcającego nibyskrętowego, powoduje wyrównanie rozkładu skrętu na całej długości przędzy i czyni układ bardziej stabilny w procesie przędzenia.
Przykład II
Urządzenie według wynalazku, tak jak to przedstawiono w przykładzie I, charakteryzuje się tym, że usytuowanie wylotu dysz 13 stycznych do wewnętrznej ścianki komory skręcania 12 nieobrotowej komory przędzącej 1 jest przeciwne do usytuowania wylotu dysz 17 stycznych do wewnętrznej ścianki przelotowej komory nibyskrętowej 5.
180 997
180 997
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy polegający na zasilaniu nieobrotowej komory przędzącej dwoma ciągłymi potokami włókien, łączeniu tych potoków w osi komory, a następnie formowaniu z nich przędzy i nadawaniu jej skrętu rzeczywistego, znamienny tym, że przędzę wydaną z nieobrotowej komory przędzącej posiadającą skręt rzeczywisty wprowadza się do przelotowej komory nibyskrętowej i poddaje się działaniu dodatkowego momentu skręcającego, którego kierunek jest zgodny lub przeciwny do kierunku momentu skręcającego wytwarzanego w nieobrotowej komorze skręcającej.
  2. 2. Urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy wyposażone w nieobrotową komorę przędzącąz dwoma kanałami zasilającymi, rozmieszczonymi symetrycznie i zbieżnie względem osi tej komory, oraz posiadającą kanał zbiorczy połączony z kanałami zasilającymi i zagłębiony w komorze skręcania nieobrotowej komory przędzącej, przy czym w komorze skręcania poniżej wylotu kanału zbiorczego usytuowane są dysze styczne do jej wewnętrznej ścianki, doprowadzające strumień sprężonego powietrza, znamienne tym, że składa się z dwóch komór usytuowanych po sobie w jednej osi: nieobrotowej komory przędzącej (1) i przelotowej komory nibyskrętowej (5), przy czym przelotowa komora nibyskrętowa (5) znajduje się za nieobrotową komorą przędzącą(1) w odległości nie większej niż długość przerabianych włókien, a przelotowa komora nibyskrętowa (5) wyposażona jest w jeden kanał zasilający (15) usytuowany w jej osi oraz komorę skręcania nibyskrętowego (16), w której poniżej wylotu kanału zasilającego (15) znajdują się dysze (17) styczne do jej wewnętrznej ścianki, przy czym usytuowanie wylotu stycznych dysz (17) w przelotowej komorze nibyskrętowej (5) jest zgodne lub przeciwne z usytuowaniem wylotu stycznych dysz (13) w nieobrotowej komorze przędzącej (1).
PL96317589A 1996-12-17 1996-12-17 Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy i urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy PL180997B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96317589A PL180997B1 (pl) 1996-12-17 1996-12-17 Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy i urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96317589A PL180997B1 (pl) 1996-12-17 1996-12-17 Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy i urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317589A1 PL317589A1 (en) 1998-06-22
PL180997B1 true PL180997B1 (pl) 2001-05-31

Family

ID=20068860

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96317589A PL180997B1 (pl) 1996-12-17 1996-12-17 Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy i urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL180997B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL317589A1 (en) 1998-06-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3775955A (en) Composite false-twist yarns, methods and apparatus
US4070815A (en) Textured multifilament yarn
US4069565A (en) Process and apparatus for producing textured multifilament yarn
GB1398985A (en) Spun-like yarn and method of manufacturing same
US5295349A (en) Introduction device for a spinning apparatus
US3452412A (en) Processing of fluid entangling non-woven fabrics
EP0057015B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Effektgarnen
US3448501A (en) Process for the manufacture of a compacted yarn
US4458477A (en) Method and device for manufacturing a thread
RU2091518C1 (ru) Устройство для обработки по меньшей мере одной движущейся комплексной нити обдувочной средой
PL149198B1 (en) Air whirl nozzle for spinning the yarn of staple artificial fibres
KR20000070750A (ko) 필라멘트원사 공기처리방법 및 당해 장치
US2938256A (en) Method and apparatus for making bulked yarn
PL180997B1 (pl) Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy i urządzenie do pneumatycznego wytwarzania przędzy
CN106460249B (zh) 用于喷气纺纱机的纺纱喷嘴和具有相应的纺纱喷嘴的喷气纺纱机
PL180992B1 (pl) Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy oraz urządzenie do wytwarzania przędzy
CN108728970A (zh) 一种锦纶丝条捻合粘胶短纤纱线的复合纱线及其制备方法
BG111170A (bg) Метод и устройство за изпридане на прежда с въздушен вихър
PL180996B1 (pl) Sposób pneumatycznego wytwarzania przędzy oraz urządzenie do wytwarzania przędzy
WO2007048546A1 (de) Vorrichtung zum verdrehen und verwirbeln von multifilamentgarnen
KR20020081662A (ko) 혼합사 또는 조합사의 제조 방법, 제조 장치, 및 장치의이용
GB2041019A (en) Open End Spinning of Composite Yarn
JPS5928651B2 (ja) ユウチヤクコウゴヨリ イトオヨビ ソノセイゾウホウホウ
JPS61132637A (ja) ジエツトバンドルヤ−ンの製造方法および製造装置
SU1344828A1 (ru) Способ получени пр жи

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20041217