PL180445B1 - Głowica gazowego lasera medycznego - Google Patents

Głowica gazowego lasera medycznego

Info

Publication number
PL180445B1
PL180445B1 PL31447696A PL31447696A PL180445B1 PL 180445 B1 PL180445 B1 PL 180445B1 PL 31447696 A PL31447696 A PL 31447696A PL 31447696 A PL31447696 A PL 31447696A PL 180445 B1 PL180445 B1 PL 180445B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
head
laser
medical gas
gas laser
power
Prior art date
Application number
PL31447696A
Other languages
English (en)
Other versions
PL314476A1 (en
Inventor
Ludwik Pokora
Original Assignee
Ludwik Pokora
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ludwik Pokora filed Critical Ludwik Pokora
Priority to PL31447696A priority Critical patent/PL180445B1/pl
Publication of PL314476A1 publication Critical patent/PL314476A1/xx
Publication of PL180445B1 publication Critical patent/PL180445B1/pl

Links

Landscapes

  • Radiation-Therapy Devices (AREA)
  • Laser Surgery Devices (AREA)

Abstract

Głowica gazowego lasera medycznego, o koncentrycznej strukturze, zawierająca na wyjściu układ optyczny z soczewką skupiającą, z którym połączony jest przewód światłowodowy, znamienna tym, że koncentrycznie usytuowane są pojedyncze głowice laserowe (5), które są równoległe względem siebie i korzystnie sąsiadujące ze sobą głowi-: ce znajdują się wjednakowej odległości od siebie, zaś usytuowany w osi głowicy układ optyczny (6), obok soczewki skupiającej (7), ma układ wprowadzający (10) strumień promieni laserowych, z którym połączony jest elastyczny światłowód cieczowy (11).

Description

Przedmiotem wynalazku jest głowica gazowego lasera medycznego, przeznaczonego do realizacji metody PDT, mającej zastosowanie w zwalczaniu nowotworów.
Metoda fotodynamiczna, w skrócie PDT, oparta jest na następującej zasadzie. Najpierw wprowadza się do organizmu pacjenta specjalny preparat - fotouczulacz, tzw. sensybilizator. Powoduje on uczulenie tkanki biologicznej na światło o określonej długości fali. Preparat wydalany jest przez zdrowe komórki i gromadzi się głównie w komórkach nowotworowych. Po upływie 12-24 godzin, zależnie od rodzaju sensybilizatora, w guzie nowotworowym znajduje się wielokrotnie więcej uczulacza niż w zdrowej tkance. Następnie dokonuje się diagnostyki zmian nowotworowych, polegającej na wzbudzeniu sensybilizatora światłem laserowym, wywołującego świecenie fluorescencyjne w zakresie widzialnym. Przykładowo, naświetlanie sensybilizatora hematoporfirynowego (HpD) promieniowaniem o długości fali 405 nm wywołuje fluorescencję o barwie czerwonej, łatwo widoczną nieuzbrojonym okiem. W trzecim etapie, w terapii chorób nowotworowych wykorzystuje się fakt, że światło laserowe o określonej barwie (dla HpD jest to 632 nm) wywołuje rozpad cząsteczek tlenu na formę atomową. Tlen atomowy jest bardzo reaktywny i cytotoksyczny. Jego obecność w obszarze zajętym przez komórki nowotworowe powoduje ich niszczenie, nie uszkadzając jednocześnie komórek zdrowych. W związku z tym, że dla znanych obecnie fotouczulaczy stosuje się promieniowanie laserowe od 630 do 690 nm, które wnika w tkankę na głębokość do kilku centymetrów, opisana metoda PDT jest najskuteczniejsza w walce z guzami nowotworowymi o takich właśnie wymiarach. Jest ona również bardzo skutecznym uzupełnieniem leczenia chirurgicznego nowotworów oraz może służyć do niszczenia czynników zakaźnych np. zarodźców malarii lub wirusów HIV w krwiobiegu.
W znanych urządzeniach laserowych, wykorzystywanych w opisanej metodzie PDT, jako źródło promieniowania laserowego stosowane są często głowice gazowe, mających postać rury, najczęściej szklanej, wypełnionej gazem, na końcach której znajdują się zwierciadła rezonatora optycznego. Moc promieniowania światła laserowego ma decydujący wpływ na czas trwania terapii, z czym wiąże się bezpośrednio koszt leczenia. Im wyższa moc lasera, tym możliwy jest krótszy czas terapii i niższe koszty leczenia. Moc lasera gazowego zależy z jednej strony od długości emitowanej fali, zaś z drugiej - od ilości materiału laserującego, czyli w tym przypadku od objętości gazu wypełniającego głowicę.
Z zamieszczonego powyżej opisu metody PDT widać, że długość fali światła laserowego musi odpowiadać określonemu sensybilizatorowi. Z tego względu możliwości zmiany długości fali w celu zwiększenia mocy lasera są nadzwyczaj ograniczone. Dla zwiększenia mocy lasera pozostaje więc zmiana objętości gazu wypełniającego głowicę. Jednakże, zwiększanie średnicy głowicy laserowej jest przyczyną z kolei zmniejszania wydajności lasera, z uwagi na zwiększający się wówczas wpływ zjawiska rekombinacji cząstek. Dlatego zazwyczaj stosowanym sposobem zwiększania mocy lasera jest wydłużanie głowicy. I tak głowica o długości ok. 1 m umożliwia uzyskanie mocy promieniowania do ok. 30 mW, natomiast z głowicy o długości ok. 1,5 m można uzyskać moc do ok. 40 mW. Przy czym, wydłużanie
180 445 głowicy pociąga za sobą wzrost kosztów jej wytwarzania, ponieważ rosną wówczas trudności technologiczne, związane z wymaganą dokładnością wykonania układu rezonatora optycznego, gdyż jak wiadomo, niezbędna dokładność ustalenia umieszczonych na obu końcach głowicy zwierciadeł, jest bardzo wysoka.
Z polskiego opisu patentowego nr 139 809 znana jest głowica lasera gazowego o koncentrycznej strukturze rozmieszczenia elektrod. Wewnątrz obudowy głowicy usytuowana jest centralnie wewnętrzna elektroda oraz otaczająca ją elektroda zewnętrzna. W przestrzeni pomiędzy elektrodami usytuowane są w równych odstępach elementy izolacyjne. Przestrzenie pomiędzy elektrodami i sąsiadującymi elementami izolacyjnymi tworzą wnęki, w których następują wyładowania o kierunku poprzecznym. Przestrzeń pomiędzy elektrodą zewnętrzną i obudową stanowi płaszcz wodny, odprowadzający ciepło od elektrody zewnętrznej. Gazem roboczym jest dwutlenek węgla (CO2), a uzyskiwane promieniowanie ma długość fali 10600 nm. Konstrukcja głowicy ma umożliwiać otrzymywanie mocy wyjściowej około 40 W. Opisana głowica, zawierająca w obudowie koncentryczną strukturę elektrod, charakteryzuje się zwiększonymi wymiarami, także ze względu na konieczność zmieszczenia w obudowie znacznie większej ilości „gazu laserującego” niż w głowicy z pojedynczym zestawem elektrod. Otrzymana wiązka strumieni promieniowania laserowego jest skupiana za pomocą soczewki i w efekcie pozostaje nadal wiązką, jednakże o mniejszym wymiarze zewnętrznym. Zarówno długość fali promieniowania laserowego, jak i moc, uzyskiwane ewentualnie (nic nie wiadomo o tym, czy taki laser został zrealizowany) z głowicy według patentu 139 809, wielokrotnie przekraczają odpowiednie parametry wymagane dla metody PDT.
W opisie patentowym EP 0435506 ujawniony jest sposób wprowadzania promieniowania lasera roboczego, typowego światła podczerwonego oraz widzialnego „pilotującego” do jednego wspólnego światłowodu chirurgicznego, cienkiego 0,2 mm.
W przypadku znanych głowic laserowych zbudowanych z półprzewodnikowych diod laserowych, ograniczenie dla zwiększenia mocy diody stanowi trudność w odprowadzeniu ciepła wytwarzanego w procesie pracy.
Istota głowicy gazowego lasera medycznego, o koncentrycznej strukturze, zawierającej na wyjściu układ optyczny z soczewką skupiającą, z którym połączony jest przewód światłowodowy, polega na tym, że koncentrycznie usytuowane są pojedyncze głowice laserowe, które są równoległe względem siebie i korzystnie sąsiadujące ze sobą głowice znajdują się w jednakowej odległości od siebie, zaś usytuowany w osi głowicy układ optyczny, obok soczewki skupiającej, ma układ wprowadzający strumień promieni laserowych, z którym połączony jest elastyczny światłowód cieczowy.
Przedstawione rozwiązanie budowy głowicy laserowej ma, jak widać, zupełnie inną koncepcję powiększania mocy lasera, nie nastręczającej zbyt dużych problemów realizacyjnych. Otrzymywana z głowicy wiązka światła laserowego ma znaczną moc, jest jednakże, pomimo skupienia, wiązką szerszą od otrzymywanej z typowej głowicy. Ponadto, jest wiązką wielopunktową, której oddziaływanie na tkankę byłoby wielopunktowe, a więc niekorzystne. Praktyczne wykorzystanie takiej wiązki umożliwia światłowód cieczowy, który ze względu na większą średnicę pozwala poprowadzić wiązkę szerszą, czyli wiązkę o wyższej mocy. Światłowód cieczowy ujednoradnia wiązkę, tak że na wyjściu otrzymuje się „plamkę” światła, a nie poszczególne punkty. Inną zaletą światłowodu cieczowego jest jego elastyczność, umożliwiająca jego wprowadzenie do wnętrza organizmu.
Wynalazek został pokazany, w przykładzie realizacji, na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny widok z boku urządzenia, a fig. 2 - przekrój poprzeczny.
Urządzenie, zgodnie z wynalazkiem, składa się z podstawy 1, do której przymocowane są płyty wsporcze 2 i 3 oraz zespół zasilaczy 4. W płytach wsporczych 2 i 3 usytuowany jest zestaw siedmiu pojedynczych głowic laserowych 5. Z drugiej strony płyty wsporczej 3 znajduje się układ optyczny 6, przeniesienia promieni laserowych. Układ optyczny zawiera soczewkę skupiającą 7, zamocowaną do płyty 3 za pomocą elementów złącznych 8 oraz układ wprowadzający 10, z którym połączony jest elastyczny światłowód cieczowy 11. Skupiona wiązka światła laserowego, przechodząc przez układ wprowadzający, przeniesiona zostaje do elastycznego światłowodu cieczowego.
180 445
F!q. 2.
180 445
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Głowica gazowego lasera medycznego, o koncentrycznej strukturze, zawierająca na wyjściu układ optyczny z soczewką skupiającą, z którym połączony jest przewód światłowodowy, znamienna tym, że koncentrycznie usytuowane są pojedyncze głowice laserowe (5), które są równoległe względem siebie i korzystnie sąsiadujące ze sobą głowice znajdują się w jednakowej odległości od siebie, zaś usytuowany w osi głowicy układ optyczny (6), obok soczewki skupiającej (7), ma układ wprowadzający (10) strumień promieni laserowych, z którym połączony jest elastyczny światłowód cieczowy (11).
PL31447696A 1996-05-27 1996-05-27 Głowica gazowego lasera medycznego PL180445B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31447696A PL180445B1 (pl) 1996-05-27 1996-05-27 Głowica gazowego lasera medycznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31447696A PL180445B1 (pl) 1996-05-27 1996-05-27 Głowica gazowego lasera medycznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL314476A1 PL314476A1 (en) 1997-12-08
PL180445B1 true PL180445B1 (pl) 2001-02-28

Family

ID=20067632

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31447696A PL180445B1 (pl) 1996-05-27 1996-05-27 Głowica gazowego lasera medycznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL180445B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9223123B2 (en) 2009-10-10 2015-12-29 Instytut Wysokich Cisnien Polskiej Akademii Nauk Method and device for coupling laser light derived from at least two laser sources into one optical fiber

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9223123B2 (en) 2009-10-10 2015-12-29 Instytut Wysokich Cisnien Polskiej Akademii Nauk Method and device for coupling laser light derived from at least two laser sources into one optical fiber

Also Published As

Publication number Publication date
PL314476A1 (en) 1997-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9561077B2 (en) Method of using supercontinuum light for medical and biological applications
US7208007B2 (en) System and method utilizing guided fluorescence for high intensity applications
Bhawalkar et al. Two-photon photodynamic therapy
US5843143A (en) Light source
US8439904B2 (en) Tapered fused waveguide for teeth whitening
US6942658B1 (en) Radiation emitting apparatus with spatially controllable output energy distributions
US20030233138A1 (en) Concentration of divergent light from light emitting diodes into therapeutic light energy
CA2444935A1 (en) Irradiation device, particularly for carrying out photodynamic diagnosis or therapy
CN1079673A (zh) 用于光动力学治疗的高功率发光二极管
US20130123648A1 (en) Medical diagnosis and treatment using multi-core optical fibers
Whitehurst et al. Development of an alternative light source to lasers for photodynamic therapy: 1. Comparative in vitro dose response characteristics
Sulieman An overview of the use of lasers in general dental practice: 1. Laser physics and tissue interactions
US7892268B2 (en) PDT apparatus with high output LED for therapy and aiming
Litwin et al. The Biological Effects of Laser Radiation: Potential laboratory uses are limitless, and applications for a high powered light source are manifold. Mutations of microscopic organisms may be produced by specific wavelengths and genetic changes studied in a more precise fashion
JP2010284399A (ja) 光線力学的治療装置
WO2002007629A1 (en) Active endoscopic photodynamic therapy devices; systems and method
PL180445B1 (pl) Głowica gazowego lasera medycznego
JP2006217990A (ja) 光線治療器
CN101862507A (zh) 大功率紫绿红led光诊断治疗仪
Yeragi et al. LASER Physics& its Application in Dentistry–A Review
KR100551762B1 (ko) 엘이디 판넬과 집속 광학계를 이용한 의료용 광원 및 빔전달시스템
JP2002228853A (ja) ライトガイド、及びこれを使用する治療及び診断用光線装置
JP2003290368A (ja) 光化学治療用光照射装置
JPH05345039A (ja) レーザプローブ
RU2760621C1 (ru) Устройство для внутриполостной фокусировки светового пучка при фотодинамической терапии внутренних органов