PL179805B1 - Urzadzenie do przetwarzania energii liniowej w energie obrotowa PL PL PL PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie do przetwarzania energii liniowej w energie obrotowa PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL179805B1
PL179805B1 PL95320480A PL32048095A PL179805B1 PL 179805 B1 PL179805 B1 PL 179805B1 PL 95320480 A PL95320480 A PL 95320480A PL 32048095 A PL32048095 A PL 32048095A PL 179805 B1 PL179805 B1 PL 179805B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
piston
connecting rod
energy source
toothing
source
Prior art date
Application number
PL95320480A
Other languages
English (en)
Other versions
PL320480A1 (en
Inventor
Edward L Simonds
Original Assignee
Thermal Dynamics Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thermal Dynamics Inc filed Critical Thermal Dynamics Inc
Publication of PL320480A1 publication Critical patent/PL320480A1/xx
Publication of PL179805B1 publication Critical patent/PL179805B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01BMACHINES OR ENGINES, IN GENERAL OR OF POSITIVE-DISPLACEMENT TYPE, e.g. STEAM ENGINES
    • F01B9/00Reciprocating-piston machines or engines characterised by connections between pistons and main shafts and not specific to preceding groups
    • F01B9/04Reciprocating-piston machines or engines characterised by connections between pistons and main shafts and not specific to preceding groups with rotary main shaft other than crankshaft
    • F01B9/08Reciprocating-piston machines or engines characterised by connections between pistons and main shafts and not specific to preceding groups with rotary main shaft other than crankshaft with ratchet and pawl
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01BMACHINES OR ENGINES, IN GENERAL OR OF POSITIVE-DISPLACEMENT TYPE, e.g. STEAM ENGINES
    • F01B17/00Reciprocating-piston machines or engines characterised by use of uniflow principle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Actuator (AREA)
  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do przetwarzania energii liniowej w energie obrotowa, któ- re ma zródlo liniowej energii wejsciowej, znamienne tym, ze zródlo energii wyj- sciowej (12) dolaczone jest do korbowo- du (24, 95; 24; 24A; 24B) z uzebieniem, przy czym korbowód (24B) jest sprzezo- ny z pierwszym wyjsciowym walem na- pedowym (30B), który ma pierwsze kolo zebate (32B) sprzezone z kolem zebatym (34B) drugiego wyjsciowego walu nape- dowego (36B), przy czym waly napedo- we pierwszy i drugi (30B, 36B) sa pola- czone z korbowodem (24B) poprzez sprzegla jednokierunkowe (28, 40;130,132:130,132). F i g . 2 PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do przetwarzania energii liniowej w energię obrotową do stosowania w silnikach spalinowych. Silniki spalinowe, chociaż ulepszone przez wiele lat stosowania, nadal mają wady jako podstawowe źródło napędu pojazdów i w innych związanych zastosowaniach. Silnik ten ma małą sprawność, a ponadto jest nieprzyjazny dla środowiska ze względu na wytwarzane przez niego zanieczyszczenia.
Znane są urządzenia do przetwarzania energii w energię obrotową.
Na przykład z patentu USA Nr 5.152.254. znane jest urządzenie do przetwarzania energii lecz energii oscylacyjnej obrotowej w energię obrotową w zakresie 360 stopni. Według tego patentu przedstawiono urządzenie, które nie zawiera oczywiście korbowodu poruszającego się ruchem posuwisto - zwrotnym tam i z powrotem w przeciwstawnych kierunkach liniowych.
W opisie patentowym Wielkiej Brytanii Nr 339.955 opisano urządzenie o innej konstrukcji do przenoszenia energii obrotowej na wyjściowe wały bezpośrednio bez sprzęgieł.
Urządzenie do przetwarzania energii liniowej w energię obrotową według wynalazku, które ma źródło liniowej energii wejściowej, wyróżnia się tym, że źródło energii wyjściowej dołączone jest do korbowodu z uzębieniem, a korbowód jest sprzężony z pierwszym wyjściowym wałem napędowym, który ma pierwsze koło zębate sprzężone z kołem zębatym drugiego wyjściowego wału napędowego, przy czym wały napędowe pierwszy i drugi są połączone z korbowodem poprzez sprzęgła jednokierunkowe.
Sprzęgła jednokierunkowe mają uzębienia, które są sprzężone z uzębieniami korbowodu.
Według jednej z postaci realizacji wynalazku uzębienie usytuowane na jednej z dwóch stron korbowodu sprzężone jest z uzębieniem wymienionych sprzęgieł jednokierunkowych usytuowanych obok siebie po tej samej stronie korbowodu. Po przeciwnej stronie korbowodu niz sprzęgła kierunkowe urządzenie korzystnie ma rolkę prowadzącą.
179 805
Uzębienia korbowodu są rozmieszczone w szczególności na jego pierwszej i drugiej przeciwległej stronie w sprzężeniu z uzębieniem wymienionych sprzęgieł jednokierunkowych, które także są usytuowane po przeciwnych stronach korbowodu.
Według korzystnej postaci realizacji wynalazku, pierwsze i drugie koło zębate są sprzężone poprzez luźne koło zębate.
Wymienione wyżej źródło liniowej energii wejściowej stanowi korzystnie tłok w cylindrze.
Według jednej z postaci realizacji wynalazku, wymieniony cylinder ma komory ciśnieniowe po przeciwnych stronach tłoka.
Wspomniane wyżej źródło energii ma źródło płynnego medium i system sterowania do alternatywnego sterowania i kierowania tego medium do każdej z wymienionych komór ciśnieniowych.
System alternatywnego sterowania korzystnie ma zawory kierujące płynne medium do komór ciśnieniowych, a tłok jest wycentrowany pomiędzy tymi komorami ciśnieniowymi, podczas gdy korbowód jest wycentrowany w swym zakresie ruchu podczas każdego cyklu.
Do tłoka dołączony jest element poruszający, do którego dołączony jest zawór.
Element poruszający korzystnie ma pierwszy łącznik dołączony funkcjonalnie do korbowodu i drugi łącznik dołączony do zaworu.
Element poruszający ma sprężynę łączącą pierwszy i drugi łącznik.
Element ten ma wahliwy blok przystosowany do przechylania się wokół osi obrotu, a pierwszy łącznik jest dołączony do tego wahliwego bloku po jednej stronie wymienionej osi obrotu, zaś drugi łącznik jest dołączony do tego wahliwego bloku po przeciwnej stronie wymienionej osi obrotu.
Wspomniane wyżej źródło płynnego medium jako płynne medium ma parę wodną.
Komory ciśnieniowe, o których mowa była wyżej korzystnie mają dołączony do otworów wylotowych skraplacz.
Źródło płynnego medium jest dołączone poprzez wymieniony wyżej zawór do otworów wlotowych komór ciśnieniowych.
Według jednej z postaci wykonania, urządzenie według wynalazku, obok jednego źródła energii zawiera ponadto wiele podobnych źródeł energii wejściowej, posiadających tłok w cylindrze, z komorami ciśnieniowymi po przeciwnych stronach, a wymienione źródło płynnego medium jest dołączone poprzez zawór do otworów wlotowych wymienionych komór.
Obok pierwszego źródła energii urządzenie według wynalazku ma równoważne drugie źródło energii wejściowej posiadające tłok w cylindrze z komorami ciśnieniowymi po przeciwnych stronach, przy czym to drugie źródło energii ma swe otwory wlotowe alternatywnie dołączone do wymienionych otworów wylotowych wymienionego pierwszego źródła energii.
Opisane drugie źródło energii jest z reguły źródłem o mniejszej wydajności przetwarzania wymienionego płynnego medium niż wydajność pierwszego źródła.
Według korzystnej postaci realizacji wynalazku, tłok wspomniany wyżej ma wykonany w nim kanał do połączenia wymienionych przeciwległych komór, zawór tłokowy do otwierania i zamykania tego kanału oraz do wyrównywania ciśnienia w każdej komorze.
Zgodnie z wynalazkiem wspomniany wyżej korbowód korzystnie ma element sygnalizacyjny i stały czujnik sygnalizujący oraz określający położenie wymienionego tłoka w połowie cyklu działania. Ten stały czujnik i element sygnalizujący mają magnesy i są połączone z komputerem funkcjonalnie połączonym z zaworem tłokowym.
Korzystnie jest jeżeli tłok opisywany wyżej ma pierścienie uszczelniające ruchomo umieszczone w pierścieniowych szczelinach wykonanych w zewnętrznym obwodzie przy przeciwległych końcach wymienionego tłoka łączące wymienione pierścieniowe szczeliny z sąsiednią komorą przy czym ten tłok na przeciwległych powierzchniach końcowych ma otwory.
Urządzenie według wynalazku w przykładzie wykonania, z uwzględnieniem sposobu jego działania zostało przedstawione na rysunku, na których fig.l przedstawia widok z góry urządzenia mającego dwa napędzane parą wodną cylindry połączone poprzez korbowody
179 805 z parą wałów, które z kolei są dołączone do wyjściowych wałów napędowych poprzez sprzęgła jednokierunkowe, fig. 2 przedstawia widok urządzenia z boku wzdłuż linii 2-2 według fig. 1, fig. 3 przedstawia przekrój wzdłuż linii 3-3 - obwód medium parowego do zasilania cylindrów umieszczonych równolegle, fig. 4 przedstawia widok podobny jak fig. 3, ale pokazujący przepływy parowy do napędzania tylko większego z dwóch cylindrów, fig. 5 jest podobnym widokiem jak fig. 3, ale pokazującym cylindry połączone szeregowo, aby uzyskać dodatnie sprzężenie zwrotne dla płynnego medium, fig. 6 przedstawia powiększony widok częściowy wzdłuż linii 6-6 z fig. 2, ilustrującym system sterowania zawierający element poruszający do sterowania zaworów wlotowych i wylotowych każdej komory każdego cylindra, fig. 7 jest przekrojem wzdłuż linii 7-7 z fig. 6, fig. 8 jest przekrojem wzdłuż linii 8-8 z fig.l, pokazującym jednokierunkowe sprzęgło w swym stanie napędzania, fig. 9 pokazuje przekrój podobny jak fig. 8, ale pokazujący sprzęgło jednokierunkowe w stanie swobodnego obrotu, fig.10 pokazuje przekrój wzdłuż linii 10-10 z fig. 3 z powiększonym fragmentarycznym widokiem z boku korbowodu i tłoka, ilustrującym zawór w kanale poprzez tłok do selektywnego wyrównywania ciśnienia w przeciwległych komorach, fig. 11 przedstawia powiększony przekrój pierścienia uszczelniającego o przekroju okrągłym wzdłuż linii 11-11 z fig.10 z elementami uszczelniającymi na obwodzie tłoka sprzężonymi ze ścianą boczną cylindra po stronie tłoka będącej pod ciśnieniem i oddalonymi od nich po stronie pozbawionej ciśnienia, fig. 12 przedstawia widok podobny do fig. 11, ale pokazujący pierścienie uszczelniające o przekroju okrągłym na bocznej ścianie tłoka, kiedy ciśnienie w obu komorach jest zmniejszone i wyrównane, fig. 13 jest przekrojem alternatywnego przykładu realizacji wynalazku, według którego korbowód sprzęga się ze sprzęgłami jednokierunkowymi usytuowanymi po tej samej stronie korbowodu, fig. 14 przedstawia przekrój wzdłuż linii 14-14 z fig. 13, fig. 15 przedstawia przekrój dalszego alternatywnego przykładu realizacji wynalazku według którego korbowód sprzęga się ze sprzęgłami jednokierunkowymi po przeciwnych stronach korbowodu, zaś fig. 16 przedstawia przekrój wzdłuż linii 16-16 z fig. 15.
Przetwornik 10 według niniejszego wynalazku zawiera źródło energii wyjściowej 12, która napędza obrotową sekcję 14 wyprowadzania energii.
Źródło energii wyjściowej 12 ma cylinder 16 posiadający tłok 18 z przeciwległe usytuowanymi komorami 20 i 22. Z cylindra 16 wychodzi korbowód 24 i jest dołączony do pierwszej korby 26, która jest dołączona poprzez jednokierunkowe sprzęgło 28 do wyjściowego wału 30 posiadającego koło zębate 32, które jest zazębione z kołem zębatym 34 na drugim wale wyjściowym 36, który jest również dołączony do drugiej korby 38 poprzez jednokierunkowe sprzęgło 40. Pierwsza korba 26 i druga korba 38 są ze sobą połączone łącznikiem 41.
Para wodna z kotła 42 doprowadzana jest na przemian do komór 20 i 22, jak pokazuje fig. 3. Zaworowy zespół 44 otwiera i zamyka w każdej komorze wlotowy otwór 46 i wylotowy otwór 48. Żaworowy zespół 44 zawiera trzpień 50 dołączony do poziomo przebiegającego ramienia 52 dołączonego do łącznika 54, który jest z kolei dołączony do przechylnego elementu poruszającego 56, który przechyla się wokół osi 58 pomiędzy położeniami zaznaczonymi linią ciągłą i linią przerywaną na fig. 6. Przeciwległe usytuowany łącznik przebiega do przeciwległego końca cylindra 16, gdzie jest on dołączony do ramienia 62 przechylnie wokół osi 64, która jest osią wzdłużną pionowego trzpienia 66, który porusza zespół zaworowy, taki jak zespół zaworowy 44 z fig. 3.
Łącznik 68 przebiega przez blok 70 dołączony przechylnie do elementu poruszającego 56 i zawiera sprężyny 72 zamontowane po jego przeciwległych stronach, trzymane na miejscu przez podkładki 74 i nakrętki 76. Przeciwległy koniec łącznika 68 jest dołączony do pierwszej korby 26. Oporowa rolka 78 o zmiennym nacisku toczy się wzdłuż wypukłej powierzchni 80 na górnym końcu elementu poruszającego 56 pomiędzy pionowymi zderzakowymi odsadzeniami 82, posiadającymi wycięcia 84 do sprężystego utrzymywania rolki 78 przy każdym ze zderzaków 82 gdy element poruszający 56 przechyla się tam i z powrotem pomiędzy położeniami zaznaczonymi linią przerywaną i linią ciągłą na fig. 6. Ta rolka oporowa jest umieszczona na trzpieniu 86 popychanym do dołu przez sprężynę 88. Śruba regulacyjna 90 zamontowana we wsporczym członie 92 zapewnia regulowane naprężenie.
179 805
Drugi cylinder 94 wejścia energii o wymiarach większych niż cylinder 16, mający poza tym takie same części składowe, jest dołączony poprzez korbowód 95 do wyjściowej sekcji 14 w taki sam sposób, jak korbowód 24 łączy cylinder 16 z sekcją wyjściową. Podobne elementy mają podobne oznaczenia. Oba cylindry 16 i 94 są zakotwione na wspólnym sworzniu wsporczym 96.
Działanie przetwornika do tego punktu wiąże się z doprowadzaniem pary z kotła 42 do komory 22 cylindra 16, przy czym para ta wywiera ciśnienie na prawą stronę tłoka 18, by popychać korbowód 24 w lewo, aby z kolei obracać pierwszą korbę 26 w lewo. Sprzęgło jednokierunkowe 28 jest dołączone do wyjściowego wału 30, gdzie ruch korby 26 w lewo nie powoduje żadnego obrotu wału 30, gdyż sprzęgło jednokierunkowe 28, jak pokazano na fig. 9, jest odłączone od wału 30. Jednakże łącznik 40 dołączony do drugiej korby 38 jest przechylany w lewo. Jego sprzęgło jednokierunkowe 40, jak pokazano na fig. 8, powoduje, że wał 36 obraca się w kierunku zgodnym z ruchem zegara, jak zaznaczono strzałką 98. Koło zębate 34 na wale 36 jest zazębione z kołem zębatym 32 na wale 30 i obraca go w kierunku przeciwnym do ruchu zegara, jak to zaznaczono strzałką 100. To z kolei* powoduje obrót pomocniczego, wyjściowego koła zębatego 103 w kierunku ruchu zegara. Kiedy tłok 18 poruszy się następnie w prawo, sprzęgło jednokierunkowe 40 umożliwi ruch bezwładny drugiej korby 38, podczas gdy pierwsza korba 26 realizuje zadanie wyprowadzania napędu przez obracanie wyjściowego wału 30 i kierunku przeciwnym do ruchu zegara, a zatem widać, ze kiedy tłok 18 porusza się w dowolnym kierunku, powodowany jest obrót na wyjściu.
Pożądane jest, by mieć natychmiastowe przełączanie zaworów w zespole zaworowym 44 w trybie wymuszonym, tak że ciśnienie jest doprowadzane wyłącznie do jednej komory lub do drugiej z komór 20 i 22. Jest to zrealizowane przez zastosowanie sprężyn 72, które pochłaniają energię doprowadzaną do nich przez łącznik 68. Kiedy ciśnienie to przezwycięża opór rolki 78 sprzęgającej się z wypukłą powierzchnią 80 członu poruszającego 56, wówczas ten człon poruszający zostaje zablokowany w przeciwnym położeniu, powodując z kolei ruch łączników 54 i 60, które poruszają zespoły zaworowe 44 przy przeciwnych końcach cylindra 16.
Czasami może być pożądane wyrównanie ciśnienia po każdej stronie tłoka i zostało to przewidziane, jak pokazano na fig. 10, gdzie tłok 18A w cylindrze 94 zawiera elektromagnes 102, który porusza zawór 104 w kanale 106, który jest połączony z komorami po każdej stronie tłoka. Śruba regulacyjna 108 naciska na sprężynę 110, która przeciwstawia się działaniu elektromagnesu 102. Na korbowodzie 24 zamontowane są magnesy 112 i 114, a ich obecność jest wyczuwana przez czujnik 116, który wysyła sygnał do nie pokazanego komputera, który z kolei wysyła sygnał do elektromagnesu 102 przewodami 118. Komputer będzie również odbierać informacje z czujnika ciśnienia 120, jak pokazano na fig. 3, a informacja ta, połączona z informacją o położeniu tłoka, dostarczaną przez czujnik magnetyczny 116, będzie określać, czy zawór elektromagnetyczny 102 ma być uruchomiony w celu zneutralizowania ciśnienia po dowolnej stronie tłoka 18A.
Pożądane jest zmniejszenie do minimum oporów tarcia pomiędzy tłokiem 18A a boczną ścianą 94 cylindra, jak pokazują fig. 11 i 12. Dwa neoprenowe pierścienie uszczelniające 121 o przekroju okrągłym są zamontowane w obwodowych, pierścieniowych szczelinach 122, które są połączone z sąsiednią komorą poprzez szereg usytuowanych w odstępach otworów 124. Ciśnienie w komorze po prawej stronie będzie popychać pierścień uszczelniający 121 o przekroju okrągłym na zewnątrz do sprzężenia ze ścianą 94 cylindra. Jednakże lewa strona, która jest pozbawiona ciśnienia, umożliwia pozostawanie pierścienia uszczelniającego o przekroju okrągłym w odstępie od ściany 94 cylindra, przez co unika się wszelkich zbędnych oporów tarcia. Na fig. 12 pokazano, że obie komory po przeciwległych stronach tłoka 18A są pod jednakowym zmniejszonym ciśnieniem, co umożliwia pozostawanie pierścieni uszczelniających o przekroju okrągłym w odstępach od bocznej ściany 94 cylindra.
Według figur 3, 4 i 5 pokazano trzy różne rodzaje pracy, przy czym figura 3 pokazuje oba cylindry 16 i 18 doprowadzania energii w stanie doprowadzenia energii i działające równolegle ze sobą, aby przekazać obrotowy napęd wyjściowy na wały 30 i 36. Według
179 805 figury 4 działa tylko duży cylinder 94, a na fig. 5 wylot mniejszego cylindra 16 jest dołączony do wlotu dużego cylindra 94, a następnie z powrotem do skraplacza 126. Ten rodzaj pracy wiąże się ze sprzężeniem zwrotnym i regeneracją pary powracającej do skraplacza, co uwidaczniają figury 3 i 4.
Widać, ze są liczne zalety ze stosowania przetwornika według wynalazku jako źródła obrotowego napędu do pojazdów lub innych urządzeń wymagających obrotowego napędu. Zmniejszono do minimum pobór energii zużywanej na pokonywanie tarcia. Korby 26 i 28 działają z maksymalną sprawnością przechylając się tylko w zakresie 70° z możliwego kąta obrotu 360°. Przetwornik według wynalazku może działać przy bardzo małej prędkości obrotowej i nadal będzie wytwarzać żądaną moc wyjściową. Wały wyjściowe 30 i 36 dostarczają stałą moc dzięki natychmiastowemu włączaniu i wyłączaniu zaworów sterujących w zespole zaworowym 44. Przetwornik nadaje się do uruchomienia w każdym położeniu dzięki zastosowanemu układowi zaworowemu. Wielkość przetwornika w porównaniu z konwencjonalnym silnikiem może być znacznie zmniejszona dzięki nieobecności wału korbowego. Przetwornik ten w odróżnieniu od konwencjonalnego silnika spalinowego nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń, takich jak wyrzucany olej i paliwo, oraz nie wytwarza hałasu. Jest on zatem bardziej przyjazny dla środowiska. Przetwornik będzie działać przy mniejszej prędkości obrotowej i eliminuje siły odśrodkowe. Żywotność systemu jest znacznie przedłużona. Bardzo ważna różnica w stosunku do konwencjonalnego silnika polega na tym, ze kiedy przetwornik ten nie wytwarza energii, wówczas nie musi pracować na biegu jałowym, jak to jest w przypadku silnika samochodowego.
Poruszający się liniowo ruchem posuwisto-zwrotnym korbo wód 24A, jak pokazano w przykładach realizacji według figur 13-14 i 15-16, jest dołączony do jednokierunkowych sprzęgieł poprzez uzębienie na korbo wodzie sprzęgające się z uzębieniem na sprzęgłach jednokierunkowych. W szczególności, w przykładzie wykonania z fig. 13 i 14, pierwszy i drugi wyjściowy wał 30A i 36A są odpowiednio umieszczone po tej samej stronie korbowodu 24A. Koła zębate ze sprzęgłami jednokierunkowymi 130 i 132 są zamontowane odpowiednio na wyjściowych wałach 30A i 36A i są sprzężone z uzębieniem 134 na dolnej stronie korbowodu 24A. Wyjściowe wały 30A i 36A zawierają odpowiednio pierwsze i drugie koło zębate 32A i 34A. Prowadzące rolki 138 i 140 są sprzężone z krawędziową stroną górną korbowodu 24A, aby przytrzymywać go w położeniu stabilnym w sprzężeniu z kołami zębatymi 130 i 132.
Dalszy alternatywny przykład realizacji uwidoczniają figury 15 i 16, gdzie korbowód 24B zawiera uzębienie 134 na spodniej stronie i uzębienie 144 na górnej stronie. Drugi wyjściowy wał 36B jest umieszczony nad pierwszym wyjściowym wałem 30B po przeciwległych stronach korbowodu 24B. Koło zębate 132 wyposażone w sprzęgło jednokierunkowe jest sprzężone z uzębieniem 144 na korbo wodzie 24B, natomiast drugie koło zębate 130 jest sprzężone z uzębieniem 134 na spodniej stronie korbowodu 24B. Wyjściowe koła zębate, łącznie z pierwszym kołem zębatym 32B i drugim kołem zębatym 36B, są sprzężone ze sobą poprzez luźne koło zębate 136, przez co umożliwiony jest obrót pierwszego i drugiego wyjściowego wału 30B i 36B we wspólnym kierunku.
179 805
179 805
179 805
179 805
179 805
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (24)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do przetwarzania energii liniowej w energię obrotową, które ma źródło liniowej energii wejściowej, znamienne tym, że źródło energii wyjściowej (12) dołączone jest do korbowodu (24, 95; 24; 24A; 24B) z uzębieniem, przy czym korbowód (24B) jest sprzężony z pierwszym wyjściowym wałem napędowym (30B), który ma pierwsze koło zębate (32B) sprzężone z kołem zębatym (34B) drugiego wyjściowego wału napędowego (36B), przy czym wały napędowe pierwszy i drugi (30B, 36B) są połączone z korbowodem (24B) poprzez sprzęgła jednokierunkowe (28, 40;130,132:130;132).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, ze sprzęgła jednokierunkowe (130, 132) mają uzębienia, które są sprzężone z uzębieniami (134,144) korbowodu.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że uzębienie (134) usytuowane na jednej z dwóch stron (134, 142) korbowodu sprzężone jest z uzębieniem wymienionych sprzęgieł jednokierunkowych (130, 132) usytuowanych obok siebie po tej samej stronie korbowodu (24A).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że po przeciwnej stronie korbowodu (24A) niż sprzęgła kierunkowe (130,132) ma rolkę prowadzącą (138, 160).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że uzębienia (134, 144) korbowodu (24B) są rozmieszczone na jego pierwszej i drugiej przeciwległej stronie w sprzężeniu z uzębieniem wymienionych sprzęgieł jednokierunkowych (130, 132), które także są usytuowane po przeciwnych stronach korbowodu.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwsze i drugie koło zębate są sprzężone poprzez luźne koło zębate (136).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że źródło liniowej energii wejściowej (12) ma tłok (18) w cylindrze (16, 94).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że cylinder (16, 94, 16) ma komory ciśnieniowe (20, 22) po przeciwnych stronach tłoka (18).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1 albo 7, znamienne tym, że źródło energii (12) ma źródło (42) płynnego medium i system sterowania do alternatywnego sterowania (44) i kierowania tego medium do każdej z wymienionych komór ciśnieniowych (20, 22).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że system alternatywnego sterowania (44) ma zawory kierujące płynne medium do komór ciśnieniowych (20, 22).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, ze zawór jest dołączony do elementu poruszającego (56), który jest dołączony do tłoka (18).
  12. 12. Urządzenie według zastrz.10, znamienne tym, że element poruszający (56) ma pierwszy łącznik (68) dołączony do korbowodu (24) i drugi łącznik dołączony do zaworu.
  13. 13. Urządzenie według zastrz.12, znamienne tym, że element poruszający (56) ma sprężynę łączącą pierwszy i drugi łącznik (68, 54).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że element poruszający (56) ma wahliwy blok (70), a pierwszy łącznik (68) jest dołączony do tego wahliwego bloku po jednej stronie osi obrotu, zaś drugi łącznik (54) jest dołączony do tego wahliwego bloku po przeciwnej stronie osi obrotu.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że źródło płynnego medium (42) jako płynne medium ma parę wodną.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że komory (20, 22) mają dołączony do otworów wylotowych skraplacz (126).
  17. 17. Urządzenie według 9 albo 10, znamienne tym, ze źródło płynnego medium (42) jest dołączone poprzez wymieniony zawór do otworów wlotowych (146) komór (20, 22).
  18. 18. Urządzenie według zastrz.l albo 7, znamienne tym, ze obok źródła energii (12) zawiera ponadto wiele podobnych źródeł energii wejściowej, posiadających tłok (94) w cy
    179 805 lindrze (16) z komorami ciśnieniowymi (20, 22) po przeciwnych stronach, a wymienione źródło płynnego medium (12) jest dołączone poprzez zawór do otworów wlotowych (46) wymienionych komór.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obok źródła energii (12) ma równoważne źródło energii wejściowej, posiadające tłok (18) w cylindrze (16) z komorami ciśnieniowymi (20, 22) po przeciwnych stronach, przy czym to drugie źródło energii ma swe otwory wejściowe (46) alternatywnie dołączone do wymienionych otworów wylotowych (48) wymienionego pierwszego źródła energii.
  20. 20. Urządzenie według zastrz.19, znamienne tym, że drugie źródło energii jest źródłem o mniejszej wydajności przetwarzania wymienionego płynnego medium niż wydajność pierwszego źródła.
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że tłok (18) ma wykonany w mm kanał (106).
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, korbowód (24) ma element sygnalizacyjny i stały czujnik sygnalizujący oraz określający położenie wymienionego tłoka w połowie cyklu działania.
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, ze stały czujnik i element sygnalizujący mają magnesy (112, 114) i są połączone z komputerem, który z kolei jest połączony z zaworem tłokowym (104).
  24. 24. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, ze tłok (18) ma pierścienie uszczelniające (121) ruchomo umieszczone w pierścieniowych szczelinach (122) wykonanych w zewnętrznym obwodzie przy przeciwległych końcach wymienionego tłoka łączące wymienione pierścieniowe szczeliny z sąsiednią komorą, przy czym ten tłok (18) na przeciwległych powierzchniach końcowych ma otwory.
    * * *
PL95320480A 1994-10-13 1995-10-10 Urzadzenie do przetwarzania energii liniowej w energie obrotowa PL PL PL PL PL PL PL PL PL PL179805B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/322,695 US5461863A (en) 1994-10-13 1994-10-13 Transducer for converting linear energy to rotational energy
PCT/US1995/013486 WO1996012090A1 (en) 1994-10-13 1995-10-10 Transducer for converting linear energy to rotational energy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL320480A1 PL320480A1 (en) 1997-09-29
PL179805B1 true PL179805B1 (pl) 2000-10-31

Family

ID=23256015

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95320480A PL179805B1 (pl) 1994-10-13 1995-10-10 Urzadzenie do przetwarzania energii liniowej w energie obrotowa PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5461863A (pl)
EP (1) EP0782661A1 (pl)
JP (1) JPH10507508A (pl)
KR (1) KR100396254B1 (pl)
CN (1) CN1070987C (pl)
AU (1) AU701178B2 (pl)
BR (1) BR9509511A (pl)
MY (1) MY112936A (pl)
PL (1) PL179805B1 (pl)
WO (1) WO1996012090A1 (pl)
ZA (1) ZA958553B (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR20020005609A (ko) * 1999-03-01 2002-01-17 러셀 버드 가변 행정 모터 및 밸브
US6557678B1 (en) * 2000-11-16 2003-05-06 Thermal Dynamics, Inc. Transmission
US6681572B2 (en) * 2001-11-15 2004-01-27 Edward Flory Wave power machine
US6784559B1 (en) 2002-02-28 2004-08-31 Thermal Dynamics, Inc. Fluid pressure regulator assembly with dual axis electrical generator
US6606857B1 (en) 2002-02-28 2003-08-19 Thermal Dynamics, Inc. Fluid actuated generator
US6688869B1 (en) 2002-09-11 2004-02-10 Thermal Dynamics, Inc. Extensible vane motor
US6843436B1 (en) 2002-09-11 2005-01-18 Thermal Dynamics, Inc. Chopper pump
US6905322B1 (en) 2002-09-24 2005-06-14 Thermal Dynamics, Inc. Cam pump
US7775197B2 (en) * 2006-07-10 2010-08-17 Continental Automotive Canada, Inc. Engine sub-system actuators having variable ratio drive mechanisms
UY4298U (es) * 2008-09-10 2010-04-30 Armando Miguel Regusci Campomar Variante de motor de gas comprimido de pistón libre y piñón con varias etapas de descompresión y resorte por retorno
US20110308248A1 (en) * 2009-02-23 2011-12-22 Novopower Ltd. Pressurized-gas powered compressor and system comprising same
JP2011085254A (ja) * 2009-10-16 2011-04-28 Saitekkusu Kenkyusho:Kk モーメントアームを構成した出力拡大装置の製造方法
WO2011045670A1 (en) * 2009-10-16 2011-04-21 Yoshio Niioka Motor horse power amplification devices using a moment arm design
US10208599B2 (en) 2011-05-13 2019-02-19 Brian Davis Heat engine with linear actuators
WO2013052929A2 (en) * 2011-10-05 2013-04-11 Roy Rosser Mechanism for converting reciprocating motion into rotary motion
CN103511572A (zh) * 2013-05-23 2014-01-15 唐坤亮 一种传动装置
CN104791441A (zh) * 2015-04-21 2015-07-22 何鹏 一种动力机构
CN105546079A (zh) * 2015-12-25 2016-05-04 苏州安特实业有限公司 一种直线与旋转运动组合机构
KR102312150B1 (ko) * 2020-07-15 2021-10-13 주식회사 피엠코리아 작동유체를 이용한 동력 발생 장치

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US257462A (en) * 1882-05-09 Power-converter
US47315A (en) * 1865-04-18 Improvement in mechanical movements
GB339955A (en) * 1929-06-13 1930-12-15 Ernest Arthur Franks Improvements in or relating to transmission gear for use with internal combustion engines
US2042116A (en) * 1935-05-31 1936-05-26 Roy K Morris Mechanical movement
US3128633A (en) * 1960-10-01 1964-04-14 Bertin & Cie Torque converter
US4259841A (en) * 1979-05-15 1981-04-07 Universal Research And Development Corp. Steam engine
JPS6056101A (ja) * 1983-09-06 1985-04-01 Aioi Seiki Kk 小型エア−モ−タ
NL9001051A (nl) * 1990-05-02 1991-12-02 Revab Bv Aandrijving voor een met spierkracht aandrijfbaar voertuig, zoals b.v. een rolstoel.
US5152254A (en) * 1991-10-31 1992-10-06 Masami Sakita Internal combustion engine for vehicles
JPH0656101A (ja) * 1992-05-06 1994-03-01 Sig (Schweiz Ind Ges) 軟質袋体の充填装置

Also Published As

Publication number Publication date
AU701178B2 (en) 1999-01-21
WO1996012090A1 (en) 1996-04-25
PL320480A1 (en) 1997-09-29
KR100396254B1 (ko) 2003-11-28
CN1070987C (zh) 2001-09-12
ZA958553B (en) 1996-07-08
MY112936A (en) 2001-10-31
KR970706443A (ko) 1997-11-03
CN1160432A (zh) 1997-09-24
US5461863A (en) 1995-10-31
AU4132396A (en) 1996-05-06
BR9509511A (pt) 1997-12-30
EP0782661A1 (en) 1997-07-09
JPH10507508A (ja) 1998-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL179805B1 (pl) Urzadzenie do przetwarzania energii liniowej w energie obrotowa PL PL PL PL PL PL PL PL PL
US5074260A (en) Valve driving device and valve driving method for internal combustion engine
US6848402B2 (en) Methods and apparatus for providing variable valve lift for camshaft-actuated valves
JP5175268B2 (ja) 内燃機関
US6039927A (en) Valve system for regenerative thermal oxidizers
US7578273B2 (en) Device for adjusting the phase angle between two rotating, drive-connected element
WO2006094213A1 (en) Valve actuator assembly
US4392350A (en) Stirling engine power control and motion conversion mechanism
EP0067311A1 (en) Variable valve timing arrangement for an internal combustion engine or the like
JPH0610636A (ja) 非活動化可能な充気交代弁を有する内燃機関
US830124A (en) Rotary engine.
US6360705B1 (en) Mechanism for variable valve lift and cylinder deactivation
JP4672372B2 (ja) 内燃機関のバルブ駆動装置
CN100376773C (zh) 用于内燃机的装置
WO2002052174A1 (en) Method and means for variably transferring rotation energy
CA2202149C (en) Transducer for converting linear energy to rotational energy
KR20010032651A (ko) 진자 피스톤 모터
US20010003257A1 (en) Transducer for converting linear energy to rotational energy
AU727309B2 (en) Transducer for converting linear energy to rotational energy
WO2000071858A2 (en) Rotary valve systems
EP0668435B1 (en) Timing system for internal combustion engines
GB2150662A (en) Variable ratio lever arm mechanism
US5495926A (en) Hydraulic power transmission apparatus
JP4216753B2 (ja) 可変動弁装置のアクチュエータ
SU1161725A1 (ru) Пневматическое поворотное исполнительное устройство

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051010