PL179220B1 - Dzwigar stropowy dla kolejowych wagonów towarowych PL - Google Patents

Dzwigar stropowy dla kolejowych wagonów towarowych PL

Info

Publication number
PL179220B1
PL179220B1 PL95311941A PL31194195A PL179220B1 PL 179220 B1 PL179220 B1 PL 179220B1 PL 95311941 A PL95311941 A PL 95311941A PL 31194195 A PL31194195 A PL 31194195A PL 179220 B1 PL179220 B1 PL 179220B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
girder
hollow side
weld
horizontal
fold
Prior art date
Application number
PL95311941A
Other languages
English (en)
Other versions
PL311941A1 (en
Inventor
Manfred Bartel
Hilmar Mueller
Andreas Ernst
Original Assignee
Deutsche Waggonbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Deutsche Waggonbau Ag filed Critical Deutsche Waggonbau Ag
Publication of PL311941A1 publication Critical patent/PL311941A1/xx
Publication of PL179220B1 publication Critical patent/PL179220B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D17/00Construction details of vehicle bodies
    • B61D17/04Construction details of vehicle bodies with bodies of metal; with composite, e.g. metal and wood body structures
    • B61D17/12Roofs
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D39/00Wagon or like covers; Tarpaulins; Movable or foldable roofs
    • B61D39/002Sliding or folding roofs
    • B61D39/003Sliding or folding roofs telescopic

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Pallets (AREA)
  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)

Abstract

1 . Dzwigar stropowy dla kolejowych wagonów towarowych z kanalem zbior- czym na wode resztkowa i z urzadzeniem do mocowania urzadzen ochronnych dla ladunków, znamienny tym, ze sklada sie z dwóch pustych dzwigarów bocznych (1) majacych co najmniej trzy zagiecia blachy (a, c, d) a kazdy z nich jest polaczony z wewnetrznym elementem ksztaltowym (3) majacym co najmniej jedno zagiecie (f) blachy, przy czym ten wewnetrzny ele ment ksztaltowy (3) stanowi zamkniecie i profilu zewnetrznego kazdego pustego dzwigara bocznego (1), a ponadto czesc srodkowa (6) pustych dzwigarów bocz- nych (1) jest usytuowana glebiej, zas we- wnetrzne elementy ksztaltowe (3) posia- daja poziome pólki (5), stanowiace podpo- ry dla poziomego prowadzenia scian och- ronnych dla ladunku towarów. Fig. 7 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest dźwigar stropowy dla kolejowych wagonów towarowych, zwłaszcza dla wagonów ze ścianami rozsuwanymi, przy czym dźwigar stropowy jest umieszczony pomiędzy ścianą czołową znajdującą się na końcu wagonu i portalem środkowym, zamocowanym w środku wagonu, względnie pomiędzy ścianami czołowymi, zamocowanymi na końcach wagonu.
Te dźwigary stropowe uszczelniają połączenie wzdłużne, dwóch leżących naprzeciw siebie ścian przesuwnych, lub hełmów dachowych w odniesieniu do przekroju załadowczego i zarazem służą do prowadzenia ścian ochronnych ładunku towarów i ich zabezpieczenia w kierunku wzdłużnym pojazdu.
Wałki uruchamiające do ustalania otwartej ściany, względnie do otwierania i zatrzymywania ścian przesuwnych, są również często umieszczone w dźwigarze stropowym. Ponadto dźwigar stropowy, ze względu na swe wysokie położenie w przekroju poprzecznym wagonu, względem poziomej linii bezwładności podwozia, przyczynia się w znacznym stopniu do zwiększenia wytrzymałości skrzyni wagonowej w wagonie towarowym.
Z opisu patentowego DD 257 234 znany jest dźwigar stropowy, który na swej stronie górnej jest utworzony z dwóch, na zewnątrz lekko pochylonych powierzchni przylegania, przy czym powierzchnie przylegania, tworzą do wewnątrz otwarty kanał, a na zewnątrz uchodzą do pionowego zewnętrznego obszaru, następnie zwężając się ku środkowi wagonu, stykają się z blachą poziomą, która w kierunku poprzecznym wagonu, ma mniej więcej tę samą szerokość, co górne powierzchnie przylegania. W swobodnej przestrzeni między pasem dolnym i skośnie przebiegającym ogranicznikiem szerokości dźwigara stropowego są umieszczone rolki prowadzące ścian ochronnych ładunku towarów.
Ujemną cechą tego dźwigara stropowego jest niewielki wskaźnik wytrzymałości na zginanie przy poziomym i pionowym obciążeniu i bardzo niewielki wskaźnik wytrzymałości na skręcanie na skutek otwartego przekroju poprzecznego. Ponadto dźwigar stropowy o takim
179 220 przekroju poprzecznym ma duży ciężar, ponieważ przy tym profilu otwartym musi być stosowana blacha o większej grubości.
Dalej znany jest dźwigar stropowy dla wagonów towarowych, złożony z dwóch otwartych na zewnątrz belek wzdłużnych, w kształcie litery L, które na górnym końcu są wzajemnie połączone poprzez blachę dachową. Belki wzdłużne są w pewnych odstępach połączone wzajemnie krótkimi odcinkami belek poprzecznych.
W skierowanych na zewnątrz otwartych strefach belek wzdłużnych są prowadzone: zamknięcie górne ścian przesuwnych i górne urządzenia uruchamiające. Przy tym profilu dźwigara stropowego wadą jest niewielki wskaźnik wytrzymałości na zginanie i niewielki wskaźnik wytrzymałości na skręcanie przy pionowym obciążeniu, pomimo dużego nakładu na zaginanie. Poza tym muszą zostać umieszczone osobne szyny do prowadzenia ścian ochronnych ładunku towarów, co wymaga dużych nakładów na spawanie.
Celem wynalazku jest opracowanie dźwigara stropowego z kanałem zbiorczym na wodę resztkową i w razie potrzeby ze zintegrowanymi urządzeniami ochronnymi dla ładunku towarów lub manipulatorami podnośnikowymi, który wykazuje wysoki wskaźnik wytrzymałości na obciążenia poziome i pionowe i wysoki wskaźnik wytrzymałości na skręcanie i tym samym przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości skrzyni wagonu i umożliwia lekką budowę innych części nośnych skrzyni wagonu i równocześnie ma mały ciężar własny i może być wytwarzany niewielkim nakładem kosztów, a poza tym jest mało wrażliwy na korozję.
Dźwigar stropowy dla kolejowych wagonów towarowych z kanałem zbiorczym na wodę resztkową i z urządzeniem do mocowania urządzeń ochronnych dla ładunków, według wynalazku charakteryzuje się tym, że składa się z dwóch pustych dźwigarów bocznych mających co najmniej trzy zagięcia blachy a każdy z nich jest połączony z wewnętrznym elementem kształtowym mającym co najmniej jedno zagięcie blachy, przy czym ten wewnętrzny element kształtowy stanowi zamknięcie profilu zewnętrznego każdego pustego dźwigara bocznego, a ponadto część środkowa pustych dźwigarów bocznych jest usytuowana głębiej, zaś wewnętrzne elementy kształtowe posiadają poziome półki, stanowiące podpory dla poziomego prowadzenia ścian ochronnych dla ładunku towarów.
Przekrój poprzeczny wewnętrznego elementu kształtowego jest ciągły, przy czym dolny obszar wewnętrznego elementu kształtowego składa się z podwójnej warstwy materiału z zagięciem, a ponadto wewnętrzny element kształtowy ma zagięcie.
Dolna pozioma półka wewnętrznego elementu kształtowego i dolny pas pustego dźwigara bocznego są połączone za pomocą pierwszej spoiny, zaś wewnętrzny element kształtowy jest połączony z blachą pustego dźwigara bocznego za pomocą drugiej spoiny, a ponadto za pomocą pierwszej spoiny połączone są też ze sobą obydwa pasy materiału dolnej półki wewnętrznego elementu kształtowego.
Dolna półka wewnętrznego elementu kształtowego i dolny pas zewnętrznego profilu dźwigara stropowego są połączone za pomocą pierwszej spoiny. Wewnętrzny element kształtowy połączony jest z blachą pustego dźwigara bocznego za pomocą drugiej spoiny.
Pierwszą spoiną połączone są też ze sobą obydwa pasy materiału dolnej półki wewnętrznego elementu kształtowego.
Przestrzeń pomiędzy tymi, po obu stronach umieszczonymi, pustymi dźwigarami bocznymi w około 2/3 swej wysokości, służy do umieszczania napędu dla ścian przesuwnych wagonu oraz jako kanał zbiorczy na wodę resztkową, zaś w około 1/3 wysokości jako kanał do zamocowania przesuwnych wzdłużnie urządzeń ochronnych do ładunku towarów, i dla szyn prowadzących urządzeń ochronnych do ładunku towarów, z ich przekrojami, wprowadzonymi w przekrój nośny dźwigara stropowego.
Dzięki wynalazkowi można wyeliminować dodatkowe urządzenia mocujące, zwłaszcza dla urządzeń ochronnych do ładunku towarów. Funkcje mocujące spełnia konstrukcja, w której wewnętrzny element kształtowy składa się z jednej płaskiej blachy, która pas dolny profilu zewnętrznego łączy z zagłębieniem kanału zbiorczego na wodę resztkową na jednym zagięciu, lub cały profil przekroju poprzecznego dźwigara stropowego jest profilem ciągłym, nieprzerwanym tak, że pas dolny profilu zewnętrznego, przez skierowane ku górze zagięcia w obszarze zagięcia pasa górnego ku górze, łączy się z kanałem zbiorczym na wodę resztko4
179 220 wą. W ramach wynalazku ten profil może być umieszczony w przekroju wagonu obrócony o 180°.
Przykład wykonania wynalazku został bliżej objaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój poprzeczny przez dźwigar stropowy, fig. 2 - połączenie między pasem dolnym profilu zewnętrznego i pasem dolnym profilu wewnętrznego.
Dźwigar stropowy według fig. 1 jest umieszczony między nieprzedstawioną na rysunku ścianą czołową i portalem środkowym, względnie między jedną i drugą ścianą czołową. Dźwigar stropowy składa się z dwóch pustych dźwigarów bocznych 1 między którymi jest przewidziana usytuowana głębiej część środkowa 6, a każdy pusty dźwigar boczny 1 jest utworzony przez co najmniej trzy zagięcia blachy a, b, c po każdej stronie. W przykładzie wykonania są wykonane zagięcia: a, h, b, c, d. Pusty dźwigar boczny 1 stanowi otwarty ku dołowi profil skrzynkowy, zamknięty przez wewnętrzny element kształtowy 3. Element kształtowy 3 jest utworzony przez dwa zagięcia blachy e, f i jest połączony z pustym dźwigarem 1 za pomocą spoiny 7 pokazanej na fig. 2 oraz spoiny 8. Do prowadzenia nie przedstawionych bliżej urządzeń mocujących urządzeń ochronnych ładunku towarów i w celu dodatkowego usztywnienia, półka dolna 5 wewnętrznego elementu kształtowego 3 ma zagięcie g o ok. 45°, przy czym profil szyn bieżnych 2 składa się z blachy o grubości odpowiadającej co najmniej połowie niezbędnej grubości 'blcchy dl a mocowani a częśc i ustalających ścian ochronnych ładunku towarów. Przez zagięcie blachy e, grubość blachy podwaja się, a wystający koniec przez dalsze zagięcie g zostaje uformowany kątowo względem pasa dolnego 4 zewnętrznego profilu dźwigara. Górny koniec wewnętrznego elementu kształtowego 3 łączy się z profilem pustego dźwigara bocznego 1 w obszarze kanału zbiorczego na wodę resztkową i tym samym zamyka zewnętrzny profil w kształcie litery U każdego pustego dźwigara bocznego 1 w zamkniętą skrzynkę. Z kanału zbiorczego wody jaki stanowi usytuowana głębiej część środkowa 6, są przewidziane przebicia 9, dla odprowadzania wody. Również w ramach wynalazku mieści się możliwość ukształtowania wewnętrznego elementu kształtowego 3 tylko z jednej blachy, względnie bez podwajania jej grubości albo z usztywnieniem innymi znanymi sposobami. Można również zrezygnować z zagięcia g bez odchodzenia od podstawowej idei wynalazku.
6 8 7
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Dźwigar stropowy dla kolejowych wagonów towarowych z kanałem zbiorczym na wodę resztkową i z urządzeniem do mocowania urządzeń ochronnych dla ładunków, znamienny tym, że składa się z dwóch pustych dźwigarów bocznych (1) mających co najmniej trzy zagięcia blachy (a, c, d) a każdy z nich jest połączony z wewnętrznym elementem kształtowym (3) mającym co najmniej jedno zagięcie (f) blachy, przy czym ten wewnętrzny element kształtowy (3) stanowi zamknięcie profilu zewnętrznego każdego pustego dźwigara bocznego (1), a ponadto część środkowa (6) pustych dźwigarów bocznych (1) jest usytuowana głębiej, zaś wewnętrzne elementy kształtowe (3) posiadają poziome półki (5), stanowiące podpory dla poziomego prowadzenia ścian ochronnych dla ładunku towarów.
2. Dźwigar stropowy według zastrz. 1, znamienny tym, że przekrój poprzeczny wewnętrznego elementu kształtowego (3) jest ciągły przy czym dolny obszar wewnętrznego elementu kształtowego (3) składa się z podwójnej warstwy materiału z zagięciem (e), a ponadto wewnętrzny element kształtowy ma zagięcie (g).
3. Dźwigar stropowy według zastrz. 1, znamienny tym, że dolna pozioma półka (5) wewnętrznego elementu kształtowego (3) i dolny pas (4) pustego dźwigara bocznego (1) są połączone za pomocą pierwszej spoiny (7), zaś wewnętrzny element kształtowy (3) jest połączony z blachą pustego dźwigara bocznego (1) za pomocą drugiej spoiny (8), a ponadto za pomocą pierwszej spoiny (7) połączone są też ze sobą obydwa pasy materiału dolnej półki (5) wewnętrznego elementu kształtowego (3).
PL95311941A 1994-12-23 1995-12-20 Dzwigar stropowy dla kolejowych wagonów towarowych PL PL179220B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4447399A DE4447399C2 (de) 1994-12-23 1994-12-23 Firstträger für Eisenbahngüterwagen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL311941A1 PL311941A1 (en) 1996-06-24
PL179220B1 true PL179220B1 (pl) 2000-08-31

Family

ID=6537599

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95311941A PL179220B1 (pl) 1994-12-23 1995-12-20 Dzwigar stropowy dla kolejowych wagonów towarowych PL

Country Status (7)

Country Link
CZ (1) CZ285877B6 (pl)
DE (1) DE4447399C2 (pl)
FI (1) FI111830B (pl)
FR (1) FR2728853B1 (pl)
IT (1) IT1277717B1 (pl)
PL (1) PL179220B1 (pl)
SK (1) SK281255B6 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3020025A1 (de) * 1980-05-24 1982-06-09 Duewag AG, 4150 Krefeld Trennwand zum unterteilen des laderaumes von fahrzeugen, insbesondere eisenbahngueterwagen
DD261053A3 (de) * 1984-07-20 1988-10-19 Niesky Waggonbau Veb Spreizhaubenverdeck fuer gueterwagen und container
DD257234B5 (de) * 1987-01-29 1995-05-18 Niesky Waggonbau Gmbh Schiebewandanordnung fuer gedeckte gueterwagen und container
DE4129479A1 (de) * 1991-09-05 1993-03-11 Niesky Waggonbau Gmbh Verbindung mittenportal und firsttraeger bei schiebewandwagen

Also Published As

Publication number Publication date
FR2728853A1 (fr) 1996-07-05
DE4447399A1 (de) 1996-06-27
SK163995A3 (en) 1996-07-03
FI111830B (fi) 2003-09-30
FI956127A0 (fi) 1995-12-20
FI956127A (fi) 1996-06-24
CZ285877B6 (cs) 1999-11-17
DE4447399C2 (de) 2001-10-18
SK281255B6 (sk) 2001-01-18
ITMI952714A0 (pl) 1995-12-21
ITMI952714A1 (it) 1997-06-21
PL311941A1 (en) 1996-06-24
IT1277717B1 (it) 1997-11-12
FR2728853B1 (fr) 1999-01-08
CZ335995A3 (en) 1996-07-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2162804C2 (ru) Рельсовый моторный вагон
US20090320716A1 (en) Auto Rack Railcar with End Closure
JPS58193812A (ja) 往復動床コンベヤ
RU2722257C1 (ru) Вагон-платформа универсальный с фитинговыми упорами
US9932049B2 (en) Railcar bodyshell
RU189551U1 (ru) Узел сборки крышки люка и кузова полувагона
US1400140A (en) Car construction
PL179220B1 (pl) Dzwigar stropowy dla kolejowych wagonów towarowych PL
US776149A (en) Coal, ore, or ballast car.
ES2387541T3 (es) Vagón ferroviario para el transporte de mercancías con paredes laterales correderas
PL199972B1 (pl) Wagon do transportu zwojów
RU63785U1 (ru) Крышка люка железнодорожного полувагона (варианты)
RU2347699C2 (ru) Вагон для перевозки легковых автомобилей, тарно-штучных и пакетированных грузов
RU2194642C2 (ru) Вагон для перевозки сыпучих грузов
RU222913U1 (ru) Крытый вагон
RU215254U1 (ru) Кузов крытого железнодорожного вагона
RU208543U1 (ru) Вагон-хоппер
RU2785476C1 (ru) Кузов универсального полувагона
RU2700147C1 (ru) Устройство для крепления и перевозки длинномерных металлических труб в железнодорожных полувагонах
RU218037U1 (ru) Стена торцевая крытого грузового вагона
RU224007U1 (ru) Крышка люка универсального полувагона
US5447213A (en) Reinforced column for a lifting apparatus
US3504638A (en) Freight vehicle
US3521575A (en) Side plate construction for railcar
GB1575508A (en) Freight containers