PL179119B1 - Sposób wytwarzania płyt wiórowych o niskiej emisji formaldehydu - Google Patents

Sposób wytwarzania płyt wiórowych o niskiej emisji formaldehydu

Info

Publication number
PL179119B1
PL179119B1 PL31205995A PL31205995A PL179119B1 PL 179119 B1 PL179119 B1 PL 179119B1 PL 31205995 A PL31205995 A PL 31205995A PL 31205995 A PL31205995 A PL 31205995A PL 179119 B1 PL179119 B1 PL 179119B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formaldehyde
weight
urea
resin
parts
Prior art date
Application number
PL31205995A
Other languages
English (en)
Other versions
PL312059A1 (en
Inventor
Janusz Markiewicz
Jozef Rebelka
Zdzislawa Reterska
Bronislaw Szczepaniak
Franciszek Warcok
Original Assignee
Zaklady Plyt Wiorowych Prospan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zaklady Plyt Wiorowych Prospan filed Critical Zaklady Plyt Wiorowych Prospan
Priority to PL31205995A priority Critical patent/PL179119B1/pl
Publication of PL312059A1 publication Critical patent/PL312059A1/xx
Publication of PL179119B1 publication Critical patent/PL179119B1/pl

Links

Landscapes

  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania płyt wiórowych o niskiej emisji formaldehydu przez prasowanie wiórów drzewnych w podwyższonej temperaturze i pod zwiększonym ciśnieniem z naniesionym na nie klejem i zawierającym żywicę mocznikowo-formaldehydową, emulsję substancji hydrofobowej w wodzie, utwardzacz i dodatki wiążące wolny formaldehyd, znamienny tym, że żywica mocznikowo-formaldehydowa zawiera 1,2 do 1.0:1 mola formaldehydu do mocznika i na 100 części wagowe żywicy dodaje się 0,5 do 3,5 części wagowych substancji hydrofobowej w formie emulsji wodnej, 0,5 do 3 części wagowe azotanu amonu jako katalizatora utwardzania, i do 3 części wagowych substancji wiążących wolny formaldehyd.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania płyt wiórowych o niskiej emisji formaldehydu.
Płyty wiórowe sąmateriałem stosowanym powszechnie w produkcji mebli oraz w budownictwie. Z założenia powinien to być materiał tani, tańszy od drewna, które ma zastępować. W tym celu do ich produkcji stosuje się najtańsze materiały: drewno odpadowe lub w gorszych własnościach użytkowych oraz najtańsze i możliwe do tego rodzaju zastosowania środki wiążące - klejowe żywice mocznikowo-formaldehydowe, rzadziej fenolowo-formaldehydowe. Obok niewątpliwych zalet wymienione żywice klejowe mająjedną zasadnicząwadę: zawierająi wydzielają pewne ilości wolnego formaldehydu. Obecność wolnego formaldehydu w żywicy jest niezbędna z uwagi na konieczność zapewnienia klejowi uzyskanemu z tej żywicy odpowiedniej reaktywności, mierzonej czasem wiązania. Większa część wolnego formaldehydu zostaje związana lub odparowana z płyty wiórowej w czasie prasowania i sezonowania płyt. Część formaldehydujednak pozostaje zaokludowana w płycie. Poprzez powolną dyfuzję formaldehyd ten stopniowo ulatnia się w trakcie eksploatacji płyty, najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych lub przeznaczonych na długotrwały pobyt ludzi. Nie jest to jednakjedyne źródło emisji formaldehydu z płyt wiórowych. Drugim źródłem emisji formaldehydu z płyt wiórowychjest hydrolityczny rozkład utwardzanej żywicy aminowej pod wpływem kwasu, wyzwalającego się z katalizatora utwardzania.
Ta wada żywic aminowych, tj. emisja formaldehydu z wyrobów, jest powodem krytyki użytkowników płyt wiórowych pomimo dokonanego w ostatnich latach dużego postępu w zakresie ograniczania emisji formaldehydu.
Próby wyeliminowania klejowych żywic aminowych i zastąpienia ich innymi żywicami (bezformaldehydowymi) są realizowane na niedużą skalę ze względu na znacznie wyższą cenę tych żywic.
Według klasycznej technologii do zaklejania wiórów w produkcji płyt wiórowych stosuje się klej, składający się z żywicy klejowej, najczęściej mocznikowo-formaldehydowej, utwardzacza, emulsji parafinowej i ewentualnie substancji wiążących wolny formaldehyd. Składy klejów stosowanych do zaklejania warstw zewnętrznych i warstwy wewnętrznej sąz reguły różne, choć
1759 119 składniki są takie same. Każdy z tych składników ma wpływ na wielkość emisji formaldehydu z wyrobu.
Znanych jest szereg sposobów zmniejszenia emsji formaldehydu z płyt wiórowych. Jednym z takich sposobów, dających dobre wyniki, jest nasycenie gotowych płyt wiórowych amoniakiem, a następnie oparami kwasu mrówkowego. Kwas mrówkowy reagując z amoniakiem tworzy mrówczan amonowy, który w trakcie użytkowania płyty ulega powolnemu rozpadowi z wydzieleniem amoniaku, który wiąże, w procesie starzenia formaldehyd, tworząc sześciometyloaminę (utropinę). Metoda ta wymagajdenak skomplikowanych, bardzo szczelnych aparatów służących do nasycania wyrobów gazowym amoniakiem i parami kwasu mrówkowego. Stosowanie tej metody w skali przemysłowej stwarza duże trudności, ponadto wysokajest cena kwasu mrówkowego.
Europejski patent nr 0.013.372 w celu obniżenia emisji foremaldehydu proponuje dodawanie do kleju mocznikowo-formaldehydowego lub nanoszenie na powierzchnię wiórów przed zaprasowaniem wodorowęglanu amonu (NH4HCO3).
W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych nr4.409.375w celu zmniejszenia emisj i formaldehydu podczas przetwarzania i użytkowania wyrobów zawierających żywice mocznikowo-formaldehydowe, dodawany jest wodorosiarczyn metalu alkalicznego.
W innym opisie patentowym USA nr 4.376.807 proponuje się spryskiwanie płyt wiórowych nasyconym roztworem wodorowęglanu amonowego.
W patencie polskim nr 153.224 do przygotowanej masy wiórów drzewnych z naniesionym klejem, który składa się z żywicy mocznikowo-formaldehydowej, utwardzacza i emulsji hydrofobowej, dodaje się przed zaprasowaniem siarczanu amonu lub wodnego roztworu siarczanu amonowego o stężeniu 10-30%. Uformowaną płytę poddaje się następnie prasowaniu i utwardzaniu w temperaturze nie niższej niż 150°C. W czasie prasowania 20% soli siarczanu amonowego ulega rozkładowi do takich związków jak: wodorosiarczyn i siarczyn amonowy, amoniak, pirosiarczyny i pirosiarczany amonowe, które wykazują dużą. reaktywność w stosunku do formaldehydu.
Dla wielu producentów przykrym zaskoczeniem okazują się jednak okresowe reklamacje, składane przez odbiorców lub użytkowników płyt wiórowych z tytułu zbyt dużej zawartości (lub emisji) wolnego formaldehydu. Okazuje się, że stosowane przez , wielu producentów płyt wiórowych technologie ich wytwarzania nie zapewniają uzyskania płyt o niezmiennej zawartości wolnego formaldehydu: niekiedy po 3-4 tygodniach sezonowania płyt wiórowych zawartość wolnego formaldehydu może wzrosnąć 2 lub 3 razy i przekroczyć dopuszczalną zawartość 8.00 mg/100 g suchej masy płyty. W toku dalszego przechowywania płyt zawartość wolnego formaldehydu stopniowo maleje, ale nie osiagajuż tak niskiego poziomu, jak bezpośrednio po wykonaniu. Główną przyczyną wystąpienia tego zjawiska jest rozkład cząsteczek żywicy pod wpływem kwaśnego katalizatora, który pozostał w żywicy po zakończeniu procesu utwardzania.
Jak wiadomo, utwardzanie żywic aminowych zachodzi pod wpływem kwasów. Stosowane powszechnie w charakterze katalizatorów utwardzania sole amonowe mocnych kwasów (chlorek, siarczan) w warunkach procesu reagująz wolnym formaldehydem lub grupami metylolowymi żywicy z wydzieleniem wolnego kwasu. Próby zastąpienia soli mocnych kwasów solami słabych kwasów nie dają spodziewanych efektów ze względu na znaczne zwiększenie czasu utwardzania kleju, niedopuszczalne z przyczyn technologicznych i grożące niecałkowitym utwardzeniem kleju. Nie znaleziono również takiego katalizatora utwardzania żywic, który byłby aktywny w warunkach utwardzania żywicy, natomiast w temperaturze otoczenia stawał się ponownie nieaktywny i zapewniał uzyskanie wartości pH spoiny klejowej około 7. Problem ten był opisywany w literaturze fachowej już dawniej. Na przykład w artykule : Formaldehyde Liberation and Cure Behavior of. Urea - Formaldehyde Resins”: „Holzforschung”: 44; 1990; No2. 117 - 126 przytoczono wyniki badań, z których jednoznacznie wynika, że im niższa wielkość pH spoiny klejowej tym wyższa emisja formaldehydu z żywicy utwardzonej. Dla zneutralizowania uwalnianego z katalizatora kwasu usiłowano wykorzystać tlenek magnezu, węglan sodowy, szkło sodowe oraz proszek aluminiowy. Jedynie ta ostatnia substancja pozwoliła na podniesienie wartości pH spoiny klejowej i wyraźne zmniejszenie emisji formaldehydu ze spoiny klejowej, natomiast dwie pierwsze uniemożliwiły w ogóle utwardzenie żywicy.
Proponowane metody są jednak kosztowne i komplikują technologię produkcji płyt wiórowych.
Jednak zasadniczy wpływ na wielkość emisji formaldehydu z wyrobów majakość zastosowanej żywicy klejowej. Główną drogą obniżenia emisji formaldehydu jest stosowanie żywic o jak najniższym stosunku molowym formaldehydu do mocznika. Sposób ten majednak naturalne ograniczenia, wynikające z konieczności spełnienia innych wymogów użytkowych przez żywicę, takich jak: odpowiednią reaktywność w warunkach wytwarzania płyt wiórowych (szybkość utwardzania kleju), dobra skleistość kobierca wiórów, dobra mieszalność z wodą, duża wytrzymałość spoiny klejowej i odporność na działanie warunków atmosferycznych, duża trwałość w czasie przechowywania. Wymienione własności użytkowe sąściśle związane z wielkościąstosunku molowego mocznika do formaldehydu w żywicy. Obniżenie udziału formaldehydu w żywicy prowadzi co prawda do istotnego obniżenia emisji formaldehydu z płyt, ale równocześnie do pogorszenia innych własności użytkowych żywicy. Pokonanie powstających trudności było możliwe przy ścisłej współpracy wytwórców żywic klejowych i producentów płyt wiórowych. Wymagało to z jednej strony optymalizacji technologii wytwarzania amionowych żywic klejowych, z drugiej strony - zmian w technologii wytwarzania płyt wiórowych i składu kleju roboczego. Dzięki temu możliwe jest obecnie stosowanie żywic klejowych o stosunku molowym formaldehydu do mocznika 1.0 do 1.1, gwarantujących uzyskanie płyt wiórowych zawierających do 5 mg formaldehydu /100 g suchej masy płyty. Jest to wartość bliska zawartości formaldehydu oznaczanej w płytach wiórowych, wykonanych przy użyciu klejów nie zawierających formaldehydu - np. dwuizocyjanianowych, dla których zawartość formaldehydu wynosi 2 do 4 mg /100 g s. m. płyty.
Stwierdzono, że można wyprodukować płyty wiórowe o bardzo małej i niezmiennej w czasie eksploatacji zawartości wolnego formaldehydu przez dobór składników kleju stosowanego do zaklejania wiórów.
Istotąwynalazkujest sposób wytwarzania płyt wiórowych, przez prasowanie wiórów drzewnych w temperaturze podwyższonej z naniesionym na nie klejem, który zawiera żywicę mocznikowo-formaldehydową lub żywicę melaminowo-formaldehydową, emulsję substancji hydrofobowej w wodzie, utwardzacz i dodatki wiążące wolny formaldehyd.
Według wynalazku stosuje się żywicę mocznikowo-formaldehydową o niskim stosunku molowym formaldehydu do mocznika wynoszącym 1,2 do 1.0:1. Natomiast na 100 części wagowe użytej żywicy klejowej dodaje się 0,5 do 3,5 części wagowe parafiny, gaczu parafinowego lub kandeliny w formie emulsji wodnej zawierajacej 10 do 50% masowych substancji hydrofobowych, 0,5 do 3 części wagowych azotanu amonu, do 3 części wagowych amoniaku i do 3 części wagowych dodatków wiążących wolny formaldehyd. Azotan amonu dodany do żywicy spełnia rolę utwardzacza i stosuje się go jako wodny roztwór azotanu amonu o stężeniu 10 do 50%. Udział utwardzacza w kleju dobiera się tak by czas utwardzania kleju dla płyt trójwarstwowych wynosił dla warstwy środkowej 1,5 do 4 min a dla warstwy zewnętrznej 15 do 60 min dla temperatury powyżej 165°C. Korzystnie stosuje się dodatek azotanu amonu do 3% w stosunku do masy żywicy. Jako dodatki wiążące wolny formaldehyd stosuje się amoniak, węglany, mocznik. Zwykle stosuje się dodatek 3% tego typu substancji w stosunku do masy żywicy.
Zastosowanie w składzie kleju w charakterze utwardzacza azotanu amonu pozwala w sposób nieoczekiwany na wyprodukowanie płyt wiórowych zachowujących w czasie składowania i eksploatacji niezmienną, niskązawartość i emisję wolnego formaldehydu. Chemizm procesu nie jest poznany. Przypuszczalnie odgrywąjąrolę utleniające własności kwasu azotowego w stosunku do formaldehydu w warunkach procesu. Uwalniany w reakcji azotanu amonu z formaldehydem wolny kwas azotowy w podwyższonej temperaturze utlenia wolny formaldehyd do kwasu mrówkowego i dalej do dwutlenku węgla i wody, ulegając przy tym rozkładowi. Po zakończeniu procesu prasowania płyt w spoinie pozostanie zatem wolny kwas mrówkowy, znacznie słabszy od kwasu azotowego, nie powodujący w większym stopniu hydrolizy kleju.
179 119
W utwardzonej spoinie klejowej pozostanie więc stosunkowo niewiele wolnego kwasu azotowego, co prowadzić będzie do zmniejszenia wzrostu emisji formaldehydu z płyt wiórowych. Uzyskane płyty wiórowe będą zawierały do 5 mg formaldehydu na 100 g s. m. płyty. Drugą zaletą stosowania azotanu amonowego będzie niższa cena w stosunku do używanego dotychczas chlorku amonowego. Ponadto przy spalaniu odpadów płyt i pyłu szlifierskiego w wyniku zastosowania jako utwardzacza azotanu amonu, wyeliminowano środki szkodliwe dla zdrowia takie jak chlorki i dioksyny stwarzające zagrożenie środowiska. Sposób według wynalazku został bliżej wyjaśniony w poniższych przykładach.
Przykład 1.
Sporządza się kleje o następującym składzie:
a) dla warstwy wewnętrznej płyty wiórowej:
- żywica mocznikowo-formaldehydowa o stosunku molowym formaldehydu do mocznika 1,12 -100 kg;
- emulsja parafinowa, zawierająca 22% wagowych parafiny - 10 kg;
- woda amoniakalna, zawierająca 25% wagowych amoniaku - 1 kg;
- mocznik - 1 kg;
- wodny roztwór azotanu amonu, 25% - 4 kg;
Czas żelowania w 100°C wynosił 135 s.
b) dla warstw zewnętrznych płyty wiórowej
- żywica mocznikowo-formaldehydowa o stosunku molowym formaldehydu do mocznika 1,12 -100 kg;
- emulsja parafinowa, zawierająca 22% wagowych parafiny - 10 kg;
- woda amoniakalna, zawierająca 25% wagowych amoniaku - 4 kg;
- mocznik - 1 kg;
- wodny roztwór azotanu amonu, 25% - 0,,5 kg;
Czas żelowania w 100°C wynosił 45 min.
Tak sporządzonymi klejami zaklejono wióry o średniej wilgotności 2,5%, zaś stopień zaklejania wynosił:
- dla warstwy wewnętrznej płyty - 7%;
- dla warstw zewnętrznych płyty - 9%.
Z zaklejonych wiórów wykonano płyty wiórowe o grubości 18 mm, przy czym warstwy zewnętrzne stanowiły 50% wagowych masy płyty.
Czas prasowania płyty wynosił 5 min., temperatura i ciśnienie prasowania odpowiednio 183°C i 3,0 Mpa.
Własności mechaniczne i higieniczne wykonanych płyt wiórowych podano w poniższej tabeli.
Przykład 2
Sporządza się kleje o następującym składzie:
a) dla warstwy wewnętrznej płyty wiórowej:
- żywica mocznikowo-formaldehydowa o stosunku molowym formaldehydu do mocznika 1,12 -100 kg;
- emulsja parafinowa, zawierająca 22% wagowych parafiny - 10 kg;
- woda amoniakalna, zawierajaca 25% wagowych amoniaku - 1 kg;
- mocznik - 1kg;
- wodny roztwór chlorku amonu, 20% - 5 kg;
Czas żelowania w 100°C wynosił 120 s.
b) dla warstw zewnętrznych płyty wiórowej:
- żywica mocznikowo-formaldehydowa o stosunku molowym formaldehydu do mocznika 1,12 - 100 kg;
- emulsja parafinowa, zawierająca 22% wagowych parafiny - 10 kg;
- woda amoniakalna, zawierająca 25% wagowych amoniaku - 4 kg;
179 119
- mocznik - 1 kg;
- wodny roztwór chlorku amonu, 25% - 0,3 kg;
Czas żelowania w 100°C wynosił 55 min.
Przy użyciu tak sporządzonych klejów wykonano płyty wiórowe w taki sam sposób, jak opisano to w przykładzie 1.
Własności mechaniczne i higieniczne wykonanych płyt podano w poniższej tabeli.
Przykład 3
Sporządza się kleje o następującym składzie:
a) dla warstwy wewnętrznej płyty wiórowej:
- żywica mocznikowo-formaldehydowa o stosunku molowym formaldehydu do mocznika 1,12 - 100 kg;
- emulsja parafinowa, zawierająca 22% wagowych parafiny - 10 kg;
- woda amoniakalna, zawierająca 25% wagowych amoniaku - 1 kg;
- mocznik - 1 kg;
- wodny roztwór siarczanu amonu, 25% - 6 kg;
Czas żelowania w 100°C wynosił 125 s.
b) dla warstw zewnętrznych płyty wiórowej:
- żywica mocznikowo-formaldehydowa o stosunku molowym formaldehydu do mocznika 1,12 - 100 k.g;
- emulsja parafinowa, zawierająca 22% wagowych parafiny - 10 kg;
- woda amoniakalna, zawierająca 25% wagowych amoniaku - 4 kg;
- mocznik - 1 kg;
- wodny roztwór siarczanu amonu, 25% - 0,6 kg;
Czas żelowania w 100°C wynosił 45 min.
Przy użyciu tak sporządzonych klejów wykonano płyty wiórowe w taki sam sposób, jak opisano to w przykładzie 1.
Własności mechaniczne i higieniczne wykonanych płyt podano w poniższej tabeli
Tabela
Własności mechaniczne i higieniczne płyt wiórowych otrzymanych w w/w opisanych przykładach.
Własność płyty Przykład
1 2 3
- gęstość [kg/m3] 695 704 698
- spęczenie po 2 h moczenia w wodzie [%] 4,5 5,0 4,5
- wytrzymałość na zginanie [Mpa] 16,9 17,5 17,3
- wytrzymałość na rozrywanie [Mpa] 0,45 0,45 0,42
- zawartość wolnego formaldehydu wp. wilgotność 6,5%, [mg/lOOg płyty] - po wykonaniu; 4,6 3,6 4,1
- po 2 tygodniach; 4,8 5,5 4,9
- po 4 tygodniach; 4,5 9,3 10,6
- po 8 tygodniach; 4,6 9,4 9,5
- po 12 tygodniach; 4,4 8,1 9,0
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania płyt wiórowych o niskiej emisji formaldehydu przez prasowanie wiórów drzewnych w podwyższonej temperaturze i pod zwiększonym ciśnieniem z naniesionym na nie klejem i zawierającym żywicę mocznikowo-formaldehydową, emulsję substancji hydrofobowej w wodzie, utwardzacz i dodatki wiążące wolny formaldehyd, znamienny tym, że żywica mocznikowo-formaldehydowa zawiera 1,2 do 1.0:1 mola formaldehydu do mocznika i na 100 części wagowe żywicy dodaje się 0,5 do 3,5 części wagowych substancji hydrofobowej w formie emulsji wodnej, 0,5 do 3 części wagowe azotanu amonu jako katalizatora utwardzania, i do 3 części wagowych substancji wiążących wolny formaldehyd.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako substancję hydrofobową stosuje się parafinę, gacz parafinowy lub kandeinę.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako substancję wiążące wolny formaldehyd dodaje się do żywicy do 1 części wagowej amoniaku i do 3 części wagowych mocznika.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że azotan amonu jest używany jako wodny roztwór o stężeniu 10-50%.
PL31205995A 1995-12-22 1995-12-22 Sposób wytwarzania płyt wiórowych o niskiej emisji formaldehydu PL179119B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31205995A PL179119B1 (pl) 1995-12-22 1995-12-22 Sposób wytwarzania płyt wiórowych o niskiej emisji formaldehydu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31205995A PL179119B1 (pl) 1995-12-22 1995-12-22 Sposób wytwarzania płyt wiórowych o niskiej emisji formaldehydu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL312059A1 PL312059A1 (en) 1997-06-23
PL179119B1 true PL179119B1 (pl) 2000-07-31

Family

ID=20066569

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31205995A PL179119B1 (pl) 1995-12-22 1995-12-22 Sposób wytwarzania płyt wiórowych o niskiej emisji formaldehydu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL179119B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL312059A1 (en) 1997-06-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4761184A (en) Formaldehyde binder
US4282119A (en) Manufacture of chipboard having high strength and reduced formaldehyde emission, using a minor amount of protein in combination with low formaldehyde:urea resins
US4528309A (en) Method for the production of cellulosic board materials
AU752009B2 (en) Improving the wax sizing and resin bonding of a lignocellulosic composite
ES2599909T3 (es) Procedimiento para la fabricación de artículos de material basado en madera con baja emisión de compuestos químicos
AU734553B2 (en) Binding agent composition, its application, and a method of manufacturing chipboards
EP0747433B1 (en) A catalytic composition and method for curing urea-formaldehyde resin
RU1829995C (ru) Состав дл обработки древесины дл придани ей огнестойкости
JPH10119010A (ja) 木質繊維板およびその製造方法
JP2004522628A (ja) ホルムアルデヒドを含む層状製品からのホルムアルデヒドの放出の低減方法
PL179119B1 (pl) Sposób wytwarzania płyt wiórowych o niskiej emisji formaldehydu
CA1160416A (en) Method of reducing the emission of formaldehyde from particle board bound with carbamide resin
DE69626215T2 (de) Zusammensetzung und härtungsverfahren eines recorcinolharzes
JP3701079B2 (ja) 中性木質系ボードの製造方法
EP2532498B1 (en) Method of reducing the emission of formaldehyde from formaldehyde laden wood panels
US4963599A (en) Preparation of woodworking materials
JP4904542B2 (ja) 木質板の製造方法
JPH11240002A (ja) 木質材料の製造方法
JPH1076505A (ja) 木質繊維板およびその製造方法
CS209521B2 (en) Reactive catalyzer for the polycondensation of the amino-resins
JP2004189824A (ja) ホルムアルデヒド捕捉剤
AU2014215971B2 (en) Method for reducing the emission of aldehydes and volatile organic compounds of wood-base materials
PL153224B1 (pl) Sposób zmniejszania emisji formaldehydu z płyt wiórowych klejonych żywicami mocznikowo-formaldehydowymi
PL167183B1 (pl) Płyławiórowa 00bniżonejemisji wolnego formaldehydu! sposóbwytwarzania płyty wiórowej o obniżonej omióji wolnego formolUohyUu
JPH10151607A (ja) 木質ボ−ドの製造方法