PL178849B1 - Etykieta identyfikacyjna mocowana do wewnętrznej powierzchni szyby pojazdu - Google Patents

Etykieta identyfikacyjna mocowana do wewnętrznej powierzchni szyby pojazdu

Info

Publication number
PL178849B1
PL178849B1 PL95316851A PL31685195A PL178849B1 PL 178849 B1 PL178849 B1 PL 178849B1 PL 95316851 A PL95316851 A PL 95316851A PL 31685195 A PL31685195 A PL 31685195A PL 178849 B1 PL178849 B1 PL 178849B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
layer
label
foil
vehicle
transparent
Prior art date
Application number
PL95316851A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316851A1 (en
Inventor
Horst Hoffmann
Original Assignee
Hoffmann Kg Ernst
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoffmann Kg Ernst filed Critical Hoffmann Kg Ernst
Publication of PL316851A1 publication Critical patent/PL316851A1/xx
Publication of PL178849B1 publication Critical patent/PL178849B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F3/00Labels, tag tickets, or similar identification or indication means; Seals; Postage or like stamps
    • G09F3/02Forms or constructions
    • G09F3/0291Labels or tickets undergoing a change under particular conditions, e.g. heat, radiation, passage of time
    • G09F3/0292Labels or tickets undergoing a change under particular conditions, e.g. heat, radiation, passage of time tamper indicating labels
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F3/00Labels, tag tickets, or similar identification or indication means; Seals; Postage or like stamps
    • G09F3/08Fastening or securing by means not forming part of the material of the label itself
    • G09F3/18Casings, frames or enclosures for labels
    • G09F3/20Casings, frames or enclosures for labels for adjustable, removable, or interchangeable labels
    • G09F3/203Casings, frames or enclosures for labels for adjustable, removable, or interchangeable labels specially adapted to be attached to a transparent surface, e.g. the window of a car

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Vehicle Interior And Exterior Ornaments, Soundproofing, And Insulation (AREA)
  • Adhesive Tapes (AREA)
  • Window Of Vehicle (AREA)
  • Motor Or Generator Frames (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
  • Vehicle Waterproofing, Decoration, And Sanitation Devices (AREA)
  • Printing Methods (AREA)

Abstract

1. Etykieta identyfikacyjna mocowana do we- wnetrznej powierzchni szyby pojazdu i wykonana z kilku warstw folii z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej jedna zawiera nadruk danych do- tyczacych pojazdu, wykonany korzystnie farba zmieniajaca barwe pod wplywem podwyzszonej tem- peratury i wyposazona w przezroczyste przekladki miedzy warstwami folii, znamienna tym, ze sklada sie z bazowej warstwy (2) folii, z polaczonej z nia war- stwy (3) folii, zaopatrzonej w jedno - wzglednie dwu- stronny nadruk, ze sklejonej z nia warstwy (4 lub 41) przezroczystej folii oraz z polaczonej z ta warstwa (4 lub 41) zdejmowalnej wierzchniej warstwy (5) folii wzglednie papieru silikonowego, której wewnetrzna powierzchnia jest pokryta warstwa (20) kleju odpo- rnego na dzialanie rozpuszczalnika. FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest etykieta identyfikacyjna mocowana do wewnętrznej powierzchni szyby pojazdu i wykonana z kilku warstw folii z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej jedna zawiera nadruk danych dotyczących pojazdu, wykonany korzystnie farbą zmieniającą barwę pod wpływem podwyższonej temperatury i wyposażona w przezroczyste przekładki między warstwami folii.
Znane są etykiety zawierające szereg danych identyfikacyjnych przedmiotu, przytwierdzone stroną opisową do wewnętrznej powierzchni szyby, wskutek czego napis jest czytelny przez szybę.
Z niemieckiego opisu wzoru użytkowego DE GM 1 904 346 znana jest wielowarstwowa etykieta złożona z warstwy folii z tworzywa sztucznego, warstwy przezroczystego lakieru, warstwy z nadrukiem i cienkiej bazowej warstwy metalowej, przy czym wierzchnia lub spodnia powierzchnia etykiety jest powleczona klejem umożliwiającym jej naklejenie na wewnętrzną lub zewnętrzną powierzchnię szyby pojazdu.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych APnrUS3 631617 znana jest etykieta, która uwidacznia próby jej oderwania. Etykieta ta składa się z folii nośnej, maski z wzorem i z warstwy kleju. Wizualne środki wskazujące uszkodzenie, na przykład napisy, symbole, kody umieszcza się na masce, którą łączy się z przezroczystą folią. Warstwa klejąca tworzy trwałe połączenie maski i folii, natomiast spójność etykiety z podłożem, do którego jest przyklejona jest odpowiednio mniejsza. Przy oderwaniu folii od podłoża, pozostaje na nim część warstwy klejącej maski i znajdujących się na niej symboli i napisów, co wskazuje na uszkodzenie etykiety.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych AP nr US 4 246 307 znana jest folia z tworzywa sztucznego zaopatrzona w perforacj ę przezroczystej, górnej warstwy i uwidaczniaj ąca próby oderwania. Przy próbie oderwania folia rwie się wzdłuż perforacji, wskutek czego zostaje uszkodzona. W przypadku, gdy folia ma zastosowanie jako nośnik oznaczenia pojazdu, czołowa powierzchnia dolnej warstwy folii jest korzystnie refleksyjna lub luminescencyjna. Oznaczenie pojazdu może również być naniesione termoczułą farbą, wskutek czego pod wpływem podwyższonej temperatury zmienia się barwa oznaczenia. Etykieta wykonana z tej folii składa się z dolnej warstwy z oznaczeniem pojazdu, z nałożonej na nią warstwy klejącej i warstwy wierzchniej oraz ewentualnie z umieszczonych między tymi warstwami przezroczystych przekładek.
Niedogodnością tych wszystkich znanych rozwiązań w zastosowaniu do etykiet identyfikacyjnych mocowanych do wewnętrznej powierzchni szyby pojazdu jest możliwość ich odklejenia się, a ponadto łatwość fałszowania lub podmiany etykiety bez pozostawienia widocznych śladów.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej trudno usuwalnej etykiety, której budowa wyeliminuje opisane niedogodności znanych etykiet, a w szczególności zabezpieczy je przed możliwościami fałszowania i podmiany - przez pozostawienie śladów po jej oderwaniu od podłoża.
178 849
Cel ten realizuje etykieta według wynalazku, która charakteryzuje się tym, że składa się z bazowej warstwy folii, z połączonej z nią warstwy folii, zaopatrzonej w jedno - względnie dwustronny nadruk, ze sklejonej z nią warstwy przezroczystej folii oraz z połączonej z tą warstwą zdejmowalnej wierzchniej warstwy folii, której wewnętrzna powierzchnia jest pokryta warstwą kleju odpornego na działanie rozpuszczalnika.
Etykieta może być korzystnie zaopatrzona w dodatkową warstwę folii, naklejoną na warstwę i zawierającą na swej górnej powierzchni nadruki urzędowe i połączoną z wierzchnią warstwą folii względnie papieru silikonowego.
Między bazową warstwą folii a polem warstwy folii przeznaczonym na nadruk urzędowy jest umieszczona wyjmowalna ochronna warstwa folii, usuwana przed wykonaniem tego nadruku.
Warstwa folii, na której wykonany jest nadruk, jest korzystnie zaopatrzona na swej spodniej powierzchni w wielokolorowy nadruk, na przykład flagi lub literowego oznaczenia rejonu kraju, wykonany korzystnie farbą luminescencyjną, a ponadto jest również zaopatrzona w przeznaczonym na to polu w nadruk oznaczenia pojazdu, na przykład jego numer rejestracyjny, natomiast wierzchnia warstwa folii względnie papieru silikonowego jest zaopatrzona w puste, przezroczyste pole, odpowiadające miejscu nadruku urzędowej plakietki oraz w puste, przezroczyste okienko odpowiadające miejscu nadruku flagi oraz numeru rejestracyjnego pojazdu, a także korzystnie w barwny nadruk ramki.
Warstwa przezroczystej folii, połączona z zaopatrzoną w nadruk warstwą, jest korzystnie zaopatrzona w perforacj ę, korzystnie wzdłuż przekątnych etykiety, zabezpieczaj ącąprzed j ej zerwaniem z szyby pojazdu.
Przynajmniej jedna z warstw folii z tworzywa sztucznego stanowiących wielowarstwową etykietę, jak również wierzchnia warstwa kleju jest korzystnie wykonana z tworzywa lub kleju zmieniającego swą barwę w wyniku zmian temperatury.
Warstwa folii jest zaopatrzona w nadrukowaną wzdłuż jej obrzeża ramkę z miejscami nie pokrytymi farbą, w których znajdująsię wizerunki gwiazd, przy czym części ramki, poza obszarem tych miejsc, są pokryte lakierem silikonowym.
Odmiana etykiety według wynalazku składa się z bazowej warstwy folii zaopatrzonej korzystnie w nadruk flagi lub oznaczenie rejonu kraju, ze sklejonej z nią warstwy przezroczystej folii i połączonej z tą warstwą - warstwy folii zaopatrzonej w nadruki urzędowe i pokrytej wierzchnią warstwą folii względnie papieru silikonowego, przy czym między warstwą folii a wierzchnią warstwą znajduje się warstwa kleju.
Jeszcze inna odmiana etykiety według wynalazku składa się z warstwy podkładowej, połączonej od dołu z warstwąretrofleksyjną, zaś od góry - z dwoma umieszczonymi obok siebie w jednej płaszczyźnie tablicami, przy czym tablica jest zaopatrzona korzystnie w trójwymiarowy nadruk symbolu państwa, względnie rejonu kraju oraz w nadruk numeru rejestracyjnego pojazdu, zaś umieszczona obok niej tablica jest zaopatrzona w nadruk dodatkowych oznaczeń pojazdu, na przykład numeru silnika, przy czym obydwie tablice są pokryte warstwą kleju, mającą korzystnie postać prążków oraz wierzchnią warstwą folii względnie papieru silikonowego.
Dzięki wynalazkowi uzyskuje się możliwość zestawienia różnych danych dotyczących pojazdu, zarówno obrazowych, jak i napisów na jednej stronie etykiety oraz gwarancję jej odporności przed fałszowaniem. Etykieta nie może być zdjęta z podłoża ani w całości, ani częściowo - bez jej uszkodzenia.
Główną dziedziną zastosowania etykiety według wynalazku jest przyszły ogólnoeuropejski system oznaczania pojazdów. Ogólnoeuropejskie oznaczenia będą umieszczane na wewnętrznej stronie tylnego i przedniego okna pojazdu i będą zawierać: flagę kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany, liczbowo-literowy numer rejestracji oraz urzędową plakietkę z datą rejestracji dopuszczającej pojazd do ruchu. Oznaczenia te powinny być widoczne, zabezpieczone przed fałszowaniem i przed zdjęciem etykiety z podłoża.
Dzięki wynalazkowi uzyskuje się przede wszystkim dodatkową możliwość zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą, gdyż etykietka jest trudno usuwalna z okna pojazdu, a każde jej
178 849 uszkodzenie jest łatwo rozpoznawalne. Ponadto nie jest możliwe skopiowanie etykiety, gdyż kopię można łatwo odróżnić od oryginału.
Rozpoznawalność uszkodzenia etykiety jest polepszona przez zastosowanie farb i klejów, zmieniających kolor pod działaniem podwyższonej temperatury, co uniemożliwia zastosowanie pary do zdjęcia etykiety z szyby pojazdu.
Miejsce przyklejenia etykiety po jej zerwaniu pozostaje łatwo widoczne, nawet w przypadku użycia rozpuszczalnika, gdyż pozostałe na szybie resztki farby chromą znajdujący się pod nią klej przed działaniem rozpuszczalnika.
Etykieta identyfikacyjna według wynalazku jest w przykładowym rozwiązaniu uwidoczniona na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia etykietę rozłożoną na części składowe, w stanie rozsuniętym, w widoku perspektywicznym; fig. 2 - etykietę w widoku z przodu; fig. 3 - uszkodzoną etykietę w widoku z przodu; fig. 4 - odmianę etykiety rozłożonąna części składowe, w stanie rozsuniętym, w widoku perspektywicznym; fig. 5 - jeszcze inną odmianę etykiety rozłożoną na części składowe, w stanie rozsuniętym, w widoku perspektywicznym; fig. 6 - wycinek nośnej taśmy papierowej z trzema kolejnymi etykietami, w widoku z przodu; fig. 7 - jeszcze innąodmianę etykiety mającej postać tablicy rozłożonąna części składowe, w stanie rozsuniętym, w widoku perspektywicznym; fig. 8 - etykietę według fig. 7 z dodatkową tablicą, w widoku perspektywicznym; fig. 9 - wycinek folii nośnej z etykietą identyfikacyjną i dodatkową tablicą, w widoku perspektywicznym; fig. 10 - elementy składowe innej konstrukcji etykiety identyfikacyjnej, w stanie rozsuniętym, w widoku perspektywicznym, a fig. 11 - schemat ilustrujący powstawanie trójwymiarowego obrazu na etykiecie.
Figura 1 przedstawia etykietę identyfikacyjną 1 złożoną z kilku warstw 2, 3, 4, 5 folii oraz z warstwy ochronnej 6. Etykieta 1 jest ponadto wyposażona w urzędową plakietkę 9, przytwierdzoną do warstwy 4 lub 5. Warstwa ochronna 6 zapewnia dostęp do pola 8 przeznaczonego na nadruk oznaczenia 7 numeru rejestracyjnego pojazdu.
Warstwy folii etykiety są wykonane z powszechnie stosowanych tworzyw sztucznych. Na warstwę bazową2 korzystnie nałożona jest warstwa ochronna 6 folii, zapobiegająca sklejeniu się warstw 2 i 3 folii w obszarze oznaczonego prostokątem pola 8 na warstwie 3. Warstwa 3, na swej dolnej powierzchni przylegającej do bazowej warstwy folii, ma nadruk 10 w postaci barwnej flagi państwa pochodzenia oraz oznaczenie 7 numeru rejestracyjnego pojazdu w polu 8. Po naniesieniu nadruku 10 i oznaczenia 7, obydwie warstwy 2 i 3 folii zostają sklej one przezroczystym klejem.
Farba drukarska do naniesienia nadruku 10 i oznaczenia 7 powinna być tak dobrana, aby pod wpływem temperatury nastąpiła zmiana jej barwy, co zapobiega użyciu pary wodnej w celu odklejenia etykiety. Do druku oznaczenia 7 numeru rejestracyjnego pojazdu może mieć korzystnie zastosowanie farba, która pod wpływem wzrostu temperatury zmienia swą barwę z jasnoprzezroczystej na ciemną.
Warstwa 3 folii zaopatrzona w nadruk j est pokryta i sklej ona z warstwą4 przezroczystej folii, ta zaś z kolei jest sklejona z wierzchnią warstwą 5, wykonaną korzystnie z pergaminu silikonowego. Zewnętrzna powierzchnia wierzchniej warstwy 5 jest powleczona klejem, służącym do przyklejania gotowej etykiety 1 do szyby pojazdu. Zastosowany klej winien być odporny na działanie rozpuszczalnika, aby nie dać się usunąć z szyby przy ewentualnym odrywaniu etykiety. Dzięki temu, nawet po jej oderwaniu, pierwotne miejsce przyklejenia etykiety pozostaje długo widoczne. Warunki te spełniają farby akrylowe i klej akrylowy, który trwale przyczepia się zarówno do szkła, jak i do zewnętrznej powierzchni wierzchniej warstwy 5 etykiety 1. Pozostałości kleju akrylowego na szybie po oderwaniu etykiety są odporne na działanie rozpuszczalnika, wskutek czego usunięcie resztek oderwanej etykiety z szyby wymaga zeskrobania i jednoczesnego zmywania ich rozpuszczalnikiem.
W białej lub barwnej wierzchniej warstwie 5 znaj duj ą się przezroczyste okienka 11,12 i 13, przez które widoczny jest nadruk 10 flagi, urzędowa plakietka 9 oraz oznaczenie 7 numeru rejestracyjnego pojazdu. Okienko 11 na flagę 10 jest korzystnie wykonane techniką podwójnego nadruku z przesunięciem obrazu flagi, zaś pokrywająca je warstwa 4 folii jest korzystnie w tym
178 849 miejscu prążkowana, co umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu flagi. Podobny efekt można również uzyskać przez zastosowanie żłobkowanej folii lub hologramu.
Okienko 12 pokrywające urzędową plakietkę 9 przytwierdzoną do warstwy 3 lub podklejoną pod warstwą 4 jest wykonane z przezroczystej folii. W odmiennym rozwiązaniu etykiety 1 okienko 12 stanowi otwór w wierzchniej warstwie 5 folii, przez który może być naklejona urzędowa plakietka 10 na warstwie 4 folii. W jeszcze innym rozwiązaniu cała wierzchnia warstwa 5 jest wykonana z przezroczystej folii inie ma oznaczeń okienek 11,12,13. Możliwe jest również takie rozwiązanie, w którym trójwymiarowy nadruk 10 flagi uzyskuje się przez założenie w okienku 11 odpowiedniej prążkowanej maski foliowej między warstwami 3 i 4 folii.
Na obrzeżu zewnętrznej powierzchni wierzchniej warstwy 5 jest korzystnie nadrukowana niebieska ramka 14 z gwiazdami 15 Unii Europejskiej.
W przypadku oderwania etykiety, na szybie i na górnej powierzchni zerwanej etykiety pozostająfragmenty farby, piętnując pojazd znakiem kradzieży, zaś przy ewentualnej próbie ponownego wykorzystania etykiety 1 informująrównież o jej kradzieży. Inne rozwiązanie umożliwiające rozpoznanie kradzieży etykiety polega na tym, że pod wierzchnią warstwą 5 znajduje się pokryła klejem warstwa przezroczystego silikonowego lakieru ze wzorem pasm lub szachownicy, wskutek czego po oderwaniu etykiety, zarówno na szybie pojazdu, jak i na etykiecie pozostają fragmenty farby o wzorze pasm lub szachownicy.
Bazowa warstwa 2 folii jest korzystnie wykonana z miękkiego polichlorku winylu (PCV) lub akrylu, zaś zadrukowana warstwa 3 - z przezroczystego twardego polichlorku winylu, natomiast wierzchnia ochronna warstwa 5 jest wykonana z papieru silikonowego lub z nieprzylepnej przezroczystej folii. Kleje do sklejenia warstw 2,3,4,5 są dobierane w zależności od materiałów, z których wykonane są kolejne warstwy etykiety.
Figura 2 przedstawia gotową etykietę identyfikacyjną 1 z widocznym nadrukiem 10 flagi pod okienkiem 12, oznaczeniem 7 numeru rejestracyjnego pojazdu pod okienkiem 13 oraz z niebieską ramką 14 z żółtymi gwiazdami 15 Unii Europejskiej.
Figura 3 przedstawia etykietę według fig. 2 po jej oderwaniu od szyby, z uwidocznionymi niebieskimi pręgami 1411 gwiazdami 151 między tymi pręgami. Brakujące fragmenty pręg otaczających gwiazdy 151 pozostały na szybie pojazdu, z którego zerwana została etykieta. Zamiast pręg może być zastosowany wzór szachownicy lub inne wzory, które uwidaczniałyby fakt zerwania etykiety. Ponadto pole etykiety pod okienkiem 13 z oznaczeniem 7 numeru rejestracyjnego pojazdu ściemniało pod wpływem ogrzania parąużytądo zdjęcia etykiety, zaś samo oznaczenie 7 stało się nieczytelne. Wzrost temperatury następuje zwykle przy próbie zdjęcia etykiety z szyby przy użyciu pary wodnej. Jak z powyższego wynika nie jest również możliwe powtórne użycie etykiety zdejmowanej z wypalonych lub złomowanych pojazdów.
Figura 4 przedstawia odmianę struktury i układu warstw etykiety. Bazowa warstwa 2 folii jestwtym rozwiązaniu biała lub kolorowa i połączona z warstwą 3 folii, na której dolnej powierzchni nadrukowany jest barwny nadruk 10 przedstawiający flagę oraz euro-gwiazdy 15 wzdłuż podłużnych obrzeży etykiety. Warstwa 3 jest pokryta przezroczystą warstwą 4 folii wyposażoną w ochronną perforację 16, która utrudnia zerwanie etykiety z szyby bez pozostawiania śladów. Perforacja ta może być dowolnego kształtu, natomiast przedstawiona na fig. 4 jest wykonana wzdłuż przekątnych warstw 4 folii, wskutek czego w przypadku próby zerwania etykiety warstwa 4 zostaje podzielona na kilka fragmentów przerywając równocześnie nadruk 10 flagi na warstwie 3. Na warstwę 4 folii jest naklejona dodatkowa warstwa 31 folii z nadrukowaną na nią urzędową plakietką 9 oraz oznaczeniem 7 numeru rejestracyjnego pojazdu nadrukowanym w polu 8 na górnej powierzchni tej warstwy 31. Ochronna perforacja może być również wykonana na warstwie bazowej 2 folii. Na obrzeżu górnej powierzchni warstwy 31 folii znajduje się ponadto nadruk niebieskiej ramki 14 z nie pokrytymi farbą miej scami, w których znaj duj ąsię wizerunki gwiazd 15.
Warstwa 31 folii jest połączona, podobnie jak w rozwiązaniu etykiety według fig. 1 warstwąprzezroczystego kleju 20 z wierzchnią warstwą5, oddzieloną w przeznaczonej do sprzedaży etykiecie identyfikacyjnej 1, od pola 8 warstwy 31 - silikonową warstwą ochronną 6, która
178 849 pozostaje w etykiecie do czasu przewidzianego nadruku oznaczenia 7 numeru rejestracyjnego pojazdu. Zdejmuje się wówczas warstwę ochronną 6 i wykonuje nadruk oznaczenia 7, przy czym warstwa kleju 20 znajdująca się na wierzchniej warstwie 5 folii zamyka od góry pole 8, a tym samym całą etykietę 1. Przed naklejeniem etykiety identyfikacyjnej na szybę pojazdu, wierzchnią warstwę 5 folii usuwa się.
Wielokolorowy nadruk 10, korzystnie trójwymiarowy, na przykład flagi, uniemożliwia, a przynajmniej znacznie utrudnia kopiowanie etykiety 1. Ten sam efekt można osiągnąć stosując farbę luminescencyjną używaną do banknotów. Po zerwaniu etykiety nadruk 10 staje się wówczas jaśniejszy.
Nadrukowana urzędowa plakietka 9 daje również zabezpieczenie przed ewentualną kradzieżą etykiet bez oznaczeń, bowiem po kradzieży nie wypełnionych etykiet z Urzędu Komunikacyjnego może być zmieniony kształt lub treść plakietek umieszczanych w następnych etykietach identyfikacyjnych.
Etykiety przedstawione na fig. 4 sąprzystosowane do przednich szyb samochodów i mogą być przyklejone na przykład pod lusterkiem wstecznym, jednakże mogą być one również umieszczone na tylnej szybie samochodu, na przykład w jej dolnej części.
Figura 5 przedstawia jeszcze inny przykład rozwiązania etykiety według wynalazku. Bazową warstwą 2 etykiety jest przedstawiony u dołu rysunku prostokątny płat folii, zaopatrzony na obrzeżu w ramkę 241, zadrukowaną na górnej powierzchni żółtymi euro-gwiazdami 151. Wewnątrz ramki 241 znajduje się wielobarwny, korzystnie trójwymiarowy, nadruk 10. Między tym nadrukiem a dolnym obrzeżem bazowej warstwy 2 folii pozostaje wolne pole 17, odpowiadające polu 8 warstwy 31 folii przeznaczonemu na oznaczenie 7 pojazdu. Bazowa warstwa 2 pokryta nałożonąna niąprzezroczystą, ewentualnie lekko zabarwioną warstwą41 folii (zastępującą warstwę 4 według fig. 1), jest wykonana z takiego materiału, że nadruk na warstwie bazowej 2 daje efekt obrazu trójwymiarowego. Na warstwę 41 folii jest nałożona, połączona z nią warstwa 31, zaopatrzona na obrzeżu w niebieską ramkę 14, z nie pokrytymi farbą miejscami 15 w kształcie gwiazd. W miej scach tych widoczne sąprzez warstwę 41 gwiazdy 151 nadrukowane na warstwie bazowej 2. W górnej części powierzchni warstwy 31 znajduje się urzędowa plakietka 9, zaś w dolnej - pole 8 przewidziane do nadruku oznaczenia 7 numeru rejestracyjnego pojazdu. Warstwa 31 jest korzystnie wykonana z takiej folii, na którą napisy można nanieść termodrukarką w ten sposób, że lustrzane odbicie napisu nanosi się na dolną powierzchnię tej warstwy 31, a ponadto jest ona powleczona warstwą 20 przezroczystego kleju i połączona z nałożonąna nią wierzchnią warstwą 5 papieru silikonowego lub folii, chroniącą ją przed niezamierzonym przyklejeniem etykiety. Tę wierzchnią warstwę 5 usuwa się przed przyklejeniem etykiety identyfikacyjnej 1 do szyby pojazdu.
Etykietę przedstawioną na fig. 5 wytwarza się w ten sposób, że warstwę 31 folii powleka się warstwą 20 przezroczystego kleju i przykrywa się ją wierzchnią warstwą 5 folii lub papieru silikonowego. Korzystnie można użyć do tego celu taśmy lub wstęgi nośnej, pełniącej funkcję wierzchniej warstwy 5. Wstęga wraz z etykietami jest doprowadzana do termodrukarki, która nanosi oznaczenie 7 numeru rejestracyjnego w polu 8 na dolnej powierzchni warstwy 31 i po wykonaniu nadruku odcina kolejne etykiety. Wówczas dolnąpowierzchnię warstwy 31 skleja się z warstwą 41 folii, a następnie z bazową warstwą 2 folii.
Warstwa 41 folii jest korzystnie zaopatrzona w perforację 16, takąjak etykieta przedstawiona na fig. 4. Trójwymiarowy nadruk na warstwie bazowej 2 folii, stanowiący na przykład obraz flagi lub dwuliterowe oznaczenie państwa, może być wykonany techniką druku płaskiego, co jest szczególnie korzystne przy wielkoseryjnym wytwarzaniu etykiet identyfikacyjnych według wynalazku.
Figura 6 przedstawia wycinek taśmy nośnej 19 z przyklejonymi do niej trzema etykietami 1. Na zewnętrznej powierzchni warstwy 31 folii każdej z etykiet jest nadrukowana na jej obrzeżu ramka 14 oraz trójwymiarowy nadruk 21 wewnątrz tej ramki. W górnym rogu warstwy 31 folii znajduje się miejsce 22, przeznaczone do nadrukowania na nim urzędowej plakietki 9, zaś w jej dolnej części - jasne pole 8, na którym nadrukowuje się za pomocą drukarki termicznej, oznaczenie 7
178 849 numeru rejestracyjnego pojazdu. Na powierzchnię warstwy 31, stykającą się z taśmą nośną 19, jest naniesiona warstwa 20 przezroczystego kleju.
Ponieważ fig. 6 przedstawia odwrotną stronę warstwy 31 folii, więc trójwymiarowy nadruk 21 i plakietka 9 widoczne są w lustrzanym odbiciu.
Po dokonanym nadruku oznaczenia 7 pojazdu nakłada się na wewnętrzną powierzchnię warstwy 31 folii - warstwę 41 zaopatrzoną korzystnie w perforację, a następnie bazową warstwę 2. Warstwy te mogą być również naklejone przez użytkownika, przy czym naklejenie bazowej warstwy 2 folii zamyka etykietę.
Po wykonaniu nadruku oznaczenia 7 numeru rejestracyjnego pojazdu odcina się etykietę od taśmy 19, albo też odrywa się j ą od niej, o ile taśma nośna 19 jest zaopatrzona w perforację do odrywania kolejnych etykiet.
Figura 7 przedstawia jeszcze inne rozwiązanie etykiety identyfikacyjnej według wynalazku, która składa się z tablicy 25 i znajdującej się obok niej w tej samej płaszczyźnie dodatkowej tablicy 26, przy czym obydwie tablice sąprzyklejone do podkładowej warstwy 24 folii (bez możliwości późniejszego ich zdjęcia). Na górnej powierzchni tablicy 25 znajduje się trójwymiarowy nadruk 10, na przykład literowego symbolu państwa lub rejonu, zaś obok niego - nadruk 29 numeru rejestracyjnego pojazdu, natomiast na dodatkowej tablicy 26 nadrukowane są dodatkowe oznaczenia, na przykład numer silnika pojazdu itp.
Po dokonaniu nadruku 10 na tablicy 25 i nakryciu go warstwą20 kleju z czarnymi lub kolorowymi prążkami 27, w celu uzyskania efektu trójwymiarowego obrazu oraz po dokonaniu nadruku 29 numeru rejestracyjnego, a także po naklejeniu tablic 25 i 26 na warstwę podkładową 24, nakleja się na jej dolną powierzchnię warstwę retrorefleksyjną28, pełniąca rolę warstwy bazowej.
W przypadku oderwania etykiety od szyby, część prążków 27 warstwy 20 kleju zostaje na szybie, zaś część ich pozostaje na tablicy 25. Warstwę 20 kleju pokrywa się wierzchnią warstwą 5 folii, chroniącą etykietę przed niezamierzonym przyklejeniem jej do innego przedmiotu i usuwa przed przyklejeniem etykiety do szyby samochodu. Retrorefleksyjna warstwa 28 uniemożliwia skopiowanie tablicy 25.
Ramki na obrzeżu obydwu umieszczonych w tej samej płaszczyźnie tablic 25 i 26 sąkorzystnie wykonane w różnych kolorach. W każdym roku mogą być stosowane odmienne kolory, tak aby rok rejestracji można było rozpoznać po kolorze ramki tablicy. Również nadruki 10 trójwymiarowych obrazów różnią się w różnych regionach kraju, stanowiąc na przykład obrazy flag (fig. 1, 2 i 3); albo też herby miast względnie inne motywy regionalne.
Tablica 25 jest korzystnie wykonana z wielowarstwowej folii PCV o grubości około 420 pm i ma wymiary około 50x210 mm. Poszczególne tablice odrywa się wzdłuż poprzecznej perforacji z wstęgi nawiniętej na rolkę i nakleja się je na wewnętrzną powierzchnię szyby pojazdu.
Figura 8 przedstawia wycinek tablicy 25 naklej onej na wstęgę oraz sposób doklej enia do niej tablicy 26. W tym celu odchyla się wierzchnią warstwę 5 folii z części powierzchni tablicy 25, odpowiadającej tablicy 26 i nakleja się na odsłonięte miejsce zadrukowaną tablicę 26. Następnie usuwa się pokrywającą tablicę 26 folię nośną 30, a na jej miejsce nakleja się odchyloną wierzchnią folię 5. Dzięki temu tablica 26 zostaje połączona trwale i w jednej płaszczyźnie z tablicą25, tworząc etykietę identyfikacyjną, którą przylepia się do szyby pojazdu, po uprzednim usunięciu wierzchniej warstwy 5 folii.
Figura 9 przedstawia wstęgę nośnej folii 30 z tablicami 26, przy czym z widocznej w przedniej części rysunku tablicy 26 częściowo usunięto nośną taśmę 30. Tablica 26 jest zaopatrzona na obrzeżu w ramkę 33 z nadrukiem luminescencyjnym, uniemożliwiającym jej fałszowanie. Wewnętrzne pole 34 tablicy 26 jest zaopatrzone na swej odwrotnej powierzchni 35 w nadruk numeru rejestracyjnego, numeru silnika i ewentualnie innych oznaczeń pojazdu w postaci lustrzanego odbicia, wykonany drukarką termiczną. Zadrukowane tablice 26 sąprzed ich naklejeniem odcinane lub odrywane z wstęgi folii nośnej 30.
Dodatkowe tablice 26 są korzystnie wykonane z poliestru o wysokiej przezroczystości, nadającego się do druku termicznego.
178 849
Figura 10 przedstawia jeszcze inną strukturę warstw etykiety identyfikacyjnej według wynalazku. Etykieta ta jest złożona z przezroczystej warstwy 31 folii, która może być zadrukowana z obydwu stron, jak również może zawierać uprzednio nadrukowane odpowiednie napisy. Na zadrukowaną dolną powierzchnię warstwy 31 nałożona jest warstwa 36 silikonowego lakieru o wzorze szachownicy, wskutek czego powstająna niej pola, do których przylega ten lakier oraz otaczające je pola nie pokryte lakierem. Warstwa 36 lakieru jest pokryta warstwą 20 kleju, która łączy się z warstwą 31 folii tylko w tych miejscach, które są pozbawione silikonowego lakieru, natomiast w miejscach pokrytych lakierem klej przylega do jego powierzchni, od której może być łatwo oddzielony. Na warstwę 20 kleju nałożona jest wierzchnia warstwa 5 folii lub papieru silikonowego.
Po oderwaniu etykiety od podłoża, na przykład od szyby pojazdu, pozostająna niej te części kleju, które przylegały do silikonowego lakieru, wraz z odpowiednimi częściami nadruku z warstwy 31 folii, które w polach wolnych od silikonu przylegały do warstwy 20 kleju. Wskutek tego nadruk dokonany na warstwie 31 folii zostaje odpowiednio podzielony, a mianowicie na szybie samochodu pozostanie szachownica z częścią nadruku z warstwy 31, zaś część uzupełniająca nadruku pozostanie na oderwanej warstwie 31 etykiety.
Zamiast warstwy 20 kleju może być stosowana warstwa 37 laku, powlekająca warstwę 36 lakieru silikonowego. Również i w tym przypadku, po zerwaniu etykiety następuje podział nadruku warstwy 31, uwidaczniając próbę manipulacji etykietą.
Figura 11 przedstawia schemat znanego sposobu uzyskiwania efektu trójwymiarowego obrazu w zastosowaniu do etykiety identyfikacyjnej według wynalazku. Na najniższej warstwie, na przykład warstwie 31 na fig. 10, znajduje się na przezroczystym materiale 39, na przykład folii, obraz 40 zaopatrzony w maskę 38, obejmującą co najmniej obszar tego obrazu 40. Maska 38 jest utworzona z czarnych, równoległych linii.
Obserwator 42 widzi z góry tylko tę część obrazu 40, która nie jest przykryta liniami maski 38, przy czym prawe oko obserwatora 42 widzi inny obraz niż jego lewe oko, zaś kąt obserwacji a między obydwoma oczami obserwatora 42 generuje efekt trójwymiarowy tego obrazu 40.
Trójwymiarowy obraz nie nadaje się do kopiowania, bowiem może zostać skopiowana zaledwie tylko ta część obrazu 40, która jest widoczna między liniami maski 38. Linie maski 38 mogą być również innego koloru niż czarny, na przykład granatowe, zielone, czerwone itp.
178 849
178 849
FIG.4
178 849
178 849
FIG.6
178 849
FIG.7
178 849
178 849
FIG. 10
178 849
178 849
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Etykieta identyfikacyjna mocowana do wewnętrznej powierzchni szyby pojazdu i wykonana z kilku warstw folii z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej jedna zawiera nadruk danych dotyczących pojazdu, wykonany korzystnie farbą zmieniającą barwę pod wpływem podwyższonej temperatury i wyposażona w przezroczyste przekładki między warstwami folii, znamienna tym, że składa się z bazowej warstwy (2) folii, z połączonej z nią warstwy (3) folii, zaopatrzonej w jedno - względnie dwustronny nadruk, ze sklejonej z nią warstwy (4 lub 41) przezroczystej folii oraz z połączonej z tą warstwą (4 lub 41) zdejmo walnej wierzchniej warstwy (5) folii względnie papieru silikonowego, której wewnętrzna powierzchnia jest pokryta warstwą (20) kleju odpornego na działanie rozpuszczalnika.
  2. 2. Etykieta według zastrz. 1, znamienna tym, że jest zaopatrzona w dodatkową warstwę (31) folii, naklejoną na warstwę (4 lub 41) i zawierającą na swej górnej powierzchni nadruki urzędowe i połączoną z wierzchnią warstwą (5) folii względnie papieru silikonowego.
  3. 3. Etykieta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że między bazową warstwą (2) folii a polem (8) warstwy (3 lub 31) folii, przeznaczonym na nadruk urzędowy, jest umieszczona wyjmowalna ochronna warstwa (6) folii, usuwana przed wykonaniem tego nadruku.
  4. 4. Etykieta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że jej warstwa (3 lub 31) folii jest zaopatrzona na swej spodniej powierzchni w wielokolorowy nadruk (10), na przykład flagi lub literowego oznaczenia rejonu, wykonany korzystnie farbą luminescencyjną.
  5. 5. Etykieta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że warstwa (3 lub 31) folii j est zaopatrzona w polu (8 lub 13) w nadruk oznaczenia (7) pojazdu, na przykład jego numer rejestracyjny, zaś wierzchnia warstwa (5) folii względnie papieru silikonowego jest zaopatrzona w puste, przezroczyste pole (12), odpowiadające miejscu nadruku urzędowej plakietki (9) oraz w puste, przezroczyste okienko (11,13), odpowiadające miejscu nadruku flagi oraz numeru rejestracyjnego pojazdu, a także korzystnie w barwny nadruk ramki (14).
  6. 6. Etykieta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że warstwa (4 lub 41) przezroczystej folii, połączona z zaopatrzonąna wydruk warstwą (3 lub 31), jest zaopatrzona wperforację, korzystnie wzdłuż przekątnych etykiety (1), zabezpieczającąprzed jej zerwaniem z szyby pojazdu.
  7. 7. Etykieta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że przynajmniej jedna z warstw (2), (3), (4), (5) folii jest wykonana z tworzywa sztucznego zmieniającego swą barwę w wyniku zmian temperatury.
  8. 8. Etykieta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że pokrywająca wierzchnią warstwę (5) warstwa (20) jest wykonana z kleju zmieniającego swą barwę w wyniku zmian temperatury.
  9. 9. Etykieta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że warstwa (3 lub 31) folii jest zaopatrzona w nadrukowaną wzdłuż jej obrzeża ramkę (141) z miejscami nie pokrytymi farbą w których znajdująsię wizerunki gwiazd (151), przy czym części ramki, poza obszarem tych miejsc, są pokryte lakierem silikonowym.
  10. 10. Etykieta identyfikacyjna mocowana do wewnętrznej powierzchni szyby pojazdu i wykonana z kilku warstw folii z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej j edna zawiera nadruk danych dotyczących pojazdu, wykonany korzystnie farbą zmieniającą barwę pod wpływem podwyższonej temperatury i wyposażona w przezroczyste przekładki między warstwami folii, znamienna tym, że składa się z bazowej warstwy (2) folii zaopatrzonej korzystnie w nadruk flagi lub oznaczenie rejonu kraju, ze sklejonej z nią warstwy (41) przezroczystej folii i połączonej z tą warstwą (41) - warstwy (31) folii zaopatrzonej w nadruki urzędowe i pokrytej wierzchnią warstwą (5) folii względnie papieru silikonowego, przy czym między warstwą (31) folii a wierzchnią warstwą (5) znajduje się warstwa (20) kleju.
    178 849
  11. 11. Etykieta identyfikacyjna mocowana do wewnętrznej powierzchni szyby pojazdu i wykonana z kilku warstw folii z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej jedna zawiera nadruk danych dotyczących pojazdu, wykonany korzystnie farbą zmieniającą barwę pod wpływem podwyższonej temperatury i wyposażona w przezroczyste przekładki między warstwami folii, znamienna tym, że składa się z warstwy podkładowej (24), połączonej od dołu z warstwą retrofleksyjną (28), zaś od góry - z dwoma umieszczonymi obok siebie wjednej płaszczyźnie tablicami (25 i 26), przy czym tablica (25) jest zaopatrzona korzystnie w trójwymiarowy nadruk (10) symbolu państwa, względnie rejonu kraju oraz w nadruk (29) numeru rejestracyjnego pojazdu, zaś umieszczona obok niej tablica (26) jest zaopatrzona w nadruk dodatkowych oznaczeń poj azdu, na przykład numeru silnika, przy czym obydwie tablice (25 i 26) sąpokryte warstwą (20) kleju, mającąkorzystnie postać prążków oraz wierzchnią warstwą (5) folii względnie papieru silikonowego.
    * * *
PL95316851A 1994-04-22 1995-04-21 Etykieta identyfikacyjna mocowana do wewnętrznej powierzchni szyby pojazdu PL178849B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4414149A DE4414149A1 (de) 1994-04-22 1994-04-22 Etikett, insbesondere für die Befestigung an der Innenseite eines Kraftfahrzeugfensters
PCT/EP1995/001506 WO1995029474A1 (de) 1994-04-22 1995-04-21 Etikett, insbesondere für die befestigung an der innenseite eines kraftfahrzeugfensters

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316851A1 PL316851A1 (en) 1997-02-17
PL178849B1 true PL178849B1 (pl) 2000-06-30

Family

ID=6516208

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95316851A PL178849B1 (pl) 1994-04-22 1995-04-21 Etykieta identyfikacyjna mocowana do wewnętrznej powierzchni szyby pojazdu

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0756739B1 (pl)
AT (1) ATE172809T1 (pl)
AU (1) AU2345395A (pl)
DE (2) DE4414149A1 (pl)
DK (1) DK0756739T3 (pl)
ES (1) ES2123978T3 (pl)
PL (1) PL178849B1 (pl)
WO (1) WO1995029474A1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2742906B1 (fr) 1995-12-22 1998-03-06 Hologram Ind Sarl Etiquette de marquage securisee notamment pour vehicule automobile
DE19607606A1 (de) * 1996-02-29 1997-09-04 Abb Patent Gmbh Verfahren und Sicherung eines Produktes gegen identischen unberechtigten Nachbau
DE19654847A1 (de) * 1996-04-20 1997-10-23 Gsi Ges Fuer Systemtechnik Und Vorrichtung zur Vornahme von Transaktionen im elektronischen Zahlungsverkehr
FR2757984B1 (fr) 1996-12-30 1999-03-26 Hologram Ind Sarl Systeme de marquage securise personnalisable
AU695736B3 (en) * 1998-02-10 1998-08-20 Versari International Limited A form incorporating a self-adhesive label
US6372341B1 (en) 1998-04-27 2002-04-16 3M Innovative Properties Company Tampa-indicating article for reusable substrates
DE10020556C2 (de) * 2000-04-27 2002-11-21 Witte Plusprint Druckmedien Gm Plakette, insbesondere Zulassungs-, Prüf-, Siegel-, oder Mautplakette, für Kraftfahrzeuge
ES2238880B1 (es) * 2002-04-15 2007-05-01 Industrias Samar't, S.A. Disposicion identificadora para vehiculos.
DE202008007984U1 (de) * 2008-06-17 2008-08-14 Schröder, Franz-Anton Identifikationsmittel mit einer Produktidentifikationskennung
DE102009005970A1 (de) * 2009-01-23 2010-07-29 J.H. Tönnjes E.A.S.T. GmbH & Co. KG Kennzeichen, vorzugsweise Kraftfahrzeugkennzeichen, sowie Verfahren zur Herstellung desselben
DE102010055794B4 (de) * 2010-12-23 2013-03-21 Kurt Koch Aufbewahrungseinrichtung
US20220114921A1 (en) * 2018-08-13 2022-04-14 Ccl Industries Inc. Corporation Canada Diy badge talker

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1904346U (de) * 1963-05-18 1964-11-12 Helmuth Schmoock Etikett.
US3631617A (en) * 1969-10-27 1972-01-04 Avery Products Corp Tamperproof label construction
US4246307A (en) * 1977-12-23 1981-01-20 Trautwein Hansjoerg Tamper-proof laminated sticker or card

Also Published As

Publication number Publication date
EP0756739A1 (de) 1997-02-05
DE59504080D1 (de) 1998-12-03
ES2123978T3 (es) 1999-01-16
EP0756739B1 (de) 1998-10-28
PL316851A1 (en) 1997-02-17
WO1995029474A1 (de) 1995-11-02
ATE172809T1 (de) 1998-11-15
AU2345395A (en) 1995-11-16
DE4414149A1 (de) 1995-11-02
DK0756739T3 (da) 1999-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5873607A (en) Construction for a laminated window label
US9824610B2 (en) Vehicle identification number (VIN) label
US5736212A (en) Form with detachable card, support and covering material therefor, and process for producing the same
ES2249859T3 (es) Etiqueta para guardar informacion.
DE60312712T2 (de) Farbwechselband, label, karte und spielzwischenvorrichtungen
JPS62222883A (ja) 印刷方法及び印刷物
PL205084B1 (pl) Element zabezpieczający, papier zabezpieczony do wytwarzania dokumentów zabezpieczonych, dokument wartościowy oraz zastosowanie elementu zabezpieczającego, papieru zabezpieczonego i dokumentu wartościowego
PL178849B1 (pl) Etykieta identyfikacyjna mocowana do wewnętrznej powierzchni szyby pojazdu
US5173081A (en) Security/protection feature business form with repositional adhesive
US6019395A (en) Safe marking system capable of being personalized
US7175206B2 (en) Anti-counterfeiting marker for affixing variable entries on a support to be marked, method and resulting mark
US9656503B2 (en) Printable sticker form with a manual adhesive transfer/placement system
US8123255B2 (en) Security device for confidential information
JP3868571B2 (ja) 易剥離性隠蔽層を備えたカード
EP1705001B1 (en) Security label
JP2004139016A (ja) 車両盗難予防方法
CN220290367U (zh) 一种全息定位揭起变色void防伪标签
US5972478A (en) Personal (ID) PIN labels
JPH05229284A (ja) 捺印シールの不正使用防止方法および該不正使用防止方法を施した通帳
GB2414722A (en) A security labelling system
CN114023183A (zh) 一种防伪标签
SK500052017U1 (sk) Jednorazová samolepiaca svetloodrazová nálepka
US20020069821A1 (en) Set for producing labels
GB2402120A (en) Tamper-proof holder for tax disc
JP2020006669A (ja) 冊子体