PL178635B1 - Sposób i urządzenie do odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nośniku danych - Google Patents

Sposób i urządzenie do odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nośniku danych

Info

Publication number
PL178635B1
PL178635B1 PL95315686A PL31568695A PL178635B1 PL 178635 B1 PL178635 B1 PL 178635B1 PL 95315686 A PL95315686 A PL 95315686A PL 31568695 A PL31568695 A PL 31568695A PL 178635 B1 PL178635 B1 PL 178635B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
buffer
rate
bit stream
bitstream
read
Prior art date
Application number
PL95315686A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315686A1 (en
Inventor
Gerrit J. Keesman
Marcellinus J.J.C. Annegarn
Otterloo Petrus J. Van
Original Assignee
Philips Electronics Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Philips Electronics Nv filed Critical Philips Electronics Nv
Publication of PL315686A1 publication Critical patent/PL315686A1/xx
Publication of PL178635B1 publication Critical patent/PL178635B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N9/00Details of colour television systems
    • H04N9/79Processing of colour television signals in connection with recording
    • H04N9/87Regeneration of colour television signals
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B20/00Signal processing not specific to the method of recording or reproducing; Circuits therefor
    • G11B20/10Digital recording or reproducing
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B20/00Signal processing not specific to the method of recording or reproducing; Circuits therefor
    • G11B20/10Digital recording or reproducing
    • G11B20/10527Audio or video recording; Data buffering arrangements
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N5/00Details of television systems
    • H04N5/76Television signal recording
    • H04N5/84Television signal recording using optical recording
    • H04N5/85Television signal recording using optical recording on discs or drums

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Signal Processing For Digital Recording And Reproducing (AREA)
  • Television Signal Processing For Recording (AREA)
  • Compression Or Coding Systems Of Tv Signals (AREA)

Abstract

1. Sposób odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nosniku danych, w którym odczytuje sie kolejne czesci zapi- sanego strumienia bitów z nosnika zapisu, z okreslona predkoscia transmisji, w odpowiedzi na sygnal odczytu, buforuje sie odczytywany strumien bitów z okreslona pred- koscia transmisji, mierzy sie stopien napelnienia bufora i wytwarza sygnal odczytu po osiagnieciu przez bufor okre- slonego stopnia napelnienia, znamienny tym, ze buforowa- ny strumien bitów odczytuje sie ze zmienna predkoscia transmisji (fr, fd) wyznaczona na podstawie parametrów synchronizacyjnych, zawartych w strumieniu bitów. 5. Urzadzenie do odtwarzania strumienia bitów zapisa- nego na nosniku danych, zawierajace zespól odczytu, z nos- nika danych, w odpowiedzi na sygnal odczytu, kolejnych czesci strumienia bitów, zapisanego przy okreslonej pred- kosci transmisji, zawierajace bufor strumienia bitów, od- czytywanego z okreslona predkoscia transmisji, polaczony z zespolem odczytu, obwód pomiarowy stopnia napelnienia bufora, przystosowany do wytworzenia sygnalu odczytu po osiagnieciu przez bufor okreslonego stopnia napelnienia, znamienne tym, ze ponadto zawiera zespoly (5,8), odczy- tu buforowanego strumienia bitów ze zmienna predkoscia transmisji (fr, fd) zgodnie z parametrami synchronizacyjny- mi zawartymi w strumieniu bitów, polaczone z buforem. F IG .2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nośniku danych, gdzie odczytywanie zapisanego strumienia bitów odbywa się z założoną prędkością transmisji.
Dzięki opracowaniu standardu MPEG do kodowania i kompresji sygnałów wizyjnych stało się możliwe zapamiętywanie oraz dystrybucja ruchomych obrazów za pomocą takich nośników jak dyski optyczne. Znane są różne sposoby kompresji wizji, a niektóre z nich są przyjęte przez, na przykład, International Standards Organisation (Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna), ISO-11172 i 12818, i są generalnie określane jako standardy MPEG
1718635 (MPEG1 i MPEG2), co jest skrótem od „Moving Picture Expert Group” (grupa ekspertów filmowych). MPEG1 zapewnia możliwość kompresji sygnału wizyjnego do strumienia bitów transmitowanego z szybkością około 1,5 Mbit/sec. Taki strumień może zostać nagrany na dobrze znanej płycie kompaktowej, która może zawierać program filmowy o długości około 70 minut, przy akceptowalnej jakości: Płyty tego rodzaju są określane jako wizyjne płyty kompaktowe. Szybkość transmisji strumienia bitów jest, w ich przypadku, porównywalna z szybkością transmisji dla konwencjonalnych, akustycznych płyt kompaktowych. Urządzenie do odtwarzania płyt wizyjnych ma, dzięki temu, konwencjonalną strukturę. Innymi słowy, prędkość obrotowa płyty jest typowa i strumień bitów może być doprowadzony bezpośrednio do dekodera MPEG1.
Obecnie opracowano dyski optyczne umożliwiające większą gęstość zapisu, dzięki czemu jeszcze bardziej wydłużono czas ich odtwarzania, umożliwiając zapis całych filmów. Sposób kodowania również został ulepszony. W publikacji pod tytułem „Technologia informacji Ogólne kodowanie ruchomych obrazów i związanej informacji akustycznej - Część 1: Systemy”, ISO/IEC DIS 13818-1, 1994, opisano tymczasowy standard, znany jako MPEG2.
W celu osiągnięcia pożądanego czasu trwania i satysfakcjonującej jakości obrazu należy rozważyć możliwość zastosowania kodowania ze zmienną szybkością transmisji. Standard MPEG2 przewiduje taką metodę kodowania. Oznacza to, że większa szybkość transmisji zostaje chwilowo przyporządkowana bardziej złożonym fragmentom obrazu, kosztem prostszych elementów. Sprawdzono, że użycie zmiennej szybkości transmisji daje możliwość użycia większych współczynników kompresji niż kodowanie ze stałą szybkością, przy nie zmienionej subiektywnej jakości obrazu. Osiąga się przyrost rzędu 30%. Odczytywanie strumienia bitów ze zmienną szybkością z dysku optycznego jest jednak kłopotliwe.
Należy zauważyć, że znane jest, z Europejskiego Zgłoszenia Patentowego EP 0 429 139, urządzenie odtwarzające, w którym dane są odczytywane z nośnika w sposób blokowy, z szybkością większą od szybkości zapamiętanego strumienia bitów. Jednak w tym urządzeniu odczytującym prędkość transmisji strumienia bitów musi być z góry znana. Co więcej, prędkość transmisji strumienia bitów jest stała i mniejsza od prędkości odczytywania danych z nośnika.
Nagrywanie i rozpoznawanie zmiennej prędkości transmisji jest znane, per se, z amerykańskiego patentu US 4 985 784. W tym przypadku strumień bitów jest podawany do bufora przy nagrywaniu. Gdy tylko stopień napełnienia bufora osiągnie maksimum, strumień bitów jest zapisywany na nośnik z założoną prędkością. Gdy później stopień napełnienia bufora spada do minimum, zapisywanie strumienia bitów jest przerywane odpowiednimi odstępami czasowymi, w wyniku czego spada efektywna prędkość zapisu. Wielkość zmniejszonej, w ten sposób, prędkości jest zapisywana na nośniku. Jej zapisana wartość jest rozpoznawana przez urządzenie odtwarzające w celu odzyskania informacji o wzmiankowanych odstępach czasowych przy odtwarzaniu strumienia bitów. Strumień bitów również jest gromadzony w buforze i odczytywany, klatka za klatką, przez dekoder wizyjny. Jednak w tym przypadku prędkość transmisji nie jest narzucana przez koder, ale przez urządzenie nagrywające. Jeśli koder generuje niewielką liczbę bitów na klatkę (niska prędkość transmisji), podczas gdy zawartość bufora jest, w danym momencie, zapisywana z największą prędkością, to znaczący strumień bitów jest odtwarzany z największą prędkością podczas wyświetlania. Gdyby taki strumień bitów był podany bezpośrednio na wejście dekodera MPEG, to spowodowałoby gwałtowne przepełnienie jego bufora wejściowego.
W opisie EP-A-0 357 218 ujawniono urządzenie, które odczytuje dane z nośnika z założoną, stałą prędkością transmisji. Odczyt z nośnika jest przerywany bądź kontynuowany, zależnie od stanu zapełnienia bufora.
Opis US-A-5 134 476 dotyczy systemu, wykorzystującego zmienną prędkość kodowania. Jednak wejściowy bufor dekodera jest zapełniany ze stałą prędkością, w sposób ciągły, a sygnał zapełnienia bufora służy do sterowania dekoderem, a nie operacją wprowadzania danych do bufora.
178 635
Sposób odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nośniku danych, w którym odczytuje się kolejne części zapisanego strumienia bitów z nośnika zapisu, z określoną prędkością transmisji, w odpowiedzi na sygnał odczytu, buforuje się odczytywany strumień bitów z określoną prędkością transmisji, mierzy się stopień napełnienia bufora i wytwarza sygnał odczytu po osiągnięciu przez bufor określonego stopnia napełnienia, według wynalazku wyróżnia się tym, że buforowany strumień bitów odczytuje się ze zmienną prędkością transmisji, wyznaczoną na podstawie parametrów synchronizacyjnych, zawartych w strumieniu bitów.
Prędkość transmisji zapisanego strumienia bitów korzystnie wyznacza się na podstawie zawartych w nim parametrów synchronizacyjnych i odczytuje się bufor z rozpoznaną prędkością. Prędkość transmisji zapisanego strumienia bitów korzystnie wyznacza się na podstawie parametru program_mux_rate zawartego w zapisanym strumieniu bitów zgodnym ze standardem MPEG, a w innym, korzystnym wariancie na podstawie parametru decoding_time_stamp zawartego w zapisanym strumieniu bitów zgodnym ze standardem MPEG.
Urządzenie do odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nośniku danych, zawierające zespół odczytu, z nośnika danych, w odpowiedzi na sygnał odczytu, kolejnych części strumienia bitów, zapisanego przy określonej prędkości transmisji, zawierające bufor strumienia bitów, odczytywanego z określoną prędkością transmisji, połączony z zespołem odczytu, obwód pomiarowy stopnia napełnienia bufora, przystosowany do wytworzenia sygnału odczytu po osiągnięciu przez bufor określonego stopnia napełnienia, według wynalazku wyróżnia się tym, że ponadto zawiera zespoły odczytu buforowanego strumienia bitów ze zmienną prędkością transmisji, zgodnie z parametrami synchronizacyjnymi zawartymi w strumieniu bitów, połączone z buforem.
Urządzenie korzystnie zawiera zespół detekcji dla detekcji prędkości transmisji zapisanego strumienia bitów na podstawie zawartych w nim parametrów synchronizacyjnych odczytu bufora z rozpoznaną prędkością.
Zespół detekcji jest korzystnie dostosowany do detekcji prędkości transmisji w oparciu o parametr program_mux_rate, zawarty w zapisanym strumieniu bitów zgodnym ze standardem MPEG.
W innym, korzystnym wariancie zespół detekcji jest dostosowany do detekcji prędkości transmisji w oparciu o parametr decodingtimestamp zawarty w zapisanym strumieniu bitów zgodnym ze standardem MPEG.
W rozwiązaniu według wynalazku bufor jest napełniany blokami strumienia bitów bez specjalnego udziału dekodera, niezbędnego do tego celu. Dekoder musi jedynie odczytywać, z urządzenia odtwarzającego, zbiór bitów niezbędnych dla danego okresu wyświetlania. Jest to autonomiczny proces, wykonywany przez standardowe dekodery. Urządzenie do odtwarzania strumienia bitów według wynalazku jest więc szczególnie dostosowane do współpracy z odrębnymi, zewnętrznymi dekoderami.
Szybkość transmisji strumienia bitów w urządzeniu do odtwarzania strumienia bitów według wynalazku może być co najmniej chwilowo większa od szybkości w znanych urządzeniach. Sygnał wyjściowy może być bezpośrednio doprowadzony do konwencjonalnego dekodera MPEG.
Wielkość prędkości transmisji może być bezpośrednio zawarta w zapamiętanym strumieniu danych, na przykład w formie parametru program_mux_rate standardu MPEG. Ten parametr jest opisany w wyżej wzmiankowanej publikacji ISO/IEC DIS 13818-1, na stronach 50-51. Wielkość prędkości transmisji może być również wyprowadzona z innych parametrów standardu MPEG, na przykład z parametru decoding_time_stamp. Ten parametr jest opisany na stronach 27-33 publikacji ISO/IEC DIS 13818-1.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia jeden z przykładów wykonania urządzenia do odtwarzania strumienia bitów według wynalazku, fig. 2 - drugi przykład wykonania urządzenia do odtwarzania strumienia bitów według wynalazku, fig. 3 - przykładowy fragment strumienia bitów zapisanego
178 635 na nośniku pokazanym na fig. 1 i fig. 3, natomiast fig. 4 i fig. 5 przedstawiają przykłady wykonania detektora prędkości transmisji pokazanego na fig. 2.
Figura 1 przedstawia przykładowe wykonanie urządzenia do odtwarzania strumienia bitów według wynalazku. Urządzenie według wynalazku zawiera nośnik 1, na przykład dysk optyczny, głowicę odczytującą 2, obwód ustalający 3, bufor 4, dekoder 5 i obwód pomiarowy 6.
Skompensowany sygnał wizyjny jest zapisany, w formie strumienia bitów, na kolejnych sektorach dysku 1. Dysk obraca się z określoną prędkością i jest przeszukiwany przez głowicę odczytującą 2. Pozycja głowicy jest wymuszona przez obwód ustalający 3. W odpowiedzi na otrzymany sygnał odczytu R obwód ustalający uruchamia głowicę odczytującą na określony czas, odpowiadający liczbie sektorów dysku. Strumień bitów z odczytanych sektorów jest podawany, z sygnałem zegara zapisu fw, do bufora 4 - pamięci typu „pierwszy zgłoszony - pierwszy obsłużony”. Częstotliwość zegara zapisu jest ustalona stosownie do gęstości zapisu i prędkości obrotowej dysku. Bufor 4 jest połączony z dekoderem 5, na przykład typu MPEG, jak to opisano w wyżej wzmiankowanej publikacji ISO/IEC DIS 13818-1. Bufor wejściowy, będący częścią konwencjonalnego dekodera MPEG, stanowi, w tym rozwiązaniu, również część bufora 4. Dekoder 5 odczytuje z bufora 4 okresowo, w dalej podany sposób - na przykład klatka po klatce, zbiór bitów związanych z danym okresem. Sygnał zegara fr, synchronizujący tę operację, jest tym samym sygnałem zegara, który służy do odczytu bufora wejściowego konwencjonalnego dekodera MPEG. Sposób wytwarzania takiego sygnału zegarowego jest ogólnie znany i dlatego nie będzie dalej opisywany.
Podczas odczytu bufora 4 przez dekoder 5 ilość danych w buforze maleje. Do bufora 4 jest dołączony obwód pomiarowy 6, mierzący jego stopień napełnienia. Gdy stopień napełnienia osiągnie określoną, minimalną wartość, układ pomiarowy generuje sygnał odczytu R i przekazuje go do obwodu ustalającego 3. W odpowiedzi na sygnał odczytu bufor 4 otrzymuje określoną liczbę sektorów dysku z głowicy odczytującej. Obwód ustalający dysponuje możliwością zapamiętania pozycji ostatnio odczytywanego sektora, tak aby mógł skierować głowicę odczytującą do kolejnego sektora. Pomiar stopnia napełnienia bufora oraz blokowe odczytywanie dysku związane z tym pomiarem jest dalej szczegółowo opisane w wyżej wzmiankowanym Europejskim Zgłoszeniu Patentowym EP 0 429 139.
Figura 2 przedstawia drugie przykładowe wykonanie urządzenia do odtwarzania strumienia bitów według wynalazku. Oznaczenia elementów rysunku są takie same jak na fig. 1. Rozwiązanie różni się od poprzednio opisanego tym, że bufor 4 jest w nim podzielony na dwa różne bufory 41 i 42. Bufor 42 stanowi znany wejściowy bufor dekodera MPEG. Innymi słowy, bufor 42 razem z dekoderem 5 tworzą konwencjonalny dekoder MPEG, tak jak jest to opisane w ISO/DEC DIS 13818-1.
Urządzenie do odtwarzania pokazane na fig. 2 jest dodatkowo zaopatrzone w dekoder szybkości transmisji 8. Dekoder ten odbiera strumień bitów MP, odczytany z bufora 41 i wyszukuje zawartą w nim informację o prędkości transmisji, wprowadzoną oryginalnie przez koder. Rozpoznana informacja jest podawana, w formie sygnału zegarowego odczytu fd, do bufora 41. W odpowiedzi na sygnał bufor 41 jest odczytywany, a ilość danych w nim zawartych maleje. Obwód pomiarowy 6 mierzy stopień wypełnienia bufora 41 i zapewnia napełnienie go nowymi danymi w sposób wyżej opisany. Dzięki temu odtworzony strumień bitów MP jest transmitowany na wyjście 7 z taka samą prędkością, z jaką był oryginalnie wytworzony przez koder. Ten strumień bitów może być podany, przez wyjście 7, do konwencjonalnego dekodera MPEG bez ryzyka przepełnienia bądź niedopełnienia jego bufora wejściowego 42. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne handlowo, ponieważ dekoder MPEG może być odrębnym urządzeniem.
Figura 3 pokazuje fragment strumienia bitów według standardu MPEG2 w takim stopniu, w jakim jest to ważne dla zrozumienia wynalazku. Każdy z elementarnych strumieni bitów (fonia, wizja, ewentualnie dodatkowe dane) programu audiowizualnego jest podzielony na pakiety PES 31. Seria pakietów PES jest regularnie przerywana przez nagłówek - pack_header 30. Ten ostatni może być rozpoznany przez obecność unikalnego wzorca bitów - pack_start_code 300.
178 635
Nagłówek - packheader zawiera, między innych, parametr system_clock_reference 301. Jest to sygnał synchronizacji, stanowiący podstawę czasu dla elementarnych sygnałów (fonia, wizja) programu audiowizualnego. Nagłówek - pack header - zawiera jeszcze inny parametr: program_mux_rate 302.
Każdy pakiet PES zaczyna się od unikalnego wzorca bitów - packet_start_code_prefix 310. Oprócz tego, pakiet zawiera parametr stream_id 311 na określonych pozycjach bitów oraz grupę znaczników 312. Parametr stream_id wskazuje na typ pakietu (fonia, wizja). Znaczniki pokazują obecność dalszych sygnałów synchronizujących w pakiecie. W szczególności jeden ze znaczników określa lokalizację w pakiecie parametru decoding_time_stamp 313. Zakodowany sygnał jest umieszczony na pozostałych polach danych 314 pakietu PES. Wizyjny pakiet PES może zawierać jedną lub kilka zakodowanych klatek, ale również tylko część klatki. Parametr decoding_time_stamp 313 wskazuje, jeśli jest obecny, moment podstawy czasu, w którym należy rozpocząć dekodowanie pierwszej klatki w pakiecie wizyjnym.
Na fig. 4 przedstawiono pierwszy przykład wykonania detektora prędkości transmisji 8, pokazanego na fig. 2. Strumień bitów MP jest podany do detektora parametru packstartcode 800 oraz do rejestru przesuwnego 802. Detektor 800 jest przystosowany do rozpoznawania parametru pack_start_code 300. Po znalezieniu pack_start_code detektor 800 uruchamia licznik 801 za pomocą sygnału startu STRT. W odpowiedzi, licznik 801 odlicza określoną liczbę bitów, po czym podaje sygnał stopu STP do rejestru przesuwnego 802. Liczba odliczonych bitów jest tak określona, że w chwili pojawienia się sygnału stopu rejestr przesuwny 802 zawiera parametr program_mux_rate 302. Ten parametr (PMR) określa chwilową wartość prędkości transmisji strumienia bitów w standardzie MPEG. Dlatego parametr PMR zostaje zachowany i podany do programowanego generatora 803. W odpowiedzi, generator wytwarza sygnał zegara fd o stosownej częstotliwości. Za każdym razem, gdy zostanie odebrany parametr pack_start_code, sygnał zegara fd jest doprowadzany do zgodności z bieżącą wartością zapisanego parametru program_mux_rate.
Na fig. 5 przedstawiono drugi przykład wykonania detektora prędkości transmisji 8. Strumień bitów MP jest teraz podany do detektora parametru packet_start_code_prefix 810 oraz do rejestru przesuwnego 812. Detektor 810 jest przystosowany do rozpoznawania parametru packet_start_code_prefix 310 pakietu PES. Po znalezieniu parametru detektor 810 uruchamia licznik 811 za pomocą sygnału startu STRT. W odpowiedzi, licznik 811 odlicza określoną liczbę bitów, po czym podaje sygnał stopu STP do rejestru przesuwnego 812. Liczba odliczonych bitów jest tak określona, że w. chwili pojawienia się sygnału stopu rejestr przesuwny 812 zawiera parametr decoding_time_stamp 313. Ostatnio odebrany decoding_time_stamp jest oznaczony na rysunku jako DTS(i).
Sygnał stopu STP, oznaczający obecność decoding_time_stamp w strumieniu bitów, jest podawany dalej do licznika bitów 813, w celu jego wyzerowania. Następnie licznik bitów zlicza bity w strumieniu MP. Sygnał stopu jest podawany także do dwóch rejestrów 814 i 815. Poprzednia wartość decoding_time_stamp jest zachowana w rejestrze 814 przy odbiorze nowej wartości. Ta poprzednia wartość jest oznaczona na rysunku jako DST(i-l). Liczba bitów N, zliczonych przez licznik bitów 813 między bieżącym decoding_time_stamp DTS(i), a poprzednim decoding_time_stamp DTS(i-1) jest zgromadzona w rejestrze 815.
Wartości DTS(i) i DTS(-1) są podawane do układu odejmującego 816. Ich różnica odpowiada okresowi T sygnału wizyjnego, ogólnie jednej lub więcej długościom obrazu wynoszącym 40 msek. Oczywiście, tyle samo bitów zostało wygenerowanych przez koder w tym okresie T, ile zostało zliczonych przez licznik bitów 813. Niech liczba bitów, zapamiętana w rejestrze 815, wynosi N. Iloraz N/T jest obliczany w układzie przeliczającym 817 i podawany do programowanego generatora 818. W odpowiedzi, generator wytwarza sygnał zegara fd o stosownej częstotliwości. Za każdym razem, gdy zostanie odebrany parametr decoding_time_stamp, szybkość transmisji jest przeliczana tą metodą.
178 635
Wynalazek został wyżej objaśniony na przykładzie obracającego się nośnika danych. Jednak wynalazek może być stosowany także z innymi nośnikami, wliczając w to również taśmę magnetyczną.
Podsumowując należy powiedzieć, że standard MPEG kompresji sygnałów fonicznych i wizyjnych umożliwia kompresję sygnałów wizyjnych przez kodowanie ze zmienną prędkością transmisji. Osiąga się zysk rzędu 30%, w porównaniu z kodowaniem ze stałą prędkością. Kompresja ze zmienną prędkością transmisji umożliwia nagrywanie całych filmów na dyskach optycznych.
W celu odtworzenia strumienia bitów ze zmienną prędkością transmisji, urządzenie do odtwarzania zawiera bufor 4. Jego zawartość jest odczytywana przez dekoder MPEG 5, a bufor jest w sposób blokowy napełniany nowymi danymi. W przykładowym rozwiązaniu wartość prędkości transmisji jest umieszczona w strumieniu danych. Urządzenie do odtwarzania zawiera zespół detekcyjny, służący do rozpoznania prędkości transmisji zapamiętanego strumienia bitów oraz do odczytu bufora z rozpoznaną prędkością. Odczytany strumień bitów może być podany do standardowego dekodera MPEG.
178 635
FIG.3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nośniku danych, w którym odczytuje się kolejne części zapisanego strumienia bitów z nośnika zapisu, z określoną prędkością transmisji, w odpowiedzi na sygnał odczytu, buforuje się odczytywany strumień bitów z określoną prędkością transmisji, mierzy się stopień napełnienia bufora i wytwarza sygnał odczytu po osiągnięciu przez bufor określonego stopnia napełnienia, znamienny tym, że buforowany strumień bitów odczytuje się ze zmienną prędkością transmisji (fr, fd) wyznaczoną na podstawie parametrów synchronizacyjnych, zawartych w strumieniu bitów.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wyznacza się prędkość transmisji zapisanego strumienia bitów na podstawie zawartych w nim parametrów synchronizacyjnych i odczytuje się bufor z rozpoznaną prędkością.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że wyznacza się prędkość transmisji zapisanego strumienia bitów (fd) na podstawie parametru program_mux_rate zawartego w zapisanym strumieniu bitów zgodnym ze standardem MPEG.
  4. 4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że wyznacza się prędkość transmisji zapisanego strumienia bitów (fd) na podstawie parametru decodingtimestamp zawartego w zapisanym strumieniu bitów zgodnym ze standardem MPEG.
  5. 5. Urządzenie do odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nośniku danych, zawierające zespół odczytu, z nośnika danych, w odpowiedzi na sygnał odczytu, kolejnych części strumienia bitów, zapisanego przy określonej prędkości transmisji, zawierające bufor strumienia bitów, odczytywanego z określoną prędkością transmisji, połączony z zespołem odczytu, obwód pomiarowy stopnia napełnienia bufora, przystosowany do wytworzenia sygnału odczytu po osiągnięciu przez bufor określonego stopnia napełnienia, znamienne tym, że ponadto zawiera zespoły (5, 8), odczytu buforowanego strumienia bitów ze zmienną prędkością transmisji (fr, fd) zgodnie z parametrami synchronizacyjnymi zawartymi w strumieniu bitów, połączone z buforem.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że zawiera zespół detekcji (8) dla detekcji prędkości transmisji (fd) zapisanego strumienia bitów na podstawie zawartych w nim parametrów synchronizacyjnych odczytu bufora (41) z rozpoznaną prędkością.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że zespół detekcji jest dostosowany do detekcji prędkości transmisji (fd) w oparciu o parametr program_mux_rate zawarty w zapisanym strumieniu bitów zgodnym ze standardem MPEG.
  8. 8. Urządzenie według .zastrz. 6, znamienne tym, że zespół detekcji jest dostosowany do detekcji prędkości transmisji (fd) w oparciu o parametr decoding_time_stamp zawarty w zapisanym strumieniu bitów zgodnym ze standardem MPEG.
PL95315686A 1994-11-29 1995-11-16 Sposób i urządzenie do odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nośniku danych PL178635B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP94203466 1994-11-29
PCT/IB1995/001016 WO1996017346A2 (en) 1994-11-29 1995-11-16 Playback device and method of playing back a bit stream of a storage medium

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315686A1 PL315686A1 (en) 1996-11-25
PL178635B1 true PL178635B1 (pl) 2000-05-31

Family

ID=8217418

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95315686A PL178635B1 (pl) 1994-11-29 1995-11-16 Sposób i urządzenie do odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nośniku danych

Country Status (22)

Country Link
EP (1) EP0741900B1 (pl)
JP (1) JP3794704B2 (pl)
KR (1) KR100367192B1 (pl)
CN (1) CN1090790C (pl)
AR (1) AR000492A1 (pl)
AT (1) ATE202233T1 (pl)
AU (1) AU703389B2 (pl)
BR (1) BR9506587A (pl)
CZ (1) CZ288585B6 (pl)
DE (1) DE69521297T2 (pl)
DK (1) DK0741900T3 (pl)
ES (1) ES2158955T3 (pl)
GR (1) GR3036608T3 (pl)
HK (1) HK1013721A1 (pl)
HU (1) HU215622B (pl)
MY (1) MY121993A (pl)
PL (1) PL178635B1 (pl)
PT (1) PT741900E (pl)
RU (1) RU2161828C2 (pl)
TW (1) TW439365B (pl)
WO (1) WO1996017346A2 (pl)
ZA (1) ZA959939B (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE69834317T2 (de) * 1997-11-29 2007-03-29 Koninklijke Philips Electronics N.V. Verfahren und vorrichtung zur audioaufzeichnung, aufzeichnungsträger und wiedergabevorrichtung
KR100871850B1 (ko) 2001-09-27 2008-12-03 삼성전자주식회사 비디오 데이터 기록방법, 그 기록장치 및 정보저장매체
WO2005034089A1 (ja) 2003-09-30 2005-04-14 Sony Corporation データ再生装置及び方法並びにプログラム
JP4822952B2 (ja) 2006-06-26 2011-11-24 富士通セミコンダクター株式会社 符号化データ転送装置および符号化データ転送方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4872073A (en) * 1988-09-02 1989-10-03 Ampex Corporation Apparatus for playback of magnetically recorded data having a variable input rate
NL8902895A (nl) * 1989-11-23 1991-06-17 Philips Nv Informatie-opteken- en -uitleessysteem, alsmede een optekeninrichting en uitleesinrichting voor toepassing in een dergelijk systeem.
US5134476A (en) * 1990-03-30 1992-07-28 At&T Bell Laboratories Video signal encoding with bit rate control

Also Published As

Publication number Publication date
AU703389B2 (en) 1999-03-25
DE69521297T2 (de) 2001-11-29
ZA959939B (en) 1997-05-22
WO1996017346A3 (en) 1996-08-08
CN1144010A (zh) 1997-02-26
KR100367192B1 (ko) 2003-03-15
WO1996017346A2 (en) 1996-06-06
PT741900E (pt) 2001-11-30
MY121993A (en) 2006-03-31
EP0741900A1 (en) 1996-11-13
HU9602368D0 (en) 1996-11-28
TW439365B (en) 2001-06-07
PL315686A1 (en) 1996-11-25
CN1090790C (zh) 2002-09-11
AR000492A1 (es) 1997-07-10
CZ216796A3 (en) 1997-06-11
EP0741900B1 (en) 2001-06-13
DE69521297D1 (de) 2001-07-19
ATE202233T1 (de) 2001-06-15
KR970700907A (ko) 1997-02-12
ES2158955T3 (es) 2001-09-16
CZ288585B6 (cs) 2001-07-11
DK0741900T3 (da) 2001-09-24
GR3036608T3 (en) 2001-12-31
BR9506587A (pt) 1997-09-23
JP3794704B2 (ja) 2006-07-12
JPH09509004A (ja) 1997-09-09
HK1013721A1 (en) 1999-09-03
HU215622B (hu) 1999-01-28
AU3813495A (en) 1996-06-19
RU2161828C2 (ru) 2001-01-10
HUT76008A (en) 1997-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6016382A (en) Method for jump-reproducing video data of moving picture coded with high efficiency
EP0752703B1 (en) Information recording apparatus and information reproducing apparatus
EP0752705B1 (en) Method of and apparatus for recording information on record medium, and method and apparatus for reproducing the same, and a record medium
JPH08168042A (ja) データ復号化装置およびデータ復号化方法
US7447419B2 (en) Writable storage medium, apparatus and method of recording to a storage medium
JP2001111960A (ja) データ記録方法及びデータ復旧方法
WO1997006635A2 (en) Method of picture information transmission, as well as an information carrier, a picture information receiving and a picture information transmitting device
US6377748B1 (en) Replay bit stream searching
US7457530B1 (en) Recording method, recording medium and recorder
PL178635B1 (pl) Sposób i urządzenie do odtwarzania strumienia bitów zapisanego na nośniku danych
JPH06165125A (ja) 可変転送レート情報再生装置及びその記録媒体
JP3637760B2 (ja) 情報符号化装置および情報復号化装置および情報符号化復号化記録再生装置
EP0996128A2 (en) Method and apparatus for recording and reproducing information
JP3363147B1 (ja) 記録方法
JP3363146B2 (ja) 記録再生装置
JP4169569B2 (ja) 記録方法、記録媒体及び記録再生装置
JP3363145B2 (ja) 記録再生装置
MXPA00010836A (es) Procesamiento de corriente de bits para reproduccion