PL178448B1 - Nastawne urządzenie przekształcające ruch obrotowy na liniowy i ruch liniowy na obrotowy - Google Patents

Nastawne urządzenie przekształcające ruch obrotowy na liniowy i ruch liniowy na obrotowy

Info

Publication number
PL178448B1
PL178448B1 PL95320616A PL32061695A PL178448B1 PL 178448 B1 PL178448 B1 PL 178448B1 PL 95320616 A PL95320616 A PL 95320616A PL 32061695 A PL32061695 A PL 32061695A PL 178448 B1 PL178448 B1 PL 178448B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
crank arm
carrier
piston
shaft
crank
Prior art date
Application number
PL95320616A
Other languages
English (en)
Other versions
PL320616A1 (en
Inventor
Paul A. Richter
Original Assignee
Richter Technology Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AUPM9985A external-priority patent/AUPM998594A0/en
Priority claimed from AUPN5170A external-priority patent/AUPN517095A0/en
Application filed by Richter Technology Ltd filed Critical Richter Technology Ltd
Publication of PL320616A1 publication Critical patent/PL320616A1/xx
Publication of PL178448B1 publication Critical patent/PL178448B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02DCONTROLLING COMBUSTION ENGINES
    • F02D15/00Varying compression ratio
    • F02D15/02Varying compression ratio by alteration or displacement of piston stroke
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01BMACHINES OR ENGINES, IN GENERAL OR OF POSITIVE-DISPLACEMENT TYPE, e.g. STEAM ENGINES
    • F01B9/00Reciprocating-piston machines or engines characterised by connections between pistons and main shafts and not specific to preceding groups
    • F01B9/02Reciprocating-piston machines or engines characterised by connections between pistons and main shafts and not specific to preceding groups with crankshaft
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B75/00Other engines
    • F02B75/16Engines characterised by number of cylinders, e.g. single-cylinder engines
    • F02B75/18Multi-cylinder engines
    • F02B75/22Multi-cylinder engines with cylinders in V, fan, or star arrangement
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16HGEARING
    • F16H21/00Gearings comprising primarily only links or levers, with or without slides
    • F16H21/46Gearings comprising primarily only links or levers, with or without slides with movements in three dimensions
    • F16H21/50Gearings comprising primarily only links or levers, with or without slides with movements in three dimensions for interconverting rotary motion and reciprocating motion

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)

Abstract

1. N astaw ne urzadzenie przeksztalcajace ruch obrotow y na liniow y i ruch liniow y na ob- rotowy zawierajace czlon przem ieszczajacy sie ruchem posuw isto-zw rotnym , obrotowe czlony obracajace sie wokól glównej osi, korbowód polaczony z czlonem poruszajacym sie ruchem postepow o zw rotnym , zas z drugiej z ukladem korbowym zaw ierajacym ramie korby, zna- m ienne tym, ze ram ie korby (25) m a w zdluzna os (Y-Y), która jest nachylona wzgledem osi glównej (X-X), i zaw iera co najmniej jeden od- cinek przystosow any do obracania sie wokól glównej osi (X -X ), przy czym korbow ód (14) polaczony je s t przegubow o z ram ieniem ko r- by (25), i m a w niej polozenie nastawne wzdluz dlugosci ram ienia korby (25) w obu kierunkach jej wzdluznej osi (Y-Y). FIG. 1 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku jest urządzenie przekształcające ruch obrotowy na liniowy, oraz ruch liniowy na obrotowy. Na przykład, ogólnym przedmiotem wynalazku jest urządzenie tłokowe, a zwłaszcza, choć nie jedynie, urządzenie, którego suw może być zmieniany.
Jedno z konkretnych zastosowań wynalazek znajduje w silnikach, takich jak silniki spalania wewnętrznego. W niniejszym opisie dla wygody wynalazek zostanie przedstawiony z nawiązaniem do konkretnego zastosowania, choć oczywiście nie należy tego odbierać jako ograniczenie zakresu wynalazku.
Od dawna znane są rozwiązania konstrukcyjne do przetwarzania ruchu posuwisto-zwrotnego na ruch obrotowy, które znalazły zastosowanie głównie w silnikach spalinowych. W tym aspekcie rodzaje układów korbowych zostały opisane na przykład w książce „Samochody od A do Z”, wyd. IV Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, W-wa, 1978 r. Na str. 199 tej publikacji przedstawiono trz.y rodzaje mechanizmów korbowych a) symetryczny, b) niesymetryczny, c) o korbowodzie doczepnym, przy czym każdy z wymienionych rodzajów składa się z zespołu tłoka, korbowodu i wału korbowego z wykorbieniem. Na str. 206-207 powyższej publikacji przedstawione są schematy układów korbowych w zależności od liczby cylindrów i ich układu w silniku. Podane są tam również warunki wyrównoważenia układów korbowych biorące pod uwagę wpływ mas wirujących, wpływ mas posuwisto zwrotnych i okresowość zapłonów w układzie korbowym. Nie przewidziano jednakże możliwości regulacji w zamianie ruchu posuwisto-zwro4
178 448 tnego na ruch obrotowy (i odwrotnie poprzez zmianę ustawienia względem siebie niektórych elementów składowych układu korobowego co jest przedmiotem niniejszego wynalazku.
Celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie urządzenia tłokowego z regulowanym suwem, które ma prostą konstrukcję i jest łatwe w użyciu.
Liczne zalety niniejszego wynalazku w jego podstawowej postaci i korzystnych postaciach staną się jasne dla specjalistów po przeczytaniu niniejszego opisu.
Nastawne urządzenie przekształcające ruch obrotowy na liniowy i ruch liniowy na obrotowy zawierające człon przemieszczający się ruchem posuwisto zwrotnym, obrotowe człony obracające się wokół głównej osi, korbowód połączony z członem poruszającym się ruchem postępowo zwrotnym, zaś z drugiej z układem korbowym zawierającym ramie korby, według wynalazku charakteryzuje się tym, że ramię korby ma wzdłużną oś, która jest nachylona względem osi głównej, i zawiera co najmniej jeden odcinek przystosowany do obracania się wokół głównej osi, przy czym korbowód połączony jest przegubowo z ramieniem korby, i ma w niej położenie nastawne wzdłuż długości ramienia korby w obu kierunkach jej wzdłużnej osi.
Tłok jest umieszczony w cylindrze, przy czym jeden z końców korbowodu jest przegubowo połączony z tłokiem, a drugim koniec korobowodu jest przegubowo połączony z ramieniem korbowym.
Ramię korbowe ma oś wzdłużną usytuowaną pod kątami -prostymi względem osi członu poruszającego się ruchem postępowo zwrotnym w położeniu zwrotnym odkorbowym lub w swym najdalszym położeniu od ramienia korbowego.
Układ korbowy zawiera ramię wsporcze, do jednego z końców, którego jest dołączone przegubowo ramię korbowe, a drugi koniec ramienia wsporczego jest przegubowo połączony z obrotowym członem, obracającym się wokół głównej osi.
Ramię wsporcze zawiera płytowy element zamontowany obrotowo wokół głównej osi, przy czym ramię korbowe jest przytwierdzone do płytowego elementu, a oś wzdłużna ramienia korbowego jest nachylona względem głównej osi korpusu płytowego elementu.
Korbowód jest połączony z ramieniem korbowym za pośrednictwem regulowanego elementu oporowego, który jest liniowo ustawiany wzdłuż ramienia korbowego w kierunku jego wzdłużnej osi.
Urządzenie zawiera ponadto zespół regulacyjny do przesuwania regulowanego elementu oporowego wzdłuż ramienia korobowego, przy czym zespół regulacyjny zawiera regulowane mocowanie zamontowane do sterowania położeniem regulowanego elementu oporowego.
Regulowane mocowanie zawiera główny element oporowy, z którym łączony jest trzpień łącznikowy, nośnik elementu oporowego, który jest montowany na ramieniu korbowym i selektywnie obracany wokół ramienia korbowego, zawierający mimośród, przy czym element oporowy jest połączony z nośnikiem elementu oporowego obrotowo względem elementu oporowego wyznaczając dzięki mimośrodowi, położenie końca korbowodu, które jest regulowane, ponadto zawiera zespół sterujący do wymuszania selektywnego obrotu nośnika elementu oporowego.
Tor prowadzący, usytuowany na wale, do którego zamocowany jest nośnik elementu oporowego.
Tor zawiera spiralny rowek na zewnętrznej skrajnej powierzchni ramienia korbowego, a element prowadzący zawiera wystający do wewnątrz występ na nośniku element oporowego, przy czym występ jest umieszczony w rowku, oraz urządzenie uruchamiające powodujące ruch występu w kierunku zasadniczo równoległym do osi wału korbowego, tak że podąża on wzdłuż rowka.
Urządzenie uruchamiające zawiera tłok połączony z nośnikiem elementu oporowego, przy czym zarówno tłok urządzenia uruchamiającego jak i nośnik elementu oporowego są zamontowane na wale o kinematycznej zależności ruchu występu od ruchu tłoka.
Tłok urządzenia uruchamiającego ma postać wieńca otaczającego ramie korbowe i jest umieszczony w komorze posiadającej wloty i wyloty umożliwiające wpływanie i odpływanie płynu roboczego, takiego jak płyn hydrauliczny działające na tłok.
178 448
Zespół nośnika elementu oporowego i wału zawiera wał i nośnik elementu oporowego zamontowany przesuwnie na wale oraz zespół sterujący do sterowania ruchem nośnika elementu oporowego wzdłuż wału i utrzymywania nośnika elementu oporowego w wybranym położeniu względem wału.
Zespół sterujący zawiera parę powierzchni krzywkowych umieszczonych jedna przy drugiej na wale i usytuowanych zasadniczo w kierunku wzdłużnej osi wału, przy tym powierzchnie krzywkowe są nachylone w kierunkach względem siebie przeciwnych, z każdą powierzchnią krzywkową związany jest odpowiedni zestaw tłok - cylinder umieszczony na nośniku elementu oporowego, przy czym każdy tłok posiada popychacz z nim połączony, przy czym popychacze są prowadzone do wzdłuż odpowiednich powierzchni krzywkowych, ponadto tłok ma ruch wymuszony działaniem płynu roboczego dostarczanego i odbieranego z cylindra, tak że prowadzenie popychaczy wzdłuż powierzchni krzywkowych powoduje ruch nośnika elementu oporowego (120) wzdłuż wału.
Powierzchnie krzywkowe mają postać pochylni o nachylonej, liniowej powierzchni krzywkowej.
Popychacze mają postać rolek, które współpracują z powierzchniami krzywkowymi.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia schematyczny widok z boku regulowanego urządzenia tłokowego wedługjednego z aspektów wynalazku; fig. 2 - podobny widok zmodyfikowanej postaci urządzenia pokazanego na fig. 1; fig. 3 - schematyczny widok regulowanego urządzenia tłokowego według innego przykładu wykonania wynalazku; fig. 4 - schematyczny widok urządzenia pokazanego na fig. 3, w którym tłoki sąpokazane w przeciwnych położeniach do tych z fig. 3; fig. 5 i fig. 6 - schematycznie widoki zmodyfikowanej postaci urządzenia pokazanego na fig. 3 i fig. 4; fig. 7 - schematyczny widok z boku kolejnego przykładu wykonania wynalazku; fig. 8 - schematyczny widok z boku kolejnego przykładu wykonania wynalazku; fig. 9 - schematyczny widok z boku kolejnego przykładu wykonania wynalazku; fig. 10 schematyczny widok z boku mocującego zestawu oporowego według kolejnego aspektu wykonania wynalazku; fig. 11 - schematyczny widok z boku innej postaci mocującego zestawu oporowego; fig. 11 a - częściowy przekrojowy widok zestawu pokazanego na fig. 11; fig. 12a, 12b i 12c schematyczne przedstawienia zestawu wał - nośnik wedługjednego z korzystnych przykładów wykonania z karetką pokazaną w trzech różnych położeniach; fig. 13 - schematyczny widok z boku wału pokazanego na fig. 12a, 12b i 12c; fig. 13a, 13b, 13c, 13di 13e - przekrojowe widoki wykonane wzdłuż linii, odpowiednio, A-A, B-B, C-C, D-D i E-E z fig. 13; fig. 14a, 14b i 14c schematyczne przekrojowe widoki zestawu nośnik - wał pokazanego w odpowiednich położeniach na fig. 12a, 12b i 12c; fig. 15 - schematyczny przekrojowy widok z boku kolejnego przykładu wykonania mocującego zestawu oporowego według wynalazku.
W celu wyważenia w pierwszym rzędzie głównej siły, korzystne jest posiadanie pary tłoków, które w czasie pracy są uruchamiane dokładnie w przeciwnych kierunkach, w wyniku czego znoszony jest efekt głównej siły wywierany na zewnątrz mechanizmu. Z korzyścią, osie ruchu postępowo zwrotnego tłoków poruszanych w przeciwnych kierunkach są współosiowe, dzięki czemu nie występują momenty masy.
Nawiązując do fig. 1 i 2, pokazane jest regulowane urządzenie tłokowe 1, zawierające dwa elementy poruszające się ruchem postępowo zwrotnym 10 i 10a, z których każdy zawiera tłok 11 i 11a, rozmieszczony w cylindrze 12 i I2a. Cylindry 12 i 12a stanowią część lub są przymocowane do obudowy 30 posiadającej pokrywę 31 zapewniającą dostęp do komory korbowej 32. Oczywiście, cylindry mogą być wykonane osobno od obudowy.
Trzpienie łącznikowe 14 i 14a są roboczo połączone z odpowiednimi tłokami 11 i 11 a.
Układ korbowy 20 jest umieszczony w komorze korbowej 32 i zawiera ramię wsporcze 21, posiadające główną oś XX, mające postać tarczowego korpusu 23. Układ korbowy 20 zawiera ponadto ramie korbowe 25 posiadające wzdłużną oś YY, które jest jednym końcem połączone z tarczowym korpusem 23, a jego drugi koniec jest swobodnie umieszczony zasadniczo w obszarze głównej osi XX obrotowego odcinka zestawu korbowego. Ramie korbowe 25 może być za6
178 448 krzywione lub tak ukształtowane; · by zapewniać stały stopień sprężania dla powrotu do założonego położenia tłoka w zwrotnym położeniu odkorbowym.
Trzpienie łącznikowe 14 i 14a sąroboczo połączone z ramieniem korbowym 25 poprzez regulowany element oporowy 27, którego położenie może być ustalane wzdłuż ramienia korbowego 25, czyli w pokazanym przykładzie wykonania wzdłuż osi. YY.
Zespół regulacyjny 40, mający postać regulowanego mocowania 41 i trzpienia sprzęgającego lub łącznika 42, steruje położeniem elementu oporowego 27 na ramieniu korbowym 25. Zespół regulacyjny, jak pokazano na fig. 2, zawiera hydrauliczny łącznik 39, który może być skracany lub wydłużany, tak by zmieniać położenie elementu oporowego 27. Urządzenie zawiera ponadto wyjściowe koło zębate 39, które jest utrzymywane w obudowie za pośrednictwem elementów oporowych 36 i 37, oraz może zawierać obrotowy wał 47.
Figury 3 i 4 pokazują urządzenie tłokowe, które zawiera cztery zestawy tłok - cylinder 11/12, 11a/12a, 11b/12b i 11c/12c· Zestawy tłok - cylinder sąrozmieszczone w obudowie 30, w której umieszczona jest również komora korbowa 32..
Każdy zestaw cylinder - tłok zawiera związany z nim człon łącznikowy 14, 14a, 14b i 14c. Każde dwa trzpienie łącznikowe są połączone z odpowiednim ramieniem korbowym 25a i 25b poprzez regulowane elementy oporowe 27a i 27b. Ramiona korbowe są roboczo połączone z kołem zamachowym 45 zamontowanym w komorze korbowej 32. Nie jest konieczne, by koło zamachowe było zamontowane w komorze korbowej.· Regulowany zespół 40 zawiera hydrauliczny łącznik 43 i urządzenie sprzęgające 44. Wyjściem systemu jest wał 47.
W przykładzie wykonania pokazanym na fig. 5 i 6, urządzenie · tłokowe jest podobne do urządzenia z fig. 3 i 4, z wyjątkiem tego, że urządzenie regulacyjne40<zawiera dwa oddzielne hydrauliczne łączniki 48 i 49.
Oczywiście, zestawy tłok - cylinder mogą być ustawione szeregowo (to znaczy oś przyosi) lub w innym układzie, a koło zamachowe może mieć postać złożonego koła zamachowego i/lub wyjściowego koła zębatego.
Figura 7 przedstawia przykład wykonania podobny do tych z fig. 3 do 6, lecz posiada on inny układ zestawu korbowego. Jak pokazano na fig. 7, dwa ramiona korbowe 25a i 25b sąrazem połączone jednym końcem, a drugi koniec każdego ramienia korbowego jest połączony z odpowiednim obrotowym wałem 47.
Figura 8 pokazuje dwa urządzenia, które mają podobną strukturę do urządzenia z fig. 1 i 2, przy tym są one szeregowo rozmieszczonymi urządzeniami. W tym przykładzie wykonania, zestaw korbowy każdego urządzenia zawiera, odpowiednio, ramie korbowe 25a i 25b, oraz obrotowe ramie wsporcze 21a i 21b. Ramie korbowe 25a jest roboczo połączone z obrotowym wałem 47a, a ramie wsporcze 21b jest roboczo połączone z obrotowym wałem 47b. Dwa zestawy korbowe są wzajemnie połączone poprzez wał sprzęgający 48. Należy zauważyć, że mogą być one zrealizowane jako jednolity wał, a cały układ może się składać z więcej niż dwóch takich urządzeń. Ponadto, ramiona wsporcze 21 a i 21b mogąmieć postać jednego lub więcej kół zamachowych.
Figura 9 pokazuje kolejną zmodyfikowaną postać urządzenia, w której każdy zestaw korbowyjest roboczo połączony z kołem zamachowym 50, które jest umieszczone w oddzielnej komorze. Zestaw korbowy w każdym przypadku zawiera, odpowiednio, ramiona robocze 25a i 25b, oraz ramiona wsporcze 21a i 21b. Wspornik ramienia wsporczego 21 jest umieszczony pod kątami prostymi do wzdłużnej osi ramienia korbowego, · aczkolwiek dowolne odpowiednie kąty mogą zostać zastosowane.
W innym przykładzie wykonania, koło zamachowe może mieć postać zwory lub magnesu do generacji energii elektrycznej w wyniku obrotu tego koła.
Koło zamachowe, jeśli jest stosowane, może zawierać na swym obrzeżu wyprofilowaną powierzchnie zawierającą rowki i grzbiety, mające na celu aktywacje zamykania i otwierania zaworów w głowicach cylindrowych.
Poza tym, należy zauważyć, że konfiguracja cylindrów w układzie „po dwa”, pokazanym na fig. 8, może mieć również postać pojedynczych cylindrów połączonych z elementem oporo178 448 wym ramienia korbowego i tworzących urządzenie wielocylindrowe, które również może być łączone szeregowo.
Nawiązując do fig. 10 i 11, zestaw oporowy i mocujący 100 zawiera element oporowy 127 roboczo połączony z trzpieniem łącznikowym 114. Element oporowy 127 jest zamontowany na nośniku elementu oporowego 120, który jest tak zamontowany, że może selektywnie obracać i ustalać swe położenie na ramieniu korbowym 125, oraz zawiera część mimośrodową 121.
Zespół sterujący 130 zawiera tor prowadzący 131 w postaci spiralnie ukształtowanego rowka 132 do przyjmowania elementu prowadzącego 133 mającego postać występu 134 na wewnętrznej powierzchni nośnika elementu oporowego 120.
Urządzenie uruchamiające 135 mające postać tłoka 136, który może przemieszczać się w obrębie komory 137, ma na celu zapewnienie bocznego ruchu nośnika. Sprężyny 139popychają część „głowicową” 136 do powierzchni 138nośnika 130, by zablokować i utrzymywać nośnik w wybranym położeniu.
Nawiązując do fig. 10, sterowanie tłokowe 136 jest realizowane przez wprowadzanie lub odprowadzanie płynu roboczego, takiego jak na przykład płyny hydrauliczne, do i z komory 137, po jednej lub drugiej stronie tłoka.
Na figurze 11, płyn roboczy przepływa do i z komory 137 w sposób pulsacyjny, powodując sprzęgnięcie lub rozsprzęgnięcie powierzchni tłoka 136 i powierzchni nośnika 138, w wyniku czego następuje blokowanie i utrzymywanie nośnika w wybranym położeniu, albo, alternatywnie, umożliwianie ruchu nośnika do nowego położenia, po czym może nastąpić ponowne zablokowanie. Doprowadzanie płynu roboczego może odbywać się poprzez kanały w ramieniu korbowym 125. Należy zauważyć, że podobna postać zestawu sprężynowego i tłoka może być częścią przykładu wykonania pokazanego na fig. 10.
Kolejne urządzenie, w którym karetka może być ustawiana i utrzymywana w wybranym położeniu na ramieniu korbowym lub wale, jest pokazane na fig. 12 do 14.
Jak pokazano, nośnik 120 jest utrzymywany nawale 125 i jest dostosowany do poruszania się względem wału 125 pomiędzy skrajnymi położeniami pokazanymi na fig. 12A i 12C. Urządzenie sterujące 150 steruje ruchem i ustaleniem względnego położenia korby i nośnika.
Jak to najlepiej widać na fig. 13, wał lub korba 125 posiada dwa zestawy skośnych części 151, 152, 153 i 154, które są rozmieszczone jedna przy drugiej i rozciągają się w kierunku osi wzdłużnej wału 125. Pochylnie 151 i 152 (pierwsza grupa) i 153 i 154 (druga grupa) są tak rozmieszczone, by były nachylone w przeciwnych kierunkach. Oczywiście, możliwe jest zapewnienie pojedynczego zestawu lub więcej niż dwóch zestawów.
Urządzenie sterujące zawiera cylindry 155, 156,157 i 158, połączone, każdy, z odpowiednią pochylnią, przy czym każdy cylinder jest przystosowany do dostarczania cieczy roboczej do popychacza 161, 162, 163 i 164. Popychacze mają postać rolek, które są roboczo połączone z tłokami 165, 166, 167 i 168. Dzięki sterowaniu dostarczaniem i odprowadzaniem cieczy roboczej do i z cylindrów popychacze będą podążać wzdłuż pochylni, z którymi sązwiązane, w wyniku czego będą powodować względny ruch pomiędzy nośnikiem i wałem lub korbą. Sterowane płynem cylindry popychaczy mogą być nachylone w dowolny sposób poziomy lub pionowy względem ramienia korbowego.
Należy zauważyć, że różne urządzenia sterujące mogą być odpowiednie do zastosowań innych niż wcześniej opisane, a takie poszczególne rozwiązanie nie może być traktowane jako ograniczenie tego szczególnego aspektu wynalazku.
Figura 15 przedstawia jeszcze jeden przykład wykonania płyty mocującego zestawu oporowego. Zestaw 200 zawiera element oporowy 227 roboczo połączony z trzpieniem łącznikowym 214. Element oporowy 227 jest zamontowany na nośniku elementu oporowego 220, który z kolei jest zamontowany na ramieniu korbowym lub wale 225.
W tym przykładzie wykonania, względny obrót pomiędzy ramieniem korbowym 225 i nośnikiem elementu oporowego powinien być uniemożliwiony. Może być to uzyskane dzięki ramieniu korbowemu o owalnym przekroju poprzecznym, jak pokazano na fig. 15. Należy zauważyć, że może być również zastosowany inny przekrój poprzeczny, na przykład w kształcie „K”.
178 448
Zespół sterujący łączący nośnik z elementem oporowym zawiera parę rowków 230 i 231, które współpracują z występami 232 i 233. Ramię korbowe lub wał posiada tarczę 235 na nim ' uformowaną, która jest umieszczona w komorze 237 uformowanej w nośniku 220. Poprzez selektywne wtłaczanie i odprowadzanie płynu roboczego do/z komory powodowane jest przemieszczanie nośnika wzdłuż ramienia korbowego. Może być przewidziany zespół blokujący (nie pokazany) do utrzymywania nośnika w wybranym położeniu. Zespół blokujący może na przykład mieć postać ruchomego trzpienia lub tłoka umieszczonego w tarczy, mającego możliwość promieniowego przesuwania się w stronę powierzchni komory. Głowica tłoka i powierzchnia komory mogą być nagwintowane lub posiadać zęby, po to by te dwie części razem się blokowały.
Należy podkreślić, że żaden z aspektów wynalazku nie ogranicza się jedynie do przedstawionych konkretnych przykładów. Możliwe są różne modyfikacje nie wychodzące poza zakres wynalazku.

Claims (16)

Zastrzeżenia patentowe
1. Nastawne urządzenie przekształcające ruch obrotowy na liniowy i ruch liniowy na obrotowy zawierające człon przemieszczający się ruchem posuwisto-zwrotnym, obrotowe człony obracające się wokół głównej osi, korbowód połączony z członem poruszającym się ruchem postępowo zwrotnym, zaś z drugiej z układem korbowym zawierającym ramię korby, znamienne tym, że ramię korby (25) ma wzdłużnąoś (Y-Y), która jest nachylona względem osi głównej (X-X), i zawiera co -najmniej jeden odcinek przystosowany do obracania się wokół głównej osi (X-X), przy czym korbowód (14) połączony jest przegubowo z ramieniem korby (25), i ma w niej położenie nastawne wzdłuż długości ramienia korby (25) w obu kierunkach jej wzdłużnej osi (Y-Y).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że tłok (11) jest umieszczony w cylindrze (12), przy czym jeden z końców korbowodu (14) jest przegubowo połączony z tłokiem (11), a drugi koniec korbowodu (14) jest przegubowo połączony z ramieniem korbowym (25).
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że ramię korbowe (25) ma oś wzdłużną (Y-Y) usytuowaną pod kątami prostymi względem osi członu (10) poruszającego się ruchem postępowo zwrotnym w położeniu zwrotnym odkorbowym lub w swym najdalszym położeniu od ramienia korbowego (25).
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że układ korbowy (20) zawiera ramię wsporcze (21), do jednego z końców którego jest dołączone przegubowo ramię korbowe (25), a drugi koniec ramienia wsporczego (21) jest przegubowo połączony z obrotowym członem (35), obracającym się wokół głównej osi (X-X).
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że ramię wsporcze (21) zawiera płytowy element (23) zamontowany obrotowo wokół głównej osi (X-X), przy czym ramię korbowe (25) jest przytwierdzone do płytowego elementu (23), a oś wzdłużna (Y-Y) ramienia korbowego (25) jest nachylona względem głównej osi korpusu płytowego elementu (23).
6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że korbowód (14) jest połączony z ramieniem korbowym (25) za pośrednictwem regulowanego elementu oporowego (27), który jest liniowo ustawiany wzdłuż ramienia korbowego (25) w kierunku jego wzdłużnej osi (Y-Y).
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że zawiera ponadto zespół regulacyjny (40) do przesuwania regulowanego elementu oporowego (27) wzdłuż ramienia korbowego (25), przy czym zespół regulacyjny (40) zawiera regulowane mocowanie zamontowane do sterowania położeniem regulowanego elementu oporowego (27).
8. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 4, albo 5, albo 7, znamienne tym, że regulowane mocowanie zawiera główny element oporowy (27), z którym łączony jest trzpień łącznikowy, nośnik elementu oporowego (120), który jest montowany na ramieniu korbowym (25) i selektywnie obracany wokół ramienia korbowego (25), zawierający mimośród (121), przy czym element oporowy (127) jest połączony z nośnikiem elementu oporowego (120) obrotowo względem elementu oporowego (121) wyznaczając dzięki mimośrodowi (121), położenie końca korbowodu (14), które jest regulowane, ponadto zawiera zespół sterujący (130) do wymuszania selektywnego obrotu nośnika elementu oporowego (120).
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że zespół sterujący (130) zawiera element prowadzący (133) i współpracujący z nim tor prowadzący (131), usytuowane na wale (125), do którego zamocowany jest nośnik elementu oporowego (120).
10.Urządzenie według zastrz 9, znamienne tym, że tor (131) zawiera spiralny rowek (132) na zewnętrznej skrajnej powierzchni ramienia korbowego (25), a element prowadzący (133) zawiera wystający do wewnątrz występ (134) na nośniku elementu oporowego (120), przy czym
178 448 występ (134) jest umieszczony w rowku (132), oraz urządzenie uruchamiające (136) powodujące ruch występu (134) w kierunku zasadniczo równoległym do osi wału korbowego, tak że podąża on wzdłuż rowka (132).
11. Urządzenie według zastrz 10, znamienne tym, że urządzenie uruchamiające (136) zawiera tłok połączony z nośnikiem elementu oporowego (120), przy czym zarówno tłok urządzenia uruchamiającego (136) jak i nośnik elementu oporowego (120) są zamontowane na wale (125) o kinematycznej zależności ruchu występu od ruchu tłoka.
12. Urządzenie według zastrz. 11; znamienne tym, że tłok urządzenia uruchamiającego (136) ma postać wieńca ' otaczającego ramię korbowe (25) i jest umieszczony w komorze posiadającej wloty i wyloty umożliwiające wpływanie i odpływanie płynu roboczego, takiego jak płyn hydrauliczny działające na tłok.
13. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że zespół nośnika elementu oporowego(120) i wału zawiera wał (125) i nośnik elementu oporowego (120) zamontowany przesuwnie na wale (125) oraz zespół sterujący (150) do sterowania mchem nośnika elementu oporowego (120) wzdłuż wału (125) i utrzymywania nośnika elementu oporowego (120) w wybranym położeniu względem wału (125).
14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że zespół sterujący (150) zawiera parę powierzchni krzywkowych (151,152) umieszczonych jedna przy drugiej na wale (125) i usytuowanych zasadniczo w kierunku wzdłużnej osi wału (125), przy tym powierzchnie krzywkowe (151, 152) są nachylone w kierunkach względem siebie przeciwnych, z każdą powierzchnią krzywkową (Ϊ51, 152) związany jest odpowiedni zestaw tłok - cylinder (155, 156, 165, 166) umieszczony ha nośniku elementu oporowego (120), przy czym każdy tłok posiada popychacz (161,162) z nim połączony, przy czym popychacze są prowadzone do wzdłuż odpowiednich powierzchni 'krzywkowych (151,152), ponadto tłok ma ruch wymuszony działaniem płynu roboczego dostarczanego i odbieranego z cylindra, tak że prowadzenie popychaczy (161, 162) wzdłuż powierzchni krzywkowych (151, 152) powoduje ruch nośnika elementu oporowego (120) wzdłuż wału (125).
15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że powierzchnie krzywkowe (151,152) mają postać pochylni o nachylonej, liniowej powierzchni krzywkowej.
16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym że popychacze (161, 162) mająpostać rolek, które współpracują z powierzchniami krzywkowymi (151, 152).
PL95320616A 1994-12-09 1995-12-01 Nastawne urządzenie przekształcające ruch obrotowy na liniowy i ruch liniowy na obrotowy PL178448B1 (pl)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPM9985A AUPM998594A0 (en) 1994-12-09 1994-12-09 Rotary/linear converter
AUPN047295 1995-01-10
AUPN5170A AUPN517095A0 (en) 1995-09-01 1995-09-01 Rotary/linear converter
PCT/AU1995/000810 WO1996018053A1 (en) 1994-12-09 1995-12-01 Rotary/linear converter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL320616A1 PL320616A1 (en) 1997-10-13
PL178448B1 true PL178448B1 (pl) 2000-05-31

Family

ID=27157825

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95320616A PL178448B1 (pl) 1994-12-09 1995-12-01 Nastawne urządzenie przekształcające ruch obrotowy na liniowy i ruch liniowy na obrotowy

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5924394A (pl)
EP (1) EP0795094A4 (pl)
JP (1) JPH10510034A (pl)
CN (1) CN1067151C (pl)
AR (1) AR000312A1 (pl)
BR (1) BR9510502A (pl)
CA (1) CA2206455A1 (pl)
CZ (1) CZ291714B6 (pl)
HU (1) HUT76965A (pl)
MY (1) MY114208A (pl)
PL (1) PL178448B1 (pl)
WO (1) WO1996018053A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20060130782A1 (en) * 2004-12-17 2006-06-22 Boland David V Engine
US7270092B2 (en) * 2005-08-12 2007-09-18 Hefley Carl D Variable displacement/compression engine
US20070044739A1 (en) * 2005-08-30 2007-03-01 Caterpillar Inc. Machine with a reciprocating piston
US7219647B1 (en) * 2005-12-16 2007-05-22 Michael Dennis Brickley Force transfer mechanism for an engine
NO325373B1 (no) * 2007-03-28 2008-04-14 Miljo Produkter As Anordning ved forbrenningsmotor som er tilordnet en lineaerforskyvbar induksjonsspole
DE102007018917A1 (de) * 2007-04-19 2008-10-23 Mahle International Gmbh Brennkraftmaschine
CN101895598A (zh) * 2010-06-10 2010-11-24 中兴通讯股份有限公司 移动终端及为移动终端提供电能的方法
US10100778B2 (en) * 2015-05-11 2018-10-16 Cool Energy, Inc. Stirling cycle and linear-to-rotary mechanism systems, devices, and methods
RU2765671C1 (ru) * 2021-03-22 2022-02-01 Александр Васильевич Иванов Привод ДВС, снабженный механизмами Рёло
US20220330602A1 (en) * 2021-04-19 2022-10-20 Former Associates, Llc Servo knock out assembly

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1968470A (en) * 1930-01-31 1934-07-31 Szombathy Max Power transmission for internal combustion engines
FR1003503A (fr) * 1947-01-14 1952-03-19 Dispositif réversible de transformation de mouvement rotatif en mouvements alternatifs
US2518830A (en) * 1947-10-15 1950-08-15 Franklin E Staats Hydraulic pump and motor
DE1005801B (de) * 1952-11-07 1957-04-04 Andreas Hofer Hochdruck Appbau Hubverstellung an Kurbeltriebwerken
US2909164A (en) * 1955-07-01 1959-10-20 Arnold E Biermann Multi-cylinder internal combustion engines
US2822791A (en) * 1955-07-01 1958-02-11 Arnold E Biermann Variable stroke piston engines
US3180178A (en) * 1962-09-10 1965-04-27 Ingersoll Rand Co Variable stroke reciprocating machine
US4055106A (en) * 1974-11-29 1977-10-25 Edward A. Byrne Variable output fluid pump/motor
US4112826A (en) * 1977-05-02 1978-09-12 General Motors Corporation Variable displacement reciprocating piston machine
US4178135A (en) * 1977-12-16 1979-12-11 Borg-Warner Corporation Variable capacity compressor
AU4597179A (en) * 1978-04-12 1979-10-18 Vivoda, F. R. Motion converter
US4240386A (en) * 1979-03-05 1980-12-23 Oliver Crist Variable stroke engine or compressor
CH623386A5 (en) * 1979-09-01 1981-05-29 Walter Gygi Positive mechanism with a continuously variable transmission ratio
DE3030615C2 (de) * 1980-08-13 1983-09-29 Gerhard 8501 Allersberg Mederer Brennkraftmaschine
US4406256A (en) * 1981-05-22 1983-09-27 The United States Of America As Represented By The Administrator Of The National Aeronautics And Space Administration Automatic compression adjusting mechanism for internal combustion engines
US4590816A (en) * 1984-01-30 1986-05-27 Weyer Paul P Ball screw actuator
DE3420529A1 (de) * 1984-06-01 1985-12-05 Helmut 7141 Beilstein Dröschel Axialkolbenmaschine mit variablen hub
US5113809A (en) * 1991-04-26 1992-05-19 Ellenburg George W Axial cylinder internal combustion engine having variable displacement
DE4226361C2 (de) * 1992-08-10 1996-04-04 Alex Zimmer Brennkraftmaschine
US5680840A (en) * 1996-11-08 1997-10-28 Mandella; Michael J. Multi-crankshaft variable stroke engine

Also Published As

Publication number Publication date
AR000312A1 (es) 1997-06-18
CA2206455A1 (en) 1996-06-13
BR9510502A (pt) 1998-01-13
WO1996018053A1 (en) 1996-06-13
CZ291714B6 (cs) 2003-05-14
CN1169180A (zh) 1997-12-31
CN1067151C (zh) 2001-06-13
HUT76965A (hu) 1998-01-28
MX9704248A (es) 1997-09-30
CZ167597A3 (cs) 1998-10-14
PL320616A1 (en) 1997-10-13
JPH10510034A (ja) 1998-09-29
US5924394A (en) 1999-07-20
EP0795094A4 (en) 1998-10-14
EP0795094A1 (en) 1997-09-17
MY114208A (en) 2002-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4917066A (en) Swing beam internal-combustion engines
US4131096A (en) Valve timing mechanisms
US6976467B2 (en) Reciprocating internal combustion engine
PL178448B1 (pl) Nastawne urządzenie przekształcające ruch obrotowy na liniowy i ruch liniowy na obrotowy
RU2020123318A (ru) Механизм для преобразования возвратно-поступательного перемещения во вращательное или наоборот и применения механизма
US20010017122A1 (en) Internal-combustion engine with improved reciprocating action
CA2367987A1 (en) Reciprocating fluid machines
US5634441A (en) Power transfer mechanism
AU637675B2 (en) Crank mechanism
US4716862A (en) Oleodynamic distribution system, with separate control of the suction and exhaust valves, with continuous timing setting with running engine, for all four-stroke cycle engines
EP0248655A2 (en) Swing beam internal combustion engines
US4864976A (en) Internal combustion engine and piston structure therefore
US4821695A (en) Swing beam internal combustion engines
EP0382385A2 (en) Internal combustion engine
AU6724400A (en) Conversion of rectilinear reciprocating motion into rotational motion
AU702927B2 (en) Rotary/linear converter
WO2012082637A1 (en) Crankpin including cam, connecting rod including follower, and internal combustion engine including crankpin and connecting rod
CA2025058A1 (en) Compact camshaft phasing drive
WO2003040525A1 (en) A grooved-cam valve drive mechanism for internal combustion engines
CN113811666B (zh) 活塞装置
RU2035607C1 (ru) Привод для двигателя с внешним подводом теплоты
RU53729U1 (ru) Многоцилиндровый двигатель внутреннего сгорания радина ю.в.
RU2013606C1 (ru) Двигатель внутреннего сгорания
MXPA97004248A (en) Rotating converter / lin
RU2200856C2 (ru) Двигатель внутреннего сгорания