PL177767B1 - Sposób nakładania materiału ziarnistego na powleczony asfaltem arkusz - Google Patents
Sposób nakładania materiału ziarnistego na powleczony asfaltem arkuszInfo
- Publication number
- PL177767B1 PL177767B1 PL94314153A PL31415394A PL177767B1 PL 177767 B1 PL177767 B1 PL 177767B1 PL 94314153 A PL94314153 A PL 94314153A PL 31415394 A PL31415394 A PL 31415394A PL 177767 B1 PL177767 B1 PL 177767B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- opening
- buffer chamber
- particulate material
- grains
- flow
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B05—SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
- B05D—PROCESSES FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
- B05D1/00—Processes for applying liquids or other fluent materials
- B05D1/30—Processes for applying liquids or other fluent materials performed by gravity only, i.e. flow coating
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B05—SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
- B05C—APPARATUS FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
- B05C19/00—Apparatus specially adapted for applying particulate materials to surfaces
- B05C19/04—Apparatus specially adapted for applying particulate materials to surfaces the particulate material being projected, poured or allowed to flow onto the surface of the work
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B05—SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
- B05C—APPARATUS FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
- B05C19/00—Apparatus specially adapted for applying particulate materials to surfaces
- B05C19/06—Storage, supply or control of the application of particulate material; Recovery of excess particulate material
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B05—SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
- B05D—PROCESSES FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
- B05D2401/00—Form of the coating product, e.g. solution, water dispersion, powders or the like
- B05D2401/30—Form of the coating product, e.g. solution, water dispersion, powders or the like the coating being applied in other forms than involving eliminable solvent, diluent or dispersant
- B05D2401/32—Form of the coating product, e.g. solution, water dispersion, powders or the like the coating being applied in other forms than involving eliminable solvent, diluent or dispersant applied as powders
Landscapes
- Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
- Road Paving Machines (AREA)
- Nozzles (AREA)
- Coating Apparatus (AREA)
Abstract
1. Sposób nakladania materialu ziarni- stego na powleczony asfaltem arkusz, pole- gajacy na gromadzeniu materialu ziarnistego w dyszy, posiadajacej u dolu otwór, korzyst- nie szczelinowy, oraz na wyprowadzaniu materialu ziarnistego przez ten otwór na po- wleczony asfaltem arkusz, znamienny tym, ze przeplyw materialu ziarnistego przez otwór reguluje sie za pomoca zmian cisnienia po- wietrza w komorze buforowej polaczonej z miejscem nagromadzenia ziaren. (11) 177767 (13) B1 F I G . 1 PL PL PL PL PL PL PL
Description
Przedmiotem wynalazkujest sposób nakładania materiału ziarnistego na powleczony asfaltem arkusz, zwłaszcza na asfaltowy materiał nadający się na powłoki dachowe i gonty dachowe. Bardziej szczegółowo, sposób dotyczy regulowania nakładania ziaren na asfaltowym materiale taśmowym.
Znany sposób wytwarzania asfaltowych gontów polega na wytwarzaniu ciągłej taśmy materiału, a następnie na cięciu tej taśmy na oddzielne gonty. Podczas otrzymywania materiału na asfaltowe gonty, organiczny filc, lub matę z włókien szklanych przepuszcza się przez powlekarkę zawierającą ciekły asfalt, dla utworzenia lepkiej, powleczonej asfaltem, taśmy. Następnie tę gorącą asfaltową taśmę przepuszcza się pod jednym, lub kilkoma nakładaczami ziaren, aby nałożyć ochronne powierzchniowe ziarna na materiale taśmowym. W tym celu, materiał ziar177 767 nisty, nagromadzony w dyszy posiadającej u dołu otwór, jest wyprowadzany przez ten otwór na powleczony asfaltem arkusz, przy czym prędkość dozowania ziaren zależy od ręcznie przeprowadzanej regulacji.
Dla wytwarzania barwnych gontów stosuj e się dwa rodzaj e ziaren. Ziarna tła, tj. ziarna stosunkowo tanie, stosowane na te części gontu, które mająbyć zakryte, oraz ziarna barwne, tj. ziarna stosunkowo droższe, nakładane na tę część gontu, która na dachu jest odsłonięta.
Zwykle dla uzyskania barwnych gontów są nakładane ziarna tworzące barwę tła oraz szereg nałożeń ziaren o różnych barwach, lub różnych odcieniach barwy tła. Te rozjaśnione szeregi nałożeń, nazywane nałożeniami mieszanki, są zwykle wytwarzane z szeregu zbiorników ziaren za pomocąwalców doprowadzających. Długość i odstęp każdej mieszaniny na arkuszu zależy od prędkości walca doprowadzającego, od względnej prędkości arkusza i od czasu, w którym wytwarzanejest to nałożenie ziaren, przy czym nie wszystkie ziarna nałożone na gorącą, lepką, asfaltowaną taśmę przywierają do tej taśmy. Zwykle materiał taśmowy jest owijany wokół bębna, aby go odwrócić i spowodować spadnięcie ziaren, które nie przywarły do asfaltowej taśmy. Ziarna te, zwane ziarnami odpadowymi, spadają z materiału taśmowego i są gromadzone w leju odpadowym, z którego są następnie wyprowadzane z określoną na materiał taśmowy.
Jednym z problemów w dotychczasowym sposobie nakładania materiału ziarnistego jest to, że niejest możliwe dokładne rozpoczęcie i zakończenie wyprowadzania materiału ziarnistego przez otwór dyszy, ponieważ nakładanie ziarenjest związane z działaniem mechanicznym, które ma właściwe sobie ograniczenia. Doprowadzanie ziaren, za pomocąwyżej określonych walców, zależy od mechanicznego ruchu (obrotu) przestawiania walców do takiego ich położenia, które umożliwia spadnięcie następnego nałożenia mieszanki na poruszający się asfaltowany arkusz. Zwykle ziarna są wyprowadzane z leja na karbowany walec, z którego ziarna są wyprowadzane na asfaltowany arkusz, po obróceniu tego walca. Walecjest zwykle napędzany przez silnik napędowy i jest ustawiany w położeniu napędu, lub w położeniu braku napędu za pomocąmechanizmu hamulcowo-sprzęgłowego. Ponadto, gdy rozpocznie się już to działanie mechaniczne, występuje niewielkie opóźnienie zanim grawitacja uzyska wpływ na ziarna. W konsekwencji, występuje ograniczenie ostrości nałożeń mieszanki na gont. Zwiększenie prędkości przesuwanego materiału taśmowego również powoduje zmniejszenie ostrości nałożeń mieszanki, co sprawia, że różnica barw pomiędzy nałożeniem mieszanki a tłem staje się niewyraźna. Brak ostrości powoduje z kolei znaczne ograniczenie rodzajów wzorów oraz barw, zwłaszcza barw kontrastowych, które są nakładane na gont.
Niedokładne nakładanie materiału ziarnistego, w znanych sposobach wytwarzania gontów, jest spowodowane również tym, że podawanie ziaren jest zależne wyłącznie od grawitacji nie tylko przy kierowaniu ziaren z leja na poruszający się asfaltowany arkusz, ale również przy ruchu ziaren wewnątrz samego leja. Wykorzystywanie grawitacji do poruszania ziaren wewnątrz samego leja, lub urządzenia wyładowczego znacznie ogranicza prędkość doprowadzanych ziaren oraz powoduje, że nie ma łatwego sposobu regulowania natężeniem przepływu ziaren.
Celem przedmiotowego wynalazkujest opracowanie sposobu pozwalającego na dokładne, względnie natychmiastowe regulowanie przepływem ziaren, dla wyeliminowania wyżej wskazanych niedogodności.
Sposób nakładania materiału ziarnistego na powleczony asfaltem arkusz, polegający na gromadzeniu materiału ziarnistego w dyszy, posiadającej u dołu otwór, korzystnie szczelinowy, oraz na wyprowadzaniu materiału ziarnistego przez ten otwór na powleczony asfaltem arkusz, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przepływ materiału ziarnistego przez otwór reguluje się za pomocą zmian ciśnienia powietrza w komorze buforowej połączonej z miejscem nagromadzenia ziaren.
Korzystnie, zatrzymuje się przepływ materiału ziarnistego poprzez zmniejszanie ciśnienia w komorze buforowej, w zakresie 1,24 do 4,97 kPa. Zwłaszcza, zmienia się tak ciśnienie powietrza, że przepływ materiału ziarnistego przez otwór rozpoczyna się poprzez zwiększanie ciśnienia powietrza w komorze buforowej, a zatrzymuje się przepływ materiału ziarnistego przez otwór poprzez zmniejszanie ciśnienia w komorze buforowej, przy czym ciśnienie powietrza
177 767 w komorze buforowe.], zarówno w przypadku zwiększaniajak i zmniejszania, zmienia się w zakresie 1,24 do 4,97 kPa.
Poprzez zmniejszenie ciśnienia w komorze buforowej powoduje się skierowany do góry przepływ powietrza przez materiał ziarnisty znajdujący się w otworze, przy czym tym skierowanym do góry przepływem powietrza powoduje się zahamowanie przepływu materiału ziarnistego do dołu przez otwór, pod działaniem grawitacji, lecz nie powoduje się fluidyzacji materiału ziarnistego w otworze.
Według wynalazku natężenie przepływu materiału ziarnistego przez otwór zmienia się w zależności od zmian prędkości powleczonego asfaltem arkusza, przesuwającego się poniżej dyszy.
Korzystnie, łączy się środki doprowadzające sprężone powietrze z komorąbuforową przy czym poprzez zmianę ciśnienia sprężonego powietrza, doprowadzanego do komory buforowej, reguluje się natężenie przepływu materiału ziarnistego przez otwór w zależności od zmian prędkości powleczonego asfaltem arkusza, przesuwającego się poniżej dyszy.
W zależności od zmian prędkości powleczonego asfaltem arkusza, przesuwającego się poniżej dyszy, zmienia się natężenie przepływu materiału ziarnistego przez otwór, przez zmianę wielkości tego otworu.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że sposób według wynalazku pozwala na zwiększanie sił grawitacji przy rozpoczynaniu i zatrzymywaniu przepływu oraz pozwala na regulację natężenia przepływu ziaren podczas osadzania.
Urządzenie do realizacj i sposobu według wynalazkuj est uwidocznione w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie, do nakładania ziaren w widoku perspektywicznym, fig. 2 - urządzenie z fig. 1 w przekroju poprzecznym, fig. 3 - - urządzenie w widoku z boku wzdłuż linii 3-3 oznaczonej na fig. 2, fig. 4 - fragment innego wykonania urządzenia w przekroju poprzecznym, a fig. 5 - fragment kolejnego wykonania urządzenia w widoku perspektywicznym.
Urządzenie do nakładania materiału ziarnistego na powleczony asfaltem arkusz (fig. 1-3) ma lej 10 i dyszę 12. Lej stano wiąodpowiednie środki doprowadzające ziarna do dyszy, dla utworzenia stosu, lub nagromadzenia 14 ziaren 16. Wylot 18 leja zwęża się do dołu tak, aby jego pole przekroju poprzecznego było znacznie mniejsze niż pole powierzchni 20 nagromadzenia ziaren. Urządzenie posiada komorę buforo wą32, połączonąz miejscem nagromadzenia ziaren, oraz środki do zmniej szania ciśnienia w komorze buforowej, takie j ak otwór 40, aby zatrzymać przepływ ziaren poprzez otwór.
Ziarna są doprowadzane do leja za pomocąpodajnika ziaren 22. Kiedy ziarna wychodząz dyszy, przechodzą przez otwór, taki jak szczelina 24 i są osadzane na poruszającym się arkuszu 26 powleczonym asfaltem. Ziarna sąosadzane na tym arkuszu w sposób przerywany, aby utworzyć szereg podstawowych obszarów nałożenia ziaren lub nałożeń 28 mieszanki, które sąoddzielone przez szereg obszarów barwy tła, takich jak obszary 30 barwy tła. Ziarna barwy tła są zazwyczaj nakładane na arkusz powleczony asfaltem po osadzeniu na tym arkuszu ziaren stanowiących nałożenia mieszanki.
Jak to pokazano wyraźniej na fig. 2, istnieje otwarty obszar, buforowa komora 32, usytuowana nad powierzchmąnagromadzenia ziaren w dyszy. Zmiany ciśnienia w tej komorze buforowej mają wpływ na przepływ ziaren przez szczelinę. Komora buforowa jest usytuowana przy nagromadzeniu ziaren w dyszy, lecz nie musi być ona usytuowanapowyżej ziaren. Ponadto, sito, lub perforowana płyta może być umieszczona przy powierzchni nagromadzenia ziaren, aby oddzielać komorę buforową od nagromadzenia ziaren.
Podczas uruchamiania procesu nakładania ziaren może być konieczne zamknięcie szczeliny w dyszy, aby uzyskać wystarczające przeciwciśnienie dla umożliwienia powstrzymywania ziaren przed wypływaniem poprzez dyszę. Zastosowano w związku z tym pewne środki, takiejak korek 34 uruchamiania, aby tymczasowo zatykać szczelinę podczas inicjowania procesu.
177 767
Zmiany ciśnienia uzyskuje się za pomocą środków do zwiększania oraz zmniejszania ciśnienia. Środki do zwiększania ciśnienia, takie jak dmuchawa, są odpowiednio zasilane, aby zwiększyć ciśnienie powietrza w komorze buforowej, w celu zainicjowania przepływu ziaren poprzez otwór. Korzystnie, środki ciśnieniowe zawierają dmuchawę ciśnieniową i zawór umieszczony między tą dmuchawąciśnieniowąa komorąbuforową, natomiast środki do zmniejszania ciśnienia zawi^^ia^ dmuchawę podciśnieniową i zawór łączący powietrze pod podciśnieniem, z dmuchawy podciśnieniowej, z komorą buforową.
W korzystnym przykładzie realizacji wynalazku otwór jest szczeliną. Najkorzystniej, szczelina ta, dysza i komora buforowa sąumieszczone poprzecznie do kierunku ruchu powleczonego asfaltem arkusza, a źródło powietrza pod ciśnieniem i pod podciśnieniemjest dołączone do każdego końca komory buforowej.
Jak pokazano na fig. 3, komora buforowa może być rozciągnięta poza każdy koniec dyszy tak, że ta komora buforowa jest w połączeniu z górną powierzchnią nagromadzenia ziaren w dyszy. Z komorąbuforowąpołączone są dwie inne komory, które mająwpływ na ciśnienie wkomorze buforowej. Sąto komora 36 ciśnienia i komora 38 podciśnienia. Komora podciśnieniajest połączona z komorą buforową poprzez odpowiednie środki, takie jak otwór 40.
Przepływ powietrza z komory buforowej do komory podciśnienia jest regulowany przez odpowiednie środki, przykładowo przez płytkę 42 poruszaną przez elektromagnes 44. Środki, takie jak podciśnieniowa dmuchawa 46, sąpołączone z komorą podciśnienia, w celu wytwarzania podciśnienia w tej komorze podciśnienia. Dmuchawa podciśnienia nie stanowi jedynego środka umożliwiającego utworzenie podciśnienia w komorze podciśnienia. Innymi urządzeniami, stosowanymi do tego celu, są zwężki lub pompy.
Dmuchawa podciśnieniajest funkcjonalnie dołączona do komory podciśnienia za pomocą dowolnego odpowiedniego przewodu, takiego jak rurowy przewód 48. Ponadto zasobnik, taki jak zasobnik 50 podciśnienia, może być użyty do tłumienia silnego zapotrzebowania i doprowadzania powietrza pod podciśnieniem. Otwieranie i zamykanie płytki 42 względem otworu 40 przy działaniu elektromagnesu 44 ma wpływ na połączenie pomiędzy komorąpodciśnienia a komorą buforową. Podciśnienie w komorze buforowej powoduje wystarczający spadek ciśnienia, nad nagromadzeniem ziaren, aby zatrzymać przepływ ziaren przez szczelinę.
Kiedy podciśnienie jest przyłożone do komory podciśnienia i poprzez otwór 40 do komory buforowej, powodowany jest przepływ powietrza do góry poprzez szczelinę i przez ziarna, które nagromadziły się w dyszy. Ten skierowany do góry przepływ powietrza powoduje powstanie skierowanej do góry siły parcia na ziarna, w przeciwieństwie do skierowanej do dołu siły ciężkości działającej na ziarna. Jeżeli do komory buforowej doprowadzone jest właściwe podciśnienie, wówczas siła parcia pochodząca od skierowanego do góry przepływu powietrza przez szczelinę będzie równoważyć siłę ciężkości działającą na ziarna i ziarna te będą utrzymywane w miejscu zamiast ciągle spadać przez szczelinę. Zatem, ziarna są utrzymywane w miejscu przez skierowany do góry przepływ powietrza.
Jeśli prędkość przepływu powietrza przez szczelinę przewyższy poziom krytyczny, wówczas ziarna ulegnąfluidyzacji i zaczną się poruszać, jak gdyby zostały porwane przez płynne medium. Fluidyzacja ziaren oznacza, że ziarna te nie sątrzymane na miejscu, ale sąwspierane przez wystarcz^ącą siłę parcia, od poruszającego się do góry powietrza, tak, że mogą one swobodnie drgać, lub poruszać się bocznie względem siebie. Fluidyzacja ziaren w dyszy powodowałaby wirowanie, mieszanie i różne drogi przepływu powietrza, przy czym powietrze zawierałoby wówczas trochę porwanych ziaren. Jeżeli przepływ powietrza ma prędkość wystarczzyącą do spowodowania fluidyzacji ziaren, wówczas niektóre ziarna spadaaąpoprzez dyszę. Z tych powodów wielkość przepływu powietrza do góry poprzez dyszę musi być starannie dobrana tak, aby siła parcia przewyższała ciężar ziaren, w celu uniemożliwienia spadania ziaren, lecz bez powodowania fluidyzacji ziaren.
Inny problem związany z fluidy zacjąmoże wystąpić wtedy, gdy prędkość powietrza do góry, przy powierzchni nagromadzenia ziaren, tworzy siłę parcia wystarczającą do pory6
177 767 wania części ziaren przez powietrze. Ziarna porwane przez powietrze mogązatykać układ pneumatyczny.
Komora ciśnienia 36jest połączona z komorąbuforowąza pomocąotworu 52, a tenjest regulowany przez odpowiednie środki, przykładowo przez płytkę 54 poruszanąprzez elektromagnes 56. Ciśnienie w komorze ciśnienia jest uzyskane za pomocą odpowiednich środków, takich jak dmuchawa 58 dołączona poprzez przewód 60, i z wykorzystywaniem zasobnika 62 ciśnienia. Należy rozumieć, że do doprowadzania ciśnienia do komory ciśnienia można zastosować dowolną liczbę mechanizmów, takich jak pompy, turbiny lub miechy. Należy zauważyć, że płytka 54 działa jako zawór pomiędzy dmuchawą ciśnienia a komorą buforową. Podobnie płytka 42 działa jako zawór do sterowania procesu zmniejszania ciśnienia w komorze buforowej użytego do zatrzymywania przepływu ziaren przez szczelinę. Inne środki do regulowania ciśnienia w komorze ciśnienia polegają na zastosowaniu zaworu 63 zmniejszającego ciśnienie.
Podczas działania urządzenia stwierdzono, że korzystna jest wystarczająca wysokość leja w stosunku do wysokości nagromadzenia ziaren w dyszy tak, że zmiany ciśnienia w komorze buforowej są przekazywane głównie do ziaren i nagromadzenia ziaren w dyszy, a nie do ziaren w leju. Korzystnie, stosunek wysokości ziaren w leju do wysokości ziaren w dyszy jest większy niż 1:1. Najkorzystniej, stosunek ten wynosi 3:1 lub jest większy. Jeżeli stosunek ten jest mniejszy niż 1:1, wówczas podciśnienie w komorze buforowej powoduje wciąganie powietrza poprzez ziarna w leju, a nie poprzez ziarna w nagromadzeniu w dyszy. Oznaczałoby to, że zastosowanie podciśnienia w komorze buforowej byłoby nieskuteczne dla zatrzymywania przepływu ziaren przez szczelinę.
Jak pokazano na fig. 3, istnieje źródło sprężonego powietrza przy jednym końcu urządzenia i źródło powietrza pod podciśnieniem dołączone do drugiego końca komory buforowej. Jeżeli wytwarzane sągonty o wystarczającej szerokości, na przykład na maszynie o szerokości trzech gontów lub na maszynie o szerokości czterech gontów, korzystne jest dołączenie zarówno źródła sprężonego powietrzajak i źródła powietrza pod podciśnieniem do każdego końca komory buforowej. Zmniejszy to możliwość wystąpienia opóźnienia w działaniu związanym ze zmianą ciśnienia powietrza, na szerokości maszyny do wytwarzania gontów.
W innym przykładzie realizacji wynalazku do szczeliny dołączone są giętkie człony, pomagające w zatrzymywaniu przepływu ziaren przez szczelinę. Jak pokazano na fig. 4, urządzenie złożone z leja 10 i dyszy 12 ma sprężyste człony, w postaci cienkich klap 64 ze stali nierdzewnej. Te sprężyste człony są odpowiedniego typu, wystarczającego by umożliwiać przepływ ziaren z nagromadzenia 14 w określonym czasie, tj. w czasie, kiedy ziarna te powinny przepływać.
W jeszcze innym przykładzie realizacji wynalazku kształt otworu do wyprowadzania ziaren nie musi być szczeliną. Jak pokazano na fig. 5, otwory, służące do wyprowadzania ziaren z leja 10 i dyszy 12, mogą być różnych kształtów, na przykład okrągłe lub owalne otwory 66. Szereg takich owalnych otworów pozwala na wytwarzanie szeregu strumieni ziaren, takichjak strumienie 68. Te strumienie ziaren umożliwiajątworzenie, na powleczonym asfaltem arkuszu 26, szczególnie pożądanych wzorów z oddzielnych ziaren, takich jak wzory 70 oddzielnych ziaren.
Szerokość szczeliny, przez którą wypływ^a^ ziarna, zależy częściowo od wielkości stosowanych ziaren. Dla ziaren 3M nr 11 na pokrycia dachowe korzystna szczelina ma wymiar w zakresie od 0,15 do 3,2 cm. Najkorzystniej szerokość szczelinyjest w zakresie od 0,64 do 1,9 cm.
Stwierdzono, że pole powierzchni nagromadzenia ziaren jest w sposób krytyczny związane z szerokością szczeliny. Jeśli pole powierzchni nagromadzenia ziaren jest zbyt małe, podciśnienie będzie powodować sytuację złoża fluidalnego, w którym ziarna w rzeczywistości pływ^a^ w powietrzu, a to przerywałoby równomierne działanie urządzenia. Korzystnie, stosunek szerokości szczeliny do szerokości powierzchni nagromadzenia ziaren w dyszy jest większy niż około 1:4.
Urządzenie do realizacji sposobu według wynalazku pozwala na dokładne, względnie natychmiastowe, rozpoczynanie, zatrzymywanie i regulowanie natężeniem przepływu ziaren,
177 767 zo pomocą zmian ciśnienia pneumatycznego w komorze buforowej umieszczonej przy stosie lubw miejscu nagromadzenia ziaren w dyszy, przy czym wielkość otworu dyszy, przez który przepływają ziarna, jest tak dobrana do wielkości ziaren, że niewielkie zmiany ciśnienia w komorze buforowej mogą rozpoczynać, przyspieszać lub zatrzymywać przepływ ziaren przez otwór dyszy.
m 767 —FIG.
L
ΠΊ Ί6Ί
-^FIG. 5
177 767
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (9)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób nakładania materiału ziarnistego na powleczony asfaltem arkusz, polegający na gromadzeniu materiału ziarnistego w dyszy, posiadającej u dołu otwór, korzystnie szczelinowy, oraz na wyprowadzaniu materiału ziarnistego przez ten otwór na powleczony asfaltem arkusz, znamienny tym, że przepływ materiału ziarnistego przez otwór reguluje się za pomocązmian ciśnienia powietrza w komorze buforowej połączonej z miejscem nagromadzenia ziaren.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zatrzymuje się przepływ materiału ziarnistego poprzez zmniejszanie ciśnienia w komorze buforowej.
- 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że ciśnienie powietrza w komorze buforowej zmniejsza się w zakresie 1,24 do 4,97 kPa (9,3 do 37,3 mm Hg).
- 4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że zmienia się ciśnienie powietrza, przy czym przepływ materiału ziarnistego przez otwór rozpoczyna się poprzez zwiększanie ciśnienia powietrza w komorze buforowej, a zatrzymuje się przepływ materiału ziarnistego przez otwór poprzez zmniejszanie ciśnienia w komorze buforowej.
- 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że ciśnienie powietrza w komorze buforowej, zarówno w przypadku zwiększania jak i zmniejszania ciśnienia, zmienia się w zakresie 1,24 do 4,97 kPa (9,3 do 37,3 mm Hg).
- 6. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że poprzez zmniejszenie ciśnienia w komorze buforowej powoduje się skierowany do góry przepływ powietrza przez materiał ziarnisty znajdujący się w otworze, przy czym tym skierowanym do góry przepływem powietrza powoduje się zahamowanie przepływu materiału ziarnistego do dołu przez otwór, pod działaniem grawitacji, lecz nie powoduje się fluidyzacji materiału ziarnistego w otworze.
- 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że natężenie przepływu materiału ziarnistego przez otwór zmienia się w zależności od zmian prędkości powleczonego asfaltem arkusza, przesuwającego się poniżej dyszy.
- 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że łączy się środki doprowadzające sprężone powietrze z komorą buforową, przy czym poprzez zmianę ciśnienia sprężonego powietrza, doprowadzanego do komory buforowej, reguluje się natężenie przepływu materiału ziarnistego przez otwór w zależności od zmian prędkości powleczonego asfaltem arkusza, przesuwającego się poniżej dyszy.
- 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przez zmianę wielkości otworu zmienia się natężenie przepływu materiału ziarnistego przez otwór, w zależności od zmian prędkości powleczonego asfaltem arkusza, przesuwającego się poniżej dyszy.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US14437393A | 1993-11-02 | 1993-11-02 | |
US08/290,442 US5520889A (en) | 1993-11-02 | 1994-08-15 | Method for controlling the discharge of granules from a nozzle onto a coated sheet |
PCT/US1994/012554 WO1995012458A1 (en) | 1993-11-02 | 1994-10-28 | Method for pneumatically controlling blender for asphalt shingles |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL314153A1 PL314153A1 (en) | 1996-08-19 |
PL177767B1 true PL177767B1 (pl) | 2000-01-31 |
Family
ID=26841945
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL94314153A PL177767B1 (pl) | 1993-11-02 | 1994-10-28 | Sposób nakładania materiału ziarnistego na powleczony asfaltem arkusz |
Country Status (9)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5520889A (pl) |
EP (1) | EP0726812B1 (pl) |
KR (1) | KR100312885B1 (pl) |
CN (1) | CN1052174C (pl) |
AU (1) | AU1128995A (pl) |
CA (1) | CA2175219C (pl) |
DE (1) | DE69422725T2 (pl) |
PL (1) | PL177767B1 (pl) |
WO (1) | WO1995012458A1 (pl) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CA2175382C (en) * | 1993-11-02 | 2005-01-04 | Charles A. Burton | Pneumatic granule blender for asphalt shingles |
US5547707A (en) * | 1995-06-07 | 1996-08-20 | Owens Corning Fiberglas Technology, Inc. | Method and apparatus for applying granules to strip asphaltic roofing material to form variegated shingles |
US5747105A (en) | 1996-04-30 | 1998-05-05 | Owens Corning Fiberglas Technology Inc. | Traversing nozzle for applying granules to an asphalt coated sheet |
US5776541A (en) * | 1996-12-30 | 1998-07-07 | Owens-Corning Fiberglas Technology | Method and apparatus for forming an irregular pattern of granules on an asphalt coated sheet |
US5766678A (en) * | 1996-12-30 | 1998-06-16 | Owens-Corning Fiberglas Technology, Inc. | Method and apparatus for applying granules to an asphalt coated sheet to form a pattern having inner and outer portions |
US5795622A (en) * | 1996-12-30 | 1998-08-18 | Owens-Corning Fiberglas Technology, Inc. | Method of rotating or oscillating a flow of granules to form a pattern on an asphalt coated sheet |
US6610147B2 (en) * | 2001-08-31 | 2003-08-26 | Owens-Corning Fiberglas Technology, Inc. | Shingle granule valve and method of depositing granules onto a moving substrate |
FR2856613B1 (fr) * | 2003-06-30 | 2005-11-04 | Cit Alcatel | Applicateur de poudre pour cable |
US7638164B2 (en) * | 2005-10-12 | 2009-12-29 | Owens Corning Intellectual Capital, Llc | Method and apparatus for efficient application of prime background shingle granules |
CN113684741B (zh) * | 2021-08-30 | 2023-04-07 | 深圳市卓宝科技股份有限公司 | 一种沥青涂覆方法 |
Family Cites Families (57)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US1472227A (en) * | 1920-07-24 | 1923-10-30 | Flint Kote Company | Method of and apparatus for making ornamental roofing |
US1774988A (en) * | 1926-05-01 | 1930-09-02 | Amalgamated Roofing Company | Machine for making prepared roofing |
US2163757A (en) * | 1934-11-17 | 1939-06-27 | Mastic Asphalt Corp | Apparatus for weatherproofing composition board |
US2359029A (en) * | 1941-11-14 | 1944-09-26 | Goldberg Max | Valve-controlled filling machine |
US2605036A (en) * | 1949-05-04 | 1952-07-29 | Frank J Cozzoli | Filling machine with constant drawback |
US2728685A (en) * | 1952-01-17 | 1955-12-27 | Celotex Corp | Method of applying granules to simulate a masonry pattern |
US2851401A (en) * | 1953-11-06 | 1958-09-09 | Socony Mobil Oil Co Inc | Method for feeding granular solid material |
US2979235A (en) * | 1958-01-09 | 1961-04-11 | Mckee & Co Arthur G | Hopper having means causing atmospheric inflow |
US2978149A (en) * | 1959-12-18 | 1961-04-04 | Rosen Sidney | Variable pressure suck-back device for a pump |
US3305276A (en) * | 1965-04-08 | 1967-02-21 | Buehler Ag Geb | Silo construction |
US3506111A (en) * | 1968-02-14 | 1970-04-14 | Buehler Ag Geb | Feeding mechanism for weighing apparatus |
US3586069A (en) * | 1969-05-02 | 1971-06-22 | Texaco Inc | Automatic dispensing nozzle |
US3661189A (en) * | 1970-06-23 | 1972-05-09 | Owens Illinois Inc | Liquid dispenser |
US3693672A (en) * | 1970-12-16 | 1972-09-26 | Avon Prod Inc | Container filling system |
US3716082A (en) * | 1971-01-22 | 1973-02-13 | Douglas & Lomason Co | Pressure type bag filling machine |
DE2164671C2 (de) * | 1971-12-24 | 1987-10-01 | Bergwerksverband Gmbh, 4300 Essen | Verfahren und Einrichtung zur pneumatischen Steuerung der Dosierung von pneumatisch geförderten körnigen und/oder staubförmigen Materialien |
US3797890A (en) * | 1972-10-16 | 1974-03-19 | A Walters | Pneumatic scaling system |
US3884401A (en) * | 1973-06-22 | 1975-05-20 | Gen Atomic Co | Valve |
FR2236758B1 (pl) * | 1973-07-02 | 1978-12-29 | Pechiney Aluminium | |
US3858628A (en) * | 1973-11-26 | 1975-01-07 | Gen Motors Corp | Catalytic converter filling apparatus |
US4067623A (en) * | 1974-04-02 | 1978-01-10 | Polysius Ag | Pneumatic pressure conveyor for fine material |
GB1505068A (en) * | 1974-05-20 | 1978-03-22 | Head Wrightson & Co Ltd | Method and apparatus for producing a uniform supply of a powdered material |
US4295445A (en) * | 1977-06-20 | 1981-10-20 | Certain-Teed Corporation | Apparatus for manufacturing roofing shingles having multiple ply-appearance |
US4352837A (en) * | 1977-06-20 | 1982-10-05 | Certain-Teed Corporation | Method of manufacturing roofing shingles having multiple ply appearance |
US4178974A (en) * | 1977-08-29 | 1979-12-18 | Rca Corporation | Flow controller |
US4212331A (en) * | 1978-12-01 | 1980-07-15 | Victor Benatar | Pressurized apparatus for discharging powdered reagent from a shipping container |
US4427040A (en) * | 1979-03-12 | 1984-01-24 | Taylor Murland L | Reverse flow pop-off air control |
US4552091A (en) * | 1982-05-03 | 1985-11-12 | Darryl Feder | Apparatus for metalizing metal bodies |
IT1192908B (it) * | 1982-10-12 | 1988-05-26 | Federico Bugo | Dispositivo dosatore di prodotti granulari,in particolare prodotti alimentari |
US4516702A (en) * | 1982-12-06 | 1985-05-14 | Copar Corporation | Dripless valve |
US4478869A (en) * | 1983-01-03 | 1984-10-23 | Owens-Corning Fiberglas Corporation | Applying granules to strip asphaltic material |
FI67064C (fi) * | 1983-05-11 | 1985-01-10 | Erkomat Oy | Anordning foer avlaegsning av luft ur pulverartade material |
US4550755A (en) * | 1983-06-24 | 1985-11-05 | Vredenburg Sr Edric W | Vacuum bag filler |
GB2158813B (en) * | 1984-05-18 | 1988-01-20 | Loughborough Consult Ltd | Powder flow control valve |
EP0224621A1 (en) * | 1985-11-19 | 1987-06-10 | Portals Engineering Limited | Powder flow control valve |
US4614213A (en) * | 1984-06-01 | 1986-09-30 | St. Peter Creamery | Bag filler apparatus |
US4600603A (en) * | 1984-06-21 | 1986-07-15 | Nordson Corporation | Powder spray apparatus and powder spray method |
US4583486A (en) * | 1985-01-31 | 1986-04-22 | The Celotex Corporation | Apparatus for depositing granules on a moving sheet |
CH667246A5 (de) * | 1985-02-18 | 1988-09-30 | Ilapak Res & Dev Sa | Vertikale schlauchbeutelmaschine. |
US4688610A (en) * | 1985-03-19 | 1987-08-25 | Spiral Systems Inc. | Apparatus for dispensing particulate agglomerating solids |
JPS62129180A (ja) * | 1985-11-28 | 1987-06-11 | Nordson Kk | 粉粒体の塗布方法とその装置 |
DE3540505C2 (de) * | 1985-11-15 | 1995-11-09 | Natronag Verpackung | Sackfüllmaschine |
US4815414A (en) * | 1987-04-20 | 1989-03-28 | Nylok Fastener Corporation | Powder spray apparatus |
US4955270A (en) * | 1987-09-21 | 1990-09-11 | Beta Raven Inc. | Dry flow sensor |
GB8727425D0 (en) * | 1987-11-23 | 1987-12-23 | Portals Eng Ltd | Powder flow control valves |
US4873937A (en) * | 1988-01-28 | 1989-10-17 | Nordson Corporation | Method and apparatus for spraying powder into a continuous tow |
US4872969A (en) * | 1988-03-28 | 1989-10-10 | Uop | Method for valveless control of particle transport |
GB8817708D0 (en) * | 1988-07-25 | 1988-09-01 | Portals Eng Ltd | Improvements in filling machines |
US5016687A (en) * | 1989-06-15 | 1991-05-21 | Shikoku Kakoki Co., Ltd. | Device for preventing liquid from dripping from filling nozzle of liquid filling machine |
US5234037A (en) * | 1989-09-15 | 1993-08-10 | B.A.G. Corporation | Vacuum fill system |
US5244019A (en) * | 1989-09-15 | 1993-09-14 | Better Agricultural Goals Corp. | Vacuum fill system |
CA2024304C (en) * | 1989-09-15 | 1996-12-10 | Norwin Ced Derby | Vacuum fill system |
US4943163A (en) * | 1989-09-22 | 1990-07-24 | Dynamic Air Inc. | Blender for pneumatically mixing batches of dry granular materials by tumbling |
US5098557A (en) * | 1990-02-09 | 1992-03-24 | Hirschler Dan E | Granular material cleaning apparatus and method |
CA2052083C (en) * | 1991-09-23 | 1996-05-21 | Henry Koschitzky | Roofing shingles and method of making same |
US5248524A (en) * | 1992-01-27 | 1993-09-28 | Paragon Trade Brands | Method and apparatus for zoned application of particles in fibrous material with dual dispensing nozzles |
US5323819A (en) * | 1993-01-07 | 1994-06-28 | Shade Charles L | Overhead vacuum assembly for recovering, storing and dispensing flowable packaging materials |
-
1994
- 1994-08-15 US US08/290,442 patent/US5520889A/en not_active Expired - Fee Related
- 1994-10-28 KR KR1019960702294A patent/KR100312885B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1994-10-28 WO PCT/US1994/012554 patent/WO1995012458A1/en active IP Right Grant
- 1994-10-28 DE DE69422725T patent/DE69422725T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1994-10-28 AU AU11289/95A patent/AU1128995A/en not_active Abandoned
- 1994-10-28 PL PL94314153A patent/PL177767B1/pl unknown
- 1994-10-28 CN CN94193988A patent/CN1052174C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1994-10-28 CA CA002175219A patent/CA2175219C/en not_active Expired - Fee Related
- 1994-10-28 EP EP95902414A patent/EP0726812B1/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE69422725T2 (de) | 2000-08-31 |
EP0726812A1 (en) | 1996-08-21 |
US5520889A (en) | 1996-05-28 |
WO1995012458A1 (en) | 1995-05-11 |
EP0726812B1 (en) | 2000-01-19 |
CA2175219A1 (en) | 1995-05-11 |
CA2175219C (en) | 2005-04-05 |
CN1134122A (zh) | 1996-10-23 |
CN1052174C (zh) | 2000-05-10 |
KR100312885B1 (ko) | 2001-12-28 |
PL314153A1 (en) | 1996-08-19 |
AU1128995A (en) | 1995-05-23 |
DE69422725D1 (de) | 2000-02-24 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2175382C (en) | Pneumatic granule blender for asphalt shingles | |
SU1009273A3 (ru) | Установка дл изготовлени строительных изделий | |
US5795389A (en) | Method and apparatus for applying surfacing material to shingles | |
US5747105A (en) | Traversing nozzle for applying granules to an asphalt coated sheet | |
PL177767B1 (pl) | Sposób nakładania materiału ziarnistego na powleczony asfaltem arkusz | |
US5599581A (en) | Method for pneumatically controlling discharge of particulate material | |
KR20040039317A (ko) | 싱글 미립 밸브 및 이동 기재에 미립을 부착하는 방법 | |
PL201390B1 (pl) | Sposób formowania laminowanego materiału arkuszowego | |
SK280573B6 (sk) | Spôsob nanášania práškového materiálu na podklad z | |
PL176363B1 (pl) | Sposób nakładania materiału ziarnistego na ruchomy, powleczony asfaltem arkusz | |
US6228422B1 (en) | Shuttle cutoff for applying granules to an asphalt coated sheet | |
WO1996040520A1 (en) | Method and apparatus for applying granules to strip asphaltic roofing material to form variegated shingles | |
US5171498A (en) | Manufacture of bonded particle boards | |
AU2020289880A1 (en) | A device for the uniform distribution of slurries | |
US6095082A (en) | Apparatus for applying granules to an asphalt coated sheet to form a pattern having inner and outer portions | |
US5795622A (en) | Method of rotating or oscillating a flow of granules to form a pattern on an asphalt coated sheet | |
WO2002087783A1 (en) | Blend drop conveyor for depositing granules onto an asphalt-coated sheet | |
EP1129246B1 (en) | A plant for producing a web-shaped product of fibres and powder | |
SE463817B (sv) | Saett och anordning att tillsaetta bindemedel till nybildade mineralullsfibrer | |
US5531831A (en) | Static blending device | |
WO2005023438A1 (en) | Method of depositing granules onto a moving substrate | |
US5776541A (en) | Method and apparatus for forming an irregular pattern of granules on an asphalt coated sheet |