PL176378B1 - Urządzenie do automatycznego nastawiania poziomu cięcia maszyn urabiających - Google Patents

Urządzenie do automatycznego nastawiania poziomu cięcia maszyn urabiających

Info

Publication number
PL176378B1
PL176378B1 PL95308340A PL30834095A PL176378B1 PL 176378 B1 PL176378 B1 PL 176378B1 PL 95308340 A PL95308340 A PL 95308340A PL 30834095 A PL30834095 A PL 30834095A PL 176378 B1 PL176378 B1 PL 176378B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
guide
plow
control
sensors
recognition sensors
Prior art date
Application number
PL95308340A
Other languages
English (en)
Other versions
PL308340A1 (en
Inventor
Gerhard Merten
Thomas Hoelken
Original Assignee
Dbt Deutsche Bergbau Technik Gmbh
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Deutsche Bergbau Technik Gmbh, Dbt Gmbh filed Critical Dbt Deutsche Bergbau Technik Gmbh
Publication of PL308340A1 publication Critical patent/PL308340A1/xx
Publication of PL176378B1 publication Critical patent/PL176378B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C35/00Details of, or accessories for, machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam, not provided for in groups E21C25/00 - E21C33/00, E21C37/00 or E21C39/00
    • E21C35/24Remote control specially adapted for machines for slitting or completely freeing the mineral
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C35/00Details of, or accessories for, machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam, not provided for in groups E21C25/00 - E21C33/00, E21C37/00 or E21C39/00
    • E21C35/08Guiding the machine
    • E21C35/12Guiding the machine along a conveyor for the cut material
    • E21C35/125Means for inclining the conveyor

Abstract

1. Urzadzenie do automatycznego nastawia- nia poziomu ciecia maszyn urabiajacych, pro- wadzonych wzdluz sciany na prowadnicy, zwlaszcza struga weglowego, za pomoca hy- draulicznych silow ników nastaw czych, przestawiajacych prowadnice do jej polozen prostopadlych, przy zastosow aniu elek- tronicznej jednostki analizujacej i sterujacej, przerabiajacej sygnaly pomiarowe z czujników, do sterowania silownikami nastawczymi, zn a- m ienne tym , ze czujniki stanowia czujniki rozpoznajace (20), odczytujace warstwe grani- czna skaly spagowej, które sa umieszczone roz- dzielnie wzdluz prow adnicy (4) i przez przewody przenoszace (22) sygnaly pomiarowe sa przylaczone do elektronicznej jednostki ana- lizujacej i sterujacej (23 do 26). FIG.2 A PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy urządzenia do automatycznego nastawiania poziomu cięcia maszyn urabiających, prowadzonych wzdłuż ściany na prowadnicy, zwłaszcza struga węglowego, za pomocą hydraulicznych siłowników nastawczych, przedstawiających prowadnicę do jej położeń prostopadłych, przy zastosowaniu elektronicznej jednostki analizującej i sterującej, przerabiającej sygnały pomiarowe z czujników, do sterowania siłowników nastawczych.
Dla sterowania poziomem zestawów urabiających są stosowane znane hydrauliczne siłowniki nastawcze względnie sterujące, za pomocą których zestawy urabiające wychylają się w płaszczyźnie prostopadłej, względnie nastawia ich położenie kątowe do poziomu spągu tak, że maszyna urabiająca, prowadzona na przenośniku ścianowym, względnie na jego prowadnicy, jest sterowana albo w sensie zagłębiania lub w sensie wspinania. Przy zestawach strugowych od takiego sterowania poziomem cięcia struga w ogólności wymaga się, żeby strug swoimi nożami odspągowymi, także przy nieregularnych pokładach ciągle ciął na poziomie spągu, to znaczy w miejscu szczeliny pomiędzy skałą spągową a złożem węgla. .
W praktyce okazały się przydatne różne systemy sterowania, pracujące z hydraulicznymi siłownikami nastawczymi, przede wszystkim tak zwane sterowania wysięgnikowe, przy których siłowniki nastawcze są zintegrowane z drągami wysięgnikowymi, przyłączonymi przegubowo od strony podsadzki do przenośnika ścianowego, które w kroczących obudowach ścianowych, które składają się co najmniej z tarcz osłonowych, podpierają i prowadzą (por. opis zgłoszeniowy DE nr 2 534 325). Przy tym drągi wysięgnikowe tworzą jednocześnie mechanizm kroczący, za pomocą którego przenośnik ścianowy jest przekładany w kierunku eksploatacji, a następnie jest dociągana przyporządkowana jednostka obudowy.
W systemach sterowania, stosowanych od dłuższego czasu do sterowania poziomem cięcia, siłowniki nastawcze, przez ręczne uruchamianie swoich zworów sterujących, są wsu- lub wysuwane, gdy strug przy zmianie poziomu spągu z niego wybiega. Przy tym jest to połączone z przesterowaniem zestawu struga, które może prowadzić do szkodliwych przeciążeń przenośnika, a także mechanizmu kroczącego obudowy i przyporządkowanych części. Sterowanie ręczne siłownika nastawczego nie może pewnie wykluczyć błędnych sterowań.
Znane są sposoby i urządzenia do automatycznego sterowania poziomem cięcia struga (opis patentowy DE nr 3 338 114). W czasie pracy określa się obciążenia siłami tnącymi noży strugowych lub obciążenia łańcucha strugowego oraz ewentualnie położenia kątowe przenośnika ścianowego, a każdorazowe wartości pomiarowe doprowadza się do jednostki analizującej, określającej stan sterowania struga, która na drodze porównania wartość zadana-rzeczywista uruchamia siłowniki nastawcze. Niedogodnością jest to, że czujniki są umieszczone na korpusie struga i podczas jego pracy podlegają znacznym obciążeniom. Poza tym na korpusie struga musi być umieszczone oddzielnie zasilanie energią oraz nadajnik sygnałów pomiarowych, przenoszonych na drodze radiowej do elektronicznej jednostki analizującej i sterującej.
Jest także znane w instalacjach strugowych przyporządkowanie do ciągnionego łańcuchem korpusu struga czujników rozpoznających, odczytujących warstwę graniczną węgiel/skała spągu, których sygnały pomiarowe są używane do przestawiania noży odspągowych struga (opis patentowy DE nr 3 509 868). Także tutaj w korpusie struga obok czujników rozpoznających musi być umieszczone zasilanie energią i oddzielnie napędy nastawcze z elementami steruj ącymi dla narzędzi struga. Także jest proponowane zastosowanie dla rozpoznania poziomu cięcia maszyn urabiających, jak strugów węglowych lub ładowarek bębnowych, optycznych układów czujnikowych z głowicami czujnikowymi, które wykrywają różne zakłócenia odbijania od skały spągowej i węgla, i których sygnały pomiarowe są wykorzystane do sterowania narzędziami maszyny urabiającej (opis patentowy DE nr 3 841 524). Także w tym przypadku na maszynie urabiającej, względnie na korpusie struga obok optycznych głowic czujnikowych musi być
176 378 umieszczona stacja zasilająca w energię oraz stacje nadawcze i odbiorcze dla głowic czujnikowych i urządzeń przestawczych do przestawiania narzędzi.
Proponowany jest także sposób i urządzenie do sterowania poziomem układu urabiającego poprzez sterowane komputerem przestawianie skoku siłownika nastawczego, w których w celu przesuwania wysokości układu urabiającego z poziomu rzeczywistego do nastawianego poziomu zadanego. Siłownik nastawczy jest, przez podawany do elektroniki sterowania poziomem rozkaz sterujący od komputera sterującego, w zależności od przesunięcia układu urabiającego w kierunku eksploatacji, samoczynnie przestawiany stopniowo w swoim skoku, na odcinku przesuwania, aż do osiągnięcia poziomu zadanego (opis zgłoszeniowy DE nr 4 234 720).
Zadaniem wynalazku jest takie wykonanie urządzenia, żeby można było zrezygnować z układu czujników z systemem zasilania energią oraz z transmisji radiowej wartości pomiarowych tak, że ogólnie jest osiągalne sterowanie poziomem układu urabiającego ze znacznie podwyższonym bezpieczeństwem pracy i bez nadmiernego całkowitego nakładu.
W uprzywilejowanym wykonaniu urządzenie według wynalazku jest przeznaczone do zestawów strugowych, które w celu nastawiania poziomu cięcia struga pracują, ze znanymi i sprawdzonymi w górnictwie, sterowaniami wysięgnikowymi.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że czujniki stanowią czujniki rozpoznające, odczytujące warstwę graniczną skały spągowej, które są umieszczone rozdzielnie wzdłuż prowadnicy i przez przewody przenoszące sygnały pomiarowe są przyłączone do elektronicznej jednostki analizującej i sterującej.
Według wynalazku czujniki rozpoznające odczytujące warstwę graniczną skała spągowa/złoże nie są umieszczone na samej maszynie urabiającej prowadzonej wzdłuż ściany, jak to było przewidziane w przeszłości, lecz na prowadnicy nieruchomej wobec maszyny urabiającej, która jest zabudowana w ogólności na przenośniku, tutaj przenośniku ścianowym zestawu urabiającego, przede wszystkim przy wrębiarkach, ewentualnie sama jest utworzona przez przekładalny przenośnik. Czujniki rozpoznające na prowadnicy nie podlegają żadnym nadmiernym obciążeniom tak, że osiąga się podwyższone bezpieczeństwo pracy całego systemu.
Zgodnie z wynalazkiem czujniki rozpoznające są umieszczone rozdzielnie na długości prowadnicy, korzystnie w odstępach około 6-25 m. W ogólności wystarcza, gdy czujniki rozpoznające są umieszczone w odstępie co 10-15 m. Za pomocą takiego rozmieszczenia czujników rozpoznających można podczas pracy urabiania określić przebieg spągu, a dzięki temu położenie robocze maszyny urabiającej, względnie struga w odniesieniu do poziomu spągu z wystarczającą dokładnością, na całej długości zestawu urabiającego i dzięki temu położenie maszyny urabiającej także przy nieregularnym przebiegu spągu i utrzymanie jego zmian na żądanym poziomie cięcia, co odbywa się poprzez odpowiednie sterowanie siłowników nastawczych przez jednostkę analizującą i sterującą, która jest oddzielona od maszyny urabiającej i umieszczona w chronionym miejscu, np. po stronie podsadzkowej przenośnika zestawu urabiającego.
Na czujniki rozpoznające stosuje się znane czujniki, szczególnie odpowiednie są optyczne głowice czujnikowe, które wykrywają różne zdolności odbicia skały spągowej i węgla.
Rozumie się, że czujniki rozpoznające powinny być umieszczone w położeniu, korzystnym dla pewnego określenia poziomu cięcia spągu, korzystnie w bezpośrednim obszarze spągu.
Korzystnie czujniki rozpoznające są umieszczone na prowadnicy, umieszczonej od strony ściany na przekładalnym przenośniku zestawu urabiającego, celowo na dnie prowadnicy, bezpośrednio nad spągiem.
Jeżeli prowadnicę stanowi prowadnica strugowa, którajest zaopatrzona w tor ślizgowy dla struga, podpierający się na spągu, korzystnie służący jako ogranicznik cięcia struga, to czujniki rozpoznające są umieszczone na tym torze ślizgowym, korzystnie chronione w wybraniach w torze ślizgowym, względnie szyn ślizgowych tworzących tor ślizgowy.
W uprzywilejowanie przewidzianym zastosowaniu optycznych głowic czujnikowych, które znajdują się na końcach przewodów światłowodowych, zwłaszcza wiązek światłowodów źródła światła, np. stacje nadawcze zaopatrzone w diody emitujące światło lub diody laserowe i stacje odbiorcze odbierające odbite światło, są umieszczone na prowadnicy lub na przenośniku
176 378 ją zawierającym, korzystnie od strony podsadzkowej. Przewody światłowodowe są prowadzone pod przenośnikiem do jego strony podsadzkowej.
Elektroniczna jednostka analizująca i sterująca odbiera sygnały pomiarowe od czujników rozpoznających i je przerabia na sygnały sterujące dla elektrohydraulicznego sterowania siłownikiem nastawczym. Zasadniczo istnieje możliwość przyporządkowania każdemu czujnikowi rozpoznającemu własnej jednostki analizującej i sterującej, która steruje przy tym jednym lub szeregiem sąsiadujących siłowników nastawczych. Zamiast tego wspólnej elektronicznej jednostce analizującej i sterującej można przyporządkować grupę czujników rozpoznających i odpowiednią grupę siłowników nastawczych, które znajdują się w obszarze wzdłużnym tych czujników rozpoznających. Także wszystkie czujniki rozpoznające i wszystkie siłowniki nastawcze mogą być obsługiwane przez tę samą jednostkę analizującą i sterującą. Zaleca się, aby jednostka analizująca i sterująca była zaopatrzona w elektroniczne urządzenie do określania wartości średniej z sygnałów pomiarowych, a siłownik nastawczy jest sterowany według wartości średniej w sensie nastawiania lub powrotu zestawu urabiającego do wymaganego poziomu cięcia maszyny urabiającej.
Dalej zaleca się przyporządkowanie do siłowników nastawczych nadajników wartości pomiarowej, mierzących ich skok tłoka, przy czym sygnały nadajników są doprowadzane do jednostki analizującej i sterującej, która steruje dozująco skokiem tłoka siłownika nastawczego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1A i 1B przedstawiają w przekroju poprzecznym przez urabianą ścianę zasadniczną budowę zestawu strugowego ze sterowaniem wysięgnikowym, do nastawiania poziomu cięcia struga w różnych położeniach sterowania, fig. 2 - w powiększonej podziałce przekrój poprzeczny przez zestaw strugowy według fig. 1A i 1B, z czujnikami rozpoznającymi, umieszczonymi na prowadnicy strugowej, fig. 2A - częściowy widok z góry na szynę spągową prowadnicy strugowej, tworzącej tor ślizgowy dla struga, w kierunku strzałki IIA na fig. 2, fig. 3 - urządzenie sterujące do automatycznego nastawiania poziomu cięcia w uproszczonym schemacie blokowym, a fig. 4 - w uproszczonym schemacie blokowym zasadniczą budowę elektronicznej jednostki analizującej i sterującej.
Układ struga, pokazany na fig. 1A, 1B i 2 jest w swojej budowie znany. On składa się z przenośnika ścianowego 2, ułożonego przed ścianą 1, przekładalnego w kierunku eksploatacji A, w postaci przenośnika zgrzebłowego łańcuchowego, na którym jest prowadzony strug 3, który ładuje węgiel, urabiany łuszcząco w ścianie 1, do przenośnika ścianowego 2, który odtransportowuje węgiel z pracy urabiania. ,
W przedstawionym, uprzywilejowanym przykładzie wykonania przenośnik ścianowy 2 jest zabudowany od strony ściany 1 jako prowadnica dla prowadnicy strugowej 4, na której jest prowadzony przymusowo strug 3, i w której jest prowadzony napędzany łańcuch strugowy w leżących jeden nad drugim kanałach łańcuchowych. Do sterowania poziomem zestawu strugowego, składającego się z przenośnika ścianowego 2, struga 3 i prowadnicy strugowej 4 stosuje się jako człony nastawcze hydrauliczne siłowniki nastawcze 7, które są przyłączone przegubowo od strony podsadzkowej do przenośnika ścianowego 2, rozdzielnie na jego długości. Siłowniki nastawcze 7 są częścią składową znanego sterowania wysięgnikowego, przykładowo rodzaju budowy znanego z opisu zgłoszeniowego DE nr 2 534 325. Siłowniki nastawcze 7 stanowią przy tym część składową mechanizmu kroczącego obudowy, 8 są oznaczone kroczące, hydrauliczne jednostki obudowy, w postaci osłon tarczowych, które są swoim mechanizmem kroczącym są przyłączone są przyłączone do przenośnika ścianowego 2. Mechanizmy kroczące mają co najmniej jeden siłownik kroczący 9 i zespół drągów wysięgnikowych 10 opartych o obudowę i prowadzonych w kierunku eksploatacji A, przy czym siłowniki kroczące 9 są przyłączone przegubowo z jednej strony ze spągnicą jednostki obudowy 8, a z drugiej strony z końcem, od strony podsadzkowej, zespołu drągów' wysięgnikowych 10. Siłowniki nastawcze 7 opierając się swoimi tłoczyskami 5 w przegubach ' 1! na części głowicowej 12 zespołu drągów wysięgnikowych 10. Mechanizmy kroczące jednostek obudowy są przyłączone wychylnie w wysokości, od strony podsadzkowej do przenośnika ścianowego 2 za pomocą części głowicowej 12 swojego zespołu drągów wysięgnikowych 10 do przegubu przyłączeniowego 13. W pokazanym przykładzie wykonania siłowniki nastawcze 7 swoim końcem tłoczyska 5 są przyłączone do części
176 378 głowicowej 12 przyporządkowanego zespołu drągów wysięgnikowych 10, a swoimi cylindrami są przyłączone od strony podsadzkowej, do przenośnika ścianowego 2 w przegubach 14, ukształtowanych jako przeguby kulowe. Układ jest tak dobrany, że przez wsu- i wysuwanie siłowników nastawczych 9 zestaw strugowych jest przekładany w kierunku eksploatacji A, a następnie jednostki obudowy 8 są dociągane o cały skok siłowników kroczących układu urabiającego. Przez zasilanie ciśnieniowe siłowników nastawczych 9, ukształtowanych jako siłownik podwójnego działania, można zespół konstrukcyjny, składający się z przenośnika ścianowego 2 i prowadnicy strugowej 4 nastawiać w płaszczyźnie prostopadłej do ich położenia kątowego, przy czym przez każdorazowe położenie kątowe następuje nastawianie poziomu cięcia struga 3. Na fig. 1A zestaw strugowy jest pokazany w swoim neutralnym położeniu sterującym, w którym prowadnica strugowa 4 znajduje się w położeniu, w którym strug 3 swoimi nożami spągowymi 6 tnie na poziomie spągu. Fig. 1B pokazuje sterowanie zestawu strugowego w kierunku zagłębiania, co jest wywołane przez zasilanie ciśnieniowe siłownika nastawczego 7 w kierunku wysuwania. Przy tym przenośnik ścianowy 2 jest podnoszony od strony podsadzkowej w sensie kierunku przeciwnego do wskazówek zegara, przez co prowadnica strugowa 4, zabudowana od strony ścianowej do przenośnika ścianowego 2 tak wychyla się, że strug 3 przy pracy urabiania jest sterowany w sensie zagłębiania.
W ogólności sterowanie wysięgnikowe jest tak wykonane, że jest możliwe sterowanie struga nie tylko w kierunku zagłębiania, ale także wspinania, przy czym sterowanie w kierunku wspinania jest wywoływane przez zasilanie ciśnieniowe siłownika nastawczego 7, w kierunku wsuwania. W każdym położeniu sterującym zestaw strugowy podpiera się, poprzez zespół drągów wysięgnikowych 10, od strony podsadzkowej z tyłu przenośnika ścianowego 2, na obudowie 8.
Jak pokazuje przede wszystkim fig. 2 prowadnica strugowa 4, służąca do prowadzenia przymusowego struga 3 posiada, skierowane od ściany 1, tworzące tor ślizgowy dla struga 3 szyny ślizgowe 15 w znany sposób służą jako ogranicznik cięcia struga 3 i za pomocą których zestaw strugowy podpiera się na spągu 16. Szyny ślizgowe 15 leżą poniżej przykrycia 18 zamykającego od strony ściany 1 kanały łańcuchowe 17 i 18 dla napędzanego łańcucha strugowego. Szyny ślizgowe 15 są nachylone pod kątem ostrym do płaszczyzny spągu 16, przy czym ich wolne końce mogą podpierać się na spągu 16, o ile zestaw strugowy znajduje się w położeniu neutralnym według fig. 1A lub w położeniu zagłębionym według fig. 1B.
Z fig. 2 jest także widoczne, że na szynach ślizgowych 15 są umieszczone czujniki rozpoznające 20 znajdują się w bezpośredniej bliskości spągu 16, na wolnym końcu szyn ślizgowych 15, a mianowicie według fig. 2A w wybraniach kieszeniowych 21. Na długości przenośnika ścianowego 2, a więc na długości zestawu strugowego na szynach ślizgowych 15 odcinków prowadnicy strugowej 4, czujniki rozpoznające 20 są umieszczone w odstępach, które celowo wynoszą około 10-15 m, które mogą być także większe lub mniejsze. Czujniki rozpoznające 20 odczytują bezpośrednio przed ścianą 1 skałę spągową, przy czym ich sygnały pomiarowe są wykorzystywane do sterowania zestawem strugowym, to znaczy do automatycznego nastawiania poziomu cięcia struga 3, przez odpowiednie sterowanie siłownikami nastawczymi 7.
Czujniki rozpoznające 20, odczytujące warstwę graniczną skała spągowa/węgiel stanowią korzystnie optyczne głowice czujnikowe, które są umieszczone na końcach przewodów światłowodowych 22 i odczytują różnice w zdolności odbicia skały spągowej i węgla. Takie optyczne systemy są znane ze wspomnianego opisu patentowego DE nr 3 841 524.
Na figurze 2jestjedynie pokazane, że przewody światłowodowe 22, składające się z wiązki światłowodów, opuszczają czujniki rozpoznające 20, umieszczone w szynie ślizgowej 15, poniżej przenośnika ścianowego 2 i są prowadzone w kierunku jego strony podsadzkowej aż do ich końców 22', prowadzących do elektronicznej jednostki analizującej i sterującej.
Budowa urządzenia sterującego z jednostką analizującą i sterującą jest pokazana na fig. 3. Przewód światłowodowy 22 jest przyłączony do urządzenia 23 do wykrywania sygnałów pomiarowych, doprowadzanych od czujników rozpoznających 20, za pomocą którego jest ustalane położenie zestawu strugowego w odniesieniu do poziomu spągu 16, aby w razie potrzeby umożliwić odpowiednie wysterowanie hydraulicznego siłownika nastawczego 7. Urzą176 378 dzenie 23 jest częścią składową elektronicznej jednostki przeróbki danych 24, która z sygnałów pomiarowych czujników pomiarowych 20 tworzy wartości średnie, przy czym z tych wartości średnich jest utworzony elektryczny sygnał, w sensie sterowania zestawem strugowym w kierunku zagłębiania lub wspinania. Elektroniczny obwód sterujący 25 przerabia sygnały z jednostki przeróbki danych 24 i dostarcza prąd sterujący do elektrohydraulicznego układu sterującego 26, który jest przyłączony do hydraulicznego układu zasilania ciśnieniowego i który zależnie od wyników wartości pomiarowych steruje przez przewód 28 przyporządkowanym siłownikiem nastawiającym 7, w sensie jego wsu- lub wysuwania. Urządzenia 23 do 26 tworzą ogółem elektroniczną jednostkę analizującą i sterującą dla automatycznego sterowania siłownikiem nastawczym, którego zasilanie ciśnieniowe następuje przez elektryczne przełączenie przyporządkowanych zaworów elektromagnetycznych, poprzez elektrohydrauliczny układ sterowania 26, który może być częścią składową elektrohydraulicznego sterowania obudową. Siłownikowi nastawczemu 7 jest przyporządkowane urządzenie 29, które steruje nim przez elektrohydrauliczny układ sterowania 26, poprzez łączące złącze przewodowe 30.
Urządzenie 29 korzystnie jest tak ukształtowane, że ono wywołuje określony skok siłownika nastawczego 7, który w sposób dozowany jest -wsu- lub wysuwany, przy czym celowo w urządzeniu 29 jest wskazywane położenie skoku tłoka siłownika nastawczego 7. Przez przewód 31 łączący urządzenia 25 i 28, przy sterowaniu siłownika nastawczego 7 jest podawane ciśnienie do jego przestrzeni cylindra, a także skok tłoka tego siłownika jako informacja do obwodu sterującego 25, który to ciśnienie i drogę skoku przez złącze przewodowe 32 doprowadza do jednostki przeróbki danych 24, którajak już wspomniano z różnorodnych wartości pomiarowych dostarcza do zestawu struga elektrycznego sygnał zagłębienie lub wspinanie.
Opisany system może pracować jako urządzenie regulujące. Pomiar skoku tłoka siłownika nastawczego 7 odbywa się za pomocą jemu przyporządkowanych nadajników pomiaru drogi, a pomiar ciśnienia przeprowadza się za pomocą nadajników pomiaru ciśnienia.
Istotne jest to, że czujniki rozpoznające 20 odczytują podczas pracy poziom spągu 16, a ich wartości pomiarowe są doprowadzane do elektronicznej jednostki analizującej i sterującej, która z wartości pomiarowych określa kierunek sterowania siłownikiem nastawczym 7, a więc jego sterowania w kierunku zagłębiania lub wspinania i dostarcza sygnały sterujące, które są wykorzystywane do elektrohydraulicznego sterowania siłownikiem nastawczym 7 w kierunku wspinania lub zagłębienia.
Na figurze 4 jest przedstawione automatyczne sterowanie siłownikiem nastawczym 7 za pomocą elektronicznej jednostki analizującej i sterującej. Czujnik rozpoznający 20 jest przez przewód światłowodowy 22 przyłączony do urządzenia 23 do określania danych i jednostki przeróbki danych 24, aby z sygnałów pomiarowych określić dane sterujące do sterowania siłownikiem nastawczym 7, które przez elektryczny przewód 23 są doprowadzane do obwodu sterującego 25, który ze swojej strony przez elektrohydrauliczny układ sterujący 26 i złącze prowadzące 28 je doprowadza do przyporządkowania siłownika nastawczego 7 w sensie sterowania zestawu strugowego do każdorazowego poziomu spągu 16, przy czym skok i położenie tłoka siłownika nastawczego 7 jest określane przez odpowiedni nadajnik wartości pomiarowej i przez przewód 31 jest doprowadzane jako informacja do obwodu sterującego 25, aby wywoływać dokładne sterowanie siłownikiem nastawczym 7.
Jak wspomniano każdemu czujnikowi rozpoznającemu 20, umieszczonemu na wspólnej prowadnicy strugowej 4 może być przyporządkowana elektroniczna jednostka analizująca i sterująca opisanego rodzaju, przy czym ta jednostka steruje albo pojedynczym siłownikiem nastawczym 7, znajdującym się w obszarze odczytywania sektora rozpoznającego lub grupą sąsiadujących siłowników nastawczych 7, również znajdujących się w tym obszarze. Istnieje także możliwość przewidzenia dla wszystkich czujników rozpoznających 20 i wszystkich siłowników nastawczych 7 wspólnej elektronicznej jednostki analizującej i sterującej, za pomocą której pojedyncze siłowniki nastawcze 7 mogą być pojedynczo lub grupowo niezależnie od siebie sterowane według wyników pomiaru czujników rozpoznających 20, rozdzielonych na długości prowadnicy strugowej 4, mianowicie z reguły tak, że zestaw strugowy w czasie pracy urabiania i z postępującą eksploatacją w kierunku strzałki A ciągle pozostaje na poziomie spągu.
Przy uprzywilejowanym zastosowaniu czujników rozpoznających 20 głowic czujnikowych mogą być wykorzystane wszystkie ich ważne cechy postaciowe optycznego systemu, opisanego w opisie nr 3 841 524. Przewód światłowodowy 22, wykonany jako wiązka przewodów zawiera nie tylko przewód dla promieniowania świetlnego, emitowanego przez stację nadawczą, ale także przewód dla odbitego promienia świetlnego, skierowanego do stacji odbiorczej, w obszarze odczytywania odnośnego czujnika rozpoznającego, który jako wartość pomiarowa jest oceniany przez elektroniczną jednostkę analizującą i sterującą i wykorzystany do sterowania siłownikiem nastawczym. Jako źródło światła mogą być wykorzystane emitujące światło diody lub diody laserowe. Źródła światła, względnie stacje nadawcze nie muszą być umieszczone razem z czujnikami rozpoznającymi 20 na prowadnicy strugowej. One są przestrzennie oddalone od czujników rozpoznających, np. umieszczone bezpiecznie po stronie podsadzkowej przenośnika ścianowego 2. Dotyczy to także stacji odbiorczych odbierających odbite światło. Przy zastosowaniu jako czujników rozpoznających optycznych głowic czujnikowych powinny być one zamknięte optycznymi oknami z szafiru lub tp. W każdym przypadku zaleca się umieszczenie czujników rozpoznających 20 w bezpośredniej bliskości spągu na prowadnicy strugowej. Do sterowania zestawem strugowym, względnie urabiającym mogą być stosowane sterowania wysięgnikowe różnych rodzajów budowy albo inne urządzenia sterujące, współpracujące z napędami nastawczymi. Sterowanie poziomem cięcia uprzywilejowanie jest przeznaczone do zestawów urabiających, które są używane w pracy na długim froncie eksploatacji, ale mogą być także stosowane przy pracy na krótkim froncie eksploatacji.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do automatycznego nastawiania poziomu cięcia maszyn urabiających, prowadzonych wzdłuż ściany na prowadnicy, zwłaszcza struga węglowego, za pomocą hydraulicznych siłowników nastawczych, przestawiających prowadnicę do jej położeń prostopadłych, przy zastosowaniu elektronicznej jednostki analizującej i sterującej, przerabiającej sygnały pomiarowe z czujników, do sterowania siłownikami nastawczymi, znamienne tym, że czujniki stanowią czujniki rozpoznające (20), odczytujące warstwę graniczną skały spągowej, które są umieszczone rozdzielnie wzdłuż prowadnicy (4) i przez przewody przenoszące (22) sygnały pomiarowe są przyłączone do elektronicznej jednostki analizującej i sterującej (23 do 26).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujniki rozpoznające (20) stanowią optyczne głowice czujnikowe wykrywające różnorodne zdolności odbicia skały spągowej i węgla.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że czujniki rozpoznające (20) są umieszczone na prowadnicy (4), umieszczonej od strony ściany na przekładalnym przenośniku (2) zestawu urabiającego.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że czujniki rozpoznające (20) są umieszczone na dnie prowadnicy (4), bezpośrednio nad spągiem (16).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że prowadnicę (4) stanowi prowadnica strugowa, która jest zaopatrzona w tor ślizgowy (15) dla struga (3), podpierający się na spągu (16), korzystnie służący jako ogranicznik cięcia struga, na którym są umieszczone czujniki rozpoznające (20).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że czujniki rozpoznające (20) są umieszczone w wybraniach (21) w torze ślizgowym (15).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że czujniki rozpoznające (20) są umieszczone na końcach, od strony ściany, szyn ślizgowych tworzących tor ślizgowy (15).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że czujniki rozpoznające (20) są umieszczone na długości prowadnicy (4) w odstępach od siebie 6-25 m, korzystnie 10-15 m.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że optyczne głowice czujnikowe (20) są przez przewody światłowodowe (22) przyłączone do źródeł światła, np. stacji nadawczych zaopatrzonych w diody emitujące światło lub diody laserowe i stacji odbiorczych odbierających odbite światło, przy czym stacje nadawcze i odbiorcze są umieszczone na prowadnicy (4) lub na przenośniku (2) ją zawierającym, korzystnie od strony podsadzkowej.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że przewody światłowodowe (22) są prowadzone pod przenośnikiem (2) do jego strony podsadzkowej.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każdemu siłownikowi nastawczemu Al lub grupie siłowników jest przyporządkowana elektroniczna jednostka analizująca i sterująca, przerabiająca sygnały pomiarowe przyporządkowanych czujników rozpoznających (20), zawierająca elektrohydrauliczny układ sterowania siłownikiem nastawczym (7).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że jednostka analizująca i sterująca jest zaopatrzona w elektroniczne urządzenie (24) do określania wartości średniej z sygnałów pomiarowych, a siłownik nastawczy (7) jest sterowany według wartości średniej.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że siłownikowi nastawczemu (7) są przyporządkowane nadajniki wartości pomiarowej określające jego skok tłoka, które przez przewód przenoszący sygnały nadajników są przyłączone do jednostki analizującej i sterującej, która steruje dozująco skokiem tłoka siłownika nastawczego (7).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że siłowniki nastawcze (7) są częścią składową sterowania wysięgnikowego, które jest utworzone przez mechanizm kroczący jedno176 378 stek obudowy (8), przy czym zespół drągów wysięgnikowych (10), przyłączony przegubowo do przenośnika (2) jest podparty i prowadzony w przyporządkowanej jednostce obudowy (8).
PL95308340A 1994-04-27 1995-04-25 Urządzenie do automatycznego nastawiania poziomu cięcia maszyn urabiających PL176378B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4414578A DE4414578C2 (de) 1994-04-27 1994-04-27 Vorrichtung zur automatischen Einstellung des Schneidhorizontes einer Bergbau-Gewinnungsanlage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL308340A1 PL308340A1 (en) 1995-10-30
PL176378B1 true PL176378B1 (pl) 1999-05-31

Family

ID=6516496

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95308340A PL176378B1 (pl) 1994-04-27 1995-04-25 Urządzenie do automatycznego nastawiania poziomu cięcia maszyn urabiających

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5553925A (pl)
CZ (1) CZ283813B6 (pl)
DE (1) DE4414578C2 (pl)
PL (1) PL176378B1 (pl)
RU (1) RU2107162C1 (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6781130B2 (en) 1999-12-23 2004-08-24 Geosteering Mining Services, Llc Geosteering of solid mineral mining machines
DE102005005869B4 (de) * 2005-02-09 2007-10-04 Rag Ag Verfahren zum Steuern einer Gewinnungsmaschine in Betrieben des untertägigen Steinkohlenbergbaus
DE202007006122U1 (de) 2007-04-26 2008-06-26 Bucyrus Dbt Europe Gmbh Einrichtung zur Ermittlung des Schnitthorizonts einer Bergbaugewinnungsanlage und Rinnenelement hierfür
US8608248B2 (en) * 2008-02-19 2013-12-17 RAG Aktiengesselschaft AG Method for controlling longwall operations using boundary layer recognition
CN101970796B (zh) * 2008-02-19 2013-07-24 拉格股份公司 在煤矿开采的刨煤机作业中自动建立确定的工作面开口的方法
DE102008047582B3 (de) * 2008-09-17 2010-02-04 Rag Aktiengesellschaft Strebausrüstung mit einem höhenverstellbar auf dem Strebförderer geführten Walzenschrämlader
UA98900C2 (ru) * 2008-12-17 2012-06-25 Раг Акциенгезельшафт Способ установки автоматической системы управления уровнем струга в струговых выемках угольной промышленности
US8157330B2 (en) * 2009-04-30 2012-04-17 Joy Mm Delaware, Inc. Method and apparatus for maintaining longwall face alignment
US8708421B2 (en) * 2009-08-20 2014-04-29 Rag Aktiengesellschaft Method for producing a face opening using automated systems
US8523287B2 (en) 2010-09-22 2013-09-03 Joy Mm Delaware, Inc. Guidance system for a mining machine
US9587491B2 (en) 2010-09-22 2017-03-07 Joy Mm Delaware, Inc. Guidance system for a mining machine
CN103827443B (zh) 2011-08-03 2017-08-11 乔伊·姆·特拉华公司 采掘机的稳定系统
JP5758739B2 (ja) * 2011-08-12 2015-08-05 株式会社イシダ 搬送装置
CN103174449B (zh) * 2013-03-28 2015-12-23 北京天地玛珂电液控制系统有限公司 一种使用煤岩识别处理器的煤岩识别方法
CN103233735B (zh) * 2013-05-08 2016-02-10 北京天地玛珂电液控制系统有限公司 一种煤岩界面识别手持系统
DE102013215036A1 (de) * 2013-07-31 2015-02-05 Marco Systemanalyse Und Entwicklung Gmbh Gewinnungsanlage und Verfahren zur Horizontsteuerung
CN104695956B (zh) * 2014-12-31 2017-06-06 中国矿业大学 采煤机智能推移控制装置和方法
CN105783912B (zh) * 2016-03-07 2019-01-11 中国矿业大学 一种基于销轨应力变化的采煤机无线定位系统及方法
CN106986142B (zh) * 2017-01-23 2018-10-19 中国矿业大学 基于拉压力传感器综采面刮板输送机自动调直装置及方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1088845A (en) * 1963-08-02 1967-10-25 Coal Industry Patents Ltd Means for determining the position of a mining machine in a mineral seam
SU280396A1 (ru) * 1969-04-07 1976-05-25 Институт горного дела им.А.А.Скочинского Регул тор дл автоматического управлени угледобывающими комбайнами
DE2106443C3 (de) * 1971-02-11 1978-06-08 Gewerkschaft Eisenhuette Westfalia, 4670 Luenen Hobelführungseinrichtung
SU592982A1 (ru) * 1973-06-07 1978-02-15 Государственный проектно-конструкторский и экспериментальный институт угольного машиностроения Устройство дл регулировани выемочных машин по гипсометрии почвы пласта
DE2534325C3 (de) * 1975-07-31 1982-03-04 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Einrichtung zur Niveausteuerung einer Gewinnungsmaschine, insbesondere eines Hobels
DE3338114A1 (de) * 1983-10-20 1985-05-02 Bergwerksverband Gmbh, 4300 Essen Verfahren zur automation einer schaelenden oder schneidenden gewinnungsanlage
DE3509868A1 (de) * 1984-03-24 1985-10-10 NLW Fördertechnik GmbH, 4232 Xanten Kohlenhobel, dessen hobelkoerper mit schaelwerkzeugen und hoehenverstellbaren bodenmeisseln ausgeruestet ist
DE3841524A1 (de) * 1987-12-17 1989-06-29 Ruhrkohle Ag Vorrichtung zum erkennen des schneidhorizontes fuer gewinnungsmaschinen
DE9207576U1 (pl) * 1991-07-19 1992-08-20 Bergwerksverband Gmbh, 4300 Essen, De
DE4234720C2 (de) * 1992-10-15 2003-06-12 Dbt Gmbh Verfahren und Einrichtung zur Niveausteuerung einer Hobelanlage

Also Published As

Publication number Publication date
DE4414578C2 (de) 2003-02-13
DE4414578A1 (de) 1995-11-02
CZ99995A3 (en) 1995-12-13
US5553925A (en) 1996-09-10
CZ283813B6 (cs) 1998-06-17
RU2107162C1 (ru) 1998-03-20
RU95106485A (ru) 1997-01-27
PL308340A1 (en) 1995-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL176378B1 (pl) Urządzenie do automatycznego nastawiania poziomu cięcia maszyn urabiających
RU2422635C1 (ru) Устройство для определения линии резания системы выемки при проходке и элемент рештака для нее
US9803477B2 (en) Fiber optic shape sensing adapted to cutter module of highwall miner
US6781130B2 (en) Geosteering of solid mineral mining machines
US20080230270A1 (en) Arrangement for Positioning Rock Drilling Rig on Drilling Site
CA2252352C (en) A ballast grading machine
AU2015233890A1 (en) Longwall face support in an underground mine
US4537263A (en) Method and means for adjusting the feed support of a rock drilling unit into a given distance from the drilling location
GB2438558A (en) Mining device
CN103711487B (zh) 凿岩设备和定位凿岩单元的方法
US4262964A (en) System for detecting interfaces between mineral seams and the surrounding earth formations
FI80323B (fi) Foerfarande och anordning foer styrning av bergborrning.
Stentz et al. Position measurement for automated mining machinery
AU2011293198B2 (en) Mineral seam detection for surface miner
KR101712782B1 (ko) 실린더 변위 측정 장치 및 이를 포함하는 굴삭기
EP1632749B1 (fr) Procédé et dispositf pour contrôler le creusement d'une excavation allongée dans un terrain
US4934757A (en) Control of mineral mining machines
GB2121852A (en) Mining equipment
US4111487A (en) Underground mining machine with longwall guidance system
JPS5833695A (ja) シ−ルド機によるトンネルの自動掘進工法
CA2441621C (en) Geosteering of solid mineral mining machines
WO2023156213A1 (en) Apparatus for position detection, mine vehicle and method
GB2092207A (en) Improvements in or relating to mining systems
KR20080113338A (ko) 광파 프리즘 자동개폐장치 및 그 제어방법
JPH0613898Y2 (ja) さく孔装置のフィード長表示装置