PL175749B1 - Osłona kabiny prysznicowej lub wanny - Google Patents

Osłona kabiny prysznicowej lub wanny

Info

Publication number
PL175749B1
PL175749B1 PL95316946A PL31694695A PL175749B1 PL 175749 B1 PL175749 B1 PL 175749B1 PL 95316946 A PL95316946 A PL 95316946A PL 31694695 A PL31694695 A PL 31694695A PL 175749 B1 PL175749 B1 PL 175749B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
spring
support
section
cover
Prior art date
Application number
PL95316946A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316946A1 (en
Inventor
Jean Marielle
Original Assignee
Motte Sa Atel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Motte Sa Atel filed Critical Motte Sa Atel
Publication of PL316946A1 publication Critical patent/PL316946A1/xx
Publication of PL175749B1 publication Critical patent/PL175749B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47KSANITARY EQUIPMENT NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; TOILET ACCESSORIES
    • A47K3/00Baths; Douches; Appurtenances therefor
    • A47K3/28Showers or bathing douches
    • A47K3/30Screens or collapsible cabinets for showers or baths
    • A47K3/36Articulated screens
    • A47K3/362Articulated screens comprising sliding and articulated panels
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47KSANITARY EQUIPMENT NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; TOILET ACCESSORIES
    • A47K3/00Baths; Douches; Appurtenances therefor
    • A47K3/28Showers or bathing douches
    • A47K3/30Screens or collapsible cabinets for showers or baths
    • A47K3/36Articulated screens
    • A47K2003/365Liftable articulated screens to be swung over the faucets and against the wall

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Devices For Medical Bathing And Washing (AREA)
  • Residential Or Office Buildings (AREA)
  • Bathtubs, Showers, And Their Attachments (AREA)
  • Domestic Plumbing Installations (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)
  • Sink And Installation For Waste Water (AREA)

Abstract

1. Oslona kabiny prysznicowej lub w anny za- wierajaca co najmniej jed n a scianke z ram a z ksztal- towników utrzym ujaca szybe, która to scianka jest zamontowana suw liwie wzdluz przymocowanego do oscieznicy ksztaltownika nasciennego za posrednic- twem ksztaltownika posredniego, n a którym je st ona zamontowana z uzyciem polaczenia obrotowego, przy czym ta scianka opiera sie o brzeg w anny w pozycji dolnej, a jest podniesiona i zlozona przy oscieznicy nad kranam i w pozycji górnej, oslona zas je st wyposazona w uklad wspomagania podnoszenia zawierajacy spre- zyne o sile oddzialywania ku górze n a ksztaltownik posredni nieco wiekszej od ciezaru scianki, korzystnie w postaci m echanizm u pneum atycznego, która to sprezyna znajduje sie w ksztaltowniku nasciennym 1 jest ograniczona w stanie scisnietym przez elementy podporowe umieszczone odpowiednio n a ksztaltow ni- ku posrednim lub ksztaltow niku nasciennym , zna- m ienna tym, ze oslona Jest wyposazona w zespól elementów (24, 26, 28, 30) odchylajacyh sile dziala- nia sprezyny (20) od p u n k tu podparcia n a podporze (24) znajdujacej sie n a ksztaltow niku posrednim (12) do punktu podparcia n a ograniczniku (26) znajduja- cym sie n a ksztaltowniku nasciennym ( 1 0) gdy oslona jest opuszczona do pozycji dolnej. FIG. 3 FIG. 4 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest osłona kabiny prysznicowej lub wanny, umożliwiająca stosowanie wanny jako miejsca brania prysznica.
Znane są osłony przeznaczone do wyposażenia wanien w celu zabezpieczenia przed rozlewaniem wody poza wannę. Osłony te zawierają jedną lub kilka ścianek połączonych ze sobą przesuwnie i ewentualnie obrotowo, które można umieszczać na brzegu wanny lub, alternatywnie podnosić i składać przy ościeżnicy powyżej kranów. Podnoszenie ścianki lub ścianek przez użytkownika ułatwia sprężyna, np. teleskop gazowy.
175 749
Ważne jest, aby kontakt ścianki z brzegiem wanny był szczelny i aby osłona naciskała całym swym ciężarem, dociskając uszczelkę na dolnej stronie ścianki, a zatem by w pozycji dolnej ścianki sprężyna nie wywierała nacisku przeciwnego dociskaniu uszczelki; ważne jest także usunięcie ewentualnej niedokładności w ustawieniu kątowym pomiędzy ościeżnicą a brzegiem wanny.
Zgodna z wynalazkiem osłona kabiny prysznicowej lub wanny zawiera co najmniej jedną ściankę z ramą z kształtowników utrzymującą szybę, która to ścianka jest zamontowana suwliwie wzdłuż przymocowanego do ościeżnicy kształtownika naściennego za pośrednictwem kształtownika pośredniego, na którym jest ona zamontowana z użyciem połączenia obrotowego, przy czym ta ścianka opiera się o brzeg wanny w pozycji dolnej, a jest podniesiona i złożona przy ościeżnicy nad kranami w pozycji górnej, osłona zaś jest wyposażona w układ wspomagania podnoszenia zawierający sprężynę o sile oddziaływania ku górze na kształtownik pośredni nieco większej od ciężaru ścianki, korzystnie w postaci mechanizmu pneumatycznego, która to sprężyna znajduje się w kształtowniku naściennym i jest ograniczona w stanie ściśniętym przez elementy podporowe umieszczone odpowiednio na kształtowniku pośrednim lub kształtowniku naściennym, przy czym ta osłona charakteryzuje się tym, że jest wyposażona w zespół elementów odchylających siłę działania sprężyny od punktu podparcia na podporze znajdującej się na kształtowniku pośrednim do punktu podparcia na ograniczniku znajdującym się na kształtowniku naściennym gdy osłona jest opuszczona do pozycji dolnej.
Dzięki takiemu rozwiązaniu sprężyna nie wywiera siły działającej do góry na osłonę w położeniu dolnym, co umożliwia swobodne spoczywanie osłony całym swym ciężarem na brzegu wanny.
Korzystnie ten zespół odchylający umożliwiają rozkładanie siły działania użytkownika przemieszczającego osłonę w celu jej podniesienia lub opuszczenia na siłę pionową powodującą przemieszczenie osłony i na siłę prostopadłą do głównego kierunku sprężyny powodującą poprzeczne przemieszczenie sprężyny.
Zespół elementów odchylających działa automatycznie, umieszczając sprężynę albo w kontakcie z podporą na kształtowniku pośrednim, albo w kontakcie z ogranicznikiem na kształtowniku naściennym, w zależności od kierunku przesuwania osłony. Tak więc użytkownik dysponuje układem wspomagającym podnoszenie osłony, który uruchamia się podczas podnoszenia osłony lub, alternatywnie, wyłącza się podczas jej opuszczania, bez konieczności zajmowania się nim przez użytkownika, to znaczy wykonywania dodatkowych czynności przy przystępowaniu do podnoszenia czy opuszczenia osłony.
Korzystnie zespół elementów odchylających zawiera przeciwstawne, nachylone płaszczyzny oparcia rozmieszczone odpowiednio na ograniczniku na kształtowniku naściennym i na podporze na kształtowniku pośrednim, przy czym odległość poprzeczna pomiędzy ogranicznikiem na kształtowniku naściennym a podporą na kształtowniku pośrednim jest mniejsza od średnicy sprężyny, dzięki czemu sprężyna pod naciskiem wywieranym przez użytkownika do góry lub do dołu ześlizguje się wzdłuż jednej z nachylonych płaszczyzn i w rezultacie przemieszcza się albo ku ogranicznikowi na kształtowniku naściennym, albo ku podporze podnośnika ścianki, z tym, że oparcie się albo o ogranicznik na kształtowniku naściennym albo o podporę na kształtowniku pośrednim następuje gdy odpowiednio ogranicznik lub podpora znajduje się nad sprężyną.
Możliwejest także, bez odchodzenia od ogólnej zasady, opisanej powyżej aby wspomniane nachylone płaszczyzny były wypukłe lub płaskie i znajdowały się na częściach sprężyny opierających się o ogranicznik i o podporę podnośnika osłony i/lub na ograniczniku i podporze; względnie aby w przypadku zamocowania zawiasowego osłony pomiędzy kształtownikiem pośrednim a kształtownikiem naściennym ścianka była zamontowana przesuwnie wzdłuż kształtownika pośredniego, a sprężyna przy podnoszeniu opierała się o kształtownik pośredni i o ściankę, a zatem by korzystne względne położenie elementów odchylających odnosiło się do kształtownika pośredniego i do znajdującego się naprzeciw niego kształtownika ramy ścianki, analogicznie jak to zostało opisane odpowiednio dla kształtownika naściennego i dla kształtownika pośredniego.
175 749
Niniejszy wynalazek stanie się bardziej zrozumiały po zapoznaniu się z poniższym szczegółowym opisem korzystnej postaci wynalazku, w odniesieniu do załączonego rysunku, na którym: fig. 1 i 2 przedstawiają osłonę według wynalazku w trakcie użytkowania, fig. 3 i 4 przedstawiają schematycznie kolejne etapy działania korzystnej postaci wynalazku, fig. 5 i 6 przedstawiają przekroje odpowiednio podłużny i poprzeczny osłony według wynalazku w jej korzystnej postaci pokazanej na poprzednich schematach, fig. 7 przedstawia szczegół z fig. 6, a fig. 8 przedstawia perspektywiczny widok częściowy, z częściowym wyrwaniem, osłony pokazanej na poprzednich figurach.
Zgodnie z fig. 1i 2 wannajest wyposażona w osłonę złożoną z kilku ścianek 4, połączonych ze sobą przegubowo i utworzonych z szyby 6 utrzymywanej przez ramę 8 z kształtowników. Lewa skrajna ścianka 4 jednym swym brzegiem jest zamontowana suwliwie wzdłuż kształtownika naściennego 10 za pośrednictwem kształtownika pośredniego 12, do którego jest zamontowana z użyciem połączenia obrotowego 14 w taki sposób, że ścianki 4 mogą być albo opuszczone do pozycji dolnej, w której opierają się o brzeg 16 wanny 2 (fig. 1), albo być podniesione do pozycji górnej w celu założenia nad kranami 18 (fig. 2).
Na fig. 5 i 6 sprężyna 20 (w tym przypadku mechanizm gazowy) działa siłą przewyższającą ciężar osłony dla ułatwienia użytkownikowi jej podnoszenia, przy czym sprężyna 20 jest umieszczona w kształtowniku naściennym 10 i opiera się z jednej strony o element 26 zamocowany na kształtowniku naściennym, a z drugiej strony o element 24 znajdujący się na kształtowniku pośrednim 12. Aby ścianki 4 tworzące osłonę opierały się szczelnie o brzeg wanny 2, stosuje się zgodnie z wynalazkiem rozwiązanie przerywające oddziaływanie sprężyny 20 na osłonę w taki sposób, aby osłona w sposób naturalny opierała się całym swoim ciężarem o brzeg 16 wanny 2.
Zgodnie z fig. 3 i 4 punkt przyłożenia siły sprężyny 20 przemieszcza się między dwoma punktami podparcia, od podpory 24 umieszczonej na kształtowniku pośrednim 12 do ogranicznika 26 znajdującego się na kształtowniku naściennym 10. Przeciwstawne płaszczyzny oparcia 28 i 30 znajdują się odpowiednio na ograniczniku 26 i na podporze 24 sprężyny 20 na kształtowniku pośrednim 12. Należy zwrócić uwagę, że poprzeczna odległość d pomiędzy ogranicznikiem 26 a podporą 24 jest mniejsza od średnicy sprężyny 20. Płaszczyzny oparcia 28 i 30 działają poprzecznie na sprężynę 20 i przemieszczają ją albo pod ogranicznik 26, pod wpływem ruchu pośredniego kształtownika 12 do dołu (strzałka 1), jak to zaznaczono na fig. 4 oraz linią przerywaną na fig. 5 i 8, albo pod podporę 24, pod wpływem ruchu pośredniego kształtownika 12 w kierunku do góry (strzałka 3), jak to zaznaczono na fig. 3, 5 i 8.
Tak ukształtowana osłona 4 zostaje automatycznie uwolniona od działania wszelkich sił skierowanych w górę, co pozwala jej na swobodne oparcie się na brzegu 16 wanny 2 po opuszczeniu osłony przez użytkownika, natomiast podczas podnoszenia osłona automatycznie znajduje się pod działaniem siły wywieranej przez sprężynę 20.
Rozumie się, że dla naturalnego oparcia osłony 4 na brzegu wanny wystarczy zmienić punkt przyłożenia siły rozpierającej sprężyny 20 wywieranej przez nią na ściankę 4 i że obecność ogranicznika 22 na drodze przemieszczania się sprężyny 20, która bez jego obecności sprężyłaby się całkowicie, pozwala na umieszczenie od nowa sprężyny 20 w pozycji umożliwiającej podniesienie ścianki 4.
Figura 5 - 8 przedstawiają korzystną postać wynalazku, zgodnie z którą nachylone płaszczyzny 28 i 30 są umieszczone na ograniczniku 26 i na podporze 24, przy czym ogranicznik 26 znajdujący się na kształtowniku naściennym 10 stanowi pręt o przekroju wzdłużnym w kształcie trapezu, wykonany np. z tworzywa sztucznego i rozciągający się na długość zasadniczo odpowiadającą długości sprężyny 20, podtrzymujący ją wzdłuż jej osi rozprężania, a więc pozwalający uniknąć zgięcia się sprężyny 20 gdy ścianka 4 znajduje się w' pozycji górnej, przy czym pręt 26 jest najkorzystniej wymienny, np. łączony przez klejenie, i umieszczony w pierwszej szczelinie 32 w kształtowniku naściennym 10, natomiast podpora 24 podnośnika ścianki 4 ma kształt krótkiego pręta o przekroju wzdłużnym w kształcie trapezu i jest zamocowana wymiennie, np. przyśrubowana, do zewnętrznej ściany pośredniego kształtownika 12, zamontowanego suwliwie w drugiej szczelinie 34 usytuowanej w kształtowniku naściennym 10 naprzeciw pierwszej szczeliny 32.
175 749
Zgodnie z inną postacią wynalazku pośredni kształtownik 12 jest prowadzony z luzem wzdłuż drugiej szczeliny 34 przy pomocy układu 36 pary rolek zamontowanych na każdym z jego końców.
Dzięki temu uzyskuje się pełne uszczelnienie pomiędzy zespołem osłony a brzegiem 16 wanny 2, nawet przy złym ustawieniu kątowym pomiędzy ościeżnicą 38, a brzegiem 16 wanny 2, ze względu na to, że każda ścianka 4 ma możliwość właściwego oparcia się o brzeg 16 wanny 2 dzięki wspomnianemu luzowi.
Na fig. 7 uwidoczniono pomysłową konstrukcję układu 36 rolek 40 i 42 połączonych ze sobą uchwytem łatwo samonastawnym.
175 749
175 749
FIG. 8
175 749
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Osłona kabiny prysznicowej lub wanny zawierająca co najmniej jedną ściankę z ramą z kształtowników utrzymującą szybę, która to ścianka jest zamontowana suwliwie wzdłuż przymocowanego do ościeżnicy kształtownika naściennego za pośrednictwem kształtownika pośredniego, na którym jest ona zamontowana z użyciem połączenia obrotowego, przy czym ta ścianka opiera się o brzeg wanny w pozycji dolnej, a jest podniesiona i złożona przy ościeżnicy nad kranami w pozycji górnej, osłona zaś jest wyposażona w układ wspomagania podnoszenia zawierający sprężynę o sile oddziaływania ku górze na kształtownik pośredni nieco większej od ciężaru ścianki, korzystnie w postaci mechanizmu pneumatycznego, która to sprężyna znajduje się w kształtowniku naściennym i jest ograniczona w stanie ściśniętym przez elementy podporowe umieszczone odpowiednio na kształtowniku pośrednim lub kształtowniku naściennym, znamienna tym, że osłona jest wyposażona w zespół elementów (24, 26,28, 30) odchylającyh siłę działania sprężyny (20) od punktu podparcia na podporze (24) znajdującej się na kształtowniku pośrednim (12) do punktu podparcia na ograniczniku (26) znajdującym się na kształtowniku naściennym (10) gdy osłona jest opuszczona do pozycji dolnej.
  2. 2. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że zespół elementów odchylających zawiera elementy (28,30) rozkładające siłę działania użytkownika przemieszczającego osłonę w celu jej podniesienia lub opuszczenia na siłę pionową powodującą przemieszczenie ścianki (4) osłony i na siłę prostopadłą do głównego kierunku przemieszczania się sprężyny (20) powodującą poprzeczne przemieszczenie sprężyny (20).
  3. 3. Osłona według zastrz.2, znamienna tym, że zespół elementów odchylających zawiera przeciwstawne, nachylone płaszczyzny oparcia (28,30) znajdujące się odpowiednio na ograniczniku (26) i na podporze (24) podnośnika ścianki (4), przy czym poprzeczna odległość (d) pomiędzy ogranicznikiem (26) a podporą (24) jest mniejsza od średnicy sprężyny (20).
  4. 4. Osłona według zastrz. 3, znamienna tym, że ogranicznik (26) znajdujący się na kształtowniku naściennym (10) stanowi wydłużony pręt o przekroju wzdłużnym w kształcie trapezu, rozciągający się na długość zasadniczo odpowiadającą długości sprężyny (20), przy czym ogranicznik (26) jest umieszczony w szczelinie (32) wewnątrz kształtownika naściennego (10), a podporę (24) podnośnika ścianki (4) stanowi krótki pręt o przekroju wzdłużnym w kształcie trapezu, rozłącznie zamocowany do zewnętrznej ściany kształtownika pośredniego (12) zamontowanego suwliwie w szczelinie (34) znajdującej się w kształtowniku naściennym (10) naprzeciw szczeliny (32).
  5. 5. Osłona według zastrz. 4, znamienna tym, że pośredni kształtownik (12) jest prowadzony z luzem wzdłuż drugiej szczeliny (34) za pośrednictwem układu 36 pary rolek (40, 42) zamontowanych na każdym z jego końców.
PL95316946A 1994-04-13 1995-04-11 Osłona kabiny prysznicowej lub wanny PL175749B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9404751A FR2718630B1 (fr) 1994-04-13 1994-04-13 Paroi pour cabines de douche ou baignoire.
PCT/FR1995/000457 WO1995028117A1 (fr) 1994-04-13 1995-04-11 Moyens d'assistance pour paroi pour cabine de douche ou baignoire

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316946A1 PL316946A1 (en) 1997-02-17
PL175749B1 true PL175749B1 (pl) 1999-02-26

Family

ID=9462331

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95316946A PL175749B1 (pl) 1994-04-13 1995-04-11 Osłona kabiny prysznicowej lub wanny

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0755211B1 (pl)
AT (1) ATE167032T1 (pl)
CZ (1) CZ288959B6 (pl)
DE (1) DE69502948T2 (pl)
ES (1) ES2120199T3 (pl)
FR (1) FR2718630B1 (pl)
HU (1) HU219643B (pl)
PL (1) PL175749B1 (pl)
SI (1) SI9520040A (pl)
SK (1) SK284257B6 (pl)
TW (1) TW262377B (pl)
WO (1) WO1995028117A1 (pl)
ZA (1) ZA952968B (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2795616B1 (fr) * 1999-07-01 2001-09-14 Motte Atel Pare-douche destine a equiper un bac, tel qu'une baignoire
GB0024816D0 (en) * 2000-10-10 2000-11-22 Esl Healthcare Ltd Shower screen
FR2882643B1 (fr) * 2005-03-07 2009-12-25 Aquaproduction Dispositif de translation verticale de volet relevable et pivotant de baignoire

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2613208B1 (fr) * 1987-04-03 1989-06-16 Marielle Jean Profile pour la realisation d'une structure de panneau de baignoire, et structure realisee avec le profile
DE8717341U1 (pl) * 1987-05-25 1988-09-01 Kusto Gmbh, 5760 Arnsberg, De
FR2627225A1 (fr) * 1988-02-11 1989-08-18 Borstcher Georges Panneau a double mouvement pour cabines de douche
FR2675988B1 (fr) * 1991-04-30 1993-09-03 Motte Sa Ateliers Agencement de panneaux composant un ecran pour baignoire ou bac de douche.
FR2683441A1 (fr) * 1991-11-07 1993-05-14 Borstcher Georges Pare-douche pour appareil sanitaire.
DE4202757C1 (pl) * 1992-01-31 1993-04-08 Altura Leiden Holding B.V., Maastricht, Nl

Also Published As

Publication number Publication date
WO1995028117A1 (fr) 1995-10-26
CZ288959B6 (cs) 2001-10-17
EP0755211B1 (fr) 1998-06-10
ZA952968B (en) 1996-03-19
SK284257B6 (sk) 2004-12-01
EP0755211A1 (fr) 1997-01-29
HU9602810D0 (en) 1996-12-30
FR2718630B1 (fr) 1996-09-27
HU219643B (hu) 2001-06-28
TW262377B (en) 1995-11-11
DE69502948T2 (de) 1999-03-18
FR2718630A1 (fr) 1995-10-20
DE69502948D1 (de) 1998-07-16
HUT77750A (hu) 1998-07-28
CZ295096A3 (en) 1997-03-12
ES2120199T3 (es) 1998-10-16
SK128396A3 (en) 1997-10-08
ATE167032T1 (de) 1998-06-15
PL316946A1 (en) 1997-02-17
SI9520040A (en) 1997-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2331822A (en) Folding closure for recess tub shower bath
PL175749B1 (pl) Osłona kabiny prysznicowej lub wanny
JPH0212576B2 (pl)
KR920020051A (ko) 절첩식문 또는 창문등의 패널의 밀폐장치
JPH038204B2 (pl)
US2980921A (en) Swimming pool cover
EP1190654B1 (en) A shower enclosure
GB1590202A (en) Balancing arrangements for up-and-over doors
EP0515763A1 (en) Bath screen lock
CA1278799C (en) Device for actuating a tip-up or sectional door
JP3613042B2 (ja) 収納体
JPH0448314Y2 (pl)
EP0369884B1 (fr) Paroi repliable de cabine de douche pouvant former miroir de salle de bain
TW402656B (en) Sliding door open/close device
GB2285217A (en) Pivotally mounted shower screen with vertically sliding panel
KR960706590A (ko) 연속 조정가능한 형상코팅 블레이드용 배킹 바아(continuous adjustable backing bar for profiling coater blade)
KR200188401Y1 (ko) 휴대용 제도대
JPS5854121Y2 (ja) 浴中気泡発生機の配管装置
EP0997095B1 (en) Shower screens
KR900004165Y1 (ko) 경첩
EP0330014A1 (en) Movable shower screen for bathtubs
JP2599350Y2 (ja) 浴槽装置
JPS645016Y2 (pl)
JPH0336686Y2 (pl)
JPS6240070Y2 (pl)