PL175062B1 - Pomieszczenie dla zwierząt - Google Patents

Pomieszczenie dla zwierząt

Info

Publication number
PL175062B1
PL175062B1 PL94314261A PL31426194A PL175062B1 PL 175062 B1 PL175062 B1 PL 175062B1 PL 94314261 A PL94314261 A PL 94314261A PL 31426194 A PL31426194 A PL 31426194A PL 175062 B1 PL175062 B1 PL 175062B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gutters
bottom plate
collecting chamber
gutter
room according
Prior art date
Application number
PL94314261A
Other languages
English (en)
Other versions
PL314261A1 (en
Inventor
Johannus S. J. Wolters
Jozef W. M. Wolbrink
Original Assignee
Wolters Holding Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wolters Holding Bv filed Critical Wolters Holding Bv
Publication of PL314261A1 publication Critical patent/PL314261A1/xx
Publication of PL175062B1 publication Critical patent/PL175062B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K1/00Housing animals; Equipment therefor
    • A01K1/01Removal of dung or urine, e.g. from stables
    • A01K1/0103Removal of dung or urine, e.g. from stables of liquid manure
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C3/00Treating manure; Manuring

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Housing For Livestock And Birds (AREA)
  • Cold Cathode And The Manufacture (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Abstract

1. Pomieszczenie dla zwierzat zaopatrzo- ne w podloge majaca odprowadzenie mierz- wy i gnojówki do komory zbiorczej, usytuowanej ponizej kratki podlogowej i ma- jacej dno uksztaltowane z rynien rozmiesz- czonych równolegle wzgledem siebie, z których kazda ma dwie scianki boczne pola- czone powierzchnia denna oraz otwarty wierzch, przy czym rynny tworza plyte denna pokrywajaca cale dno komory zbiorczej, zna- mienne tym, ze rynny (10, 44) maja profil V, ze sciankami bocznymi pochylonymi wzgle- dem siebie pod katem i powierzchnia denna rynny (10, 44), wezsza w stosunku do otwar- tego górnego jej konca, przy czym rynny (10, 44) sa ze soba polaczone górnymi czesciami od- powiednich scianek bocznych. FIG. 1 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pomieszczenie dla zwierząt.
Z amerykańskiego opisu patentowego nr 4 520 759 znane jest pomieszczenie dla zwierząt zaopatrzone w podłogę z płytkimi dołkami. Dno pomieszczenia zaopatrzone jest w kratki, poniżej których rozmieszczone są sekcje denne, przy czym sekcje denne ukształtowane są tak, że powstaje pewna liczba rynien rozmieszczonych równolegle względem siebie. Zadaniem rynien jest odprowadzanie gnojówki i mierzwy do zbiornika magazynującego, czyli dołu szlamowego. Dno każdej z rynien ma lekkie nachylenie, dla ułatwienia odpływu. Między rynnami znajdują się żebra do podparcia kratek rozmieszczonych w poprzek rynien. Te kratki stanowią podłogę pomieszczenia, po której mogą chodzić zwierzęta.
Wadą tego znanego pomieszczenia dla zwierząt jest to, że mierzwa może zatrzymywać się między kratkami i górnymi krawędziami żeber wsporczych. Ponadto, gnojówka bądź rzadka frakcja mierzwy może przeciekać przez szwy utworzone między sąsiednimi elementami dennymi i ścianami dołu oraz elementami dennymi komory poniżej rynien. W wyniku tego następuje zanieczyszczenie podglebia dołu, zwłaszcza jeżeli pod sekcjami podłogowymi nie ma podłogi, lub jej grubość jest niedostateczna.
175 062
Ponadto, rynny ukształtowane są w taki sposób, że nie osiąga się optymalnej redukcji powierzchni odparowania gnojówki i mierzwy, ponieważ rynny są, korzystnie, wykonane z betonu, i nie mają gładkich ścianek, tak że mierzwa może do tych ścianek przywierać.
Znane są pomieszczenia dla inwentarza żywego, na przykład świń, krów itp., w których mierzwa i szlam zbierane są na przykład w płytkich dołach. W regularnych odstępach czasu, na przykład dwa razy dziennie, te płytkie doły następnie są oczyszczane przez spłukiwanie dużą ilością płynu, a mierzwa i szlam są magazynowane w celu rozpryskania, po pewnym czasie, na polu. W miarę zwiększania się inwentarza żywego, w sposób bardziej czy mniej intensywny, powstaje coraz więcej mierzwy i szlamu. Stwierdzono, iż powoduje to silne zakwaszenie środowiska i otoczenia naturalnego. Zakwaszanie nasilają związki siarki i azotu, z których jednym jest amoniak.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie pomieszczenia dla zwierząt z zastosowaniem urządzeń, za pomocą których można w sposób znaczący zmniejszyć emisję amoniaku.
Pomieszczenie dla zwierząt zaopatrzone w podłogę mającą odprowadzenie mierzwy i gnojówki do komory zbiorczej, usytuowanej poniżej kratki podłogowej i mającej dno ukształtowane z rynien rozmieszczonych równolegle względem siebie, z których każda ma dwie ścianki boczne połączone powierzchnią denną oraz otwarty wierzch, przy czym rynny tworzą płytę denną pokrywającą całe dno komory zbiorczej według wynalazku, charakteryzuje się tym, że rynny mają profil V, ze ściankami bocznymi pochylonymi względem siebie pod kątem i powierzchnią denną rynny węższą w stosunku do otwartego górnego jej końca, przy czym rynny są ze sobą połączone górnymi częściami odpowiadających ścianek bocznych.
Korzystnie, ścianki rynien są pochylone względem płaszczyzny poziomej pod kątem, zawartym między około 45°, a około 80°, przy czym rynna ma powierzchnię denną zaokrągloną o promieniu od około 7 cm do około 12 cm.
Korzystnie, płyta denna zawiera płyty sekcyjne zachodzące na siebie na końcach, w kierunku wzdłużnym rynny, i ze sobą połączone.
Korzystnie, połączone ze sobą górne części ścianek bocznych rynien mają wierzchołek zaokrąglony niewielkim promieniem.
Korzystnie, ścianki komory zbiorczej pokryte są rozciągliwą plastykową folią, zamocowaną zarówno do podłogi pomieszczenia dla zwierząt, ściany komory zbiorczej, i do rynien.
Korzystnie, rynny są z odpornego chemicznie tworzywa sztucznego.
Korzystnie, do płyty dennej w pobliżu jej krawędzi przymocowana jest krawędź rozciągliwej folii a drugi arkusz folii jest przymocowany do ściany komory zbiorczej, przy czym te dwa arkusze folii są ze sobą połączone.
Korzystnie, rynny płyty dennej ułożone są luźno na dnie komory zbiorczej, i są odsunięte od ścian komory zbiorczej.
Korzystnie, rynny ułożone są szczelnie, a każdy z ich zgrzewów zaopatrzony jest w cienki pasek metalowy.
Przy stosowaniu rynien według wynalazku, silnie zmniejsza się odparowywanie amoniaku w pomieszczeniu dla zwierząt, ponieważ gnojówka i mierzwa zbierają się w dennej części każdej z rynien o profilu V, w wyniku czego powierzchnia odparowania gnojówki i mierzwy jest znacznie mniejsza od powierzchni dna, na której leży płyta denna.
Korzystnie płyta denna składa się z części, które zachodzą na siebie na końcach, w kierunku wzdłużnym rynny, i które są połączone ze sobą szczelnie, na przykład przez zgrzewanie lub klejenie. Ten sposób postępowania zapewnia, że płyta denna może być w prosty sposób mocowana na dnie komory zbiorczej lub na wspornikach, jeżeli komora zbiorcza stanowi głęboki dół.
Rynny łączą się ze sobą górnymi częściami odpowiednich ścianek bocznych, z zaokrągleniem o niewielkim promieniu krzywizny. W ten sposób uniemożliwia się pozostawanie mierzwy na krawędziach między rynnami.
W korzystnej odmianie wykonania, ścianki dołu pokryte są rozciągliwą folią plastykową, zamocowaną zarówno do podłogi pomieszczenia dla zwierząt, i ściany dołu, na przykład przez wmurowanie, jak i do rynien, na przykład przez klejenie lub zaciskanie krawędziami rynien. W wyniku tego ścianki komory zbiorczej zostają pokryte materiałem foliowym, nie wymagają
175 062 tynkowania, ani nadawania im w inny sposób odporności na działanie mierzwy. Komora poniżej płyty spodniej uszczelniona jest folią w sposób hermetyczny.
Korzystne jest, jeżeli płyta denna jest wykonana ze zgrzewalnego, odpornego chemicznie tworzywa sztucznego, na przykład polietylenu o dużej gęstości oznaczonym w dalszej części opisu skrótem HDPE. HDPE nadaje się do zgrzewania za pomocą prostego sprzętu. W wyniku tego, płyta denna może być montowana za pomocą szczelnych zgrzewanych spoin, z zestawu części, a zgrzewane spoiny można sprawdzać, na przykład za pomocą próbnika iskrowego. Tak więc płyta denna może być montowana na miejscu przeznaczenia, z zapewnieniem szczelności i hermetyczności, z części składowych częściowo zachodzących na siebie w kierunku spłukiwania, w wyniku czego płyta dolna nadaje się do łatwego wytwarzania, transportu, mocowania i wymiany. Stwierdzono poza tym, że HDPE jest odporne chemicznie na substancje zawarte w mierzwie. Płytę spodnią można wykonywać również z odpornego chemicznie metalu, na przykład stali nierdzewnej.
Korzystne jest, jeżeli płyta denna zaopatrzona jest, na końcu zwróconym w stronę przeciwną do kierunku spłukiwania, w rynnę poprzeczną z wylotem. Ten wylot może być zaopatrzony w zatyczkę wylotową, tak że w rynnach może pozostawać pewna warstwa cieczy płuczącej. Zamiast zatyczki wylotowej możliwe jest również wykorzystanie układu kanalizacyjnego, w którym, zgodnie z zasadą naczyń połączonych, w rynnach pozostaje pewna warstwa cieczy płuczącej.
Za pomocą takiej konstrukcji, zmniejsza się ryzyko nieszczelności przy wylocie odpływowym.
Korzystne jest, jeżeli płyta denna ułożona jest luźno na dnie dołu, na przykład na wspornikach, i usytuowana jest tak, aby jej swobodna odległość od ścian wynosiła na przykład pięć centymetrów, umożliwiając rozszerzanie się i kurczenie płyty dennej, zależnie od panującej temperatury.
Badania wykazały, ze największą zwartość przy gromadzeniu mierzwy na dnie rynny osiąga się zwykle jeżeli boki rynny o profilu V ustawione są pod kątem od 40° do 90°. Bardzo dobre zbieranie na dnie rynny osiąga się, jeżli ten kąt wynosi od 45° do 85°. Maksymalną zwartość zbierania osiąga się przy kącie wynoszącym od 50° do 80°. Należy zaznaczyć, że w tym kontekście kąt ten zależy między innymi od rodzaju mierzwy (mierzwa świń, krów itp.), jak również od materiału stosowanego na rynnę, na przykład stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, które w tych warunkach są odporne na korozję. Tak więc mierzwa spływa z boków rynny ku dołowi, na dno rynny, które, dla zapewnienia optymalnego zbierania i spłukiwania ma promień wynoszący od 5 cm do 16 cm. Korzystne jest, jeżeli ten promień wynosi od 6 cm do 10 cm. Optimum zbierania i usuwania osiąga się przy promieniu dna rynny wynoszącym od 7 cm do 12 cm.
Dno ułożone jest w sposób szczelny uniemożliwiający przecieki i każdy ze zgrzewów zaopatrzony jest w cienki pasek metalowy, na przykład aluminiowy, do sprawdzania szczelności na przecieki po zgrzewaniu.
Stwierdzono, że takie pomieszczenie dla zwierząt, zaopatrzone w dół Osadczy z płytą denną z dużą korzyścią może być stosowane we wspomnianej powyżej konfiguracji, przy czym dół jest regularnie oczyszczany przez spłukiwanie rzadką frakcją mierzwy, po rozdzieleniu mierzwy w silosie magazynującym, po upływie pewnego czasu, na frakcje gęstą i rzadką.
Po spłukaniu, na płycie dennej pozostaje pewna warstwa rzadkiej frakcji, i w niej zbiera się mierzwa. To rozwiązanie zapewnia, ze mierzwa w rynnach jest oddzielona szczelnie od powietrza cieczą spłukującą znajdującą się nad nią, tak że znacznie zmniejsza się emisja amoniaku. W celu dalszego obniżenia emisji amoniaku można mieszać rzadką frakcję ze środkiem wiążącym amoniak, na przykład kwasem. Środek wiążący amoniak, na przykład kwas, wiąże amoniak z cieczy spłukującej, co powoduje dalsze obniżenie emisji amoniaku.
Za pomocą urządzenia według wynalazku możliwe jest spowodowanie przepływu cieczy spłukującej przez rynnę falami, w stronę wypływu, przy czym możliwe jest stosowanie wielu fal, przy zadanym okresie ich powtarzania. W tym celu, środek podawania cieczy spłukującej zaopatrzony jest w rurę zasilającą dla każdej rynny. W celu umożliwienia spłukiwania każdej rynny niezależnie, korzystne jest, jeżeli każda rura zasilająca zaopatrzona jest w sterowany
175 062 niezależnie zawór, a zatyczka każdej z rynien połączona jest ze sterowanym urządzeniem unoszącym zatyczkę.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pomieszczenie dla zwierząt według wynalazku, w przekroju poprzecznym, fig. 2 przedstawia pomieszczenie według fig. 1, w przekroju podłużnym, fig. 3 przedstawia płytę sekcyjną z przedłużeniem, fig. 4 przedstawia złącze między dwoma płytami sekcyjnymi, w przekroju poprzecznym, fig. 5 przedstawia szczegół złącza płyty spodniej wraz ze ścianką, w przekroju poprzecznym, fig. 6 przedstawia drugi przykład wykonania pomieszczenia dla zwierząt według wynalazku, fig. 7 przedstawia szczegół VII z fig. 6, fig. 8 przedstawia koniec zasilający spodniej płyty według fig. 6.
Na fig. 1 przedstawiono w perspektywie przekrój poprzeczny pomieszczenia 1 dla zwierząt zaopatrzonego w podłogową kratkę 2, po której mogą chodzić zwierzęta 3. Kratka podłogowa 2 zaopatrzona jest w otwory 4, przez które opada mierzwa 5 zwierząt 3. Mierzwa 5 gromadzi się w komorze zbiorczej 6. Ta komora zbiorcza 6 ma płaskie dno 7 i płaskie ściany 8. Dno 7 jest całkowicie pokryte profilowaną płytą denną 9. Profilowana płyta denna 9 zaopatrzona jest w sześć rynien 10 wykonanych na przykład z tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej, w które spada zbierająca się mierzwa 9. W rynnach 10 stale znajduje się warstwa zakwaszonej cieczy spłukującej 11. Skierowane ku górze końce 12 rynien 10 o profilu V są ostre, tak że spadająca w dół mierzwa 5 nie zatrzymuje się na nich. Wysokość rynien 10 o profilu V wynosi od około 20 cm do około 60 cm. Ścianki 8 są pokryte folią 13, która przymocowana jest do zewnętrznej krawędzi 14 profilowanej płyty dennej 9.
Na fig. 2 przedstawiono to samo pomieszczenie w przekroju wzdłużnym wzdłuż linii II-II z fig. 1. Profilowana płyta denna 9 ułożona jest na dnie 7 komory zbiorczej 6, w niewielkiej odległości, w przybliżeniu 4 cm, od ściany tylnej 15 komory zbiorczej 6. Na drugim końcu profilowanej płyty dennej 9, przestrzeń między dnem 7 komory zbiorczej 6 a profilowaną płytą denną 9 jest zamknięta przegrodą 16. W pewnej odległości od przegrody 16, między ściankami bocznymi komory zbiorczej 6 umieszczony jest kątownik 17. Kątownik 17 przymocowany jest do ścianek bocznych za pomocą elementu mocującego 18. Profilowana płyta denna 9 zatem jest ułożona w zamknięciu między ścianką tylną 15 a kątownikiem 17. Profilowana płyta denna 9 ma możliwość rozszerzania i kurczenia się bez przeszkód w wyniku zmian temperatury. Do przegrody 16 od spodu jest przyklejona folia 19 na przykład z plastycznego monomeru dienowego etylenowopropylenowego oznaczonego skrótem EPDM. Na drugim końcu, folia 19 jest przyklejona lub przytwierdzona w inny sposób do paska 20 wykonanego na przykład ze stali nierdzewnej. Pasek 20 zamocowany jest we wgłębieniu 21, w dnie 7 komory zbiorczej 6 na przykład za pomocą połączeń śrubowych. Na końcu zaopatrzonym w przegrodę 16, rynny 10 o profilu V profilowanej płyty dennej 9 uchodzą do poprzecznej rynny 24, które zaopatrzona jest w centralny otwór wylotowy 25, który może być zamykany za pomocą zatyczki 26. Profilowana płyta denna 9 jest dzielona w kierunku wzdłużnym na części, czyli płyty sekcyjne 27, które zachodzą jedna na drugą na niewielkiej długości. Płyty sekcyjne 27 połączone są ze sobą na przedłużeniach 28 zgrzeiną.
Dół w pomieszczeniu 1 dla zwierząt jest regularnie spłukiwany, na przykład dwukrotnie wciągu dnia, cieczą spłukującą 11 wprowadzaną przez wlot i przeprowadzaną przez profilowaną płytę denną 9. Ciecz płucząca 11, wraz z usuwaną mierzwą 5 odpływa rynną poprzeczną 24 i przez otwór wylotowy 25 do osadnika. Po oczyszczeniu dołu przez spłukiwanie, otwór wylotowy 25 zostaje zamknięty, i w rynnach 10 pozostaje pewna ilość cieczy 11, w którą może opadać mierzwa 5.
W ciągu pewnego czasu osiadania, mierzwa 5 rozdziela się na frakcję rzadką i osiadłą frakcję gęstą. Po tym czasie osiadania frakcja rzadka jest odprowadzana, wprowadza się do niej substancję wiążącą amoniak, na przykład mieszaninę zawierającą kwas octowy. Korzystne jest, jeżeli do rzadkiej frakcji dodaje się ilość tej mieszaniny wystarczającą do osiągnięcia pH tej frakcji rzadkiej wynoszącego 6,0 lub mniej. Dzięki temu, ze frakcja rzadka, przed jej wykorzystaniem w charakterze cieczy spłukującej, jest zakwaszana, warstwa cieczy spłukującej pozostająca w profilowanej płycie dennej 9 po oczyszczaniu przez spłukiwanie, przy zamknięciu otworu wylotowego 25, będzie w dalszym ciągu wiązała przez pewien czas amoniak zawarty w
175 062 mierzwie 5 spadającej przez kratkę podłogową 2 i zbierającą się w warstwie zakwaszonej frakcji rzadkiej. Po pewnym czasie, korzystnie kiedy warstwa cieczy spłukującej w rynnach zbiorczych osiągnie pH wynoszące około 6,5, zostaje otwarty otwór wylotowy 25 i płyta denna 9 zostaje ponownie oczyszczona przez spłukanie świeżo dostarczoną frakcją rzadką, zatem następuje powtórzenie całego cyklu.
Figura 3 przedstawia koniec płyty sekcyjnej 27, która służy w charakterze części składowej do montażu płyty dennej 9. Strzałką A oznaczono kierunek spłukiwania. Płyta sekcyjna 27 zaopatrzonajest na jednym końcu w przedłużenie 28, które usytuowane jest nieco niżej, niż górna płaszczyzna płyty dennej. Płyta sekcyjna 27 jest umieszczona na dnie komory zbiorczej 6, a przedłużenie 28 skierowane jest na zewnątrz od wlotu spłukującego. Przedłużenie 28 płyty sekcyjnej 27 zatem wchodzi, w kierunku spłukiwania A, pod następną płytę sekcyjną 27. Koniec 29 powierzchni górnej płyty sekcyjnej 27 jest nieco skośnie ścięty w celu wykonania zgrzeiny.
Na fig. 4 przedstawiono przekrój spoiny 32 między dwiema płytami sekcyjnymi 27. Dzięki temu, że przedłużenie 28 jest nieco cofnięte, górne płaszczyzny płyt sekcyjnych 27 znajdują się na jednej wysokości. Między ściętymi skośnie krawędziami 30, 31 znajduje się spoina 32. Między przedłużeniem 28 płyty sekcyjnej 27 a stykającym się z nim końcem sąsiedniej płyty sekcyjnej 27, umieszczony jest aluminiowy pasek 33. W wyniku tego spoina 32 może być skutecznie sprawdzana na wodoszczelność za pomocą próbnika iskrowego.
Figura 5 przedstawia sposób wyłożenia bocznych ścian 8 komory zbiorczej 6 ciągłą folią 13, 34, 35 tworzywa sztucznego. W tym celu arkusz szczególnie rozciągliwej folii plastykowej 34 z tworzywa sztucznego wykonanej na przykład z EPDM, które nadaje się do rozciągania aż o 400%, zamocowany jest do ściany bocznej 8 komory zbiorczej 6, na przykład przez wmurowanie. Do krawędzi profilowanej płyty dennej 9 przymocowany jest pasek 36, na przykład EPDM, przez na przykład zgrzewanie stykowe, które polega na dociśnięciu paska 36 do krawędzi profilowanej płyty dennej 9 i podgrzaniu. Do paska 36 jest przymocowany za pomocą na przykład spoiny klejowej koniec akrusza folii 35. Arkusz folii 34, jest zgrzany z arkuszem folii 35 spoiną wzdłużną 37 w sposób ogólnie znany.
Figura 6 przedstawia pomieszczenie w drugim przykładzie wykonania, w postaci chlewu 38, który składa się z pewnej liczby boksów 39 z kratką podłogową 40. Między kratkami 40 a ciągłym dołem osadczym 41, rozmieszczona jest płyta denna 42, służąca do usuwania mierzwy 43. Płyta denna 42 w tym przypadku zaopatrzona jest w cztery rynny 44, które rozmieszczone są jedna przy drugiej tak, że stykają się ze sobą. Każda rynna 44 zaopatrzonajest w zespół 45 podawania cieczy spłukującej do końca wlotowego każdej rynny 44 oraz zespół 47 odprowadzania na poziomie prowadzeniowego końca rynny 44, do usuwania mierzwy 43. Rynny 44 spoczywają na poprzeczkach wsporczych 49. Zespół 45 podawania cieczy zaopatrzony jest w rurę zasilającą 51, która łączy się z przewodem zasilającym 50 za pośrednictwem zaworu, który może być uruchamiany pneumatycznie. Zespół 47 odprowadzania cieczy zaopatrzony jest w wylot 55, który może być zamykany zatyczką 54, przy czym zatyczka 54 połączona jest dźwigniowo z zespołem podnoszącym zatyczki 54, mającym ramię 56 połączone ze wspólnym dla wszystkich zatyczek 54 drążkiem 58, uruchamianym za pomocą siłownika 57.
Na fig. 7 przedstawiono płytę denną 42 umieszczoną między kratką podłogową 40 chlewu, a korytkiem 60. W tym przypadku mierzwa 43 odprowadzana jest przez wylot 55 centralnego przewodu odprowadzającego 61, który połączony jest ze zbiornikiem mierzwy 43.
Figura 8 przedstawia koniec wlotowy 46 rynny 44. Widać wyraźnie, ze rynna 44 na poziomie końca wlotowego 46 rynny 44 zamknięta jest elementem końcowym 62, a element końcowy 62, który stanowi płytę ścienną 63 zamocowaną do ściany za pomocą śrub 64 zaopatrzony jest we wspornik rynny 44, na którym spoczywa rynna 44, i do którego jest przyklejona. Widać również wyraźnie, że stykające się rynny 44 łączą się ze sobą górnymi krawędziami 66, 67, które są punktowo zgrzewane w miejscach 68 zgrzewania, przy czym na krawędziach 66 i 67 rozmieszczony jest pasek pokrywający 69. Dzięki stosowaniu rury odprowadzającej z zakrzywionym przedłużeniem 70 na poziomie zaokrąglonego dna 71, osiąga się optymalne wypłukiwanie z rynny 44.
Jest oczywiste, że w wyniku niezależnego działania siłowników 52, każda rynna 44 może być przepłukiwana oddzielnie, i w razie potrzeby możliwe jest niezależne uniesienie
175 062 zatyczek 54 każdej z rynien 44 i niezależne jej zamknięcie. W przedstawionych sytuacjach, wszystkie rynny 44 mogą być przepłukiwane równocześnie, przy czym bezpośrednio przed pojawieniem się frontu fali cieczy spłukującej zostają uniesione zatyczki 54. Przepłukiwanie może się odbywać z wykorzystaniem różnych fal, przy zachowaniu zadanej liczby sekund czasu przepłukiwania, na przykład 15 s. Ilość cieczy spłukującej może być dobierana zależnie od aktualnej sytuacji. Zapewnia to, że mierzwa zostanie zebrana i usunięta bezzwłocznie. Unika się w możliwie dużym stopniu wszelkich emisji amoniaku, jak również nie jest przy tym niezbędne stosowanie środków mechanicznych do oczyszczania przez skrobanie w stronę wylotu rynien 44.
FIG 3
FIG./*
175 062
FIG. 5
175 062
νη ^5062
175 062
175 062
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (9)

Zastrzeżenia patentowe
1. Pomieszczenie dla zwierząt zaopatrzone w podłogę mającą odprowadzenie mierzwy i gnojówki do komory zbiorczej, usytuowanej poniżej kratki podłogowej i mającej dno ukształtowane z rynien rozmieszczonych równolegle względem siebie, z których każda ma dwie ścianki boczne połączone powierzchnią denną oraz otwarty wierzch, przy czym rynny tworzą płytę denną pokrywającą całe dno komory zbiorczej, znamienne tym, że rynny (10, 44) mają profil V, ze ściankami bocznymi pochylonymi względem siebie pod kątem i powierzchnią denną rynny (10,44), węższą w stosunku do otwartego górnego jej końca, przy czym rynny (10, 44) są ze sobą połączone górnymi częściami odpowiednich ścianek bocznych.
2. Pomieszczenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ścianki rynien (10, 44) są pochylone względem płaszczyzny poziomej pod kątem, zawartym między około 45°, a około 80°, przy czym rynna (10.44) ma powierzchnię denną zaokrągloną o promieniu od około 7 cm do około 12 cm.
3. Pomieszczenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że płyta denna (9, 42) zawiera płyty sekcyjne (27) zachodzące na siebie na końcach, w kierunku wzdłużnym rynny (10, 44), i ze sobą połączone.
4. Pomieszczenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że połączone ze sobą górne części ścianek bocznych rynien (10) mają wierzchołek zaokrąglony niewielkim promieniem.
5. Pomieszczenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że ścianki (8) komory zbiorczej (6) pokryte są rozciągliwą plastykową folią (13), zamocowaną zarówno do podłogi pomieszczenia dla zwierząt, ściany (8) komory zbiorczej (6), i do rynien (10).
6. Pomieszczenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że rynny (10) są z odpornego chemicznie tworzywa sztucznego.
7. Pomieszczenie według zastrz. 5, znamienne tym, że krawędź rozciągliwej folii (35) przymocowana jest do płyty dennej (9) w pobliżu jej krawędzi (14) i że drugi arkusz folii (34) jest przymocowany do ściany komory zbiorczej (6), przy czym te dwa arkusze folii (34, 35) są ze sobą połączone.
8. Pomieszczenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że rynny płyty dennej (9) ułożone są luźno na dnie komory zbiorczej (6), i są odsunięte od ścian (8) komory zbiorczej (6).
9. Pomieszczenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że rynny (10) ułożone są szczelnie, a każdy z ich zgrzewów zaopatrzony jest w cienki pasek metalowy (33).
PL94314261A 1993-11-09 1994-11-08 Pomieszczenie dla zwierząt PL175062B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9301938 1993-11-09
NL9400463 1994-03-23
PCT/NL1994/000278 WO1995012971A1 (en) 1993-11-09 1994-11-08 Stable provided with manure collection pit with v-shaped bottom, and method for reducing ammonia emission

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL314261A1 PL314261A1 (en) 1996-09-02
PL175062B1 true PL175062B1 (pl) 1998-10-30

Family

ID=26647143

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94314261A PL175062B1 (pl) 1993-11-09 1994-11-08 Pomieszczenie dla zwierząt

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5732658A (pl)
EP (1) EP0724383B1 (pl)
JP (1) JPH09508785A (pl)
CN (1) CN1140975A (pl)
AT (1) ATE156968T1 (pl)
AU (1) AU1124095A (pl)
CA (1) CA2175253A1 (pl)
CZ (1) CZ117896A3 (pl)
DE (1) DE69405114T2 (pl)
DK (1) DK0724383T3 (pl)
ES (1) ES2108558T3 (pl)
GR (1) GR3025259T3 (pl)
PL (1) PL175062B1 (pl)
SK (1) SK58696A3 (pl)
WO (1) WO1995012971A1 (pl)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5911195A (en) * 1997-04-28 1999-06-15 The One Step Corporation Apparatus for raising pigs including waste management and recycling
JP4484287B2 (ja) * 1999-08-09 2010-06-16 株式会社木村技研 建築物の床
US6382133B1 (en) * 2000-09-21 2002-05-07 Agriliance Llc Method of treating manure
DE60132610T2 (de) * 2000-10-16 2009-01-29 Infarm A/S Verfahren zur minderung von ammoniak aus tierdung, eine anlage zur ausübund des verfahrens und eine anwendung dieser anlage
FR2841095B1 (fr) * 2002-06-19 2007-05-25 Cooperl Hunaudaye Procede et installation d'evacuation de lisier
US7293529B2 (en) * 2002-08-05 2007-11-13 Bauman Raymond J Kennel system
FR2848065B1 (fr) * 2002-12-10 2006-09-08 Queguiner Ind Fond de fosse pour installation d'evacuation du lisier d'un batiment d'elevage
ES2241423B1 (es) * 2003-02-20 2006-11-16 Manuel Jara Balaguer Instalacion integral para la cria, engorde y desinfeccion de reses de ganado.
FR2862488B1 (fr) 2003-11-21 2006-04-28 Bm Nord Elevage Equipements Cuve de largarge pour installation d'hydrocurage, installation d'hydrocurage comprenant cette cuve et salle d'elevage comprenant une telle installation
DK200401851A (da) * 2004-11-26 2006-05-27 Scan Plast Ind As Gylleanlæg til svinestald
KR100867899B1 (ko) * 2007-03-08 2008-11-10 대한민국(관리부서:농촌진흥청) 수세식 가축 분뇨 제거장치
US20080289493A1 (en) * 2007-05-25 2008-11-27 Sal Caro Advanced methane and ammonia recovery system
US7810453B2 (en) * 2007-07-26 2010-10-12 Raymond Craft Poultry flooring system
DE102010009107A1 (de) 2010-02-24 2011-08-25 Hochschule für Wirtschaft und Umwelt Nürtingen-Geislingen, 72622 Verfahren zur Entfernung von Kot und Harn in Tierställen
IT1402071B1 (it) * 2010-10-15 2013-08-28 Marazzi Di Scrollavezza Andrea Off Stalla per animali, preferibilmente bovini
US9145340B2 (en) 2012-08-13 2015-09-29 Verdesian Life Sciences, Llc Method of reducing atmospheric ammonia in livestock and poultry containment facilities
NL2009526C2 (nl) * 2012-09-27 2014-03-31 Lely Patent Nv Zelfrijdend stalvoertuig voor het verwijderen van mest alsmede een samenstel van een dergelijk stalvoertuig en een stalvloer.
US9961922B2 (en) 2012-10-15 2018-05-08 Verdesian Life Sciences, Llc Animal feed and/or water amendments for lowering ammonia concentrations in animal excrement
JP2014079212A (ja) * 2012-10-17 2014-05-08 Sadashi Utsumi 豚舎構造
DK177745B1 (en) * 2013-04-25 2014-05-19 Jørgen Hyldgaard Staldservice As A mink slurry handling system and a method for reducing gaseous emission from a mink farm
US11254620B2 (en) 2013-08-05 2022-02-22 Verdesian Life Sciences U.S., Llc Micronutrient-enhanced polymeric seed coatings
TW201522390A (zh) 2013-08-27 2015-06-16 特級肥料產品公司 聚陰離子聚合物
WO2015035031A1 (en) 2013-09-05 2015-03-12 Verdesian Life Sciences, Llc Polymer-boric acid compositions
JP6034321B2 (ja) * 2014-03-06 2016-11-30 文之 小久保 豚舎内に於ける便所床構築法及び該構築法に用いる便所床構築装置
WO2015179687A1 (en) 2014-05-21 2015-11-26 Verdesian Life Sciences, Llc Polymer soil treatment compositions including humic acids
US10822487B2 (en) 2014-05-22 2020-11-03 Verdesian Life Sciences Llc Polymeric compositions
US20160316712A1 (en) * 2015-05-01 2016-11-03 Kee3, Llc Livestock production facility
CN104839046A (zh) * 2015-05-13 2015-08-19 常州大学 一种环保养殖种植系统
TWM525619U (zh) * 2016-01-29 2016-07-21 jia-xing Xu 組合式家禽、家畜用高床結構
CN111935975B (zh) * 2018-02-07 2023-02-17 空间系统有限公司 用于收集和移除浆料的设备
CN108338080B (zh) * 2018-04-17 2023-12-19 青岛普惠农牧科技有限公司 猪栏层养自动清粪系统
CN108849553B (zh) * 2018-06-20 2024-01-26 重庆市畜牧科学院 一种封闭式畜舍用地下刮粪及自动清粪系统
WO2020040244A1 (ja) * 2018-08-23 2020-02-27 株式会社ソーダ 畜舎、畜舎の臭気低減システム及び脱臭装置並びに畜舎の換気システム
CN110123381A (zh) * 2019-04-23 2019-08-16 山东省药学科学院 一种便捷、防污染的笼养非啮齿类动物尿液收集板
EP4048065A1 (en) 2019-10-24 2022-08-31 IM-aces BV A system for gathering excreta of production animals
JP7018658B2 (ja) * 2019-12-05 2022-02-14 株式会社中嶋製作所 鶏舎および鶏舎で発生する鶏糞の処理方法
NL2024904B1 (en) 2020-02-14 2021-09-15 Antonius Cornelis Van Schilt Jacobus Reduction of ammonia emission from livestock housing
NL2027975B1 (en) 2021-04-15 2022-10-28 Im Aces B V A system for gathering excreta of production animals

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US428848A (en) * 1890-05-27 Martin logan
US2868169A (en) * 1957-05-03 1959-01-13 Arnold A Schriever Cow barn gutter grate
US3848568A (en) * 1972-12-29 1974-11-19 Univ Iowa State Res Found Inc Ribbed floor and method of waste removal
DE2602085A1 (de) * 1976-01-21 1977-07-28 Erich Dr Asendorf Verfahren zur entsorgung von stallungen fuer die massentierhaltung
US4227486A (en) * 1978-12-04 1980-10-14 Kaufman Lynn E Farrowing pen
US4353328A (en) * 1980-06-06 1982-10-12 Forrest Redi-Mix Co. Method and apparatus for constructing a system of gutters for a swine building
US4520759A (en) * 1984-01-20 1985-06-04 Deters Thomas J Waste flushing unit for hog farrowing
NL191989C (nl) * 1988-11-17 1996-12-03 Pacques Bv Inrichting voor het behandelen van mest.
NL8901220A (nl) * 1989-05-16 1990-12-17 Boer B V De Werkwijze en inrichting voor het verwerken van uitscheidingsprodukten in een veehouderij.
NL9101327A (nl) * 1991-03-15 1992-10-01 Cehave Nv Werkwijze voor het verminderen van emissie van ammoniak uit mest en spoelvloeistof voor gebruik daarbij.
NL9100733A (nl) * 1991-04-26 1992-11-16 Dominicus Marinus Johannes De Milieuvriendelijk en energiebesparend dierenverblijf voor bijvoorbeeld varkens.

Also Published As

Publication number Publication date
AU1124095A (en) 1995-05-29
CA2175253A1 (en) 1995-05-18
JPH09508785A (ja) 1997-09-09
SK58696A3 (en) 1997-03-05
DK0724383T3 (da) 1998-01-19
ES2108558T3 (es) 1997-12-16
ATE156968T1 (de) 1997-09-15
US5732658A (en) 1998-03-31
WO1995012971A1 (en) 1995-05-18
DE69405114D1 (de) 1997-09-25
EP0724383B1 (en) 1997-08-20
CZ117896A3 (en) 1996-07-17
DE69405114T2 (de) 1997-12-11
GR3025259T3 (en) 1998-02-27
EP0724383A1 (en) 1996-08-07
CN1140975A (zh) 1997-01-22
PL314261A1 (en) 1996-09-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL175062B1 (pl) Pomieszczenie dla zwierząt
CN101460413B (zh) 用于动物废物稳定化和生物气回收的厌氧消化系统
EP0609581A1 (en) Grid floor for a cattle stable
GB2049649A (en) Method and apparatus for processing animal waste
US4608175A (en) Integral waste disposal system
Vanderholm Agricultural waste manual
CN101448761A (zh) 联运和生物转化双重用途的集装箱
US5799948A (en) Leaching protector
CN208001795U (zh) 一种节能养猪场
RU2321984C1 (ru) Система переработки навоза
CN216164225U (zh) 一种楼房养殖的水冲辅助清粪系统
CN107926726B (zh) 粪尿分离漏缝地板
CN216701250U (zh) 一种楼房养殖的水泡粪自动清粪系统
CN213773496U (zh) 一种具有防臭功能的自控式组装井盖
CN217408631U (zh) 一种生态旱厕厕屋安装结构
SU697075A1 (ru) Навозохранилище
CN216961067U (zh) 一种具有自清洁系统的动物养殖房舍
CN210869422U (zh) 一种水产养殖箱
CN210900821U (zh) 猪舍产床地下清污装置
RU2462289C2 (ru) Устройство для очистки эмульсии и масел от взвешенных частиц
RU76019U1 (ru) Емкость для установки биологической очистки бытовых сточных вод
Raabe et al. Evaluation of manure flush systems at caged layer operations
SU677733A1 (ru) Стеллаж дл содержани лабораторных животных
CN105854369A (zh) 一种船用生活污水柜
Kurtz et al. Grade A Milk Farm Production Requirements