PL175031B1 - Sposób mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego oraz środek do mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego - Google Patents
Sposób mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego oraz środek do mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowegoInfo
- Publication number
- PL175031B1 PL175031B1 PL94305316A PL30531694A PL175031B1 PL 175031 B1 PL175031 B1 PL 175031B1 PL 94305316 A PL94305316 A PL 94305316A PL 30531694 A PL30531694 A PL 30531694A PL 175031 B1 PL175031 B1 PL 175031B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- tanning
- chrome
- mixture
- weight
- chromium
- Prior art date
Links
Landscapes
- Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
Abstract
1. Sposób mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-gli57)
nowego, polegający na uprzednim zwapnieniu, odwapnieniu, wytrawieniu i piklowaniu,
znamienny tym, że po przepiklowaniu przekroju golizny i całkowitym przeniknięciu
przekroju skóry roztworem garbującym dodaje się do kąpieli garbującej mieszaninę w
ilości 1,6 - 1,8% w stosunku do masy skóry zawierającą w 1 kg produktu magnezowy
czynnik stępiający odpowiadającywartości alkalizowania równej 0,75 kg węglanu sodowego,
kompleksujący z chromem, za pośrednictwem kwasów dwukarboksylowych, siarczan
glinowy zawierający substancję czynną o wartości odpowiadającej 0,105 g Cr2O3,
przy czym mieszaninę tę dodaje się do kąpieli garbującej w dwóch porcjach w odstępie
15 do 2 godzin.
2. Środek do mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowoglinowego,
znamienny tym, że zawiera 0,3 części wagowe tlenku magnezowego, 0,625
części wagowych siarczanu glinowego oraz 0,075 części wagowych mieszaniny kwasów
dwukarboksylowych, przy czym mieszanina ta składa się z 32% kwasu bursztynowego,
39% kwasu glutarowego i 29% kwasu adypinowego.
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego, uprzednio zwapnionych, odwapnionych i wytrawionych, realizowany przy współudziale wysokoreaktywnych zespolonych kompleksów chromowo-glinowych. Przedmiotem wynalazku jest również środek do mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 142 981 sposób garbowania chromowego skór polega na tym, że skóry wytrawione zobojętnia się kwasem organicznym do przybliżonej granicy odczynu obojętnego - wartość pH 6,0 - 7,0, a następnie garbuje się niskozasadowymi solami chromu o zasadowości nie przekraczającej 20% Schorlemmera, w ilości nie większej niż 1,5% &2O3 do masy skóry. Sole chromu rozpuszcza się w wodzie w ilości nie przekraczającej 50% masy skór.
Znane i stosowane sposoby mineralnego garbowania skór polegają najczęściej na użyciu, jako podstawowego czynnika garbującego, zasadowych soli chromu trójwartościowego, realizowane w roztworach piklujących składających się z wody, chlorku sodu i kwasu mineralnego, najczęściej kwasu siarkowego. Procesy te sterowane są za pomocą związków zakwaszających oraz kompleksotwórczych czynników maskujących typu mrówczanów i octanów alkalicznych (łagodzenie garbowania), jak i czynników wiążących kwasy, jak węglany i kwaśne węglany alkaliczne, tlenek magnezowy, sole i estry kwasów karboksylowych (zaostrzanie garbowania).
Znany z polskiego opisu patentowego nr 153 578 środek do samoczynnego podwyższania zasadowości brzeczek mineralnych, głównie chromowych w czasie procesu garbowania mineralnego jest mieszaniną znacznie obniżającą zawartość chromu w ściekach. Zawiera on 35 - 40% w przeliczeniu na CO2 trudnorozpuszczalnych w wodzie węglanów (mączkę dolomitową), w tym nie mniej niż 35% węglanu magnezowego, 7-11%· grup karboksylowych pochodzących z mieszaniny kwasów dwukarboksylowych
175 031 o składzie: 35 - 60% kwasu glutarowego, 20 - 35% kwasu adypinowego i 15 - 25% kwasu bursztynowego oraz 0,1 - 10% niejonowego związku powierzchniowo czynnego - polioksyalkilenowanych etanoloamidów kwasów tłuszczowych. Garbowanie za pomocą tego środka pozwala na wykorzystanie chromu użytego do garbowania powyżej 95%.
Niedoskonałością garbowania chromowego jest wciąż jeszcze niekorzystny wskaźnik wyczerpywania z kąpieli garbującej szkodliwych ekologicznie pozostałości związków chromu trójwartościowego, obciążając dodatkowo urządzenia oczyszczalni ścieków i podwyższając koszty ich eksploatacji.
W czasie łącznego stosowania soli chromu i glinu jako mieszanin garbujących pobierane z kąpieli garbującej związki chromu trójwartościowego wiążą się ze skórą w sposób trwały, natomiast współdziałające z chromem lecz funkcjonujące niezależnie sole glinu trójwartościowego ulegają, w następujących po garbowaniu procesach technologicznych (np. płuczkach, dogarbowaniach, natłuszczaniach) częściowemu wypłukaniu.
Ma to negatywny wpływ na jakość gotowych produktów, a tym samym dyskwalifikuje omawianą koncepcję garbowania chromowo-glinowego w jej formie pierwotnej.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie całkowite lub co najwyżej do ilości śladowych związków chromu występujących w wodach ściekowych.
Niespodziewanie zauważono, że omawianą wyżej nieprawidłowość garbowania kombinowanego (chromowo-glinowego) można wyeliminować stosując po silnym piklowaniu wstępne zagarbowanie łatwo penetrującymi goliznę niskozasadowymi nieorganicznie maskowanymi solami chromu trójwartościowego w obecności anionowo kompleksujących mrówczanów lub octanów alkalicznych oraz zastosowaniem mieszaniny według wynalazku.
Istotą wynalazku jest sposób mineralnego garbowania skór, zwłaszcza garbowania chromowego i chromowo-glinowego, polegający na uprzednim zwapnieniu, odwapnieniu, wytrawieniu i piklowaniu znanym sposobem, a następnie, po przepiklowaniu przekroju golizny i całkowitym przeniknięciu przekroju skóry roztworem garbującym, dodaniu do kąpieli garbującej mieszaniny w ilości 1,6 - 1,8% w stosunku do masy skóry, zawierającej w 1 kg produktu magnezowy czynnik stępiający odpowiadający wartości alkalizowania równej 0,75 kg węglanu sodowego oraz kompleksujący z chromem, za pośrednictwem kwasów dwukarboksylowych, siarczan glinowy zawierający substancję czynną o wartości odpowiadającej 0,105 g Cr2O3. Mieszaninę tę dodaje się do kąpieli garbującej w dwóch porcjach w odstępie 1,5 do 2 godzin.
Istotą wynalazku jest również środek do garbowania mineralnego, który zawiera w swym składzie 0,3 części wagowe tlenku magnezowego, 0,625 części wagowe siarczanu glinowego oraz 0,075 części wagowe mieszaniny kwasów dwukarboksylowych. Mieszanina tych kwasów składa się z 32% kwasu bursztynowego, 39% kwasu glutarowego i 29% kwasu adypinowego.
Proponowane rozwiązanie umożliwia osiąganie optymalnych wyników jakościowych garbowania, a tym samym pełne wyczerpanie z kąpieli garbującej szkodliwych ekologicznie związków garbujących.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania.
Przykład 1. Skóry bydlęce nie dwojone, zwapnione zwykłymi sposobami, odwapnia się i wytrawia z zagwarantowaniem całkowitego odwapnienia przekroju (próba na fenoloftaleinę) oraz prawidłowej intensywności wytrawy biologicznej. Przygotowaną w ten sposób goliznę waży się i poddaje połączonym procesom piklowania oraz garbowania. Kąpiel piklującą sporządza się z 40% wody o temp. 20°C, z dodatkiem 6% soli przemysłowej, 1% mrówczanu sodowego i po upływie 10 minut rotacji roztwór zakwasza się dodatkiem 1,5% kwasu siarkowego 10-krotnie rozcieńczonego. Po całkowitym przepiklowaniu przekroju golizny dodaje się, bez rozpuszczania, 3,6% soli chromowej o zawartości 25% 0203 i zasadowości 33% Schorlemmera. Po całkowitym przeniknięciu przekroju skór roztworem garbującym dodaje się w dwóch porcjach, z odstępem 2 godzin,
175 031
1,8% mieszaniny składającej się z 0,3 cz. w. tlenku magnezowego, 0,625 cz. w. siarczanu glinowego oraz 0,075 cz. w. mieszaniny kwasów dwukarboksylowych (32% kwasu bursztynowego, 39% kwasu glutarowego i 29% kwasu adypinowego). Po upływie 3-5 godzin dalszej rotacji kąpiel garbująca wykazuje całkowite wyczerpanie soli chromowej i wartości pH 4,6-4,9.
Przykład 2. Skóry bydlęce dwojone, przygotowane w sposób opisany w przykładzie 1 poddaje się procesowi piklowania i garbowania. Kąpiel piklującą sporządza się z 50% wody o temp. 20°C, z dodatkiem 5% soli przemysłowej, 0,6% mrówczanu sodu i po 10 min. rotacji zakwasza się dodatkiem 0,8% kwasu siarkowego 10-krotnie rozcieńczonego. Po 2 godz. rotacji dodaje się 3,6% soli chromowej o zawartości 25% Cr2O3 i zasadowości 33% Sch. Po przepiklowaniu przekroju dodaje się w dwóch porcjach, z odstępem 1,5 godz., 1,6% mieszaniny podanej w przykładzie 1. Po upływie 3-5 godz. dalszej rotacji kąpiel garbująca wykazuje całkowite wyczerpanie soli chromowej i wartości pH 4,6-4,9.
Przykład 3. Przy przerobie cienkich i z natury wrażliwych skór cielęcych, kozich, owczych itp., po zakończeniu zwykłych operacji obróbki mechanicznej golizny, przeprowadza się łączne procesy piklowania i garbowania w sposób następujący: do urządzenia garbującego załadowuje się goliznę i dodaje 35% wody o temp. 25°C, 4% soli przemysłowej i 1% mrówczanu sodowego. Po 10 min. rotacji dodaje się w dwóch porcjach roztwór sporządzony z 10% wody i 0,5% kwasu siarkowego. Po dwóch godzinach rotacji dodaje się 3,6% sproszkowanego siarczanu chromu o zasadowości 33% Sch. Po upływie dalszych dwóch godz. rotacji dodaje się w 2 porcjach, z odstępem 2 godz., 1,6% mieszaniny o składzie jak w przykładzie 1.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł
Claims (2)
1. Sposób mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego, polegający na uprzednim zwapnieniu, odwapnieniu, wytrawieniu i piklowaniu, znamienny tym, że po przepiklowaniu przekroju golizny i całkowitym przemknięciu przekroju skóry roztworem garbującym dodaje się do kąpieli garbującej mieszaninę w ilości 1,6 - 1,8% w stosunku do masy skóry zawierającą w 1 kg produktu magnezowy czynnik stępiający odpowiadający wartości alkalizowania równej 0,75 kg węglanu sodowego, kompleksujący z chromem, za pośrednictwem kwasów dwukarboksylowych, siarczan glinowy zawierający substancję czynną o wartości odpowiadającej 0,105 g Cr2O3, przy czym mieszaninę tę dodaje się do kąpieli garbującej w dwóch porcjach w odstępie 1,5 do 2 godzin.
2. Środek do mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowoglinowego, znamienny tym, że zawiera 0,3 części wagowe tlenku magnezowego, 0,625 części wagowych siarczanu glinowego oraz 0,075 części wagowych mieszaniny kwasów dwukarboksylowych, przy czym mieszanina ta składa się z 32% kwasu bursztynowego, 39% kwasu glutarowego i 29% kwasu adypinowego.
* * *
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL94305316A PL175031B1 (pl) | 1994-10-04 | 1994-10-04 | Sposób mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego oraz środek do mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL94305316A PL175031B1 (pl) | 1994-10-04 | 1994-10-04 | Sposób mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego oraz środek do mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL305316A1 PL305316A1 (en) | 1996-04-15 |
PL175031B1 true PL175031B1 (pl) | 1998-10-30 |
Family
ID=20063382
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL94305316A PL175031B1 (pl) | 1994-10-04 | 1994-10-04 | Sposób mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego oraz środek do mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL175031B1 (pl) |
-
1994
- 1994-10-04 PL PL94305316A patent/PL175031B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL305316A1 (en) | 1996-04-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US11274353B2 (en) | Environmentally friendly chrome-tanning method | |
US11041219B2 (en) | Methods for tanning animal skins | |
CN109415774B (zh) | 生产皮革的方法 | |
US4919680A (en) | High-extraction chrome tanning process | |
US7063728B2 (en) | Process for making chrome tanned leathers | |
CN113227407B (zh) | 鞣前准备皮革助剂 | |
PL175031B1 (pl) | Sposób mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego oraz środek do mineralnego garbowania skór, zwłaszcza chromowego i chromowo-glinowego | |
EP0495873B1 (en) | A method of treating hides | |
US3938951A (en) | Method of obtaining titanium tanning agent and its application for tanning hides, pelts and fur skins | |
WO2006089384A2 (en) | Product for pelt conditioning for tanning: process for pelt conditioning and following tanning | |
US4211529A (en) | Chrome-tanning | |
US3690812A (en) | Process for chromium tanning and bath for carrying out said process | |
CA1099857A (en) | Treatment of pelts | |
DE2424300A1 (de) | Verfahren zur herstellung von leder | |
KR800000285B1 (ko) | 가죽의 탠닝방법 | |
DE3634278A1 (de) | Verfahren zur chromspargerbung | |
US1587019A (en) | Process of quick tannage by means of the one-bath method | |
JPH0665599A (ja) | 革及び毛皮をなめすための方法及び化合物 | |
DE2424301A1 (de) | Verfahren zur herstellung von leder | |
Sammarco | Innovating chrome tanning process with excellent exhaustion | |
UA46587A (uk) | Спосіб обробки шкіри | |
PL142981B1 (en) | Chrome tanning method | |
JPS6156279B2 (pl) | ||
GB191002499A (en) | New or Improved Tanning Process. | |
PL39142B1 (pl) |