PL174998B1 - Nóż tokarski z wymiennym ostrzem - Google Patents

Nóż tokarski z wymiennym ostrzem

Info

Publication number
PL174998B1
PL174998B1 PL94310635A PL31063594A PL174998B1 PL 174998 B1 PL174998 B1 PL 174998B1 PL 94310635 A PL94310635 A PL 94310635A PL 31063594 A PL31063594 A PL 31063594A PL 174998 B1 PL174998 B1 PL 174998B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wedge
blade
turning tool
tool according
groove
Prior art date
Application number
PL94310635A
Other languages
English (en)
Other versions
PL310635A1 (en
Inventor
Thomas Hedlund
Original Assignee
Sandvik Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sandvik Ab filed Critical Sandvik Ab
Publication of PL310635A1 publication Critical patent/PL310635A1/xx
Publication of PL174998B1 publication Critical patent/PL174998B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23BTURNING; BORING
    • B23B27/00Tools for turning or boring machines; Tools of a similar kind in general; Accessories therefor
    • B23B27/04Cutting-off tools
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23BTURNING; BORING
    • B23B2205/00Fixation of cutting inserts in holders
    • B23B2205/02Fixation using an elastically deformable clamping member
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23BTURNING; BORING
    • B23B2210/00Details of turning tools
    • B23B2210/08Tools comprising intermediary toolholders
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23BTURNING; BORING
    • B23B2260/00Details of constructional elements
    • B23B2260/124Screws
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T407/00Cutters, for shaping
    • Y10T407/22Cutters, for shaping including holder having seat for inserted tool
    • Y10T407/227Cutters, for shaping including holder having seat for inserted tool with separate means to fasten tool seat to holder
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T407/00Cutters, for shaping
    • Y10T407/25Cutters, for shaping including cut off tool

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Cutting Tools, Boring Holders, And Turrets (AREA)
  • Knives (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)

Abstract

1. Nóz tokarski z wymiennym ostrzem do obróbki przedmiotów metalowych, w szczególnosci do zlobkowania i odcinania, zawierajacy ostrze z wkladka tnaca i chwyt, polaczone ze soba w sposób umozliwiajacy wymiane ostrza, w którym zarówno ostrze jak i chwyt posiadaja czesci laczace przysto- sowane do laczenia sie ze soba, znamienny tym, ze czesc laczaca ostrza (2), zawiera klinowy rowek (13) a czesc laczaca chwytu zawiera czesc klinowa (18) dopasowana do rowka (13), przy czym czesc klinowa (18) ma nastawialna wysokosc (hx), której wielkosc okresla szerokosc czesci klino- wej (18), przy czym ruchomy klin opiera sie o powierzchnie kontaktowa czesci klinowej (18), naprzeciw klinowego rowka (13). Fig . 2 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest nóż tokarski z wymiennym ostrzem przeznaczonego do żłobkowania i odcinania. Urządzenie zawiera ostrze z wkładką tnącą i wymienny dołączany trzonek. Zarówno ostrze jak i trzonek zawierają, pasujące do siebie elementy łączące.
Znanych jest kilkadziesiąt noży tokarskich przeznaczonych do żłobkowania i odcinania, zgodnie z nimi, nóż zawiera trzonek i ostrze z wkładką tnącą połączone w odpowiedni sposób. Tak więc, w SE-B-417 066 przedstawia nóż, który zawiera ostrze z wkładką tnącą przymocowane do trzonka za pomocą śruby. Śruba ta jest włożona w otwór znajdujący się w ostrzu, a następnie jest wkręcana w nagwintowany otwór znajdujący się w chwycie. W celu uzyskania dobrego pozycjonowania i odpowiedniej stabilności połączenia, na jednej stronie ostrza umieszczony jest klin pasujący do
174 998 odpowiedniego rowka na powierzchni trzonka. Jakkolwiek okazało się, że taka konstrukcja nie zapewnia żądanej maksymalnej stabilności połączenia, podczas obróbki twardych i średnio twardych materiałów. Z tego powodu klin jak i odpowiadający mu rowek muszą być wykonane z ogromną precyzją a i tak powstaje pewien luz, w szczególności po długim czasie użytkowania.
EP-A-300 544 opisuje nóż, w którym każda z dwóch sąsiednich krawędzi znajdujących się na trzonku posiada wystające elementy, które mają za zadanie przymocować i ustabilizować ostrze z wkładką tnącą. Także ta konstrukcja wymaga małych naddatków na średnicy i dokładnego szlifowania. I mimo tego, pewien luz łatwo powstaje po pewnym czasie użytkowania. Ten luz może powodować odkształcenia przeważnie na przedniej części dolnego klina, gdzie obie składowe promieniowa i kątowa dodają się. Co więcej konstrukcja charakteryzuje się słabym utrzymywaniem położenia złącza ostrza, odkąd trzonek obejmuje oba boki ostrza, trzonek musi być szerszy od ostrza. Z tych powodów, taka konstrukcja nie może być używana przy wykonywaniu większych rowków lub odcinania większych elementów.
Także szwedzki patent 9102262-4 odnosi się do noża przeznaczonego do żłobkowania i odcinania, zawiera on wymienny element z wkładką tnącą i trzonek, który może zostać do niego przymocowany. Część wymienna zawiera ostrze z wkładką tnącą, oraz drugą część mocującą prostopadłą do ostrza. Obie części, ostrze i część mocująca, posiadają otwory na śruby, które mocują element wymienny do trzonka. Te wzajemnie prostopadłe połączenie wprowadza duże wymagania odnośnie precyzji wykonania otworów na śruby zarówno w elemencie wymiennym jak i w bryle trzonka. Także tutaj może powstać, stopniowo luz pomiędzy elementem wymiennym a trzonkiem, podczas dłuższego użytkowania.
Pierwszym celem przedstawionego wynalazku jest konstrukcja noża tokarskiego przeznaczonego do żłobkowania i odcinania, w którym luz pomiędzy trzonkiem a wymiennym ostrzem jest zredukowany do minimum, lub jest nawet całkowicie wyeliminowany.
Drugim celem przedstawionego wynalazku jest umożliwienie połączenia pomiędzy trzonkiem a ostrzem, które jest trwałe i wolne od luzów, ale nie wymaga wielkiej precyzji wykonania, tak jak przedstawione powyżej przykłady rozwiązań.
Kolejnym celem wynalazku jest - produkcja noża tokarskiego o trwałym i wolnym od luzów połączeniem pomiędzy ostrzem a trzonkiem, po możliwie najniższych kosztach.
Dalszym celem wynalazku jest dostarczenie noża tokarskiego o połączeniu pomiędzy ostrzem a trzonkiem, w którym to odpowiednie wymiary powierzchni oporowych zostały dopasowane do wielkości sił pojawiających się na tych powierzchniach.
Innym celem wynalazku jest dostarczenie noża tokarskiego, którego połączenie pomiędzy ostrzem a trzonkiem pozwala na długie obciążanie, zachowując optymalne warunki obróbki.
Nóż tokarski z wymiennym ostrzem do obróbki przedmiotów metalowych, w szczególności do żłobkowania i odcinania, zawierający ostrze z wkładką tnącą i chwyt, połączone ze sobą w sposób umożliwiający wymianę ostrza, w którym zarówno ostrze jak i chwyt posiadają części łączące przystosowane do łączenia się ze sobą, według wynalazku charakteryzuje się tym, że część łącząca ostrza, zawiera klinowy rowek a część łącząca chwytu zawiera część klinową dopasowaną do rowka, przy czym część klinowa ma nastawialną wysokość, której wielkość określa szerokość części klinowej, przy czym ruchomy klin opiera się o powierzchnię kontaktową części klinowej, naprzeciw klinowego rowka.
Istnieją dwa warianty części łączącej chwytu. Według pierwszego, powierzchnia części łączącej chwytu jest równoległa do osi chwytu, a według drugiego, powierzchnia części łączącej chwytu jest prostopadła do osi chwytu.
Korzystnym jest, że w części klinowej, znajduje się wcięcie, w którym jest umocowany ruchomy klin za pomocą podwójnej śruby.
Korzystnym jest także, że chwyt zawiera powierzchnię oporową, poniżej części klinowej, przy czym część klinowa zawiera górną powierzchnię oporową, a ruchomy klin ma dolną powierzchnię oporową.
17-4998
Względne wymiary powierzchni oporowych są proporcjonalne do odpowiednich sił działających na każdą z nich, przy czym względne szerokości powierzchni oporowych są proporcjonalne do odpowiednich sił działających na każdą z tych powierzchni.
Korzystnym jest również, że przedni górny róg części klinowej jest zaokrąglony.
Ponadto ostrze zawiera węższą przednią część utrzymującą wkładkę tnącą i grubszą część łączącą, przy czym część łącząca zawiera promieniową powierzchnię hamującą, która jest prostopadła do osiowo wystającego ostrza, a górna powierzchnia oporowa klinowego rowka, jest szersza niż dolna powierzchnia oporowa klinowego rowka.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia trzonek zgodny z wynalazkiem w rzucie perspektywicznym oraz śrubę i klin; fig. 2 - ostrze według wynalazku w rzucie perspektywicznym; fig. 3 - trzonek i ostrze według fig. 1 i 2 połączone ze sobą, w rzucie perspektywicznym; fig. 4 - taki sam trzonek jak na fig. 1, z połączeniem ustawionym równolegle do podłużnej osi trzonka; fig. 5 - trzonek z połączeniem ustawionym prostopadle do podłużnej osi trzonka; fig. 6 - trzonek z fig. 4, widok od przodu; fig. 7 - przekrój poprzeczny wzdłuż linii VII-VII na fig. 4; a fig. 8 i 9 alternatywne rozwiązania mocowania wkładki tnącej w ostrzu.
Na wszystkich figurach trzonek jest jednakowo oznaczony jako 1 a ostrze jako 2. Przednia część 3 ostrza 2, zawiera wkładkę tnącą 4 używaną do żłobkowania i odcinania. Zgodnie z przykładem wykonania na fig. 2 i 3, wkładka 4 jest mocowana we wcięciu 5 na przednim górnym rogu, gdzie działają siły poziome wywołane przez naturalne właściwości elastyczne materiału. Oczywiście, różne rodzaje tego mocowania mogą zostać zastosowane, tak jak to pokazuje fig. 8 i 9. Tak więc zgodnie z fig. 8, potrzebna siła dociskowa jest wytwarzana przez mocowanie śrubowe. To mocowanie zawiera górne ramię dociskowe 6, które jest ukształtowane przez szczelinę 7 w części ostrza. Ramię dociskowe 6 jest uruchamiane przez dokręcanie śruby 8, która skierowana jest przez ramię i wkręca się w część ostrza pod ramieniem. Niezbędna siła dociskowa może także zostać wytworzona przez zawiasopodobne rozwiązanie zgodnie z fig. 9. Zgodnie z tą konstrukcją, część 9 pomiędzy wcięciem na wkładkę tnącą, a szczeliną 10 działa jako zawias dla górnej części 12. Przykręcając śrubę 11 przez nagwintowany otwór w górnej części 12, przyciskamy ją do dolnej ściany szczeliny 10. Przez wkręcanie śruby 11, część 12 dociska wkładkę 4. Odkąd odległość od zawiasu 9 do dociskającej śruby 11 jest większa od odpowiadającej odległości do powierzchni oporowej dociskającej wkładkę, siła dociskowa powodowana przez śrubę będzie' wzrastać, zgodnie z zasadą dźwigni.
Tylna część ostrza, patrząc z kierunku cięcia, jest utworzona przez element łączący. W celu zagwarantowania dostatecznej stabilności i w celu wytworzenia klinowego rowka 13, ta część ostrza jest szersza niż część przednia 3. Powierzchnia pod klinowym rowkiem 13 ma wycięcie 14. Dolna powierzchnia oporowa 29 jest utworzona przez klinowaty rowek 13, którego powierzchnia jest węższa niż górna powierzchnia oporowa 30. Dalej, półka 15 jest tak ukształtowana, że tworzy powierzchnię oporową dla sił skierowanych radialnie, występujących podczas obróbki elementu. Co więcej część łącząca ostrza jest wyposażona w trzy gładkie otwory 16a, 16b i 16c do wkładania śrub mocujących. Część każdego z tych otworów może mieć poszerzoną średnicę w celu ukrycia główek śrub mocujących. Otwór 17 jest przewidziany do wkładania klucza regulującego śrubę podwójną lub' śrubę różnicową 28.
Zgodnie z fig. 4, jedna lub -dwie pionowe jściiany,' przedniej i^^^c^r^kca 1 , są ukształtowane tak jak część łącząca; Ta część zawiera część klinową 18, pasującą do klinowego rowka 13, ostrza 2. W celu zapewnienia dobrego dopasowania klinów, relacja pomiędzy wysokością a górną szerokością klina powinna wynosić około 2:1. Zaczynając od dolnej części klina, wcięcie 19 jest przewidziane dla klina 20. Wcięcie 19 posiada nagwintowany otwór 21, oraz klin 20 posiada 'także nagwintowany otwór 22 do mocowania klina 20 przez podwójną śrubę 28. Podwójna śruba 28 ma dwie nagwintowane w przeciwne strony, części, odpowiednio do otworów 21 i 22. Tak więc, na przykład, część 23 śruby i otwór 22 w klinie, mają gwint lewy, podczas gdy część 24 śruby i otwór 21, mają gwint prawy. Zaokrąglona powierzchnia zewnętrzna klina powinna odpowiadać
174 998 zaokrąglonej powierzchni wcięcia 19. W celu zachowania ciągłego i nieprzerwanego kontaktu pomiędzy powierzchniami klina i wcięcia podczas ruchu klina, wzdłuż podłużnej osi podwójnej śruby, spowodowanego jej przekręceniem, powierzchnie kontaktu klina i wcięcia powinny być równoległe do osi podwójnej śruby oraz powinny ciągle i trwale do siebie przylegać. Do pewnego stopnia, jedna z tych części może mieć niewielki luz na gwincie.
Zgodnie z fig. 1, klin 20 i wcięcie 19 mają zaokrąglone powierzchnie oporowe. Ma to dwie zalety·:, z jednej st^iO^r^y/, nacisk od strony ostrza na powierzchnię B klina jest dokładnie rozłożony wzdłuż krzywej powierzchni oporowej, z drugiej strony, mniejsze poprawki mogą być spowodowane przez niewielkie przekręcanie klina 20 dookoła osi podwójnej śruby 28, jeśli górna i dolna powierzchnia rowka 13 nie są całkowicie równoległe. Jakkolwiek, jeśli zachodzi taka potrzeba, klin 20 i wcięcie 19, mogą być ukształtowane według innych podstawowych form geometrycznych. Tak więc, według fig. 4, klin i wcięcie mają podstawową formę kwadratu.
Tak jak wspomniano powyżej, ruchomy klin 20 może być przemieszczany wzdłuż podłużnej osi podwójnej śruby 28, przez przekręcenie tej ostatniej. Na przykład, przez przekręcenie podwójnej śruby na odległość ó w otwór 21, klin 20 przemieszcza się o odległość 2ó w tym samym kierunku. Jeśli skok śruby w odniesieniu do poziomu jest równy a to niższa powierzchnia B klina jest wtedy przesuwana o 2ósina pionowo. W praktyce, to pionowe przemieszczenie może wynosić około 0,5 mm. Jest to całkowicie pewny sposób wyeliminowania luzów poprzecznych, które mogą powstać pomiędzy rowkiem 13 i częścią klina 18. Ta nastawialna wysokość klina hx oddziaływuje korzystnie na konstrukcję noża tokarskiego, zarówno, na jego wytwarzanie jak i użytkowanie podczas obróbki. Stąd, na przykład, części klina, 18 i rowka 13 mogą być wytworzone o aktualnej szerokości i z dużą tolerancją, porównaj h pa fig. 6. Z tego powodu można uniknąć kosztownej operacji szlifowania. Co więcej nóż staje się mniej wrażliwy na zmiany hartownicze, które mogą powstać w części ostrza jak i w samym chwycie. Dzięki całkowitemu oparciu o górną powierzchnię A klina, ta powierzchnia może wytrzymać duże obciążenia, możliwe jest jej skrócenie, ściśnięcie części łączącej lub też strefy łączącej. Co więcej, jest to korzystniejsze podczas kompensacji luzu przez ruchomy klin umieszczany raczej w trzonku niż części ostrza, odkąd trzonek nie musi być wymontowywany nawet w przypadku zniszczenia noża, które to obejmuje tylko część ostrza.
Siły promieniowa, osiowa i poprzeczna wywierane na połączenie podczas żłobkowania czy też odcinania mają różne wartości. Wbrew tej wiedzy, zgodnie ze stanem techniki różne łączące powierzchnie oporowe mające pochłaniać te różne składowe siły, nie były przystosowane do tych różnych naprężeń. W przeciwieństwie do nich, obecny wynalazek rozwiązuje ten problem i w zaskakująco prosty sposób przystosowuje rozmiary zaangażowanych powierzchni oporowych do działających na nie sił, zarówno na trzonku jak i na ostrzu.
Na figurach 4 i 5 różne powierzchnie na które działają siły, są oznaczone A, B, C, D i E. Nacisk wzdłuż osi na powierzchnię D i E jest w dużej mierze zależny od tego jak silnie dokręcimy śruby 25a, 25b i 25c. Korzystnie jest aby te śruby były ustawione z odpowiednim przesunięciem mającym na celu wywołania odpowiednich naprężeń w kierunku promieniowym, naprzeciw płaszczyźnie C.
Powierzchnia A powstrzymuje składową poprzeczną i moment, który jest wynikiem działających sił wynikających z równania równowagi.
Przy normalnych operacjach odcinania, z dobrym przybliżeniem można powiedzieć, że różnica pomiędzy siłą działającą na płaszczyzny A i B jest składową styczną siły poprzecznie zgodnie z:
Fa « Ft + Fb gdzie FAjest siłą działającą na powierzchnię A, Fb jest siłą działającą na powierzchnię B a Ft jest styczną siłą mącą.
Powierzchnia C podtrzymuje podstawowe siły z kierunku promieniowego. Pomimo tego, promieniowa płaszczyzna hamująca C zmniejsza siły działające na powierzchnie A i B, przez jej niskie usytuowanie i przez długie ramię dźwigni, od wysokości ostrza tnącego do powierzchni C.
174 998
Związek pomiędzy rozmiarami powierzchni A, B i C lub ich szerokościami a, b i c, jest proporcjonalny do obciążenia działającego na te powierzchnie i określa się zaokrąglonymi liczbami 6:3:1. Jakkolwiek w praktyce powierzchnie te są ukształtowane w relacjach powierzchni A:B:C lub ich szerokości a:b:c w stosunku 6:3:2, w celu zabezpieczenia noża przed uszkodzeniem. Ta optymalizacja wielkości poszczególnych obszarów przyczynia się do skrócenia i wzmocnienia połączenia oraz zmniejszenia ryzyka deformacji, w szczególności ostrza i narożników płaszczyzn oporowych w związku z przeciążeniem.
Na jej przodzie, górna powierzchnia oporowa A, części klinowej jest zakończona zaokrągloną częścią nosową 26, a jej koniec zakończony jest zaokrągloną, skierowaną do góry powierzchnią 27. Promień powierzchni 27 przodu części klinowej, poniżej części nosowej 26 i klinowego rowka, powinien być jednakowy, aby ograniczyć liczbę narzędzi potrzebnych do wykonania powierzchni łączących. Co więcej, zaokrąglony kształt części nosowej 26, posiada tę zaletę, że część przednia górnej powierzchni A klina, może wytrzymać duże obciążenie bez jakiegokolwiek ryzyka deformacji, która to mogłaby wystąpić w przypadku gdyby był on zakończony ostro.
W przeciwieństwie do niektórych wcześniejszych konstrukcji (np. wspomniany wcześniej EP-A-300 544) wysokość części łączącej ostrza, jest nieograniczona przez część łączącą trzonka. Ta różnica umożliwia tworzenie konstrukcji ze stosunkowo szeroką częścią łączącą w porównaniu z trzonkiem, co w połączeniu z bezluzowym połączeniem pomiędzy częścią klinową 18 a klinowatym rowkiem 13, opcjonalnie także w połączeniu z optymalizacją powierzchni oporowych A, B, C, pozwala obrabiać długie żłobki i ciąć głęboko. Tak więc, może to mieć na celu podwojenie długości części łączącej trzonka wykonanego z większości materiałów szczególnie tych wolnych od drgań. Co więcej, nóż tokarski według wynalazku może być użyty do osiowego żłobkowania i także do wykonywania wewnętrznych rowków, dzięki ścisłemu połączeniu pomiędzy ostrzem a trzonkiem.
Jak widać, zw^irta konfiguracja części łączącej może być ukształtowana na końcu powierzchni trzonka, prostopadle do podłużnej osi noża, w odniesieniu do fig. 5. Tak więc, to samo ostrze jest przymocowane wzdłuż długiej osi trzonka zgodnie z fig. 3, może być również przymocowane prostopadle do tego kierunku. Oczywiście daje to większą uniwersalność dla kliku rozwiązań, w szczególności, może zostać wybrany, dla struktury powierzchni łączącej trzonka, dowolny kąt w stosunku do jego osi, taki jak 30, 45, 60 i 75°.
Chociaż obecny wynalazek stwarza możliwość wykonania głębokich operacji, pomimo krótkiego elementu łączącego ostrze z trzonkiem, może być oczywiście używany do odcinania na mniejszych głębokościach. Jeśli zainstalowane jest krótkie ostrze z ostrą wkładką tnącą, to i tak wystarczy tylko jedna śruba mocująca, aby zapewnić dostateczne zamocowanie ostrza.
17-4998
174 998
Fig. 4
c
Fig. 7
i
174 998
174 998
16α
Fig. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Nóż tokarski z wymiennym ostrzem do obróbki przedmiotów metalowych, w szczególności do żłobkowania i odcinania, zawierający ostrze z wkładką tnącą i chwyt, połączone ze sobą w sposób umożliwiający wymianę ostrza, w którym zarówno ostrze jak i chwyt posiadają części łączące przystosowane do łączenia się ze sobą, znamienny tym, że część łącząca ostrza (2), zawiera klinowy rowek (13) a część łącząca chwytu zawiera część klinową (18) dopasowaną do rowka (13), przy czym część klinowa (18) ma nastawialną wysokość (hx), której wielkość określa szerokość części klinowej (18), przy czym ruchomy klin opiera się o powierzchnię kontaktową części klinowej (18), naprzeciw klinowego rowka (13).
  2. 2. Nóż tokarski według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia części łączącej chwytu jest równoległa do osi chwytu.
  3. 3. Nóż tokarski według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia części łączącej chwytu jest prostopadła do osi chwytu.
  4. 4. Nóż tokarski według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w części klinowej (18), znajduje się wcięcie (19), w którym jest umocowany klin (20) za pomocą podwójnej śruby (28).
  5. 5. Nóż tokarski według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że chwyt zawiera powierzchnię oporową (C), poniżej części klinowej (18).
  6. 6. Nóż tokarski według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że część klinowa (18) zawiera górną powierzchnię oporową (A), a ruchomy klin (20) ma dolną powierzchnię oporową (B).
  7. 7. Nóż tokarski według zastrz. 1, znamienny tym, że względne wymiary powierzchni oporowych (A, B, C) są proporcjonalne do odpowiednich sił działających na każdą z nich.
  8. 8. Nóż tokarski według zastrz. 1, znamienny tym, że względne szerokości (a, b, c) powierzchni oporowych (A, B, C) są proporcjonalne do odpowiednich sił działających na każdą z tych powierzchni.
  9. 9. Nóż tokarski według zastrz. 1, znamienny tym, że przedni górny róg części klinowej (18) jest zaokrąglony.
  10. 10. Nóż tokarski według zastrz. 1, znamienny tym, że ostrze (2) zawiera węższą przednią część (3) utrzymującą wkładkę tnącą (4) i grubszą część łączącą, przy czym część łącząca zawiera promieniową powierzchnię hamującą (15), która jest prostopadła do osiowo wystającego ostrza.
  11. 11. Nóż tokarski według zastrz. 1, znamienny tym, że górna powierzchnia oporowa (30) klinowego rowka (13), jest szersza niż dolna powierzchnia oporowa (29) klinowego rowka (13).
    * * *
PL94310635A 1993-03-18 1994-03-09 Nóż tokarski z wymiennym ostrzem PL174998B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9300890A SE501914C2 (sv) 1993-03-18 1993-03-18 Verktygsskaft med löstagbart blad
PCT/SE1994/000197 WO1994021408A1 (en) 1993-03-18 1994-03-09 Cutting tool including a tool holder with a detachable blade for inserts

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL310635A1 PL310635A1 (en) 1995-12-27
PL174998B1 true PL174998B1 (pl) 1998-10-30

Family

ID=20389264

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94310635A PL174998B1 (pl) 1993-03-18 1994-03-09 Nóż tokarski z wymiennym ostrzem

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5688080A (pl)
EP (1) EP0689487B1 (pl)
JP (1) JP3375963B2 (pl)
KR (1) KR100299472B1 (pl)
CN (1) CN1046225C (pl)
AT (1) ATE159441T1 (pl)
DE (1) DE69406433T2 (pl)
PL (1) PL174998B1 (pl)
RU (1) RU2107587C1 (pl)
SE (1) SE501914C2 (pl)
WO (1) WO1994021408A1 (pl)

Families Citing this family (36)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL115544A (en) 1995-10-06 1998-12-06 Iscar Ltd Cutting tool system with replaceable adapter
US5868530A (en) * 1995-10-12 1999-02-09 Shouse; Virgil Cutting tool
BE1010487A6 (nl) * 1996-06-11 1998-10-06 Unilin Beheer Bv Vloerbekleding bestaande uit harde vloerpanelen en werkwijze voor het vervaardigen van dergelijke vloerpanelen.
SE511717C2 (sv) * 1997-05-22 1999-11-15 Sandvik Ab Hållare för svarvoperationer
US6186704B1 (en) 1999-03-04 2001-02-13 Kennametal Inc. Toolholder with detachable blade
DE10126043A1 (de) * 2001-05-29 2002-12-12 Horn P Hartmetall Werkzeugfab Bohrstange
DE10153646A1 (de) * 2001-10-31 2003-05-22 Horn P Hartmetall Werkzeugfab Werkzeughalter für Schneidkörper
US7617651B2 (en) 2002-11-12 2009-11-17 Kronotec Ag Floor panel
DE10252863B4 (de) 2002-11-12 2007-04-19 Kronotec Ag Holzfaserplatte, insbesondere Fussbodenpaneel
DE50309830D1 (de) 2002-11-15 2008-06-26 Flooring Technologies Ltd Einrichtung bestehend aus zwei miteinander verbindbaren Bauplatten und einem Einsatz zum Verriegeln dieser Bauplatten
DE10306118A1 (de) 2003-02-14 2004-09-09 Kronotec Ag Bauplatte
US7678425B2 (en) 2003-03-06 2010-03-16 Flooring Technologies Ltd. Process for finishing a wooden board and wooden board produced by the process
DE20304761U1 (de) 2003-03-24 2004-04-08 Kronotec Ag Einrichtung zum Verbinden von Bauplatten, insbesondere Bodenpaneele
DE10341172B4 (de) 2003-09-06 2009-07-23 Kronotec Ag Verfahren zum Versiegeln einer Bauplatte
DE20315676U1 (de) 2003-10-11 2003-12-11 Kronotec Ag Paneel, insbesondere Bodenpaneel
DE102004011931B4 (de) 2004-03-11 2006-09-14 Kronotec Ag Dämmstoffplatte aus einem Holzwerkstoff-Bindemittelfaser-Gemisch
FR2872723B1 (fr) * 2004-07-12 2006-09-08 Seco Tools Ab Outil d'usinage notamment pour former une surface conique
US7240593B2 (en) * 2005-04-19 2007-07-10 Roger Little Miniature cutting insert holder
DE102005042657B4 (de) 2005-09-08 2010-12-30 Kronotec Ag Bauplatte und Verfahren zur Herstellung
US7854986B2 (en) 2005-09-08 2010-12-21 Flooring Technologies Ltd. Building board and method for production
DE102005063034B4 (de) 2005-12-29 2007-10-31 Flooring Technologies Ltd. Paneel, insbesondere Bodenpaneel
JP4867661B2 (ja) * 2006-03-02 2012-02-01 三菱マテリアル株式会社 インサート着脱式切削工具
JP5028883B2 (ja) * 2006-06-30 2012-09-19 三菱マテリアル株式会社 インサート着脱式切削工具
IL202027A (en) * 2009-11-10 2015-03-31 Iscar Ltd Cutting tool system
SE536741C2 (sv) * 2012-11-08 2014-07-08 Sandvik Intellectual Property Skärverktyg jämte stickblad härför
CN103072020B (zh) * 2013-01-14 2016-11-16 郑州市钻石精密制造有限公司 法兰盘可调节式刀柄结构
US9702385B2 (en) * 2014-05-15 2017-07-11 Iscar, Ltd. Machine tool assembly configured for swift disassembly
USD848496S1 (en) * 2016-09-28 2019-05-14 Sumitomo Electric Hardmetal Corp. Cutting tool
CN106513727B (zh) * 2016-12-28 2019-01-04 盐城工学院 一种内孔端槽切削工具
US10471517B2 (en) * 2017-07-18 2019-11-12 Iscar Ltd. Cutting tool and cutting tool body with a holding member for holding a coupling screw
EP3456446A1 (en) * 2017-09-15 2019-03-20 Sandvik Intellectual Property AB Cutting tool part assembly
USD880547S1 (en) 2017-11-30 2020-04-07 Illinois Tool Works Inc. Cutting insert
USD836143S1 (en) * 2017-11-30 2018-12-18 Illinois Tool Works Inc. Cutting insert holder
USD912708S1 (en) 2017-11-30 2021-03-09 Illinois Tool Works Inc. Cutting insert
CN111405956B (zh) * 2017-11-30 2023-08-22 伊斯卡有限公司 具有能更换的适配器的模块化的车削工具
USD909437S1 (en) * 2018-02-16 2021-02-02 Sumitomo Electric Hardmetal Corp. Cutting tool

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3125798A (en) * 1961-03-06 1964-03-24 figure
CH456298A (fr) * 1966-04-15 1968-05-15 Prematex S A Dispositif de blocage d'un organe de machine sur un autre
US3758927A (en) * 1971-12-13 1973-09-18 Warner Swasey Co Cutoff tool
US3780408A (en) * 1972-03-02 1973-12-25 Kennametal Inc Cutting tool
SE361276B (pl) * 1972-12-12 1973-10-29 Sandvik Ab
US3844008A (en) * 1973-03-14 1974-10-29 Valeron Corp Cutting tool
DE2935400A1 (de) * 1979-09-01 1981-03-19 Helmut 5909 Burbach-Niederdresselndorf Henrich Werkzeughalter
DE3007440A1 (de) * 1980-02-28 1981-09-17 Fried. Krupp Gmbh, 4300 Essen Werkzeugeinrichtung mit wechselbarem werkzeugtraeger
US4340325A (en) * 1980-12-23 1982-07-20 General Electric Co. Cutting insert for deep grooving
EP0193020B1 (de) * 1985-03-01 1990-11-28 Fried. Krupp Gesellschaft mit beschränkter Haftung Werkzeugeinrichtung mit wechselbarem Werkzeugkopf
AT388125B (de) * 1987-07-22 1989-05-10 Plansee Tizit Gmbh Stechwerkzeug
IL91574A (en) * 1989-09-08 1992-02-16 Iscar Ltd Cutting tool system having an exchangeable adaptor
SE502242C2 (sv) * 1991-07-31 1995-09-25 Sandvik Ab Avstickningsverktyg med infästningsdelar orienterade i två mot varandra vinkelräta plan

Also Published As

Publication number Publication date
DE69406433D1 (de) 1997-11-27
JP3375963B2 (ja) 2003-02-10
ATE159441T1 (de) 1997-11-15
SE9300890D0 (sv) 1993-03-18
KR100299472B1 (ko) 2001-11-22
PL310635A1 (en) 1995-12-27
CN1119419A (zh) 1996-03-27
RU2107587C1 (ru) 1998-03-27
KR960700846A (ko) 1996-02-24
CN1046225C (zh) 1999-11-10
SE9300890L (sv) 1994-09-19
SE501914C2 (sv) 1995-06-19
US5688080A (en) 1997-11-18
EP0689487A1 (en) 1996-01-03
EP0689487B1 (en) 1997-10-22
WO1994021408A1 (en) 1994-09-29
DE69406433T2 (de) 1998-02-19
JPH08507723A (ja) 1996-08-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL174998B1 (pl) Nóż tokarski z wymiennym ostrzem
US4600341A (en) Pocket reducing insert for toolholder and the like
PL177379B1 (pl) Oprawka narzędziowa wkładki tnącej obejmująca powierzchnię mocującą z wypustami
US4960285A (en) Jaw assembly
PL176807B1 (pl) Dwustronna wkładka frezarska do frezowania wykończeniowego
KR19990006862A (ko) 축방향으로 조절 가능한 밀링 공구
US20060214073A1 (en) Fabricated heavy duty structural clamp
CA2165361C (en) Saw disk
PL185345B1 (pl) Zespół narzędzia skrawającego
US20180099430A1 (en) Cutter head and cutter head system
US5857506A (en) Replaceable insert cutting tools
JP2002263921A (ja) 工具ホルダ
EP2219809B1 (en) Cutting tool
US4118138A (en) Cutting tool
EP1260295A1 (en) Tool and cutting insert
US4744703A (en) Rotary cutter for slotting or cut-off
US8042242B2 (en) Mechanical device for spreading flanges apart
CN1205662A (zh) 铣刀
US4227838A (en) Grooving and cut-off tool
US6695548B2 (en) Surface milling or angular milling cutter
US5397204A (en) Tool for engraving machines
US6186199B1 (en) Milling tool for machining workpieces of wood, a derived timer product, a plastic material, etc.
CA1326352C (en) Reconditioned milling tool and method of making same
CA1105249A (en) Presettable tool supporting device
KR20020063822A (ko) 툴 홀더