PL174412B1 - Sposób zintegrowanego wytwarzania liniowych alkilobenzenów - Google Patents

Sposób zintegrowanego wytwarzania liniowych alkilobenzenów

Info

Publication number
PL174412B1
PL174412B1 PL93300466A PL30046693A PL174412B1 PL 174412 B1 PL174412 B1 PL 174412B1 PL 93300466 A PL93300466 A PL 93300466A PL 30046693 A PL30046693 A PL 30046693A PL 174412 B1 PL174412 B1 PL 174412B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
alkylation
benzene
reactor
mixture
paraffins
Prior art date
Application number
PL93300466A
Other languages
English (en)
Other versions
PL300466A1 (en
Inventor
Pierino Radici
Pierluigi Cozzi
Giuseppe Giuffrida
Agostino Zatta
Original Assignee
Enichem Augusta Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enichem Augusta Spa filed Critical Enichem Augusta Spa
Publication of PL300466A1 publication Critical patent/PL300466A1/xx
Publication of PL174412B1 publication Critical patent/PL174412B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C15/00Cyclic hydrocarbons containing only six-membered aromatic rings as cyclic parts
    • C07C15/02Monocyclic hydrocarbons
    • C07C15/107Monocyclic hydrocarbons having saturated side-chain containing at least six carbon atoms, e.g. detergent alkylates
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2/00Preparation of hydrocarbons from hydrocarbons containing a smaller number of carbon atoms
    • C07C2/54Preparation of hydrocarbons from hydrocarbons containing a smaller number of carbon atoms by addition of unsaturated hydrocarbons to saturated hydrocarbons or to hydrocarbons containing a six-membered aromatic ring with no unsaturation outside the aromatic ring
    • C07C2/64Addition to a carbon atom of a six-membered aromatic ring
    • C07C2/66Catalytic processes
    • C07C2/68Catalytic processes with halides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2527/00Catalysts comprising the elements or compounds of halogens, sulfur, selenium, tellurium, phosphorus or nitrogen; Catalysts comprising carbon compounds
    • C07C2527/06Halogens; Compounds thereof
    • C07C2527/125Compounds comprising a halogen and scandium, yttrium, aluminium, gallium, indium or thallium
    • C07C2527/126Aluminium chloride

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Abstract

1. Sposób zintegrowanego wytwarzania liniowych alkilobenzenów o 10-14 atomach wegla w lancuchu alkilowym, obejmujacy odwadarnianie n-parafin, uwodarnianie otrzy- manych diolefin i ich alkilowanie w obecnosci AICI3, znamienny tym, ze odwodamia sie n-parafiny do odpowiadajacych im n-olefin w reaktorze do odwodarniania, selektywnie uwodarnia sie diolefiny wytworzone w poprzednim etapie do monoolefin, do powstalej w reaktorze do uwodamiania mieszaniny olefin i parafin dodaje sie benzen w stosunku molowym benzenu do n-olefin wynoszacym od 1:1 do 20:1 i przesyla sie ja do reaktora do alkilowania, i prowadzi sie alkilowanie w obecnosci aktywnego katalizatora opartego na AICI3 z utworzeniem mieszaniny alkilowanego benzenu i weglowodorowego komple- ksu katalitycznego AICI3 z mieszanina alkilowanego benzenu, usuwa sie mieszanine reakcyjna z reaktora do alkilowania i oddziela sie weglowodorowy kompleks katalityczny od alkilowanego benzenu, do weglowodorowego kompleksu katalitycznego dodaje sie dodatkowa ilosc AICI3 i zawraca sie weglowodorowy kompleks katalityczny z AICI3 do reaktora do alkilowania. PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania liniowych alkilobenzenów mieszczących się w zakresie stosowanym do wytwarzania detergentów (C10-C14), polegający na alkilowaniu aromatycznych węglowodorów (przede wszystkim benzenu) n-olefinami w obecności AICI3, które to olefiny są otrzymywane przez odwodomianie n-parafin.
Dokładniej, wynalazek dotyczy połączonego procesu odwodomiania n-parafin i następnie poddawania otrzymanej mieszaniny reakcji z węglowodorami aromatycznymi w obecności AICI3, z zastosowaniem mieszaniny pochodzącej bezpośrednio z procesu odwodomiania.
Bardziej dokładnie, w przypadku alkilowania benzenu, mieszanina olefin i parafin z procesu odwodomiania, po wstępnym oddzieleniu wodoru i lekkich węglowodorów, jest mieszana z benzenem i przesyłana do strefy alkilowania razem z zawierającym AICI3 katalizatorem.
Po opuszczeniu aparatu, w którym prowadzi się alkilowanie mieszaninę pozostawia się do dekantacji w celu umożliwienia oddzielenia kompleksu katalizatora z węglowodorami, praktycznie nierozpuszczalnego w mieszaninie reakcyjnej. Oddzielony kompleks jest częściowo zawracany do mieszaniny alkilującej.
Surowa ciecz po alkilowaniu jest następnie przemywana roztworem kwasu, takiego jak kwas solny, łub roztworem wodorotlenku sodowego i na końcu wodą, po czym przesyła się ją do destylacji. W tym etapie, najpierw jest oddzielany nadmiar benzenu i zawracany do alkilowania, a następnie oddziela się nadmiar parafin razem z małą ilością lekkich związków aromatycznych. Ten strumień po dodaniu nowej porcji parafin jest zawracany do reaktora odwodomiania.
174 412
Pozostała mieszanina alkilowanych produktów jest przesyłana do trzeciej kolumny destylacyjnej, w której ze szczytu odbiera się liniowy alkilobenzen a od dołu mieszaninę ciężkich związków alkilowanych, którą częściowo zawraca się do reaktora alkilowania.
Liniowy alkilobenzen może być stosowany do bezpośredniego przekształcania w kwas benzenosulfonowy lub, w korzystnej odmianie, może być najpierw poddawany oczyszczaniu za pomocą kwasu siarkowego lub uwodornianiu w obecności katalizatora zawierającego nikiel lub metal szlachetny. W ten sposób otrzymuje się kwas sulfonowy o najlepszej barwie, nawet przy wysokim stosunku SO3 do substancji organicznych w etapie sulfonowania.
Zawracane parafiny przychodzące w procesu alkilowania do reaktora odwodomiania wymagają korzystnie oczyszczania drogą traktowania materiałem zdolnym do usuwania możliwych śladowych ilości związków chloroorganicznych. Przykładem takiego materiału może być aktywowany tlenek glinu. W ten sposób przedłuża się czas życia katalizatora odwodorniania, co łączy się z oczywistymi korzyściami ekonomicznymi. Ponadto, w ten sposób poprawia się znacznie selektywność reakcji odwodomiania. Jest faktem dobrze znanym, że podczas reakcji powstają poza normalnymi monoolefinami także diolefiny, związki aromatyczne i produkty krakowania zawierające poniżej 10 atomów węgla. Powyższe produkty muszą być usuwane przed reakcją alkilowania. Ponadto, zachodzą także reakcje izomeryzacji prowadzące do powstawania izoparafin i izoolefin.
Poza warunkami reakcji (LHSV, temperatura, ciśnienie i stosunek wodom do węglowodoru) mają także znacznie zanieczyszczenia obecne w zawracanych n-parafinach. Podczas alkilowania zachodzi bowiem reakcja rozkładu olefin oraz transalkilowanie alkilobenzenów i polialkilobenzenów, co prowadzi do powstawania produktów o charakterze aromatycznym i temperaturze wrzenia niższej niż liniowego alkilobenzenu.
Ilość i rodzaje powyższych lekkich produktów mają podstawowe znaczenie dla użytecznego czasu pracy katalizatora odwodomiania. Zastosowanie zawierającego AICI3 katalizatora w procesie alkilowania benzenu prowadzi, w porównaniu z kwasem fluorowodorowym, do zmniejszania zawartości omawianych lekkich produktów w zawracanych parafinach i w rezultacie do korzyści ekonomicznych przez przedłużenie użytecznego czasu pracy katalizatora odwodomiania i poprawę jego selektywności.
Produkty aromatyczne, głównie lekkie alkilobenzeny, są mniej podatne na uleganie reakcji krakowania na katalizatorze odwodomiania, co może także prowadzić do tworzenia się węgla, niż geminalne difenyle i lekkie difenyloalkany obecne w parafinach pochodzących z alkilowania w obecności fluorowodoru.
Wszystkie te produkty są dodawane do już obecnych w świeżej porcji parafin i do tych które powstają bezpośrednio podczas reakcji odwodomiania n-parafin. W każdym przypadku, przeciętna zawartość związków aromatycznych w zawracanych parafinach, i w konsekwencji tego w innych strumieniach opuszczających reaktor odwodomiania, jest niższa.
Odwodomianie prowadzi się sposobami dobrze znanymi specjalistom. Tak więc, reakcję prowadzi się w obecności katalizatora zawierającego metal szlachetny, zwykle naniesiony na porowaty materiał. Katalizator zawiera pierwiastek z grupy platyny w ilości od 0,01 do 2% oraz metal alkaliczny lub metal ziem alkalicznych w ilości od 0,1 do 5%. Ponadto katalizator może zawierać jeden z poniższych pierwiastków w następujących ilościach:
cyna - od 0,1 do 1%, ind - od 0,1 do 1%, tal - od 0,1 do 1%.
W przypadku gdy obecne są równocześnie ind i tal, to ich stosunek wzajemny i łączny stosunek do platyny jest następujący:
In/Tl > 0,3
Pt/(In+Tl) > 1,5
174 412
Według znanych sposobów, reakcję odwodorniania prowadzi się w temperaturze od 400 do 600°C, pod ciśnieniem od 9,8 kPa do 980 kPa stosując szybkość objętościową (LHSV) w zakresie od 0,1 do 100 objętości na godzinę na objętość oraz stosunek molowy wodoru do parafin leżący w zakresie od 0,5 do 20.
Podczas procesu odwodorniania parafin do olefin tworzą się diolefiny w ilości nie do pominięcia. Ich ilość zależy od stopnia konwersji i warunków prowadzeniu procesu. Ich obecność prowadzi podczas reakcji alkilowania do powstawania takich zanieczyszczeń jak tetralina w alkibenzenie, oraz wysokowrzące ciężkie produkty takie jak np. difenyloalkany i tetraliny o wyższych ciężarach cząsteczkowych oraz indany. Dlatego też, selektywne uwodornianie diolefin w celu przekształcenia ich w monoolefiny może być korzystne dla zmniejszania omówionych uprzednio niedogodności.
Uwodornianie prowadzi się na stacjonarnym złożu katalizatora bazującego na niklu osadzonym na tlenku glinu i częściowo zatrutego lub katalizatora bazującego na metalu szlachetnym, takim jak pallad, osadzonego na węglu. W każdym przypadku stosunek wodoru do diolefin jest utrzymywany na poziomie wyższym niż 1, generalnie w zakresie od 1,1:1 do 5:1, w zależności od wybranego katalizatora i warunków prowadzenia procesu. Ważny jest także wybór miejsca różnych etapów w ogólnym schemacie procesu produkcyjnego. W szczególności, selektywne odwodornianie można prowadzić przeciwprądowo lub w kierunku przepływu z kolumny wydzielania produktów krakowania z mieszaniny olefin i parafin przychodzącej z etapu odwodorniania.
Reakcję można prowadzić w temperaturze od 50 do 250°C, w zależności od typu stosowanego katalizatora i pod ciśnieniem w zakresie od około 98 kPa do 1960 kPa. Natomiast szybkość objętościowa strumienia ciekłego węglowodoru może wynosić od 0,5 do 20 objętości na 1 godzinę na objętość złoża. W ten sposób uzyskuje· się dochodzącą do 100% wydajność konwersji diolefin z selektywnością do 90%.
Reakcję alkilowania prowadzi się po zmieszaniu reagentów (olefiny w parafinach i benzen) w reaktorze z AICI3. Zgodnie z korzystną odmianą sposobu, świeży katalizator dodaje się do węglowodorowego kompleksu katalitycznego zawracanego do reaktora.
Ilość stosowanego katalizatora wynosi generalnie od 0,05 do 10% molowych w stosunku do olefin a stosunek molowy benzenu do olefin zawiera się w zakresie od 1:1 do 20:1, korzystnie od 3:1 do 15:1. Reakcję prowadzi się na ogół w temperaturze od 20 do 80%, pod ciśnieniem od około 98 kPa do 490 kPa, w ciągu zwykle od 5 do 180 minut.
Wydzielenie zawierającego chlorek glinu węglowodorowego kompleksu katalitycznego umożliwia powtórne stosowanie katalizatora, który jest jeszcze wciąż aktywny, i utrzymanie aktywności katalitycznej na stałym poziomie przez dodanie świeżego AlCl3. Dodanie chlorku glinu do kompleksu katalitycznego powoduje tworzenie się bardzo aktywnego katalizatora. Obecność heterogenicznej fazy katalitycznej umożliwia prowadzenie reakcji transalkilowania polialkilowych związków tworzących się w reakcji benzenu z olefiną, która ma być aktywowana, i pozwala na uzyskiwanie wysokiej wydajności liniowego alkilobenzenu i zmniejszenie ilości alkiłowanych produktów o wyższych ciężarach cząsteczkowych.
Jest dobrze znanym faktem, że AICI3 wymaga obecności współkaitalizatora dla przekształcenia w aktywny związek do alkilowania. Do tego celu generalnie są stosowane takie związki jak woda i/lub kwas solny. Otrzymuje się różne aktywne związki. W korzystnej odmianie sposobu, wodę dodaje się regularnie kontrolując wilgoć w reagentach, w szczególności w benzenie. Stosunek wody do AICI3 może mieścić się w zakresie od 1 do 100% molowych, korzystnie 5-50% molowych.
Do reaktora alkilowania można zawracać wysokowrzące produkty odzyskiwane z dolnej części kolumny podczas destylacji alkilobenzenu. Ich ilość może wynosić do 50% całkowitej masy olefin załadowywanych razem z parafinami.
W ten sposób, ich zawracanie jest korzystne, gdyż reakcja transalkilowania zachodzi do wartości związanej z ustaleniem się równowagi termodynamicznej.
174 412
Alkilobenzen (LAB) otrzymywany sposobem według wynalazku wykazuje lepszą charakterystykę pod względem czystości i całkowitej liniowości. Zawartość związków cyklicznych, takich jak dialkilotetraliny i dialkiloindany jest zmniejszona do wartości mniejszej niż 2%, korzystnie mniejszej niż 1% i liniowe alkilobenzeny osiągają czystość wyższą niż 95%. Taka czystość zmniejsza konieczność stosowania uciążliwych procesów oczyszczania za pomocą kwasu siarkowego dla otrzymania końcowych alkilobenzenosulfonianów o jasnej barwie i dobrej stabilności w czasie.
Ponadto, wysoka zawartość liniowych alkilobenzenów przyspiesza również późniejszą biodegradację odpowiedniego kwasu sulfonowego w ciekłych odpadach. Jest to bardzo ważna cecha, gdy weźmie się pod uwagę coraz ostrzejsze przepisy uchwalane z dnia na dzień, dotyczące możliwie największej kompatybilności ekologicznej produktów.
Należy w końcu zwrócić uwagę na fakt, że wysoki poziom izomerów 2-fenylowych nadaje alkilobenzenosulfonianowi sodowemu dobrą rozpuszczalność w wodzie i dobre wartości lepkości, co czyni go odpowiednim do stosowania przede wszystkim w ciekłych preperatach detergentów.
Wysokowrzące produkty składają się przede wszystkim (>85%) z polialkilanów o ciężarze cząsteczkowym >320 zawierających znaczną ilość dialkilanów o ciężarze cząsteczkowym >360. Taki skład otwiera szerokie możliwości stosowania do otrzymywania wysokocząsteczkowych kwasów sulfonowych, szczególnie użytecznych w dziedzinie wytwarzania smarów. Wartość ich polega na tym, że pozwala na przekształcenie materiału będącego praktycznie produktem ubocznym w nowy, wartościowy produkt.
Przykład I. Gazową mieszaninę wodoru i normalnych C10-C13-parafin w stosunku molowym \wyc^S2:£^(cyn 8 przesyła się do rurowego reaktora, zawierającego stały katalizator odwodnienia w postacż ołoża o grubości 500 mm, urrsnmyrazeoo w temperaturze 485°C i pod ciśnieniem 196 kPa, z szybkością objętościową wynoszącą 21 objętości ciekłej parafiny w temperaturze 20°C na objętość katalizatora na godzinę. Mieszanina opuszczająca reaktor zawiera, po oddzieleniu wodoru i lekkich produktów z krakowania, 12,5% olefin i ma liczbę bromową 12,11 (oznaczaną według metody ASTM).
Analiza mieszaniny po odwodomieniu w warunkach stanu stacjonarnego wykonana za pomocą HPLC dała następujące wyniki:
parafiny 85,0% monoolefiny 11,9% diolefiny 0,6% związki aromatyczne 2,5%
Do tej mieszaniny dodaje się benzen w stosunku molowym 8:1 względem zawartości olefin i otrzymaną mieszankę podaje się, razem z 10% zawiesiną bezwodnego chlorku glinu w Clo-Cl3-patafmach, do dolnej części reaktora alkilowania. Temperatury strumieni zasilających są tak dobrane aby można było uzyskać temperaturę 55°C wewnątrz reaktora alkilowania.
Reaktor stosowany w tym doświadczeniu ma kształt cylindra o stosunku wysokości do średnicy wynoszącym 5:1 i jest wyposażony w mieszadło składające się z 5 turbinek umieszczonych w równych odległościach od siebie wzdłuż wału i obrabiające się z szybkością 150 obrotów/minutę. Reaktor dodatkowo zawiera wewnątrz 4 rozdzielające przegrody zainstalowane w równych odstępach pomiędzy łopatkami, co tworzy centralny otwór obejmujący 40% wewnętrznej średnicy reaktora. Ponadto reaktor pooiada 4 pionowe przegrody wzdłuż jego ścian. Zewnętrzny płaszcz, przez który ρ^ομί^τα woda umożliwia precyzyjne termostatowanie reaktora w dowolnej pożądanej temperaturze.
Po upływie jednej godziny mieszaninę reakcyjną usuwa się ze szczytu reaktora i pozostawia do dekantacji w cylindrycznym zbiorniku bez mieszadła, o stosunku wysokości do średnicy wynoszącym 5:1 i pojemności pozwalającej na przebywanie mieszaniny w ciągu 45 minut.
174 412
W ten sposób uzyskuje się oddzielenie węglowodorowego kompleksu katalitycznego, którego część zawraca się w takiej ilości, że stanowi ona w reaktorze alkilowania w przybliżeniu 6 części wagowych znajdującego się tu kompleksu. Pozostałą część usuwa się jako odpad.
Surową ciecz z alkilowania przesyła się do destylacji po uprzednim przemyciu w dwóch ustawionych kaskadowo kolumnach 5% wodnym roztworem kwasu solnego i następnie wodą.
Proces destylacji jest prowadzony w trzech ustawionych kaskadowo kolumnach. W pierwszej i drugiej zachodzi odpowiednio oddzielenie benzenu i parafin oraz innych lekkich węglowodorów, a ze szczytu trzeciej odbiera się strumień liniowego alkilobenzenu, zaś z dołu strumień wysokowrzących produktów alkilowania.
Parafiny oddzielone w drugiej kolumnie są zawracane do reaktora odwodorniania razem z bardziej lotnymi parafinami. Wysokowrzące produkty alkilowania są częściowo zawracane do reaktora alkilowania w takiej ilości, że w stanie stacjonarnym stanowią w przybliżeniu 4 części wagowe.
Gdy cały proces osiągnie stan stancjonarny, skład strumienia zasilającego reaktor odwodorniania jest następujący:
parafiny 69,3 części wagowych wodór ^^,73 części wagowych, przy czym skład parafin jest następujący: n-Cio n-Cn 33,2% n-Ci2 2Π,5>%ο n-Ci3 19,4% n-Ci4 0,2% rozgałęzione węgoowodory 4,3% a strumień wodoru skład a się z:
H,
Cr
C2
C,
C, <n-fenylo-Cio n-fenylo-Cio n-fenylo-Ci n-fenylo-Ci2 n-fenylo-Ci3 n-fenylo-C,4
92,4%
1,61%
4,18%
16^^%
0,16%.
Otrzymany liniowy alkilobenzen (LAB) ma następującą charakterystykę, zgodnie z oznaczeniami za pomocą zwykle stosowanych metod.
Chromatografia gazowa
0,46%
14,81%
32,92%
28,83%
19,77%
0,20% całkowita ilość n-fenylo-Cio-C, 96,53% didlkilotetralinr izoalkilobenzeny izomery 2-fenylowe liczba bromowa chlor
0,75%
2,26%
30,10% mg Br/100 g 8 ppm.
Ciężkie produkty alkilowania wydzielone za pomocą destylacji mają następującą charakterystykę:
0,8% [1]
91,85% [2]
2,60% [2]
0,58% [2]
Pozostałość LAB
Alkilo-polialkiłobenzeny
Naftaleny
Dinaftenobenzeny
174 412
Tetraliny, indany 3,65% [2]
Ciężar cząsteczkowy 340,5
Barwa według Gardnera 7 [1] chromatografia gazowa [2] analiza masowa
W analogiczny sposób oznaczono, że mieszanina w reakcji alkilowania ma następujący skład:
mieszanina w reaktorze ddwdoomiarua 66,^ części (8,44 części olefin) benzen 33,5
AICI3 0,1 części wysokowrzące alkilany 4,0 węglowodorowy kompleks katalityczny 6,0 części
Całkowita ilość wody wprowadzonej z reagentami wynosi 0,002 części.
W stanie stacjonarnym uzyskano następujące wyniki.
Surowce na 100 części liniowego alkilobenzenu (LAB):
865 części n-parafin 350 części benzenu 5 części AICI3.
Inne produkty wodór i węglowodory 65 ciężkie alkilann 150
Skład n-parafin jest następujący:
<n-Ci0 0,05% n-Cio 10,29% n-Cu 3^1.713^%o n-Ci2 30,63% n-Ci3 ^^1^4^% >n-Ci3 0,60% izoparafiny 0,,31% związki aromatyczne 0,25%
Przykład II. Taką samą jak w przykładzie I mieszaninę z reaktora odwodooninnia, zawierającą parafiny i 12,5% olefin, przesłano do reaktora alkilowania. Mieszanina reakcyjna w stanie stacjonarnym, w temperaturze 60°C miała następujący skład:
mieszanina z reaktora odwodoraiaain (Πβ «^^tęśii benzen 32,5 częcii
AICI3 0,2 częcti wysokowrzące alkilany 4^/3 <^:z^śri węglowodorowy kompleks katalityczny 8,0 częcii.
Całkowita ilość wody wprowadzonej z reagentami wynosiła 0,01 części.
Liniowy alkilobeazen otrzymany po usunięciu benzenu i parafin opisanym uprzednio sposobem miał następującą charakterystykę:
95,6%
1,0%
3,0%
22,8% (ASTM))
Ciężkie produkty alkilowania wydzielone w dolnej części kolumny destylacyjnej miały następujący skład:
2,!.% [1]
86,,% [2]
5,0% [2] n-fenylo-Cn)-C13 tetraliny izoalkilobeazeny izomery 2-feaylo-Clo-Cr3 liczba bromowa pozostałość LAB alkilo-polialkLlobenzeay difenyloalkany, acenafteny
412 naftaleny 1,6% [2] dinaftenobenzeny 1,7% [2] tetraliny, indany 5,2% [2] ciężar cząsteczkowy 361,3 [1 ] chromatografia gazowa [2] analiza masowa
W warunkach stanu stacjonarnego uzyskano następujące wyniki: Surowce na 1000 części liniowego alkilobenzenu (LAB): 827 części parafin 335 części benzenu 15 części AICI3
Inne produkty wodór i lekkie węglowodory 65 ciężkie alkilany 96
Przykład III. Mieszaninę parafin i olefin z reakcji odwodorniania utrzmywaną w takich samych warunkach jakie opisano w przykładzie I, poddano reakcji selektywnego uwodorniania obecnych w niej olefin. Mieszaninę o takim samym składzie jak w przykładzie I mieszano z wodorem w stosunku molowym względem diolefin wynoszącym 1,15 i następnie przesyłano do reaktora zawierającego stały katalizator składający się z 0,25% palladu na tlenku glinu. Stosunek wysokości do średnicy reaktora wynosił 8:1. Warunki procesu były następujące: temperatura 80°C, ciśnienie około 294 kPa, LHSV 3. Mieszanina opuszczająca szczyt reaktora miała następujący skład:
parafiny 85,,^2% monoolefiny 12,33% diolefiny nie oznaczano związki aromatyczne 2,5%
Powyższą mieszaninę przesyłano do reaktora alkilowania dla uzyskania mieszaniny reagentów o następującym składzie w stanie stacjonarnym, w temperaturze 50°C:
mieszanina parafin, olefin i wviązóów aromatycznych 67,5 czeęści benzen 32,5 częścć
AICI3 0,1 cyąści wysokowrzące allkllany 2,0 cc^eJ^c^i węglowodorowy kompleks katalityczny 2
Całkowita ilość wody wprowadzonej z reagentami wynosiła 0,002 części.
Po opuszczeniu reaktora mieszaninę poddano reakcji opisanej w przykładzie I i po oddzieleniu nadmiaru benzenu i parafin otrzymano, odbierany ze szczytu kolumny, strumień liniowego alkilobenzemi o następującej charakterystyce:
97,0% <0,5%
2,,%
30,1% mg Br1100 g 7 ppm
Ciężkie produkty alkilowania wydzielone z dolnej części kolumny destylacyjnej miały następujący skład.
n-fenylo-Cw-Cn tetraliny izoalkilobenąezy izomery 2-fenylo-Cn-C13 liczba bromowa chlor
Chromatografia gazowa
Pozostałość LAB ^2%
Analiza masowa
Alkilo-polialkilobenąezy 93,1%
DifennloalZany, acenafteny 2,ó5%
Naftaleny 13%
Tetraliny, imidany 3,02%
Ciężar cząsteczkowy 327,5
174 412
W warunkach stanu stacjonarnego w procesie alkilowania, na 1000 częścią załadowanego LAB było 155 części ciężkich alkilanów.
Na wyprodukowanie 1000 części LAB w całym procesie zużywa się:
868 części parafin
352 części benzenu części AłCłj.
Przykład IV. Mieszaninę parafin i olefin o składzie takim samym jak w przykładzie III przesłano do reaktora alkilowania po zmieszaniu z benzenem. W warunkach stanu stacjonarnego w temperaturze 65°C mieszanina miała następujący skład:
mieszanina olefin, parafin i związków aromatycznych 67,5 części benzen 40 części
AłCł3 0,12 części wysokowrzące alkiłany 4,0 części węglowodorowy kompleks katalltyccny 4,0 części
Całkowita ilość wody wprowadzona z reagentami wynosiła 0,005 części. Mieszaninę po opuszczeniu reaktora przerabiano jak w przykładzie I i po oddzieleniu nadmiaru benzenu i parafin strumień liniowego alkilobenzenu ze szczytu kolumny destylacyjnej miał następujący skład.
Chromatografia gazowa
96,6%
30,0%
0,7%
21,5 % mg Br/100 g 10 ppm.
y-feyclo-Clo-Cl3 izomer 2-fenylowy tetraliny izoalkiłobenzeny liczba bromowa chlor
Ciężki produkt alkilowania otrzymany z dna kolumny destylacyjnej miał następujący skład:
3,0%o pozostałość LAB (chromatografia gazowa) Analiza masowa Alkilo-polialkilobenzenc Difeycloalaany, acenafteny Naftaleny
Tetraliny, indany Ciężar cząsteczkowy
9^8%
2,9% ty4%
3,91%
388,5
W warunkach stanu stacjonarnego z alkilowania otrzymano na 1000 części LAB 52 części ciężkich alkilanów.
W całym procesie obejmującym odwodornianie parafin, selektywne uwodornianie diolefin i alkilowanie benzenu, na 1000 części LAB zużywa się:
788 części parafin 330 części benzenu 10 części AICI3.
Warunki są podane dla różnych etapów procesu ciągłego.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób zintegrowanego wytwarzania liniowych alkilobenzenów o 10-14 atomach węgla w łańcuchu alkilowym, obejmujący odwadamianie n-parafin, uwodamianie otrzymanych diolefin i ich alkilowanie w obecności AICI3, znamienny tym, że odwodamia się n-parafiny do odpowiadających im n-olefin w reaktorze do odwodarniania, selektywnie uwodamia się diolefiny wytworzone w poprzednim etapie do monoolefin, do powstałej w reaktorze do uwodorniania mieszaniny olefin i parafin dodaje się benzen w stosunku molo\vym benzenu do n-olefin wynoszącym od 1:1 do 20:1 i przesyła się ją do reaktora do alkilowania, i prowadzi się alkilowanie w obecności aktywnego katalizatora opartego na AICI3 z utworzeniem mieszaniny alkilowanego benzenu, i węglowodorowego kompleksu katalitycznego AICI3 z mieszaniną alkilowanego benzenu, usuwa się mieszaninę reakcyjną z reaktora do alkilowania i oddziela się węglowodorowy kompleks katalityczny od alkilowanego benzenu, do węglowodorowego kompleksu katalitycznego dodaje się dodatkową ilość AICI3 i zawraca się węglowodorowy kompleks katalityczny z AICI3 do reaktora do alkilowania.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako aromatyczny węglowodór stosuje się benzen.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że reakcję alkilowania prowadzi się w obecności 0,05 do 10% molowych AICI3 w stosunku do ilości n-olefin.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że reakcję alkilowania prowadzi się w temperaturze od 20 do 80°C:
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że reakcję alkilowania prowadzi się pod ciśnieniem od 98 do 490 kPa.
PL93300466A 1992-09-24 1993-09-23 Sposób zintegrowanego wytwarzania liniowych alkilobenzenów PL174412B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI922177A IT1255512B (it) 1992-09-24 1992-09-24 Processo migliorato per la produzione di alchilbenzeni lineari

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL300466A1 PL300466A1 (en) 1994-04-18
PL174412B1 true PL174412B1 (pl) 1998-07-31

Family

ID=11363982

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93300466A PL174412B1 (pl) 1992-09-24 1993-09-23 Sposób zintegrowanego wytwarzania liniowych alkilobenzenów

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5574198A (pl)
EP (1) EP0589511B1 (pl)
AT (1) ATE160560T1 (pl)
BG (1) BG61806B1 (pl)
CA (1) CA2106621C (pl)
DE (1) DE69315403T2 (pl)
DK (1) DK0589511T3 (pl)
ES (1) ES2109424T3 (pl)
GR (1) GR3025535T3 (pl)
IT (1) IT1255512B (pl)
PL (1) PL174412B1 (pl)
RO (2) RO111360B1 (pl)
YU (1) YU48598B (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6166281A (en) * 1996-02-08 2000-12-26 Huntsman Petrochemical Corporation Alkylation of benzene to form linear alkylbenzenes using fluorine-containing mordenites
US6995127B1 (en) 1996-02-08 2006-02-07 Huntsman Petrochemical Corporation Alkyl toluene sulfonate detergent
US6133492A (en) * 1996-02-08 2000-10-17 Huntsman Petrochemical Corporation Alkylation of benzene to form linear alkylbenzenes using fluorine-containing mordenites
US6630430B1 (en) 1996-02-08 2003-10-07 Huntsman Petrochemical Corporation Fuel and oil detergents
US6562776B1 (en) 1996-02-08 2003-05-13 Huntsman Petrochemical Corporation Solid alkylbenzene sulfonates and cleaning compositions having enhanced water hardness tolerance
US6849588B2 (en) * 1996-02-08 2005-02-01 Huntsman Petrochemical Corporation Structured liquids made using LAB sulfonates of varied 2-isomer content
JP4434480B2 (ja) * 1997-08-08 2010-03-17 ザ プロクター アンド ギャンブル カンパニー 吸着分離による界面活性剤の改良された製造方法およびその製品
IT1295934B1 (it) * 1997-10-30 1999-05-28 Condea Augusta Spa Procedimento migliorato per la sintesi di alchilpoliglucosidi
ITMI981631A1 (it) * 1998-07-16 2000-01-16 Condea Augusta Spa Procedimento per la produzione di idrocarburi alchilaromatici lineari
ES2181533B1 (es) * 2000-05-29 2004-06-16 Uop Llc Procedimiento para fabricar compuestos alquilaromaticos usando un catalizador de alquilacion solido.
US7576247B2 (en) * 2007-02-12 2009-08-18 Uop Llc Processes for making detergent range alkylbenzenes
US7642389B2 (en) * 2007-02-12 2010-01-05 Uop Llc Energy integrated processes including alkylation and transalkylation for making detergent range alkylbenzenes
US7692055B2 (en) * 2007-02-12 2010-04-06 Uop Llc Transalkylation of dialkylbenzene
US7652182B2 (en) * 2007-02-12 2010-01-26 Uop Llc Energy integrated processes including alkylation and transalkylation for making detergent range alkylbenzenes
US9192916B2 (en) * 2009-09-21 2015-11-24 Uop Llc Selective hydrogenation of dienes in the manufacture of MLAB
US20110071020A1 (en) * 2009-09-21 2011-03-24 Uop Llc Selective Hydrogenation of Dienes in the Manufacture of MLAB
CN105142773B (zh) 2013-04-19 2018-05-18 瑞来斯实业公司 离子液体化合物

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3875253A (en) * 1969-09-23 1975-04-01 Shuan K Huang Dehydrogenating normal paraffins
US4520214A (en) * 1984-04-04 1985-05-28 Uop Inc. High selectivity process for dehydrogenation of paraffinic hydrocarbons

Also Published As

Publication number Publication date
RO111455B1 (ro) 1996-10-31
DK0589511T3 (da) 1998-05-04
EP0589511B1 (en) 1997-11-26
BG98121A (bg) 1994-12-02
ITMI922177A0 (it) 1992-09-24
CA2106621A1 (en) 1994-03-25
IT1255512B (it) 1995-11-09
ITMI922177A1 (it) 1994-03-24
BG61806B1 (bg) 1998-06-30
CA2106621C (en) 2004-02-17
ES2109424T3 (es) 1998-01-16
ATE160560T1 (de) 1997-12-15
YU60693A (sh) 1996-02-19
YU48598B (sh) 1998-12-23
DE69315403T2 (de) 1998-04-09
RO111360B1 (ro) 1996-09-30
EP0589511A1 (en) 1994-03-30
PL300466A1 (en) 1994-04-18
DE69315403D1 (de) 1998-01-08
US5574198A (en) 1996-11-12
GR3025535T3 (pl) 1998-02-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL174412B1 (pl) Sposób zintegrowanego wytwarzania liniowych alkilobenzenów
US3681442A (en) Alkylaromatic sulfonate detergent process of preparation
RU2169134C2 (ru) Способ получения линейных алкилбензолов
EP0046678B2 (en) Process for continuous production of cumene and/or diisopropylbenzene
US3341614A (en) Production of detergent alkylate
EP0160145A2 (en) Alkylation of aromatic molecules using wide pore, amorphous silica-alumina catalyst
US3910994A (en) Alkylaromatic sulfonate detergent process
US4691068A (en) Process for production of alkyl aromatics
KR0146023B1 (ko) 에틸벤젠의 제조방법
US20040030211A1 (en) Maximizing meta-isomers in the production of dialkylbenzene compounds
EP0554942A1 (en) Process for the preparation of linear alkylbenzenes
CA2103116C (en) Production of para-xylene by selective methylation of toluene with methyl halides
US3830865A (en) Alkylation process using hydrogen fluoride catalyst
US5079386A (en) Process for the preparation of alkyl substituted tetralins and indanes
US4431854A (en) Continuous preparation of ethylbenzene in a heterogeneous-phase reaction
JPH10508300A (ja) エチルベンゼン又はクメンの製造方法
KR19990065672A (ko) 다이아릴에탄의 제조방법
US3184517A (en) Alkylation process for preparing propylbenzenes
JP2526637B2 (ja) p−体を高含量とするジアルキルベンゼンの製造法
US4520218A (en) Production of dialkylated aromatics
US5689030A (en) Method for prolonging the life of alkylation product stream defluorinator beds
US2589253A (en) Alkylation of aromatic compounds
KR960002589B1 (ko) m-에틸디페닐류의 제조방법
US5171917A (en) Selective production of a p-alkylethylbenzene or 4,4&#39;-alkylethylbiphenyl
JP2883893B2 (ja) アラルキルベンゼン類の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090923