PL174406B1 - Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny - Google Patents

Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny

Info

Publication number
PL174406B1
PL174406B1 PL94303819A PL30381994A PL174406B1 PL 174406 B1 PL174406 B1 PL 174406B1 PL 94303819 A PL94303819 A PL 94303819A PL 30381994 A PL30381994 A PL 30381994A PL 174406 B1 PL174406 B1 PL 174406B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
liquid
gas
filter material
waste
dissolved
Prior art date
Application number
PL94303819A
Other languages
English (en)
Other versions
PL303819A1 (en
Inventor
Karsten Keller
Original Assignee
Rhodia Ag Rhone Poulenc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhodia Ag Rhone Poulenc filed Critical Rhodia Ag Rhone Poulenc
Publication of PL303819A1 publication Critical patent/PL303819A1/xx
Publication of PL174406B1 publication Critical patent/PL174406B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/36Removing papers or other parts from defective cigarettes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24DCIGARS; CIGARETTES; TOBACCO SMOKE FILTERS; MOUTHPIECES FOR CIGARS OR CIGARETTES; MANUFACTURE OF TOBACCO SMOKE FILTERS OR MOUTHPIECES
    • A24D3/00Tobacco smoke filters, e.g. filter-tips, filtering inserts; Filters specially adapted for simulated smoking devices; Mouthpieces for cigars or cigarettes
    • A24D3/02Manufacture of tobacco smoke filters

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Abstract

1. Sposób przetwarzania odpadów w postaci pretów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierajacych material filtracyjny o dostepnych od zewnatrz, wewnetrz- nych komorach, i co najmniej jeden inny skladnik, zwlaszcza papier i tyton, znamienny tym, ze rozpuszcza sie gaz, obojetny wzgledem materialu filtracyjnego, w obojetnej wzgledem materialu filtracyjnego cieczy, która znajduje sie w naczyniu cisnieniowym, odpady doprowadza sie do cieczy, i skladajaca sie z odpadów i cieczy mieszanine miesza sie do momentu oddzielenia sie materialu filtracyjnego od pozostalych skladników, po czym rozpuszczony w cieczy gaz co najmniej czesciowo uwalnia sie w postaci drobnych pecherzyków gazowych, które zbieraja sie na powierzchni oddzielanych skladników i w wewnetrznych komorach materialu filtracyjnego, a nastepnie usuwa sie wolne pecherzyki gazu z powierzchni oddzie- lanych skladników, przy czym material filtracyjny wyplywa na wierzch i oddziela sie material filtracyjny od pozostalych skladników. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny o dostępnych od zewnątrz, wewnętrznych komorach, i co najmniej jeden inny składnik, zwłaszcza papier i tytoń.
Znane są sposoby przetwarzania odpadów zawierających materiał filtracyjny i inne składniki. Przy produkcji papierosów wykonywane są najpierw pręty filtracyjne z wiązek filtracyjnych. Wiązki filtracyjne mogą się składać z włókien octanu celulozy lub polipropylenu. Wiązki filtracyjne są pobierane z beli lub stosu i w maszynie do wyrobu prętów filtracyjnych przerabiane na otoczone papierosem pasma filtracyjne, po czym na zakończenie pojedyncze pręty filtracyjne są otrzymywane na drodze cięcia pasm filtracyjnych. Pręty filtracyjne stanowią otoczone papierem, cylindryczne elementy o długości od 66 do 150 mm i średnicy od np. 4 do 10 mm. Każdy z prętów filtracyjnych zawiera zwykle ilość materiału, wystarczającą na cztery lub sześć sztuk filtrów lub wkładek filtracyjnych, które są później przy pomocy maszyny do wykonywania papierosów mocowane na pasmach tytoniu w celu otrzymania papierosów z filtrem.
Przy produkcji zarówno pasm filtracyjnych lub prętów filtracyjnych przy pomocy maszyny do wykonywania pasm filtracyjnych, jak też właściwych papierosów z filtrem przy pomocy maszyny do wykonywania papierosów, w trakcie pracy maszyn w sposób ciągły, wytwarzane są odpady. Odpady te zawierają cenne substancje i materiały, jak np. materiał filtracyjny w postaci octanu celulozy, tytoniu i papier do owijania tytoniu. Aby umożliwić odzyskanie zwłaszcza cennego octanu celulozy, z materiału filtracyjnego należy usunąć papier, który go otacza.
W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej nr US-A-4 457 317 podany został sposób usuwania otoczki papierowej z papierosowych prętów filtracyjnych, w którym odpady pręta filtracyjnego są nagrzewane do temperatury topnienia termoplastycznego kleju, który przytrzymuje papierową otoczkę, po czym papierowe otoczki są zdejmowane z poszczególnych sztuk filtrów lub prętów filtracyjnych. Następnie przez odpady przepuszcza się nagrzany gaz w celu ich nagrzania oraz zdjęcia papierowych otoczek z materiału filtracyjnego, przy czym pod działaniem ciepła klej ulega stopnieniu, a papierowe otoczki oddzielają się od włókien octanu celulozy. Na skutek różnic ciężaru ewentualnie różnic kształtu między octanem celulozy i papierową otoczkę oddzielanie i sortowanie tych dwóch składników można przeprowadzić w strumieniu powietrza, ponieważ papierjest wynoszony przez strumień powietrza wyżej niż cięższy materiał filtracyjny.
W znanych z wyżej wymienionego opisu patentowego nr US-A-4 457 317 sposobie oddzielania i sortowania występują trudności w dokładnym oddzielaniu materiału filtracyjnego i papieru, ponieważ temperatura strumienia powietrza lub gazu nie jest stała, w następstwie czego stale mają miejsce ponowne sklejenia między papierem i materiałem filtracyjnym. Poza tym sortowanie przy użyciu strumienia gazu jest kosztowne, ponieważ zależy ono również od własności sortowanych materiałów. Jeżeli papier i materiał filtracyjny mają zbliżone charakterystyki oddzielania, wówczas rozdzielenie ich przy pomocy strumienia gazu jest trudne do osiągnięcia.
Z przemysłu tytoniowego wiadomo jest, że podczas produkcji papierosów gromadzą się odpady. Odpadowe papierosy są wówczas nacinane na głębokość papierowej otoczki i tytoń jest usuwany z tulejki papierosa w sposób mechaniczny. Umożliwia to odzyskanie pełnowartościo174 406 wego tytoniu, nie zapewnia jednak odzyskania cennego materiału filtracyjnego, np. octanu celulozy.
Celem wynalazku jest zaproponowanie sposobu, który w prosty technicznie i korzystny ekonomicznie sposób umożliwiłoby odzyskanie pełnowartościowych materiałów filtracyjnych, zwłaszcza octanu celulozy.
Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny o dostępnych od zewnątrz, wewnętrznych komorach, i co najmniej jeden inny składnik, zwłaszcza papier i tytoń, według wynalazku charakteryzuje się tym, że rozpuszcza się gaz, obojętny względem materiału filtracyjnego, w obojętnej względem materiału filtracyjnego cieczy, która znajduje się w naczyniu ciśnieniowym, odpady doprowadza się do cieczy, i składającą się z odpadów i cieczy mieszaninę miesza się do momentu oddzielenia się materiału filtracyjnego od pozostałych składników, po czym rozpuszczony w cieczy gaz co najmniej częściowo uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych, które zbierają się na powierzchni oddzielanych składników i w wewnętrznych komorach materiału filtracyjnego, a następnie usuwa się wolne pęcherzyki gazu z powierzchni oddzielanych składników, przy czym materiał filtracyjny wypływa na wierzch i oddziela się materiał filtracyjny od pozostałych składników.
Korzystnie gaz rozpuszcza się w cieczy pod działaniem ciśnienia.
Korzystnie gaz rozpuszcza się w cieczy za pomocą obniżenia temperatury.
Korzystnie stosuje się ciecz nasyconą co najmniej częściowo, korzystnie nasyconą całkowicie, jak również korzystnie przesyconą gazem.
Korzystnie jako ciecz stosuje się wodę.
Korzystnie jako gaz stosuje się powietrze.
Korzystnie jako gaz stosuje się dwutlenek węgla.
Korzystnie stosuje się materiał filtracyjny bazujący na octanie celulozy.
Korzystnie stosuje się materiał filtracyjny bazujący na polipropylenie.
Korzystnie wolne pęcherzyki gazu usuwa się z powierzchni oddzielanych składników w sposób mechaniczny, zwłaszcza poprzez mieszanie.
Korzystnie rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych za pomocą obniżenia ciśnienia.
Korzystnie po doprowadzeniu odpadów do cieczy, mieszaninę odpadów i cieczy miesza się w temperaturze co najwyżej 95°C.
Korzystnie rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych za pomocą podwyższenia temperatury.
Korzystnie podczas uwalniania gazu w postaci drobnych pęcherzyków gazowych stosuje się ciśnienie o 106Pa niższe niż podczas rozpuszczania gazu w cieczy.
Korzystnie w trakcie mieszania mieszaniny odpadów i cieczy, mieszaninę tę nagrzewa się co najmniej do 80°C.
Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny o dostępnych od zewnątrz, wewnętrznych komorach, i co najmniej jeden inny składnik, zwłaszcza papier i tytoń, według wynalazku charakteryzuje się tym, że odpady doprowadza się do obojętnej względem materiału filtracyjnego cieczy, która znajduje się w naczyniu ciśnieniowym i rozpuszcza się gaz, obojętny względem materiału filtracyjnego, w tej cieczy, po czym składającą się z odpadów i cieczy mieszaninę miesza się do momentu oddzielenia się materiału filtracyjnego od pozostałych składników, następnie rozpuszczony w cieczy gaz co najmniej częściowo uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych, które zbierają się na powierzchni oddzielanych składników i w wewnętrznych komorach materiału filtracyjnego, po czym usuwa się wolne pęcherzyki gazu z powierzchni oddzielanych składników, przy czym materiał filtracyjny wypływa na wierzch, i oddziela się materiał filtracyjny od pozostałych składników.
Korzystnie gaz rozpuszcza się w cieczy pod działaniem ciśnienia.
Korzystnie gaz rozpuszcza się w cieczy za pomocą obniżenia temperatury.
Korzystnie stosuje się ciecz nasyconą co najmniej częściowo, korzystnie nasyconą całkowicie, jak również korzystnie przesyconą gazem.
174 406
Korzystnie jako ciecz stosuje się wodę.
Korzystnie jako gaz stosuje się powietrze.
Korzystnie jako gaz stosuje się dwutlenek węgla.
Korzystnie stosuje się materiał filtracyjny bazujący na octanie celulozy.
Korzystnie stosuje się materiał filtracyjny bazujący na polipropylenie.
Korzystnie wolne pęcherzyki gazu usuwa się z powierzchni oddzielanych składników w sposób mechaniczny, zwłaszcza poprzez mieszanie.
Korzystnie rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazu za pomocą obniżenia ciśnienia.
Korzystnie po rozpuszczeniu gazu w cieczy, mieszaninę odpadów i cieczy miesza się w temperaturze co najwyżej 95°C.
Korzystnie rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych za pomocą podwyższenia temperatury.
Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny o dostępnych od zewnątrz, wewnętrznych komorach, i co najmniej jeden inny składnik, zwłaszcza papier i tytoń, według wynalazku charakteryzuje się tym, że rozpuszcza się gaz, obojętny względem materiału filtracyjnego, w obojętnej względem materiału filtracyjnego cieczy, która znajduje się w naczyniu ciśnieniowym, odpady doprowadza się do cieczy, i składającą się z odpadów i cieczy mieszaninę miesza się do momentu oddzielenia się materiału filtracyjnego od pozostałych składników, po czym dodaje się do tej mieszaniny odpadów i cieczy z gazem działający wybiórczo środek zwilżający, zwiększający zwilżalność powierzchni oddzielanych składników, a następnie rozpuszczony w cieczy gaz co najmniej częściowo uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych, które zbierają się wyłącznie w wewnętrznych komorach materiału filtracyjnego, przy czym materiał filtracyjny wypływa na wierzch, a następnie oddziela się materiał filtracyjny od pozostałych składników, które opadają na dno naczynia.
Korzystnie gaz rozpuszcza się w cieczy pod działaniem ciśnienia.
Korzystnie gaz rozpuszcza się w cieczy za pomocą obniżenia temperatury.
Korzystnie stosuje się ciecz nasyconą co najmniej częściowo, korzystnie nasyconą całkowicie, jak również korzystnie przesyconą gazem.
Korzystnie jako gaz stosuje się powietrze.
Korzystnie jako gaz stosuje się dwutlenek węgla.
Korzystnie stosuje się materiał filtracyjny bazujący na octanie celulozy.
Korzystnie stosuje się materiał filtracyjny bazujący na polipropylenie.
Korzystnie rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych za pomocą obniżenia ciśnienia.
Korzystnie rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych za pomocą podwyższenia temperatury.
Korzystnie podczas uwalniania gazu w postaci drobnych pęcherzyków gazowych stosuje się ciśnienie o 1(Γ Pa niższe niż ciśnienie podczas rozpuszczania gazu w cieczy.
Korzystnie w trakcie mieszania mieszaniny odpadów i cieczy, mieszaninę tę podgrzewa się co najmniej do 80°C.
Zgodny z wynalazkiem sposób jest realizowany w naczyniu ciśnieniowym. Chodzi przy tym w zasadzie o ogrzewany zbiornik ciśnieniowy z mechanicznym mieszadłem. Do wytworzenia w zbiorniku ciśnieniowym wymaganego ciśnienia używanajest odpowiednio skonstruowana sprężarka, wytwarzająca w nim ciśnienie np. 106 Pa, aby ciecz, na przykład woda, została w zbiorniku ciśnieniowym nasycona gazem, zwłaszcza powietrzem i/lub dwutlenkiem węgla. W fazie rozprężania należy jedynie otworzyć odpowiedni zawór na zbiorniku ciśnieniowym, aby ciśnienie zredukować do zera lub do żądanego poziomu. Na zbiorniku ciśnieniowym przewidziany jest zamykany otwór, przez który można doprowadzać odpady. Nasycanie cieczy gazem można, jak już wspomniano, prowadzić pod ciśnieniem. Może przy tym chodzić o nasycenie częściowe, nasycenie całkowite lub przesycenie.
174 406
Stan nasycenie częściowego, nasycenia całkowitego lub przesycenia można osiągnąć również poza naczyniem ciśnieniowym, w innym zbiorniku, umieszczonym przed nim. Również wprowadzenie odpadów do cieczy może się odbywać poza zbiornikiem ciśnieniowym.
W celu zoptymalizowania sposobu, ciecz, zgromadzona w naczyniu ciśnieniowym do procesu oddzielania, jest w dużym stopniu obojętna względem materiału filtracyjnego, a zwykle również względem innych oddzielanych składników. Również w celu optymalizacji procesu należy przyjąć zastosowanie gazu, obojętnego względem materiału filtracyjnego, a korzystnie również względem pozostałych składników. Nasycona gazem ciecz jest łączona z odpadami i powstała w ten sposób mieszanina odpadów i cieczy jest mieszana do momentu oddzielenia się materiału filtracyjnego od pozostałych składników. Następnie rozpuszczony w cieczy gaz zostaje uwolniony w wyniku obniżenia ciśnienia i/lub podwyższenia temperatury w postaci drobnych pęcherzyków gazowych. Zwykle ciśnienie obniża się ze stosunkowo wysokiej wartości, ustawionej w celu rozpuszczenia gazu w cieczy, do ciśnienia nieco wyższego lub równego ciśnieniu atmosferycznemu. Stosunkowo wysokie ciśnienie można obniżyć również do wartości niższej od ciśnienia atmosferycznego. W trakcie rozprężania, a zatem ponownego uwalniania rozpuszczonego w cieczy gazu, pokonywana różnica ciśnień wynosi ok. 106 Pa. Wielkość wymaganej różnicy ciśnień zależy od różnych czynników, m.in. od własności danego materiału, a przede wszystkim od jego porowatości.
Alternatywnie względem opisanego powyżej obniżania ciśnienia rozwiązanie polega na podwyższeniu temperatury cieczy, które powoduje w większym lub mniejszym stopniu uwolnienie gazu, rozpuszczonego pierwotnie w cieczy, z jednoczesnym tworzeniem pęcherzyków gazowych.
W obu, omówionych powyżej, rozwiązaniach, polegających na obniżeniu ciśnienia lub podwyższeniu temperatury, na powierzchni materiału filtracyjnego, jak również oddzielanych od niego składników zachodzi proces tworzenia wolnych, drobnych pęcherzyków gazowych. Pęcherzyki gazowe tworzą się również wewnątrz materiału filtracyjnego lub w jego wewnętrznych komorach, dostępnych od zewnątrz. Drobne pęcherzyki gazowe na powierzchni wspomnianych materiałów można usunąć poprzez dodanie środka zwilżającego. Z drugiej strony powstawaniu pęcherzyków można zapobiec w ten sposób, że środek zwilżający zostanie wprowadzony przed obniżeniem ciśnienia i/lub podwyższeniem temperatury, tak że proces powstawania drobnych pęcherzyków gazowych występuje jedynie wewnątrz materiału filtracyjnego w jego wewnętrznych komorach. Drobne pęcherzyki gazowe na powierzchni oddzielanych materiałów można usunąć w wyniku oddziaływania mechanicznego ewentualnie przy pomocy odpowiedniego mieszadła, w które wyposażone jest naczynie ciśnieniowe.
Podane wyżej sposoby usuwania drobnych pęcherzyków gazowych na powierzchni oddzielanych od siebie materiałów prowadzą do tego, że materiał filtracyjny na skutek obecności w jego wewnętrznych komorach pęcherzyków gazowych unosi się w cieczy, a oddzielane składniki opadają w wyniku różnic wyporności, co prowadzi do rozdziału. Unoszony w cieczy materiał filtracyjny wystarczy następnie ściągnąć lub odessać z powierzchni cieczy, aby osiągnąć ostateczne oddzielenie od pozostałych składników odpadów.
Korzystne poprowadzenie zgodnego z wynalazkiem sposobu można zrealizować poprzez takie podwyższenie temperatury podczas uwalniania gazu, że kleje na gorąco, stosowane zwykle w przemyśle tytoniowym do sklejenia otoczki filtra, ulegają stopieniu i w ten sposób oddzielają się od materiału filtracyjnego. Ogólnie rzecz biorąc, wystarcza tu wzrost temperatury do około 80° lub nawet mniej, aby osiągnąć płynność kleju, którego temperatura topnienia wynosi zwykle około 80°C. Jeżeli nie stosuje się kleju na gorąco, lecz np. klej w postaci polioctanu winylu, wówczas wzrost temperatury nie jest wymagany, ponieważ kleje tego rodzaju rozpuszczają się w wodzie już w temperaturze otoczenia.
Jeżeli stosuje się środki zwilżające, wówczas przedmiot wynalazku nie podlega żadnym istotnym ograniczeniom w zakresie ich doboru. Chodzi tutaj o substancje naturalne i/lub syntetyczne, które obniżają napięcie powierzchniowe wody lub także innych cieczy. Może tutaj chodzić np. o alkilobenzenosulfoniany, alkanosulfoniany, siarczany alkoholi tłuszczowych, oksyetylenowane siarczany alkoholi tłuszczowych, epoksylany alkoholi tłuszczowych i temu podobne.
174 406
Zalety zgodnego z wynalazkiem sposobu można opisać następująco. Przy pomocy zgodnego z wynalazkiem sposobu, przy wykorzystaniu zjawiska flotacji wewnętrznej, w sposób niezawodny, technicznie łatwy i ekonomiczny oddziela się pełnowartościowy materiał filtracyjny, jak np. octan celulozy, od pozostałych składników odpadów, np. od otaczającego filtr papieru i tytoniu. Dzięki temu po raz pierwszy stało się możliwe odzyskiwanie pełnowartościowego octanu celulozy o wysokiej czystości. Może on być rozpuszczony w odpowiednim rozcieńczalniku, np. acetonie, w celu dalszej przeróbki na włókna elementarne, a następnie na wiązki filtracyjne.
Zgodny z wynalazkiem sposób pozwala na to, by przy odzyskiwaniu materiału filtrów papierosowych papierowa osłonka i ewentualnie pozostałości tytoniu nie tworzyły związków np. z acetonem jako rozcieńczalnikiem. Dzięki temu zarówno papier, jak tytoń można utylizować i poddawać powtórnej przeróbce bez szkody dla środowiska.
Ponieważ zgodny z wynalazkiem sposób nie wymaga użycia rozcieńczalników, nie jest również potrzebne zabezpieczenie antywybuchowe. Umożliwia to łatwą i bezpieczną eksploatację. Użycie wody jako medium do obróbki wstępnej ma tę zaletę, że jedynie w wyjątkowych przypadkach z papieru odpadów papierosowych wypłukiwane są rozpuszczone barwniki, co pozwala osiągnąć wysoką wydajność procesu odzyskiwania pełnowartościowego octanu celulozy o optymalnym stopniu czystości. Można przy tym bez problemu usunąć znajdujące się zwykle w materiałach filtracyjnych plastyfikatory, zwłaszcza w postaci trójoctanu glicerylu. Zgodny z wynalazkiem sposób stanowi zatem bardzo korzystny proces odzysku składników odpadów papierosowych lub materiałów filtrów papierosowych, w których praktycznie cały, obecny pierwotnie, octan celulozy jest odzyskiwany w postaci o wysokim stopniu czystości.
Przedmiot wynalazku został opisany poniżej na podstawie następującego przykładu wykonania.
Przykład. Chodzi tutaj o omawiany wcześniej i występujący w przemyśle tytoniowym materiał odpadowy. Jako materiał filtracyjny zawiera on włóknisty octan celulozy. Filtry są owinięte papierową otoczkę, sklejoną przy pomocy zwykłego kleju na gorąco, którego temperatura topnienia wynosi około 80°C. Materiał odpadowy zawiera ponadto zarówno papier na papierosy, jak też imitację korka pod nazwą tipping. Materiał ten wykonany jest z papieru. Obie wspomniane otoczki papierowe są sklejone przy pomocy kleju na bazie polioctanu winylu. Materiał odpadowy zawiera poza tym pozostałości tytoniu. Aby z tego materiału odpadowego odzyskać pełnowartościowy octan celulozy, należy postępować w sposób następujący.
Jako ciecz stosowana jest, umieszczona w zbiorniku ciśnieniowym, woda, nagrzana do temperatury 95°C i poddana działaniu ciśnienia równego 11 · 105Pa (w skali bezwzględnej), a zatemjest przesycona. Objętość naczynia ciśnieniowego wynosi 3001. W naczyniu umieszczono 290 l wody i 35 kg odpadów. Zostało ono wyposażone w dostępne na rynku mieszadło mechaniczne typu Interprop firmy Ekato-Ruhr- und Mischtechnik GmbH, Schopfheim. Wprowadzanie materiału odpadowego do naczynia ciśnieniowego następuje wraz z wodą poprzez śluzę. Materiał odpadowy jest następnie mieszany w nagrzanej do 95°C wodzie aż do oddzielenia pozostałości papieru i tytoniu od materiału filtracyjnego nabazie octanu celulozy. Przy mieszaniu stosowana liczba obrotów wynosi 130 obr/min. Gorąca woda (zmierzona zawartość tlenu: 50 mg/l) powoduje rozpuszczenie kleju na gorąco. Oddziela się ponadto trójoctan glicerylu, o ile octan celulozy zawiera plastyfikatory.
Następnie ciśnienie w zbiorniku ulega obniżeniu z 11-105 Pa (wartość bezwzględna) do ciśnienia atmosferycznego (prędkość rozprężania w Pa/min: 1,2· 1 1)5), w wyniku czego zarówno na powierzchni oddzielanych materiałów, jak też wewnątrz materiału filtracyjnego powstają pęcherzyki powietrza. Temperatura utrzymuje się przy tym na poziomie 95°C. Mieszadło mechaniczne powoduje następnie odrywanie pęcherzyków powietrza, znajdujących się na powierzchni oddzielanych materiałów. Pozostające wewnątrz materiału filtracyjnego pęcherzyki powietrza powodują, że materiał filtracyjny jest wynoszony ku górze i w ten sposób oddziela się od towarzyszących mu substancji po uprzednim wyłączeniu mieszadła. Opadające składniki papieru, tzn. papier i tytoń, można zbierać na dnie naczynia ciśnieniowego. Materiał filtracyjny w postaci octanu celulozy można następnie opłukiwać, by pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń, po czym poddaje się go mechanicznemu odwodnieniu i suszeniu.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (39)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny o dostępnych od zewnątrz, wewnętrznych komorach, i co najmniej jeden inny składnik, zwłaszcza papier i tytoń, znamienny tym, że rozpuszcza się gaz, obojętny względem materiału filtracyjnego, w obojętnej względem materiału filtracyjnego cieczy, która znajduje się w naczyniu ciśnieniowym, odpady doprowadza się do cieczy, i składającą się z odpadów i cieczy mieszaninę miesza się do momentu oddzielenia się materiału filtracyjnego od pozostałych składników, po czym rozpuszczony w cieczy gaz co najmniej częściowo uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych, które zbierają się na powierzchni oddzielanych składników i w wewnętrznych komorach materiału filtracyjnego, a następnie usuwa się wolne pęcherzyki gazu z powierzchni oddzielanych składników, przy czym materiał filtracyjny wypływa na wierzch i oddziela się materiał filtracyjny od pozostałych składników.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gaz rozpuszcza się w cieczy pod działaniem ciśnienia.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gaz rozpuszcza się w cieczy za pomocą obniżenia temperatury.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się ciecz nasyconą co najmniej częściowo, korzystnie nasyconą całkowicie, jak również korzystnie przesyconą gazem.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako ciecz stosuje się wodę.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako gaz stosuje się powietrze.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako gaz stosuje się dwutlenek węgla.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się materiał filtracyjny bazujący na octanie celulozy.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się materiał filtracyjny bazujący na polipropylenie.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wolne pęcherzyki gazu usuwa się z powierzchni oddzielanych składników w sposób mechaniczny, zwłaszcza poprzez mieszanie.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych za pomocą obniżenia ciśnienia.
  12. 12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po doprowadzeniu odpadów do cieczy, mieszaninę odpadów i cieczy miesza się w temperaturze co najwyżej 95°C.
  13. 13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych za pomocą podwyższenia temperatury.
  14. 14. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że podczas uwalniania gazu w postaci drobnych pęcherzyków gazowych stosuje się ciśnienie o 106paniższe niż podczas rozpuszczania gazu w cieczy.
  15. 15. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w trakcie mieszania mieszaniny odpadów i cieczy, mieszaninę tę nagrzewa się co najmniej do 80°C.
  16. 16. Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny o dostępnych od zewnątrz, wewnętrznych komorach, i co najmniej jeden inny składnik, zwłaszcza papier i tytoń, znamienny tym, że odpady doprowadza się do obojętnej względem materiału filtracyjnego cieczy, która znajduje się w naczyniu ciśnieniowym i rozpuszcza się gaz, obojętny względem materiału filtracyjnego, w tej cieczy, po czym składającą się z odpadów i cieczy mieszaninę miesza się do momentu oddzielenia się materiału filtracyjnego od pozostałych składników, następnie rozpuszczony w
    174 406 cieczy gaz co najmniej częściowo uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych, które zbierają się na powierzchni oddzielanych składników i w wewnętrznych komorach materiału filtracyjnego, po czym usuwa się wolne pęcherzyki gazu z powierzchni oddzielanych składników, przy czym materiał filtracyjny wypływa na wierzch, i oddziela się materiał filtracyjny od pozostałych składników.
  17. 17. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że gaz rozpuszcza się w cieczy pod działaniem ciśnienia.
  18. 18. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że gaz rozpuszcza się w cieczy za pomocą obniżenia temperatury.
  19. 19. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że stosuje się ciecz nasyconą co najmniej częściowo, korzystnie nasyconą całkowicie, jak również korzystnie przesyconą gazem.
  20. 20. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że jako ciecz stosuje się wodę.
  21. 21. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że jako gaz stosuje się powietrze.
  22. 22. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że jako gaz stosuje się dwutlenek węgla.
  23. 23. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że stosuje się materiał filtracyjny bazujący na octanie celulozy.
  24. 24. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się materiał filtracyjny bazujący na polipropylenie.
  25. 25. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że wolne pęcherzyki gazu usuwa się z powierzchni oddzielanych składników w sposób mechaniczny, zwłaszcza poprzez mieszanie.
  26. 26. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazu za pomocą obniżenia ciśnienia.
  27. 27. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że po rozpuszczeniu gazu w cieczy, mieszaninę odpadów i cieczy miesza się w temperaturze co najwyżej 95°C.
  28. 28. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych za pomocą podwyższenia temperatury.
  29. 29. Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny o dostępnych od zewnątrz, wewnętrznych komorach, i co najmniej jeden inny składnik, zwłaszcza papier i tytoń, znamienny tym, że rozpuszcza się gaz, obojętny względem materiału filtracyjnego, w obojętnej względem materiału filtracyjnego cieczy, która znajduje się w naczyniu ciśnieniowym, odpady doprowadza się do cieczy, i składającą się z odpadów i cieczy mieszaninę miesza się do momentu oddzielenia się materiału filtracyjnego od pozostałych składników, po czym dodaje się do tej mieszaniny odpadów i cieczy z gazem działający wybiórczo środek zwilżający, zwiększający zwilżalność powierzchni oddzielanych składników, a następnie rozpuszczony w cieczy gaz co najmniej częściowo uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych, które zbierają się wyłącznie w wewętrznych komorach materiału filtracyjnego, przy czym materiał filtracyjny wypływa na wierzch, a następnie oddziela się materiał filtracyjny od pozostałych składników, które opadają na dno naczynia.
  30. 30. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że gaz rozpuszcza się w cieczy pod działaniem ciśnienia.
  31. 31. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że gaz rozpuszcza się w cieczy za pomocą obniżenia temperatury.
  32. 32. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że stosuje się ciecz nasyconą co najmniej częściowo, korzystnie nasyconą całkowicie, jak również korzystnie przesyconą gazem.
  33. 33. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że jako gaz stosuje się powietrze.
  34. 34. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że jako gaz stosuje się dwutlenek węgla.
  35. 35. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że stosuje się materiał filtracyjny bazujący na octanie celulozy.
  36. 36. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że stosuje się materiał filtracyjny bazujący na polipropylenie.
    36. Sposób weóhi g zastrz. ^9, zn2miznny tym, ze rozpuszczony w cieczy gez uwalzia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych za pomocą obniżenia ciśnienia.
    174 406
  37. 37. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że rozpuszczony w cieczy gaz uwalnia się w postaci drobnych pęcherzyków gazowych za pomocą podwyższenia temperatury.
  38. 38. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że podczas uwalniania gazu w postaci drobnych pęcherzyków gazowych stosuje się ciśnienie od 106 Pa niższe niż ciśnienie podczas rozpuszczania gazu w cieczy.
  39. 39. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że w trakcie mieszania mieszaniny odpadów i cieczy, mieszaninę tę podgrzewa się co najmniej do 80°C.
PL94303819A 1993-06-16 1994-06-13 Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny PL174406B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4319958A DE4319958C1 (de) 1993-06-16 1993-06-16 Verfahren zum Aufbereiten von Abfallmaterial in Form von Filterstäben, Filterzigaretten und dergleichen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL303819A1 PL303819A1 (en) 1995-01-09
PL174406B1 true PL174406B1 (pl) 1998-07-31

Family

ID=6490469

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94303819A PL174406B1 (pl) 1993-06-16 1994-06-13 Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5402893A (pl)
EP (1) EP0629355B1 (pl)
JP (1) JPH0829073B2 (pl)
CA (1) CA2125911C (pl)
DE (2) DE4319958C1 (pl)
PL (1) PL174406B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8056567B2 (en) 2008-01-11 2011-11-15 International Tobacco Machinery SP. ZO.O. Assembly for perforating rod-shaped elements, particularly cigarettes
US8651114B2 (en) 2010-03-11 2014-02-18 International Tobacco Machinery Poland Sp. Z.O.O. Method and assembly for opening cigarette wrappers in a machine for recovering tobacco from defective and or substandard cigarettes

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1008794A3 (fr) * 1994-10-27 1996-08-06 Solvay Procede de separation de materiaux.
US6984358B2 (en) * 2002-09-13 2006-01-10 Lockheed Martin Corporation Diffusion bonding process of two-phase metal alloys
US9499772B2 (en) * 2013-03-13 2016-11-22 Battelle Energy Alliance, Llc Methods of decontaminating surfaces and related compositions
JP7306028B2 (ja) * 2019-04-05 2023-07-11 凸版印刷株式会社 吸引物品回収支援システム、吸引物品回収支援方法

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1058914A (en) * 1965-06-14 1967-02-15 Outokumpu Oy Froth flotation apparatus
US3433356A (en) * 1966-08-11 1969-03-18 Engelhard Min & Chem Recovery of wire from plastic insulation
US3615997A (en) * 1968-06-19 1971-10-26 Reynolds Tobacco Co R Method of making a reconstituted cigarette filter
US3577999A (en) * 1969-07-14 1971-05-11 Reynolds Tobacco Co R Impact apparatus and method
JPS563169B2 (pl) * 1973-07-21 1981-01-23
GB1444831A (en) * 1973-12-08 1976-08-04 Mitsui Mining & Smelting Co Method for separation of a mixture of a polyester and a cellulose derivative
US4040949A (en) * 1973-12-08 1977-08-09 Mitsui Mining & Smelting Co., Ltd. Method for separation of mixture of polyester and cellulose derivative
JPS5119803A (en) * 1974-08-09 1976-02-17 Mitsui Mining & Smelting Co Horiramineetoshino shoriho
US4191199A (en) * 1978-04-03 1980-03-04 Brown & Williamson Tobacco Corporation Apparatus and process for reclaiming tobacco
US4278100A (en) * 1978-10-23 1981-07-14 Philip Morris Incorporated Method and apparatus for separating tobacco from rejected cigarettes
US4440635A (en) * 1979-03-29 1984-04-03 Haigh M. Reiniger Process and apparatus for the recovery of cellulose fibers from paper-plastic mixtures
US4270926A (en) * 1979-06-19 1981-06-02 Atlantic Richfield Company Process for removal of sulfur and ash from coal
CH640154A5 (en) * 1979-07-24 1983-12-30 Dytan Stahl & Maschbau Ag Process for separating a mixture of granular bodies of different structure
DE3108913A1 (de) * 1981-03-09 1982-09-23 Ruhrkohle Ag, 4300 Essen Verfahren und einrichtung zur aufbereitung aschereicher kohleschlaemme durch flotation, insbesondere zur aufbereitung schwierig zu flotierender gas- und gasflammkohle
US4457317A (en) * 1982-08-09 1984-07-03 Eastman Kodak Company Method of removal of paper wraps from cigarette filter rods
US5116487A (en) * 1990-07-27 1992-05-26 University Of Kentucky Research Foundation Froth flotation method for recovery of ultra-fine constituent
DE4132938A1 (de) * 1991-10-04 1993-04-08 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Verfahren und anlage zur nassmechanischen sortierung von altkunststoffgemischen

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8056567B2 (en) 2008-01-11 2011-11-15 International Tobacco Machinery SP. ZO.O. Assembly for perforating rod-shaped elements, particularly cigarettes
USRE44505E1 (en) 2008-01-11 2013-09-24 International Tobacco Machinery Sp. Z.O.O. Assembly for perforating rod-shaped elements, particularly cigarettes
US8651114B2 (en) 2010-03-11 2014-02-18 International Tobacco Machinery Poland Sp. Z.O.O. Method and assembly for opening cigarette wrappers in a machine for recovering tobacco from defective and or substandard cigarettes

Also Published As

Publication number Publication date
JPH0829073B2 (ja) 1996-03-27
US5402893A (en) 1995-04-04
EP0629355A1 (de) 1994-12-21
JPH078252A (ja) 1995-01-13
CA2125911A1 (en) 1994-12-17
CA2125911C (en) 1997-02-04
DE59406109D1 (de) 1998-07-09
DE4319958C1 (de) 1994-07-21
EP0629355B1 (de) 1998-06-03
PL303819A1 (en) 1995-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO178705B (no) Fremgangsmåte for fjerning av fargepartikler og/eller klebrige forurensninger fra resirkulert papir-cellulosemasse
AU690129B2 (en) Recycle processing of baled waste material
JPS56110625A (en) Separating method of blood plasma and apparatus for the same
PL174406B1 (pl) Sposób przetwarzania odpadów w postaci prętów filtracyjnych, papierosów z filtrem i innych odpadów zawierających materiał filtracyjny
US4385997A (en) Method and apparatus for preconditioning laminated paper for recycling
GB2036603A (en) Recovering cellulose fibres from waste material
JPH03199478A (ja) 古紙パルプの再生方法及び脱インキ装置
EP0623290B1 (en) Recycling cellulose esters from the waste from cigarette manufacture
US1376459A (en) Process for separating solid particles from suspension
US2149802A (en) Process for the extraction of root starches
JPS6030398B2 (ja) 紙製品の再生方法
GB2129714A (en) Method of and apparatus for preparing very fine coal
US3433356A (en) Recovery of wire from plastic insulation
WO1996012847A1 (en) Leaching of precipitator ash
JPS60134090A (ja) パルプの脱墨方法とその装置
US3002877A (en) Manufacture of paper pulp
US2022872A (en) Manufacture of pulp
CA1127356A (en) Method and apparatus for preconditioning laminated paper for recycling
US1988416A (en) Method of purifying pulp
US2471170A (en) Treatment of vegetables
US1525806A (en) Recovery of calcium oxalate from the bark of trees
US2205704A (en) Process for producing free cellulose fiber
CN115993276A (zh) 一种分离富集煤中壳质组的方法
JP3672276B2 (ja) 低密度ガラス繊維濾紙の製造方法
JPS58177660A (ja) プライミング方法