PL174218B1 - Element wentylacyjny - Google Patents

Element wentylacyjny

Info

Publication number
PL174218B1
PL174218B1 PL93298921A PL29892193A PL174218B1 PL 174218 B1 PL174218 B1 PL 174218B1 PL 93298921 A PL93298921 A PL 93298921A PL 29892193 A PL29892193 A PL 29892193A PL 174218 B1 PL174218 B1 PL 174218B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
rib
horizontal
vertical
element according
Prior art date
Application number
PL93298921A
Other languages
English (en)
Other versions
PL298921A1 (en
Inventor
Illo-Frank Primus
Rainer Herrmann
Christoph Kaute
Original Assignee
Betonbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Betonbau Gmbh filed Critical Betonbau Gmbh
Publication of PL298921A1 publication Critical patent/PL298921A1/xx
Publication of PL174218B1 publication Critical patent/PL174218B1/pl

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)

Abstract

1 . Element wentylacyjny przeznaczony do zabudowy w otworze z ewnetrznej sciany budynku, zwlaszcza elektrycznej rozdzielni siecio- wej, wyposazony w uklad równoleglych, poziomych plyt perforowa- nych, mocowanych miedzy pionowymi sciankami bocznymi obudowy elementu, wykonanymi korzystnie z ceowników stalowych oraz w uklad plyt oslonowych, umieszczonych po przekatnej miedzy sasied- nimi plytami perforowanymi, znamienny tym, ze kazda plyta oslono- wa (22, 24, 24n), wyposazona w polaczona z nia przegubowo klape zamykajaca (80), sklada sie z czesci plaskiej (56) oraz z polaczonych z nia po obu stronach pionowych zeber ksztaltowych (42,44,44n) i (43, 43n, 43t), przy czym zebro (42,44,44n), znajdujace sie na obrzezu wy- zej umieszczonej strony plyty (2 2 ,2 4 ,24n), jest zaopatrzone w miejscu polaczenia z jej plaska czescia (56) w odsadzenie (52), stanowiace pod- parcie poziomej plyty perforowanej (62) oraz w umieszczony nad tym odsadzeniem (52), w odleglosci q równej grubosci plyty perforowa- nej (62) - rurowy element dociskowy (34) oraz w znajdujacy sie nad tym elementem dociskowym (34) poziomy wystep (60), przy czym w przestrzeni miedzy wystepem (60) a elementem dociskowym (34) utworzone jest gniazdo do zaciskowego polaczenia z klapa zamykaja- ca (80), jak równiez w umieszczony pod plaska czescia (56) plyty (22, 24, 24n, 24t) wpust (54) do przegubowego osadzenia w rum klapy za- mykajacej (80), natomiast pionowe zebro (43, 43n, 43t) na obrzezu ni- zej umieszczonej strony plyty (22,24, 24n, 24t) jest zaopatrzone w ru- rowy element dociskowy (34), znajdujacy sie bezposrednio pod jej plaska czescia (56) oraz w znajdujacy sie pod tym elementem (34) w odleglosci q poziomy wystep (56), stanowiacy drugostronne podpar- cie poziomej plyty perforowanej (62) Fig 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest element wentylacyjny przeznaczony do zabudowy w otworze zewnętrznej ściany budynku, zwłaszcza elektrycznej rozdzielni sieciowej.
Z opisu niemieckiego wzoru użytkowego nr DE-GM 6904186 znany jest element wentylacyjny w postaci żaluzji, wbudowywanej w otwór ściany zewnętrznej budynku, zwłaszcza rozdzielni sieciowej. Element ten jest złożony z prostokątnej ramy, wykonanej ze stalowych teowników blaszanych oraz z umieszczonych wewnątrz niej, w określonym odstępie od siebie, poziomych, perforowanych płyt blaszanych w kształcie ceownika, przytwierdzonych do ramy obudowy, jak również z umieszczonych miedzy nimi po przekątnej, nachylonych pod kątem 45° do poziomu, blaszanych osłon. Każda z tych osłon opiera się swą górną krawędzią o wewnętrzną ściankę półki z perforowanego ceownika, zaś swym dolnym, wygiętym obrzeżem o obrzeże niżej położonej półki z perforowanego ceownika. Szerokość ramy elementu wentylacyjnego jest korzystnie równa grubości ściany, w której jest osadzony.
Konstrukcja elementu wentylacyjnego według wynalazku, który jest przeznaczony do zabudowy w otworze zewnętrznej ściany budynku, zwłaszcza elektrycznej rozdzielni sieciowej i jest wyposażony w układ równoległych, poziomych płyt perforowanych, mocowanych między pionowymi ściankami bocznymi obudowy elementu, wykonanymi korzystnie z ceowników stalowych oraz w układ płyt osłonowych charakteryzuje się tym, że każda, umieszczona po przekątnej między płytami perforowanymi, płyta osłonowa, wyposażona w połączoną z nią przegubowo klapę zamykającą, składa się z części płaskiej oraz z połączonych z nią po obu stronach pionowych żeber kształtowych. Żebro, znajdujące się na obrzeżu wyżej umieszczonej strony płyty jest zaopatrzone w miejscu połączenia z jej płaską częścią - w odsadzenie, stanowiące podparcie poziomej płyty perforowanej i w umieszczony nad tym odsądzeniem, w odległości q równej grubości płyty perforowanej, rurowy element dociskowy oraz w znajdujący się nad tym elementem dociskowym poziomy występ. W przestrzeni między występem a elementem dociskowym utworzone jest gniazdo do zaciskowego połączenia z klapą zamyka4
174 218 jącą, osadzoną przegubowo pod płaską częścią płyty osłonowej. W tym celu zebro, znajdujące się na obrzeżu wyżej umieszczonej strony płyty jest zaopatrzone w umieszczony pod jej płaską częścią wpust do przegubowego osadzenia w nim klapy zamykającej. Natomiast pionowe zebro na obrzeżu niżej umieszczonej strony płyty jest zaopatrzone w rurowy element dociskowy, znajdujący się bezpośrednio pod płaską częścią tej płyty oraz w znajdujący się pod tym elementem w odległości q poziomy występ, stanowiący drugostronne podparcie poziomej płyty perforowanej.
Płyta osłonowa elementu wentylacyjnego według wynalazku jest korzystnie nachylona pod kątem około 30° do poziomu.
Rurowy element dociskowy, służący do zaciśnięcia poziomej płyty perforowanej jest zaopatrzony w szczelinę równoległą do osi, której obrzeża tworzą korzystnie kąt środkowy 60° i korzystnie połączony z żebrem płyty osłonowej za pośrednictwem przęsła.
Otwór wewnętrzny elementu dociskowego stanowi równocześnie gniazdo do osadzenia łącznika, mocującego ten element dociskowy do ścianki bocznej obudowy elementu wentylacyjnego.
Dolna płyta osłonowa jest wyposażona na swym niżej położonym obrzeżu w umieszczony, bezpośrednio pod jej płaską częścią, rurowy element dociskowy oraz w krótkie, skierowane do dołu żebro, zakończone poziomym występem, stanowiącym podparcie poziomej dolnej płyty, będącej częścią obudowy elementu wentylacyjnego.
Obudowa elementu wentylacyjnego według wynalazku jest wyposażona w dolną płytę poziomą, złożoną z części płaskiej, opartej z jednej strony na występie krótkiego żebra dolnej płyty osłonowej i zaopatrzona w znajdującą się w pobliżu jej obrzeża listwę kątową, połączoną z prostopadłą do niej pionową osłoną, stanowiącą krawędź ociekową. Z drugiej strony dolna płyta pozioma jest połączona za pośrednictwem rurowego elementu dociskowego z krótkim, pionowym żebrem.
W alternatywnym rozwiązaniu żebro dolnej płyty osłonowej jest zaopatrzone w swej górnej części w występ, mający w przekroju kształt litery U i tworzący wewnątrz gniazdo, w którym jest wciskowo osadzony występ rynny ściekowej, przy czym ścianka czołowa tej rynny wystaje ponad obrzeże występu.
Obudowa elementu wentylacyjnego według wynalazku jest ponadto wyposażona w górną płytę poziomą, złożoną z części płaskiej, połączonej z jednej strony za pośrednictwem rurowego elementu dociskowego z kształtowym żebrem, nasadzanym na górne obrzeże pionowej półki bocznej ścianki, z drugiej zaś osadzoną w szczelinie między poziomym odsądzeniem żebra górnej płyty osłonowej a elementem dociskowym tego żebra.
Żebro kształtowe górnej płyty poziomej obudowy składa się z części pionowej, połączonej za pomocą przęsła z nasady osadzaną na obrzeżu pionowej półki ściany bocznej obudowy i zaopatrzoną w nachyloną półkę, stanowiącą krawędź ociekową.
Klapa zamykająca elementu wentylacyjnego według wynalazku składa się z płaskiej części, zakończonej z jednej strony, w miejscu połączenia z nachyloną płytą osłonową, wałeczkowym obrzeżem, współpracującym z wpustem dolnej części żebra tej płyty osłonowej, natomiast z drugiej strony zaopatrzonej w odchylony pod kątem prostym występ, na który nasadzony jest elastyczny wałek, współpracujący z gniazdem zaciskowym, utworzonym między poziomym występem a elementem dociskowym żebra.
Obudowa elementu według wynalazku jest zaopatrzona w ścianki boczne, których pionowe półki są wyposażone w odejmowalne pasy montażowo-wzmacniające z przymocowanymi do nich pionowymi żebrami płyt osłonowych.
Płyty osłonowe oraz płyty poziome obudowy, jak również klapy zamykające elementu wentylacyjnego według wynalazku są korzystnie wykonane ze stopu aluminium.
Zaletą konstrukcji elementu wentylacyjnego według wynalazku jest zaciskowe osadzenie płyt perforowanych, które nie tylko umożliwiają wyjmowanie płyt w celu ich oczyszczenia, ale również eliminują wszelkie ruchy części składowych elementu wentylacyjnego, nawet przy silnych podmuchach powietrza, spowodowanych znaczną różnicą ciśnienia zewnętrznego i wewnętrznego. Ponadto element wentylacyjny według wynalazku, wyposażony w przegu174 218 bowo osadzone klapy zamykające, umożliwia samoczynne zamykanie wlotu powietrza w przypadku, gdy ciśnienie wewnątrz rozdzielni sieciowej jest niższe od ciśnienia zewnętrznego, jak również samoczynne otwieranie i uniesienie tych klap w przypadku, gdy ciśnienie wewnątrz rozdzielni wzrośnie powyżej ciśnienia zewnętrznego.
Niewątpliwą zaletą tej konstrukcji jest również wyeliminowanie, występującego w znanych dotychczas rozwiązaniach, w wyniku podmuchów powietrza, szkodliwego hałasu.
Wynalazek jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia element wentylacyjny w przekroju pionowym; fig. 2 - dolną część elementu wentylacyjnego według fig. 1, w widoku z boku, z częściowym przekrojem; fig. 3 - element wentylacyjny według fig. 1, w widoku perspektywicznym z góry; fig. 4 i fig. 5 - połączenie płyt osłonowych, klap zamykających i płyt perforowanych ze ściankami obudowy elementu wentylacyjnego, w przekroju pionowym.
Element wentylacyjny 10 przeznaczony do zabudowy w otworze 12 ściany 14 budynku, zwłaszcza rozdzielni sieciowej, ma kształt prostopadłościanu. Obudowa tego elementu składa się z dwóch pionowych ścianek bocznych 16, wykonanych z ceowników blaszanych, których szerokość b wynosi około 35 mm. Do pionowych półek 17 ścianek bocznych 16 przymocowana jest górna pozioma płyta 20 i dolna pozioma płyta 26 obudowy, a ponadto układ poziomych, zaciskowo osadzonych płyt perforowanych 62, umieszczonych w odległości e = 60 mm jedna od drugiej oraz przymocowanych do obudowy płyt osłonowych 22, 24, 24n, 24t, umieszczonych po przekątnej między płytami perforowanymi 62 i nachylonych pod kątem około 30° do poziomu.
Płyty osłonowe 22, 24, 24n, 24t są zaopatrzone, na swym wyżej umieszczonym obrzeżu, w kształtowe, pionowe żebro 42, 44, 44n, 44q (fig. 1 i 4), połączone z pionową półką 17 bocznej ścianki 16. Łączna wysokość żebra 44 wynosi h = 25 mm. Każde żebro jest zaopatrzone, w swej górnej części, w poziomy występ 60, a poniżej niego, w rurowy element dociskowy 34, połączony z żebrem za pomocą przęsła 36. Nad górną powierzchnią płaskiej części 56 płyty osłonowej 22, 24, 24n, 24t, w miejscu jej połączenia z pionową ścianką żebra 44, znajduje się poziome odsadzenie 52, tworzące powierzchnię oporową dla poziomej płyty perforowanej 62. Pod odsądzeniem 52 znajduje się walcowy, otwarty wpust 54, służący do przegubowego osadzenia w nim wałeczkowego obrzeża 78 klapy zamykającej 80.
Rurowy element dociskowy 34 ma w środku osiowy otwór 35, natomiast od strony czołowej jest zaopatrzony w szczelinę, której kąt rozwarcia n wynosi korzystnie 60° (fig. 5).
Odległość q, między dolną powierzchnią elementu dociskowego 34 a górną powierzchnią odsadzenia 52, jest nieco mniejsza od grubości płyty perforowanej 62, umożliwiając jej zaciskowe osadzenie w gnieździe, utworzonym przez te obydwie powierzchnie. Odległość między górną powierzchnią elementu zaciskowego 34 a dolną powierzchnią występu 60 żebra winna być nieco mniejsza od średnicy elastycznego wałka 79, osadzonego na obrzeżu występu 82 klapy zamykającej 80, umożliwiając lekkie wciśnięcie tego wałka do gniazda, utworzonego między tymi obydwiema powierzchniami.
Na drugim, niżej położonym obrzeżu płyty osłonowe 22, 24, 24n, 24t są zaopatrzone w pionowe żebra 43 z poziomymi występami 58 i z umieszczonymi nad nim rurowymi elementami dociskowymi 34, połączonymi za pomocą grubego przęsła 36n z dolną powierzchnią obrzeża tej płyty. Odległość q między dolną powierzchnią rurowego elementu dociskowego 34 a górną powierzchnią występu 58 żebra 43 jest nieco mniejsza od grubości płyty perforowanej 62. Górna powierzchnia występu 58 żebra 43 i górna powierzchnia odsadzenia 52 żebra 44 winny znajdować się w jednej płaszczyźnie poziomej, umożliwiając dokładnie poziome osadzenie płyty perforowanej 62, obustronnie zaciskanej w tym położeniu przez rurowe elementy dociskowe 34.
Górna pozioma płyta 20, zamykająca obudowę elementu wentylacyjnego od góry, składa się z części płaskiej 48, mającej z jednej strony płaskie obrzeże, umieszczone między powierzchnią oporową odsadzenia 52 żebra 42 płyty osłonowej 22 a dolną powierzchnią, znajdującego się nad nią, rurowego elementu dociskowego 34. Z drugiej strony część płaska 48 poziomej górnej płyty 20 jest połączona przez rurowy element dociskowy 34 i przęsło 36 z pio6
174 218 nowym żebrem 40, zakończonym u góry przęsłem 73 z nasadą 74. Nasada 74 jest zaopatrzona w nachyloną półkę, łączącą ją z krawędzią ociekową 72. Nasada 74, mająca w przekroju kształt odwróconej litery U, jest nasadzona na górne obrzeże pionowej półki 17 ścianki bocznej 16.
Dolna pozioma płyta 26, zamykająca obudowę elementu wentylacyjnego od dołu, składa się z płaskiej części 66, połączonej z jednej strony przez rurowy element dociskowy 34 i przęsło 36 z pionowym, krótkim żebrem 45, z drugiej zaś jest w pobliżu obrzeża połączona z kątową listwą 70, zakończoną pionową osłoną 71, stanowiącą również krawędź ociekową. Dolna pozioma płyta 26 jest z jednej strony osadzona swym gniazdem 68, mającym kształt lezącej litery U i utworzonym między obrzeżem dolnej powierzchni części płaskiej 66 tej płyty a listwą kątową 70, na poziomy występ 58 żebra 43t dolnej płyty osłonowej 24t. Z drugiej strony, płyta 26, spoczywająca na elastycznym elemencie izolacyjno-oporowym 18, jest przymocowana, za pomocą żebra 45, do pionowej półki 17 ścianki bocznej 16 obudowy.
Odmiana żebra 44q płyty osłonowej 24 (fig. 5) jest zaopatrzona w swej górnej części w ukośny występ 60n, mający w przekroju kształt litery U i tworzący wewnątrz ścianek tego występu gniazdo dla osadzenia występu 75 rynny ściekowej 76, umożliwiającej zbieranie ściekającej wody. Rynna ściekowa 76 jest korzystnie zaopatrzona w ścianki czołowe 76s, których obrzeże znajduje się powyżej występu 75.
Klapa zamykająca 80 element wentylacyjny, w przypadku, gdy ciśnienie atmosferyczne jest wyższe od ciśnienia wewnątrz budynku, składa się z płaskiej części 81, zaopatrzonej w swej górnej części w wałeczkowe obrzeże 78 (fig. 4), osadzone przegubowo we wpuście 54 zebra 44 płyty osłonowej 22, 24, 24n, 24t. Na swym dolnym obrzeżu klapa zamykająca 80 jest zaopatrzona na całej swej szerokości w prostopadły występ 82, na który nasadzony jest elastyczny wałek 79, wchodzący w gniazdo, utworzone między dolną powierzchnia poziomego występu 60 żebra 44 a górną powierzchnią rurowego elementu zaciskowego 34.
W przypadku, gdy ciśnienie zewnętrzne jest większe od ciśnienia wewnątrz pomieszczenia, parcie powietrza powoduje samoczynne zamknięcie klapy 80 i wciśnięcie elastycznego wałka 79 w gniazdo, utworzone między występem 60 a elementem dociskowym 34. W przypadku, gdy ciśnienie wewnątrz budynku wzrośnie do wartości powyżej ciśnienia atmosferycznego, parcie powietrza na dolną powierzchnię płaskiej części 81 klapy 80 powoduje jej otwarcie, a następnie uniesienie ruchem wahadłowym (zgodnie ze strzałką y), aż do zetknięcia się z dolną powierzchnią płaskiej części 56 płyty osłonowej 22, 24, 24n, 24t.
Badania eksploatacyjne wynalazku wykazały, że zarówno ze względu na właściwości materiału, jak i ekonomię wytwarzania, płyty osłonowe 22, 24, 24n, 24t, zaopatrzone w zebra 42, 44 i 43, jak również górna pozioma płyta 20 i dolna pozioma płyta 26 obudowy, a także klapy zamykające 80 są najkorzystniej wykonane ze stopu aluminiowego.
Zastosowanie rurowych elementów dociskowych 34 ma ponadto tę zaletę, że znajdujący się w nich otwór osiowy 35 służy równocześnie do połączenia żeber 44 i 43 płyt osłonowych 22, 24 ze ścianką boczną 16 obudowy. W tym celu ścianka 16 jest zaopatrzona w otwory, przez które przetknięte są łączniki 32 (fig. 2), wchodzące obustronnie do wnętrza osiowych otworów 35 rurowego elementu dociskowego 34.
Żebra 44 i żebra 43 płyt osłonowych 22, 24, 24n, 24t są korzystnie przymocowane do pasów wzmacniająco-montażowych 77 za pomocą wkrętów umieszczonych w otworach 77a tych pasów, natomiast same pasy 77 są przymocowane do pionowych półek 17 ścianek bocznych 16. Dzięki temu istnieje łatwa możliwość demontażu całej wewnętrznej części elementu wentylacyjnego w celu jego oczyszczenia lub naprawy.
Element wentylacyjny według wynalazku może znaleźć zastosowanie w układach wentylacji budynków, zwłaszcza zaś rozdzielni sieciowych i stacji transformatorowych.
174 218
174 218
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Element wentylacyjny przeznaczony do zabudowy w otworze zewnętrznej ściany budynku, zwłaszcza elektrycznej rozdzielni sieciowej, wyposażony w układ równoległych, poziomych płyt perforowanych, mocowanych między pionowymi ściankami bocznymi obudowy elementu, wykonanymi korzystnie z ceowników stalowych oraz w układ płyt osłonowych, umieszczonych po przekątnej między sąsiednimi płytami perforowanymi, znamienny tym, że każda płyta osłonowa (22, 24, 24n), wyposażona w połączoną z nią przegubowo klapę zamykającą (80), składa się z części płaskiej (56) oraz z połączonych z nią po obu stronach pionowych żeber kształtowych (42, 44, 44n) i (43, 43n, 43t), przy czym żebro (42, 44, 44n), znajdujące się na obrzeżu wyżej umieszczonej strony płyty (22, 24, 24n), jest zaopatrzone w miejscu połączenia z jej płaską częścią (56) w odsadzenie (52), stanowiące podparcie poziomej płyty perforowanej (62) oraz w umieszczony nad tym odsadzeniem (52), w odległości q równej grubości płyty perforowanej (62) - rurowy element dociskowy (34) oraz w znajdujący się nad tym elementem dociskowym (34) poziomy występ (60), przy czym w przestrzeni między występem (60) a elementem dociskowym (34) utworzone jest gniazdo do zaciskowego połączenia z klapą zamykającą (80), jak również w umieszczony pod płaską częścią (56) płyty (22, 24, 24n, 24t) wpust (54) do przegubowego osadzenia w nim klapy zamykającej (80), natomiast pionowe żebro (43, 43n, 43t) na obrzeżu niżej umieszczonej strony płyty (22, 24, 24n, 24t) jest zaopatrzone w rurowy element dociskowy (34), znajdujący się bezpośrednio pod jej płaską częścią (56) oraz w znajdujący się pod tym elementem (34) w odległości q poziomy występ (56), stanowiący drugostronne podparcie poziomej płyty perforowanej (62).
  2. 2. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że jego płyta osłonowa (22, 24, 24n, 24t) jest nachylona pod kątem 30° do poziomu.
  3. 3. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że rurowy element dociskowy (34) jest zaopatrzony w równoległą do jego osi szczelinę (37), której obrzeża tworzą korzystnie kąt środkowy n wynoszący korzystnie około 60°.
  4. 4. Element według zastrz. 3, znamienny tym, że jego rurowy element dociskowy (34) jest połączony z żebrem (44, 44n) płyty osłonowej (22, 24, 24n, 24t) za pośrednictwem przęsła (36).
  5. 5. Element według zastrz. 3, znamienny tym, że otwór wewnętrzny (35) elementu dociskowego (34) stanowi równocześnie gniazdo do osadzenia łącznika (32), mocującego ten element dociskowy (34) do ścianki bocznej (16) obudowy elementu wentylacyjnego (10).
  6. 6. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że jego dolna płyta osłonowa (24t) jest wyposażona, na swym niżej położonym obrzeżu, w umieszczony bezpośrednio pod jej płaską częścią (56), rurowy element dociskowy (34) oraz w krótkie, skierowane do dołu żebro (43t), zakończone poziomym występem (58), stanowiącym podparcie poziomej dolnej płyty (26), będącej częścią obudowy elementu wentylacyjnego (10).
  7. 7. Element według zastrz. 6, znamienny tym, że jego obudowa jest wyposażona w dolną płytę poziomą (26), złożoną z części płaskiej (66), opartej z jednej strony na występie (58) krótkiego żebra (43) dolnej płyty osłonowej (24t) i zaopatrzona w znajdując ą się w pobliżu jej obrzeża listwę kątową (70), połączoną z prostopadłą do niej pionową osłoną (71), stanowiącą krawędź ociekową, z drugiej zaś strony połączona za pośrednictwem rurowego elementu dociskowego (34) z krótkim, pionowym żebrem (45).
  8. 8. Element według zastrz. 6, znamienny tym, że jego dolna płyta osłonowa (24t) jest wyposażona w żebro (44q), zaopatrzone w swej górnej części w występ (60n), mający w przekroju kształt litery U i tworzący wewnątrz gniazdo (61), w którym jest wciskowo osadzony występ (75) rynny ściekowej (76), przy czym ścianka czołowa (76s) tej rynny wystaje ponad obrzeże występu (75).
    174 218
  9. 9. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że jego obudowa jest wyposażona w górną płytę poziomą (20), złożoną z części płaskiej (48), połączonej z jednej strony, za pośrednictwem rurowego elementu dociskowego (34), z kształtowym żebrem (40), nasadzanym na górne obrzeże pionowej półki (17) bocznej ścianki (16), z drugiej zaś osadzoną w szczelinie między poziomym odsądzeniem (52) żebra (42) górnej płyty osłonowej (22) a elementem dociskowym (34) tego żebra (42).
  10. 10. Element według zastrz. 9, znamienny tym, że żebro kształtowe (40) górnej płyty poziomej (20) obudowy składa się z części pionowej, połączonej za pomocą przęsła (73) z nasadą (74), osadzaną na obrzeżu pionowej półki (17) ściany bocznej (16) obudowy i zaopatrzoną w nachyloną półkę, stanowiącą krawędź ociekową.
  11. 11. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że jego klapa zamykająca (80) składa się z płaskiej części (81), zakończonej z jednej strony, w miejscu połączenia z nachyloną płytą, osłonową (22, 24, 24n), wałeczkowym obrzeżem (78), współpracującym z wpustem (54) dolnej części żebra (42, 44, 44n) tej płyty osłonowej, natomiast z drugiej strony, zaopatrzonej w odchylony pod kątem prostym występ (82), na który nasadzony jest elastyczny wałek (79), współpracujący z gniazdem zaciskowym, utworzonym między występem (60) a elementem dociskowym (34) żebra (42, 44, 44n).
  12. 12. Element według zastrz. 7, znamienny tym, że jego obudowa jest zaopatrzona w ścianki boczne (16), których pionowe półki (17) są wyposażone w odejmowalne pasy montazowo-wzmacniające (77) z przymocowanymi do nich pionowymi żebrami (42, 44, 44n, 44t, 44q) i (43,43n, 43q) płyt osłonowych (22,24, 24n, 24t).
  13. 13. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że jego nachylone płyty osłonowe (22, 24, 24n, 24t) oraz płyty poziome (20, 26) obudowy są wykonane ze stopu aluminium.
  14. 14. Element według zastrz. 1 albo 11, znamienny tym, że jego klapy zamykające (80) są wykonane ze stopu aluminium.
    * * *
PL93298921A 1992-05-13 1993-05-12 Element wentylacyjny PL174218B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9206479 1992-05-13

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL298921A1 PL298921A1 (en) 1993-11-15
PL174218B1 true PL174218B1 (pl) 1998-06-30

Family

ID=6879467

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93298921A PL174218B1 (pl) 1992-05-13 1993-05-12 Element wentylacyjny

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ283742B6 (pl)
PL (1) PL174218B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2840325A1 (en) 2013-08-23 2015-02-25 GROUND-THERM spólka Modular ventilation system

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2840325A1 (en) 2013-08-23 2015-02-25 GROUND-THERM spólka Modular ventilation system

Also Published As

Publication number Publication date
PL298921A1 (en) 1993-11-15
CZ86193A3 (en) 1993-11-17
CZ283742B6 (cs) 1998-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1068866A (en) Rafter vent
PL174218B1 (pl) Element wentylacyjny
JP3677451B2 (ja) 壁に固定される据え付けケーシング
JPH0330737Y2 (pl)
JPS6349141B2 (pl)
GB2165039A (en) Louvre assemblies
JP3108289B2 (ja) 太陽電池屋根
EP1533440A2 (en) Sealing sash frame and roof window equipped therewith
JP3037488U (ja) 竪型防水ルーバの底部構造
JP2835488B2 (ja) 屋根上の太陽電池モジュールの支持装置
CN221073142U (zh) 玻璃幕墙外挂单元式格栅结构
JP3578301B2 (ja) 勝手口庇の取付け構造
CN213300324U (zh) 除湿机
CN220928491U (zh) 用于装修浴室的安装结构
JPH0336818Y2 (pl)
JP2534104B2 (ja) 軒先部材
EP0362957A1 (en) Ventilator grid
JPS6246118Y2 (pl)
JP3733175B2 (ja) 遮光ルバー
JPS5912323Y2 (ja) 矢切パネルの取付構造
JPS608282Y2 (ja) 太陽熱温水器の底部構造
JPH0330736Y2 (pl)
JP3357515B2 (ja) 採光窓の固定構造
JPS6133819Y2 (pl)
CN116221844A (zh) 窗式空调器的安装框以及窗式空调器