PL173498B1 - Prowadnica zestawu kołowego wózka - Google Patents

Prowadnica zestawu kołowego wózka

Info

Publication number
PL173498B1
PL173498B1 PL94302558A PL30255894A PL173498B1 PL 173498 B1 PL173498 B1 PL 173498B1 PL 94302558 A PL94302558 A PL 94302558A PL 30255894 A PL30255894 A PL 30255894A PL 173498 B1 PL173498 B1 PL 173498B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rubber
spring
wheel set
metal
springs
Prior art date
Application number
PL94302558A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans-Peter Lang
Wolfgang-Dieter Richter
Winifred Wolff
Original Assignee
Man Ghh Schienenverkehr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Man Ghh Schienenverkehr filed Critical Man Ghh Schienenverkehr
Publication of PL173498B1 publication Critical patent/PL173498B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61FRAIL VEHICLE SUSPENSIONS, e.g. UNDERFRAMES, BOGIES OR ARRANGEMENTS OF WHEEL AXLES; RAIL VEHICLES FOR USE ON TRACKS OF DIFFERENT WIDTH; PREVENTING DERAILING OF RAIL VEHICLES; WHEEL GUARDS, OBSTRUCTION REMOVERS OR THE LIKE FOR RAIL VEHICLES
    • B61F5/00Constructional details of bogies; Connections between bogies and vehicle underframes; Arrangements or devices for adjusting or allowing self-adjustment of wheel axles or bogies when rounding curves
    • B61F5/26Mounting or securing axle-boxes in vehicle or bogie underframes
    • B61F5/30Axle-boxes mounted for movement under spring control in vehicle or bogie underframes
    • B61F5/32Guides, e.g. plates, for axle-boxes

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Springs (AREA)
  • Mechanical Pencils And Projecting And Retracting Systems Therefor, And Multi-System Writing Instruments (AREA)
  • Vibration Prevention Devices (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Shaping Metal By Deep-Drawing, Or The Like (AREA)
  • Carriers, Traveling Bodies, And Overhead Traveling Cranes (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Fluid-Damping Devices (AREA)
  • Cookers (AREA)
  • Steering Controls (AREA)
  • Power Steering Mechanism (AREA)
  • Devices For Checking Fares Or Tickets At Control Points (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)

Abstract

1 . Prowadnica zestawu kolowego wózka, zlozo- na z ramy wózka i polaczonej z nia poprzez jedna lub dwie sprezyny srubowe resorowania glównego, obudo- wy zestawu kolowego, na której za pomoca lozyska osadzona jest obrotowo tarcza kola, i na której wsparta jest kazda sprezyna srubowa za posrednictwem odpo- wiadajacej jej plyty podstawy, oraz ze zwiazanych z od- powiadajacymi im sprezynami srubowymi sprezyn gumowo-metalowych, z których kazda jest z jednej strony trwale osadzona na obudowie lozyska zestawu kolowego, a z drugiej strony jest polaczona nierucho- mo ze znajdujacym sie wewnatrz sprezyny srubowej awaryjnym czopem prowadzacym osadzonym na ra- mie wózka i skierowanym w dól, znamienna tym, ze sprezyna gumowo-metalowa (7) jest trwale ulozysko- wana we wnece (12) obudowy (5) lozyska (4) zestawu kolowego ponizej przyporzadkowanej plyty podstawy (11), a srodkowy czop (9) sprezyny gumowo-metalo- wej (7) jest trwale polaczony z awaryjnym czopem prowadzacym (8) i umieszczony jest w otworze plyty podstawy (11). FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest prowadnica zestawu kołowego wózka.
Prowadzenie zestawów kołowych może następować niezależnie od resorowania głównego poprzez dyskretne elementy, to jest przez współdziałanie elementów prowadzących z resorami głównymi, przykładowo w postaci sprężyny gumowej z wkładką kątownikową, lub przez gumowe sprężyny rolkowe.
W wielu rozwiązaniach napędu i prowadzenia zestawu kołowego wymagana sztywność jest tylko w niewielkim stopniu większa niż sztywność odpowiednio wykonanych resorowań na bazie sprężyn śrubowych.
Europejski opis patentowy nr EP 0 421 864 ujawnia rozwiązanie prowadnicy zestawu kołowego, którego wózek stanowi rama i obudowa łożyska zestawu kołowego. Między ramą a bocznymi ramionami obudowy łożyska zestawu kołowego sąosadzone mechanicznie naprężone sprężyny śrubowe. Współosiowo wewnątrz każdej sprężyny śrubowej jest trwale osadzony na ramie awaryjny czop prowadzący i, wstępnie naprężona mechanicznie, sprężyna gumowo-metalowa. Sprężyna ta jest trwale połączona z płytą podstawy podchwytującą dolny koniec sprężyny śrubowej i osadzonąna obudowie łożyska zestawu kołowego. Prowadzenie zestawu kołowego w kierunku poziomym realizuje się jedynie przez sprężyny gumowo-metalowe. Dla zróżnicowania charakterystyki sprężystości w kierunku wzdłużnym i poprzecznym sprężyny gumowo-metalowej, po przeciwległych stronach awaryjnego czopa prowadzącego w materiale gumowym znajdują się komory powietrzne.
Niedogodnością tej konstrukcji jest to, że umieszczenie sprężyn gumowo-metalowych wewnątrz sprężyn śrubowych, wymusza odpowiednio dużą średnicę wewnętrzną tych ostatnich,
173 498 albo też średnica sprężyn gumowo-metalowych musi być odpowiednio dostosowana do średnicy wewnętrznej sprężyn śrubowych. Poza tym dostęp sprężyn gumowo-metalowych umieszczonych wewnątrz sprężyn śrubowych jest utrudniony.
Ujawniona w innym europejskim opisie nr EP 0 360 782 prowadnica zestawu kołowego, w celu stabilnego prowadzenia zestawu kołowego, ma śruby sprężynowe w kombinacji ze sprężyną gumowo-metalową, przy czym ta ostatnia, podobnie jak w wyżej przytoczonym rozwiązaniu, jest umieszczona współosiowo wewnątrz sprężyny śrubowej, a ponadto zastosowano dodatkowe układy pneumatyczno-hydrauliczne umożliwiające zmianę promieniowej sztywności sprężyny gumowo-metalowej.
Prowadnica zestawu kołowego zgodnie z wynalazkiem jest złożona z ramy, wózka, z połączonej zniąpoprzezjednąlub dwie sprężyny śrubowe resorowania głównego, obudowy zestawu kołowego oraz ze, związanych z odpowiadającymi im sprężynami śrubowymi, sprężyn gumowo-metalowych. Na obudowie, za pomocą łożyska, jest osadzona obrotowo tarcza koła. Każda sprężyna śrubowajest wsparta, za pośrednictwem odpowiadającej jej płyty podstawy, także na obudowie zestawu kołowego. Każda sprężyna gumowo-metalowa jest zjednej strony trwale osadzona na obudowie łożyska zestawu kołowego, a z drugiej strony jest połączona nieruchomo ze znajdującym się wewnątrz sprężyny śrubowej awaryjnym czopem prowadzącym osadzonym na ramie wózka i skierowanym w dół.
Istotę wynalazku stanowi to, że sprężyna gumowo-metalowa jest trwale ułożyskowana we wnęce obudowy łożyska zestawu kołowego poniżej płyty podstawy. Środkowy czop sprężyny gumowo-metalowej jest trwale połączony z awaryjnym czopem prowadzącym i jest umieszczony w otworze płyty podstawy.
Korzystnie, w sprężynie gumowo-metalowej są rozmieszczone, naprzeciwległe w stosunku do osi tej sprężyny, komory powietrzne, a położenie tych komór powietrznych we wnęce jest regulowane przestawnie w granicach kąta od 5° do 60° w stosunku do osi wzdłużnej wózka.
Korzystnie, sprężyna gumowo-metalowa na swoim zewnętrznym obwodzie posiada rowek, natomiast na obudowie zestawu kołowego znajduje się wkręcany czop mieszczący się w rowku wnęki. Jest szczególnie korzystne, gdy we wnęce znajduje się szereg przestawnych pionowo gwintowanych otworów, o zróżnicowanym położeniu kątowym dla wkręcanych czopów.
W rozwiązaniu według wynalazku średnica sprężyn gumowo-metalowych może być dobierana dowolnie, niezależnie od średnicy wewnętrznej sprężyn śrubowych, ponieważ są one umieszczone poniżej sprężyn śrubowych, a nie w ich wnętrzu. Średnica awaryjnego czopa prowadzącego może być niewielka, bowiem w tym obszarze przejmuje on jedynie siły przenoszone na sprężyny gumowo-metalowe. Dzięki możliwości łatwej regulacji ustawienia sprężyn gumowo-metalowych w każdym położeniu kątowym oraz przez odpowiednie wykonanie elementu gumowego z komorami powietrznymi, rozmieszczonymi w uprzednio dobranym położeniu kątowym, osiąga się promieniowe ustawienie zestawów kołowych zależne od siły odśrodkowej, co poprawia stabilizację pojazdu szynowego podczas jego jazdy po łuku.
Przedmiot wynalazku, w przykładzie realizacji, jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wózek w widoku częściowym, fig. 2 - układ elementów gumowych w pierwszym przykładzie wykonania w widoku od dołu, zaś fig. 3 przedstawia układ elementów gumowych w drugim przykładzie wykonania od dołu.
Na fig. 1 pokazano wózek 1 z ramą 2, tarczą koła 3, łożyskiem 4 zestawu kołowego i obudową 5 łożyska 4 zestawu kołowego. Pomiędzy obudową 5 łożyska 4 zestawu kołowego a ramą2 wózka 1 umieszczone są sprężyny śrubowe 6, stanowiące resorowanie główne. Sprężyny śrubowe 6 oparte sąna obudowie 5 łożyska 4 zestawu kołowego na płytach podstawy 11. W dopasowanych wnękach 12 w obudowie 5 łożyska 4 zestawu kołowego, poniżej płyt podstawy 11 umieszczone sąna stałe stożkowe sprężyny metalowo-gumowe 7. Te sprężyny metalowo-gumowe 7 mają środkowe czopy 9, które wystają do góry przez otwory w płytach podstawy 11 i są połączone, bez możliwości obrotu, ze skierowanymi do dołu wewnątrz sprężyn śrubowych 6 awaryjnymi czopami prowadzącymi 8 ramy 2 wózka. Sprężyny metalowo-gumowe 7 sąpokaza4
173 498 ne w półprzekroju z przesunięciem o kąt 90° tak, że widać częściowo materiał gumowy i częściowo komory powietrzne 10.
Na fig. 2 i 3 przedstawione jest rozmieszczenie, sprężyn metalowo-gumowych 7, według wynalazku.
Jak uwidoczniono na fig. 2 komory powietrzne 10 sprężyn metalowo-gumowych 7 są umieszczone symetrycznie z przodu i z tyłu w kierunku jazdy tak, że w tym kierunku otrzymuje się bardziej miękką charakterystykę niż w kierunku bocznym.
Na fig. 3 przedstawione jest szczególnie korzystne rozmieszczenie komór powietrznych 10, zwłaszcza dla promieni torów poniżej granicy samoczynnego promieniowego ustawiania się zestawu kołowego. Komory powietrzne 10 są tu przesunięte o kąt 5°-60°, względem osi wzdłużnej wózka, do wewnątrz w stosunku do kierunku jazdy.
Położenie kątowe elementu gumowego ustala się za pomocąnakrętki najego zewnętrznym pierścieniu i czopu wkręcanego we wnęce 12 obudowy 5 łożyska 4 zestawu kołowego. We wnęce tej znajduje się wiele, przestawianych względem siebie w pionie, gwintowanych otworów, każdy o innym położeniu kątowym. Umożliwia to łatwe późniejsze dopasowanie położenia elementów gumowych do zmieniających się warunków eksploatacji.
Podczas jazdy na zakręcie, zależnie od kierunku, siły odśrodkowe F1 lub F2 działają na ramę 2 wózka 1 i są przenoszone wspólnie przez resorowanie główne i sprężyny metalowo-gumowe 7 na zestaw kołowy. Obrócone ustawienie komór powietrznych 10 sprężyn metalowo-gumowych 7 daje taką charakterystykę, z której wynikają wektory sił V1 lub V2 wspomagające samoczynne ustawianie się zestawu kołowego.
173 498
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Prowadnica zestawu kołowego wózka, złożona z ramy wózka i połączonej z nią poprzez jedną lub dwie sprężyny śrubowe resorowania głównego, obudowy zestawu kołowego, na której za pomocą łożyska osadzona jest obrotowo tarcza koła, i na której wsparta jest każda sprężyna śrubowa za pośrednictwem odpowiadającej jej płyty podstawy, oraz ze związanych z odpowiadającymi im sprężynami śrubowymi sprężyn gumowo-metalowych, z których każdajest z jednej strony trwale osadzona na obudowie łożyska zestawu kołowego, a z drugiej strony jest połączona nieruchomo ze znajdującym się wewnątrz sprężyny śrubowej awaryjnym czopem prowadzącym osadzonym na ramie wózka i skierowanym w dół, znamienna tym, że sprężyna gumowo-metalowa (7) jest trwale ułożyskowana we wnęce (12) obudowy (5) łożyska (4) zestawu kołowego poniżej przyporządkowanej płyty podstawy (11), a środkowy czop (9) sprężyny gumowo-metalowej (7) jest trwale połączony z awaryjnym czopem prowadzącym (8) i umieszczony jest w otworze płyty podstawy (11).
  2. 2. Prowadnica według zastrz. 1, znamienna tym, że sprężyna gumowo-metalowa (7) zawiera rozmieszczone naprzeciwległe względem siebie komory powietrzne (10), przy czym położenie tych komór powietrznych (10) we wnęce (12) jest regulowane przestawnie w zakresie kąta 5° do 60° w stosunku do osi wzdłużnej wózka (1).
  3. 3. Prowadnica według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że sprężyna gumowo-metalowa (7) na swoim zewnętrznym obwodzie posiada rowek, natomiast na obudowie (5) zestawu kołowego znajduje się wkręcany czop mieszczący się we wnęce (12) rowka.
  4. 4. Prowadnica według zastrz. 3, znamienna tym, że we wnęce (12) zmajduje się szereg przestawnych pionowo gwintowanych otworów, o zróżnicowanym położeniu kątowym dla wkręcanych czopów.
    * * *
PL94302558A 1993-05-10 1994-03-11 Prowadnica zestawu kołowego wózka PL173498B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4315568A DE4315568C2 (de) 1993-05-10 1993-05-10 Radsatzführung eines Drehgestells

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL173498B1 true PL173498B1 (pl) 1998-03-31

Family

ID=6487721

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94302558A PL173498B1 (pl) 1993-05-10 1994-03-11 Prowadnica zestawu kołowego wózka

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0624505B1 (pl)
KR (1) KR100190487B1 (pl)
AT (1) ATE154785T1 (pl)
CZ (1) CZ280375B6 (pl)
DE (2) DE4315568C2 (pl)
DK (1) DK0624505T3 (pl)
ES (1) ES2102721T3 (pl)
FI (1) FI108015B (pl)
HU (1) HU216964B (pl)
NO (1) NO180626C (pl)
PL (1) PL173498B1 (pl)
ZA (1) ZA943192B (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19925634A1 (de) * 1999-06-04 2000-12-14 Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh Fahrwerk für Schienenfahrzeuge
AT413520B (de) * 2002-11-11 2006-03-15 Siemens Transportation Systems Federsäule und radsatzführung eines drehgestells
GB2396143A (en) * 2002-12-13 2004-06-16 Bombardier Transp Gmbh Rail vehicle bogie wheel set guidance assembly
CN103697098B (zh) * 2013-12-30 2016-08-17 中车长江车辆有限公司 两级刚度式弹性体组合装置
AT516584A1 (de) 2014-11-27 2016-06-15 Siemens Ag Oesterreich Federtopf für eine Primärfederung eines Schienenfahrzeugs
CN110816574A (zh) * 2019-11-11 2020-02-21 株洲时代新材料科技股份有限公司 提高车辆悬挂系统钢簧稳定性及承载能力的方法及装置
FR3114292A1 (fr) * 2020-09-23 2022-03-25 Alstom Transport Technologies Bogie de véhicule ferroviaire, véhicule et procédé d’installation d’essieu associés

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH175221A (de) * 1934-06-18 1935-02-15 Schweizerische Wagons & Aufzue Tragvorrichtung zwischen Traggestell und Achsbüchse eines Schienenfahrzeuges.
CH232812A (de) * 1943-02-08 1944-06-15 Schweizerische Lokomotiv Federnder Achshalter am Fahrgestell von Schienenfahrzeugen.
CH278831A (de) * 1950-02-08 1951-10-31 Schweizerische Lokomotiv Schienenfahrzeug mit federnder Achsbüchsführung.
AT394981B (de) * 1988-09-23 1992-08-10 Sgp Verkehrstechnik Laufwerk fuer schienenfahrzeuge
FR2652865A1 (fr) * 1989-10-05 1991-04-12 Caoutchouc Manuf Plastique Procede de realisation de pieces elastiques a rigidites differenciees dans les trois directions par emmanchement de pieces cylindriques a armatures rigides.
DE9110323U1 (de) * 1991-08-21 1992-06-25 MAN GHH Schienenverkehrstechnik GmbH, 8500 Nürnberg Drehgestellrahmen für ein Schienenfahrzeug

Also Published As

Publication number Publication date
CZ114094A3 (en) 1994-12-15
HU9400369D0 (en) 1994-05-30
HUH3833A (en) 1997-11-28
ZA943192B (en) 1995-11-09
NO180626B (no) 1997-02-10
KR100190487B1 (ko) 1999-06-01
NO180626C (no) 1997-05-21
ES2102721T3 (es) 1997-08-01
HU216964B (hu) 1999-10-28
DE59403209D1 (de) 1997-07-31
DK0624505T3 (pl) 1997-07-21
NO941323L (no) 1994-11-11
FI942136A0 (fi) 1994-05-09
CZ280375B6 (cs) 1996-01-17
FI942136A (fi) 1994-11-11
DE4315568A1 (de) 1994-11-17
DE4315568C2 (de) 1995-12-21
EP0624505B1 (de) 1997-06-25
FI108015B (fi) 2001-11-15
EP0624505A1 (de) 1994-11-17
ATE154785T1 (de) 1997-07-15
NO941323D0 (no) 1994-04-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1151682A (en) Tandem spring suspension with leaf rotation stop
US6250232B1 (en) Running gear for a rail vehicle
EP3398667B1 (en) Roller coaster vehicle guidance system including a side guide assembly with wheel suspension
PL173498B1 (pl) Prowadnica zestawu kołowego wózka
CS575889A3 (en) Device for the compensation of inclined position of a railway vehiclebody casing
BRPI0405632B1 (pt) suporte lateral de contato constante de longo curso para uso em um truque de vagão ferroviário e conjunto de montagem padronizado para configurar o mesmo.
US6027129A (en) Device for adjusting motor vehicle toe-in
KR100492853B1 (ko) 궤도 차량용 트럭 프레임
IE55446B1 (en) Tandem axle suspension system
KR850004056A (ko) 철도차량용 차대
US2211647A (en) Spring suspension for automotive vehicles
US4211311A (en) Railway car truck and brake support structure
CA2396602A1 (en) Air cushion suspension assembly for use with over the road trucks
US6079335A (en) Unsprung third rail collector beam support for a swing arm primary suspension railway truck
CZ93394A3 (en) Railway vehicle bogie
US4711465A (en) Suspension system with sway guide
PL163572B1 (pl) Wózek do szybkobieznych pojazdów szynowychPierwszenstwo: PL
KR20020041708A (ko) 두 개의 관절을 갖는 유연 대차
EP0045411A2 (en) Equalized four-spring tandem axle suspension
US2934028A (en) Railway vehicle structure
KR20070032591A (ko) 리프 스프링 장치
CN218367298U (zh) 半挂车悬挂用减震组件
US2819768A (en) Wheel suspension in motor vehicles by means of leaf springs
US3538856A (en) Elastomerically sprung transom and bolster car truck
KR100936986B1 (ko) 현가장치용 롤 억제유닛