PL172867B1 - Sposób przenoszenia produktów i urzadzenie do przenoszenia produktów PL PL - Google Patents

Sposób przenoszenia produktów i urzadzenie do przenoszenia produktów PL PL

Info

Publication number
PL172867B1
PL172867B1 PL94302544A PL30254494A PL172867B1 PL 172867 B1 PL172867 B1 PL 172867B1 PL 94302544 A PL94302544 A PL 94302544A PL 30254494 A PL30254494 A PL 30254494A PL 172867 B1 PL172867 B1 PL 172867B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
products
rows
row
conveyor
plate
Prior art date
Application number
PL94302544A
Other languages
English (en)
Inventor
Giovanni Sobrero
Original Assignee
Soremartec Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Soremartec Sa filed Critical Soremartec Sa
Publication of PL172867B1 publication Critical patent/PL172867B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G47/00Article or material-handling devices associated with conveyors; Methods employing such devices
    • B65G47/22Devices influencing the relative position or the attitude of articles during transit by conveyors
    • B65G47/26Devices influencing the relative position or the attitude of articles during transit by conveyors arranging the articles, e.g. varying spacing between individual articles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B35/00Supplying, feeding, arranging or orientating articles to be packaged
    • B65B35/30Arranging and feeding articles in groups
    • B65B35/44Arranging and feeding articles in groups by endless belts or chains
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G47/00Article or material-handling devices associated with conveyors; Methods employing such devices
    • B65G47/02Devices for feeding articles or materials to conveyors
    • B65G47/04Devices for feeding articles or materials to conveyors for feeding articles
    • B65G47/06Devices for feeding articles or materials to conveyors for feeding articles from a single group of articles arranged in orderly pattern, e.g. workpieces in magazines
    • B65G47/08Devices for feeding articles or materials to conveyors for feeding articles from a single group of articles arranged in orderly pattern, e.g. workpieces in magazines spacing or grouping the articles during feeding
    • B65G47/082Devices for feeding articles or materials to conveyors for feeding articles from a single group of articles arranged in orderly pattern, e.g. workpieces in magazines spacing or grouping the articles during feeding grouping articles in rows

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Attitude Control For Articles On Conveyors (AREA)
  • Packaging Of Special Articles (AREA)
  • Container Filling Or Packaging Operations (AREA)
  • Seeds, Soups, And Other Foods (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)
  • Waveguide Switches, Polarizers, And Phase Shifters (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Manufacture Of Iron (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)

Abstract

tym, ze produkty dostarczone w szeregach ustawia sie w rzedach, przy czym kazdy rzad produktów ustawia sie w jednej linii w kierunku poprzecznym do linii szeregów, nastepnie przesuwa sie produkty w kazdym rzedzie do ich wzajemnego styku tworzac zwar­ ty rzad produktów, po czym pobiera sie okreslona wczesniej liczbe produktów ze zwartego rzedu po- przez odprowadzenie tych produktów w kierunku poprzecznym do kierun ku przemieszczania rzedów. 7. Urzadzenie do przenoszenia produktów, zawie­ rajace linie przenosnikowa skladajaca sie z poszcze­ gólnych linii, znamienne tym, ze za liniami (L 1 - L10) ma elementy liniowe (5) do ustawiania produ­ któw (A) w rzedy poprzeczne wzgledem linii (L 1 - L10) oraz ma przenosnik (8) do przenoszenia produktów (A) w kazdym rzedzie do wzajemnego ich styku, a takze ma drugi przenosnik (11) do odprowadzania okreslo­ nej liczby produktów (A) z kazdego rzedu, przy czym drugi przenosnik (11) jest ruchomy w kierunku po­ przecznym do kierunku przemieszczania rzedów pro­ duktów (A). FIG . 2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób przenoszenia produktów i urządzenie do przenoszenia produktów.
Wynalazek jest przeznaczony, zwłaszcza do zastosowania w instalacjach do automatycznego y cukiernicze.
pakowania, produktów takich, ia.k produkty żywnościowe na przykład produkty »5 LjJ TT X1VUV1V yt V, 1XŁX ρ,Χ i-i JVXCXU
W przemyśle często występuje problem sortowania przepływu artykułów dostarczanych z różnych stanowisk źródłowych do stanowisk kolejnego przetwarzania usytuowanych dalej w kierunku przepływu artykułów. Na przykład stanowiska źródłowe mogą stanowić maszyny pakujące, w których produkty takie, jak zakąski, herbatniki i tym podobne pakowane w elastyczne opaski (opakowania taśmowe), są umieszczane partiami w odpowiednich pudełkach. Dalsze stanowisko może, na przykład stanowić maszyna owijająca, w której każde pudełko jest z kolei dalej owijane w postaci elastycznej opaski typu taśmowego.
W tym procesie pojawia się kilka problemów, które muszą być brane pod uwagę.
Po pierwsze stanowiska źródłowe (na przykład maszyny pakujące w pudła) zwykle zasilają linię przenośnikową równoległymi rzędami produktów. Każda maszyna źródłowa zasila produktami odpowiedni rząd, który chociaż jest właściwie stały, nie jest całkowicie ciągły, z powodu rożnych przyczyn, na przykład zatrzymania źródłowego stanowiska ze względu na brak materiału pakowego, wyładowania produktów wadliwych przed lub za stanowiskiem źródłowym i tak dalej.
Po drugie liczba stanowisk źródłowych, a więc wytwarzanych przez to równoległych rzędów przepływu artykułów jest różna od liczby stanowisk przetwarzających umieszczonych dalej. Naprzykładjest możliwe zastosować dziesięć stanowisk źródłowych (na przykład maszyn pakujących w pudełka), a za nimi umieścić tylko dwie maszyny owijające lub cztery maszyny owijające, z których dwie są przeznaczone do działania ciągłego, podczas gdy pozostałe dwie są używane w przypadku możliwych przerw w działaniu pozostałych lub zdarzeń powstałych podczas przepływu pakowanych produktów.
Znany jest sposób eliminowania tych problemów poprzez ponowne sortowanie i gromadzenie produktów, to znaczy poprzez magazynowanie produktów pomiędzy wyjściem stanowiska źródłowego i wejściem stanowisk usytuowanych dalej, skąd produkty mogą być pobrane w kolejności ich napływu i wysyłane w regularnym rytmie do stanowiska przerabiającego umieszczonego dalej.
Chociaż ta sytuacjajest teoretycznie całkowicie zadawalająca, w praktyce stwarza pewne trudności.
Po pierwsze stwarzanie spiętrzenia lub magazynów produktów wymaga zahamowania lub co najmniej zwolnienia ruchu przesuwania się produktów. W nowoczesnych zakładach pakujących, z dużą prędkością przetwarzania produktów (czasami setekjednostek na minutę), prędkość przesuwania się produktów zwykle musi być bardzo duża, a jakiekolwiek zatrzymanie lub duże zwolnienie, powoduje zderzenie z produktami znajdującymi się dalej, wywołujące znaczne zniszczenie, zwłaszcza przy zderzeniu z produktami kruchymi, produktami delikatnymi i płynnymi i/lub produktami, które zwłaszcza po zapakowaniu mają znaczną wytrzymałość na uderzenia. Praktycznie jeden lub więcej produktów może być zniszczona w pudełku z powodu uderzenia o barierę zatrzymującą. Podobnie, kiedy produkty nie są jeszcze owinięte, uderzenie może rozbijać je na małe kawałki, co zanieczyszcza urządzenie pakujące.
Po drugie im większa prędkość liniowego ruchu produktów, tym większa musi być powierzchnia magazynowa. Według wynalazku, sposób przenoszenia produktów, w którym dostarcza się produkty w szeregach obok siebie, charakteryzuje się tym, że produkty dostarczone w szeregach ustawia się w rzędach. Każdy rząd produktów ustawia się w jednej linii w kierunku poprzecznym do linii szeregów. Następnie przesuwa się produkty w każdym rzędzie do ich wzajemnego styku tworząc zwarty rząd produktów, po czym pobiera się określoną wcześniej liczbę produktów ze zwartego rzędu poprzez odprowadzenie tych produktów w kierunku poprzecznym do kierunku przemieszczania rzędów.
Korzystnie ustawiając produkty w rzędy dostarcza się produkty na powierzchnię ślizgową i popycha się je za pomocą ruchomych elementów liniowych ustawiając produkty w rzędzie w styku z tymi elementami liniowymi.
Korzystnie ustawiając produkty w rzędy przynajmniej okresowo hamuje się ruch produktów w szeregach za pomocą elementu zatrzymującego przesuwanie się produktów w szeregach.
172 867
Korzystnie przesuwając produkty w rzędach doprowadza się je do styku z powierzchnią oporową, którą umieszcza się w pobliżu przemieszczanych rzędów produktów i wzdłuż kierunku ich przemieszczania, przy czym w rzędach wymusza się ruch produktów w kierunku powierzchni oporowej.
Korzystnie doprowadzeniu produktów do styku z powierzchnią oporową produkty odprowadza się przez otwór w powierzchni oporowej.
Korzystnie odprowadza się w wielu położeniach względem ruchu postępowego rzędów produktów, apomiędzy kolejnymi położeniami odprowadzającymi ustawia się produkty w styku w każdym rzędzie.
Urządzenie do przenoszenia produktów, zawierające linię przenośnikową składającą się z poszczególnych linii, według wynalazku charakteryzuje się tym, że za liniami ma elementy liniowe do ustawiania produktów w rzędy poprzeczne względem linii oraz ma przenośnik do przenoszenia produktów w każdym rzędzie do wzajemnego ich styku, a także, ma drugi przenośnik do odprowadzania określonej liczby produktów z każdego rzędu, przy czym drugi przenośnikjest ruchomy w kierunku poprzecznym do kierunku przemieszczania rzędów produktów.
Korzystnie za liniami jest umieszczona płyta ślizgowa, a elementy liniowe są połączone z silnikiem napędowym i są ruchome w kierunku wzdłużnym względem płyty ślizgowej.
Korzystnie za liniami jest umieszczona przegroda do hamowania co najmniej okresowo ruchu produktów przez zestawieniem ich w rzędy.
Korzystnie wzdłuż płyty ślizgowej jest umieszczona powierzchnia oporowa, która jest ułożona w pobliżu i wzdłuż kierunku przemieszczania rzędów produktów, a wzdłuż płyty ślizgowej są rozmieszczone przenośniki taśmowe ruchome w kierunku do powierzchni oporowej.
Korzystnie powierzchnia oporowa ma otwory do odprowadzania produktów, a w ich sąsiedztwie są umieszczone drugie przenośniki do odprowadzania produktów.
Korzystnie drugie przenośniki są rozmieszczone pomiędzy kolejnymi przenośnikami taśmowymi zwierającymi produkty w rzędach.
Sposób i urządzenie według wynalazku umożliwia precyzyjną regulację przepływu produktów w kierunku stanowiska roboczego, co z kolei eliminuje konieczność występowania stref na liniach doprowadzających do tych maszyn. Stanowiska robocze są więc zaopatrywane stale i regularnie we wszystkich warunkach eliminując potrzebę przestawiania pracy stanowisk roboczych i włączania stanowisk pomocniczych.
Przedmiotem wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie przenośnikowe stanowiące część linii pakującej, w rzucie z góry, fig. 2 - urządzenie przenośnikowe z fig. 1 w widoku perspektywicznym, fig. 3 - urządzenie przenośnikowe w przekroju wzdłuż linii 3-3 z fig. 2, fig. 4 urządzenie przenośnikowe w przekroju wzdłuż linii 4-4 z fig. 2.
Na fig. 1 jest przedstawiony rzut z góry linii do automatycznego pakowania produktów takich jak na przykład produkty żywnościowe, a zwłaszcza produkty cukiernicze. Przykładowo produktami tymi mogą być przekąski, tabliczki czekolady, herbatniki lub stosy herbatników w odpowiednich opakowaniach w postaci elastycznych opasek (na przykład typu taśmowego), które są ułożone partiami w odpowiednich pojemnikach takich jak prostopadłościenne kartonowe pudła. Te pudła są napełniane na odpowiednich stanowiskach źródłowych M, które w przedstawionym przykładzie są zestawione w grupy po dziesięć.
Budowa stanowisk źródłowych M (zwykle zawierających ustawione kaskadowo pierwszą maszynę owijającą do pakowania typu taśmowego i maszynę pakującą w pudła) jest szeroko znana w stanie techniki i dlatego nie będzie opisywana tutaj szczegółowo, ponieważ nie ma to znaczenia jeśli chodzi o zrozumienie wynalazku.
Ze stanowisk źródłowych M dostarcza się odpowiednio zapakowane produkty A na wyjściową linię L, którą zwykle stanowi zespół przenośników (łańcuchowych lub pasowych) tworzących linię przepływową produktów A dla każdego stanowiska M.
Praktycznie koniec wylotowy wyjściowej linii L (pokazany w szczególności na fig. 2) stanowi korzystnie przenośnik, na przykład pasowy przenośnik napędzany silnikiem, na którym produkty A są umieszczone na ich odpowiednich liniach przenośnikowych L1 - L10.
172 867
Produkty A są dostarczane szeregami, które są równoległe do siebie i każdy szereg odpowiada odpowiedniemu stanowiskowi źródłowemu M. Każdy szereg produktów A, chociaż jako całość jest równomierny, ma przerwy w ciągłości ze względu na różne czynniki, takie jak .PI /Pio ty taCZUSCWC Ztuiulliw yv VUpV¥VltiU.<XjcgvA./£U otttiiUW ijń.u. ZiivŁuvWiri Zdiiitiiiy ptipiCrii, dowania wadliwych produktów A i tak dalej). Produkty A, które są przemieszczane na różnych liniach L1- L10 nie są zsynchronizowane ze sobą, to znaczy produkty A są położone w różnych szeregach nieliniowo w kierunku poprzecznym do linii przenośnikowej L.
Poprzez urządzenie 1 do przenoszenia produktów A według wynalazku, linia jest zasilana w produkty A w kierunku odpowiednich stanowisk roboczych G usytuowanych dalej względem przebiegu linii, w miarę regularnie, w określonym czasie i bez przerw w ciągłości. Stanowiska robocze G mogą na przykład stanowić maszyny owijające każdy produkt (a więc każde pudełko) w odpowiednie elastyczne opaski, zwłaszcza taśmowe.
W przedstawionym przykładzie wykonania zastosowano cztery stanowiska robocze, z których pierwsze dwa, umieszczone bardziej na lewo na fig. 1, mogą być przeznaczone do działania jako stanowiska robocze główne, pracujące ciągle, zaś pozostałe dwa, znajdujące się bardziej na prawo, mogą pełnić i fukcję stanowisk roboczych pomocniczych i są przeznaczone do działania okresowo zarówno zastępując stanowisko robocze główne, które jest czasowo unieruchomione, jak i wyrównania nagromadzenia produktów A ze względu na szczególne przerwy w regularnej pracy instalacji.
W każdym przypadku wybór liczby stanowisk roboczych G względem liczby stanowisk źródłowych M i dostosowanie układu roboczego stanowisk roboczych głównych i pomocniczych oraz wzajemne usytuowanie tych stanowisk jest czynnikiem, który nie ma wpływu na konstrukcję urządzenia i do przenoszenia produktów A. To znaczy, urządzenie 1 może być ustawione tak, że obsługuje dowolną liczbę stanowisk źródłowych M i dalszych stanowisk roboczych G, niezależnie od przeznaczenia tych ostatnich i ich przestrzennego rozmieszczenia.
W niniejszym opisie zostanie omówiony sposób przenoszenia produktów A w odniesieniu do jednego stanowiska roboczego G. Identyczny sposób może być zastosowany do dostarczania produktów A do innych stanowisk roboczych G.
W przedstawionym przykładzie wykonania, urządzenie 1 jest ustawione tak, że przejmuje produkty A napływające do wyjściowego końca linii przenośnikowej L ustawione jeden przy drugim, to znaczy w taki sposób, ze w urządzeniu 1 produkty A początkowo mają tendencję do przepływu wzdłuż toru ustawionego w jednej linii z torami linii L1 - L10. Urządzenie 1 przenosi następnie produkty A do stanowisk roboczych G umieszczonych dalej za pomocą ruchu (początkowo wyrównującego, a następnie przemieszczającego), który następuje w kierunku poprzecznym do kierunku przemieszczania linii przenośnikowej L i wejścia do urządzenia 1.
Urządzenie 1 zawiera płytę 2, którą korzystnie stanowi płyta metalowa zamontowana w stałym położeniu na obudowie 7 i ułożona poziomo w typowych warunkach roboczych. Urządzenie 1 w korzystnym przykładzie wykonania zawiera napędzane silnikiem dwa boczne zespoły, umieszczone wzdłuż dłuższego boku i powyżej płyty 2. Każdy zespół stanowi łańcuch 3 (lub podobny element sprężysty), który jest nawinięty, w znany sposób, wokół odpowiednich końcowych rolek (nie pokazanych na rysunku, ale umieszczonych odpowiednio na przednim i tylnym końcu płyty 2) mających roboczą część 3a ukształtowaną poziomo powyżej płyty 2 i powrotną część ukształtowaną powyżej lub poniżej płyty 2.
Pomiędzy dwoma łańcuchami 3, w kierunku poprzecznym do kierunku napływu produktów A do urządzenia 1, są umieszczone prostoliniowe elementy porządkujące, które stanowią arkusze łub taśmy 5. Taśmy 5 są oparte ich końcami na roboczych częściach 3a łańcuchów 3 i wystają do dołu (w kierunku płyty 2 ale bez styku z nią) w położeniu pośrednim względem produktów A, które są na płycie 2.
Kiedy łańcuchy 3 są przemieszczane (wskutek obrotu końcowych rolek w znany sposób za pomocą silników - nie pokazanych) górna powierzchnia części roboczej 3a łańcuchów 3 i taśmy 5 zwisające od niej wykonują ruch postępowy wzdłuż i powyżej czołowej powierzchni płyty 2. W odniesieniu do fig. 12 ten ruch odbywa się od lewej strony do prawej.
Wskutek zmniejszonej odległości pomiędzy dolną krawędzią taśmy 5 i płytą 2, produkty A usytuowane na płycie 2 są popychane (zmiatane), przez co produkty A dostarczane na płytę 2 w
172 867 stanie rozrzuconym (to jest nieregularnie ułożone w kierunku przemieszczania linii przenośnikowej L), są porządkowane kolejno w rzędach przemieszczanych na płycie 2. Termin rząd oznacza ułożenie produktów A w linii w kierunku poprzecznym do kierunku przemieszczania linii przenośnikowej L, z tylną ścianą produktów A opartą o odpowiednią taśmę 5, która przemieszcza produkty A na płytę 2 (ciągle lub korzystniej stopniowo).
Ponieważ po wejściu produktów A do urządzenia 1 następuje jedynie wyrównywanie ustawiania produktów A, rzędy są niekompletne, jak widać to w lewym końcu urządzenia 1 na fig. 2. Jak wyjaśniono to wcześniej, chociaż produkty A postępują w liniach L1 - L10 w sposób ciągły, występują przerwy w tej ciągłości. Obecność pustek lub przerw w ciągłości szeregów linii L1 - L10 ma odbicie w powstawaniu pustek w rzędach produktów A, które są formowane w urządzeniu 1.
Należy zaznaczyć, że opisany powyżej sposób tworzenia rzędów produktów A jest podany jedynie przykładowo. W szczególności zamiast taśm 5 podtrzymywanych na końcach na łańcuchach 3, usytuowanych po przeciwnych stronach płyty 2, możliwe jest zastosowanie konstrukcji porządkującej innego typu. Na przykład możliwe jest zastosowanie taśm 5, które zamiast podparcia na obu końcach, sąpOpAdpott. na konstrukcji napędowej usytuowanej pojednej stronie płyty 2 i są zamontowane tak, że wystają względem płyty 2. Również w celu powodowania ruchu produktów A po płycie 2 poprzez działanie od góry, jest możliwe zastosowanie konstrukcji napędzanych silnikiem taśm lub równoważnych elementów (na przykład łopatek i tym podobnych). W każdym przypadku wybór jednego lub drugiego rozwiązania nie powinien ograniczać zastosowania wynalazku.
W każdym przypadku produkty A są korzystnie przenoszone do urządzenia 1 (a w szczególności na płytę 2) po wstępnym działaniu, w którym są one przynajmniej częściowo ustawione w rzędy.
W tym c-elu korzystnie w wyjściowym końcu linii przenośnikowej L jest umieszczony element porządkujący, taki jak dodatkowa taśma lub przegroda 6, połączona z napędem (nie przedstawionym, ale znanego powszechnie typu), na którym przegroda 6 jest oparta tak, że jest okresowo opuszczana z góry w kierunku wyjściowego końca linii przenośnikowej L, wskutek czego pewna liczba produktów A, docierających linią przenośnikową L, jest gromadzona przy niej, powodując uporządkowanie tych produktów A, co najmniej w przybliżeniu, zamiarem tworzenia odpowiedniego rzędu produktów przenoszonych do urządzenia 1.
Alternatywnie do przegrody 6, którą można uważać za rozwiązanie nie najlepsze ze względu na uderzenia produktów A, można zastosować spełniające te same funkcje inne elementy lub powierzchnie, które opóźniają ruch produktów A, na przykład dodatkowy napędzany silnikiem pas umieszczony pomiędzy linią L i wejściowym końcem urządzenia 1. Pas jest przemieszczany stopniowo, co zwiększa możliwość tworzenia linii produktów A przeznaczonych do ustawienia w rzędzie wtedy, gdy ruch pasa jest zatrzymywany.
W każdym przypadku, kiedy zostanie utworzony rząd produktów A na płycie 2, za pomocą urządzenia 1 doprowadza się produkty A do zwartego ustawienia w rzędach, to znaczy przesuwa się produkty A w każdym rzędzie ku sobie, co powoduje wyeliminowanie pustek pomiędzy sąsiednimi produktami A (na przykład, jeżeli występuje brak produktów w szeregu najednej lub więcej linii L1 - L10).
W tym celu, jak pokazano w szczególności na fig. 3, po jednej stronie płyty 2, a w szczególności po tej stronie, od której produkty A są dostarczane do następnych stanowisk G, jest zamocowana konstrukcja zatrzymująca, którą stanowi na przykład metalowa boczna płyta 7 umieszczona wzdłuż odpowiedniej wzdłużnej krawędzi płyty 2 w położeniu takim, że stanowi przegrodę względem płyty 2, a część jej dolnej krawędzi 4a jest zagięta pod płaszczyzną płyty 2 i wystaje w przybliżeniu na tę samą wysokość, co płyta 2.
W płaszczyźnie płyty 2, w odpowiednim otworze, jest umieszczony poprzecznie ruchomy element, który w przedstawionym przykładzie stanowi dodatkowy przenośnik taśmowy 8, mający górną powierzchnię 8a, przemieszczaną poziomo i ustawioną dokładnie w płaszczyźnie płyty 2 oraz dolną powierzchnię 8b umieszczoną poniżej płyty 2. Przenośnik taśmowy 8 jest nawinięty (w sposób powszechnie znany) na końcowe rolki 9, połączone z elementami napędowymi znanego typu. Po uruchomieniu elementów napędowych, rolki 9 przemieszczają przenoś172 867 nik taśmowy 8 tak, że górna powierzchnia jest przemieszczana w kierunku poprzecznym do kierunku przemieszczania rzędów produktów ‘A regulowanych przez taśmy 5.
Całkowity efekt ruchu górnej powierzchni 8a (z góry na dół na fig. 2 i od lewej strony do prawej na fig. 3.) powoduje stopniowe przeniesienia produktów zł, zestawionych w rzędy aie oddalonych od siebie, nawet nieregularnie, jeżeli nastąpiło to wskutek braków w dostawie do odpowiednich linii L1 - L10, do bocznej płyty 7. Jest tworzony zwarty rząd produktów A, w którym produkty A stykają się ze sobą, bez luk, a jeden koniec tego rzędu jest oparty o boczną płytę 7. Należy zauważyć, że takie ustawienie osiąga się przy kontynuacji wzdłużnego ruchu przesuwającego produktów A po płycie 2 pod wpływem taśm 5.
Jak stwierdzono wcześniej, ten postępowy ruch (a zatem ruch taśm 5 sterowany łańcuchami 3) może być ciągły lub stopniowy, według korzystnego rozwiązania.
Ruch stopniowego zwierania rzędu produktów A poprzez opór bocznej płyty 7 może być dokonywany bardzo wolno i łagodnie, to znaczy wskutek ruchu przemieszczania przy zmniejszonej prędkości górnej powierzchni 8A napędzanego silnikiem przenośnika taśmowego 8,jeżeli występuje odcinek początkowego przyśpieszenia i odpowiadający odcinek końcowego zwolnienia zapobiegające nadmiernym napiężeniom, które mogą uszkodzić produkty A.
Wskutek stopniowego przemieszczania wzdłuż płyty 2, regulowanego przez taśmy 5, produkty A ustawione teraz w zwartych rzędach, przemieszczają się poza położenie działania przenośnika taśmowego 8 i przesuwają się do jednego (lub więcej) stanowisk odprowadzających 10 ustawionych kaskadowo.
Na fig. 2 i na fig. 4 pokazano konstrukcję jednego z takich stanowisk odprowadzających 10. W przedstawionym przykładzie stanowisko odprowadzające 10 znajdujące się w najbardziej przednim położeniu względem płyty 2 jest stanowiskiem odbierającym przeznaczonym do zaopatrywania stanowiska roboczego G umieszczonego bardziej z przodu względem przepływu produktów A w obrębie instalacji przedstawionej na fig. 1. Stanowisko odprowadzające 10 ma konstrukcję, która w dużym stopniu jest podobna do konstrukcji przenośnika taśmowego 8 dokonującego zwierania produktów A w rzędach. Również w tym przypadku powierzchnia ślizgowa płyty 2 ma prostokątne okno, w którym jest umieszczony poziomo dodatkowy napędzany silnikiem przenośnik taśmowy 11. Przenośnik taśmowy 11 ma górną powierzchnię 11a ułożoną dokładnie w płaszczyźnie płyty 2 i ^na końcowe rolki, które regulują rucn górnej powierzchni 11a w kierunku powodującym odprowadzenie produktów A z urządzenia 1. W tym celu boczna płyta 7 ma otwór 7a w miejscu odpowiadającym stanowisku odprowadzającemu 10.
Różnicą względem przenośnika taśmowego 8 jest to, że przenośnik taśmowy 11 stanowiska odprowadzającego 10 jest umieszczony jedynie na części wymiaru poprzecznego płyty 2 to znaczy na szerokości (mierzonej w kierunku poprzecznym do kierunku przemieszczania taśm 5) danej liczby produktów A, na przykład trzech produktów A jak pokazano w przedstawionym przykładzie. Oznacza to, że tylko pierwsze trzy produkty lub ogólnie pierwszych n produktów, które są dosunięte do bocznej płyty 7 są pobierane na górną powierzchnię 11a przenośnika 11. W szczególności ruch przenośnika 11 jest taki, że trzy (lub ogólnie n) produkty A są odbierane z urządzenia 1 i przesyłane na przenośnik wyjściowy C stanowiący przenośnik doprowadzający danego stanowiska roboczego G.
Korzystnie przenośnik wyjściowy C ma postać napędzanego silnikiem pasa 12 w postaci pętli mającego koniec załadowczy umieszczony bezpośrednio przy końcu wyjściowym 11c przenośnika 11.
Opisany układ umożliwia na każdym stanowisku odprowadzającym 10 pobieranie danej liczby (w przedstawionym przykładzie - trzech) produktów A z rzędów przemieszczających się po płycie 2 poprzecznie do kierunku przemieszczania tych rzędów. Dokonywane w ten sposób pobieranie produktów A odbywa się w części końcowej lub czołowej rzędu. W celu umożliwienia następnego pobierania produktów A w, gdy minęły one stanowisko odbierające rzędy produktów A są przemieszczane w kierunku dalszego zespołu do przesuwania bocznego, składającego się z przenośnika taśmowego 8 zbudowanego podobnie do opisanego powyżej. Wskutek jego działania pozostałe produkty są doprowadzone do styku z płytą boczną 7. Kiedy rzędy produktów A są umieszczone ponownie przy płycie bocznej 7 dalsza grupa produktów A
172 867 (na przykład trzy) może być odprowadzona w kierunku bocznym względem urządzenia 1 w sposób podobny, jak opisano to w odniesieniu do stanowiska odbierającego.
Liczba produktów A, które są podbierane od czasu do czasu z urządzenia 1 może być zminimalizowana, nawet do jednego. To umożliwia precyzyjną regulację przepływu produktów A w kierunku stanowiska roboczego G, co z kolei eliminuje konieczność występowania stref na liniach doprowadzających do tych maszyn. Stanowiska robocze G są więc zaopatrywane stale i regularnie we wszystkich warunkach eliminując potrzebę przedstawiania pracy stanowisk roboczych G i włączania stanowisk pomocniczych.
172 867
FIG. 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób przenoszenia produktów, w którym dostarcza się produkty w szeregach obok siebie, znamienny tym, że produkty dostarczone w szeregach ustawia się w rzędach, przy czym każdy rząd produktów ustawia się w jednej linii w kierunku poprzecznym do linii szeregów, następnie przesuwa się produkty w każdym rzędzie do ich wzajemnego styku tworząc zwarty rząd produktów, po czym pobiera się określoną wcześniej liczbę produktów ze zwartego rzędu poprzez odprowadzenie tych produktów w kierunku poprzecznym do kieruku przemieszczania rzędów.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ustawiając produkty w rzędy dostarcza się produkty na powierzchnię ślizgową i popycha się je za pomocą ruchomych elementów liniowych ustawiając produkty w rzędzie w styku z tymi elementami liniowymi.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że ustawiając produkty w rzędy przynajmniej okresowo hamuje się ruch produktów w szeregach za pomocą elementu zatrzymującego przesuwanie się produktów w szeregach.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przesuwając produkty w rzędach doprowadza się je do styku z powierzchnią oporową, którą umieszcza się w pobliżu przemieszczanych rzędów produktów i wzdłuż kierunku ich przemieszczania, przy czym w rzędach wymusza się ruch produktów w kierunku powierzchni oporowej.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że po doprowadzeniu produktów do styku z powierzchnią oporową produkty odprowadza się przez otwór w powierzchni oporowej.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że produkty odprowadza się w wielu położeniach względem ruchu postępowego rzędów produktów, a pomiędzy kolejnymi położeniami odprowadzającymi ustawia się produkty w styku w każdym rzędzie.
  7. 7. Urządzenie do przenoszenia produktów, zawierające linię przenośnikową składającą się z poszczególnych linii, znamienne tym, że za liniami (Li - L10) ma elementy liniowe (5) do ustawiania produktów (A) w rzędy poprzeczne względem linii (L1 - L10) oraz ma przenośnik (8) do przenoszenia produktów (A) w każdym rzędzie do wzajemnego ich styku, a także ma drugi przenośnik (11) do odprowadzania określonej liczby produktów (A) z każdego rzędu, przy czym drugi przenośnik (11) jest ruchomy w kierunku poprzecznym do kierunku przemieszczania rzędów produktów (A).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że za liniami (L1 - L10) jest umieszczona płyta ślizgowa (2), a elementy liniowe (5) są połączone z silnikiem napędowym i są ruchome w kierunku wzdłużnym względem płyty ślizgowej (2).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że za liniami (L1 - L10) jest umieszczona przegroda (6) do hamowania co najmniej okresowo ruchu produktów (A) przed zestawieniem ich w rzędy.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że wzdłuż płyty ślizgowej (2) jest umieszczona powierzchnia oporowa (7), która jest ułożona w pobliżu i wzdłuż kierunku przemieszczania rzędów produktów (A), a wzdłuż płyty ślizgowej (2) są rozmieszczone przenośniki taśmowe (8) ruchome w kierunku do powierzchni oporowej (7).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że powierzchnia oporowa (7) ma otwory (7a) do odprowadzania produktów (A), a w ich sąsiedztwie są umieszczone drugie przenośniki (11) do odprowadzania produktów (A).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że drugie przenośniki (11) są rozmieszczone pomiędzy kolejnymi przenośnikami taśmowymi (8) zwierającymi produkty (A) w rzędach.
    * *
    *
    172 867
PL94302544A 1993-03-12 1994-03-10 Sposób przenoszenia produktów i urzadzenie do przenoszenia produktów PL PL PL172867B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH00750/93A CH688823A5 (it) 1993-03-12 1993-03-12 Procedimento e dispositivo per il convogliamento di articoli, particolarmente per impianti automatici di confezionamento.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL172867B1 true PL172867B1 (pl) 1997-12-31

Family

ID=4194332

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94302544A PL172867B1 (pl) 1993-03-12 1994-03-10 Sposób przenoszenia produktów i urzadzenie do przenoszenia produktów PL PL

Country Status (22)

Country Link
US (1) US5396980A (pl)
EP (1) EP0614833B1 (pl)
AT (1) ATE153975T1 (pl)
BG (1) BG61759B1 (pl)
CH (1) CH688823A5 (pl)
CZ (1) CZ52994A3 (pl)
DE (1) DE69403514T2 (pl)
DK (1) DK0614833T3 (pl)
EE (1) EE03153B1 (pl)
ES (1) ES2104203T3 (pl)
GR (1) GR3024172T3 (pl)
HR (1) HRP940169B1 (pl)
HU (1) HU216391B (pl)
LT (1) LT3212B (pl)
LV (1) LV11162B (pl)
PL (1) PL172867B1 (pl)
RO (1) RO117611B1 (pl)
RU (1) RU2125011C1 (pl)
SG (1) SG43988A1 (pl)
SI (1) SI9400125A (pl)
SK (1) SK279527B6 (pl)
YU (1) YU48616B (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6189300B1 (en) * 1999-08-02 2001-02-20 Tuan Vinh Le Wrapping machine
JP2001225029A (ja) * 2000-02-18 2001-08-21 Hiroshi Maeda オンライン内部品質検査用搬送装置
US7017730B2 (en) * 2000-05-12 2006-03-28 Lockheed Martin Corporation Bi-directional mail tray pusher
US7048622B2 (en) * 2002-02-04 2006-05-23 Conagra Foods, Inc. Automated laterally offset retractable food dislodgement or guiding mechanisms and associated methods and systems
ITTO20070766A1 (it) * 2007-10-26 2009-04-27 Soremartec Sa "dispositivo per ridurre il disallineamento fra prodotti convogliati e relativo procedimento"
US7726461B2 (en) * 2008-08-12 2010-06-01 Laitram, L.L.C. Apparatuses and methods for controlling the spacing of and ejecting conveyed objects
CN103950579A (zh) * 2014-04-29 2014-07-30 佘峰 一种履带包装机的引导装置
WO2019025904A1 (en) * 2017-07-31 2019-02-07 Dematic Corp. SHREDDER OF ARTICLES WITH ACTIVE VENT
FI130923B1 (en) * 2018-05-04 2024-05-29 Actiw Oy Grouping station for grouping pallets
IT202000023044A1 (it) * 2020-09-30 2022-03-30 Azionaria Costruzioni Acma Spa Metodo e dispositivo per l’alimentazione di articoli

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2804961A (en) * 1954-03-16 1957-09-03 Meyer Geo J Mfg Co Conveyor apparatus for articleprocessing units
US2833393A (en) * 1956-09-25 1958-05-06 Lamb Co F Jos Distributing conveyor arrangements
DE1291282C2 (de) * 1964-02-19 1975-02-06 Vorrichtung zum befoerdern von schokoladetafeln oder -riegeln
US3429416A (en) * 1967-07-18 1969-02-25 Package Machinery Co Transfer conveyor apparatus for candy bars and the like
US3463291A (en) * 1967-10-20 1969-08-26 Nat Biscuit Co Article aligning and row accumulating apparatus
US3513629A (en) 1967-12-08 1970-05-26 Nat Biscuit Co Overwrap packing machines
DE1611893A1 (de) * 1968-01-04 1971-01-14 Theegarten Franz Verpackungsanlage fuer Pralinen,schokoladenueberzogene Bonbons u.dgl.
CH498027A (de) * 1968-08-29 1970-10-31 Azionaria Costruzioni Acma Spa Einrichtung zur Ableitung von Produkten von einer Ausgabemaschine zu Aufnahmemaschinen
US3669240A (en) * 1971-02-18 1972-06-13 Del Monte Corp Method and apparatus for orienting articles
DD90511A1 (pl) * 1971-07-21 1972-06-05
DE2161618A1 (de) * 1971-12-11 1973-06-14 Haensel Otto Gmbh Verfahren und vorrichtung zum beschikken von mehreren, an einem gemeinsamen zubringer angeschlossenen arbeitsstationen mit suesswarenstuecken
CH600999A5 (pl) * 1975-07-22 1978-06-30 Werz Furnier Sperrholz
US4197935A (en) 1976-06-07 1980-04-15 Fmc Corporation Automatic feeding of spaced articles to a processing machine
US4192416A (en) * 1977-04-01 1980-03-11 NIKO Konserven-Maschinenfabrik Hinsbek GmbH & Co., KG Device for transferring piece material, in particular pieces of fruit or vegetable
GB8807586D0 (en) * 1988-03-30 1988-05-05 Burton S Gold Medal Biscuits Improvements in & relating to apparatus for automatically reorganising product lines
IT1253225B (it) * 1991-10-24 1995-07-11 Azionaria Costruzioni Acma Spa Unita' compattatrice di gruppi di prodotti appiattiti disposti affiancati di taglio

Also Published As

Publication number Publication date
ATE153975T1 (de) 1997-06-15
SK279527B6 (sk) 1998-12-02
CH688823A5 (it) 1998-04-15
DE69403514T2 (de) 1997-10-02
ES2104203T3 (es) 1997-10-01
HRP940169A2 (en) 1996-08-31
SG43988A1 (en) 1997-11-14
HRP940169B1 (en) 1997-12-31
DE69403514D1 (de) 1997-07-10
LT3212B (en) 1995-04-25
YU10194A (sh) 1997-01-08
EP0614833A3 (en) 1995-01-18
LTIP1887A (en) 1994-10-25
EP0614833B1 (en) 1997-06-04
CZ52994A3 (en) 1995-02-15
HU216391B (hu) 1999-06-28
LV11162B (en) 1996-10-20
HUT69876A (en) 1995-09-28
BG98648A (bg) 1995-06-30
RU2125011C1 (ru) 1999-01-20
EE03153B1 (et) 1999-02-15
US5396980A (en) 1995-03-14
EP0614833A2 (en) 1994-09-14
HU9400702D0 (en) 1994-06-28
SK30094A3 (en) 1995-01-12
SI9400125A (en) 1994-09-30
GR3024172T3 (en) 1997-10-31
LV11162A (lv) 1996-04-20
DK0614833T3 (da) 1997-09-01
RO117611B1 (ro) 2002-05-30
YU48616B (sh) 1999-03-04
BG61759B1 (bg) 1998-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4018325A (en) Automatic package accumulator
EP0480436B1 (en) Distributing and collecting device for products to be conveyed
US5127209A (en) Multi-purpose stacker with overlapping material handling devices
US5787680A (en) Horizontal cartoner with vertically articulating product trays for multiple counts/layers of wrapped products
MXPA04009400A (es) Dispositivo de transferencia retraible para un aparato de medicion.
JPS6236933B2 (pl)
PL172867B1 (pl) Sposób przenoszenia produktów i urzadzenie do przenoszenia produktów PL PL
EP0081628B1 (en) An apparatus for accumulating and stacking a plurality of articles
US5450941A (en) Apparatus for separating, conveying and grouping flat items
US3766701A (en) Method of and apparatus for packaging flexible articles
US20100014953A1 (en) Method and Apparatus for the Formation and Discharge of Ordered Groups of Products, in Particular Rolls of Paper
US3266614A (en) Article spacing system
US4514964A (en) Packaging machines
EP0315807B1 (en) Method and apparatus for stacking articles and feeding the stacks to a discharge site
US4010594A (en) Method for supplying boxes to a plurality of filling and weighing stations and removal of filled boxes thereof
DE19630554C2 (de) Beschickungsvorrichtung zum Beschicken einer Verpackungsposition mit einer Produkteinheit
EP0491065A1 (en) Cheese stocker
US5308223A (en) Package handling system
EP0431084B1 (en) Method and apparatus for compiling deformable, substantially cylindrical bodies, particularly tampons and for packing them
US2686543A (en) Conveyer system
JP3585946B2 (ja) 自動集積供給装置
CA1146510A (en) Continuous on machine ream cartoning
US3633733A (en) Article-handling apparatus
EP0120650A2 (en) Apparatus for transferring articles into product buckets of a cartoner
EP0489478A1 (en) Apparatus for placing articles on a conveyor