PL171658B1 - Opakowanie ze szczelną okładką - Google Patents

Opakowanie ze szczelną okładką

Info

Publication number
PL171658B1
PL171658B1 PL30086693A PL30086693A PL171658B1 PL 171658 B1 PL171658 B1 PL 171658B1 PL 30086693 A PL30086693 A PL 30086693A PL 30086693 A PL30086693 A PL 30086693A PL 171658 B1 PL171658 B1 PL 171658B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cover
seal
package
fold line
cuts
Prior art date
Application number
PL30086693A
Other languages
English (en)
Other versions
PL300866A1 (en
Inventor
Federico Fenini
Original Assignee
Barilla G Er F Lli Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Barilla G Er F Lli Spa filed Critical Barilla G Er F Lli Spa
Priority to PL30086693A priority Critical patent/PL171658B1/pl
Publication of PL300866A1 publication Critical patent/PL300866A1/xx
Publication of PL171658B1 publication Critical patent/PL171658B1/pl

Links

Landscapes

  • Packages (AREA)

Abstract

Opakowanie ze szczelną okładką mającą wzdłużny zgrzew zamykający, zgięty płasko na okładkę wzdłuż linn zgięcia i zawierające element rozrywający typu taśma lub nić rozłożony w kształcie pętli pod powierzchnią okładki poprzecznie do zgrzewu, znamienne tym, ze okładka (1) i zgrzew (2) posiada, przy linii zgięcia (16) dwa nacięcia (8,9) poprzeczne do linii zgięcia (16) i lezące wzdłuż, po obu stronach elementu rozrywającego (5).

Description

Przedmiotem wynalazku jest opakowanie ze szczelną okładką, stosowane zwłaszcza w przemyśle spożywczym, a w szczególności do pakowania słodyczy i ciast.
Znane jest opakowanie, zawierające stosunkowo sztywne pudełko lub tackę z plastyku lub tektury, w którym są umieszczane produkty żywnościowe i które jest następnie zamykane szczelną okładką, zwykle wykonaną z połączonych ze sobą arkuszy różnych materiałów (papier, aluminium, plastyk).
Okładka ma za zadanie chronić produkt żywnościowy przed promieniowaniem ultrafioletowym i widzialnym oraz zanieczyszczeniem zewnętrznymi czynnikami, jak przykładowo woda, bakterie, grzyby i owady.
Szczególnie często używany jest typ opakowania znany jako flow-pack (pakowanie w biegu), w którym płaski, prostokątny arkusz jest zaginany na siebie w ten sposób, aby uzyskać zbliżenie do siebie dwu przeciwległych krawędzi, które są zgrzewane ze sobą tworząc rodzaj rury, w której zamykany jest chroniony produkt i która jest następnie uszczelniana na obu otwartych końcach.
Ten typ opakowania ma wzdłużny zgrzew, utworzony w wyniku nałożenia na siebie dwu krawędzi materiału okładki, które są ze sobą zgrzewane oraz dwa poprzeczne zgrzewy uszczelniające opakowanie.
Otwarcie tego typu opakowania bez pomocy narzędzi tnących (scyzoryka, noża) jest szczególnie trudne w wyniku twardości materiału użytego na opakowanie i grozi uszkodzeniem produktów znajdujących się w środku.
Pożądane jest wykonanie opakowania o otwieraniu ułatwionym przez użycie elementu rozrywającego takiego jaki jest stosowany w innych typach opakowań i dla innych typów produktów, jak np. papierosów, gum do żucia itd., w których cienka plastykowa warstwa opakowania jest przecinana przez nić lub taśmę rozmieszczoną wewnątrz opakowania wokół wewnętrznego pojemnika lub samego produktu tworząc pętlę, której końce są wyprowadzone na zewnątrz, ale nie są zgrzane. Gdy ciągnie się za jeden koniec rozwija się pętlę rozdzielając w ten sposób całą zewnętrzną okładkę na dwie oddzielne części.
Do tej pory nie było możliwe uzyskanie połączenia cech opakowania flow-pack z wzdłużnym zgrzewem i taśmy rozrywającej w jednym opakowaniu.
Próby połączenia cech obu rodzajów opakowań dały w efekcie opakowanie, w którym taśma rozrywająca rozrywała i przecinała opakowanie tam, gdzie brzegi nie były założone na
171 658 siebie, ale nie na zgrzewach i w szczególności nie na wzdłużnym zgrzewie, gdzie opakowanie staje się, ze względu na szczelność, szczególnie twarde, stosunkowo sztywne i ostro wygięte na zewnątrz w stosunku do innych powierzchni opakowania.
W miejscu zgrzewu, taśma rozrywająca, zamiast przerwać zgrzew, oddzielała się od niego a więc me rozdzielała okładki na dwie oddzielne części w celu umożliwienia łatwego wyjęcia zawartości opakowania.
Celem wynalazku jest opracowanie opakowania ze szczelną okładką, w którym możliwe jest całkowite rozdzielenie okładki na dwie oddzielne części przy pomocy taśmy rozrywającej.
Opakowanie ze szczelną okładką mającą wzdłużny zgrzew zamykający, zgięty płasko na okładkę wzdłuż linii zgięcia i zawierające element rozrywający typu taśma lub nić rozłożony w kształcie pętli pod powierzchnią okładki poprzecznie do zgrzewu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że okładka i zgrzew posiada, przy linii zgięcia dwa nacięcia poprzeczne do linii zgięcia i leżące wzdłuż, po obu stronach elementu rozrywającego
Korzystnie nacięcia w materiale okładki są przelotowe.
Korzystnie nacięcia są nieprzepuszczalne.
Korzystnie zgrzew ma pas uszczelniania oddzielony od linii zgięcia, co najmniej w obszarze elementu rozrywającego i nacięć przez nieuszczelnioną strefę operacyjną
Korzystnie opakowanie zawiera warstwę materiału uszczelniającego nałożoną na okładkę i zgrzew zgodnie z nacięciami.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia opakowanie według wynalazku w widoku perspektywicznym, fig. 2 przedstawia opakowanie w początkowym etapie otwierania w widoku perspektywicznym, fig. 3 przedstawia opakowanie w końcowym etapie otwierania w widoku perspektywicznym, fig. 4 przedstawia część opakowania w widoku z przodu z ukazaniem zgrzewu i nacięć, fig. 5 przedstawia część opakowania ze zgrzewem w przekroju poprzecznym, fig. 6 przedstawia część opakowania w widoku z przodu z odmiennie usytuowanymi nacięciami, fig. 7 przedstawia część opakowania z fig. 6 w przekroju poprzecznym.
Okładka 1 ma wzdłużny uszczelniający zgrzew 2 i dwa poprzeczne uszczelnienia 3 i 4 i tworzy w przybliżeniu bryłę prostopadłościenną.
Poprzecznie do wzdłużnego zgrzewu 2, na zewnętrznej stronie okładki 1 zamocowany jest mechanicznie lub poprzez przyklejenie, zgrzanie lub inną metodą, zależnie od materiału opakowania element rozrywający 5 w postaci taśmy lub nici. Jeden koniec 6 elementu rozrywającego 5 wystaje ze zgrzewu 2. Element rozrywający 5 ułożony jest wokół całego obwodu okładki 1, tworząc pętlę z zachodzącymi na siebie końcami.
Jak przedstawiono na fig. 1. wzdłużny zgrzew 2 jest zagięty z jednej strony w kierunku obserwatora w wyniku podwójnego poprzecznego uszczelniania na końcach tak. ze podczas gdy tor elementu rozrywającego 5 w rejonie odpowiadającym końcowi 6 jest, jeśli nie prostoliniowa, to wykazująca tylko niewielką krzywiznę, to z drugiego końca 7 jego tor jest gwałtownie zgięty w kształcie litery U na zgrzewie.
Jak już wspomniano, przy pomocy samego elementu rozrywającego 5 nie można rozerwać całej okładki 1, dlatego też podczas operacji pakowania wykonywane są w okładce 1 dwa małe nacięcia 8 i 9, usytuowane wzdłuż elementu rozrywającego 5 na zgięciu 10 na krawędzi wewnątrz zgięcia 10, jak przedstawiono na fig. 2 i 3.
Jak pokazano na fig. 1 przeciwległa krawędź 11 ma dwa nacięcia 12, 13, które leżą wzdłuż brzegów końca 6 elementu rozrywającego 5 dla ułatwienia początkowego rozrywania przy otwieraniu.
Nacięcia 8, 9 z fig. 2 i 12, 13 z fig. 1 mają całkowitą długość rzędu 2-6 milimetrów i mogą być przelotowe (w przypadku opakowań, które nie wymagają hermetycznego uszczelnienia produktu) lub tylko częściowe i zależnie od materiału, z którego okładka 1 jest wykonana, mogą być wykonane zwykłymi ostrzami, gorącymi ostrzami lub punktakiem o kalibrowane) głębokości roboczej
Figura 2 ilustruje początkową fazę rozrywania okładki 1, zaś fig. 3 końcowy etap tej operacji
171 658
Kiedy szczelina z dowolnego końca elementu rozrywającego 5 uzyskana przez ciągnięcie go osiągnie dwa nacięcia 8 i 9, część okładki 1 wewnątrz zgięcia 10 i nacięć, pozbawiona oparcia innych części zgrzewu 2 spoza nacięć, ustępuje, podając zgięcie, dzięki czemu unika się silnego oporu dla elementu rozrywającego 5 okładkę 1.
Rozrywanie może więc być kontynuowane bez przeszkód poza zgięciem utworzonym przez zgrzew 2 dla uzyskania całkowitego rozdzielenia okładki 1 i wzdłużnego zgrzewu 2.
Wspomniano już, ze nacięcia 8 i 9 mogą być przelotowe lub częściowo przechodzić przez materiał opakowania.
Jest jednak oczywiste, ze nacięcia 8, 9 przelotowe mogą być hermetycznie uszczelnione po przecięciu, przykładowo przez lokalne nałożenie warstwy żelatyny.
Zabezpieczenie rejonu osłabionego przez nacięcia 8, 9, 12, 13 i ochrony przed zewnętrznymi szarpnięciami, naciskami i uderzeniami jest zapewnione przez zgięcie zgrzewu na jedną stronę podczas operacji pakowania.
W celu zabezpieczenia przed wpływem operacji uszczelniania i tworzenia zgrzewu na charakterystykę nacięć, można zostawić rezerwową taśmę między liniami zgięcia zgrzewu 2 a rejonem uszczelniania, w której to taśmie nacięcia 8, 9 są zlokalizowane tak, ze uszczelnianie zgrzewu 2 nie będzie na nie wpływało.
Zalecane jest, aby rezerwowa taśma obejmowała ograniczony rejon
Figura 4 i 5 pokazują, odpowiednio w widoku z przodu oraz w przekroju poprzecznym, część 15 wzdłużnego zgrzewu 2 oraz opakowania typu flow-pack.
Widoczne jest. że podczas operacji pakowania zilustrowana część zgrzewu 2 jest zginana prostopadle do płaszczyzny rysunku wzdłuż linii zgięcia 16 pokazanej linią przerywaną.
Wzdłuż tej linii zgięcia 16 te fragmenty okładki 1, które leżą jeden na drugim, są po zakończeniu pakowania, rozdzielone i ustawione prostopadle w stosunku do płaszczyzny rysunku.
Uszczelnianie i obróbka zgrzewu 2 są zdefiniowane przez pas 17. Między nim a linią zgięcia 16 znajduje się strefa operacyjna 18, w której znajdują się nacięcia 8 i 9, lezące wzdłuz podczepionego elementu rozrywającego 5 i rozmieszczone między dwoma ściankami zgrzewu 2 i dlatego są pokazane przerywanymi liniami.
Nacięcia 8, 9, nawet jeśli wykonane są przed operacją uszczelniania, nie są w ten sposób przez nie objęte.
Alternatywnie jak pokazano na fig. 6 i 7, które pokazują w widoku z przodu oraz przekrój części 15 wzdłużnego zgrzewu 2, jak w przypadku omawianym poprzednio, strefa uszczelniania określona pasem 17 zgrzewu rozciąga się do linii zginania 16 okładki 1, ale lokalnie przy elemencie rozrywającym 5 i nacięciach 8 i 9, ma zredukowaną szerokość, która pozostawia operacyjną strefę 18 o kształcie zbliżonym do trójkąta, przedstawioną linią przerywaną, w której wykonane są nacięcia 8 i 9.
W strefie 18, dwie ścianki zgrzewu 2 nie stykają się ze sobą i dlatego strefa operacyjna 18 zapewnia, że na nacięcia 8 i 9 nic mają wpływu na operacje uszczelniania zgrzewu 2, a jednocześnie uzyskuje się łatwiej uchwytny początek elementu rozrywającego 5, co ułatwia operację rozrywania.
Przy tych rozwiązaniach, można łatwo uzyskać nacięcia, które łączą w sobie żądaną nieprzenikalność (poprzez kontrolę głębokości nacięcia lub dodatkowe uszczelnienie) z lokalnym osłabieniem strukturalnym okładki dla umożliwienia rozerwania go wraz z poprzecznym zgrzewem przy pomocy elementu rozrywającego.
171 658
171 658
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Opakowanie ze szczelną okładką mającą wzdłużny zgrzew zamykający, zgięty płasko na okładkę wzdłuż linii zgięcia i zawieiające element rozrywający typu taśma lub nić rozlożony w kształcie pętli pod powierzchnią okładki poprzecznie do zgrzewu. znamienne tym, ze okładka (1) i zgrzew (2) posiada, przy linii zgięcia (16) dwa nacięcia (8, 9) poprzeczne do linii zgięcia (16) i leżące wzdłuż, po obu stronach elementu rozrywającego (5).
  2. 2. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, ze nacięcia (8, 9) w materiale okładki (1) są przelotowe.
  3. 3. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że nacięcia (8, 9) są nieprzepuszczalne.
  4. 4. Opakowanie według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym. że zgrzew (2) ma pas (17) uszczelniania oddzielony od linii zgięcia (16), co najmniej w obszarze elementu rozrywającego (5) i nacięć (8, 9) przez nieuszczelnioną strefę operacyjną (18).
  5. 5. Opakowanie według zastrz. 4. znamienne tym, ze zawiera warstwę materiału uszczelniającego nałożoną na okładkę (1) i zgrzew (2) zgodnie z nacięciami (8, 9).
    * * *
PL30086693A 1993-10-27 1993-10-27 Opakowanie ze szczelną okładką PL171658B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30086693A PL171658B1 (pl) 1993-10-27 1993-10-27 Opakowanie ze szczelną okładką

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30086693A PL171658B1 (pl) 1993-10-27 1993-10-27 Opakowanie ze szczelną okładką

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL300866A1 PL300866A1 (en) 1995-05-02
PL171658B1 true PL171658B1 (pl) 1997-06-30

Family

ID=20061092

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL30086693A PL171658B1 (pl) 1993-10-27 1993-10-27 Opakowanie ze szczelną okładką

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL171658B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL300866A1 (en) 1995-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2107133C (en) Package having a sealed wrapper with a tear strip easy-opening device
AU2013257493B2 (en) Packaging
PT942880E (pt) Embalagem para artigos para fumar
EP1318082B1 (en) Easy-opening, reclosable flexible container
US4913293A (en) Container of flexible material
US7604828B2 (en) Easy-open sausage package
WO2014142886A1 (en) Recloseable flexible packages
EP1919795B1 (en) Box-shaped package having an inner and outer package
JP3289982B2 (ja) 包装容器製造用材料のストリップ
PL171658B1 (pl) Opakowanie ze szczelną okładką
EP2222573B1 (en) Packaging and method for packaging
SK114093A3 (en) Parcel with airproof closed riping band device for easy opening of cover
JP3365075B2 (ja) 包装体の易開封構造
CZ286488B6 (en) Package with airtight enclosed wrapper
JPS5940290Y2 (ja) 包装袋
HU216606B (hu) Légmentesen zárt burkolatú csomag könnyen nyitható tépőcsíkos szerkezettel
GB2134484A (en) Bags or sacks
GB2272207A (en) Inner flap package
GB2272206A (en) Inner flap package
NZ532972A (en) Package formed from sheet material including lines of weakness to allow opening by tearing
WO2005110869A1 (en) Improvements to packages and packaging methods
CA2017668A1 (en) Quick-opening bag for packaging, especially for vacuum packaging, food products in particular coffee

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101027