PL171189B1 - Sposób wytwarzania eterów butylowych glikoli etylenowych - Google Patents

Sposób wytwarzania eterów butylowych glikoli etylenowych

Info

Publication number
PL171189B1
PL171189B1 PL29980793A PL29980793A PL171189B1 PL 171189 B1 PL171189 B1 PL 171189B1 PL 29980793 A PL29980793 A PL 29980793A PL 29980793 A PL29980793 A PL 29980793A PL 171189 B1 PL171189 B1 PL 171189B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
glycol butyl
butyl ether
butanol
reactor
ether
Prior art date
Application number
PL29980793A
Other languages
English (en)
Other versions
PL299807A1 (en
Inventor
Gerard Bekierz
Jerzy Celejewski
Manfred Stajszczyk
Halina Poskrobko
Jerzy Wasilewski
Wladyslaw Dreksa
Andrzej Kupiec
Marek Jarawka
Mieczyslaw Zawadzki
Franciszek Chmura
Original Assignee
Icso Chemical Prod Sp Zoo
Inst Ciezkiej Syntezy Orga
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Icso Chemical Prod Sp Zoo, Inst Ciezkiej Syntezy Orga filed Critical Icso Chemical Prod Sp Zoo
Priority to PL29980793A priority Critical patent/PL171189B1/pl
Publication of PL299807A1 publication Critical patent/PL299807A1/xx
Publication of PL171189B1 publication Critical patent/PL171189B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania eterów butylowych glikoli etylenowych przez oksyetylenowanie (57) tlenkiem etylenu alkoholu butylowego lub jego mieszanin z eterami butylowymi glikoli etylenowych, w obecności katalizatora alkalicznego, w podwyższonej temperaturze, w układzie dwóch reaktorów: zbiornikowego i rurowego, znamienny tym, ze oksyetylenowaniu poddaje się butanol lub mieszaniny butanolu, eteru butylowego glikolu monoctylenowego i ewentualnie eteru butylowego glikolu dietylenowego, w których zawartość butanolu wynosi 5-20% wagowych, a stosunek wagowy eteru butylowego glikolu dietylenowego do eteru butylowego glikolu monoetylenowego wynosi od 0:1 do 1,5:1, w procesie ciągłym w temperaturze 70°C-100°C, w obecności trietyloaminy. w układzie złożonym z reaktora zbiornikowego 1 następującego po nim reaktora rurowego, przy czym czas przebywania mieszaniny reakcyjnej w reaktorze zbiornikowym wynosi 30-120 minut i w reaktorze lurowym 30-120 minut, ciśnienie w układzie reaktorowym wynosi od 0,2 MPa do 0,4 MPa, a surowce doprowadza się do reaktora zbiornikowego w stosunku molowym surowca alkoholowego do tlenku etylenu jak 1,5:1-4:1, a otrzymany produkt rozdziela się przez rektyfikację zawracając do procesu syntezy całą ilość wydzielonego butanolu, całość lub część eteru butylowego glikolu monoetylenowego, oraz część eteru butylowego glikolu dietylenowego tak, aby w wyniku rektyfikacji otrzymać mieszaninę zawierającą głównie eter butylowy glikolu dietylenowego i eter butylowy glikolu trietylenowego albo mieszaninę zawierającą eter butylowy glikolu trietylenowego i eter butylowy glikolu tetraetylenowego.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania eterów butylowych glikoli etylenowych używanych do sporządzania odczynnika flotacyjnego znajdującego zastosowanie w technologu flotacji md metali nieżelaznych.
Flotacja rud metali nieżelaznych jest metodą wzbogacania rozdrobnionej surowej kopaliny w ośrodku wodnym, wykorzystująca zjawisko różnej zwilżalności przez wodę ziaren niektórych ciał stałych. Efektywność flotacji zwiększa się przez dodatek odczynnika flotacyjnego zawierającego środki pianotwórcze oraz składniki zmniejszające lub zwiększające hydrofilność ziaren niektórych składników rudy.
Zadaniem środka pianotwórczego jest wytworzenie krótkożywotnej piany, z którą unoszone są ziarna składników rudy o małej zwilżalności. Zadaniem innych składników odczynnika flotacyjnego jest dalsze zmniejszenie naturalnej, małej zwilżalności składników rudy unoszonych przez pianę. Te składniki odczynnika flotacyjnego określa się nazwą kolektora lub czynnika zbierającego. Ponadto korzystnie jest, gdy w składzie odczynnika flotacyjnego znajduje się substancja stymulująca hydrofobizację.
W praktyce przemysłowej stosuje się odczynniki flotacyjne o bardzo różnym składzie. Najczęściej jako środki pianotwórcze stosuje się mieszaniny wyższych alkoholi lub inne związki polarne obniżające napięcie powierzchniowe wody, a jako kolektory - oleje napędowe. Jako stymulatory stosowane są najczęściej mieszaniny oksyetylenowanych kwasów tłuszczowych.
Badając flotację rud metali nieżelaznych stwierdzono, ze korzystne wyniki uzyskuje się stosując odczynniki flotacyjne zawierające etery butylowe glikoli: dietylenowego (B-2), trietylenowego (B-3) i tetraetylenowego (B-4) jako środek pianotwórczy oraz mieszaninę ksantogenianu izobutylowego i etylowego jako środek zbierający. Zużycie odczynnika flotacyjnego o takim składzie było kilkakrotnie mniejsze od porównawczego, zawierającego środek pianotwórczy w postaci alkoholu dwuacetonowego z dodatkiem tlenku mezytylu.
Szczególnie korzystne wyniki uzyskano stosując jako środek pianotwórczy mieszaniny zawierające 55-70% wagowych eteru butylowego glikolu dietylenowego, 15-25% wagowych eteru butylowego glikolu trietylenowego, 5-15% wagowych eteru butylowego glikolu tetraetylenowego i do 15% wagowych eterów butylowych glikoli etylenowych wyższych.
AlkohUlC butylowe poddaje się oksyety lenowaniu tlenkiem ety lenu zazwyczaj przy udziale wodorotlenków sodu lub potasu jako katalizatorów zasadowych. Celem tych reakcji jest otrzymywanie eteru butylowego glikolu monoetylenowego przy możliwie najmniejszej ilości produktów wyżej zoksyetylenowanych. Piodukt taki otrzymuje się przy stosunku molowym butanolu do tlenku etylenu jak 5:1 do 10:1, temperaturze reakcji powyżej 100°C i czasie kontaktu poniżej 50 minut W przypadku odstępstwa od tych parametrów to jest obniżenia stosunku molowego, podwyższenia temperatury i przedłużenia czasu reakcji otrzymuje się produkty o bardzo szerokiej i niekorzystnej dystrybucji eterów, a w szczególności powstają duże ilości eterów o wysokim stopniu zoksyetylenowania w granicach 8-10 grup polioksyetylenowych. Stała szybkości reakcji oksyetylenowania n-butanolu do eteru butylowego glikolu monoetylenowego wynosi K1 = 27,7-10 mola/s, a dla eterów butylowych glikoli polietylenowych K2 = 2,57-104 mola/s, co wynika z badań Flory’ego (J.Chem.Soc 1940, 62, 1961) oraz Briggs'a i Chapmala (J.Chem.Soc. 1971 55 i 56). Jak z tego wynika podczas oksyetylenowania uzyskuje się duże ilości nieprzereagowanego butanolu i eteru butylowego glikolu monoetylenowego. Taki skład produktu oksyetylenowania butanolu jest niekorzystny, gdyż wymaga stosowania kosztownego ekonomicznie i energetycznie procesu rozdziału produktów syntezy. Powstają przy tym duże ilości odpadowych polimerów i glikoli polietylenowych.
Podobną sytuację powoduje prowadzenie reakcji przy wysokim stosunku molowym reagentów i stosowanie nawrotu do reakcji dużych ilości nieprzereagowanego butanolu i oksyetylalu tego alkoholu o stopniu zoksyetylenowania 1 do 2.
W opisanych powyżej parametrach prowadzenia procesu otrzymuje się małe ilości pożądanych eterów butylowych glikoli di-, tri- i tetraetylenowych (B-2. B-3, B-4) będących podstawowym składnikiem środków flotacyjnych.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania środka pianotwórczego zawierającego etery butylowe glikoli di-, tri- oraz tetraetylenowego i używanego do sporządzania odczynnika flotacyjnego znajdującego zastosowanie w technologii flotacji rud metali nieżelaznych.
Istota wynalazku polega na oksyetylenowaniu butanolu lub mieszaniny butanolu, eteru butylowego glikolu monoetylenowego i ewentualnie eteru butylowego glikolu dietylenowego, w której zawartość butanolu wynosi 5-20% wagowych, a stosunek wagowy eteru butylowego glikolu dietylenowego do eteru butylowego glikolu monoetylenowego wynosi od 0:1 do 1,5:1. Proces prowadzi się w sposób ciągły w temperaturze od 70°C do 100°C w obecności trietyloaminy, w układzie złożonym z reaktora zbiornikowego i następującego po nim reaktora rurowego. Czas przebywania mieszaniny reakcyjnej w reaktorze zbiornikowym wynosi 30-120 minut i w reaktorze rurowym również 30-120 minut, ciśnienie w układzie reaktorowym wynosi 0,2 MPa-0,4 MPa, a surowce doprowadza się do reaktora zbiornikowego w stosunku molowym · surowiec alkoholowy do tlenku etylenu jak 1,5:1 -4:1.
Otrzymany produkt rozdziela się przez rektyfikację zawracając do procesu syntezy całą ilość wydzielonego butanolu, całość lub część eteru butylowego glikolu monoetylenowego, oraz część eteru butylowego glikolu dietylenowego. Ilością zawracanych eterów butylowych reguluje się skład produktu oksyetylenowania tak, aby w wyniku rektyfikacji otrzymać mieszaninę zawierającą głównie eter butylowy glikolu dietylenowego i eter butylowy glikolu trietylenowego albo mieszaninę zawierającą głównie eter butylowy glikolu trietylenowego i eter butylowy glikolu tetraetylenowego. Wydestylowane etery butylowy glikolu monoetylenowego i eter butylowy glikolu dietylenowego mogą również stanowić produkty handlowe.
Zastosowanie parametrów według zgłoszonego sposobu pozwoliło ma zmniejszenie stałej szybkości reakcji Ki do około 9 104 mola/s i podwyższenie stałej K2 do około 20-104 mola/s, a tym samym uzyskanie bezpośrednio składu produktu znajdującego zastosowanie jako środek do flotacji rud metali nieżelaznych.
Przykłady I - V. Warunki prowadzenia procesu oraz wyniki syntezy eterów butylowych glikoli etylenowych dla pięciu przykładów zestawiono w tabeli 1, a w tabeli 2 poddano dla tych przykładów składy i ilości destylatów otrzymanych podczas rektyfikacji produktu oksyetylenowania.
171 189
Syntezę prowadzono w ciągłym układzie reaktorowym złożonym z reaktora zbiornikowego o nominalnej objętości 3 m, wyposażonego w wężownicę, płaszcz chłodzący i mieszadło turbinowe, oraz z reaktora rurowego o objętości 2 m' z płaszczem chłodzącym. Jako katalizator stosowano tietyloaminę w stężeniu 0,2-0,4% wagowego.
Rektyfikację prowadzono metodą ciągłą w zestawie złożonym z dwóch, szeregowo połączonych kolumn destylacyjnych oraz komory wyparnej. Pierwsza kolumna pracowała pod ciśnieniem atmosferycznym. Druga kolumna oraz komora wyparna pracowały pod próżnią. Destylat pierwsze) kolumny zawracano w całości do procesu oksyetylenowania. Destylat drugiej kolumny zawracano w takiej ilości, aby uzyskać pożądany skład produktu oksyetylenowania. Właściwym produktem, używanym do komponowania odczynnika flotacyjnego, są destylaty odbierane z komory wypainej (destylat 3 w tabeli nr 2).
Wywary z komory wyparnej otrzymane w przykładach I-IV poddano destylacji periodycznej uzyskując produkt zawierający 7% wagowych eteru butylowego glikolu dietylenowego, 54% wagowych eteru butylowego glikolu trietylenowego, 27% wagowych glikolu tetraetylenowego i 12% wagowych innych składników
Tabela 1
Parametry i wyniki syntezy. Przykłady I-V
Lp. Parametr Przykład
I II III IV V
1 Przepływ, kg/h - butanol świeży 160 200 200 190 185
- tlenek etylenu 160 235 290 285 370
- zawrót z destylacji 680 905 1510 1525 1445
2 Skład zawrotu, % wag - butanol 93.4 83,3 64.3 61,4 43,8
-B-1 6,3 16,2 35,1 33,4 23,8
-B-2 - 0,1 0,1 4,6 31,6
- inne 0,3 0,4 0,5 0,6 0,8
3. Czas przebywania, min. - reaktor zbiornikowy 110 85 50 50 60
- reaktor rurowy 90 70 45 50 45
4 Temperatura, °C - reaktor zbiornikowy 70-80 75-85 75-85 75-85 85-95
- reaktor rurowy 90-100 90-100 90-100 90-100 90-100
5 Skład produktu oksyetylenowania, % wag - tlenek etylenu <0,2 <0,1 <0,1 <0,2 <0,1
- butanol 63-66 54-57 47-50 46-49 30-33
1 - B-1 17-19 19-21 25-27 25-27 16-18
-B-2 9-11 12-14 14-16 16-17 24-26
- B-3 3-5 5-7 6-8 6-8 14-16
-B-4 1-3 2-4 1-3 1-3 5-8
-B-5 0,5-1 0,5-2 0,5-1 0,5-1 2-3
-B-6 <0,3 <0.5 <0,3 <0 3 0,5-1
- inne <0,8 <0,8 <0,8 <0,8 <1
Objaśnienia skrótów
B-1 eter butylowy glikolu monoetylenowego B-2 etd butylowy glikolu dietylenowego B-3 eter butylowy glikolu tuctylonowego B-4 eter butylowy glikolu tetractylenowego B-5 eter butylowy glikolu pentaetylenowego B-6 eter butylowy glikolu heksaetylenowego
171 189
Tabela 2
Składy i ilości destylatów z rektyfikacji produktu oksyelylenowama butanolu Przykłady I-V
Lp
Parameti
Przykład
I II III IV V
1 Destylat 1
Ilość, kg/h 684 800 1039 1010 682
Skład, % wag
- butanol 93,5 93,5 93.5 93,3 93,4
-B-l 6.2 6.2 6.3 6,4 6,3
2 Destylat 2
Ilość, kg/h 136 218 464 520 765
Skład, % wag
-B-l 99,4 99,4 99,5 86,2 39,7
-B-2 0,4 0,4 0,3 13,5 60,1
3 Destylat 3
Ilość, kg/h 153 266 427 397 548
Skład, % wag.
-B-2 66,2 63,5 69,8 64.7 7,7
-B-3 22,4 23,2 21,2 24,8 54,6
-B-4 8,1 9,1 6,7 7,7 24,8
1 L - inne 3,3 4,2 2,3 2,8 12.9
Objaśnienia skrótów jak w tabeli 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób wytwarzania eterów butylowych glikoli etylenowych przez oksyetylenowanie tlenkiem etylenu alkoholu butylowego lub jego mieszanin z eterami butylowymi glikoli etylenowych, w obecności katalizatora alkalicznego, w podwyższonej temperaturze, w układzie dwóch reaktorów: zbiornikowego i rurowego, znamienny tym, ze oksyetylenowaniu poddaje się butanol lub mieszaniny butanolu, eteru butylowego glikolu monoetylenowego i ewentualnie eteru butylowego glikolu dietylenowego, w których zawartość butanolu wynosi 5-20% wagowych, a stosunek wagowy eteru butylowego glikolu dietylenowego do eteru butylowego glikolu monoetylenowego wynosi od 0:1 do 1,5:1, w procesie ciągłym w temperaturze 70°C-100°C, w obecności metyloaminy, w układzie złożonym z reaktora zbiornikowego i następującego po nim reaktora rurowego, przy czym czas przebywania mieszaniny reakcyjnej w reaktorze zbiornikowym wynosi 30-120 minut i w reaktorze rurowym 30-120 minut, ciśnienie w układzie reaktorowym wynosi od 0,2 MPa do 0,4 MPa, a surowce doprowadza się do reaktora zbiornikowego w stosunku molowym surowca alkoholowego do tlenku etylenu jak 1,5:1-4:1, a otrzymany produkt rozdziela się przez rektyfikację zawracając do procesu syntezy całą ilość wydzielonego butanolu, całość lub część eteru butylowego glikolu monoetylenowego, oraz część eteru butylowego glikolu dietylenowego tak, aby w wyniku rektyfikacji otrzymać mieszaninę zawierającą głównie eter butylowy glikolu dietylenowego i eter butylowy glikolu metylenowego albo mieszaninę zawierającą eter butylowy glikolu metylenowego i eter butylowy glikolu tetraetylenowego.
    * * *
PL29980793A 1993-07-23 1993-07-23 Sposób wytwarzania eterów butylowych glikoli etylenowych PL171189B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29980793A PL171189B1 (pl) 1993-07-23 1993-07-23 Sposób wytwarzania eterów butylowych glikoli etylenowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29980793A PL171189B1 (pl) 1993-07-23 1993-07-23 Sposób wytwarzania eterów butylowych glikoli etylenowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL299807A1 PL299807A1 (en) 1995-02-06
PL171189B1 true PL171189B1 (pl) 1997-03-28

Family

ID=20060568

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29980793A PL171189B1 (pl) 1993-07-23 1993-07-23 Sposób wytwarzania eterów butylowych glikoli etylenowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL171189B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111635298A (zh) * 2020-05-19 2020-09-08 南京林业大学 一种二元醇醚的制备方法和装置

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111635298A (zh) * 2020-05-19 2020-09-08 南京林业大学 一种二元醇醚的制备方法和装置
CN111635298B (zh) * 2020-05-19 2023-05-23 南京林业大学 一种二元醇醚的制备方法和装置

Also Published As

Publication number Publication date
PL299807A1 (en) 1995-02-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5514820A (en) Continuous process for the production of lower alkyl esters
EP0264826B1 (de) Fettsäureester von Polyglycerinpolyglykolethern, ihre Herstellung und ihre Verwendung
EP0340970B1 (en) Preparation of mixtures of butanediols
CN109096062B (zh) 用于提纯聚甲氧基二甲醚的方法
EP0161424B1 (de) Verfahren zur Herstellung von s-Triazinreste enthaltenden Polyether-polyolmischungen
DE69205019T2 (de) Verfahren zur Trennung von Ethyl-Tert-Butylether und Ethanol.
EP0759422A1 (en) Direct esterification of propoxylated glycerin
PL171189B1 (pl) Sposób wytwarzania eterów butylowych glikoli etylenowych
US5292940A (en) Process for the preparation of alkali metal salts of ether-carboxylic acids
EP0424861B2 (de) Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von Estern niederer aliphatischer Carbonsäuren mit niederen Alkoholen
DE3737920A1 (de) Verfahren zur herstellung von perfluorierten carbonsaeurefluoriden
EP0544790B1 (en) Aquathermolytic cleavage of ethers
EP0166958B1 (de) Modifizierte Polyethylenglykole
CA2578182C (en) Improved synhesis of alkoxylated sucrose esters
DE1493058A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Methylformiat
Chen et al. Effect of TPA addition at the initial feed on DEG formation in the preparation of PET and the kinetics of ethylene glycol with protons in the etherification reaction
DE2419276C3 (de) Verfahren zur Herstellung von Acrolein
Abas et al. Production of palm-based glycol ester via autocatalytic esterification
DE1190927C2 (de) Verfahren zur herstellung oberflaechenaktiver polyaether
EP0717032A2 (en) Process for the preparation of alkoxylated alkyl glyceryl ether sulfonates
US5068401A (en) Method for preparing organic esters from halocarbons and alkali metal carboxylates
EP0110666B1 (en) Process for the production of ethylene glycol
Mahmoud Some Studies on New Synthesis and Evaluation of Surface Active Agents from Byproduct Materials
EP0004725A1 (en) Production of glycols
DE933449C (de) Verfahren zur Herstellung von wasserhellen Acetalen