PL169474B1 - Przeslona kasety plytowej PL - Google Patents

Przeslona kasety plytowej PL

Info

Publication number
PL169474B1
PL169474B1 PL91307418A PL30741891A PL169474B1 PL 169474 B1 PL169474 B1 PL 169474B1 PL 91307418 A PL91307418 A PL 91307418A PL 30741891 A PL30741891 A PL 30741891A PL 169474 B1 PL169474 B1 PL 169474B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shutter
cassette
opening
optical
reading
Prior art date
Application number
PL91307418A
Other languages
English (en)
Inventor
Hirotoshi Fujisawa
Original Assignee
Sony Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=16788565&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL169474(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Sony Corp filed Critical Sony Corp
Publication of PL169474B1 publication Critical patent/PL169474B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B23/00Record carriers not specific to the method of recording or reproducing; Accessories, e.g. containers, specially adapted for co-operation with the recording or reproducing apparatus ; Intermediate mediums; Apparatus or processes specially adapted for their manufacture
    • G11B23/02Containers; Storing means both adapted to cooperate with the recording or reproducing means
    • G11B23/03Containers for flat record carriers

Abstract

1 . Przeslona kasety plytowej, zainstalowana przesuwnie na prostopadlosciennym korpusie kasety mieszczacym osadzony w nim obrotowo nosnik zapisu uksztaltowany w postaci tarczy, który to korpus kasety, na swej pierwszej glównej powierzchni zaopatrzony jest w otwór odczytowy dla czesciowego dostepu z zewnatrz do plytowego nosnika zapisu, przy czym przeslona zainstalowana jest na jednej z bocznych scian korpusu i jest prze­ suwana miedzy pierwszym polozeniem zamkniecia otworu odczytowego i drugim polozeniem otwarcia tego otworu, znamienna tym, ze zaopatrzona jest w czesc przeslaniajaca (14) otwór odczytowy (8), czesc ciernie sprzegajaca (15) te przeslone (12) z druga glówna powierzchnia korpusu kasety (4) oraz czesc polaczeniowa (13) laczaca czesc przesla­ niajaca (14) z czescia sprzegajaca (15), przy czym czesc przeslaniajaca (14), czesc sprzegajaca (15) oraz czesc polaczeniowa (13) sa uksztaltowane jako calosc F IG . 2 ( 1 2 ) OPIS PATENTOWY ( 1 9 ) PL (1 1 ) 169474 (1 3 ) B1 ( 2 1 ) Numer zgloszenia: 307418 ( 2 2) Data zgloszenia. 23.08.1991 (51) IntCl6 · G11B 23/03 G11B 25/04 Urzad Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest przesłona kasety płytowej, w której umieszczony jest płytowy nośnik zapisowy. Przesłona przeznaczona jest do otwierania i zamykania otworów w korpusie kasety, służących do nagrywania/odtwarzania sygnałów.
W charakterze optycznego nośnika zapisowego dla muzyki, obrazów i innych sygnałów informacyjnych dotychczas wykorzystywano płyty optyczne, przeznaczone wyłącznie do odczytu, na których użyteczne sygnały informacyjne, na przykład sygnały informacyjne z muzyką, zapisywane są uprzednio w celu ich odtwarzania po umieszczeniu płyty przez użytkownika na mechanizmie odtwarzającym.
W charakterze nośnika zapisu optycznego, na którym można dokonać skasowania wstępnie zapisanych sygnałów i ponownego jego zapisania, proponowano również płyty magnetooptyczne, w których w charakterze warstwy zapisowej wykorzystuje się cienką warstwę magnetyczną.
W przypadku optycznych nośników zapisowych, takich jak płyty optyczne lub magnetooptyczne, możliwe jest zapisywanie i/lub odtwarzanie sygnałów informacyjnych o niezwykle dużej gęstości dzięki stosowaniu wiązki laserowej do zapisu i/lub odczytu sygnałów informacyjnych. W przypadku płyty optycznej przeznaczonej do odczytu wstępnie zapisanych sygnałów informacyjnych, możliwe jest odtwarzanie sygnałów muzyki, trwających około 74 minut, z płyty o średnicy 12 cm. Płyta magnetooptyczna zapewnia zapis w zasadzie takiej samej ilości sygnałów informacyjnych, co płyta optyczna.
Obecnie proponuje się płyty optyczne lub płyty magnetooptyczne, na których można osiągnąć większą gęstość zapisu. Na przykład, w celu zwiększenia gęstości zapisu, proponuje się sposób zapisu sygnałów informacyjnych po ich kompresji.
Przy większej gęstości zapisu .możliwe jest zapisanie tej samej ilości sygnałów informacyjnych, co na nośniku konwencjonalnym, lecz przy mniejszej średnicy optycznego nośnika zapisowego.
W przypadku płyty optycznej lub magnetooptycznej, umożliwającej otrzymanie większej gęstości zapisu, najmniejsze zadrapania lub najmniejsze osadzone ilości substancji obcych na powierzchni zapisowej dają w wyniku zauważalne pogorszenie parametrów zapisowych i/lub odczytowych.
169 474
Z tego powodu, optyczny nośnik zapisowy powinien być umieszczany w uszczelnionej kasecie, dla zapobieżenia zadrapaniom lub osadzaniu się substancji obcych podczas zapisu, przenoszenia czy podczs przechowywania, kiedy nośnik zapisu nie znajduje się wewnątrz urządzenia do zapisu i/lub odtwarzania. Optyczny nośnik zapisowy powinien być osadzony pewnie w kasecie i zabezpieczony przez nią podczas przechowywania. Jednocześnie, od urządzenia zapisowego/odczytowego wymaga się, aby przy stosowaniu nośnika zapisowego o tak zmniejszonych wymiarach, dzięki zwiększeniu gęstości zapisu, miało w podobny sposób zmniejszone wymiary dla zachowania proorcji w stosunku do zmniejszonych wymiarów optycznego nośnika zapisowego. Optyczny nośnik zapisowy, umieszczony w korpusie kasety, powinien być całkowicie i niezawodnie zabezpieczony przed zadrapaniami czy osadzaniem substancji obcych podczas przechowywania.
Zatem celem wynalazku jest opracowanie przesłony kasety płytowej do otwierania i zamykania otworu zapisowego/odczytowego, wykonanego w korpusie kasety.
Przesłona kasety płytowej według wynalazku jest zainstalowana przesuwnie na korpusie kasety. Korpus kasety mieści osadzony w nim obrotowo, ukształtowany w postaci tarczy nośnik zapisowy, i zaopatrzony jest w otwór na jednej z głównych powierzchni, dla umożliwienia częściowego dostępu od zewnątrz do płytowego nośnika zapisowego. Przesłona charakteryzuje się tym, że składa się z części przesłaniającej otwór odczytowy, części ciernie sprzęgającej przesłonę z powierzchnią główną kasety, przeciwległą do powierzchni zaopatrzonej w otwór odczytowy oraz części połączeniowej, która łączy część przesłaniającą z częścią sprzęgaaącą przesłony. Część przesłaniająca, część sprzęgaaącą oraz część połączeniowa przesłony są korzystnie ukształtowane jako całość. Długość części sprzęgającej jest korzystnie mniejsza od długości części przesłaniającej przesłony. Ponadto, część połączeniowa przesłony wyposażonajest w występ blokujący, sprzężony z elementem blokującym przesłonę w położeniu zamknięcia otworu odczytowego w korpusie kasety.
Kiedy kaseta płytowa nie jest załadowana do urządzenia zapisowego i/lub odczytowego, przesłona według wynalazku przesuwanajest sprężyną powrotną do położenia zamknięcia otworu, służącego do osłonięcia przynajmniej części optycznego nośnika zapisowego od zewnątrz wzdłuż jego promienia, i jest blokowana przez element blokowania przesłonowy.
Kiedy kaseta ma być wprowadzona do urządzenia zapisowego/odczytowego, element otwierający/zamykający przesłonę według wynalazku, a znajdujący się w urządzeniu, wchodzi w rowek na przedniej ściance korpusu kasety od jego końca wylotowego, znajdującego się po tej stronie korpusu kasety, który odchodzi w kierunku prostopadłym do kierunku przesuwu przesłony i przemieszcza się w nim wzdłuż kierunku wsuwania korpusu kasety, powodując sprężyste odchylenie elementu blokującego przesłonę w celu odblokowania i przesunięcia przesłony przeciw działaniu jego sprężyny powrotnej i otwarcia otworu.
Wynalazek jest objaśniony na przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kasetę płytową w pierwszym przykładzie wykonania, w widoku perspektywicznym od góry, fig. 2 - kasetę płytową z fig. 1 w widoku perspektywicznym od spodu, fig. 3 - rowek do wprowadzenia elementu otwierającego/zamykającego przesłony, wykonany w kasie płytowej przedstawionej na fig. 1, w częściowym widoku perspektywicznym od strony otwartego końca, fig. 4 - kasetę, w której element otwierający/zamykający przesłonę wprowadzony jest w otwarty koniec rowka do wprowadzania elementu otwierającego/zamykającego przesłony, w widoku z góry, fig. 5 - kasetę, w której element blokujący przesłony jest naciskany i odginany przez element otwierający/zamykający przesłonę w celu odblokowania przesilony, fig. 6 - kasetę, w której przesłona została przemieszczona do położenia otwarcia otworu, w widoku z góry, podobnym do fig. 4, fig. 7 - kasetę płytową drugim przykładzie wykonania, w widoku perspektywicznym od góry, fig. 8 - kasetę płytową z fig. 7 w widoku perspektywicznym, od spodu, fig. 9 - dolną powierzchnię kasety płytowej w widoku perspektywicznym, fig. 10 - element uniemożliwiający omyłkowe nagranie, umieszczony w górnej połówce, przy zamkniętym otworze wykrywania próby omyłkowego zapisu, w częściowym widoku z góry, fig. 11 - fragment dolnej połówki kasety, w której po przesunięciu elementu blokującego przy próbie omyłkowego zapisu do położenia otwarcia otworu do wykrywania próby omyłkowego zapisu, w częściowym widoku z góry, fig. 12 - odmienny przykład wykonania elementu wykrywania próby omyłkowego zapisu, w widoku perspektywicznym od spodu kasety płytowej, fig. 13 fragment kasety płytowej, z której usunięto element wyłamywany dla otwarcia otworu wykrywania próby omyłkowego zapisu, w częściowym widoku perspektywicznym, fig. 14 - kasetę płytową w trzecim przykładzie wykonania, w widoku perspektywicznym od góry, a fig. 15 przedstawia kasetę płytową z fig. 14 w widoku perspektywicznym od spodu.
Rozwiązanie według wynalazku jest objaśnione w odniesieniu do kasety płytowej, mieszczącej przeznaczoną wyłącznie do odczytu płytę optyczną o dużej gęstości zapisu sygnałów informacyjnych. Na płycie tej zapisane są sygnały muzyczne o czasie trwania przynajmniej 60 minut, a zwłaszcza 74 minuty.
Kaseta płytowa 1 przedstawia na fig. 1 składa się z prostokątnego korpusu 4, złożonego z połówki górnej 2 i połówki dolnej 3, złożonych i połączonych ze sobą, obejmujących przeznaczone wyłącznie do odczytu, czyli odtwarzania, płytę optyczną 5, osadzoną obrotowo w korpusie kasety. Płyta optyczna 5 ma średnicę R1, wynoszącą około 64 mm i zaopatrzonajest w otwór centrujący 6.
Jak przedstawiono na fig. 2, śr odkowa część dolnej połówki 3 korpusu 4 kasety ukształtowana jest wraz z otworem 7 do wprowadzania talerza płyty, który odsłania obrzeże otworu centrującego 6 płyty optycznej 5, do którego wprowadzany jest talerz płyty urządzenia napędowego dla płyty optycznej 5, po wprowadzeniu kasety płytowej 1 do wnętrza urządzenia zapisowego/odczytowego. Dolna połówka 3 kasety 1 zaopatrzona jest również w otwór odczytowy 8, dla odczytu sygnału, promieniowo odsłaniający część powierzchni służącej do zapisu sygnałów płyty optycznej 5. Otwór odczytowy 8 znajduje się między przednią krawędzią korpusu 4 kasety a otworem 7 do wprowadzania talerza płyty, w środku między ściankami bocznymi 9 i 10 korpusu 4 kasety i ma kształt prostokątny o wymiarach wystarczających do odsłonięcia części powierzchni zapisowej płyty optycznej 5 od wewnętrznego do zewnętrznego obwodu płyty.
Na korpusie 4 kasety zainstalowana jest przesuwnie przesłona 12, służąca do zamykania otworu odczytowego 8. Przesłona 12 wykonana jest przez zaginanie cienkiej płyty metalowej lub płyty z żywicy syntetycznej i składa się z części połączeniowej 13, przesuwającej się wzdłuż krawędzi przedniej korpusu 4 kasety, części przesłaniającej 14, której bliższy koniec połączony jest z częścią połączeniową 13 i służy do zamykania otworu odczytowego 8 oraz części sprzęgającej 15, służącej do sprzężenia ciernego z górną połówką 2 kasety 1. Część połączeniowa 13 ukształtowana jest z występem wsporczym 17 sprężyny, służącym do sprzężenia z rowkiem prowadzącym elementu otwierającego/zamykającego przesłonę na przedniej ściance 11 korpusu 4 kasety i do przytrzymywania drugiego końca skręcanej sprężyny śrubowej 23 oraz ma występ blokujący 18, służący do sprzężenia z elementem blokującym 24 przesłony. W sąsiedztwie obszaru połączenia z częścią połączeniową 13, część przesłaniająca 14 ukształtowana jest z występami sprzęgającymi 20, 21, służącymi do sprzężenia z rowkiem 19, ukształtowanym w dolnej połówce 3 korpusu 4 kasety. Przesłona 12 przymocowana jest do korpusu 4 kasety swą częścią przesłaniającą 14, wystającą ponad otwór odczytowy 8 i obejmującą obszar przedniej ścianki 11 korpusu 4 kasety we współdziałaniu z częścią połączeniową 13 i częścią sprzęgającą 15. Przesłona 12 zainstalowana jest na korpusie 4 kasety tak, że występ wsporczy 17 sprężyny i występ blokujący 18 części połączeniowej 13 sprzężone są z rowkiem prowadzącym 16 i z występami sprzęgającymi 20,21 części przesłaniającej 14 sprzężonej z rowkiem 19. Tak więc przesłona 12 zainstalowana na korpusie 4 kasety zabezpieczona jest przed przypadkowym wyjęciem, a jej przesuwanie sterowane jest występami sprzęgającymi 20,21, znajdującymi się w rowku prowadzącym 16. Przesłona 12, zainstalowana na korpusie 4 kasety, przesuwa się między położeniem zamknięcia otworu odczytowego 8 w korpusie 4 kasety a położeniem otwarcia tego otworu 8, jak to pokazano strzałkami A i B na fig. 2.
Obszar korpusu 4 kasety, w którym przemieszcza się przesłona 12, jest obszarem wgłębionym 22, dla umożliwienia zainstalowania przesłony 12 w jednej płaszczyźnie z powierzchnią korpusu 4 kasety.
W narożniku przedniej ścianki 11 korpusu 4 kasety znajduje się skręcana sprężyna śrubowa 23 w charakterze środka napinającego dla normalnego odciskania przesłony 12 w kierunku zamknięcia otworu odczytowego 8. Skręcana sprężyna śrubowa 23 zainstalowana jest wewnątrz korpusu 4 kasety, jednym końcem unieruchomiona jest przy narożniku ścianki przedniej 11 korpusu 4 kasety,
169 474 a drugim końcem zaczepiona jest o wgłębienie dla sprężyny w występie wsporczym 17 sprężyny przesłony 12, dla dociskania przesłony 12 w kierunku zamknięcia otworu odczytowego 8, jak to pokazano strzałką A na fig. 2.
J-1 «·» ł ri ,.λγτ« » lz-11 «♦‘’ΎΛίΙ n,Ql 1 1 ΟΠ Λ 1/-<ΊΟ£ι4·ΛΓ Ύηοίζΐηΐ p rzy drugim narCżiiiku ovituiki przedniej 1 1 korpusu 4 kasety znajduj e się element bl okują cy v oiy eierrierri v*jc^v j przesłony, służący do blokowania przesłony 12 w położeniu zamknięcia otworu odczytowego 8. Element blokujący 24 przesłony składa się z części mocującej 25, służącej do zaczepienia o korpus 4 kasety, sprężystej, giętkiej części 26, odchodzącej od części mocującej 25 oraz części blokującej 28, znajdującej się na zewnętrznym końcu części giętkiej 26 i zaopatrzonej w wycięcie sprzęgające 27, sprzęgające się z występem blokującym 18 przesłony 12. Element blokujący 24 przesłony zainstalowany jest we wnętrzu korpusu 4 kasety za pomocą części mocującej 25 tak, że część blokująca 28 na zewnętrznym końcu odchylnej części giętkiej 26 wystąje do wnętrza rowka prowadzącego 16 do wprowadzania elementu zamykającego/otwierający przesłonę.
Rowek służący do prowadzenia elementu otwierającego/zamykającego przesłonę ukształtowany jest na ściance przedniej 11 korpusu 4 kasety wzdłuż całego zakresu przesuwania się przesłony 12, przy czym poczynając od ścianki bocznej 9 korpusu 4 kasety biegnie prostopadle do kierunku przesuwania się przesłony 12. Na fig. 3 koniec rowka 16 znajduje się w sąsiedztwie ścianki bocznej 9 korpusu 4 kasety, podobnie jak koniec wylotowy 16a, w który wchodzi otwierający/zamykający przesłonę element urządzenia zapisowego/odczytowego. Jak przedstawiono na fig. 3, narożnik w sąsiedztwie ścianki bocznej 9 korpusu 4 kasety zaopatrzony w koniec wylotowy 16a, ukształtowany w postaci powierzchni nachylonej 29. Znajdujące się naprzeciw siebie powierzchnie wewnętrzne, przy końcu wylotowym 16a rowka 16, ukształtowane są jako nachylone powierzchnie prowadzące 30a, 30b w celu zapewnienia i ułatwienia wprowadzenia i sprzężenia elementu otwierającego/zamykającego przesłonę z rowkiem prowadzącym 16. Dolna połówka 3 korpusu 4 kasety zaopatrzona jest w otwory 31,32, na kołki pozycjonujące, umożliwiające ustalenie poziomego położenia załadowania kasety płytowej 1 podczas jej wprowadzania do urządzenia zapisowego/odczytowego. Te otwory 31,32 wykonane są po obu stronach w sąsiedztwie ścianki przedniej 11 korpusu 4 kasety, jak to pokazano na fig. 2. Należy zauważyć, że otwór 31 jest okrągły, natomiast otwór 32 ukształtowany jest jako podłużny otwór, którego dłuższa oś ustawiona jest w kierunku przesuwania przesłony 12, dla kompensacji odchyleń położenia względem kołków pozycjonujących.
Dolna połówka 3 kasety ma również otwory 33, 34 do rozpoznania typu płyty optycznej 5 w kasecie płytowej 1. Jak to pokazano na fig. 2, te otwory 33, 34 wykonane są w sąsiedztwie tylnej ścianki korpusu 4 kasety.
W kasecie płytowej 1 z umieszczoną w niej, przeznaczoną wyłącznie do odczytu płytą 5, otwór odczytowy 8, służący do odczytu sygnałów, wykonany jest tylko w dolnej połówce 3. Z tego powodu przesłona 12 nie wystaje ponad dolną połówkę 2, w związku z czym dolna połówka 2 jest całkowicie odsłonięta. Tak więc dolna powierzchnia dolnej połówki 2, nad którą nie wystaje przesłona 12, wykorzystywana, jest w charakterze powierzchni 35 pod etykietą, wskazującą na zawartość zapisu na płycie optycznej 5 kasety 1. Powierzchnia 35 pod etykietę ukształtowana jest jako lekko wgłębiona, płaska powierzchnia, z której przymocowana do niej etykieta, nie wystaje ponad powierzchnię korpusu 4 kasety.
Wymiary korpusu 4 kasety płytowej 1 powinny być dostatecznie duże, aby było możliwe pomieszczenie płyty optycznej 5 o średnicy R1 wynoszącej około 44 mm. Tak więc, korpus 4 kasety ma szerokość W1, w kierunku przesuwania przesłony 12, wynoszącą 68 mm, szerokość W2, w kierunku prostopadłym do kierunku przesuwania przesłony 12, wynoszącą 72 mm oraz grubość D, wynoszącą 5 mm. Należy zauważyć, że szerokość W2 dobrana jest jako większa od szerokości W1, dla zapewnienia przestrzeni do umieszczenia elementu 24 blokującego przesłonę oraz skręcanej sprężyny śrubowej 23 na przedniej ściance 11 korpusu 4 kasety.
Urządzenie zapisowe/odczytowe, wykorzystujące opisaną powyżej kasetę płytową 1 w charakterze nośnika zapisowego, może być skonstruowane tak, aby umożliwiało wkładanie kasety z otworem odczytowym 8 zamkniętym przesłoną, aby przy wsuwaniu kasety następowało przesuwanie przesłony 12 w kierunku otwarcia. Przy zastosowaniu kołkowego elementu 40 otwierającego/ /zamykającego przesłonę, wystającego w stronę ścianki przedniej 11 korpusu 4 kasety, dosuwanego przy wprowadzaniu kasety w kierunku przesuwu przesłony 12, istnieje możliwość odsłaniania przesłony 12 podczas wkładania kasety do urządzenia.
169 474
Obecnie objaśnione zostanie działanie kasety płytowej podczas jej wprowadzania do urządzenia, zaopatrzonego w element otwierający/zamykający stanowiący element kołowy 40.
W celu wprowadzenia kasety płytowej do wspomnianego urządzenia zapisowego/odczytowego wkłada się kasetę 1 tak, że kierunek przesuwu przesłony 12jest kierunkiem wsuwania kasety, a ścianka boczna 9 korpusu 4 kasety znajdującej się w kierunku jej wkładania. Przy wprowadzaniu kasety 1 w ten sposób, element kołkowy 40 otwierający/zamykający przesłonę zostaje sprzężony z rowkiem prowadzącym 16 wprowadzającym element otwierający/zamykający przesłonę, i którego wylotowy koniec 16a znajduje się na ściance bocznej 9 korpusu 4 kasety. Przy dalszym wprowadzeniu kasety 1 w kierunku pokazanym strzałką C na fig. 4, element kołowy' 40 o‘wżerający/zamykający przesłonę wsuwa się na i naciska część blokującą 28 elementu blokującego 24, znajdującego się w rowku prowadzącym 16, odchylając część giętką 26 w stronę wnętrza korpusu 4 kasety dla odsprzężenia występu blokującego 18 przesłony 12 od wycięcia sprzęgającego 27 dla odblokowania przesłony 12. Przy dalszym wprowadzaniu kasety 1 w kierunku pokazanym strzałką C na fig. 5, element kołowy 40 otwierający/zamykający przesłonę, sprzężony z rowkiem prowadzącym 16, naciska na jedną ścianę przesłony 12, powodując przesunięcie tej przesłony 12 w kierunku pokazanym strzałką B na fig. 5, przeciw działaniu skręcanej sprężyny śrubowej 23, otwierając otwór odczytowy 8, wykonany w korpusie 4. Po wsunięciu kasety na głębokość zadanego położenia załadowania w urządzeniu zapisowym/odczytowym, przesłona 12 jest przesunięta do położenia pełnego otwarcia otworu odczytowego 8.
W przypadku urządzenia zapisowego/odczytowego, wykorzystującego przedstawioną kasetę płytową z przesłoną przesuwającą się w kierunku wkładania kasety, mechanizm otwierania przesłony może być utworzony po prostu przez zastosowanie kołowego elementu 40 otwierającego/zamykającego przesłonę, wystającego po przedniej stronie korpusu 4 kasety, wzdłuż której przesuwa się przesłona 12.
Chociaż przedstawiony przykład wykonania dotyczy kasety płytowej mieszczącej płytę optyczną, przeznaczoną wyłącznie do odczytu, czyli odtwarzania, to rozwiązanie według wynalazku może być stosowane również do kaset płytowych z płytą magnetooptyczną 50, w której stosowana jest cienka warstwa magnetyczna w charakterze warstwy zapisowej, umożliwiającej kasowanie zapisanych sygnałów i ponowny zapis. Podobnie do płyty optycznej 5, płyta magnetooptyczna ma średnicę 64 mm i nadaje się do odtwarzania muzyki w ciągu 74 minut.
Płyta magnetooptyczna 50 swoją pierwszą powierzchnią zwrócona jest w stronę optycznego urządzenia odczytowego, służącego do rzutowania wiązki laserowej na sygnałową warstwę zapisową, a drugą powierzchnię - w stronę głowicy magnetycznej, dostosowanej do przykładania pola magnetycznego do warstwy zapisowej, dla zapisu pożądanych sygnałów informacyjnych. Na fig. 7 i 8 korpus 4 kasety płytowej 100, mieszczący płytę magnetooptyczną 50, zaopatrzony jest nie tylko w otwór odczytowy 8 do wprowadzania optycznego urządzenia odczytowego według pierwszego przykładu wykonania, lecz również w drugi otwór odczytowy 51 na górnej połowie 2 kasety, w który wprowadzana jest głowica magnetyczna. Podobnie jak otwór odczytowy 8, drugi otwór odczytowy 51 jest prostokątny i ma wymiary wystarczające do częściowego odsłonięcia powierzchni nagrywania sygnałów płyty magnetooptycznej 50 od jej obwodu wewnętrznego do obwodu zewnętrznego i ukształtowany jest tak, że jego położenie pokrywa się z położeniem pierwszego otworu odczytowego 8.
Ponieważ kaseta płytowa 100 zaopatrzona jest w dwa otwory odczytowe 8 i 51 po obu przeciwległych stronach korpusu 4 kasety, to do zamykania otworów odczytowych 8,51 stosowane są odpowiednio dwie części przesłaniające 14, 55 przesłony 52, która z tego powodu ma kształt litery U, w której poprzeczka jest częścią połączeniową 13, a części przesłaniające 14,55, połączone są z nią i odchodzą pozostając naprzeciwko siebie. Przesłona 52 zainstalowana jest przesuwnie na korpusie 4 kasety, obeemując przednią ściankę 11 korpusu 4 kasety z częściami przesłaniającymi 14, 55 wystającymi ponad otwory odczytowe 8, 51. W tego rodzaju kasecie płytowej 100 obszar przesuwania się przesłony 52 na górnej połówce 2 kasety przy zamykaniu drugiego otworu odczytowego 51 jest wgłębionym obszarem 56, dla zapewnienia zainstalowania drugiej części przesłaniającej 55 w jednej płaszczyźnie względem powierzchni korpusu 4 kasety.
169 474
Występy sprzęgające 20, 21 wchodzą w rowek 19 w korpusie 4, ślizgowo podtrzymując przesłonę 52 bez możliwości jej usunięcia, na korpusie 4. Występy wsporcze 17 sprężyny i występ blokujący 18 są podobnej konstrukcji do występów kasety płytowej 1 według pierwszego przykładu iwlzrmoni o V» J lWliUllIU w rotom Hlo anmc7r7Pniz r»in c o e 7i''7PozHigwn noKs/ware
Uł. ZjULWIU VI-1.1« W|Z1 VZUi.VŁ.Vll*v* lliw
Podobnie, skręcana sprężyna śrubowa 23 do normalnego wywierania nacisku na przesłonę 52 w kierunku zamknięcia obydwu otworów odczytowych 8,51 oraz element blokujący 24 przesłony, służący do blokowania przesłony 52 w położeniu zamknięcia, są podobnej konstrukcji do elementów z pierwszego przykładu wykonania, a zatem dla uproszczenia nie są omawiane szczegółowo.
Korpus 4 kasety płytowej 100 ma te ^^me rozmiary, co w wykonaniu poprzednim, i dostosowany jest do dowolnego wprowadzania do urządzenia zapisowego/odczytowego, do którego ładowana jest kaseta 1 według pierwszego przykładu wykonania z fig. 1-6.
W przykładzie z fig. 7, 8 kaseta płytowa 100 pełni funkcje różne od funkcji kasety 1 przedstawionej na fig. 1-6, ponieważ zainstalowana w niej płyta magnetooptyczna 50 przeznaczona jest do ponownego zapisu sygnałów. Tak więc, po wprowadzeniu kasety 100, głowica magnetyczna powinna być wprowadzona do wnętrza korpusu 4 kasety przez drugi otwór odczytowy 51. Korpus 4 kasety 100 zaopatrzony jest w wycięcie 57 wskazujące, że znajdująca się w niej płyta jest płytą magnetooptyczną 50, nadającą się do ponownego zapisu sygnałów i dostosowaną do wprowadzenia głowicy magnetycznej do korpusu 4 kasety. Jak to przedstawiono na fig. 7 i 8, wycięcie 57 ukształtowane jest na ściance 9 w pobliżu przedniej ścianki 11 korpusu 4 kasety. Ponieważ w kasecie płytowej 100 znajduje się płyta magnetooptyczna 50, nadająca się do ponownego zapisu sygnałów informacyjnych, korpus 4 kasety zaopatrzony jest w element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis.
Jak to przedstawiono na fig. 9, element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis, umieszczony jest na zewnątrz części kasety, zajmowanej przez płytę magnetooptyczną 50, mówiąc dokładniej, przy narożniku w pobliżu ścianki bocznej 10 przy ścianie tylnej 41, przeciwległej do ścianki przedniej 11 korpusu kasety, na której zainstalowana jest przesłona 52. Tak więc element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis, znajduje się w takim położeniu względem elementu blokującego 24 przesłonę, że płyta magnetooptyczna 50 znajduje się między nimi. Element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis przesuwany jest wzdłuż ścianki, tylnej 41 korpusu kasety dla otwierania lub zamykania otworu detekcyjnego 60 próby omyłkowej zapisu, znajdującego się w narożniku po tylnej stronie dolnej połowy 3 kasety, stanowiącej główną powierzchnię korpusu 4 kasety, służąc do wskazywania, czy sygnały informacyjne mogą, czy nie mogą być zapisywane na płycie magnetooptycznej 50.
Element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis wykonanyjest korzystnie z żywicy syntetycznej ' i, jak to przedstawiono na fig. 10 i 11, zaopatrzony jest w korpus 61, służący do otwierania lub zamykania otworu detekcyjnego 60, który umożliwia wskazywanie, czy zapis na płycie magnetooptycznej 50 jest, czy nie jest możliwy. Występ manipulacyjny 62 ukształtowany jest jednolicie z korpusem 61, tak ze przynajmniej część występu manipulacyjnego 62 jest widoczna z zewnątrz, przez okienko manipulacyjne 42, ukształtowane przez podzielenie części tylnej ś^^^^ki 41 korpusu 4 pod kątem prostym względem korpusu głównego 61, otwierającego lub zamykającego otwór detekcyjny 60 próby omyłkowego zapisu, a który porusza się równolegle do kierunku otwierania lub zamykania otworu detekcyjnego 60. Sprężyście odchylające się ramiona 63, 64 odchodzą od korpusu głównego 61 równolegle względem siebie i do kierunku przemieszczania korpusu głównego 61, służącego do otwierania i zamykania otworu detekcyjnego 60. Po zewnętrznych stronach wysuniętych końców ramion 63, 64 ukształtowane są elementy sprzęgające 67, 68, służące do dowolnego sprzęgania z pierwszymi pozycjonującymi elementami 65a, 65b, i drugimi pozycjonującymi elementami 66a, 66b, znajdującymi się wewnątrz korpusu 4 kasety.
Przedstawiony na fig. 10 i 71 korpus 4 kasety zaopatrzony jest w otwór detekcyjny 60 próby omyłkowego zapisu oraz zespół prowadzący elementu 58 uniemożliwiającego omyłkowy zapis, równolegle do tylnej ścianki 41 kasety między pierwszym położeniem, położeniem otwarcia otworu detekcyjnego 60, a drugim położeniem, położeniem zamknięcia tego otworu 60, przez korpus 61. Zespół prowadzący utworzony jest przez część 41a ścianki tylnej 41 i ściankę prowadzącą 71,
169 474 ukształtowaną pionowo na dolnej połowie 3 kasety, równolegle do ścianki tylnej 41. Na fig. 10 il 1 element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis, umieszczony jest tak, aby był zamocowany między częścią 41 a tylnej ścianki 41 a ścianką prowadzącą 71, z występem manipulacyjnym 62 znajdującym się wewnątrz okienka manipulacyjnego 42, utworzonego przez podział części tylnej ścianki 41 i z ramionami 63,64 odchylającymi się sprężyście w kierunku do siebie. Element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis, zainstalowany w korpusie 4 kasety, prowadzony jest przez zespół prowadzący 41a, 71 i przemieszcza się równolegle do tylnej ścianki 41 w kierunku pokazanym strzałką X na fig. 10 lub w kierunku oznaczonym strzałką Y na fig. 11, np. przez ręczny nacisk czy uchwycenie występu manipulacyjnego 62, dostępnego od tylnej strony korpusu 4 kasety w okienku manipulacyjnym 42.
Na zwróconych do siebie ścianach części 41a ścianki tylnej 41 i ścianki prowadzącej 71 ukształtowane są pierwsze pozycjonujące elementy 65a, 65b, w postaci rowków oraz drugie pozycjonujące elementy 66a, 66b, również w postaci rowków, w które selektywnie wchodzą elementy sprzęgające 67 i 68 elementu 58, uniemożliwiającego omyłkowy zapis. Jak to przedstawiono na fig. 10, pierwsze pozycjonujące elementy 65a, 65b, znajdują się w położeniach sprzężenia z elementami sprzęgającymi 67, 68 na końcach sprężystych ramion 63, 64 wtedy, kiedy element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis, jest przemieszczony w pierwsze położenie korpusu 61, odpowiadające otwarcia otworu detekcyjnego 60. Podobnie, jak to pokazano na fig. 11, w położeniach sprzężenia z elementami sprzęgającymi 67,68 na końcach sprężystych ramion 63, 64, znajdują się drugie pozycjonujące elementy 66a, 66b, kiedy element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis, przemieszczony jest w drugie położenie, w którym otwór detekcyjny 60 zamknięty jest przez korpus 61.
Dzięki zastosowaniu pierwszych pozycjonujących elementów 65a, 65b i drugich pozycjonujących elementów 66a, 66b, selektywnie sprzęganych z elementami sprzęgającymi 67, 68, dokonuje się sterowanie przemieszczeniem elementu 58, uniemożliwiającego omyłkowy zapis tak, że przemieszcza się on między pierwszym położeniem unieruchomienia, przy otwarciu otworu detekcyjnego 60, a drugim położeniem przy zamknięciu tego otworu 60, dla niezawodnego ustalenia stanu otwarcia lub zamknięcia otworu detekcyjnego 60.
Sprężyste ramiona 63, 64, zaopatrzone w elementy sprzęgające 67, 68, sprzęgają się z pierwszymi pozycjonującymi elementami 65a, 65b lub z drugimi pozycjonującymi elementami 66a, 66b, znajdującymi się na zespole prowadzącym 41a, 71, stanowiąc elementy sterujące położeniem elementu 58 uniemożliwiającego omyłkowy zapis.
Przez przesuwanie występu roboczego 62, dostępnego z zewnątrz przez okienko manipulacyjne 42 w tylnej ściance 41 korpusu 4, dla przesunięcia występu w kierunku wskazanym strzałką X na fig. 10 lub strzałką Y na fig. 11, otwór detekcyjny 60,znajdujący się w górnej powierzchni dolnej połowy 3 kasety, prostopadłej do ścianki tylnej 41, jest otwierany lub zamykany elementem 58, uniemożliwiającym omyłkowy zapis, znajdującym się w korpusie 4 kasety. Po przesunięciu w taki sposób elementu 58, uniemożliwiającego omyłkowy zapis w pierwsze położenie otwarcia otworu detekcyjnego 60, jak to pokazano na fig. 11, zablokowana jest możliwość zapisu sygnałów informacyjnych na płycie magnetooptycznej 50, znajdującej się wewnątrz korpusu 4 kasety. Przy przesunięciu tego elementu 58 w drugie położenie, w którym otwór detekcyjny 60 jest zamknięty korpusem 61, jak to pokazano na fig. 10, możliwe jest dokonanie zapisu na płycie magnetooptycznej 50, znajdującej się w korpusie 4 kasety.
Kaseta płytowa 100 zaopatrzona jest również w otwory 33, 34 do rozpoznawania typu płyty magnetooptycznej 50, znajdującej się wewnątrz korpusu 4 kasety. Środki rozpoznania stosuje się w celu rozróżniania płyt magnetooptycznych o różnych pojemnościach zapisu, aktualnie znajdujących się wewnątrz kasety 100.
Na fig. 9 przedstawiono rozróżniające otwory 33, 34 rozmieszczone w pobliżu otworu detekcyjnego 60 wzdłuż ścianki bocznej 10 dolnej połowy 3 kasety, stanowiącej dolną powierzchnię główną korpusu 4 kasety.
W przypadku opisanej kasety płytowej 100, ponieważ otwór detekcyjny 60 próby omyłkowego zapisu oraz otwory 33, 34 rozpoznania typu płyty wykonane są w dolnej powierzchni głównej korpusu 4, środki uniemożdiwiające omyłkowy zapis i środki rozróżniania rodzaju płyty mogą
169 474 znajdować się wewnątrz powierzchni głównej korpusu kasety płytowej 100, umożliwiając zmniejszenie wymiarów urządzenia do zapisu i/lub odtwarzania, do którego wprowadzana jest kaseta płytowa 100.
Ponieważ element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis umożliwia otwieranie lub zamykanie otworu detekcyjnego 60 w dolnej powierzchni głównej korpusu 4 kasety przy występie roboczym 62, znajdującym się w tylnej ściance 411 korpusu 4,· eeement 58 uneemożiiwiający omyłkowy zapis może być wykonany jako element o niewielkich wymiarach, zajmujący niewiele miejsca w korpusie 4 kasety o małych wymiarach. Poza tym, ponieważ element 58 uniemożliwiającc omyłkowy zapis ma możliwość swobodnego przemieszczania się wewnątrz korpusu 4 przy otwieraniu lub zamykaniu otworu detekcyjnego 60, można dokonywać dowolnego wyboru stanu zapisywania lub niezap-sywania na płycie magnetooptycznej 50.
Chociaż element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis w przedstawionym przykładzie umieszczony jest w korpusie 4 kasety tak, że występ roboczy 62 znajduje się na tylnej ściance 41 korpusu 4, tto możliwe©eeirównleC rozwiązanie z wy^tępm roboccym 62znajjiującym s^na boccnee samce 10 korpusu 4 kasety. W tym przypadku otwór detekcyjny 60 próby omyłkowego zapisu oraz otwory 33, 34 rozpoznawania płyty rozmieszczone są jeden przy drugim, wzdłuż tylnej ścianki 41 korpusu 4. Ponieważ zmienia się tylko umieszczenie elementu 58 uniemożliwiającego omyłkowy zapis, a poza tym konstrukcja kasety jest taka sama.
Chociaż elementem wykrywania próby omyłkowego zapisu przy opisanej kasecie płytowej 100 jest otwór detekcyjny 60, otwierany i zamykany przez element 58 uniemożliwiający omyłkowy zapis, przemieszczany wewnątrz korpusu 4, to element uniemożliwiający omyłkowy zapis może być również wykonany w postaci prostokątnego otworu detekcyjnego 160 próby omyłkowego zapisu, ukształtowanego w dżincJ połowie 3 kasety, stanowiącej dolną główną powierzchnię korpusu 4 kasety oraz elementu wyłamywanego 162, połączonego z dolną połową 3 kasety za pośrednictwem osłabionej części łączącej 161, a służącego do zamknięcia otworu detekcyjnego 160. Jeżeli element wyłamywany 162 nie zostanie usunięty z dolnej połowy 3 kasety, lecz zamyka otwór detekcyjny 160, to możliwy jest zapis na płycie magnetooptycznej 50. Jeżeli natomiast element wyłamywany 162 został wyłamany wzdłuż osłabionej części łączącej 161, jak to pokazano na fig. 13, dla osłonięcia otworu detekcyjnego 160 próby omyłkowego zapisu, to zablokowana jest możliwość zapisu na płycie magnetooptycznej 50.
Przedstawiona na fig. 12 i 13 kaseta płytowa 200, zaopatrzona jest w wyłamywany element 162 stanowiący element wykrywania próby omyłkowego zapisu. W tej sytuacji nie jest możliwe dowolne wybieranie stanu zapisu lub braku możliwości zapisu, jak w przypadku kasety płytowej z wykorzystaniem elementu 58 uniemżżJiwiaJącegż) omyłkowy zapis. Jednak rozwiązanie kasety z fig. 12 i 13 pozwala na uproszczenie konstrukcji elementów wykrywania próby omyłkowego zapisu.
Podobnie jak kaseta płytowa 1 w pierwszym przykładzie z fig. 1 kaseta 100 z fig. 7 wprowadzana jest do urządzenia zapisowego i/lub odczytowego, zaopatrzonego w element kołowy 40 otwierania/zamykania przesłony, wystający przy przedniej ściance 11 korpusu kasety, wprowadzanej wzdłuż kierunku przesuwania się przesłony 52. Ponieważ działanie przy wprowadzaniu kasety 100 urządzenia zapisującego/odczytującego jest podobne do opisanego wprowadzania kasety 1, dla uproszczenia pomija się opis szczegółowy.
Ponieważ kaseta płytowa 1 w pierwszym przykładzie wykonania i kaseta 100 według drugiego przykładu wykonania są w przybliżeniu kwadratowe w obrysie, to z trudnością można rozpoznać kierunek wprowadzania ich do urządzenia odczytowego/zapisowego. Jednocześnie w przypadku kasety 100 według drugiego wykonania, jak przedstawiono na fig. 8 i 9, ponieważ otwór 7 do wprowadzania talerza płytowego oraz otwór odczytowy 8 dostępny dla optycznego urządzenia odczytowego, ukształtowane są niezależnie od siebie, z pozostawieniem między nimi wąskiej części, to występują ograniczenia co do promieniowego wymiaru płyty magnetooptycznej 50, dostępnego od zewnątrz przez otwór odczytowy 8. Tak więc, w przypadku płyty magnetooptycznej 50, której obszar zapisu sygnałów dochodzi w pobliże otworu centrującego, w wyniku dużej gęstości zapisu, występuje ryzyko, ze obszar zapisowy nie będzie dostępny aż do wewnętrznego obwodu obszaru zapisowego. Poza tym występuje ryzyko, że optyczne urządzenie odczytowe nie będzie mogło być
169 474 przemieszczane aż do wewnętrznego obwodu obszaru zapisu sygnału, co czyni niemożliwym zapisywanie/odczytywanie sygnału.
Biorąc to pod uwagę, korpus 4 kasety płytowej 300, przedstawionej na fig. 14 i 15 ukształtowano jako prostokątny, w którym szerokość W3, w kierunku przesuwania przesłony 82 dobrano dostatecznie większą od szerokości W4 w kierunku prostopadłym do kierunku przesuwania przesłony 82, dla ułatwienia rozpoznania kierunku wprowadzania kasety do urządzenia zapisowego/odczytowego, jak również dla zapobieżenia niewłaściwemu jej włożeniu. Korpus 4 kasety ma szerokość W3 w kierunku przesuwu przesłony 82, wynoszącą 78 mm, szerokość W2, w kierunku prostopadłym do kierunku przesuwu przesłony 82 wynoszącą 72 mm oraz grubość D1 wynoszącą 5,3 mm. Przy takim zwiększeniu szerokości W3, otwór 70, w który wchodzi talerz płyty oraz otwór odczytowy 80 umożliwiający dostęp optycznego urządzenia odczytowego, stanowią jedną całość, jak to pokazano na fig. 15. Należy zauważyć, że w celu zapewnienia zwiększonych wymiarów korpusu 4, należy powiększyć szerokość otworu 70 wprowadzania talerza płyty oraz głowicy magnetycznej, względem wymiarów odpowiednich otworów kasety płytowej 100 według drugiego przykładu wykonania z fig. 7, 8. Jeżeli otwór odczytowy 80 stanowi całość z otworem 70, w który wchodzi talerz płyty, to płata magnetooptyczna 50 mająca obszar zapisowy znajdujący się w pobliżu otworu centrującego 6, może być całkowicie dostępna z zewnątrz, aż do wewnętrznego obwodu płyty. Optyczne urządzenie odczytowe może być przemieszczane aż do wewnętrznego obwodu zapisu sygnału. Ponadto, dzięki zwiększeniu szerokości otworów odczytowych 80, 81, optyczne urządzenie odczytowe i głowica, magnetyczna mogą przechodzić od zewnętrznego do wewnętrznego obwodu płyty magnetooptycznej 50 nawet wtedy gdy optyczne urządzenie odczytowe i głowica magnetyczna nie mają zredukowanych wymiarów.
W przypadku kasety płytowej 300, ze względu na to, że otwór 70 do wprowadzania talerza płyty i otwór odczytowy 80, do współpracy z optycznym urządzeniem odczytowym stanowią całość, występuje potrzeba zamykania również tego otworu 70, jeżeli pożądane jest szczelne zamknięcie otworu odczytowego 80. Tak więc przesłona 82 ma część 85 zasłoniającą otwór odczytowy 80, przy czym część 85 ma wymiary na tyle duże, że również zasłania otwór 70 do wprowadzania talerza płyty.
Należy zauważyć, że podobnie, jak w przypadku kasety płytowej 100 według drugiego przykładu wykonania z fig. 7,8, kaseta płytowa 300 z fig. 14,15 dostosowana jest do wprowadzenia do urządzenia zapisującego/odczytowego zaopatrzonego w element kołkowy 40 otwierający/zamykający przesłonę, wystający w stronę ściany przedniej 11 korpus 4 kasety, przy jej wsuwaniu w kierunku przesuwu przesłony 82. Zatem ładowanie kasety płytowej 300 do urządzenia zapisującego/odtwaarzającego jest podobne, jak w przypadku kasety 100 z fig. 7, 8.
W przypadku opisanej kasety płytowej według wynalazku przesłona dociskana jest sprężyną powrotną do położenia zamknięcia otworu, umożliwiającą przynajmniej częściowe odsłanianie optycznego nośnika zapisu wzdłuż jego promienia, i jest unieruchamiana elementem blokady przesłony, przy czym kaseta może być zamykana hermetycznie, dając niezawodną ochronę optycznego nośnika zapisowego, w postaci na przykład płyty optycznej lub magnetooptycznej, która wymaga zapobieżenia najmniejszym zadrapaniom powierzchni zapisowej sygnału o dużej gęstości zapisu, lub przywarcia do niej najmniejszych ilości pyłu lub zanieczyszczeń.
Przy wprowadzaniu kasety płytowej do urządzenia z.apisującego/odtwarzającego element otwierający/zamykający przesłonę zainstalowany w urządzeniu zostaje wprowadzony w otwarty koniec rowka dla elementu otwierającego/zamykającego przesłonę w ścianie korpusu kasety, biegnącej prostopadle względem kierunku przesuwu przesłony, i przemieszcza się ruchem względnym w kierunku wprowadzania korpusu powodując odchylenie elementu blokującego przesłonę w celu jej odblokowania. Tak więc, przesłona zostaje przesunięta przeciw działaniu sprężyny powrotnej przesłony, powodując odsłonięcie wspomnianego otworu. Tak więc element otwierający/zamykający przesłonę w urządzeniu zapisująco/odtwarzającym może się składać po prostu z kołkowego elementu wysuwanego od przodu korpusu kasety po którym przesuwa się przesłonę. Dzięki temu możliwe jest uproszczenie konstrukcji mechanizmu otwierania/zamykania przesłony, co sprzyja zmniejszeniu wymiarów urządzenia zapisującego/odtwarzającego.
/0
FIG.4
169 474
169 474
FSG. 9
F0©oil ©
FBOoi 1
169 474
F1G.15
FIG.1
FIG
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz Cena 4,00 zł

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Przesłona kasety płytowej, zainstalowana przesuwnie na prostopadłościennym korpusie kasety mieszczącym osadzony w nim obrotowo nośnik zapisu ukształtowany w postaci tarczy, który to korpus kasety, na swej pierwszej głównej powierzchni zaopatrzony jest w otwór odczytowy dla częściowego dostępu z zewnątrz do płytowego nośnika zapisu, przy czym przesłona zainstalowana jest na jednej z bocznych ścian korpusu i jest przesuwana między pierwszym położeniem zamknięcia otworu odczytowego i drugim położeniem otwarcia tego otworu, znamienna tym, że zaopatrzona jest w część przesłaniającą (14) otwór odczytowy (8), część ciernie sprzęgającą (15) tę przesłonę (12) z drugą główną powierzchnią korpusu kasety (4) oraz część połączeniową (13) łączącą część przesłaniającą (14) z częścią sprzęgającą (15), przy czym część przesłaniającą (14), część sprzęgająca (15) oraz część połączeniowa (13) są ukształtowane jako całość.
2. Przesłona według zastrz. 1, znamienna tym, że długość części sprzęgającej (15) jest mniejsza od długości części przesłaniającej (14).
3. Przesłona według zastrz. 1, znamienna tym, że część połączeniowa (13) przesłony (12) ma występ blokujący (18) sprzężony z elementem blokującym przesłonę (24) korpusu kasety (4) w położeniu otwarcia otworu odczytowego (8) tego korpusu kasety.
PL91307418A 1990-08-24 1991-08-23 Przeslona kasety plytowej PL PL169474B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2222829A JPH04105281A (ja) 1990-08-24 1990-08-24 ディスクカートリッジ

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL169474B1 true PL169474B1 (pl) 1996-07-31

Family

ID=16788565

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91307418A PL169474B1 (pl) 1990-08-24 1991-08-23 Przeslona kasety plytowej PL

Country Status (6)

Country Link
JP (1) JPH04105281A (pl)
KR (1) KR920005130A (pl)
MX (1) MX9100702A (pl)
PL (1) PL169474B1 (pl)
RU (1) RU2037889C1 (pl)
ZA (1) ZA916235B (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
MX9100702A (es) 1992-04-01
JPH04105281A (ja) 1992-04-07
ZA916235B (en) 1992-05-27
RU2037889C1 (ru) 1995-06-19
KR920005130A (ko) 1992-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL167480B1 (pl) Kaseta plytowa z przeslona PL PL PL
RU2067323C1 (ru) Система для записи и/или считывания сигналов на/с носителей информации, содержащихся в кассетах
EP0376570B2 (en) Data storage case having a write/protect assembly
KR0127312B1 (ko) 디스크카트리지
JP3178005B2 (ja) ディスクカートリッジ
US4860127A (en) Magnetic disk cartridge with erasure-preventing device
TW411446B (en) Disc cartridge apparatus
US6459677B1 (en) Assembly for a disc cartridge
US5825747A (en) Disc cartridge having lid member with guide portions
US5791578A (en) Recording medium device with memory terminals and shutter sized and shaped in relation thereto
EP1152418A1 (en) Disk cartridge device and disk cartridge
PL169474B1 (pl) Przeslona kasety plytowej PL
JP3097695B2 (ja) ディスクカートリッジ
JP3030894B2 (ja) ディスクカートリッジ
JP2666748B2 (ja) 記録媒体収納装置
JPH05198121A (ja) ディスクカートリッジ
KR100208087B1 (ko) 카트리지의 셔터 개폐장치
JP3257557B2 (ja) 記録及び/又は再生装置
US7480922B2 (en) Disk drive with disk cartridge mounted therein
JP3254980B2 (ja) カセットアダプター
JP3489322B2 (ja) ディスクカートリッジ
JP2000040324A (ja) ディスクカートリッジ装置
JPS6391885A (ja) シヤツタ−開閉確認機構
JPH09237483A (ja) ディスクカートリッジ
JPH04356757A (ja) ディスクカートリッジのシャッタ開閉機構