PL169414B1 - Poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparcia fotelowe - Google Patents

Poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparcia fotelowe

Info

Publication number
PL169414B1
PL169414B1 PL92295619A PL29561992A PL169414B1 PL 169414 B1 PL169414 B1 PL 169414B1 PL 92295619 A PL92295619 A PL 92295619A PL 29561992 A PL29561992 A PL 29561992A PL 169414 B1 PL169414 B1 PL 169414B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
pillow according
seatback
knob
seat
Prior art date
Application number
PL92295619A
Other languages
English (en)
Other versions
PL295619A1 (en
Inventor
Lorenza Sessini
Original Assignee
Lorenza Sessini
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lorenza Sessini filed Critical Lorenza Sessini
Priority to PL92295619A priority Critical patent/PL169414B1/pl
Publication of PL295619A1 publication Critical patent/PL295619A1/xx
Publication of PL169414B1 publication Critical patent/PL169414B1/pl

Links

Landscapes

  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)
  • Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)

Abstract

Poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparcia fotelowe

Description

Przedmiotem wynalazku jest poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparciach foteli lub krzeseł, która ma niewielkie rozmiary.
Takie małe poduszki są dobrze znane, natomiast umieszcza się je wewnątrz oparć fotelowych pojazdów silnikowych, przy czym ich grubość i wobec tego wystawanie lub wysunięcie reguluje się, aby je przystosować do potrzeb lub upodobań użytkownika.
Poduszki te wykonuje się za pomocą urządzenia, które zawiera sztywną konstrukcję, włączoną do konstrukcji elastycznej.
Wypukłość konstrukcji elastycznej względem konstrukcji sztywnej może być uzyskiwana za pomocą układu krzywek oraz cięgła lub ściągu. Krzywkę uruchamia się wewnętrznie względem fotela lub krzesła za pomocą mechanizmu, zawierające koło zębate i śrubę ślimakową oraz wał transmisyjny, obsługiwany za pomocą gałki zewnętrznej.
Zewnętrzna konstrukcja składa się z wzdłużnych metalowych taśm, krzyżujących się nad poprzecznymi taśmami o końcach wystających na zewnątrz, aby zapewnić odpowiednią sprężystość.
Urządzenie to jest bardzo skomplikowane, a jego zewnętrzna powierzchnia jest chropowata i ostra. Musi ona być wobec tego przykrywana miękką warstwą o stosunkowo dużej grubości.
Wyżej wspomniane cięgło wykorzystuje się przy ruchu krzywoliniowym konstrukcji elastycznej, wobec czego wymaga się znacznego wysiłku, aby obsługiwać krzywkę.
Ślimakowa śruba zostaje założona w celu zmniejszenia wysiłku, kiedy nastawia się to urządzenie, lecz gałka musi mieć dlatego dużą liczbę obrotów, co sprawia, że czas regulowania staje się zbyt długi.
Urządzenie nie może być pionowo przesuwane od lędźwiowego miejsca do szyjnego miejsca, albo między tymi miejscami, ani też nie może być przystosowane do wzrostu, potrzeb
169 414 i upodobań użytkownika. Takie wady zmniejszają zalety urządzenia nie tylko ze względu na jego koszt, lecz również ze względu na przyczyny praktyczne oraz trwałość.
Istotą wynalazku jest poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparciach fotelowych, zawierająca układ krzywek, cięgła, ściągi, koło zębate, śrubę ślimakową i wał transmisyjny uruchamiany gałką charakteryzujące się tym, że ma urządzenie zawierające zakrzywioną elastyczną płytę, której wzdłużne zakończenia mają połączenie za pomocą tylnego, pionowego, środkowego ściągu, utworzonego jedną parą prętów, które są ustawione w osi wzdłużnej płyty - są prostopadłe do wału umocowanego do wzdłużnych końców płyty.
Korzystnym jest, że pręty są umocowane do gwintowanych zakończeń, których gwinty mają przeciwległe kierunki oraz są nakręcane na dwa końce gwintowanej cylindrycznej spirali.
Korzystnym jest, że wzdłużne końce płyty są zakrzywione do tyłu i tworzą górny kanał oraz owalny kanał, wewnątrz którego są umocowane tylne końce par gwintowanych prętów.
Korzystnym jest, że poduszka znajduje się na zewnątrz oparcia fotelowego, podczas gdy zewnętrzna powierzchnia spirali jest radełkowana oraz ma dostęp od zewnątrz poprzez specjalnie wykonany otwór w jej pokryciu fotelowym strony tylnej.
Korzystnym jest, że na dwóch wzdłużnych końcach płyty są pary szczelin, aby umocować poduszkę po zewnętrznej stronie fotelowego oparcia pionowymi taśmami, które owijają się wokół oparcia.
Korzystnym jest, że płyta ma na swoich dwóch wzdłużnych końcach, pary poprzecznych szczelin, aby ustawiać położenie płyty wewnątrz fotelowego oparcia za pomocą pionowych prowadnic, które przechodzą poprzez szczeliny i umożliwiają umieszczenie płyty w położeniu na dowolnej wysokości według wymagań użytkownika.
Korzystnym jest, że poduszka jest wewnątrz fotelowego oparcia, natomiast spirala ma połączenie do krótkiego poprzecznego wału, wystającego z boku fotelowego oparcia i ma gałkę umocowaną za pomocą stożkowego koła zębatego i przegubu uniwersalnego, przy czym umożliwia to nastawienie wypukłości płyty od zewnątrz.
Korzystnym jest, że poduszka znajduje się wewnątrz fotelowego oparcia, przy czym jej pionowe położenie określa się ciągłą linką, umocowaną środkowo względem dwóch wzdłużnych końców płyty, natomiast linka po przejściu na transmisyjnych wałkach swobodnie obracających się i podpartych u góry i u dołu fotelowego oparcia nawija się wokół bębna krótkiego poprzecznego wałka podpartego fotelowym oparciem, wystającym od boku oparcia i mającego gałkę, aby umożliwiać ustawienie położenia płyty tak jak wymaga tego użytkownik.
Korzystnym jest, że poduszka znajduje się wewnątrz fotelowego oparcia, przy czym jej pionowe położenie określa się ciągłą linką, środkowo umocowaną względem dwóch wzdłużnych końców płyty, natomiast linka przesuwa się na transmisyjnych wałkach, swobodnie obracających się i podpartych u góry i u dołu oparcia fotelowego, a potem nawijająca się wokół bębna krótkiego poprzecznego wału, podpartego za pomocą oparcia i wystającego od boku oparcia, przy czym gałkajest umocowana, aby umożliwiać nastawianie położenia płyty według wymagań użytkownika, natomiast spirala ma połączenie do krótkiego poprzecznego wałka, wystającego od boku fotelowego oparcia i mającego gałkę, umocowaną za pomocą stożkowego koła zębatego, uniwersalnego przegubu, transmisyjnego wału i drugiego uniwersalnego przegubu, przy czym ma to na celu umożliwienie uzyskania wypukłości płyty i dlatego jej wysunięcia od fotelowego oparcia, aby regulować od wewnątrz i zmieniać położenie płyty, tak jak to potrzebne.
Korzystnym jest, że pośredni wał między uniwersalnymi przegubami składa się z dwóch odcinków, przy czym obydwa te odcinki są osiowo swobodne, lecz związane co do ich obracania się, przy czym ma to na celu umożliwienie, aby wał był przedłużony lub skrócony odpowiednio do położenia płyty względem gałki, aby regulować wypukłość płyty.
Korzystnym jest, że poduszka ma z tyłu pasy typu Velcro, które przylegają do odpowiedniego rodzaju fotelowego pokrycia na wymaganej wysokości.
Korzystnym jest, że spirala jest obracana elektrycznym silnikiem stosunku włączanym przełącznikiem, aby obracał się w jednym kierunku lub w drugim kierunku.
Korzystnymjest, ze pręty przesuwają się pod działaniem hydraulicznego i pneumatycznego siłownika.
169 414
Korzystnymjest, że hydrauliczny i pneumatyczny siłownik zawiera dwa tłoki odpowiednio umocowane do dwóch prętów, które umieszcza się na dwóch końcach hydraulicznego i pneumatycznego siłownika uruchamianego za pomocą zaworu, który może być napędzany zewnętrznie względem fotela.
Poduszka według wynalazku może być stosowana zewnętrznie lub wewnętrznie praktycznie we wszystkich rodzajach oparć fotelowych. Zwłaszcza może być zastosowana do krzeseł lub foteli biurowych, foteli w kinach, salach konferencyjnych lub stadionach sportowych, do siedzenia w autobusach, samochodach lub pojazdach zmotoryzowanych, środków transportowych, ogólnie dla osób i towarów.
Regulacja grubości poduszki lub wysokości, na której umieszcza się, przy czym bez względu na to, czy jest wewnątrz czy zewnątrz oparcia fotelowego, umożliwia duże korzyści dla użytkownika, ponieważ podpiera ona klatkę żebrową, ułatwia trawienie osobom, które noszą gorsety, umożliwia uniknięcie lub co najmniej zmniejsza skutki zapalenia kręgów szyjnych.
Przedmiot wynalazku w postaci małej poduszki do podparcia miejsc lędźwiowych i szyjnych pleców użytkownika ma bardzo uproszczoną konstrukcję i działanie. Wypukłość płyty i odpowiednia grubość poduszki, jak również stopień, w jakim wystaje ona z powierzchni oparcia fotela może być zwiększona lub zmniejszona odpowiednio do życzenia za pomocą obracania spirali w jednym lub drugim kierunku.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fotel pojazdu silnikowego z poduszką do anatomicznego podparcia miejsc lędźwiowych i szyjnych, umieszczoną wewnętrznie i przytrzymywaną dwoma taśmami, fig. 2 fotel, jak na fig. 1, z poduszką przytrzymywaną tylko jednym pasem, fig. 3 - poduszkę pokazaną na fig. 1 od tyłu, fig. 4 - wewnętrzną konstrukcję poduszki, jak na fig. 1 do fig. 3, fig. 5 - fotel pojazdu silnikowego z poduszką do anatomicznego podparcia miejsc lędźwiowych i szyjnych, umieszczona wewnątrz oparcia fotelowego i częściowym przekroju, aby pokazać urządzenie, fig. 6 oraz fig. 7 - fotel, jak na fig. 5, przy czym widać dwa położenia dla wewnętrznie umieszczonej poduszki, fig. 8 - fotel biurowy z poduszką do anatomicznego podparcia miejsc lędźwiowych i szyjnych, mającą pasy typu Velcro zewnątrz oparcia fotelowego, fig. 9 poduszka, jak na fig. 8, widziana od tyłu, fig. 10 - fotel biurowy z poduszką do anatomicznego podparcia miejsc lędźwiowych i szyjnych, umieszczoną wewnątrz oparcia, fig. 11 - fotel, jak na fig. 5, pokazujący odmianę poduszki o napędzie silnikiem elektrycznym, fig. 12 - fotel, jak na fig. 5, pokazujący odmianę poduszki, napędzaną siłownikiem hydraulicznym i pneumatycznym.
Poduszka 10 na fig. 1 ,fig. 3 orazfig . 4 zoseaje wononana przy zastosowaniu urządzenia 11, zawierającego elastyczną płytę 12 o górnym zakończeniu 11 i do^ym zakończeniu 14, które mają zakrzywieni do tyłu, tworzące kanały 15,16· Te zakończenia zawierają pary szczelin 21, 22, poprzez które pasy 23, 24 odpowiednio przechodzą, aby przytrzymywać poduszkę 10 do oparcia 18 pojazdu silnikowego 17.
Poduszka 10 może być oczywiście umieszczana na fotelu tylnym, na różnych wysokościach, za pomocą przesunięcia jej w górę lub w dół na pasach 23, 24.
Na pionowej osi symetrii płyty 12 znajduje się ściąg utworzony parą ustawianych w linii prętów 30, 33. Górne zakończenie 31 i dolne zakończenie 34 prętów 30, 33 umocowuje się do płyty 12 wewnątrz kanałów 15, 16, natomiast prętowe zakończenia 32, 35, gwintowane w przeciwległych kierunkach, nakręca się na cylindryczną gwintowaną spiralę 36 o zewnętrznie radełkowanej powierzchni 37.
W pokryciu 19 na poduszce 10 wykonuje się otwór 20, jak na fig. 3, aby dać dostęp palcom dla obsługi spirali 36. Przez obracanie wspomnianej spirali użytkownik może przesuwać końce 13, 14 płyty 12 bliżej lub dalej i tym sposobem zwiększać lub zmniejszać wypukłość przez co reguluje grubość poduszki 10 odpowiednio do potrzeb osobistych.
Na figurze 2 przedstawiono poduszkę 25, zasadniczo taką samą, jak poduszka 10, która została wyżej opisana, umocowaną do oparcia 27 fotela 26 za pomocą pojedynczego pasa 28, przechodzącego poprzez szczeliny 29 na fig. 4, wycięte w tej płycie 12.
Na figurach 5,6 oraz 7 odnośnie do poduszki 50, aby podpierać miejsca lędźwiowe i szyjne, podobnie do poduszek 10, 25, już wyżej opisanych, lecz umieszczone wewnątrz oparcia 42, fotela 41 dla pojazdów silnikowych i widoczne w przekroju wyciętym na fig. 5, zawierają
169 414 elastyczną płytę 51, zasadniczo taką samą, jak płyta 12 przedstawiona dla fig. 4 oraz dwa usztywniające pręty, górny pręt 55 i dolny pręt 60. Pręty 55, 60 zawierają swoje płaskie końce 56, 61, umocowane odpowiednio do górnego i dolnego kanałowego zakończenia 52, 53 płyty 51, natomiast przeciwległe gwintowane końce 57, 62 wkręca się do cylindrycznej spirali 63.
Spirala 63 jest mechanicznie połączona do krótkiego wału 65 za pomocą stożkowego koła zębatego 66, 67.
Stożkowe koło zębate 66,67 jest przytrzymywane kątownikiem 68, ajego obrót względem koła zębatego 66 jest uniemożliwiany sztywnym ramieniem 69 o górnym rozwidlniu 70, do którego wkłada się płaski koniec 56 górnego cięgła 55, wyżej wspomnianego. Wał 65 mechanicznie łączy się do obrotowego wału 75, który obraca się na podporach, umocowanych do oparcia 42 fotela 41, nie pokazanego na fig. 5 za pomocą dwóch przegubów uniwersalnych 76, 78 przy końcach pośredniego wału 77.
Wał 65 jest napędzany zewnętrznie od boku 43 oparcia 42 gałką 44. Gdy gałka 44 obraca się, to określa obrót spirali 63, przy czym zwiększa lub zmniejsza, zależnie od potrzeby, wypukłość elastycznej płyty 51 oraz otrzymuje się te same skutki, jak za pomocą ręcznego obracania spirali 36 na płycie 12 urządzenia 11, przedstawionego poprzednio na fig. 4.
Płyta 51 przesuwa się po pionowych prowadnicach 58, 59, umieszczonych wewnątrz oparcia fotelowego 42, przy czym te prowadniki przechodzą poprzez szczeliny wycięte we wspomnianej płycie.
Przesuwny ruch tworzy się za pomocą ciągłej linki 71, umocowanej na swoich dwóch końcach do pętli 54, umieszczonej na wierzchołku i u spodu płyty 51.
Linka 71 przechodzi przez obracające się wałki transmisyjne 72, podparte konstrukcją oparcia fotelowego 42 i nawija się wokół bębna 73 wału 74, który kończy się w gałce 45, wystającej z boku 43 oparcia fotelowego. Gdy gałka 45 obraca się, płyta 51 może dlatego przesuwać się w górę i w dół do położenia, które jest potrzebne użytkownikowi.
Wspomniany ruch jest umożliwiony uniwersalnym przegubem 76,78, który nadaje walowi 77 kąt, potrzebny aby przesuwać płytę 51.
Na figurze 6 i 7, położenia 80, 81 mogą być zajmowane przez wewnętrznie umocowaną poduszkę, kiedy obraca się gałkę 45.
Na figurze 8 i 9 przedstawiono poduszkę 85, podobną do poduszki 10 na fig. 1 do fig. 4, zastosowaną do oparcia 84 biurowego fotela 83 za pomocą pasów typu Velcro 86, 87, które przylegają do pokrycia 88 o odpowiedniej kompozycji.
Te środki według wynalazku można również oczywiście zastosować do oparć fotelowych pojazdów silnikowych.
Na figurze 10 przedstawiono, wewnątrz oparcia 91 fotela biurowego 90, poduszkę 92 podobną do poduszki 50 na fig. 5.
Płyta 93 oraz różne mechanizmy, uruchamiane gałkami 94,95, aby odpowiednio zmieniać wypukłość płyty i przesuwać ją pionowo na oparciu fotela, są odpowiednio widoczne.
Na figurach 11 i 12 przedstawiono dwa wykonania przy zastosowaniu środków silnikowych. Na fig. 11, płyta 100, podobna do płyty 51 na fig. 5, ma połączenie na swoich dwóch końcach 102, 103 wewnętrznymi prętami 106, 111, umocowanymi do odciągów 105, 110, gwintowanych w przeciwległych kierunkach, wkręcanych do dwóch końców gwintowanej spirali 115, połączonych do elektrycznego silnika stosunku 124, zasilanego przewodami 128, 129 oraz włączanego trójpołożeniowym przechylnym przełącznikiem 127, aby otrzymać odpowiednie dwa kierunki obrotów i wyłączać z pracy.
Płytę 100 łączy się do ciągłej linki 120, która poprzez przekładnie 122 nawija się na bęben 123, połączony do silnika stosunkowego 125, włączanego przełącznikiem 126 odpowiednio do takich samych trzech położeń roboczych, jak ten drugi silnik.
Widać, że uruchamianie przełączników 127, 126, przednie wysunięcie płyty 100 oraz jej wysokość na oparciu 42 fotela 41 można regulować odpowiednio do potrzeby. Na fig. 12, płyta 130, podobna do płyty 100 łączy się dwoma końcami 102,103 za pomocą wewnętrznych prętów 106,111, umocowanych do tłoków 131,132, przesuwających się na dwóch końcach hydraulicznego i pneumatycznego siłownika 146, zasilanego rurami 159, 160 oraz sterowanego trójpołozeniowym zaworem 154.
169 414
Płyta 130 jest łączona ciągłą linką 149, której końce poprzez przekładnie 151 zostają umocowane do dwóch końców tłoka 152, przesuwającego się w siłowniku 153, uruchamianym trójpołożeniowym zaworem 155. Za pomocą naciskania dźwigni zaworu można regulować wysunięcie płyty 130 oraz jej wysokość na oparciu 42 fotela 41, tak, aby to odpowiadało indywidualnym potrzebom.
169 414
£igŁ-5
I
169 414
figkJO
Departament Wydawnictw UP RP· Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparcia fotelowe, zawierająca układ krzywek, cięgła, ściągi, koło zębate, śrubę ślimakową i wał transmisyjny uruchamiany gałką, znamienna tym, że ma urządzenie (50, 92) zawierające zakrzywioną elastyczną płytę (12,51,93), której wzdłużne zakończenia (13,14,52, 53) mają połączenie za pomocą tylnego, pionowego, środkowego ściągu (31,32,34,35,36,56, 57, 63, 62, 61), utworzonego jedną parą prętów (30, 33, 55, 60), które są ustawione w osi wzdłużnej płyty (12,54,93) są prostopadłe do wału (65) umocowanego do wzdłużnych końców płyty (51,93).
  2. 2. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym, że pręty (30, 33, 55, 60) są umocowane do gwintowanych zakończeń (32, 35,57, 62), których gwinty mają przeciwległe kierunki oraz są nakręcane na dwa końce gwintowanej cylindrycznej spirali (36).
  3. 3. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym, że wzdłużne końce płyty (12, 51, 93) są zakrzywione do tyłu i tworzą górny kanał (15) oraz dolny kanał (16), wewnątrz którego są umocowane tylne końce (31,34; 56,61) par (30,33; 55,60) gwintowanych prętów.
  4. 4. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym, że znajduje się na zewnątrz oparcia fotelowego (18,27,88), podczas gdy zewnętrzna powierzchnia (37) spirali (36) jest radełkowana oraz ma dostęp od zewnątrz poprzez specjalnie wykonany otwór (20) w jej pokryciu fotelowym strony tylnej (19).
  5. 5. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym, że na dwóch wzdłużnych końcach (13, 14) płyty (12) są pary (21, 22, 29) szczelin, aby umocować poduszkę (10, 25) po zewnętrznej stronie fotelowego oparcia (18, 27) pionowymi taśmami (23, 24), które owijają się wokół oparcia (18, 27).
  6. 6. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym, że płyta (12) ma na swoich dwóch wzdłużnych końcach (13,14), pary poprzecznych szczelin (21,22), aby ustawiać położenie płyty (51,93) wewnątrz fotelowego oparcia (42, 91) za pomocą pionowych prowadnic (53,59), które przechodzą poprzez szczeliny (21, 22) i umożliwiają umieszczenie płyty (51, 93) w położeniu na dowolnej wysokości według wymagań użytkownika.
  7. 7. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wewnątrz fotelowego oparcia (42), natomiast spirala (63) ma połączenie do krótkiego poprzecznego wału (75), wystającego z boku (43) fotelowego oparcia (42, 91) i ma gałkę (44, 94) umocowaną za pomocą stożkowego koła zębatego (66,67) i przegubu uniwersalnego (76), przy czym umożliwia to nastawienie wypukłości płyty (51) od zewnątrz.
  8. 8. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym że znajduje się wewnątrz fotelowego oparcia (42, 91), przy czym jej pionowe położenie określa się ciągłą linką (71), umocowaną środkowo względem dwóch wzdłużnych końców (52,53) płyt (51,93), natomiast linka (71) po przejściu na transmisyjnych wałkach (72), swobodnie obracających się i podpartych u góry i u dołu fotelowego oparcia (42, 91), nawija się wokół bębna (73) krótkiego poprzecznego wałka (74), podpartego fotelowym oparciem (42, 91), wystającego od boku (43) oparcia (42, 91) i mającego gałkę (45, 95), aby umożliwiać ustawienie położenia płyty (51, 93), tak jak wymaga tego użytkownik.
  9. 9. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym, że znajduje się wewnątrz fotelowego oparcia (42, 91), przy czym jej pionowe położenie określa się ciągłą linką (71), środkowo umocowaną względem dwóch wzdłużnych końców (52,53) płyty (51,93), natomiast linka (71) przesuwa się na transmisyjnych wałkach (72), swobodnie obracających się i podpartych u góry i u dołu oparcia fotelowego (42, 91), a potem nawijająca się wokół bębna (73) krótkiego poprzecznego wału (74), podpartego za pomocą oparcia (42, 91) i wystającego od boku (43)
    169 414 oparcia (42, 91), przy czym gałka (45, 95) jest umocowana, aby umożliwiać nastawianie położenia płyty (51, 93) według wymagań użytkownika, natomiast spirala (63) ma połączenie do krótkiego poprzecznego wałka (75), wystającego od boku (43) fotelowego oparcia (42, 91) i mającego gałkę (44,94), umocowaną za pomocą stożkowego koła zębatego (66,67), uniwersalnego przegubu (76), transmisyjnego wału (77) i drugiego uniwersalnego przegubu (78), przy czym ma to na celu umożliwienie uzyskania wypukłości płyty (51, 93) i dlatego jej wysunięcie od fotelowego oparcia (42,91), aby regulować od wewnątrz i zmieniać położenie płyty (51,93), tak jak to potrzebne.
  10. 10. Poduszka według zastrz. 9, znamienna tym, że pośredni wał (77) między uniwersalnymi przegubami (76,78) składa się z dwóch odcinków, przy czym obydwa te odcinki są osiowo swobodne, lecz związane co do ich obracania się, przy czym ma to na celu umożliwienie, aby wał (77) był przedłużony lub skrócony odpowiednio do położenia płyty (51,93) względem gałki (44, 94), aby regulować wypukłość płyty.
  11. 11. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym, że ma z tyłu pasy (88, 87) typu Velcro, które przylegają do odpowiedniego rodzaju fotelowego pokrycia (88) na wymaganej wysokości.
  12. 12. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym, że spirala (115) jest obracana elektrycznym silnikiem stosunku (124) włączanym przełącznikiem (127), aby obracał się w jednym kierunku lub w drugim kierunku.
  13. 13. Poduszka według zastrz. 1, znamienna tym, że pręty (106,111) przesuwają się pod działaniem hydraulicznego i pneumatycznego siłownika (146).
  14. 14. Poduszka według zastrz. 12, znamienna tym, że hydrauliczny i pneumatyczny siłownik (146) zawiera dwa tłoki (131,, 132) odpowiednio umocowane do dwóch prętów (106, 111), które umieszcza się na dwóch końcach hydraulicznego i pneumatycznego siłownika (146) uruchamianego za pomocą zaworu (154), który może być napędzany zewnętrznie względem fotela.
PL92295619A 1992-08-13 1992-08-13 Poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparcia fotelowe PL169414B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL92295619A PL169414B1 (pl) 1992-08-13 1992-08-13 Poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparcia fotelowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL92295619A PL169414B1 (pl) 1992-08-13 1992-08-13 Poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparcia fotelowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL295619A1 PL295619A1 (en) 1994-02-21
PL169414B1 true PL169414B1 (pl) 1996-07-31

Family

ID=20058301

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92295619A PL169414B1 (pl) 1992-08-13 1992-08-13 Poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparcia fotelowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL169414B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL295619A1 (en) 1994-02-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0518857B1 (en) Cushion for anatomical support, especially for the lumbar and cervical regions, to fit onto seat backs
US5567011A (en) Cushion for anatomical support, especially for the lumbar and cervical regions, to fit onto seat backs
US7429080B2 (en) Seat with adjustable support system
JP3505178B2 (ja) 可調節型の腰支持具
US4386803A (en) Motorized reclining chair
DE69836596T2 (de) Synchronstuhl mit verstellbarem Sitz und verstellbarer Rückenlehne
WO1999055200A1 (en) An adjustable lumbar seat support
JPH0274429A (ja) 自動車用シート
EP0967114A2 (de) Sitz- und/oder Liegevorrichtung, insbesondere Fahr- oder Flugzeugsitz
EP1483134A1 (en) Automotive seat with active back
US7540564B2 (en) Ergonomic systems and devices
US20020060484A1 (en) Reclining passenger seat with adjustable cushioning properties
EP0253222A2 (de) Fahrzeugsitz mit einem durch Höhenverstellung der Sitzvorderkante neigungsverstellbaren Sitzkissen
RU2136517C1 (ru) Кресло
PL169414B1 (pl) Poduszka do podparcia anatomicznego, zwłaszcza miejsc lędźwiowych i szyjnych, do zakładania na oparcia fotelowe
JP3012765B2 (ja) 座席装置
DE4333219A1 (de) Zurückneigbarer Stuhl
JP2863816B2 (ja) 車両用背凭シートの上部傾斜角度調節装置
CN112155928A (zh) 腰椎减负理疗座椅
JPH0329610A (ja) 座席
CZ282884B6 (cs) Opěrný anatomický polštář pro bederní a krční partie těla vsazený do opěradla sedadel
JPH08268128A (ja) 調整機構付シート装置
KR920008380Y1 (ko) 착석자세의 변형이 용이한 의자
JP2584939B2 (ja) 座席装置
EP0382855A1 (en) Reclining structure