PL169401B1 - S posób zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego i urzadzenie do zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego PL - Google Patents

S posób zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego i urzadzenie do zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego PL

Info

Publication number
PL169401B1
PL169401B1 PL92299183A PL29918392A PL169401B1 PL 169401 B1 PL169401 B1 PL 169401B1 PL 92299183 A PL92299183 A PL 92299183A PL 29918392 A PL29918392 A PL 29918392A PL 169401 B1 PL169401 B1 PL 169401B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water
aquatic plants
pulp
drainage station
screen
Prior art date
Application number
PL92299183A
Other languages
English (en)
Other versions
PL299183A1 (en
Inventor
Brian J Midtling
Vore Lawrence J De
Victor V Sygen
Original Assignee
Lemna Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lemna Corp filed Critical Lemna Corp
Publication of PL299183A1 publication Critical patent/PL299183A1/xx
Publication of PL169401B1 publication Critical patent/PL169401B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D44/00Harvesting of underwater plants, e.g. harvesting of seaweed

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Marine Sciences & Fisheries (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Filtration Of Liquid (AREA)
  • Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Abstract

1. Sposób zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego, polegajacy na zbieraniu roslin wodnych za pomoca glowicy podajacej umieszczonej w poblizu powierzchni wody i transportowaniu roslin wodnych do stanowi- ska odwadniajacego, na którym usuwa sie z snich wode, znamienny tym, ze ukierunkowy- wuje sie rosliny wodne i wode do przeplywu ze zbiornika wodnego do komory mieszajacej glowicy podajacej, miesza sie rosliny wodne i wode wytwarzajac papke zawierajaca rosliny wodne i wode, a nastepnie transportuje sie papke do stanowiska odwadniania umieszczo- nego na ladzie, po czym usuwa sie wiekszosc wody z papki roslin wodnych na stanowisku odwadniania. f i g . 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób zbierania roślin wodnych ze zbiornika wodnego i urządzenie do zbierania roślin wodnych ze zbiornika wodnego.
W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie wykorzystaniem roślin wodnych jako źródła pożywienia, lub surowca handlowego. Poza tym stwierdzono przydatność roślin wodnych do przeróbki ścieków.
Uprawa i zbiór roślin wodnych staje się coraz ważniejszą gałęzią przemysłu. Poprawa wydajności uprawy i techniki zbioru są ważnym czynnikiem w ciągłej ekspansji przemysłu produkcji roślin wodnych.
Ciągłe udoskonalanie sposobu i urządzeń do zbiorów jest zagadnieniem ważnym dla rozwoju tego przemysłu. Rośliny wodne, np. rzęsa wodna, rosną w pobliżu powierzchni zbiornika wodnego i mają tendencję do zajmowania dużej objętości w stosunku do ich ciężaru, to znaczy mają stosunkowo małą gęstość. Jednak rzęsa wodna może przybierać różne kształty zależne od wielu czynników, jak na przykład etapu cyklu rozwojowego, gęstości i długości korzeni. W celu dokonania zbioru rośliny urządzenie do zbioru musi być dostosowane do wydobywania rzęsy wodnej przy zagęszczeniu w zakresie od cienkich, pojedynczych warstw o grubości około 0,25 cm, do półstałej maty z rzęsy wodnej o grubości od 2,5 do 10 cm, o konsystencji mułu. Rzęsa wodna w postaci jednowarstwowej rozchodzi się wypełniając wolne miejsca powierzchni wody. W stanie półstałym rzęsa wodna splata się, co utrudnia jej rozdzielnie.
Znany z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr 3.546.858 sposób zbierania roślin wodnych, który polega na zasysaniu w kierunku pionowym roślin wodnych z powierzchni zbiornika za pomocą pompy. Rośliny odwadnia się na ruchomym sicie.
Sposób według opisu nr 3.546.858, polegający na pionowym zasysaniu ze zbiornika roślin wodnych, jest nieefektywny i powoduje niszczenie pompy. Często głowica podająca urządzenia podnosi się nad powierzchnię wody, co dodatkowo uszkadza mechanizm pompy.
W opisie tym jest przedstawione urządzenie do zbierania roślin wodnych, które zawiera samobieżną głowicę podającą mającą częściowo zanurzoną płytę, która posiada w jednym końcu otwór wlotowy. Głowica jest połączona z pompą ssącą i z ruchomym sitem do odwadniania roślin.
Znane jest również urządzenie do zbierania roślin wodnych, mające wydobywające przenośniki taśmowe i inne tego rodzaju mechanizmy transportowe, służące do transportu rzęsy ze stawu do jej końcowego miejsca przeznaczenia. Tego rodzaju mechanizmy są nieoptymalne, ponieważ nie zapewniają dostatecznego odwodnienia, są kosztowne i duże. Poza tym są trudne do przemieszczania z jednego miejsca w inne.
Sposób zbierania roślin wodnych ze zbiornika wodnego, polegający na zbieraniu roślin wodnych za pomocą głowicy podającej umieszczonej w pobliżu powierzchni wody i transportowaniu roślin wodnych do stanowiska odwadniającego, na którym usuwa się z nich wodę, według wynalazku charakteryzuje się tym, że ukierunkowuje się rośliny wodne i wodę do przepływu ze zbiornika wodnego do komory mieszającej głowicy podającej, miesza się rośliny wodne i wodę
169 401 wytwarzając papkę zawierającą rośliny wodne i wodę, a następnie transportuje się papkę do stanowiska odwadniania umieszczonego na lądzie, po czym usuwa się większość wody z papki roślin wodnych na stanowisku odwadniania.
Korzystnie papkę roślin wodnych transportuje się do stanowiska odwadniania poprzez pompowanie.
Korzystnie pompuje się papkę roślin wodnych z głowicy do stanowiska odwadniającego umieszczonego na lądzie.
Korzystnie usuwa się większość wody z papki roślin wodnych poprzez przemieszczanie papki po sicie, usuwanie wody z papki przez sito i zatrzymywanie całej ilości rzęsy wodnej na sicie.
Korzystnie usuniętą przez sito wodę przeprowadza się poczynając od sita wzdłuż ścieżki strumienia powrotnego do zbiornika wodnego.
Korzystnie odprowadza się rośliny wodne ze stanowiska odwadniania i gromadzi się je.
Korzystnie odprowadza się roślinność wodną z sita za pomocą rynny kierującej roślinność wodną ze stanowiska odwadniania do miejsca jej gromadzenia.
Korzystnie usuniętą z papki wodę zawraca się do zbiornika wodnego.
Korzystnie głowicę podającą umieszcza się poziomo poniżej poziomu wody.
Urządzenie do zbierania roślin wodnych ze zbiornika wodnego, według wynalazku,zawierające głowicę podającą i stanowisko odwadniania połączone z zespołem pompującym, charakteryzuje się tym, że głowica podająca ma komorę mieszającą, a jej położenie względem powierzchni zbiornika wodnego jest regulowane, natomiast stanowisko odwadniania jest umieszczone na lądzie z dala od głowicy podającej.
Korzystnie ze stanowiskiem odwadniania jest połączony zespół do zawracania usuniętej z papki wody do zbiornika wodnego.
Korzystnie komora mieszająca zawiera wlot skierowany do powierzchni zbiornika wodnego i wylot połączony z zespołem pompującym, a głowica podająca zawiera elementy do utrzymywania wlotu komory mieszającej we wcześniej ustalonej odległości od powierzchni zbiornika wodnego.
Korzystnie zespół pompujący zawiera wąż ssawny połączony z wylotem komory mieszającej i mający wymiary dostosowane do transportowania papki roślin wodnych, pompę połączoną z wężem ssawnym do zasysania papki roślin wodnych z wylotu komory mieszającej oraz wąż pompujący, połączony z pompą i ze stanowiskiem odwadniania i mający wymiary dostosowane do transportowania papki roślin wodnych.
Korzystnie stanowisko odwadniania zawiera sito połączone z zespołem pompującym papkę roślin wodnych, przy czym wymiary sita są dobrane do zatrzymywania prawie wszystkich roślin wodnych i przepuszczania wody.
Korzystnie stanowisko odwadniania zawiera zbiornik wejściowy mający część wlotową połączoną z zespołem pompującym do przyjmowania papki roślin wodnych i część wylotową, zaś sito jest zamontowane w pobliżu części wylotowej zbiornika wejściowego i jest nachylone do dołu względem części wylotowej wymuszając przemieszczanie papki roślin wodnych w kierunku części wylotowej pod wpływem grawitacji, a poniżej sita jest usytuowany zbiornik wyjściowy do odbioru wody przechodzącej przez sito.
Korzystnie ze stanowiskiem odwadniania jest połączony zespół do odbierania odwodnionych roślin wodnych oraz zespół do gromadzenia roślin wodnych.
Korzystnie głowica podająca ma otwór wlotowy usytuowany poziomo.
Urządzenie według niniejszego wynalazku jest mniejsze i nadaje się do łatwego przemieszczania. Sposób według wynalazku zapewnia lepsze odwadnianie i przeróbkę roślin wodnych.
Papka roślin wodnych zdejmowana jest z powierzchni stawu. Papka pompowana jest ze stawu do stanowiska odwadniania znajdującego się na lądzie, co eliminuje konieczność stosowania dużych urządzeń pływających. Większość wody usuwana jest z papki rzęsy wodnej w stanowisku odwadniającym, a usunięta z papki woda jest zawracana do stawu.
Przedmiot wynalazku w zakresie urządzenia jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do zbierania roślin wodnych w widoku perspektywicznym, fig. 2 - bardziej szczegółowy szkic głowicy zbierającej urządzenia z fig. 1, fig. 3 - bardziej szczegółowy widok perspektywiczny stanowiska odwadniania urządzenia z fig. 1.
169 401
Przedstawione na fig. 1 urządzenie do zbierania roślin wodnych według niniejszego wynalazku zawiera głowicę podającą 12, wąż ssawny 14, pompę 16, wąż pompujący 18, stanowisko odwadniania 20 i wąż zwrotny 22. Głowica podająca 12 w korzystnym wykonaniu zaopatrzona jest w poziomy wlot, utworzony przez stożkowo ukształtowaną komorę mieszającą 24. Głowica podająca 12 umieszczona jest poniżej powierzchni stawu 26, na którego powierzchni pływa mata rzęsy wodnej 28. Wlot głowicy podającej 12 umieszczony jest tuż pod powierzchnią 26, tak że rzęsa wodna 28 pływająca po powierzchni, jak również pewna ilość wody ze stawu 26, wchodzi do głowicy podającej 12 jako papka rzęsy wodnej 28.
Papka rzęsy wodnej 28 wpada do węża 14. W wężu 14 pompa 16 wytwarza ssanie w celu przemieszczenia papki rzęsy wodnej 28 przez wąż ssawny 14 do pompy 16. Następnie pompa 16 tłoczy papkę rzęsy wodnej 28 do pompującego węża 18 i do stanowiska odwadniającego 20.
Większość wody, zawartej w papce rzęsy wodnej 28, usuwana jest z papki w stanowisku odwadniającym 20 i zawracana jest do stawu 26 wężem zwrotnym 22. Odwodniona rzęsa wodna 30, pozostająca po procesie odwadniania, może następnie być usunięta ze stanowiska odwadniającego 20 za pomocą różnych środków. Na przykład można stosować pojemnik koszowy, umieszczony w pobliżu stanowiska odwadniającego 20, służący do zbierania odwodnionej rzęsy wodnej 30. Pojemnik koszowy może być koszem kompostowym, powierzchnią suszącą, lub koszem ładowanym na ciężarówkę lub podwozie przyczepy w celu usunięcia z miejsca odwadniania.
Jak pokazano na fig. 2 w skład głowicy podającej 12 wchodzi ogólnie biorąc stożkowo ukształtowana komora mieszająca 24, zaopatrzona we wlot 32 na górnym końcu i wylot 34 na końcu dolnym. Wylot 34 połączony jest z wężem ssawnym 14. Głowica podająca 12 zaopatrzona jest również w obciążniki 36 i 38, które przymocowane są do stożkowo ukształtowanej komory mieszającej 24.
Rzęsa wodna 28 zazwyczaj tworzy matę na powierzchni stawu 26. Wlot 32 głowicy podającej 12 ustawiony jest dzięki użyciu obciążników 36 i 38 tuż pod powierzchnią stawu 26 tak, że umożliwia przeniknięcie do głowicy podającej 12 papki składającej się z rzęsy wodnej 28 i wody ze stawu 26. Mata rzęsy wodnej 28 na powierzchni stawu 26 może mieć różne grubości, zależnie od czasu, który upłynął od poprzedniego zbioru. Dlatego głowica podająca 12jest regulowana tak, że można zmieniać głębokość, na której umieszczona jest pod powierzchnią stawu 26. W tym celu obciążniki 36 i 38 można zdjąć i przymocować do komory mieszającej 24 inne obciążniki. Tak więc odstęp wlotu 32 komory mieszającej 24 od powierzchni stawu 26 można regulować zależnie od grubości rzęsy wodnej 28 na powierzchni stawu 26.
Wąż ssawny 14, połączony z wylotem 34 komory mieszającej 24, daje efekt próżniowy przy wlocie 32 komory mieszającej 24. Ponieważ papka rzęsy wodnej 28 przepływa ponad szczytem komory mieszającej 24 przez wlot 32, to powoduje zwiększenie jej prędkości przy wchodzeniu w głąb wylotu 34. Rzęsa wodna 28 miesza się z wodą ze stawu 26 w wyniku turbulencji w komorze mieszającej 24. Powoduje to zwiększenie jednorodności papki, nadającej się do przetwarzania w pozostałej części urządzenia. W tym korzystnym wykonaniu wlotu 32 komory mieszającej 24 ma średnicę wynoszącą około 31-38 cm. Jednakowoż należy zaznaczyć, że wielkość komory głowicy podającej 12 można zmieniać w celu dostosowania do wymagań konkretnego urządzenia zbierającego.
Po opuszczeniu wylotu 34 komory mieszającej 24 papka rzęsy wodnej 28 przedostaje się do węża ssawnego 14. Wąż ssawny 14 jest, w tym korzystnym wykonaniu, niezapadającym się wężem o długości dostatecznej do sięgnięcia do znajdującej się na brzegu pompy 16. Typowa długość wynosi od około 38 do 76 m. Wąż ssawny 14 ma średnicę wystarczającą do zapewnienia odpowiedniej przepustowości papki rzęsy wodnej 28, uwarunkowanej wielkością stawu 26 i warunkami zbioru. Typowa średnica węża ssawnego 14 wynosi od około 7,8 do 10,1 cm.
Wąż ssawny 14 jest połączony z pompą 16. Pompa 16 jest pompą typu używanego do pompowania nieczystości, o wydajności wystarczającej do przepompowywania papki rzęsy wodnej 28 ze stawu 26 do stanowiska odwadniania 20. Wielkość pompy 16 może się zmieniać zależnie od wielkości stawu i innych warunków zbioru, na przykład grubości maty i różnicy poziomów między stawem 26 a stanowiskiem odwadniania 20.
169 401
Pompa 16 wytwarza ssanie dostateczne do podnoszenia papki rzęsy wodnej 28 z powierzchni stawu 26 do pompy 16 i podciśnienie wystarczające do uniesienia papki z pompy 16 do stanowiska odwadniania 20. Typowe wysokości, na które pompa 16 jest w stanie przemieszczać papkę rzęsy wodnej 28, wynoszą w tym korzystnym wykonaniu 25,5 m od powierzchni stawu 26 do pompy 16 i 38 m od pompy 16 do stanowiska odwadniania 20. Pompa 16 może być zasilana dowolnym z nadających się do tego środków, na przykład benzyną, paliwem dieslowskim elektrycznością, lub sprężonym powietrzem, zależnie od wymagań na miejscu zbioru. W korzystnym wykonaniu pompa 16 jest leką pompą aluminiową, nadającą się do sprzężenia z wężem o średnicy 7,8 cm, będącą w stanie przepompować do 83 m3 na godzinę. Pompa 16 nadaje się do pompowania części stałych o wielkości 0,8 cm.
Wąż pompujący 18 jest również, korzystnie, niezapadającym się wężem o długości wystarczającej do sięgnięcia od pompy 16 do stanowiska odwadniania 20. Typowa długość wynosi od 51 do 125 m. Wąż pompujący 18 transportuje papkę rzęsy wodnej 28 od pompy 16 do stanowiska odwadniania 20 i powinien mieć średnicę dostateczną dla zapewnienia przepustowości wymaganej stosownie do wielkości stawu 26 i innych warunków zbioru, włączając w to grubość maty. Typowa średnica wynosi 7,8-10,1 cm.
Jak pokazano na fig. 3 w skład stanowiska odwadniania 20 wchodzi obudowa 40, osłaniająca zbiornik wejściowy 42 (przedstawiona jako przezroczysta na fig. 3), który jest połączony z wężem pompującym 18. Obudowa 40 tworzy również zbiornik wyjściowy 44, który połączony jest z wężem zwrotnym 22. Do górnej części zbiornika wejściowego 42 przyłączone jest, wewnątrz obudowy 40, sito 46. Sito 46 nachylone jest pod pewnym kątem i pozostaje w zasadzie wewnątrz obudowy 40, sięgając do dolnej części obudowy 40, gdzie przymocowane jest do kierunkowej rynny wyjściowej 48.
Przy pracy papka rzęsy wodnej 28 pompowana jest przez wąż pompujący 18 do zbiornika wejściowego 42. Zbiornik wejściowy 42 napełnia się papką rzęsy wodnej 28, aż do momentu, kiedy papka rzęsy wodnej 28 zaczyna przelewać się przez krawędź 50 zbiornika wejściowego 42 na sito 46. Należy zauważyć, że krawędzie obudowy 40 sięgają poza krawędź 50 zbiornika wejściowego 42, tak że rozlewająca się papka rzęsy wodnej 28 jest zbierana i kierowana na sito 46.
Ponieważ papka rzęsy wodnej 28 przelewa się przez krawędź 50 podlega ona działaniu siły grawitacji i siły powstałej przez przelewanie się papki rzęsy wodnej 28 przez krawędź 50, w dół sita 46 w stronę rynny kierunkowej 48. Sito 46 ma rozmiary otworów i drutów odpowiednie do wydzielania rzęsy wodnej 28 z papki. Ponieważ papka przesuwa się w dół po nachylonym sicie 46, woda przecieka przez sito 46 i przedostaje się do zbiornika wyjściowego 44. Tymczasem rzęsa wodna nie przechodzi przez sito 46, lecz w dalszym ciągu wędruje w dół sita 46 w stronę rynny kierunkowej 48. Rynna kierunkowa 48 może być przestawiana w różne położenia w celu kierowania rzęsy wodnej 28 do miejsca przeznaczenia. Rzęsa wodna 28 może być kierowana do kosza kompostującego, lub powierzchni suszącej, lub kilku innych odpowiednich miejsc przeznaczenia.
Woda, która przenika do zbiornika wyjściowego 44, opuszcza zbiornik wyjściowy 44 przez wąż zwrotny 22. W tym korzystnym wykonaniu wąż zwrotny 22 jest niezapadającym się wężem o długości wystarczającej do sięgnięcia od stanowiska odwadniania 20 z powrotem do stawu 26. Typowa długość węża zwrotnego 22 jest rzędu 51-125 m. Wąż zwrotny 22 transportuje wodę z papki rzęsy wodnej 28 z powrotem do stawu 26 i musi mieć średnicę odpowiednią dla zapewnienia przepustowości określonej wielkością stawu i konsystencją papki. Typowa średnica wynosi około 7,8-10,1 cm.
W jednym z korzystnych wykonań sito 46 ma wymiary otworów i drutu zmieniające się na szerokości tego sita 46. Umożliwia to otrzymanie różnego stopnia odwodnienia na szerokości sita 46. W różnym stopniu odwodniona rzęsa wodna może być kierowana za pośrednictwem kilku rynien kierunkowych do różnych końcowych miejsc przeznaczenia, zależnie od stopnia jej odwodnienia. Należy również zauważyć, że sito 46 stanowi siatka druciana o gęstości 8 drutów na 2,54 cm w każdym kierunku.
Urządzenie do zbierania i odwadniania według niniejszego wynalazku jest mniejsze a zatem łatwiejsze do przemieszczania z miejsca na miejsce od urządzeń znanych ze stanu techniki. Poza tym prowadzenie odwadniania jest mniej kosztowne i lepsze.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób zbierania roślin wodnych ze zbiornika wodnego, polegający na zbieraniu roślin wodnych za pomocą głowicy podającej umieszczonej w pobliżu powierzchni wody i transportowaniu roślin wodnych do stanowiska odwadniającego, na którym usuwa się z nich wodę, znamienny tym, że ukierunkowywuje się rośliny wodne i wodę do przepływu ze zbiornika wodnego do komory mieszającej głowicy podającej, miesza się rośliny wodne i wodę wytwarzając papkę zawierającą rośliny wodne i wodę, a następnie transportuje się papkę do stanowiska odwadniania umieszczonego na lądzie, po czym usuwa się większość wody z papki roślin wodnych na stanowisku odwadniania.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że papkę roślin wodnych transportuje się do stanowiska odwadniania poprzez pompowanie.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że pompuje się papkę roślin wodnych z głowicy do stanowiska odwadniającego umieszczonego na lądzie.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że usuwa się większość wody z papki roślin wodnych poprzez przemieszczanie papki po sicie, usuwanie wody z papki przez sito i zatrzymywanie całej ilości rzęsy wodnej na sicie.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że usuniętą przez sito wodę przeprowadza się poczynając od sita wzdłuż ścieżki strumienia powrotnego do zbiornika wodnego.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że odprowadza się rośliny wodne ze stanowiska odwadniania i gromadzi się je.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że odprowadza się roślinność wodną z sita za pomocą rynny kierującej roślinność wodną ze stanowiska odwadniania do miejsca jej gromadzenia.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że usuniętą z papki wodę zawraca się do zbiornika wodnego.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że głowicę podającą umieszcza się poziomo poniżej poziomu wody.
  10. 10. Urządzenie do zbierania roślin wodnych ze zbiornika wodnego, zawierające głowicę podającą i stanowisko odwadniania połączone z zespołem pompującym, znamienne tym, że głowica podająca (12) ma komorę mieszającą (24), a jej położenie względem powierzchni zbiornika wodnego jest regulowane, natomiast stanowisko odwadniania (20) jest umieszczone na lądzie z dala od głowicy podającej (12).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że ze stanowiskiem odwadniania (20) jest połączony zespół do zawracania usuniętej z papki wody do zbiornika wodnego.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że komora mieszająca (24) zawiera wlot (32) skierowany do powierzchni zbiornika wodnego i wylot (34) połączony z zespołem pompującym, a głowica podająca (12) zawiera elementy do utrzymywania wlotu (32) komory mieszającej (24) we wcześniej ustalonej odległości od powierzchni zbiornika wodnego.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że zespół pompujący zawiera wąż ssawny (14) połączony z wylotem (34) komory mieszającej i mający wymiary dostosowane do transportowania papki roślin wodnych (28), pompę (16) połączoną z wężem ssawnym (14) do zasysania papki roślin wodnych (28) z wylotu (34) komory mieszającej (24) oraz wąż pompujący (18), połączony z pompą (16) i ze stanowiskiem odwadniania (20) i mający wymiary dostosowane do transportowania papki roślin wodnych (28).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że stanowisko odwadniania (20) zawiera sito (46) połączone z zespołem pompującym papkę roślin wodnych (28), przy czym wymiary sita (46) są dobrane do zatrzymywania prawie wszystkich roślin wodnych (28) i przepuszczania wody.
    169 401
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że stanowisko odwadniania (20) zawiera zbiornik wejściowy (42) mający część wlotową połączoną z zespołem pompującym do przyjmowania papki roślin wodnych i część wylotową, zaś sito (46) jest zamontowane w pobliżu części wylotowej zbiornika wejściowego (42) i jest nachylone do dołu względem części wylotowej wymuszając przemieszczanie papki roślin wodnych w kierunki części wylotowej pod wpływem grawitacji, a poniżej sita (46) jest usytuowany zbiornik wyjściowy (44) do odbioru wody przechodzącej przez sito (46).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że ze stanowiskiem odwadniania (20) jest połączony zespół do odbierania odwodnionych roślin wodnych (30) oraz zespół do gromadzenia roślin wodnych.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że głowica podająca (12) ma otwór wlotowy usytuowany poziomo.
PL92299183A 1991-09-13 1992-09-11 S posób zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego i urzadzenie do zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego PL PL169401B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/759,488 US5197263A (en) 1991-09-13 1991-09-13 Method and apparatus for harvesting aquatic plants
PCT/US1992/007698 WO1993005638A1 (en) 1991-09-13 1992-09-11 Aquatic plant harvesting system

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL299183A1 PL299183A1 (en) 1993-12-27
PL169401B1 true PL169401B1 (pl) 1996-07-31

Family

ID=25055835

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92299183A PL169401B1 (pl) 1991-09-13 1992-09-11 S posób zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego i urzadzenie do zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego PL

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5197263A (pl)
EP (1) EP0562072A4 (pl)
AU (1) AU2583692A (pl)
PL (1) PL169401B1 (pl)
SK (1) SK58493A3 (pl)
WO (1) WO1993005638A1 (pl)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5573669A (en) * 1992-06-02 1996-11-12 Jensen; Kyle R. Method and system for water purification by culturing and harvesting attached algal communities
US5527456A (en) * 1992-06-02 1996-06-18 Jensen; Kyle R. Apparatus for water purification by culturing and harvesting attached algal communities
US5591341A (en) * 1992-06-02 1997-01-07 Jensen; Kyle R. Method and system for water bioremediation utilizing a conical attached algal culture system
US6953529B2 (en) * 2003-05-05 2005-10-11 Weir Robert K Apparatus and method of particulate removal from liquids
US7022223B2 (en) 2003-05-13 2006-04-04 Tesomas Holdings Llc Methods and systems for removing floating solid waste from the surface of a watercourse
US7465392B1 (en) * 2007-08-02 2008-12-16 Eiko Electric Products Corp. Weeder for pond
WO2009151718A2 (en) * 2008-03-25 2009-12-17 Ronald De Strulle Environmentally-neutral processing with condensed phase cryogenic fluids
NL2007648C2 (en) * 2011-10-25 2013-05-01 Cremers Henri Carel Johan Canter Method and system for cultivating aquatic plants.
WO2013071447A1 (en) * 2011-11-17 2013-05-23 Biley Jonathan Method and apparatus for removing seaweed from a beach
CN104540378B (zh) 2012-06-18 2017-05-17 绿玛瑙有限公司 用于从生长在水产养殖条件下的起始物料连续生产产品物质的紧凑型装置
WO2014159439A1 (en) * 2013-03-13 2014-10-02 Oney Stephen K Systems and methods for cultivating and harvesting blue water bioalgae and aquaculture
US10441919B2 (en) 2013-03-13 2019-10-15 Stephen K. Oney Deep ocean desalination system and methods of using same to produce potable water
US10039244B2 (en) 2014-03-04 2018-08-07 Greenonyx Ltd Systems and methods for cultivating and distributing aquatic organisms
CA2999113A1 (en) 2015-09-18 2017-03-23 Carbon Sink, Inc. Devices, systems and methods for enhanced biomass growth in greenhouses
US10051788B2 (en) * 2016-07-06 2018-08-21 Mark Jirik Duckweed removal and collection device
ES1187084Y (es) * 2017-06-19 2017-09-28 Villalba Hernandez Manuel Embarcacion de limpieza de residuos en aguas poco profundas
EP3761777A4 (en) 2018-03-07 2021-12-15 Hinoman Ltd AQUATIC PLANT HARVESTING SYSTEM AND PROCESS
FI130238B (en) * 2018-11-15 2023-05-04 Clewat Oy Device for collecting waste from water
FI129725B (en) * 2019-02-08 2022-07-29 Clewat Oy Separation arrangement for a device for collecting waste from water and device
CN111035983A (zh) * 2020-01-06 2020-04-21 同济大学 一种用于生物硅藻土混合液中杂质去除的过滤装置

Family Cites Families (50)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE277905C (pl) *
US2065733A (en) * 1934-01-13 1936-12-29 Pearson Arthur Moss rake for canals
US2283472A (en) * 1939-10-25 1942-05-19 Blaine M Tuxhorn Apparatus for establishing fish habitats
US2330508A (en) * 1940-03-05 1943-09-28 Eli S Mccoll System for removing oil films from bodies of water
US3155609A (en) * 1960-05-09 1964-11-03 Pampel Leonard Fredrick Stabilization of a closed or open water system through the selective utilization of light
AT241896B (de) * 1964-01-22 1965-08-10 Heinrich Sterlich Hydroponisches Kulturverfahren für die Heranzucht von schwimmenden Pflanzen bzw. Samen und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
US3363769A (en) * 1964-11-19 1968-01-16 Wilmot Eng Co Slurry dewatering apparatus
US3385786A (en) * 1966-10-28 1968-05-28 Interior Usa System for biological treatment of sewage
US3456385A (en) * 1966-11-18 1969-07-22 Charles F Plath Plant cutting supports
US3451555A (en) * 1967-04-12 1969-06-24 Bauer Bros Co Dewatering device
US3546858A (en) * 1969-02-10 1970-12-15 Merle P Chaplin Harvesting marine growths
FR2080107A5 (en) * 1970-02-24 1971-11-12 Delaye Roger Separation of hydrocarbons from water - eg for removal of oil slicks
US3613891A (en) * 1970-03-24 1971-10-19 Anti Pollution Inc Oil removal apparatus
US3708070A (en) * 1970-10-02 1973-01-02 Cities Service Oil Co Oil skimmer
US3653192A (en) * 1970-12-14 1972-04-04 Bryant Charles B Method and apparatus for harvesting aquatic vegetation
US3839198A (en) * 1971-01-25 1974-10-01 G Shelef Process for sewage treatment and wastewater reclamation
US3760946A (en) * 1971-03-31 1973-09-25 Cherne Ind Inc Combination sewage treatment and cooling system
US4151081A (en) * 1971-06-04 1979-04-24 Seaclean Sa Process and plant for hydromechanical recovery of a fluid spread in a thin layer on the surface of another liquid
US3911514A (en) * 1971-06-05 1975-10-14 Sumitomo Bakelite Co Raft materials for aquatic cultivation
GB1373035A (en) * 1972-02-22 1974-11-06 Hemberg E F C Method of and means for breaking or dissipating the force of waves
FR2239120A5 (en) * 1973-07-27 1975-02-21 Reconquete Milieux Naturels Fixtures for marine plant cuttings - are concrete rings with handling loops and upper slots
US3852378A (en) * 1973-10-03 1974-12-03 R Guida Water-purifying attachment for boats
US3959923A (en) * 1974-12-04 1976-06-01 Erno Raumfahrttechnik Gmbh Equipment for growing algae
US3927491A (en) * 1974-12-30 1975-12-23 Robert S Farnsworth Process and apparatus for growing plants
US3966613A (en) * 1975-01-22 1976-06-29 Kirk William P Apparatus for spilling retrieval
AU515833B2 (en) * 1976-08-13 1981-05-07 The British Petroleum Company Limited Growing photosynthetic material in suspension inan aqueous medium
HU174397B (hu) * 1977-08-04 1979-12-28 Varosepitesi Tudomanyos Sposob raffinirovki vod popadajuhhikh v priemnuju vodu i soderzhahhikh materialov prichinjajuhhikh ee eutrofizaciju, i apparat dlja sposoba
US4209943A (en) * 1977-09-02 1980-07-01 Hunt James P Process and apparatus for commercial farming of marine and freshwater hydrophytes
US4169050A (en) * 1977-11-03 1979-09-25 Solar Aquasystems, Inc. Buoyant contact surfaces in waste treatment pond
US4133141A (en) * 1977-12-16 1979-01-09 Lee Choong W Apparatus and method for growing plants
US4320594A (en) * 1978-12-28 1982-03-23 Battelle Memorial Institute Mass algal culture system
US4248033A (en) * 1979-03-07 1981-02-03 Bryant Charles B Thru-flow aquatic harvester
US4240243A (en) * 1979-03-07 1980-12-23 Deal Troy M Intake balancing and satellite collector system
US4265757A (en) * 1979-03-09 1981-05-05 Alexander Ivanoff Device for removing oil slicks
US4324067A (en) * 1980-02-04 1982-04-13 The University Of Arizona Foundation Algal cell harvesting
SU906455A1 (ru) * 1980-02-27 1982-02-23 Украинский Ордена "Знак Почета" Научно-Исследовательский Институт Лесного Хозяйства И Агролесомелиорации Им.Г.Н.Высоцкого Устройство дл бессубстратного выращивани водных и полуводных растений
GB2075323B (en) * 1980-03-25 1983-08-10 Greenterior Co Ltd Soil-less plant growing device
US4333263A (en) * 1980-10-07 1982-06-08 The Smithsonian Institution Algal turf scrubber
JPS607956B2 (ja) * 1981-10-21 1985-02-28 東亜建設工業株式会社 水生植物を利用した水質浄化方法
US4487588A (en) * 1982-08-10 1984-12-11 Mangrove Systems, Inc. Submersible raft for the cultivation of plant life
US4795567A (en) * 1983-06-01 1989-01-03 Tricil Environmental Response, Inc. Oil spill separating and recovery system
US4536988A (en) * 1984-01-31 1985-08-27 The Lemna Corporation Aquatic biomass containment barrier and method of assembling same
WO1986004482A1 (en) * 1985-01-31 1986-08-14 John Robert Bell Suction harvester for aquatic plants and animals
AT383502B (de) * 1985-09-25 1987-07-10 Voest Alpine Ag Einrichtung zum kontinuierlichen trennen von fluessigen phasen unterschiedlicher dichte
SU1428263A1 (ru) * 1986-02-21 1988-10-07 А. Г. Молчанов Устройство дл добычи морских водорослей
US4806251A (en) * 1986-09-16 1989-02-21 Aeration Industries, Inc. Oscillating propeller type aerator apparatus and method
US4872985A (en) * 1986-11-10 1989-10-10 Ray Dinges Method for application of wastewater to plants for improved wastewater treatment
US4747958A (en) * 1987-07-20 1988-05-31 Eberhardt Thomas E Method and apparatus for treating bodies of water
US4738563A (en) * 1987-07-22 1988-04-19 Clark Stephen E Buoyant marine fence
US5011604A (en) * 1990-02-07 1991-04-30 Wilde Edward W Use of microalgae to remove pollutants from power plant discharges

Also Published As

Publication number Publication date
PL299183A1 (en) 1993-12-27
SK58493A3 (en) 1993-09-09
EP0562072A1 (en) 1993-09-29
WO1993005638A1 (en) 1993-04-01
AU2583692A (en) 1993-04-27
EP0562072A4 (en) 1993-11-10
US5197263A (en) 1993-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL169401B1 (pl) S posób zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego i urzadzenie do zbierania roslin wodnych ze zbiornika wodnego PL
CN1970160B (zh) 筛选装置
US5593600A (en) Method of desanding, desalting and concentrating organic wastes
US5457908A (en) Brine shrimp egg harvesting device
CN107649372A (zh) 一种农作物种子加工装置
JP3470933B2 (ja) サラダ用葉菜類の葉片から小異物を除去する方法及び装置
CN108355825A (zh) 一种油茶果预处理浮选机及方法
CN107922879A (zh) 具有溶剂排泄区的提取器
CN211436892U (zh) 一种植物培育用种子挑拣装置
CN108787156B (zh) 一种两步法筛选的农作物种子筛选设备
CN208131239U (zh) 一种油茶果预处理浮选机
US4082655A (en) Pecan-worm separator process and apparatus
CN108745889B (zh) 一种农用种子筛选装置及方法
US5235797A (en) Method of harvesting aquatic plants
JP2014012263A (ja) 加圧浮上式スカム分離処理装置
EP0117589A1 (en) Apparatus for washing vegetables
PL177686B1 (pl) Sposób i urządzenie do oddzielania płodów rolnych od zanieczyszczeń o większym ciężarze właściwym
CN210292712U (zh) 一种漂浮物网带烘干机
US7214323B2 (en) Method for treating body waste material, and apparatus therefor
CN208995157U (zh) 一种养殖废水固液分离机
EP3581276A1 (en) Hydraulic density sensor
CN212018164U (zh) 一种侧柏种子筛选装置
CN108480196A (zh) 一种种子筛选设备
CN215940264U (zh) 一种育种种子筛分装置
CN220675070U (zh) 一种漂浮物料清洗池