PL169180B1 - Sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego - Google Patents

Sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego

Info

Publication number
PL169180B1
PL169180B1 PL29798793A PL29798793A PL169180B1 PL 169180 B1 PL169180 B1 PL 169180B1 PL 29798793 A PL29798793 A PL 29798793A PL 29798793 A PL29798793 A PL 29798793A PL 169180 B1 PL169180 B1 PL 169180B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pine
weight
amount
balm
preparation
Prior art date
Application number
PL29798793A
Other languages
English (en)
Inventor
Tadeusz Pychynski
Bohdan Pychynski
Original Assignee
Bohdan Pychynski
Tadeusz Pychynski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bohdan Pychynski, Tadeusz Pychynski filed Critical Bohdan Pychynski
Priority to PL29798793A priority Critical patent/PL169180B1/pl
Publication of PL169180B1 publication Critical patent/PL169180B1/pl

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego, z balsamu sosnowego, znamienny tym, że do balsamu sosnowegowprowadza się sacharozę, w ilości co najmniej 1 częściwagowej na 1 częśćwagowąbalsamu sosnowego, po czym otrzymaną substancję uciera się co całkowitego stwardnienia oraz poddaje leżakowaniu w czasie 10 - 12 dni, a następnie zalewa wodą w ilości co najmniej 2 części wagowych oraz dodaje drożdży piekarniczych lub piwnych w ilości 0,1 części wagowych w stosunku do balsamu sosnowego, po czym poddaje się substancję fermentacji w temperaturze 15 - 25OC w czasie 24 - 48 godzin, do zakończenia procesu fermentacji.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego, z balsamu sosnowego, stosowanego w profilaktyce i leczeniu zwierząt.
Balsam sosnowy , zwań y powszechni e żywic ą sosnową , otrzymywany z drzew sosnowych , w wynik u ich nacinania, jest znanym surowcem do wytwarzania olejku terpentynowego o właściwościach leczniczych, a także do celów przemysłowych. Olejek ten stosuje się zewnętrznie, jako środek przeciwbólowy w schorzeniach gośćcowych i nerwobólach. Wewnętrznie natomiast stosowane są izolowane z tego olejku kwasy organiczne, występujące pod nazwą pinenów, które nie drażniąc błony śluzowej przewodu pokarmowego , działają moczopędnie i pzzeciwbakeerynnie.
Technologia obróbki balsamu sosnowego jest opisana w podręczniku A. Ożarowskiego i W. Jaroniewskiego, pt. Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa, 1987 r. , s . 554 . ecchnologia aa oolega yyłącznie na Zctrylayji lub rektyfikacji balsamu sosnowego, przy czym każdorazowo otrzymuje się w kotle po zakończeniu procesu, zestaloną masę kalafonii, która nie jest uwzględniana przez autorów podręcznika jako preparat leczniczy. Znane jest natomiast wykorzystywanie kalafonii w przemyśle. Nadto frakcje otrzymywane w wyniku destylacji czy rektyfikacji balsamu sosnowego, nie tworzą roztworów wodnych, zaś kalafonia jest całkowicie nierozpuszczalna w wodzie. W literaturze krajowej i zagranicznej nie znaleziono również żadnej informacji na temat rozpuszczalności kalafonii w wodzie.
Sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego, według wynalazku, polega na tym, że do balsamu sosnowego wprowadza się sacharozę, w ilości co najmniej 1 części wagowej na 1 część balsamu sosnowego, a otrzymaną substancję uciera się do całkowitego stwardnienia, po czym poddaje się leżakowaniu w czasie 10—12 dni, a następnie zalewa wodą w ilości co najmniej 2 części wagowych wody w stosunku do balsamu sosnowego oraz dodaje się drożdże piekarnicze lub piwne w ilości 0,1 części wagowych, po czym poddaje fermentacji w temperaturze 15 - 25°C, w czasie 24 - 48 godzin, czyli do chwili ustania procesu fermentacji. Po zakończeniu fermentacji otrzymuje się preparat balsamiczny w postaci roztworu macierzystego o odczynie chemicznym pH = 3 - 5. Roztwór macierzysty enzcizńcznhy wodą, daje preparaty biologiczne, stosowane z dobrym skutkiem w praktyce weterynaryjnej.
W sposobie według wynalazku następuje transformacja balsamu sosnowego na preparat biologiczny, rozpuszczalny w wodzie, dzięki dynamicznej aktywności dwutlenku węgla wydzielanego z sacharozy podczas fermentacji drożdżowej balsamu. W toku przebiegu biotechnologicznych przemian, balsamiczna substancja rozpada się w całości na cząstki kwasów organicznych, nie pozostawiając żadnych produktów ubocznych ani odpadowych. Dzięki temu w preparacie według wynalazku znajdują się dwutzrpenowe kwasy żywiczne zawarte w kalafonii, które podobnie jak
169 180 pozostałe kwasy organiczne balsamu sosnowego rozpuszczają się podczas fermentacji w wodzie, stając się przydatne w profilaktyce i leczeniu chorób.
Kwasy organiczne, zawarte w preparacie otrzymanym sposobem według wynalazku spełniają funkcję naturalnych immunostymulatorów roślinnego pochodzenia w stosunku do organizmów zwierzęcych. Preparat ten ma podobne działanie, jak preparaty roślinne stosowane w przypadkach, kiedy organizm żywy należy chronić przed ujemnymi skutkami podawania chemioterapeutyków, jak antybiotyki. Preparat może być również stosowany w przypadku proekologicznej hodowli zwierząt.
Preparat balsamiczny wytworzony sposobem według wynalazku jest prosty i łatwy w produkcji oraz w stosowaniu w profilaktyce i leczeniu zwierząt, jest tani oraz zapewnia utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej przez stymulację naturalnej odporności organizmu.
Sposób według wynalazku ilustruje bliżej poniższy przykład.
Przykład. Do balsamu sosnowego, uzyskanego drogą żywicowania drzew sosnowych, wprowadzono sacharozę w ilości 2 części wagowych na 1 część wagową balsamu oraz ucierano do całkowitego stwardnięcia substancji, po czym poddano leżakowaniu w czasie 10 dni. W czasie leżakowania, substancja balsamiczna posiadała początkowo żółtą barwę, zaś w miarę upływu czasu, przybierała barwę ciemno-żółtą oraz twardniała coraz bardziej. Po zakończeniu leżakowania, zalano masę 3 litrami wody, dodano 0,2 kg drożdży piwnych i poddano fermentacji w temperaturze pokojowej, w czasie 40 godzin. Zaobserwowano, iż fermentacja przebiegała w dwóch fazach. W pierwszej fazie pojawiały się na powierzchni substancji reakcyjnej obłe wypukłości, które szybko rosły i przekształcały się w wypukłości strzeliste. W drugiej fazie fermentacji strzeliste wypukłości pękały, a na ich czubkach pojawiły się białe zakwity namnażających się komórek drożdżowych, co zaobserwowano w badaniu mikroskopowym. W końcowej fazie fermentacji, wytworzył się macierzysty roztwór preparatu balsamicznego o właściwościach biologicznych i pH = :j.
Otrzymany roztwór macierzysty preparatu rozcieńczano wodą do różnych wartości pH i przeprowadzono szereg doświadczeń w zakresie profilaktyki i leczenia, które opisano poniżej.
W toku badań bakteriologicznych ustalono, że przy użyciu roztworu preparatu balsamicznego o pH = 5 zginęły wszystkie gatunki drobnoustrojów w hodowlach wodnych, natomiast przy użyciu roztworu o pH = 6, drobnoustroje wegetowały. Posiane na pożywki stałe przy pH = 5 nie rosły, a przy pH = 6 rosły bez hemolizy krwinek czerwonych na podłożu agaru z krwią, co może świadczyć o zaniku właściwości chorobotwórczych. Kolonie grzybów ginęły przy fermentacji drożdżowej i nie rosły więcej na przefermentowanym preparanie.
Drób grzebiący i pływający, cierpiący na zaburzenia zdrowotne przewodu pokarmowego, szczególnie przy stanach zapalnych na tle bakteryjnym, jak pałeczka salmonelli po podaniu preparatu balsamicznego o pH = 6, powracał szybko do zdrowia. Na sekcji kontrolnej stwierdzono zanik objawów zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Preparat balsamiczny zastosowano także na trudno gojące się rany u psów. Okłady z preparatu balsamicznego usuwały bolesność, obrzęk i przekrwienie ran, przyspieszając ich gojenie. Pozytywne wyniki uzyskano przy leczeniu zapalenia ucha u psów, nawet w przypadku, kiedy nie skutkowały już antybiotyki, a także przy odrobaczeniu psów.
Zadawano również próbnie preparat balsamiczny karpiom hodowlanym w obsadach małych stawów hodowlanych, w karmie na podłożu agaru popoŻywkowego, profilaktycznie i przy zgorzeli skrzeli.
W obu tych przypadkach wyniki były bardzo zadawalające, gdyż ryby, które otrzymały preparat profilaktycznie nie chorowały, zaś ryby chore wyzdrowiały.
169 180
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego, z balsamu sosnowego, znamienny tym, że do balsamu sosnowego wprowadza się sacharozę, w ilości co najmniej 1 części wagowej na 1 część wagowę balsamu sosnowego, po czym otrzymaną substancję uciera się do całkowitego stwardnienia oraz poddaje leżakowaniu w czasie 10 - 12 dni, a następnie zalewa wodą w ilości co najmniej 2 części wagowych oraz dodaje drożdży piekarniczych lub piwnych w ilości 0,1 części wagowych w stosunku do balsamu sosnowego, po czym poddaje się substancję fermentacji w temperaturze 15 - 25°C w czasie 24 - 48 godzin, do zakończenia procesu fermentacji.
PL29798793A 1993-03-08 1993-03-08 Sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego PL169180B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29798793A PL169180B1 (pl) 1993-03-08 1993-03-08 Sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29798793A PL169180B1 (pl) 1993-03-08 1993-03-08 Sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL169180B1 true PL169180B1 (pl) 1996-06-28

Family

ID=20059695

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29798793A PL169180B1 (pl) 1993-03-08 1993-03-08 Sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL169180B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5117193B2 (ja) アルスロスピラをベースとする組成物及びその利用
JP3507347B2 (ja) 腐植土抽出物質含有水性液
CN117815181B (zh) 一种牛羊腐蹄病蹄部喷涂剂及其制备方法与应用
DE3781652T2 (de) Zubereitung, geeignet fuer die behandlung von darmstoerungen.
WO2020234884A1 (en) Modified black soldier fly larvae oil with modified lauric acid for treatment against biofilm formation and microorganism growth
KR20020008824A (ko) 난용성 iia족 복합체의 산성 용액
JP3768694B2 (ja) Bacillussp代謝物含有材の製造方法
DE3887686T2 (de) Bakterielle zubereitung für die prophylaxe und behandlung von entzuendungen und allergischen beschwerden.
CN101708187B (zh) 一种用于防治水产动物水霉病的干粉制剂及其制备方法
EP0065246B1 (de) Verfahren zur Gewinnung anaboler, atmungsfördernder, niedermolekularer Wirkstoffe für prophylaktische, therapeutische, zell- und gewebekulturtechnische Zwecke
PL169180B1 (pl) Sposób wytwarzania preparatu balsamicznego, biologicznie czynnego
KR100454228B1 (ko) 양식어류용 사료첨가제
RU2310344C2 (ru) Способ изготовления экстракта для биологически активной добавки
JPH01500268A (ja) 人間及び動物の全身性組織を治療するための栄養強壮‐及び薬剤
KR102567938B1 (ko) 반려견 영양간식의 유산균 동결건조 방법
WO2020069407A1 (en) Volatile organic compound formulations having antimicrobial activity
DE4317006C2 (de) Verfahren zur Anwendung von Mikroalgen in Viehfutter
RU2769508C2 (ru) Способ получения комбинированного препарата из плаценты животных и фитосырья
DE456284C (de) Verfahren zur Herstellung leicht verdaulicher Futter- und Nahrungsmittel von angenehmem Geruch und Geschmack aus minderwertigeren Stoffen
RU2198671C2 (ru) Способ получения препарата на основе экстракта плаценты коров
RU2086244C1 (ru) Способ приготовления препарата для животных из растительного или животного сырья
Hogan The calcium requirement of brood sows
RU2105560C1 (ru) Способ получения экстракта из плаценты коров
Abu‐Samra et al. An abnormal outbreak of ringworm among Sudanese calves
DE1470190A1 (de) Verfahren zur Herstellung eines Therapeuticums