PL169063B1 - Wóz z samoczynnym urzadzeniem podajacym PL - Google Patents

Wóz z samoczynnym urzadzeniem podajacym PL

Info

Publication number
PL169063B1
PL169063B1 PL29533592A PL29533592A PL169063B1 PL 169063 B1 PL169063 B1 PL 169063B1 PL 29533592 A PL29533592 A PL 29533592A PL 29533592 A PL29533592 A PL 29533592A PL 169063 B1 PL169063 B1 PL 169063B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
control device
drive unit
transport
drive
determining
Prior art date
Application number
PL29533592A
Other languages
English (en)
Other versions
PL295335A1 (en
Inventor
Josef Frauscher
Wolfgang Schremmer
Original Assignee
Poettinger Alois Landmasch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Poettinger Alois Landmasch filed Critical Poettinger Alois Landmasch
Publication of PL295335A1 publication Critical patent/PL295335A1/xx
Publication of PL169063B1 publication Critical patent/PL169063B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D90/00Vehicles for carrying harvested crops with means for selfloading or unloading
    • A01D90/14Adaptations of gearing for driving, loading or unloading means

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Control Of Conveyors (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)

Abstract

1. Wóz z samoczynnym urzadzeniem podajacym do transportowania surowca zdzblowego i lisciastego, w którym urzadzenie przyjmujace i zebrany surowiec zniwny z gruntu jest wyposazone w urzadzenie trans- portowe, które jest napedzane od koncówki walu prze- gubowego przez zespól napedowy, który podaje zaladowany material przez kanal transportowy do prze- strzeni ladowania, która jest utworzona ze sciany prze- dniej, dwóch scian bocznych, otwierajacej sie sciany tylnej i napedzanego dna zgrzeblowego lub rolkowego, znam ienny tym , ze w zespole napedowym (10) pomie- dzy koncówka (11) walu przegubowego a urzadzeniem transportowym (2) jest umieszczony przetwornik sily (12), do okreslania obciazenia ciegla napedowego (29), polaczony przez elektryczne urzadzenie przenoszace (18) z przyrzadem sterujacym (19), wspólpracujacym z urzadzeniem wlaczajacym (13) dla napedu (14) dna zgrzeblowego (5), a przestrzeni ladowania (4), korzystnie jej sciana przednia (6) i jej przedluzenie (21), jest wypo- sazone w co najmniej jeden czujnik nacisku (20) dla okreslenia sily nacisku w przestrzen ladowania (4), a przyrzad sterujacy (19) wspólpracuje z urzadzeniem sterujacym (15) dla srodka nastawczego (16) urucha- miajacego mechanizm tnacy (17) z nozami (27). PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wóz z samoczynnym urządzeniem podającym.
W znanych wozach z samoczynnym urządzeniem podającym, urządzenie przyjmujące przyjmuje leżący na gruncie źdźbłowy i liściasty surowiec i przenosi go do urządzenia transportowego, które transportuje surowiec żniwny przez kanał transportowy, zasadniczo skierowany do góry, do przestrzeni ładunkowej, w której jest on przesuwany wysokościowo do ściany przedniej, aż on tworzy opadający do tyłu płaski stos.
W przestrzeni ładunkowej znajduje się ruchome dno zgrzebłowe, które ten stos surowca żniwnego przesuwa do tyłu przestrzeni ładunkowej, przez co ono może być uzupełniane nowym surowcem żniwnym. Przestrzeń ładowania przy załadowaniu paszą objętościową, po zakończeniu procesu ładowaniajest, w części przedniej, aż do liny napinającej na stronie górnej przestrzeni ładowania, wypełniana sprasowanym materiałem, podczas gdy przed ścianą tylną przestrzeni ładowania pozostaje znaczna przestrzeń wolna, która nie jest dalej wypełniana, przez co prasowanie w tylnej przestrzeni ładowania pozostaje nieznaczne i ogólnie jest niewystarczające. Przy załadowaniu paszy zielonej, lub paszy częściowo zwiędniętej, z powodu zazwyczaj występującego przeciążenia urządzenia transportowego i paska napędowego, napełnienie przestrzeni ładunkowej musi pozostać ograniczone do nieznacznej wysokości napełnienia. Jest to dokonywane przez wcześniejsze uruchomienie dna zgrzebłowego przez co utworzony stos materiału uwalnia kanał transportowy. Załadowanie zachodzi wtedy nierównomiernie, ponieważ często zdarza się, że dno zgrzebłowe jest uruchomione, przez co stos materiału jest za wcześnie transportowany dalej, co powoduje, że przed ścianą tylną przestrzeni ładowania pozostaje wolna przestrzeń, względnie stos materiału jest za silnie sprasowywany, co prowadzi do trudności, związanych zwłaszcza z otwarciem przestrzeni ładunkowej, lub też materiał jest przez silne
169 063 sprasowanie uszkadzany i zgniatany. Dalszą niedogodnością jest przymusowy postój przy ładowaniu, ponieważ przy przyjęciu za dużych ilości materiału następuje przeciążenie cięgna napędowego, co powoduje włączenie sprzęgła poślizgowego, działającego jako przeciążenie. Przez to staje się konieczne powstarzymanie i usunięcie przyczyny przeciążenie, przez co proces ładowania przebiega zasadniczo wolniej, od odpowiadającej wydajności wozu z samoczynnym urządzeniem podającym.
Zadaniem wynalazku jest usunięcie tych niedogodności i opracowanie wozu z samoczynnym urządzeniem podającym, w którym można by kontrolować nie tylko obciążenie cięgna napędowego, ale także stopień uzupełnienia przestrzeni ładunkowej, i przy przekroczeniu ustalonego wcześniej obciążenia o 80 do 90% maksymalnego dopuszczalnego momentu obrotowego byłoby wyłączane dno, przy powstrzymaniu, lub przy wzroście obciążenia do jeszcze większej wartości mechanizm tnący byłby odchylany.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że w zespole napędowym pomiędzy końcówką wału przegubowego a urządzeniem transportowym jest umieszczony przetwornik siły, do określania obciążenia cięgna napędowego, połączony przez elektryczne urządzenie przenoszące z przyrządem sterującym, współpracującym z urządzeniem włączającym dla napędu dna zgrzebłowego, a przestrzeń ładowania, korzystnie jej ściana przednia i jej przedłużenie, jest wyposażone w co najmniej jeden czujnik nacisku dla określenia siły nacisku w przestrzeni ładowania, a przyrząd sterujący współpracuje z urządzeniem sterującym dla środka nastawczego uruchamiającego mechanizm tnący z nożami.
Przyrząd sterujący jest połączony dodatkowo z nadajnikiem sygnałów dla określenia siły nacisku na ładunek, umieszczonym na tylnej ścianie wozu.
W korzystnym rozwiązaniu przyrząd sterujący jest połączony z jednostką napędową urządzenia transportowego.
Korzystnie przyrząd sterujący jest zaopatrzony w nastawny opóźniacz czasowy, za pośrednictwem którego przyrząd sterujący jest połączony z jednostką napędową urządzenia transportowego.
Dzięki zastosowaniu centralnego przyrządu sterującego, w którym poprzez elektryczne urządzenie przenoszące zbiegają się sygnały z czujników nacisku, jest możliwe podejmowanie w przyrządzie sterującym logicznych decyzji dla sterowania dnem zgrzebłowym, mechanizmem tnącym i urządzeniem transportowym. Możliwość rozpoznania przyczyn podwyższenia obciążenia zespołu napędowego umożliwia dobranie bez opóźnień w przyrządzie sterującym ważnych środków zaradczych.
Z drugiej strony jest możliwe natychmiastowe odłączenie zespołu napędowego, lub co najmniej urządzenia transportowego, gdy przestrzeń ładowania jest całkowicie zapełniona, lub zaczopowanie tej przestrzeni nie może być usunięte przez przesunięcie dna zgrzebłowego, lub odchylenie mechanizmu tnącego. Szybkość za pomocą której przyrząd sterujący może reagować na sygnały i jego zdolność do krótkotrwałego dobierania ważnych środków zaradczych podwyższa zabezpieczenie przed uszkodzeniem maszyny i prowadzi do stworzenia możliwości uzyskania bardzo dużej gęstości ładowania i to z wysoką prędkością ładowania, a więc w przybliżeniu z wydajnością urządzenia do ładowania.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia w przekroju pionowym wóz z samoczynnym urządzeniem podającym, wraz z urządzeniem sterującym.
W wozie z samoczynnym urządzeniem podającym surowiec źdźbłowy i liściasty leżący na gruncie jest przyjmowany przez urządzenie przyjmujące 1 i przenoszony w kanale transportowym 3 do urządzenia transportowego 2, które jest utworzone przez kanał transportowy 3 skierowany do góry i umieszczony wzdłuż ściany przedniej 6 przestrzeni ładunkowej 4, która jest utworzona przez dwie ściany boczne 7, dno 9, ukształtowane jako dno zgrzebłowe 5 i z otwierającej się ściany tylnej 8. Na stronie górnej przestrzeni ładunkowej 4 w wozach z samoczynnym urządzeniem podającym, które są przeznaczone także dla pasz objętościowych i słomy, są umieszczone liny przykrywające, które od sięgają ściany przedniej 6, aż do ściany tylnej 8 i służą do ich powstrzymywania. Urządzenie transportowe 2 i dno zgrzebłowe 5 jest wyposażone w przekładnię wejściową 24, która jest usytuowana pod ramą 26 w obudowie 25 i
169 063 wyposażona w końcówkę 11 dla przyłączenia wału przegubowego od pojazdu ciągnącego i jest napędzana przez zespół napędowy 10. Zespół napędowy 10 jest wyposażony w przetwornik siły 12 współpracujący z urządzeniem napinającym 30 dla giętkiego środka napędowego 29. Przetwornik siły 12 jest połączony przez elektryczne urządzenie przenoszące 18 z przyrządem sterującym 19 i przy przekroczeniu ustalonego wstępnie przeciążenia zespołu napędowego 10 przekazuje do niego sygnał sterujący.
Na ścianie przedniej 6 oraz na jej przedłużeniu 21 jest zamocowanych szereg czujników nacisku 20, które przekazują sygnał do przyrządu sterującego 19, gdy nacisk w miejscu pomiaru przekarcza ustaloną wcześniej wartość, co powoduje włączenie napędu 14 dna zgrzebłowego 5.
Przyrząd sterujący 19 włącza wtedy natychmiast przez urządzenie sterujące 15 środek nastawczy 16 dla wychylenia mechanizmu tnącego 17, dzięki czemu noże 27 są odchylane o część 28 głębokości kanału transportowego 3, gdy przetwornik siły 12 w zespole napędowym 10 z powodu przekroczenia ustalonego wcześniej obciążenia przekaże sygnał, a mechanizm tnący 17 odchyla się z powrotem do kanału transportowego 3, gdy to obciążenie zostanie obniżone poniżej ustalonej wcześniej wartości.
Jeżeli obniżenie obciążenia zespołu napędowego 10 poprzez odchylenie mechanizmu tnącego 17 nie nastąpiło, to po krótkim czasie opóźnienia, nastawianym przez nastawny opóźniacz czasowy, przyrząd sterujący 19 poprzez urządzenie włączające 13, włącza napęd 14 dna zgrzebłowego 5, aż obciążenie zespołu napędowego 10 obniży się, a gdy przetwornik siły 12 nie przekazuje żadnego sygnału, to przyrząd sterujący 19 zatrzymuje jednostkę napędową 22 urządzenia transportowego 2, aby uniknąć uszkodzenia lub zakłóceń w pracy. W jednakowy sposób przyrząd sterujący 19 zatrzymuje jednostkę napędową 22, gdy dodatkowo do czujnika nacisku 20 z powodu przekroczenia ustalonego wstępnie nacisku, jest podawany sygnał z nadajnika sygnałów 23 na ścianie tylnej 8, gdy przestrzeń ładunkowa 4 jest załadowana całkowicie.
21
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wóz z samoczynnym urządzeniem podającym do transportowania surowca źdźbłowego i liściastego, w którym urządzenie przyjmujące i zebrany surowiec żniwny z gruntu jest wyposażone w urządzenie transportowe, które jest napędzane od końcówki wału przegubowego przez zespół napędowy, który podaje załadowany materiał przez kanał transportowy do przestrzeni ładowania, która jest utworzona ze ściany przedniej, dwóch ścian bocznych, otwierającej się ściany tylnej i napędzanego dna zgrzebłowego lub rolkowego, znamienny tym, że w zespole napędowym (10) pomiędzy końcówką (11) wału przegubowego a urządzeniem transportowym (2) jest umieszczony przetwornik siły (12), do określania obciążenia cięgła napędowego (29), połączony przez elektryczne urządzenie przenoszące (18) z przyrządem sterującym (19), współpracującym z urządzeniem włączającym (13) dla napędu (14) dna zgrzebłowego (5), a przestrzeni ładowania (4), korzystnie jej ściana przednia (6) i jej przedłużenie (21), jest wyposażone w co najmniej jeden czujnik nacisku (20) dla określenia siły nacisku w przestrzeni ładowania (4), a przyrząd sterujący (19) współpracuje z urządzeniem sterującym (15) dla środka nastawczego (16) uruchamiającego mechanizm tnący (17) z nożami (27).
  2. 2. Wóz według zastrz. 1, znamienny tym, że przyrząd sterujący (19) jest połączony dodatkowo z nadajnikiem sygnałów (23) dla określania siły nacisku na ładunek, umieszczonym na tylnej ścianie (8) wozu.
  3. 3. Wóz według zastrz. 1, znamienny tym, że przyrząd sterujący (19) jest połączony z jednostką napędową (22) urządzenia transportowego (2).
  4. 4. Wóz według zastrz. 1, znamienny tym, że przyrząd sterujący (19) jest zaopatrzony w nastawny opóźniacz czasowy, za pośrednictwem którego przyrząd sterujący (19) jest połączony z jednostką napędową (22) urządzenia transportowego (2).
PL29533592A 1991-07-20 1992-07-17 Wóz z samoczynnym urzadzeniem podajacym PL PL169063B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19914124145 DE4124145C2 (de) 1991-07-20 1991-07-20 Selbstladewagen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL295335A1 PL295335A1 (en) 1993-03-22
PL169063B1 true PL169063B1 (pl) 1996-05-31

Family

ID=6436656

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29533592A PL169063B1 (pl) 1991-07-20 1992-07-17 Wóz z samoczynnym urzadzeniem podajacym PL

Country Status (6)

Country Link
AT (1) AT401992B (pl)
CZ (1) CZ283667B6 (pl)
DE (1) DE4124145C2 (pl)
PL (1) PL169063B1 (pl)
SI (1) SI9200099B (pl)
SK (1) SK282395B6 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29811854U1 (de) * 1998-05-09 1998-10-08 Claas Saulgau Gmbh, 88348 Saulgau Selbstladewagen mit Abschaltautomatik
DE19841598B4 (de) * 1998-09-11 2008-04-10 Welger Maschinenfabrik Gmbh Fördervorrichtung für / an landwirtschaftliche(n) Erntefahrzeuge(n)
DE102006039673B4 (de) * 2006-08-24 2015-01-15 Alois Pöttinger Maschinenfabrik Gmbh Lade- und/oder Häckselwagen
DE102013104121A1 (de) 2013-04-24 2014-10-30 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Landwirtschaftliche Erntemaschine
DE102013107757B4 (de) * 2013-07-19 2015-12-24 Claas Saulgau Gmbh Verfahren zum Betreiben eines landwirtschaftlichen Ladewagens und Steuerungseinrichtung
DE102013108292A1 (de) 2013-08-01 2015-02-05 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Mähdrescher mit einer Häckselvorrichtung
DE102018129598A1 (de) 2018-11-23 2020-05-28 Pöttinger Landtechnik Gmbh Landwirtschaftliche Erntemaschine

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3417881A1 (de) * 1984-05-14 1985-11-14 Rudolf 7933 Schelklingen Fischer Schaltungsanordnung fuer landwirtschaftliche lade- oder aehnliche wagen
DE3816204A1 (de) * 1988-05-11 1989-11-16 Greenland Gmbh & Co Kg Grossballenpresse
DE4011669A1 (de) * 1989-04-28 1990-10-31 Poettinger Alois Landmasch Selbstladewagen
DE9013422U1 (de) * 1990-09-24 1990-11-29 Alois Pöttinger Landmaschinen GmbH, 86899 Landsberg Ladewagen

Also Published As

Publication number Publication date
ATA132392A (de) 1996-06-15
PL295335A1 (en) 1993-03-22
CZ283667B6 (cs) 1998-05-13
SK225792A3 (en) 1994-12-07
DE4124145C2 (de) 2002-07-18
CZ225792A3 (en) 1993-02-17
SI9200099B (en) 2001-12-31
SI9200099A (en) 1993-03-31
AT401992B (de) 1997-01-27
DE4124145A1 (de) 1993-01-21
SK282395B6 (sk) 2002-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10106333B2 (en) Operating granular material conveyors near capacity
US4088272A (en) Bale loader and shredder
CA1165668A (en) Self-loading feed mixer and transport apparatus
US3517842A (en) Method for loading,transporting and unloading bulk materials
PL169063B1 (pl) Wóz z samoczynnym urzadzeniem podajacym PL
US2676721A (en) Vehicle grain unloader
US4059195A (en) Material handling device
US2641097A (en) Harvester equipment and pneumatic method of loading and unloading same
US7374389B2 (en) Device for unloading bulk material from a live-floor vehicle
US3214050A (en) Material wagon
PL169066B1 (pl) Wóz z samoczynnym urzadzeniem podajacym PL
US2791339A (en) Unloading vehicle
US3474926A (en) Material unloader
JP4761452B2 (ja) 被牽引型のロールベーラの遠隔制御装置
US3991544A (en) Crop gathering machine
US3224560A (en) Combine harvesters
WO1998026651A1 (en) Shredding apparatus with tiltable loading mechanism
US3465801A (en) Combined feed mill and feed auger
US2804219A (en) Baled hay loader attachment for vehicles
US3126083A (en) Elevator
US3613344A (en) Self-loading vehicle for agricultural bulk materials
US3490653A (en) Crop and forage vehicle
US3143380A (en) Mobile silo hopper
WO2000052993A1 (en) Fodder mixing device including loading mechanism
NZ244040A (en) Feed out tray with carriage assembly and interfering device for distributing feedstuff from tractor