PL167245B1 - Wycieraczka zwlaszcza przednie] szyby pojazdu samochodowego PL PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Wycieraczka zwlaszcza przednie] szyby pojazdu samochodowego PL PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL167245B1
PL167245B1 PL90286436A PL28643690A PL167245B1 PL 167245 B1 PL167245 B1 PL 167245B1 PL 90286436 A PL90286436 A PL 90286436A PL 28643690 A PL28643690 A PL 28643690A PL 167245 B1 PL167245 B1 PL 167245B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
arm
wiper
angle
spring
extreme position
Prior art date
Application number
PL90286436A
Other languages
English (en)
Other versions
PL286436A1 (en
Inventor
Marcello Scorsiroli
Original Assignee
Cooper Ind Italia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cooper Ind Italia filed Critical Cooper Ind Italia
Publication of PL286436A1 publication Critical patent/PL286436A1/xx
Publication of PL167245B1 publication Critical patent/PL167245B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S1/00Cleaning of vehicles
    • B60S1/02Cleaning windscreens, windows or optical devices
    • B60S1/04Wipers or the like, e.g. scrapers
    • B60S1/32Wipers or the like, e.g. scrapers characterised by constructional features of wiper blade arms or blades
    • B60S1/34Wiper arms; Mountings therefor
    • B60S1/3411Wiper arms; Mountings therefor with means for varying wiper-blade pressure on windshield during operation
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S1/00Cleaning of vehicles
    • B60S1/02Cleaning windscreens, windows or optical devices
    • B60S1/04Wipers or the like, e.g. scrapers
    • B60S1/06Wipers or the like, e.g. scrapers characterised by the drive

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)

Abstract

1. Wycieraczka zwlaszcza przedniej szyby po- jazdu samochodowego zawierajaca co najmniej jed- no ramie z zainstalowanym na nim zespolem wycie- raka i wyposazona w czesc do polaczenia z walkiem napedzanym przy pomocy silnika, który to walek jest umieszczony u podstawy przeznaczonej do wy- cierania powierzchni i w czasie pracy wykonuje przemienny ruch obrotowy, któremu to ruchowi od- powiada katowe pole wycierania zawarte miedzy po- czatkowym skrajnym polozeniem i koncowym skra- jnym polozeniem ramienia, przy czym czesc laczaca jest polaczona przegubowo z ramieniem za posred- nictwem poprzecznego czopa i pomiedzy czescia laczaca a ramieniem umieszczony jest element spre- zysty, który dociska ramie i zespól wycieraka do szyby, znamienny tym, ze os (E) walka (11) tworzy z linia koncowego skrajnego polozenia (C) lub po- sredniego polozenia zblizonego do polozenia kon- cowego wspomnianego katowego pola wycierania (A) kat (F) rózny od 90°, a z linia poczatkowego skrajnego polozenia (B,, B2 ) kat (G) zasadniczo ró- wny 90°, przy zmiennym nacisku wywieranym przez element sprezysty. F IG . 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem obecnego wynalazku jest wycieraczka zwłaszcza przedniej szyby pojazdu samochodowego.
Znane są z niemieckich opisów patentowych nr 2206166, nr 3532848, francuskiego opisu patentowego nr 2239101 i amerykańskiego opisu patentowego nr 3429597 wycieraczki samochodowe zawierające zespół wycieraczka zamontowany na ramieniu i wyposażone w łącznik połączony przegubowo z ramieniem. Pomiędzy to połączenie jest wprowadzony element sprężysty, który dociska ramię i zespół wycieraka do oczyszczonej powierzchni szyby. Wadą tego typu wycieraczek jest to, że nacisk wywierany przez sprężysty element na ramię wycieraczki, a co za tym idzie, na zespół wycieraka, jest stały.
Ten wymóg jest jednak sprzeczny z wymogiem utrzymania optymalnych parametrów funkcjonalnych części zespołu wycieraka. W rzeczywistości, gdy wycieraczka nie pracuje gumowy element oczyszczający zespołu wycieraka ma tendencję do deformowania się i przywierania do oczyszczanej powierzchni, wskutek nacisku wywieranego przez element sprężysty.
Celem obecnego wynalazku jest wyeliminowanie wspomnianej wady i uzyskanie takiej wycieraczki, w której siła wywierana przez element sprężysty jest zmienna w taki sposób, że z jednej strony zapewnia skuteczne wycieranie, a z drugiej strony nie dopuszcza do odkształceń i uszkodzenia zespołu wycieraka w stanie spoczynku.
Wycieraczka zwłaszcza przedniej szyby pojazdu samochodowego według wynalazku charakteryzuje się tym, że oś wałka tworzy z linią końcowego skrajnego położenia lub pośredniego położenia zbliżonego do położenia końcowego wspomnianego kątowego pola wycierania kąt różny od 90°, a z linią początkowego skrajnego położenia kąt zasadniczo równy 90°, przy zmiennym nacisku wywieranym przez element sprężysty.
Korzystnie kąt (F) jest rzędu 75°.
Korzystnie wycieraczka zawiera drugi element sprężysty, który stanowi śrubowa sprężyna, która pracuje równolegle ze sprężyną i posiada większą sztywność niż ta ostatnia.
167 245
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wycieraczkę samochodową, według wynalazku w rzucie perspektywicznym, schematycznie, fig. 2 - część wycieraczki w powiększonej skali w rzucie perspektywicznym, fig. 3 - wycieraczkę w przekroju podłużnym w powiększonej skali, w położeniu pierwszym, fig. 4 - wycieraczkę w przekroju podłużnym w powiększonej skali, w położeniu drugim.
Rozpatrując najpierw fig. 1, litera W oznacza szybę samochodu, na przykład szybę przednią lub tylną, dla której przeznaczona jest wycieraczka 1. W przedstawionym przykładzie wycieraczka 1 jest typu jednoramiennego, to znaczy posiada pojedyncze ramię 2, które wyciera powierzchnię szyby W stosownie do kątowego pola wycierania, A, którego kątowa rozpiętość wynosi około 180°. Należy jednak zwrócić uwagę, że wynalazek znajduje również zastosowanie w przypadku wycieraczek z podwójnym lub potrójnym ramieniem, w przypadku których każde ramię pokrywa mniejsze kątowe pole wycierania, na przykład zbliżone do 90°.
W przypadku pola kątowego pokrytego pojedynczym ramieniem 2, można wyróżnić pierwsze początkowe położenie skrajne BI, które odpowiada położeniu spoczynkowemu ramienia 2, to znaczy gdy wycieraczka 1 nie pracuje, położenie środkowe C oraz drugie skrajne położenie początkowe B2 przeciwległe do położenia początkowego B, i odpowiadające położeniu, w którym następuje zmiana kierunku ruchu kątowego ramienia 2. Położenie środkowe C, które w przypadku wycieraczki 1 posiadającej kilka ramion odpowiada początkowemu skrajnemu położeniu B2 każdego ramienia, będzie od tej chwili nazywane końcowym skrajnym położeniem w odniesieniu do dwóch symetrycznych pół-pól, na które pole wycierania A zostaje idealnie podzielone. Pola te zawarte są między położeniem C i każdym z położeń odpowiednio B, i B2. Oznaczenia Dt i D2 określają dwa pośrednie położenia ramienia 2 w obrębie tych pół-pól.
Ramię 2 zawiera pręt 3, na którego jednym końcu osadzony jest zespół 4 wycieraka wyposażony w wycierak wykonany z materiału ela^^^om^^c^^^^go 5. Drugi koniec pręta 3' tworzy zagięty występ 6 posiadający umieszczony centralnie otwór 7. Występ 6 jest sztywno połączony z pokrywą lub obudową 8. Pokrywa 8 jest zamocowana przegubowo na umieszczonym poprzecznie czopie 9 znajdującym się w części połączeniowej lub wodzikowej 10 osadzonej przy pomocy wpustu na wałku sterującym 11 poruszonym przez zespół silnika 12 typu konwencjonalnego. Zespół silnikowy 12 uruchamia wałek sterujący 11 nadają mu przemielmy ruch obrotowy, tak że ramię 2 wycieraczki 1 porusza się ruchem kątowym tam i z powrotem zataczając łuk po polu wycierania A. Prowadnica 13 sprężyny połączone jest przegubowo z częścią łączącą 10 za pomocą umieszczonego poprzecznie czopa 14, który jest ustawiony równolegle do czopa 9, przesunięty do przodu i do góry, w stosunku do tego ostatniego, jak pokazano na fig.
2. Koniec przegubowego połączenia prowadnicy 13 tworzy podporę 15 a przeciwległy koniec 16 luźno przesuwa się przez otwór 7 zagiętego występu 6 pręta 3.
Na prowadnicy 13 nawinięta jest pierwsza ściskana sprężyna śrubowa 17 o małej sztywności, która opiera się jedną stroną o podporę 15 a dragą stroną o zagięty występ 6. Na pierwszej śrubowej sprężynie 17 rozwinięta jest współosiowo, druga sprężyna śrubowa 19 o większej sztywności, która również opiera się o podporę 15 zagięty występ 6. Między nimi znajduje się rozdzielający element 18 w kształcie rurki.
Sprężyny 17 i 19 mają za zadanie docisnąć ramię 2, a przez to również wycierak 5, tak aby zetknął się on z powierzchnią szyby W. Zgodnie z wynalazkiem siła nacisku ma wartość minimalną w początkowych skrajnych położeniach B,, B2, pola wycierania A, a wartość maksymalną - w położeniu końcowym C i pośrednich położeniach w bezpośredniej bliskości tego ostatniego. Uzyskuje się to dzięki temu, że oś E wałka sterującego 11 jest nachylona w stosunku do ogólnej płaszczyzny szyby W pod kątem F mniejszym od 90° względem linii skrajnego położenia C (lub pośrednich położeń w pobliżu skrajnego położenia) poza wycierania A, oraz pod kątem G równym zasadniczo 90° względem linii początkowych skrajnych położeń Bj i Br
W przypadku przedstawionego przykładu wykonania kąt F zawarty między osią E i linią C jest rzędu 15
167 245
Dzięki takiemu układowi, gdy wycieraczka 1 nie pracuje lub gdy ramię 2 wycieraczki 1 pozostaje w stanie spoczynku w położeniu początkowym Bt (lub B2), część łącząca 10 jest zasadniczo ustawiona równolegle do powierzchni szyby W, a prowadnica 13 znajduje się w położeniu cofniętym w stosunku do otworu 7 znajdującego się w zagiętym występie 6 pokazanym na fig. 4. W tym położeniu wewnętrzna mało obciążona sprężyna 17 jest ściskana lekko podczas, gdy sprężyna 19 jest swobodna, to znaczy nie zostaje odkształcona. W wyniku tego sprężysta siła przyłożona do wycieraka 5 dociskająca go do powierzchni szyby W ma wielkość minimalną i przy tym taką, że ryzyko przyklejania się i odkształcenia wycieraka 5 zostaje znacznie zmniejszona.
Z chwilą uruchomienia wycieraczki 1 sprężysta siła przyłożona do wycieraka 4 stopniowo wzrasta w miarę jak ramię 2 przesuwa się od położenia początkowego B, do położenia końcowego C, w którym nacisk zespołu wycieraka 4 na powierzchnię szyby W osiąga wielkość maksymalną. W tym położeniu prowadnica 13 przyjmuje w wyniku ustawienia wałka sterującego 11 pod kątem F kształt przedstawiony na fig. 3. Prowadnica 3 zostaje przesunięta do przodu wchodząc głębiej w otwór 7 zagiętego występu 6. Przesunięcie do przodu jest spowodowane pochyleniem części łączącej 10 w stosunku do powierzchni W i związanym z tym obniżeniem się czopa 14 po łukowo wygiętej trajektorii, której środek leży na osi czopa 9. Przy takim układzie wewnętrzna sprężyna 18 jak i zewnętrzna sprężyna 19 o większej sztywności są mocno ściśnięte w taki sposób, zaś wycierak 5 zostaje dociśnięty z maksymalną siłą dla uzyskania idealnego efektu czyszczenia szyby W.
Nacisk ten maleje stopniowo w miarę jak ramię 2 przemieszcza się z położenia końcowego C do początkowego położenia skrajnego B2 (lub B,), w którym ponownie przybiera wartość minimalną.
Reasumując cel rozwiązania osiągnięty poprzez fakt, że oś E wałka roboczego 11 ramienia 2 wycieraczki 1 tworzy z linią końcowego skrajnego położenia C lub położenia pośredniego zbliżonego do położenia końcowego, kąt różny od 90°, a z linią początkowego położenia skrajnego tworzy zasadniczo kąt równy 90°. Ponadto obciążenie ramienia 2 wycieraczki 1 elementem sprężystym 17, 19 jest zmienne na skutek wspomnianego przesunięcia kątowego wałka sterującego 11 od wartości minimalnej odpowiadającej początkowemu położeniu skrajnemu Bj, B2 do wartości maksymalnej odpowiadającej końcowemu położeniu skrajnemu C lub pośredniemu położeniu zbliżonemu do położenia końcowego.
W przypadku gdy element sprężysty jest znaną ściskaną sprężyną śrubową nawiniętą na prowadnicy 13, której jeden koniec 15 jest połączony przegubowo z częścią łączącą 10 za pomocą przegubu 14, który jest przesunięty w stosunku do wspomnianego poprzecznego przegubu osi 9 stanowiącego przegubowe połączenie ramienia 2, a drugi koniec 16 prowadzony w osiowo przesuwny sposób względem ramienia 2, to kąt utworzony między osią E wałka napędowego 11 a linią skrajnego końcowego położenia C lub pośredniego położenia zbliżonego do końcowego położenia kątowego pola wycierania A jest rzędu 75°. W takim przypadku wycieraczka 1 jest korzystnie wyposażona w drugą ściskaną sprężynę śrubową 19, która działa równolegle ze sprężyną 17 i charakteryzuje się większą sprężystością niż ta ostatnia. Przy takiej konstrukcji w położeniu spoczynku wycieraczki 1 (to znaczy we wspomnianym wyżej początkowym skrajnym położeniu ramienia), pierwsza ściskana śrubowa sprężyna 17 jest ściśnięta częściowo i daje pewne ograniczone obciążenia. Druga sprężyna 19 nie jest naprężna i nie daje żadnego obciążenia. W efekcie przemieszczania ramienia 2 w kierunku końcowego skrajnego położenia podczas pracy wycieraczki 1 pierwsza sprężyna śrubowa 17 jest w dalszym ciągu ściskana i jej obciążenie wzrasta podczas, gdy w tym samym czasie druga sprężyna 19 również zostaje stopniowo ściśnięta w taki sposób, że w położeniu roboczym wycieraczki 1 będącym najbardziej krytycznym punktem z uwagi na widoczność uzyskuje się optymalne obciążenie dla idealnego efektu wycierania.
Oczywiście szczegóły rozwiązania i przykłady wykonania mogą różnić się znacznie od przedstawionego i opisanego przykładu, przy czym nie ma to wpływu na zasadę wynalazku i nie wybiega poza zakres obecnego wynalazku. W ten sposób na przykład, w przypadku,
167 245 w którym sprężyny ściskane 17 i 19 zostaną zastąpione jedną lub kilkoma sprężynami rozciąganymi, które mogą spełniać tą samą funkcję, możliwe jest uzyskanie takiego samego efektu technicznego zmiany nacisku wycieraka 4 wycieraczki 1 na powierzchnię szyby W za pośrednictwem kąta F zawartego miedzy osią E wałka sterującego 11 i linią C końcowego położenia ramienia 2, który jest większy niż 90° - na przykład wynosi około 105°.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wycieraczka zwłaszcza przedniej szyby pojazdu samochodowego zawierająca co najmniej jedno ramię z zainstalowanym na nim zespołem wycieraka i wyposażona w część do połączenia z wałkiem napędzanym przy pomocy silnika, który to wałek jest umieszczony u podstawy przeznaczonej do wycierania powierzchni i w czasie pracy wykonuje przemienny ruch obrotowy, któremu to ruchowi odpowiada kątowe pole wycierania zawarte miedzy początkowym skrajnym położeniem i końcowym skrajnym położeniem ramienia, przy czym część łącząca jest połączona przegubowo z ramieniem za pośrednictwem poprzecznego czopa i pomiędzy częścią łączącą a ramieniem umieszczony jest element sprężysty, który dociska ramię i zespół wycieraka do szyby, znamienny tym, że oś (E) wałka (11) tworzy z linią końcowego skrajnego położenia (C) lub pośredniego położenia zbliżonego do położenia końcowego wspomnianego kątowego pola wycierania (A) kąt (F) różny od 90°, a z linią początkowego skrajnego położenia (Bp B2) kąt (G) zasadniczo równy 90°, przy zmiennym nacisku wywieranym przez element sprężysty.
  2. 2. Wycieraczka według zastrz. 1, znamienna tym, że kąt (F) jest rzędu 75°.
  3. 3. Wycieraczka według zastrz. 1 znamienna tym, że zawiera drugi element sprężysty, który stanowi śrubowa sprężyna (19), która pracuje równolegle ze sprężyną (17) i posiada większą sztywność niż ta ostatnia.
PL90286436A 1989-08-11 1990-08-10 Wycieraczka zwlaszcza przednie] szyby pojazdu samochodowego PL PL PL PL PL PL PL PL167245B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8967699A IT1232914B (it) 1989-08-11 1989-08-11 Dispositivo tergicristallo a pressione variabile per autoveicoli

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL286436A1 PL286436A1 (en) 1991-05-20
PL167245B1 true PL167245B1 (pl) 1995-08-31

Family

ID=11304599

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL90286436A PL167245B1 (pl) 1989-08-11 1990-08-10 Wycieraczka zwlaszcza przednie] szyby pojazdu samochodowego PL PL PL PL PL PL PL

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0412804B1 (pl)
JP (1) JPH0390450A (pl)
KR (1) KR910004401A (pl)
CA (1) CA2022734A1 (pl)
DE (1) DE69009621T2 (pl)
ES (1) ES2055335T3 (pl)
IT (1) IT1232914B (pl)
PL (1) PL167245B1 (pl)
RU (1) RU1836244C (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2823686B2 (ja) * 1990-11-30 1998-11-11 アスモ株式会社 車両用ワイパ
IT1249937B (it) * 1991-06-26 1995-03-30 Magneti Marelli Spa Dispositivo tergicristallo con meccanismo di regolazione del carico agente sul braccio tergitore
FR2681566B1 (fr) * 1991-09-24 1997-08-01 Journee Paul Sa Dispositif d'essuie-glace comportant des moyens commandes pour faire varier l'effort d'essuyage
FR2692211B1 (fr) * 1992-06-10 1998-04-24 Journee Paul Sa Dispositif d'essuie-glace comportant des moyens pour faire varier la pression d'essuyage.
FR2729351B1 (fr) * 1995-01-18 1997-04-11 Peugeot Ensemble d'essuie-glace pour vitre arriere de vehicule automobile
DE102017130938A1 (de) * 2017-12-21 2019-07-11 Valeo Wischersysteme Gmbh Wischarmeinrichtung zum Reinigen einer Fahrzeugscheibe und Verwendung der Wischarmeinrichtung

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2079881A (en) * 1934-05-16 1937-05-11 Anderson Co Windshield cleaner fastening device
DE1030204B (de) * 1953-06-26 1958-05-14 Anderson Co Antrieb fuer Pendelscheibenwischer
GB761619A (en) * 1953-08-26 1956-11-14 Gen Motors Corp Improvements in or relating to windscreen wiper mechanisms
FR2518032A1 (fr) * 1981-12-11 1983-06-17 Marchal Equip Auto Element d'essuie-glace comportant un bras d'essuie-glace soumis a l'action d'un ressort de compression par l'intermediaire d'une equerre de butee

Also Published As

Publication number Publication date
IT1232914B (it) 1992-03-05
IT8967699A0 (it) 1989-08-11
RU1836244C (ru) 1993-08-23
EP0412804B1 (en) 1994-06-08
CA2022734A1 (en) 1991-02-12
KR910004401A (ko) 1991-03-28
PL286436A1 (en) 1991-05-20
EP0412804A1 (en) 1991-02-13
DE69009621D1 (de) 1994-07-14
ES2055335T3 (es) 1994-08-16
JPH0390450A (ja) 1991-04-16
DE69009621T2 (de) 1995-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3984547B2 (ja) ワイパアームに対してワイパブレードを側方で案内するための装置
EP2236364A1 (en) Windscreen wiper device
KR20000068534A (ko) 자동차 유리창용 와이퍼 블레이드
JP2002500595A (ja) 自動車のガラスのためのワイパブレード
US20020112306A1 (en) Cantilevered beam-blade windshield-wiper assembly
US5390391A (en) Wiping device with variable contact force for windows of motor vehicles
US3247540A (en) Windshield wiper
KR0162883B1 (ko) 자동차 윈도우 와이핑 장치
PL167245B1 (pl) Wycieraczka zwlaszcza przednie] szyby pojazdu samochodowego PL PL PL PL PL PL PL
US3404423A (en) Windshield cleaning apparatus
US2781540A (en) Windshield wiper arm mounting
US5819363A (en) Windshield wiper for a window with a constant radius of curvature
US4245369A (en) Straight sweep windshield wiper
EP0477803B1 (en) A pantographic windscreen wiper for motor vehicles
US4866811A (en) Wiping device for panes of power vehicles
US6249929B1 (en) Windscreen wiper arm
US5426815A (en) Wiper system including an adjustable arm load mechanism
US5778484A (en) Windscreen wiper for a motor vehicle having improved elastic return means
US4707876A (en) Windscreen wiper for motor vehicles
KR910007333B1 (ko) 와이퍼 아암장치
WO1986000052A1 (en) Windscreen wiper for motor-vehicles
US5289607A (en) Motor vehicle screen wiping apparatus including means for varying wiping pressure
US11628808B1 (en) Wiper arm head dual knuckle
US5236402A (en) Shrouded windshield wiper assembly
EP0302640B1 (en) Wiper arm assembly for motor vehicles