PL167117B1 - Zestaw klockowy PL - Google Patents

Zestaw klockowy PL

Info

Publication number
PL167117B1
PL167117B1 PL29044291A PL29044291A PL167117B1 PL 167117 B1 PL167117 B1 PL 167117B1 PL 29044291 A PL29044291 A PL 29044291A PL 29044291 A PL29044291 A PL 29044291A PL 167117 B1 PL167117 B1 PL 167117B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
holes
block
kit according
pin
axes
Prior art date
Application number
PL29044291A
Other languages
English (en)
Other versions
PL290442A1 (en
Inventor
Zygmunt Piotrowski
Original Assignee
Zygmunt Piotrowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zygmunt Piotrowski filed Critical Zygmunt Piotrowski
Priority to PL29044291A priority Critical patent/PL167117B1/pl
Priority to PCT/PL1992/000007 priority patent/WO1992021417A1/en
Publication of PL290442A1 publication Critical patent/PL290442A1/xx
Publication of PL167117B1 publication Critical patent/PL167117B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H33/00Other toys
    • A63H33/04Building blocks, strips, or similar building parts
    • A63H33/10Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled by means of additional non-adhesive elements
    • A63H33/108Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled by means of additional non-adhesive elements with holes

Landscapes

  • Toys (AREA)

Abstract

1. Zestaw klockowy, zwlaszcza z drew- na, do budowania modulowych konstrukcji przestrzennych, zawierajacy co najmniej je- den klocek o postaci prostopadloscianu za- opatrzony na swoich koncach w otwory przelotowe i nieprzelotowe, oraz zawierajacy co najmniej jedna przetyczke, znamienny tym, ze klocek ( 1 ) o postaci prostpoadloscia- nu ma krawedzie, których dlugosci sa odpo- wiednio równe trzem, pieciu i pietnastu srednicom (d) przetyczek (9) osadzanych w otworach (5), (6), (7) tego klocka (1). FIG1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zestaw klockowy, zwłaszcza z drewna, do budowania modułowych konstrukcji przestrzennych.
Znany jest z opisu patentowego USA nr 3 987 579 zestaw klockowy do zabawy, zawierający płytę bazową, klocki, oraz przetyczki. Płyta i klocki mają otwory przystosowane do ciernego umieszczania w nich przetyczek. Wadą tego znanego zestawu jest konieczność stosowania przetyczek o różnych długościach, oraz klocków o różnych wymiarach, przez co proces wytwarzania elementów jest bardziej skomplikowany i pracochłonny, a zastaw droższy w produkcji i nieporęczny w użytkowaniu.
Znany jest z opisu ochronnego wzoru użytkowego nr Ru 47503 zestaw zabawkowych elementów budowlanych składający się z elementu podstawowego w postaci prostopadłościanu, uniwersalnego elementu konstrukcyjnego i elementów pomocniczych zbudowanych z dwóch elementów podstawowych, oraz elementu wykończeniowego. Wszystkie te elementy mają wycięcia i zęby umożliwiające wzajemne łączenie tych elementów. Wadą tego znanego zestawu
167 117 jest brak możliwości tworzenia konstrukcji zwartych w postaci regularnych brył geometrycznych.
Z opisu ochronnego wzoru użytkowego nr Ru 40781 znana jest zabawka w kształcie jeża posiadająca podstawę w postaci prostopadłościanu, którego jeden większy bok ma na swej powierzchni osadzone wydłużone elementy imitujące kolce jeża. Zabawka ta po zmontowaniu może mieć praktycznie tylko jedną postać i uniemożliwia tworzenie złożonych form przestrzennych.
Inna zabawka drewniana mająca kształt zwierzęcia, znana z opisu ochronnego wzoru użytkowego nr Ru 40591, zawiera korpus w postaci prostopadłościanu, na którego przeciwległych końcach wykonane są dwa równoległe do siebie otwory przelotowe, w których są umieszczone kołki stanowiące oś kół, na których zabawka przemieszcza się. Ponadto korpus zawiera prostopadle do otworów przelotowych dwa otwory nieprzelotowe, w których są osadzone pionowe kołki, z których jeden służy do mocowania głowy zwierzęcia, a drugi imituje jego ogon. Wadą tej zabawki jest to, że elementy tej zabawki umożliwiają złożenie tylko jednego, określonego kształtu zwierzęcia i nie dają możliwości innych kombinacji.
Z opisu zgłoszenia wynalazku P-233 871 znany jest zestaw klocków wykonanych z drewna w kształcie bryły geometrycznej, w której wykonane są przelotowe i nieprzelotowe otwory, w których są osadzone suwliwie czopy łączące. Ten znany zestaw klocków uniemożliwia budowanie modułowych konstrukcji przestrzennych.
Ponadto znany jest powszechnie zestaw wykonanych z tworzywa sztucznego klocków typu Lego, w którym klocki o kształcie prostopadłościanów zawierają wgłębienia i występy tworzące zatrzaski, łączące sąsiednie klocki. Wadą tych klocków jest fakt wykonania ich z tworzyw sztucznych. Przy niewątpliwych walorach estetycznych i techniczno-użytkowych tych klocków, kontakt z tworzywem sztucznym nie wpływa korzystnie na zdrowie dziecka, tak jak ma to miejsce w przypadku kontaktu z materiałami pochodzenia naturalnego. Ponadto w zabawach konstrukcyjnych klockami tego typu, nie można sąsiednich klocków oddalić od siebie, a to ogranicza możliwość tworzenia przestrzennych kombinacji modułowych.
Celem wynalazku jest wykonanie zestawu klockowego, który nie miałby wad znanych rozwiązań, umożliwiając tworzenie konstrukcji o nieograniczonej ilości rozwiązań, ułatwiających użytkownikowi kształcenie sprawności manualnej i zaangażowanie wszystkich swoich zdolności twórczych.
Cel ten osiągnięto przez wykonanie zestawu klockowego, zwłaszcza z drewna, do budowania modułowych konstrukcji przestrzennych, zawierającego co najmniej jeden klocek o kształcie prostopadłościanu zaopatrzonego na swoich końcach w otwory przelotowe i nieprzelotowe, oraz zawierającego co najmniej jedną przetyczkę. Zgodnie z wynalazkiem, klocek o kształcie prostopadłościanu ma krawędzie, których długości są odpowiednio równe trzem, pięciu i piętnastu średnicom przetyczek osadzonych w otworach klocka.
Klocek ma przy końcach powierzchni dużych i średnich otwory przelotowe, których osie leżą w jednej płaszczyźnie prostopadłej do tych powierzchni, a w powierzchniach małych ma otwory nieprzelotowe, których długość jest równa trzem średnicom przetyczki.
Osie otworu nieprzelotowego i otworu przelotowego w średniej powierzchni klocka, leżą w jednej płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni, w których są wykonane te otwory.
Osie otworów przelotowych w dużej powierzchni, są usytuowane w odległości równej półtorej średnicy przetyczek odpowiednio od jednej z powierzchni średnich i od małych powierzchni bocznych klocka.
Osie otworów w średniej powierzchni są usytuowane na osi symetrii, zaś osie otworów nieprzelotowych w małych powierzchniach są usytuowane w odległości równej półtorej średnicy przetyczki, od jednej z powierzchni średnich klocka. Średnice otworów w klocku są jednakowe i w przybliżeniu równe średnicy przetyczki, której długość jest równa piętnastu jej średnicom.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zestaw klocków w widoku perspektywicznym, fig. 2 - klocek w przekroju wzdłuż linii I-I oznaczonej na fig. 1, fig. 3 - klocek w przekroju wzdłuż linii II-II oznaczonej na fig. 1, fig. 4 - zestaw klockowy o postaci przestrzennego prostopadłościanu w widoku perspektywicznym, fig. 5 - zestaw klockowy o postaci zwartego prostopadłościanu w widoku perspe4
167 117 ktywicznym, fig. 6 - zestaw klockowy o postaci płaskiego prostopadłościanu zwartego, w widoku perspektywicznym, fig. 7 - zestaw klockowy o kombinowanej postaci zwartej, w widoku perspektywicznym, fig. 8 - zestaw klocka z kilkoma przetyczkami zamocowanymi jednocześnie, w widoku perspektywicznym.
Zestaw klockowy zawiera klocek 1 o postaci prostopadłościanu utworzonego przez powierzchnie: dużą 2, średnią 3, i małą 4. Klocek 1 ma przy końcach powierzchni dużych 2 i średnich 3 otwory przelotowe 5 i 6, których osie usytuowane przy jednym końcu klocka 1 leżą w jednej płaszczyźnie prostopadłej do tych powierzchni 2,3. W małych powierzchniach 4 klocka 1 są usytuowane otwory nieprzelotowe 7, których głębokość jest w przybliżeniu równa trzem średnicom d tego otworu. Oś tego otworu nieprzelotowego 7 i oś otworu przelotowego 6 w średniej powierzchni 3 klocka 1, leżą w jednej płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni 3, 4, w których są wykonane te otwory 6,7.
Osie otworów przelotowych 5 w dużej powierzchni 2 są usytuowane w odległości w przybliżeniu równej półtorej średnicy d tych otworów odpowiednio od jednej z powierzchni średnich 3 i od małych powierzchni bocznych 4 klocka. 1. Natomiast osie otworów 6 w średniej powierzchni 3 są usytuowane na jej osi symetrii. Osie otworów nieprzelotowych 7 w małych powierzchniach 4 są usytuowane w odległości w przybliżeniu równej półtorej średnicy djednego otworu, od jednej z powierzchni średnich 8 klocka 1.
Średnice d otworów 5, 6 i 7 są jednakowe i w przybliżeniu równe średnicy d przetyczki 9 umieszczonej w tych otworach. Przetyczka 9 ma wzdłużny rowek 10, którego głębokość h jest równa jednej trzeciej średnicy d tej przetyczki 9. Rowek ten nadaje niezbędną sprężystość przetyczce, kompensującą tolerancje wykonawcze otworu i przetyczki i umożliwiającą przesuwanie przetyczki 9 w otworach 5,6 i 7 z pewnym, niewielkim oporem. Długość przetyczki jest równa piętnastu jej średnicom d w celu zachowania modułowości zestawu klocków.
Zestaw klockowy według wynalazku umożliwia wszechstronne kształcenie sprawności manualnej użytkownika, co ma znaczenie nie tylko dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale też znajduje swe zastosowanie w leczeniu rehabilitacyjnym osób z porażeniami centralnego układu nerwowego. Użycie drewna jako materiału, z którego zestaw klockowy jest budowany, podnosi jego walory zdrowotne. Zabawa zestawem klockowym sprzyja rozwojowi wyobraźni przestrzennej i twórczego myśleniau dzieci. Ponadto sprzyja aktywności intelektualnej, pozwalającej przewidywać i analizować wielość możliwych struktur przestrzennych i ich połączeń, przez co zestaw klockowy jest używany również jako gra logiczna przez dorosłych użytkowników. Podstawowe możliwości budowania modułowych konstrukcji przestrzennych są przedstawione na fig. 4- ii.
Zestaw przedstawiony na fig. 4 przedstawia najprostszą postać otwartego przestrzennie prostopadłościanu, wyznaczonego przez osiem naroży klocków i ma osiem przetyczek, których długość równa jest długości klocków. Prostopadłościan ten można dalej rozbudowywać ze względu na fakt, że na każdym końcu każdego klocka da się zamocować jeszcze trzy przetyczki, jak to widać na fig. 8. Umożliwia to budowanie wielkich konstrukcji przestrzennych, dając dużą satysfakcję bawiącym się dzieciom, które lubią zabawki o dużych wymiarach.
Zestaw klockowy o postaci prostopadłościanu przedstawiony na fig. 5 ma natomiast konstrukcję zwartą, to znaczy, że cały jest wypełniony klockami, a przetyczki służą tu jedynie do zespolenia klocków ze sobą. Składanie zwartych konstrukcji tego rodzaju wymaga szczególnej dyscypliny myślenia pozwalającej przewidywać porządek kombinacji modułowych i wewnętrzną strukturę ich połączeń.
Na figurze 6 przedstawiono prosty przykład zwartego prostopadłościanu utworzonego przez modułowe zczepienie dwóch bloków klockowych. Na fig. 7 przedstawiono zestaw klocków jako przykład rozszerzonej kombinacji modularnej, wskazujący na dodatkowe możliwości składania zwartych konstrukcji przestrzennych.
167 117
Γρ?1
FIG.4
167 117
FIG.5
FIG. 6
FIG. 7
PI
FIG.8
167 117
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zestaw klockowy, zwłaszcza z drewna, do budowania modułowych konstrukcji przestrzennych, zawierający co najmniej jeden klocek o postaci prostopadłościanu zaopatrzony na swoich końcach w otwory przelotowe i nieprzelotowe, oraz zawierający co najmniej jedną przetyczkę, znamienny tym, że klocek (1) o postaci prostpoadłościanu ma krawędzie, których długości są odpowiednio równe trzem, pięciu i piętnastu średnicom (d) przetyczek (9) osadzanych w otworach (5), (6), (7) tego klocka (1).
  2. 2. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że długość przetyczki (9) jest równa piętnastu jej średnicom (d).
  3. 3. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że średnice otworów (5), (6), (7), w klocku (1) są jednakowe i w przybliżeniu równe średnicy (d) przetyczki (9).
  4. 4. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że klocek (1) ma przy końcach powierzchni dużych (2) i średnich (3) otwory przelotowe (5), (6), a w powierzchniach małych (4) ma otwory nieprzelotowe (7).
  5. 5. Zestaw według zastrz. 4, znamienny tym, że osie otworów przelotowych (5), (6), usytuowanych przy jednym końcu klocka (1), leżą w jednej płaszczyźnie, prostopadłej do powierzchni (2), (3), w których są wykonane te otwory (5), (6).
  6. 6. Zestaw według zastrz. 4, znamienny tym, że osie otworu nieprzelotowego (7) i otworu przelotowego (6) w średniej powierzchni (3) klocka (1) leżą w jednej płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni (3), (4), w których są wykonane te otwory (6), (7).
  7. 7. Zestaw według zastrz. 4, znamienny tym, że osie otworów przelotowych (5) w dużej powierzchni (2) są usytuowane w odległości równej półtorej średnicy (d) przetyczek (9) odpowiednio od jednej z powierzchni średnich (3) i od jednej z powierzchni małych (4) klocka (1).
  8. 8. Zestaw według zastrz. 4, znamienny tym, że osie otworów (6) w średniej powierzchni (3) są usytuowane na jej osi symetrii.
  9. 9. Zestaw według zastrz. 4, znamienny tym, że osie otworów nieprzelotowych (7) w małych powierzchniach (4) są usytuowane w odległości równej półtorej średnicy (d) przetyczki (9) od jednej z powierzchni średnich (8) klocka (1).
  10. 10. Zestaw według zastrz. 9, znamienny tym, że długość otworów nieprzelotowych (7) jest równa trzem średnicom (d) przetyczki (9).
PL29044291A 1991-05-28 1991-05-28 Zestaw klockowy PL PL167117B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29044291A PL167117B1 (pl) 1991-05-28 1991-05-28 Zestaw klockowy PL
PCT/PL1992/000007 WO1992021417A1 (en) 1991-05-28 1992-05-27 Building-blocks set

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29044291A PL167117B1 (pl) 1991-05-28 1991-05-28 Zestaw klockowy PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL290442A1 PL290442A1 (en) 1992-11-30
PL167117B1 true PL167117B1 (pl) 1995-07-31

Family

ID=20054754

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29044291A PL167117B1 (pl) 1991-05-28 1991-05-28 Zestaw klockowy PL

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL167117B1 (pl)
WO (1) WO1992021417A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LT4163B (en) 1995-12-01 1997-05-26 Bendra Lietuvos Ir Izraelio Im An assembled toy
AU2010356994A1 (en) 2010-07-08 2013-02-28 Vincent Marie Rodolphe Claire Lepot Construction of buildings using wooden blocks
JP5950850B2 (ja) * 2013-03-01 2016-07-13 株式会社シャオール 知育用玩具

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB593716A (en) * 1945-04-24 1947-10-23 William Dancer A toy constructional brick
US3685201A (en) * 1971-11-04 1972-08-22 Hieronimus Robert Drieze Container with a fixed number of elements
US3987579A (en) * 1975-06-09 1976-10-26 Palenik Iii Joseph A Free-form construction amusement device
US4547160A (en) * 1984-08-21 1985-10-15 Richard Labelle Educational building toy

Also Published As

Publication number Publication date
WO1992021417A1 (en) 1992-12-10
PL290442A1 (en) 1992-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1112862A (en) Three dimensional design toy
US3637217A (en) Puzzle with pieces in the form of subdivided rhombuses
US5928052A (en) Cube toy blocks
US5405135A (en) Block puzzle
JPS62501056A (ja) 組立おもちゃセットの組立ベ−ス
KR20180030598A (ko) 장난감 건설세트
JPH01500248A (ja) 遊びの趣向を備えた絵本
US3660928A (en) Modular building blocks with interfitting grooved surfaces
PL167117B1 (pl) Zestaw klockowy PL
US3422563A (en) Elements with base having recesses for storing or standing same
KR200389153Y1 (ko) 목재 블럭 완구
KR20210109398A (ko) 조립식 블록완구 소자 및 그 소자를 이용한 조립식 블록완구 세트
KR200496173Y1 (ko) 입체 블록 형성용 놀이완구
JP3078263B2 (ja) 知育玩具
WO1997026963A1 (en) The modular, adaptable puzzle
US20240108997A1 (en) Block Toy
KR200251927Y1 (ko) 모형구조물 결합구조
US2690032A (en) Child's playing block
JP3239368U (ja) 箱状立体パズル
TWM565059U (zh) Combination toy
RU124171U1 (ru) Интеллектуальный игровой набор
JPH0354798Y2 (pl)
RU17439U1 (ru) Объемная логическая головоломка
JP3217282U (ja) ユニット式組立構造物キット
EP0069141A1 (en) COMPONENT SET.