PL166986B1 - Sposób wykonania styków okna ze ścianą i termoizolacyjny element do stosowania tego sposobu - Google Patents

Sposób wykonania styków okna ze ścianą i termoizolacyjny element do stosowania tego sposobu

Info

Publication number
PL166986B1
PL166986B1 PL29495492A PL29495492A PL166986B1 PL 166986 B1 PL166986 B1 PL 166986B1 PL 29495492 A PL29495492 A PL 29495492A PL 29495492 A PL29495492 A PL 29495492A PL 166986 B1 PL166986 B1 PL 166986B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
window
wall
heat
joint
plastic
Prior art date
Application number
PL29495492A
Other languages
English (en)
Other versions
PL294954A1 (en
Inventor
Wanda Nowak
Malgorzata Szymanska
Original Assignee
Przed Budowlane Z Udzialem Zag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przed Budowlane Z Udzialem Zag filed Critical Przed Budowlane Z Udzialem Zag
Priority to PL29495492A priority Critical patent/PL166986B1/pl
Publication of PL294954A1 publication Critical patent/PL294954A1/xx
Publication of PL166986B1 publication Critical patent/PL166986B1/pl

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)

Abstract

1. Sposób wykonania styków okna ze ścianą, znak mienny tym, że po osadzeniu okna (1) w ścianie (2), od zewnętrznejstrony (2) na wysokości poziomego styku (3) okna (1) ze ścianą (2) jest osadzony prefabrykowany termoizolacyjny element (6) wykonany z termoizolacyjnego materiału a potem wypełnia się trwale plastycznym kitem (7) spoinę (8) pomiędzy oknem (1) termoizolacyjnym elementem (6) i po wypełnieniu spoiny (8) kitem (7) mocuje się nad spoiną (8) blaszany okapnik (9) i następnie do ściany (2) od jej zewnętrznej strony (5), na pionowych stykach (4) i górnym, poziomym styku okna (1) ze ścianą (2) mocuje się w sposób trwały węgarkowe listwy (12) wykonane z termoizolacyjnego materiału, wypełniając spoinę (13) pomiędzy węgarkową listwą (12) i oknem (1) z tworzyw sztucznych trwale plastycznym kitem (14), a przy oknach (1) drewnianych mocuje się do nich maskujące listwy (15). 2. Termoizolacyjny element do stosowania sposobu według zastrz. 1, znamienny tym, że jest wykonany z termoizolacyjnego materiału w postaci wąskiej płyty o przekroju w kształcie trapezu posiadającej wyżłobienie (20) w górnej powierzchni (19) przy oknie (1), a górna powierzchnia (19) jest nachylona ze spadkiem na zewnętrzną stronę (5)ściany (2) i w dolnej części (22) termoizolacyjnego elementu (6) znajduje się kapinos (21), przy czym na powierzchni termoizolacyjnego materiału elementu (6) znajduje się cienka warstwa masy (16) z tworzywa sztucznego z siatką (17) z polipropylenu lub z włókien szklanych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wykonania styków okna ze ścianą eliminujący termiczne mostki w miejscu styków oraz termoizolacyjny element do stosowania tego sposobu.
Znane sposoby wykonania styków okna ze ścianą polegają na wypełnianiu szczelin w miejscu styków materiałami uszczelniającymi w postaci pakuł, rozdrobnionych materiałów włóknistych i podobnych materiałów. Znane są również sposoby wypełniania kitami szczelin w miejscu styków okna ze ścianami.
Stosowane sposoby wykonywania styków okna ze ścianą są pracochłonne i ograniczają tylko przepływ powietrza przez te styki, nie eliminują powstawania termicznych mostków w wyniku ograniczonej izolacyjności termicznej w miejscu styków wynikającej z ich konstrukcji.
Celem wynalazku jest rozwiązanie sposobu wykonania i konstrukcji styków okna ze ścianą zapewniających eliminacje termicznych mostków w miejscu styków.
Sposób wykonania styków okna ze ścianą według wynalazku polega na tym, że po osadzeniu okna w ścianie w znany sposób jest osadzany od zewnętrznej strony ściany, na wysokości poziomego, dolnego styku okna ze ścianą prefabrykowany termoizolacyjny element wykonany z termoizolacyjnego materiału. Po osadzeniu tego termoizolacyjnego elementu wypełnia się trwale plastycznym kitem spoiną pomiędzy oknami i termoizolacyjnym elementem, a po wypełnieniu spoiny kitem mocuje się nad spoiną blaszany okapnik. Do ściany, od jej zewnętrznej strony przykleja się węgarkowe listwy wykonane z termoizolacyjnych materiałów w miejscu pionowych i górnego styku okna ze ścianą wypełniając trwale plastycznym kitem spoiny pomiędzy węglarkowymi listwami i oknem ze sztucznych tworzyw, a przy oknach drewnianych mocuje się do nich maskujące listwy.
Termoizolacyjny element do stosowania sposobu osadzony od zewnętrznej strony ściany na wysokości poziomego, dolnego styku okna ze ścianą według wynalazku jest wykonany z termoizolacyjnego materiału w postaci wąskiej płyty posiadającej w przekroju kształt trapezu, którego krótszy bok znajduje się od zewnętrznej strony ściany tak, że górna powierzchnia termoizolacyjnego elementu jest nachylona ze spadkiem na zewnętrzną stronę ściany. W górnej powierzchni
166 986 termoizolacyjnego elementu od strony okna znajduje się wyżłobienie, ułatwiające wypełnienie z trwale plastycznym kitem spoiny pomiędzy oknem i termoizolacyjnym elementem. W dolnej powierzchni termoizolacyjnego elementu od strony krótszego boku jest wykonany kapinos. Na termoizolacyjnym materiale z którego jest wykonany termoizolacyjny element znajduje się cienka warstwa masy z tworzywa sztucznego, w której jest zatopiona wzmacniająca siatka z polipropylenu lub z włókien sztucznych.
Zastosowanie w sposobie wykonania styków okna ze ścianą termoizolacyjnych elementów i węgarkowych listew likwiduje powstawanie w tych stykach termicznych mostków przy równoczesnym zmniejszeniu pracochłonności wykonania styków. Jednocześnie ukształtowanie termicznego elementu posiadającego w przekroju kształt trapezu zapewnia odprowadzenie wody poza ścianę tak, że termiczny element oprócz zwiększenia termicznej izolacyjności w styku spełnia funkcje zewnętrznego parapetu.
Przykładowe wykonanie wynalazku pokazane na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia pionowy przekrój poziomego styku drewnianego okna ze ścianą z termoizolacyjnym elementem stanowiącym zewnętrzny parapet, fig. 2-styk okna ze ścianą jak na fig. 1, lecz z zewnętrznym parapetem z blachy, fig. 3 - styk okna ze ścianą jak na fig. 1, lecz z oknem z tworzyw sztucznych, fig. 4-styk okna z tworzyw sztucznych ze ścianą z zewnętrznym parapetem z blachy, fig. 5poziomy przekrój pionowego styku drewnianego okna ze ścianą, fig. 6-pionowy styk okna z tworzyw sztucznych ze ścianą.
Po osadzeniu w znany sposób okien 1 w ścianie 2 wykonuje się poziome styki 3 i pionowe styki 4 okien 1 ze ścianą 2 według wynalazku. Od zewnętrznej strony 5 ściany 2 na wysokości poziomego dolnego styku 3 okna 1 ze ścianą 2 umieszcza się termoizolacyjny element 6 wykonany z termoizolacyjnego materiału na przykład ze spienionego polistyrenu - styropianu o gęstości 30 kg/m3 zapewniającej potrzebną wytrzymałość mechaniczną. Termoizolacyjny element 6 stanowi zewnętrzny parapet. Po osadzeniu budowlanego elementu 6 wypełnia się trwale plastycznym kitem 7 spoiną 8 pomiędzy oknem 1 i elementem 6, a następnie mocuje się nad spoiną 8 blaszany okapnik 9, który ma szerokość tylko zakrywającą spoinę 8 jak na rysunkach fig. 1 i 3 lub jest poszerzony tak, że stanowi pokrycie 10 termoizolacyjnego elementu 6 stanowiące zewnętrzny parapet 11.
Po wykonaniu poziomego, dolnego styku 3 okna 1 ze ścianą 2, do ściany 2 w miejscu pionowym styków 4 i poziomego, górnego styku nie pokazanego na rysunkach mocuje się w sposób trwały na przykład przez przyklejenie odpowiednim klejem węgarkowe listwy 12 wykonane z termoizolacyjnego materiału na przykład ze spienionego polistyrenu - styropianu. Następnie spoiny 13 pomiędzy węgarkowymi listwami i oknem z tworzyw sztucznych wypełnia się trwale plastycznym kitem 14, a przy drewnianych oknach 1 mocuje się do nich maskujące listwy 15.
Termoizolacyjny element 6 do stosowania sposobu według wynalazku jest wykonany z termoizolacyjnego materiału, na przykład ze styropianu o gęstości 30 kg/m3 zapewniającej potrzebną wytrzymałość. Dla zapewnienia większej wytrzymałości mechanicznej oraz odporności na warunki atmosferyczne na termoizolacyjny materiał jest nałożona cienka warstwa masy z tworzywa sztucznego odpornego na warunki atmosferyczne na przykład „Bumalegu. Dla dalszego mechanicznego wzmocnienia termoizolacyjnego elementu w warstwie masy 16 znajduje się siatka z polipropylenu lub włókien szklanych.
Termoizolacyjny element 6 w przekroju ma kształt trapezu, przy czym krótszy bok 18 znajduje się od zewnętrznej strony 5 ściany 2 tak, że górna powierzchnia 19 termoizolacyjnego elementu 6 jest nachylona ze spadkiem na zewnętrzną stronę 5 ściany 2. W górnej powierzchni 19 termoizolacyjnego elementu 6 znajduje się wyżłobienie 20 wypełnione trwale plastycznym kitem 7 dla uszczelnienia spoiny 8 pomiędzy oknem 1 i termoizolacyjnym elementem 6.
Termoizolacyjny element wychodzący poza zewnętrzną powierzchnię (stronę) 5 ściany 2 posiada kapinos 21 wykonany w dolnej części 21 termoizolacyjnego elementu 6.
21 22 19 16 17
fig. 3
18 19 11 16 17 20
fig. 4
166 986
fig. 6
fig. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wykonania styków okna ze ścianą, znamienny tym, że po osadzeniu okna (1) w ścianie (2), od zewnętrznej strony (2) na wysokości poziomego styku (3) okna (1) ze ścianą (2) jest osadzony prefabrykowany termoizolacyjny element (6) wykonany z termoizolacyjnego materiału a potem wypełnia się trwale plastycznym kitem (7) spoinę (8) pomiędzy oknem (1) termoizolacyjnym elementem (6) i po wypełnieniu spoiny (8) kitem (7) mocuje się nad spoiną (8) blaszany okapnik (9) i następnie do ściany (2) od jej zewnętrznej strony (5), na pionowych stykach (4) i górnym, poziomym styku okna (1) ze ścianą (2) mocuje się w sposób trwały węgarkowe listwy (12) wykonane z termoizolacyjnego materiału, wypełniając spoinę (13) pomiędzy węgarkową listwą (12) i oknem (1) z tworzyw sztucznych trwale plastycznym kitem (14), a przy oknach (1) drewnianych mocuje się do nich maskujące listwy (15).
  2. 2. Termoizolacyjny element do stosowania sposobu według zastrz. 1, znamienny tym, że jest wykonany z termoizolacyjnego materiału w postaci wąskiej płyty o przekroju w kształcie trapezu posiadającej wyżłobienie (20) w górnej powierzchni (19) przy oknie (1), a górna powierzchnia (19) jest nachylona ze spadkiem na zewnętrzną stronę (5) ściany (2) i w dolnej części (22) termoizolacyjnego elementu (6) znajduje się kapinos (21), przy czym na powierzchni termoizolacyjnego materiału elementu (6) znajduje się cienka warstwa masy (16) z tworzywa sztucznego z siatką (17) z polipropylenu lub z włókien szklanych.
PL29495492A 1992-06-19 1992-06-19 Sposób wykonania styków okna ze ścianą i termoizolacyjny element do stosowania tego sposobu PL166986B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29495492A PL166986B1 (pl) 1992-06-19 1992-06-19 Sposób wykonania styków okna ze ścianą i termoizolacyjny element do stosowania tego sposobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29495492A PL166986B1 (pl) 1992-06-19 1992-06-19 Sposób wykonania styków okna ze ścianą i termoizolacyjny element do stosowania tego sposobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL294954A1 PL294954A1 (en) 1993-12-27
PL166986B1 true PL166986B1 (pl) 1995-07-31

Family

ID=20057843

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29495492A PL166986B1 (pl) 1992-06-19 1992-06-19 Sposób wykonania styków okna ze ścianą i termoizolacyjny element do stosowania tego sposobu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL166986B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3150790A1 (en) 2015-10-04 2017-04-05 MARBET Spólka z o.o. Method of joinery fitting and the set of joinery fitting elements
WO2018117877A1 (en) 2016-12-24 2018-06-28 Ergo Plus Polska Window, door or facade jamb beam and the method of producing the window, door and facade jamb beam

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL235307B1 (pl) 2015-09-17 2020-06-29 Ergo Plus Polska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Profil systemu mocowania i izolacji termicznej okien, fasad i drzwi

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3150790A1 (en) 2015-10-04 2017-04-05 MARBET Spólka z o.o. Method of joinery fitting and the set of joinery fitting elements
WO2018117877A1 (en) 2016-12-24 2018-06-28 Ergo Plus Polska Window, door or facade jamb beam and the method of producing the window, door and facade jamb beam

Also Published As

Publication number Publication date
PL294954A1 (en) 1993-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2079612C1 (ru) Конструкция внешней изоляции и отделки стены здания
PL174326B1 (pl) Szczelna ściana osłonowa
KR102239566B1 (ko) 방수구조
US1860240A (en) Flashing
US3137099A (en) Skylight construction
PL166986B1 (pl) Sposób wykonania styków okna ze ścianą i termoizolacyjny element do stosowania tego sposobu
RU97115055A (ru) Способ утепления наружных стен зданий и сооружений. утепленная наружная стена здания и сооружения
EP0303738A1 (en) Insulating tile for applying on roofs, galleries and such like
FI95956B (fi) Vesikattoelementtien liitos
JP2004278224A (ja) 壁面施工アセンブリ,化粧板,化粧板固定部材,目地部材および壁面施工方法
US2054049A (en) Metal siding for masonry structures
CN214884496U (zh) 一种新型隔离式保温板勒脚防水结构
JP2003201747A (ja) ガラスブロックパネルおよびゴム製止水材
FI62169C (fi) Utvaendigt nedborstad byggnadsbeklaednad
JP3167272B2 (ja) 屋根の接続構造
JPH025228B2 (pl)
JP4416247B2 (ja) 屋根構造
US2153288A (en) Waterproofing construction for walls
RU2779365C1 (ru) Кровля со средствами для предотвращения образования наледи и сосулек
KR101042626B1 (ko) 건축용 지붕 단열재
US1041990A (en) Cement slab or tile with light-pane.
SU763547A1 (ru) Горизонтальный стык наружных стеновых панелей
SU912863A2 (ru) Стыковое соединение кровельных панелей Чернова
JPS6336087Y2 (pl)
JP3381135B2 (ja) 外断熱壁