PL166719B1 - Sposób otrzymywania szczepionki przeciw pleuropneumonii świń - Google Patents
Sposób otrzymywania szczepionki przeciw pleuropneumonii świńInfo
- Publication number
- PL166719B1 PL166719B1 PL29383192A PL29383192A PL166719B1 PL 166719 B1 PL166719 B1 PL 166719B1 PL 29383192 A PL29383192 A PL 29383192A PL 29383192 A PL29383192 A PL 29383192A PL 166719 B1 PL166719 B1 PL 166719B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- amount
- app
- suspension
- added
- volume
- Prior art date
Links
Landscapes
- Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
Abstract
1. Sposóbotrt.ymywzniałzczcplonki przeuiwpleuropneumonii świr ząwierzjzcpj s/.czepy Actinobacillus
pieuroppeumoniae, zwłaszcza o serotypach 1, 5, 9 na namnażającym podłożu bulionowym z dodatkiem
substancji wzrostowej NAD (V nukleotyd dwufostopirydyny) polegający na dodaniu hodowli bulionowej
odpowiedniego szczepu Actipobajillus rlcuroppcumopiae (App)jako inokulum, inkubowaniu na wytrząsarce
mechanicznej w temperaturze 37°C, ipaktywowapiu formaliną, a następnie potraktowaniu wodorotlenkiem
glinu jako adjuwantem, znamienny tym, że bulionową hodowlę bakteryjną jednego ze szczepów App dodaje
się do bulionu tryptozowo-sojowego z dodatkami: substancji wzrostowej NAD i świeżego ekstraktu drożdży
piwnych, w ilości 8-12% objętości podłoża w zbiorniku fermentora i poddaje się procesowi inkubacji z
dodatkiem CO2 w ilości 4-l0% w mieszance z powietrzem przez okres 4-7 godzin, do uzyskania gęstości
wynoszącej od 1xl0ao 1x(0y komórek App/ml, następnie zawiesinę iptktywuje się roztworem formaliny w
takiej ilości, aby jej końcowa koncentracja wynosiła 0,2-0,3%, po czym miesza się i pozostawia w temperaturze
20-37oC przez okres 1-2 dni, po uzyskaniu pozytywnego wyniku skuteczności inaktywacji, wprowadza się
ponownie do fermentora jeden lub kilka szczepów App w równych częściach i po wymieszaniu do uzyskanej
zawiesiny bakteryjnej dodaje się kolejno adjuwant w postaci wodorotlenku glinu w ilości 5-15% objętościowych
w odniesieniu do zawiesiny, a następnie adjuwant w postaci oleju mineralnego w ilości 5-20% objętościowych
w odniesieniu do zawiesiny i po uzyskaniujednorodnej emulsji, dodaje się fenol w celu konserwacjiszczepionki.
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania szczepionki przeciw pleuropneumonii świń zawierającej szczepy Actinobacillus pleuropneumoniae zwłaszcza o serotypach 1, 5, 9. Szczepionka znajduje zastosowanie w profilaktyce bardzo groźnej, bakteryjnej choroby układu oddechowego świń - pleuropneumonii. W warunkach polskich główną przyczyną choroby są szczepy Actinobacillus pleuropneumoniae (App) o serotypach 1, 5, 9. Od szczepionki wymaga się dobrych właściwości immunogennych po wcześniejszym przeprowadzeniu kontroli na czystość, jałowość i nieszkodliwość dla zwierząt laboratoryjnych.
Znany sposób otrzymywania szczepionki został spisany bardzo ogólnikowo w austriackim czasopiśmie Wiener Tiererztliche Monatsschrift tom 73 110) strony 334-338, 1986 rok. Jako podłoże namnażające używa się bulion tryptozowy z dodatkiem substancji wzrostowej w ilości 10 mg NAD (V nukleotyd dwufosfopirydyny) na 1000 ml bulionu. Po 18 godzinacn inkubacji w temperaturze 37°C na wytrząsarce mechanicznej, hodowlę Actinobacillus pleuropneumoniae inaktywuje się formaliną w ilości 0,3%. Następnie dodaje się jako adjuwant wodorotlenek glinu w ilości 1%. Gęstość hodowli ustala się na poziomie 2-5xl09 komórek App/ml.
Przedstawiony powyżej sposób nie gwarantuje uzyskania w pełni skutecznej szczepionki. Wynika to z tego że: 1. Stara - 18-h hodowla App zawiera mało materiału otoczkowego (capsular materiał), który odpowiedzialny jest za immunogennośó; 2. Inkubacja hodowli na wytrząsarce mechanicznej nawet przez 18 h nie zapewnia odpowiedniej gęstości zawiesiny bakteryjnej dlatego,
166 719 że do podłoża nie dodaje się ekstraktu drożdży piwnych, a hodowlę prowadzi się bez dodatku CO - wymienione czynniki znacznie poprawiają wzrost App. Przedstawioną gęstość hodowli wynoszącą
O
2-5x10' komórek App/ml uzyskuje się prawdopodobnie poprzez zagęszczanie hodowli drogą wirowania. Dodatek wodorotlenku glinu - jako adjuwantu w tak małej ilości (1% v/v) w nałyn tylko stopniu poprawia immunogenność szczepionki.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że bulionową hodowlę bakteryjną App, jako inokulum, dodaje się do bulionu tryptozowo-sojowego, jako podłoża namnażającego z dodatkami: substancji wzrostowej MAD, najkorzystniej w ilości 0,008-0,012% objętości podłoża oraz świeżego ekstraktu drożdży piwnych, najkorzystniej w ilości 0,08-0,12% objętości podłoża. Hodowla bakteryjna App winna stanowić 8-12% objętości podłoża w zbiorniku fermentora. Zainokulowane podłoże inkubuje się przez okres 4-7 godzin, w temperaturze 35-38°C, do uzyskania gęstości δ 9 hodowli wynoszącej od 1x10° do 1x10 komórek App/ml. W trakcie inkubacji dodaje się COw ilości 4-10% w mieszance z powietrzem.
Tak postępuje się z każdym z używanych do produkcji szczepionki szczepów App. Hodowle bakteryjne wszystkich szczepów, uzyskane w tych samych warunkach, poddaje się inaktywacji roztworem formaliny w takiej ilości, aby jej końcowa koncentracja wynosiła 0,2-0,3%. Po wymieszaniu pozostawia się w temperaturze 20-37°C przez okres 1-2 dni i następnie sprawdza się skuteczność inaktywacji. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, wprowadza się ponownie do fermentora jeden lub kilka szczepów App w równych częściach. Po wymieszaniu, uzyskuje się zawiesinę bakteryjną, do której dodaje się kolejno adjuwant w postaci wodorotlenku glinu w ilości 5-15% objętości w odniesieniu do zawiesiny, a następnie adjuwant w postaci oleju mineralnego w ilości 5-20% objętości w odniesieniu do zawiesiny. Po uzyskaniu jednorodnej emulsji dodaje się fenol, najkorzystniej w ilości 0,1-0,4% w 50% roztworze wodnym w celu konserwacji szczepionki.
Stwierdzono, że do produkcji szczepionki należy używać wyłącznie młodą 4-7 godzinną ho8 9 dowlę App o gęstości wahającej się od 1x10 do 1x10 komórek App/ml, ponieważ tylko młoda hodowla bakteryjna zapewnia dużą ilość materiału otoczkowego (capsular material) decydującego o dobrych właściwościach immunogennych szczepionki.
Stwierdzono również, że wymienioną wyżej gęstość drobnoustrojów można uzyskać jedynie na drodze wprowadzenia do podłoża namnażającego następujących nie stosowanych dotychczas dodatków: substancji wzrostowej niezbędnej do szybkiego wzrostu bakterii, świeżego ekstraktu drożdży piwnych oraz COwprowadzonego do fermentora, w którym prowadzi się hodowlę. Nie spełnienie któregokolwiek z tych warunków powoduje, że drobnoustroje namnażają się stosunkowo wolno, przez co konieczne staje się wydłużenie czasu inkubacji, co z kolei powoduje obniżenie właściwości immunogennych szczepionki.
O
Zwiększenie koncentracji drobnoustrojów powyżej 1x10° komórek App/ml, powoduje blokadę p
układu odpornościowego. Zmniejszenie koncentracji poniżej 1x10° komórek App/ml jest przyczyną braku dostatecznego pobudzenia układu immunologicznego zwierzęcia.
Sposób według wynalazku jest bliżej wyjaśniony w przykładzie wykonania.
Przykład. Do kolejnych kolb zawierających 2000 ml bulionu tryptozowo-sojowego z dodatkiem 0,01% substancji wzrostowej NAD i 0,1% świeżego ekstraktu drożdży piwnych, dodano oddzielnie 200 ml czystej hodowli bulionowej każdego serotypu App 1, 5, 9. Zainokulowany poszczególnymi serotypami bulion wprowadzono oddzielnie do fermentora i inkubowano w temperaturze 37'C z dodatkiem 5% CO, przez 6 godzin. Gęstość hodowli poszczególnych serotypów App określono fc α metodą płytkową Kocha i wynosiła ona 7,5x10° komórek App/1 ml. Czystość poszczególnych kultur bakteryjnych sprawdzono sporządzając preparaty mikroskopowe. Do hodowli poszczególnych serotypów, w których nie stwierdzono zanieczyszczeń obcą florą bakteryjną, dodano formalinę w takiej ilości, aby jej końcowa koncentracja wynosiła 0,2%. Po wymieszaniu pozostawiono przez okres 2 dni w temperaturze 37'C. Następnie sprawdzano skuteczność inaktywacji poszczególnych hodowli. Przy pozytywnym wyniku, wprowadzano do fermentora w równych częściach szczepy App o serotypach 1, 5, 9. Po wymieszaniu uzyskano zawiesinę bakteryjną, do której dodano kolejno adjuwant w postaci wodorotlenku glinu w ilości 10% objętościowych w odniesieniu do zawiesiny, a następnie adjuwant w postaci oleju mineralnego w ilości 15% objętościowych w odniesieniu do zawiesiny. Utworzoną serię szczepionki konserwowano przez dodanie do znajdującej się w ferraentorze zawiesiny bakteryjnej 0,3% fenolu w 50% roztworze wodnym.
166 719
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,(00 zł.
Claims (3)
1. Sposób otrzymywania szczepionki przeciw pleuropneumonii świń zawierającej szczepy Actinobacillus pleuropneumomiae, zwłaszcza o serotypach 1, 5, 9 na namnażającym podłożu bulionowym z dodatkiem substancji wzrostowej NAD (V nukleotyd dwufosfopirydyny) polegający na dodaniu hodowli bulionowej odpowiedniego szczepu Actinobacillus pleuropneumoniae (App) jako inokulum, inkubowaniu na wytrząsarce mechanicznej w temperaturze 37*C, inaktywowaniu formaliną a następnie potraktowaniu wodorotlenkiem glinu jako adjuwantem, znamienny tym, że bulionową hodowlą bakteryjną jednego ze szczepów App dodaje się do bulionu tryptozowo-sojowego z dodatkami: substancji wzrostowej NAD i świeżego ekstraktu drożdży piwnych, w ilości 8-12% objętości podłoża w zbiorniku fermentora i poddaje się procesowi inkubacji z dodatkiem CO, w ilości 4-10% w mieszance z powietrzem przez okres 4-7 godzin, do uzyskania gęstości wynoszącej od 1x108 1x10) komórek App/ml, następnie zawiesinę inaktywuje się roztworem formaliny w takiej ilości, aby jej końcowa koncentracja wynosiła 0,2-0,3%, po czym miesza się i pozostawia w temperaturze 20-37’C przez okres 1-2 dni, po uzyskaniu pozytywnego wyniku skuteczności inaktywacji, wprowadza się ponownie do fermentora jeden lub kilka szczepów App w równych częściach i po wymieszaniu do uzyskanej zawiesiny bakteryjnej dodaje się kolejno adjuwant w postaci wodorotlenku glinu w ilości 5-15% objętościowych w odniesieniu do zawiesiny, a następnie adjuwant w postaci oleju mineralnego w ilości 5-20% objętościowych w odniesieniu do zawiesiny i po uzyskaniu jednorodnej emulsji, dodaje się fenol w celu konserwacji szczepionki.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dodaje się 0,008-0,012% objętości podłoża substancji wzrostowej NAD i 0,08-0,12% objętości podłoża świeżego ekstraktu drożdży piwnych.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dodaje się fenol w ilości 0,1-0,4% w 50% roztworze wodnym.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL29383192A PL166719B1 (pl) | 1992-03-12 | 1992-03-12 | Sposób otrzymywania szczepionki przeciw pleuropneumonii świń |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL29383192A PL166719B1 (pl) | 1992-03-12 | 1992-03-12 | Sposób otrzymywania szczepionki przeciw pleuropneumonii świń |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL293831A1 PL293831A1 (en) | 1993-09-20 |
PL166719B1 true PL166719B1 (pl) | 1995-06-30 |
Family
ID=20057079
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL29383192A PL166719B1 (pl) | 1992-03-12 | 1992-03-12 | Sposób otrzymywania szczepionki przeciw pleuropneumonii świń |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL166719B1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP2370591B1 (en) | 2008-11-27 | 2017-12-20 | Intervet International B.V. | Process for the production of the actinobacillus pleuropneumoniae toxins apxi or apxiii in a liquid culture medium under supply of air enriched in carbon dioxide |
-
1992
- 1992-03-12 PL PL29383192A patent/PL166719B1/pl unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP2370591B1 (en) | 2008-11-27 | 2017-12-20 | Intervet International B.V. | Process for the production of the actinobacillus pleuropneumoniae toxins apxi or apxiii in a liquid culture medium under supply of air enriched in carbon dioxide |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL293831A1 (en) | 1993-09-20 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Wai et al. | Resuscitation of Vibrio cholerae O1 strain TSI-4 from a viable but nonculturable state by heat shock | |
Dukes et al. | Identification of Haemophilus vaginalis | |
JPS59102390A (ja) | クロストリジウム・アセトブチリクムの改良菌株およびその調製方法 | |
CN113957012B (zh) | 一种鸡滑液囊支原体培养基及其制备方法 | |
Gutierrez et al. | Interrelationship between certain bacteria and the rumen ciliate Dasytricha ruminantium | |
Nishida et al. | Isolation of toxigenic strains of Clostridium novyi from soil | |
JPH0424022B2 (pl) | ||
PILEHCHIAN et al. | Large scale production of Blackleg vaccine by fermenter and enriched culture medium in Iran | |
PL166719B1 (pl) | Sposób otrzymywania szczepionki przeciw pleuropneumonii świń | |
Efthymiou et al. | Development of a selective enterococcus medium based on manganese ion deficiency, sodium azide, and alkaline pH | |
Takagi et al. | Characterization of polysaccharide production of Haemophilus influenzae type b and its relationship to bacterial cell growth | |
CN1724068A (zh) | 禽霍乱强化灭活疫苗的制备方法 | |
Cortiñas et al. | Influence of culture conditions on growth and protective antigenicity of Clostridium chauvoei | |
RU2288002C1 (ru) | Способ изготовления вакцины против энтерококковой инфекции нутрий | |
RU2325183C1 (ru) | Способ получения вакцины против эшерихиоза животных | |
CN113559256B (zh) | 一种诺卡氏菌免疫增强剂及其在制备猪用疫苗中的应用 | |
RU1566532C (ru) | Способ изготовления вакцины против сибирской язвы животных | |
M'Leod et al. | The supposed importance of vitamins in promoting bacterial growth | |
Kim | High-viability lyophilized Bacille Calmette-Guerin vaccine produced by deep-culture technique | |
Weinstein et al. | Biological and chemical studies of the Lactobacillus genus with special reference to xylose fermentation by L. pentoaceticus | |
Pedziwilk | A simple plating method for the isolation and enumeration of Propionibacteria | |
KR100787830B1 (ko) | 돈단독균 불활화항원에 돈단독균 특이정제단백 항원을 첨가한 돈단독균 불활화백신의 제조방법 | |
RU2158302C2 (ru) | Питательная среда для роста бифидо- и лактобактерий | |
US3728225A (en) | Process for incubating salmonella | |
Lawrie | Studies in the metabolism of protozoa: Some biochemical reactions occurring in the presence of the washed cells of Glaucoma pyriformis |