PL164810B1 - Adapter lacza swiatlowodowego ze wzmacnianiem sygnalu PL PL PL PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Adapter lacza swiatlowodowego ze wzmacnianiem sygnalu PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL164810B1
PL164810B1 PL90287576A PL28757690A PL164810B1 PL 164810 B1 PL164810 B1 PL 164810B1 PL 90287576 A PL90287576 A PL 90287576A PL 28757690 A PL28757690 A PL 28757690A PL 164810 B1 PL164810 B1 PL 164810B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
optical
adapter
output
input
transmitter
Prior art date
Application number
PL90287576A
Other languages
English (en)
Other versions
PL287576A1 (en
Inventor
Giorgio Grasso
Mario Tamburello
Original Assignee
Pirelli Cavi Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=11192754&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL164810(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Pirelli Cavi Spa filed Critical Pirelli Cavi Spa
Publication of PL287576A1 publication Critical patent/PL287576A1/xx
Publication of PL164810B1 publication Critical patent/PL164810B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B10/00Transmission systems employing electromagnetic waves other than radio-waves, e.g. infrared, visible or ultraviolet light, or employing corpuscular radiation, e.g. quantum communication
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B10/00Transmission systems employing electromagnetic waves other than radio-waves, e.g. infrared, visible or ultraviolet light, or employing corpuscular radiation, e.g. quantum communication
    • H04B10/29Repeaters

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Optical Communication System (AREA)
  • Light Guides In General And Applications Therefor (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)

Abstract

1. A dapter lacza sw iatlow odow ego ze wzmac-- nianiem sygnalu, zawierajacego po stronie nad- awczej zespól nadaw czo-odbiorczy, którego nadaj- nik jest wyposazony w laser, a po stronie odbiorczej zespól odbiorczo-nadaw czy, polaczone linia sw iat- low odow a, pom iedzy odcinki której to linii wla- czone sa wzmacniacze optyczne, znamienny tym, ze adapter (6, 13) jest dolaczony swoim wejsciem do odcinka linii swiatlowodowej (1) polaczonego z nadajnikiem (3) zespolu nadaw czo-odbiorczego (2) po stronie nadawczej, a z nadajnikiem (17) zespolu odbiorczo-nadaw czego (15) po stronie odbiorczej, ponadto adapter (8 , 11) jest dolaczony swoim wyjs- ciem do odcinka linii swiatlowodowej (1) polaczo- nego z odbiornikiem (4) zespolu nadaw czo-odbior- czego (2) po stronie nadawczej i odbiornikiem (16) zespolu odbiorczonadaw czcgo (15) po stronie odbiorczej lacza, przy czym kazdy adapter (6, 8, 11, 13) lacza na swym wejsciu ma przetw ornik opto- elektryczny ( 1 8, 2 4) polaczony z obwodem regula- cyjnym (2 0 , 27) lasera generujacego wyjsciowy syg- nal optyczny o regulowanych param etiach. Fig . 1 PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest adapter łącza światłowodowego ze wzmacnianiem sygnału, zawierającego urządzenie nadawcze z laserem oraz urządzenie odbiorcze, pomiędzy którymi włączone są wzmacniacze łącza.
Tłumienie fali elektromagnetycznej w światłowodzie ogranicza dopuszczalną odległość między nadajnikiem a odbiornikiem traktu telekomunikacyjnego. Dłuższe odcinki toru wymagają włączenia po drodze urządzenia wzmacniającego oraz regeneratora impulsów. Takie urządzenia wzmacniająco-regenerujące nazywane są wzmacniakami.
W opisach patentowych DE-3 317 541, US - 4 680809 i US - 4295 225 przedstawione są wzmacniaki optoelektroniczne. Taki wzmacniak dokonuje transformacji sygnału optycznego na sygnał elektryczny, który zostaje wzmocniony i ponownie przetworzony na sygnał optyczny. Wzmacniak wytwarza wyjściowy sygnał optyczny o parametrach wejściowego sygnału optycznego, zwłaszcza o tej samej długości fali, tylko o zwiększonym natężeniu.
W dalszym ciągu jednak problemem do rozwiązania jest wprowadzenie w łącze wzmacniaczy optycznych o parametrach, które są kompatybilne z odpowiednimi parametrami optycznymi zastosowanymi przy projektowaniu nadajników i odbiorników łączy światłowodowych.
Problemy związane są z tym, że właściwości wymagane od wzmacniacza łącza, to jest szybkość transmisji, długość fali i jej zmiana w zależności od temperatury roboczej, różnią się od właściwości zazwyczaj stosowanych w łączach urządzeń nadawczych i odbiorczych. Tak więc koniecznym byłoby projektowanie każdorazowo określonej konfiguracji obwodu, przystosowanego do parametrów wzmacniacza łącza, a zwłaszcza do szybkości transmisji tego łącza. Oznacza to, że w takim sanie rzeczy koniecznym jest wykonanie elektrycznej płytki, na której odpowiednie parametry zostałyby skalpowane w zależności od określonej szybkości transmisji.
Ponadto, na tej samej płytce powinny być również obwody sterowania długości fali, w zależności od określonej temperatury tego wzmacniacza.
Dalsze trudności wynikają przy dokonywaniu elektrycznego łączenia ze wspomnianymi elektrycznymi płytkami występującymi w nadajniku i w odbiorniku, odpowiedniej konwersji sekcji obwodu umieszczonego we wzmacniaczach optycznych, gdy próg danej szybkości transmisji równy 565 megabitów zostałby przekroczony.
Tego rodzaju problemy odnośnie lasera reprezentującego wyjście nadajnika optycznego i odpowiednio wejście odbiornika eztkaznoge dla urządzenia odbiorczego, powodują również powstanie szeregu dalszych eglapiazeń ze względu na fakt, że obwód aktualnie pracujący w urządzeniach nadawczym i odbio^zym me ^^ι/ewldujo połączenia typu analogowego dla kanałów serwisowych włączonych w tym samym łączu optycznym.
164 810
Jeśli chodzi o badania i na bieżąco eksperymentowane przykłady rozwiązań, to dopracowano kryterium zwartości obwodu, aby ograniczyć ilość komponentów i uczynić niezawodnymi interfejsowe płytki zamotowane w urządzeniach nadawczych i odbiorczych łączy światłowodowych. Oczywistym jest, że gdy wzmacniacze muszą być zamontowane w łączu, to są one strukturalnie niekompatybilne z obwodami zwykle występującymi w urządzeniach nadawczych i odbiorczych, jeśli chodzi o ich parametry robocze.
Znaczy to, gdy zastosowane zostaną zwykłe urządzenia nadawczo/odbiorcze, przy obecności wzmacniaczy optycznych, sygnał w łączu optycznym ulega przemianom bardziej modyfikującym charakter samego sygnału. Te ograniczenia wynikające ze zmian parametrów, zmuszają do stosowania różnych rozwiązań obwodów, z których każdy ogranicza się wyłącznie do wybranego parametru roboczego dla tego łącza i odpowiada wymaganiom ze strony wzmacniaczy występujących w tym łączu.
Jest to głównie spowodowane właściwościami wzmacniacza optycznego, który musi pracować w danych zakresach długości fali, w danym zakresie zmiany długości fali, w zależności od temperatury i dla każdej szybkości transmisji.
W rzeczywistości, odbiorniki łącza sprzężone ze wzmacniaczami optycznymi w łączach światłowodowych mają na ogół problemy z odpowiedzią częstotliwościową.
Tak więc biorąc pod rozwagę ten szereg trudności pod względem wymagań co do parametrów oraz problemy związane z połączeniami elektrycznymi pomiędzy detektorem optycznym a odpowiednimi obwodami urządzeń łącza optycznego, uprzednio należy opracować i wykonać wiele rozwiązań, z których każde zapewnia określone parametry.
Takie rozwiązanie ma bardzo wiele wad, a to ze względu na uciążliwe projektowanie, a ponadto jest rozwiązaniem bardzo drogim i niekorzystnym z punktu widzenia stosowania przemysłowego.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wad obecnie wykorzystywanych rozwiązań, przez zastosowanie adaptera łącza światłowodowego ze wzmacnianiem sygnału, w którym możliwe jest niezależne i uniwersalne połączenie pomiędzy wzmacniaczem a urządzeniami nadawczymi i odbiorczymi, bez wprowadzania zmian wewnętrznych do obwodów wspomnianych urządzeń.
Adapter łącza światłowodowego ze wzmacnianiem sygnału, zawierającego po stronie nadawczej zespół nadawczo-odbiorczy, którego nadajnik jest wyposażony w laser, a po stronie odbiorczej zespół odbiorczo-nadawczy, połączone linią światłowodową, pomiędzy odcinki której to linii włączone są wzmacniacze optyczne, według wynalazku charakteryzuje się tym, że jest on dołączony swoim wejściem do odcinka linii światłowodowej połączonego z nadajnikiem zespołu nadawczo-odbiorczego po stronie nadawczej, a z nadajnikiem zespołu odbiorczo-nadawczego po stronie odbiorczej. Ponadto, adapter jest dołączony swoim wyjściem do odcinka linii światłowodowej połączonego z odbiornikiem zespołu nadawczo-odbiorczego po stronie nadawczej i odbiornikiem zespołu odbiorczo-nadawczego po stronie odbiorczej łącza. Każdy adapter łącza na swym wejściu ma przetwornik optoelektryczny połączony z obwodem regulacyjnym lasera generującego wyjściowy sygnał optyczny o regulowanych parametrach.
W przypadku adaptera dołączonego do nadajnika, jego wejściowy przetwornik optoelektryczny jest korzystnie fotodetektorem, który połączony jest z obwodem regulacyjnym poprzez automatycznie sterowany wzmacniacz elektryczny z automatyczną regulacją poziomu napięcia, w zależności od zmian wejściowego sygnału optycznego.
Do jednego wejścia obwodu regulacyjnego doprowadzony jest sygnał elektryczny z automatycznie sterowanego wzmacniacza, a do drugiego wejścia tego obwodu regulacyjnego doprowadzone są sygnały kanałów serwisowych bramkowane przez wejściowy analogowy układ bramkowy. Wyjściowy sygnał tego obwodu regulacyjnego wzbudza laser, którego wyjściowy sygnał optyczny ma regulowaną w sposób ciągły długość fali przez dołączony do drugiego wejścia tego lasera obwód sterujący.
W przypadku adaptera dołączonego do odbiornika, jego wejściowy przetwornik optoelektryczny jest korzystnie fotodetektorem dołączonym do wyjścia wzmacniacza optycznego łącza, przy czym wyjście fotodetektora połączone jest z automatycznie sterowanym wzmacniaczem elektrycznym z automatyczną regulacją poziomu napięcia w zależności od zmian wejściowego
164 810 sygnału optycznego. Wzmacniacz ten połączony jest z obwodem regulacyjnym, którego sygnał wyjściowy wzbudza laser generujący optyczny sygnał doprowadzany odcinkiem linii światłowodowej do wejścia odbiornika.
Drugie wyjście fotodetektora połączone jest z filtrem dolnoprzepustowym dołączonym do wzmacniacza elektrycznego, którego elektryczny sygnał wyjściowy doprowadzony jest do analogowego łącza kanałów serwisowych, pierwsze wyjście fotodetektora jest połączone z automatycznie sterowanym wzmacniaczem elektrycznym poprzez obwód sprzężenia prądu zmiennego, jak również drugie wyjście fotodetektora jest połączone z filtrem dolnoprzepustowym poprzez drugi obwód sprzężenia prądu zmiennego, które to obydwa obwody są korzystnie kondensatorami.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku wejście adaptera jest połączone z nadajnikiem zespołu nadawczo-odbiorczego poprzez sprzęgacz optyczny dołączony również do dodatkowego nadajnika dodatkowego zespołu nadawczo-odbiorczego.
Wyjście drugiego adaptera jest połączone z dodatkowym odbiornikiem dodatkowego zespołu odbiorczo-nadawczego poprzez drugi sprzęgacz optyczny dołączony również do nadawczoodbiorczego odbiornika podstawowego zespołu.
Pomiędzy parami nadajników/odbiorników wprowadzone jest zabezpieczające połączenie poprzez dwa sprzęgacze optyczne, z których pierwszy dołączony jest do wyjścia nadajnika pierwszej pary nadajnik/odbiornik, a drugi sprzęgacz dołączony jest do odbiornika drugiej pary, jak również poprzez dwa przełączniki, z których pierwszy przełącznik zwykle jest zwarty z nadajnikiem pierwszej pary, a drugi przełącznik z odbiornikiem drugiej pary nadajnik/odbiornik. W przypadku wystąpienia uszkodzenia w parach nadajników/odbiorników, pierwszy przełącznik jest zwarty z nadajnikiem drugiej pary, a drugi przełącznik jest zwarty z odbiornikiem pierwszej pary. Jednocześnie pierwszy sprzęgacz dołączony jest do wyjścia nadajnika drugiej pary nadajnik/odbiornik, przy czym jego wyjście jest dołączone do wejścia adaptera linii wyjściowej, a drugi sprzęgacz dołączony jest do odbiornika pierwszej pary nadajnik/odbiornik, przy czym jego wejście jest dołączone do wyjścia adaptera linii wejściowej.
W przypadku połączenia optycznego z wieloma nadajnikami, każdy z nich połączony jest z odpowiednim adapterem poprzez przełącznik optyczny, a ponadto dodatkowy nadajnik poprzez sprzęgacz optyczny, każdy przełącznik łącza oraz sprzęgacz optyczny łącza, połączony jest z dodatkowym adapterem, zachowując połączenie w przypadku niepracującego jednego z nadajników.
Adapter według wynalazku umożliwia, że w łączach światłowodowych mogą być stosowane zwykłe urządzenia nadawczo-odbiorcze dostępne w sieciach handlowych, bez konieczności każdorazowego projektowania ich konstrukcji. Adaptery zapewniają prostą instalację łącz światłowodowych i dużą niezawodność samego połączenia optycznego.
Adapteiy według wynalazku umożliwiają przeprowadzanie takich samych pomiarów zabezpieczających przed uszkodzeniami urządzeń i/lub wzmacniaczy w łączach światłowodowych, jakie zwykle przeprowadzane są w łączach telekomunikacyjnych, które nie są łączami światłowodowymi.
Rozwiązanie według wynalazku zostanie bliżej objaśnione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ogólny schemat blokowy łącza światłowodowego z adapterami dołączonymi do urządzeń nadawczych i odbiorczych oraz do wzmacniaczy optycznych, fig. 2 -schemat blokowy adaptera włączonego od strony nadawczej łącza, fig. 3 - schemat blokowy adaptera włączonego od strony odbiorczej łącza, fig. 4 - układ zabezpieczeniowy dla światłowodowych łączy wykorzystujących adaptery według wynalazku, a fig. 5 - przedstawia schemat blokowy drugiego przykładu układu zabezpieczeniowego dla łączy wykorzystujących adaptery według wynalazku.
Jak przedstawiono na fig. 1 łącze światłowodowe ma na wejściu zespół nadawczo-odbiorczy 2, a na wyjściu zespół odbiorczo-nadawczy 15, połączone odcinkami linii światłowodowej 1. Każdy z tych zespołów 2 i 15 zawici a nadajnik 3 i 17 oraz odbiornik 4 i 16
Jeśli w łączu zainstalowane są wzmacniacze optyczne 7,9, 12 i 14, korzystnym jest zainstalowanie razem z nimi adapterów 6, 8, 11 i 13, które są połączone w zespoły 5 i 10.
Oczywiście nie jest to konieczne, aby każdy adapter, na przykład adapter 6 i odpowiedni wzmacniacz 7, były umieszczone razem w tej samej obudowie. Możliwe jest występowanie w łączu wzmacniaczy optycznych różnie rozmieszczonych, w zależności od rozmiarów łącza.
164 810
Na figurze 2 przedstawiony jest adapter 6 znajdujący się po stronie nadawczej łącza. Sygnał optyczny przechodzący z nadajnika 3 do odcinka linii światłowodowej 1, dochodzi do adaptera 6 przez przetwornik opto-elektryczny 18, korzystnie fotodetektor.
Na wyjściu fotodetektora 18, który w korzystnym rozwiązaniu jest diodą, powstaje sygnał elektryczny doprowadzony następnie do automatycznie sterowanego wzmacniacza elektrycznego
19, automatycznie regulującego poziom napięcia w określonym zakresie, w zależności od zmian wejściowego sygnału optycznego.
W ten sposób uzyskuje się na wyjściu wzmacniaczy sygnał elektryczny, którego poziom odpowiada zmianom wejściowym przychodzącego sygnału optycznego.
Wspomniany wzmocniony sygnał elektryczny dochodzi do laserowego obwodu regulacyjnego
20, który z kolei wzbudza laser 22 przetwarzający wspomniany sygnał elektryczny na sygnał optyczny, przy wybranej długości fali tego sygnału optycznego, regulowanej przez obwód regulacyjny 20.
Laserowy obwód regulacyjny 20 jest obwodem cyfrowym, w którym następuje również modulacja prądu stałego, aby mogły dochodzić sygnały z kanałów serwisowych 21, dołączonych do wejścia obwodu regulacyjnego 20.
Wynikowy sygnał optyczny generowany przez laser 22 ma długość fali regulowaną przez obwód sterujący 23, regulujący długość fali w zależności od temperatury, tak żeby zapewnić, że temperatura lasera jest niezależna od temperatury roboczej linii.
Ten rodzaj sterowania jest typu analogowego i zapewnia dostosowanie długości fali do zmian temperatury mniejszych niż jeden stopień, a zasadniczo służy do kontroli maksymalnej długości fali, dla dostosowania jej do parametrów wzmacniacza optycznego 7, do którego poprzez odcinek światłowodu 1 dołączony jest adapter 6.
Na figurze 3 przedstawiony został adapter optyczny 8 znajdujący się po stronie odbiorczej łącza, a zatem dołączony do odbiornika 4.
Do tego adaptera 8 dochodzi sygnał przechodzący ze wzmacniacza optycznego 9, który jest przetworzony przez fotodetektor 24, do wyjść którego są dołączone obwody rozgałęźne zawierające elementy sprzężenia dla prądu zmiennego stanowiące kondensatory 25 i 29.
W górnej gałęzi, pierwsze wyjście fotodetektora 24 połączone jest poprzez sprzęgający kondensator 25 ze wzmacniaczem elektrycznym 26, doprowadzając do niego sygnał przetworzony na elektryczny. Wzmacniacz 26 jest wzmacniaczem elektrycznym, automatycznie sterowanym, regulującym automatycznie poziom napięcia.
Alternatywnie, wzmocnienie sygnału elektrycznego może następować również w kaskadzie wzmacniaczy, w zależności od tego, jaki poziom ma być osiągnięty.
Z wyjścia wzmacniacza 26 automatycznie regulującego poziom napięcia, sygnał elektryczny doprowadzony jest do obwodu regulacyjnego 27 lasera 28.
Obwód regulacyjny 27 jest zwykle obwodem analogowym i służy do wzbudzenia lasera 28, na określonej długości fali.
W ten sposób na wyjściu lasera 28 występuje sygnał optyczny odzwierciedlający zmiany wejściowego uprzednio przetworzonego sygnału.
W drugiej gałęzi obwodu dołączonej do drugiego wyjścia fotodetektora 24 z pojemnościowym sprzężeniem dla prądu zmiennego przez kondensator 29, znajduje się dolnoprzepustowy filtr 30, jak również wzmacniacz elektryczny 31, dla połączenia z łączami analogowymi 32 kanałów serwisowych.
Istotną cechą rozwiązania według wynalazku jest to, że sygnał doprowadzony do adaptera 6 i sygnał wychodzący z niego jest zawsze sygnałem optycznym, który jednakże odpowiada wymaganiom parametrów odpowiedniego wzmacniacza optycznego 7 włączonego w linię światłowodową 1, za adapterem 6.
Oczywiście uwaga ta obowiązuje zarówno przy nadawaniu, jak i odbiorze oraz dla każdego wzmacniacza optycznego zamontowanego w linii światłowodowej 1. Jeśli sygnał optyczny zostaje wysłany z nadajnika optycznego 3 poprzez linię światłowodową 1, sygnał ten dochodzi do fotodetektora 18 adaptera 6 i przetworzony zostaje na sygnał elektryczny.
Sygnał elektryczny dochodzi do wzmacniacza 19 z automatycznym sterowaniem poziomu napięcia, który znosi wahnięcia optycznego sygnału wejściowego, utrzymując właściwe poziomy napięcia wyjściowego.
164 810
Sygnał elektryczny wzbudza obwód regulacyjny 20 lasera 22, który jest laserem szczególnego rodzaju i który praktycznie działa zgodnie z wyborem swej własnej długości fali określonej przez własną wewnętrzną konfigurację lasera 22. Obwód regulacyjny 20 jest obwodem cyfrowym i ma część obwodu przeprowadzającą modulację prądu stałego dla rozpatrywanego wejścia sygnału przychodzącego z tak zwanych kanałów serwisowych i dla którego musi być przewidziany układ bramkowy, przy czym wejście to jest typu analogowego.
Laser 22 generujący sygnał o wybranej długości fali ma wyjście optyczne, które ma charakterystyki parametryczne niezależnie od lasera łącza występującego w nadajniku 3, a ponadto odpowiada roboczym wymaganiom wzmacniacza optycznego 7.
Oczywiście ten sygnał optyczny musi być również sterowany przez obwód sterujący 23, regulujący długość fali sygnału optycznego zależnie od temperatury, co daje możliwość dokładnego wyboru długość fali, dla zmian temperatury poniżej jednego stopnia, dla bardzo ograniczonego spektrum optycznego, rzędu angstrema.
Obwód pracuje analogowo, a laser 22 powinien być laserem wysokiej klasy, jeśli jest wykorzystywany w dalekosiężnych łączach światłowodowych.
Po stronie odbiorczej fotodetektor 24 działa jak opto-elektroniczny przetwornik i odbierając optyczny sygnał ze wzmacniacza optycznego 9, przetwarza go na sygnał elektryczny, następnie na wyjściu rozdziela go na dwa obwody rozgałęźne, z których jeden, poprzez kondensator 25 stanowiący element sprzęgający dla prądu zmiennego, przeprowadza tę samą operację jak część przetwarzająca występująca po stronie nadawczej adaptera 6 z blokami 18 i 19. Wyjście fotodetektora 24 poprzez kondensator 25 połączone jest ze wzmacniaczem 26 z automatycznie sterowanym poziomem napięcia, który jest zasilony energią. Następnie, wzmocniony sygnał z wyjścia wzmacniacza 26 odpowiada zmianom wejściowym odpowiedniego sygnału optycznego.
Ten sygnał elektryczny doprowadzony jest do obwodu regulacyjnego 27 lasera 28. Ten obwód, odmiennie niż odpowiadający mu obwód po stronie nadawczej, jest całkowicie obwodem analogowym, ponieważ przeprowadza on pewien rodzaj selekcji różniący się od poprzedniego. Laser jest zwykłym dostępnym na rynku laserem i nie przewiduje się żadnej regulacji długości fali w zależności od temperatury. Wybór długości fali nie jest dokładny. Na wyjściu lasera 28 występuje sygnał optyczny, który przez odcinek linii światłowodowej 1 dochodzi do odbiornika 4, na którego wyjściu występuje sygnał elektryczny.
W drugiej gałęzi obwodu rozgałęźnego fotodetektora 24 adaptera 8 po stronie odbiorczej, znajduje się drugi element sprzęgający dla prądu zmiennego, korzystnie kondensator 29, który zbiera sygnał optyczny przetworzony przez fotodetektor 24 i doprowadza go poprzez filtr dolnoprzepustowy 30 do elektrycznego wzmacniacza 31, na którego wyjściu występuje sygnał elektryczny, który zostaje doprowadzony do łączy kanałów serwisowych przez łącze 32.
W ten sposób osiągnięto niezależność od charakterystyk parametrów urządzeń łącza nadawczo-odbiorczego, ponieważ przedstawiony adapter przeprowadza konwersję sygnału na sygnał elektryczny w tranzycie w łączu światłowodowym, poprzez stosowne przetworzenia jak to przedstawiono, przy zachowaniu charakterystyk parametrów, które są niezbędne dla pożądanego działania wzmacniaczy optycznych.
Powyższe uwagi odnoszą się faktycznie do każdego wzmacniacza łącza światłowodowego zarówno po stronie nadawczej jak i odbiorczej, przy czym ich parametry zostają podwyższone bez konieczności zmiany obwodów występujących w urządzeniach optycznych dla nadawania i odbioru, które to urządzenia optyczne mogą być sprzęgane ze wzmacniaczami wmontowanymi w łącze światłowodowe, bez dalszych modyfikacji.
Korzystnym jest zabezpieczenie dla ochrony w przypadku awarii, które to zabezpieczenia są zawsze niezbędne w łączach telekomunikacyjnych.
Jedną form ochrony przedstawiono na fig. 4. W pojedynczym łączu światłowodowym możliwe jest sprzęgnięcie dwóch zespołów nadawczo-odbiorczych 2 i 2a, w których występują nadajniki i odbiorniki, które są oznaczone odpowiednio przez 3 i 4 oraz 3a i 4a, z zespołem adaptera 5 zawierającym optyczny wzmacniacz nadawczy 7 i odbiorczy 9 dołączone odpowiednio do adaptera 6 i 8, poprzez sprzęgacz optye/ny 35 i odpowiednio drugi taki sam sprzęgacz 36.
Przez zastosowanie odpowiednich przełączników 33 i 34 możliwe jest pizełączanie grupy urządzeń odbioru/nadawania, gdy jakieś urządzenie nie pracuje, przy użyciu tego samego łącza, w
164 810 którym zainstalowane są optyczne wzmacniacze 7 i 9. Po prostu dokonuje się przełączenia przełączników 33 i 34 w momencie, gdy jedno z dwu urządzeń przestaje pracować.
Nadajnik 3, który przestaje pracować, zostaje odłączony przez przełączenie elektrycznego przełącznika 33 automatycznie, lub nie, a w konsekwencji użycie optycznego sprzęgacza 35, tak aby wykorzystać dodatkowy nadajnik 3a drugiego zespołu nadawczo-odbiorczego 2a.
Podobnie możliwe jest przeprowadzenie odwrotnej operacji dla odbiorników.
W ten sposób można uzyskać zabezpieczenie, gdy grupa urządzeń przestaje pracować.
Na figurze 5 przedstawiono układ, w którym występuje wiele nadajników 37, 38 i 39 sprzężonych optycznie ze wzmacniaczami optycznymi 47, 49 i 51 poprzez adaptery 46, 48 i 50 oraz występuje dodatkowy nadajnik 40 optycznie sprzężony z optycznym wzmacniaczem 53 poprzez adapter 52.
W układzie tym występują również optyczne przełączniki 41, 42 i 43, jak również optyczny sprzęgacz 44 i drugi optyczny sprzęgacz 45. W ten sposób możliwe jest przełączanie każdego nadajnika dodatkowego łącza światłowodowego, w któiym występuje adapter 52 i odpowiedni wzmacniacz 53, gdy jakieś łącze, takie w którym np. zamontowany jest wzmacniacz 47 z adapterem 46, przestaje pracować.
Podobnie można dokonać przeciwnej operacji, gdy nadajnik przestaje pracować i konieczne jest przełączenie do innego łącza ze wzmacniaczem optycznym i odpowiednim adapterem.
Tak więc występuje tu kryterium wzajemności, zgodnie z którym jeśli nadajnik przestaje pracować lub odpowiedni wzmacniacz z odpowiednim adapterem, możliwe jest dokonanie przełączenia na łącze rezerwowe, które na rysunku jest reprezentowane przez dodatkowy nadajnik 40 i wzmacniacz 53 z odpowiednim adapterem 52.
To samo kryterium obowiązuje wówczas, gdy uszkodzone są urządzenia odbiorcze w łączach światłowodowych.
Fig.5
Fig.1 r.y------
21
23 i i
. —
27 - - 28
Fig.2
7'~~ z8
I 32 I
J
Fig. 3
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Adapter łącza światłowodowego ze wzmacnianiem sygnału, zawierającego po stronie nadawczej zespół nadawczo-odbiorczy, którego nadajnik jest wyposażony w laser, a po stronie odbiorczej zespół odbiorczo-nadawczy, połączone linią światłowodową, pomiędzy odcinki której to linii włączone są wzmacniacze optyczne, znamienny tym, że adapter (6,13) jest dołączony swoim wejściem do odcinka linii światłowodowej (1) połączonego z nadajnikiem (3) zespołu nadawczoodbiorczego (2) po stronie nadawczej, a z nadajnikiem (17) zespołu odbiorczo-nadawczego (15) po stronie odbiorczej, ponadto adapter (8, 11) jest dołączony swoim wyjściem do odcinka linii światłowodowej (1) połączonego z odbiornikiem (4) zespołu nadawczo-odbiorczego (2) po stronie nadawczej i odbiornikiem (16) zespołu odbiorczo-nadawczego (15) po stronie odbiorczej łącza, przy czym każdy adapter (6,8,11,13) łącza na swym wejściu ma przetwornik opto-elektryczny (18, 24) połączony z obwodem regulacyjnym (20,27) lasera generującego wyjściowy sygnał optyczny o regulowanych parametrach.
  2. 2. Adapter według zastrz. 1, znamienny tym, że w przypadku dołączenia do nadajnika (3,17) wejściowy przetwornik opto-elektryczny (18) jest korzystnie fotodetektorem, który połączony jest z obwodem regulacyjnym (20) poprzez automatycznie sterowany wzmacniacz elektryczny (19) z automatyczną regulacją poziomu napięcia, w zależności od zmian wejściowego sygnału optycznego.
  3. 3. Adapter według zastrz. 2, znamienny tym, że do jednego wejścia obwodu regulacyjnego (20) doprowadzony jest sygnał elektryczny z automatycznie sterowanego wzmacniacza (19), do drugiego wejścia obwodu regulacyjnego (20) doprowadzone są sygnały kanałów serwisowych bramkowane przez wejściowy analogowy układ bramkowy (21), a wyjściowy sygnał tego obwodu regulacyjnego (20) wzbudza laser (22), którego wyjściowy sygnał optyczny ma regulowaną w sposób ciągły długość fali przez dołączony do drugiego wejścia tego lasera (22) obwód sterujący (23).
  4. 4. Adapter według zastrz. 1, znamienny tym, że w przypadku dołączenia do odbiornika (4,16) wejściowy przetwornik opto-elektryczny (24) jest korzystnie fotodetektorem dołączonym do wyjścia wzmacniacza optycznego (9) łącza, przy czym wyjście fotodetektora połączone jest z automatycznie sterowanym wzmacniaczem elektrycznym (26) z automatyczną regulacją poziomu napięcia w zależności od zmian wejściowego sygnału optycznego, połączonym z obwodem regulacyjnym (27), którego sygnał wyjściowy wzbudza laser (28) generujący optyczny sygnał doprowadzony odcinkiem linii światłowodowej (1) do wejścia odbiornika (4).
  5. 5. Adapter według zastrz. 4, znamienny tym, że drugie wyjście przetwornika optoelektrycznego (24) będącego korzystnie fotodetektorem, połączone jest z filtrem dolnoprzepustowym (30) dołączonym do wzmacniacza elektrycznego (31), którego elektryczny sygnał wyjściowy doprowadzony jest do analogowego łącza (32) kanałów serwisowych.
  6. 6. Adapter według zastrz. 5, znamienny tym, że pierwsze wyjście fotodetektora (24) jest połączone z automatycznie sterowanym wzmacniaczem elektrycznym (26) poprzez obwód sprzężenia prądu zmiennego, jak również drugie wyjście fotodetektora (24) jest połączone z filtrem dolnoprzepustowym (30) poprzez obwód sprzężenia prądu zmiennego, które to obydwa obwody są korzystnie kondensatorami (25, 29).
  7. 7. Adapter według zastrz. 1, znamienny tym, że wejście adaptera (6) jest połączone z nadajnikiem (3) zespołu nadawczo-odbiorczego (2) poprzez sprzęgacz optyczny (35) dołączony również do dodatkowego nadajnika (3a) dodatkowego zespołu nadawczo-odbiorczego (2a).
  8. 8. Adapter według zastrz. 1, znamienny tym, że wyjście drugiego adaptera (8) jest połączone z dodatkowym odbiornikiem (4a) dodatkowego zespołu nadawczo-odbiorczego (2a) poprzez drugi sprzęgacz optyczny (36) dołączony również do odbiornika (4) sygnału nadawczo-odbiorczego (2a).
  9. 9. Adapter według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy parami nadajników/odbiorników (3, 4 i 3a, 4a) wprowadzone jest zabezpieczające połączenie poprzez dwa sprzęgacze optyczne (35, 36), z których pierwszy sprzęgacz (35) dołączony jest do wyjścia nadajnika (3) pierwszej pary, a drugi sprzęgacz (36) dołączony jest do odbiornika (4a) drugiej pary, jak również poprzez dwa
    164 810 przełączniki (33, 34), z których pierwszy przełącznik (33) zwykle jest zwarty z nadajnikiem (3) pierwszej pary nadajnik/odbiornik, a drugi przełącznik (34) z odbiornikiem (4a) drugiej pary, przy czym w przypadku wystąpienia uszkodzenia w parach nadajników/odbiorników (3, 17 i 16, 4) pierwszy przełącznik (33) jest zwarty z nadajnikiem (3a) drugiej pary, a drugi przełącznik (34) jest zwarty z odbiornikiem (4) pierwszej pary, a jednocześnie pierwszy sprzęgacz (35) dołączony jest do wyjścia nadajnika (3a) drugiej pary nadajnik-odbiornik, przy czym jego wyjście jest dołączone do wejścia adaptera (6) linii wyjściowej, a drugi sprzęgacz (36) dołączony jest do odbiornika (4) pierwszej pary nadajnik-odbiornik, przy czym jego wejście jest dołączone do wyjścia adaptera (8) linii wejściowej.
  10. 10. Adapter według zastrz. 1, ίnamienny tym, ze w przypadku połączenia opty cznego z wieloma nadajnikami (37,38,39) każdy z nich połączony jest z odpowiednim adapterem (46,48,50) poprzez przełącznik optyczny (41,42, 43), a ponadto dodatkowy nadajnik (40) poprzez sprzęgacz optyczny (44), każdy z przełączników (41, 42, 43) łącza oraz sprzęgacz optyczny łącza (45) połączony jest z dodatkowym adapterem (52) zachowując połączenie w przypadku niepracującego jednego z nadajników.
PL90287576A 1989-10-30 1990-10-30 Adapter lacza swiatlowodowego ze wzmacnianiem sygnalu PL PL PL PL PL PL PL PL PL PL164810B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT02218589A IT1237656B (it) 1989-10-30 1989-10-30 Adattatore per linee ottiche amplificate.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL287576A1 PL287576A1 (en) 1991-07-29
PL164810B1 true PL164810B1 (pl) 1994-10-31

Family

ID=11192754

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL90287576A PL164810B1 (pl) 1989-10-30 1990-10-30 Adapter lacza swiatlowodowego ze wzmacnianiem sygnalu PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Country Status (26)

Country Link
EP (1) EP0431654B2 (pl)
JP (1) JPH03154442A (pl)
KR (1) KR950001262B1 (pl)
CN (1) CN1041482C (pl)
AR (1) AR245322A1 (pl)
AT (1) ATE122831T1 (pl)
AU (1) AU646229B2 (pl)
BR (1) BR9005623A (pl)
CA (1) CA2028720C (pl)
CZ (1) CZ283857B6 (pl)
DE (1) DE69019480T3 (pl)
DK (1) DK0431654T4 (pl)
ES (1) ES2074527T5 (pl)
FI (1) FI97572C (pl)
HK (1) HK5296A (pl)
HU (1) HU208891B (pl)
IE (1) IE68041B1 (pl)
IT (1) IT1237656B (pl)
MX (1) MX172414B (pl)
MY (1) MY106640A (pl)
NO (1) NO303809B1 (pl)
NZ (1) NZ235720A (pl)
PL (1) PL164810B1 (pl)
PT (1) PT95740B (pl)
RU (1) RU2095943C1 (pl)
TW (1) TW351483U (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3770635B2 (ja) * 1995-06-20 2006-04-26 富士通株式会社 不要強度変調成分抑圧機能を有する光受信機
GB2336048B (en) * 1995-06-20 1999-12-08 Fujitsu Ltd Optical receiver
IT1283372B1 (it) 1996-07-31 1998-04-17 Pirelli Cavi S P A Ora Pirelli Dispositivo per l'inserimento e l'estrazione di segnali ottici
JP4840027B2 (ja) 2006-08-28 2011-12-21 日本電気株式会社 局側光網終端装置および光通信システム
RU2576667C1 (ru) * 2014-11-13 2016-03-10 Общество с ограниченной ответственностью "Научно-технический центр Т8" (ООО "Т8 НТЦ") Волоконно-оптическая система связи

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5116114B1 (pl) * 1971-07-28 1976-05-21
GB1554536A (en) * 1978-02-02 1979-10-24 Standard Telephones Cables Ltd Termination for optical fibre telecommunication transmission path
US4295225A (en) * 1978-08-18 1981-10-13 Harris Corporation Fiber optic repeater
DE3317541A1 (de) * 1983-05-13 1984-11-15 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Koppeleinrichtung fuer einen lichtwellenleiter
US4972513A (en) * 1987-07-23 1990-11-20 Kokusai Denshin Denwa Kabushiki Kaisha Multi-point optical amplification repeating system

Also Published As

Publication number Publication date
EP0431654B2 (en) 1999-04-21
IE68041B1 (en) 1996-05-15
CZ283857B6 (cs) 1998-06-17
FI97572C (fi) 1997-01-10
RU2095943C1 (ru) 1997-11-10
AU646229B2 (en) 1994-02-17
FI905341A0 (fi) 1990-10-29
CN1041482C (zh) 1998-12-30
IE903838A1 (en) 1991-05-08
IT1237656B (it) 1993-06-15
HU208891B (en) 1994-01-28
NO904675L (no) 1991-05-02
HUT56215A (en) 1991-07-29
CA2028720C (en) 1998-05-12
EP0431654A1 (en) 1991-06-12
KR910008996A (ko) 1991-05-31
FI97572B (fi) 1996-09-30
DK0431654T3 (da) 1995-10-09
NZ235720A (en) 1993-02-25
DK0431654T4 (da) 1999-11-01
NO303809B1 (no) 1998-08-31
ES2074527T3 (es) 1995-09-16
ES2074527T5 (es) 1999-09-16
EP0431654B1 (en) 1995-05-17
HU906942D0 (en) 1991-05-28
AU6458990A (en) 1991-05-02
ATE122831T1 (de) 1995-06-15
HK5296A (en) 1996-01-19
JPH03154442A (ja) 1991-07-02
MY106640A (en) 1995-07-31
PL287576A1 (en) 1991-07-29
MX172414B (es) 1993-12-15
BR9005623A (pt) 1991-09-17
TW351483U (en) 1999-01-21
PT95740B (pt) 1998-07-31
KR950001262B1 (ko) 1995-02-15
IT8922185A0 (it) 1989-10-30
CN1052198A (zh) 1991-06-12
CA2028720A1 (en) 1991-05-01
DE69019480T2 (de) 1995-11-09
AR245322A1 (es) 1993-12-30
CS529390A3 (en) 1992-03-18
NO904675D0 (no) 1990-10-29
DE69019480T3 (de) 1999-11-18
PT95740A (pt) 1992-06-30
DE69019480D1 (de) 1995-06-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2003229506B2 (en) Method for detecting a check-back signal in an optical transmission system
US6219162B1 (en) Methods for equalizing WDM systems
US4553268A (en) Circuit arrangement with a laser diode for transmission of communication signals through a light waveguide
RU2564100C2 (ru) Оптическая сетевая система связи с приемопередающим устройством оптического линейного терминала и способ ее работы
US7116918B2 (en) Optical transmission system using in-line amplifiers
US7512343B2 (en) Bidirectional communication system
US5119223A (en) Bidirectional light waveguide (LWG) telecommunication system and method for wavelength separation mode (bidirectional wavelength separation mode (WDM) between a central telecommunication location and plurality of decentralized telecommunication locations
US7034993B2 (en) Optical amplifier apparatus
US5267073A (en) Amplifier adapter for optical lines
US6005997A (en) Long-haul terrestrial optical fiber link having low-power optical line amplifiers with integrated dispersion compensation modules
CN108880683A (zh) 光纤扩展器
JP4064350B2 (ja) Cwdm光ファイバシステム用のインターフェースを接続しテストする方法
EP0820162A2 (en) Optical signal communication apparatus and optical signal communication method
US7016609B2 (en) Receiver transponder for protected networks
US7010233B2 (en) Interface device for a fiberoptic communication network and methods of using such a device
PL164810B1 (pl) Adapter lacza swiatlowodowego ze wzmacnianiem sygnalu PL PL PL PL PL PL PL PL PL
GB0013366D0 (en) Optical communicator
JP7332947B2 (ja) 光通信システム、光回線終端装置及び光通信制御方法
US6616351B1 (en) Bidirectional optical amplifying apparatus and optical gain controlling method in a bidirectional WDM optical communication network
US4913509A (en) Fail-safe port for use with an optical fiber
EP3528359A1 (en) Improvements in or relating to communication conduits within communications assemblies
CN115065405A (zh) 一种光纤信号衰减检测系统及其检测方法
US20060133826A1 (en) Adaptive receiver for APD based modules
JPH04328704A (ja) 光送受信モジュール
JPH04216224A (ja) 光送信装置