PL161777B1 - elektronicznych ukladów sterowania PL PL PL PL - Google Patents

elektronicznych ukladów sterowania PL PL PL PL

Info

Publication number
PL161777B1
PL161777B1 PL89281418A PL28141889A PL161777B1 PL 161777 B1 PL161777 B1 PL 161777B1 PL 89281418 A PL89281418 A PL 89281418A PL 28141889 A PL28141889 A PL 28141889A PL 161777 B1 PL161777 B1 PL 161777B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
signals
circuit
tested
stimulation
decoding
Prior art date
Application number
PL89281418A
Other languages
English (en)
Inventor
Cesare Raviglione
Antonino Gallo
Lago Vincenzo Di
Original Assignee
Fiat Auto Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fiat Auto Spa filed Critical Fiat Auto Spa
Publication of PL161777B1 publication Critical patent/PL161777B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R31/00Arrangements for testing electric properties; Arrangements for locating electric faults; Arrangements for electrical testing characterised by what is being tested not provided for elsewhere
    • G01R31/005Testing of electric installations on transport means
    • G01R31/006Testing of electric installations on transport means on road vehicles, e.g. automobiles or trucks
    • G01R31/007Testing of electric installations on transport means on road vehicles, e.g. automobiles or trucks using microprocessors or computers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Hardware Design (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Testing Electric Properties And Detecting Electric Faults (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do automatycznego badania na stanowisku badawczym elektronicznych ukladów ste­ rowania dla pojazdu silnikowego, przy wspólpracy ze stanowiskiem badawczym, zawierajace uklad wytwa­ rzania uprzednio okreslonych sygnalów do stymulacji badanego ukladu, dolaczony do ukladu badanego, znamienne tym, ze niezalezny od pojazdu uklad wy­ twarzania (3) sygnalów stymulacji zawiera niezalezny od pojazdu uklad polaczen (17) dolaczony dla przeka­ zywania sygnalów stymulacji do ukladu badanego (C) oraz dolaczony do ukladu pomiarowego (15), zawie­ rajacego korzystnie woltomierze, mierniki czestotli­ wosci i oscyloskopy, do detekcji sygnalów na wyjsciu ukladu badanego (C) dolaczonego do ukladu dekodo­ wania i analizowania (4) sygnalów na wyjsciu ukladu badanego (C), przy czym uklad dekodowania i anali­ zowania (4) jest dolaczony do niezaleznego od pojaz­ du procesora (2) sterujacego ukladem wytwarzania (3) sygnalów stymulacji i ukladem dekodowania i anali­ zowania (4) zgodnie z selektywnie okreslanymi se­ kwencjami. FIG 3 PL PL PL PL

Description

Rrzedmiotem wynalazku Jest urządzenie do automatycznego badania na stanowisku badawczym elektronicznych układów sterowania, zwłaszcza ich własności i/lub warunków pracy, stosowanych w dziedzinie motooyzacji w przypadku automatycznej stacji badawczej, która może stymulować elektro niczne układy sterowania dla pojazdów przez symulację podczas badania warunków występujących w pojazdach w celu sprawdzenia, czy pracują one prawidłowo czy nie.
Aby całkowicie spełnić wynaggnia użytkowania, taka automatyczna stacja badawcza musi dawać mooliwość przygotowania testów funkcjonalnych dia danego typu układu sterowania doświadczalnie bez konieczności przeprowadzania testów w pojeździe, co zapobiega następującym wadom: praktycznym tiudnoścoom przy przygotowaniu do badań /osiągalność pojazdu prototypowego, nieoptymalna praca prototypu.../, badaniu, które nie Jest zawsze wyczerpujące /tnidności przy wytwarzaniu nienormalnych warunków, mooliwość uszkodzenia części pojazdu poddawanego badaniu/ i niebezpieczeństwu zaakceptowania przez badających wadHwie działających przyrządów pojazdu. Ziketami, Jakie mają być zapewnione, są dlatego: zdolność badania danego typu układu sterowania w sposób szybki, zdolność odtworzenia badań w uprzednio określonej kolejności, mooliwość przeprowadzenia badań na układach sterowania w różnych warunkach klimatycznych przez moyyfi^ć^i^.ję temperatury i wilgotności oraz natychmiastowa osiągalność dokιusanttaji dotyczącej wyników przeprowadzanych badań.
Znany jest z opisu patentowego USA nr 4 5^7 839 symmuator układów pojazdu silnikowego i urządzenie do badania układów sterowania, które wytwarza sygnały elektryczne, symiuujące sygnały elektryczne wywarzane przez detektory na urαcuJątym pojeździe. Sygnały elektryczne są wytwarzane przez cztery stałoprąoowe zasilacze mocy i zmiennoprądowy generator częstotliwości. Sygnały są doprowadzone do poszczególnych obwodów w układach sterowania przez wiele przełączników, które kierują sygnały do określonych miejsc w układach sterowania. Układ sterowania Jest dołączony elektrycznie do syaalattra przez zespół przewodów mający wielowtykowe wtyki i wtykowe elementy łączące. Analogowe i cyfrowe elementy kontrolne mierzą sygnał wyjściowy zesoołu sterowania, który jest porównywany z sygnałami wyjściowymi prawidłowo działających układów. Do określania stanu symuuatora i różnych obwodów w układach sterowania są zastosowane światła wskaźnikowe.
Według wyaJ-azku urządzenie do automatycznego badania na stanowisku badawczym elektronicznych układów sterowania dla pojazdu silnikowego, przy współpracy ze stanowiskiem badawczym, zawiera niezależny od pojazdu układ wytwarzania sygnałów stymiacji zawierający niezależny od pojazdu układ połączeń dołączony dla przekazywania sygnałów stymuuacji do układu badanego oraz dołączony do układu pomiarowego, zawierającego korzystnie wootomierze, mierniki częstotliwości i oscyloskopy, do detekcji sygnałów na wyyściu układu badanego dołączonego do układu dekodowania, i analizowania sygnałów na wyyściu układu badanego. Układ dekodowania i analizowania Jest dołączony do niezależnego od pojazdu procesora sterującego układem wytwarzania sygnałów stymiuacji 1 układem dekodowana i analizowania zgodnie z selektywnie określanymi sekwencjami.
Układ w^ywaazania sygnałów stJmulacJi Jest urztstotowαny do wytworzenia podga-zalnych sygnałów analogowych o zmiennej częstotliwości i rmpUitudzid, niepowtarzalnych sygnałów analogowych o zmiennej rmpUitudzie i częstotliwości, sygnałów logicznych o zmiennej αmpU.ituyzie lub częstotliwości albo sygnałów sytuujących zmianę rezystancji.
Urządzenie zawiera układ rejestrujący dołączony do wyścia układu badanego dla pamiętania sygnału stymiacjl.
Urzątkenie zawiera co najmniej jeden zasilacz dołączony do układu badanego, posiadający napięcie zasilania zmienne selektjwnie poprzez szynę dla kontroli układu badanego.
Uk.ad połączeń Jest urztstotowαnt do dostarczania co najmniej Jednego z sygnałów stymiuacji zakłóceń, oypowίadających zwarciu baterii, zwarciu do ziemi lub rozwarciu.
Układ połączeń Jest dołączony do organów wykonawczych związanych z układem badanym dla zapewnenia warunków nienormalnych dla organów wykonawczych.
Urządenie zawiera zespół izm3riiiczy-łrtzn2kói do regulacji poziomu sygnałów, dołączony do układu badanego.
Urządzenie zawiera próbniki dołączone do organów wykonawczych dla detekcji poboru mocy elektrycznej przez organy wykonawcze podczas badania układu.
161 777
Próbiłki stanowią korzystnie próbniki prądu.
Układ ^tweurzania sygnałów stymuUacJi zawiera generatory sygnałów o stałej inteligencji do ^tw^zanla sygnałów styouUacJi w sekwencji autonomicznie, dołączone do wyjścia procesora sterującego.
Urządzenie zawiera elementy do uruchamiania elementów klimatyzacyjnych komory klimatyzacyjnej, w której Jest umieszczony układ badany, wsipSópracujące z układem wytwarzania sygnałów sywlicci i/lub układem dekodowała i ana.lzowania.
Wykonywane badania mogą być anclioowace zgodnie z życzeniem i ich ciąg daje całkowite lub częściowe badanie poddawanej badaniu Jednostki sterującej. Program zapewła stwarzanie od czasu do czasu przez przeznaczone do tego urządzenia sygnałów potrzebnych do stymuacji Jednostki sterującej podczas prziprroadzαn.α wydanego badania i rów»czesrwj analizy informacji uzyskiwanej z kanatu diagnostycznego.
O>is badania dotyczy podstawy danych sygnałów elementarnych potrzebnych do całkowitego działccia Jednostki sterującej.
Sygnały wejściowe lub ujściowe Jednostki sterującej są zwy^e scharakteryzowane przez następującą informację: pojedynczą identyfikację sygnaau, przyrząd, który ma ^tworzyć lub sprawdzić sygnał i opis sygnału, określony Jako zespól: informacji potrzebnych dla urządzenia dla wytworzenia lub sprawdzenia prawidłowo sygnału.
Przedmiot s^azku Jest przedstawiony w przykładach stonenia na rysunku, na który fig. 4 przedstawia ogólną obudowę urządzenia do automatycznego badania wecdtug ^lrωCczku, fig. 2 - budowę z większymi szczegółami, fig. 3 -możliwy układ do reaLizacji urządzenia według WKaLazku i fig. 4 -schemat torów i przełączania sygnałów w układzie z fig. 3.
Urządzenie według snłazku Jest przeznaczone do automatycznego sprawdzania elektronicznych Jednostek sterowała, które sterują działaniem elektryc:unych l/lub elektronicznych obwodów w cojazdach silnikowych. To jest osiągane za pomocą testów funkcjonalnych przeprowadzonych na pulpic.e badawczym, zwyKLe przed umieszczeniem jednostki sterującej w pojeździe i nooliwie po usunięciu jej z pojazdu.
Na fig. 1 Jest przedstawione urządzenie 1 do automatycznego badania. Na fig. 1 do 4 uwidoczniono jednostkę steru^cą C, która może być dornlnego znanego typu. Urządzenie 1 Jes-t złożone zasadniczo z procesora sterującego lub tamnrtera 2 /wykle minikompirtera lub nowoczesnego mikroprocesora^, który koordynuje pracę dwóch podukładów złożonych rd]Porrtβ<dCLr zt podukładu 3 do styιmuUacJi Jednaki sterującej C i podukładu 4 do dekodowania i caCLizowacia informacji przekazywanych przez Jednostkę sterującą C podlegającą badaniu.
V wykorna-n.u zalecanym, którego dotyczy niniejszy opis, podukład dekodujący i aniaLizuJący 4 , który Jes-t dołączony do Jedrnstki sterującej przez szeregowy tor 3, który działa Jako linia diagnostyczna, odpowiada zasadniczo rozwiązaniu opisaiemu w poprzednim zgłoszeniu patentowy na ^n^aLazik przemysłowy nr 67696-A/B6.
Budowa i działanie podukładu 4, który sam nie stanowi specyfic;cregr przedmiotu ^rdazku oprócz tego co się tyczy Jego połączenia i dialogu z innymi elementami urządzenia 1 - nie będzie więc opisana tutaj szczegółowo.
Ważnym elementem urządzenia 1 Jes-t ^stępowanie podukładu 3 stymU^cJi, którego funkcją jest głównie dostarczanie sygnałów do Jednostki sterującej C podczas Jego badania na pepicie, które to sygnały rdtwaczaJą, tak wiernie Jak Jest to mooiiwe, sygnały, które Jednostka sterująca C odMerze podczas jej działania w pojeździe silnirowy tak, że całość obwodu 1 działanie jednostki sterującej C mogą być w ^id.ku tego sprawdzane, nawet co się tyczy jej reakcji na nienormalne sytuacje robocze /progrimi stccdaΓdroy ostrzegawczy ltd /.
Sygnały wytwarzane przez podlktad 3 dostarczane do jednostki sterującej C przez linię komJuC.kacyjcą 6 składają się zasadniczo z: sygnałów logicznych /włączenia/ ^łączenna/, które mają zmienną ampUtudę i częstot^w/ość) po·\rtaΓzclCłJh sygnałów ccclngrołJh o doworrnij postaci, które mają zmienną JzęstotlO*rość i opp Ułudę) niepowtarzalnych sygnałów acalrgoołch o dowonej postaci, które mają zmienną αmplitudę i Jzęs't;rtl.Oraść i sygnałów, które sytuują przetworniki riZłstccJłJni.
Co się tyczy połączenia pomiędzy komputerem steruąący 2 i podiuktada^^ 3 i 4, może być zastosowany standardowy protokół dla przykł.adu typu RS 232 C dla krmpunkaαJi z diagnostyczny podukładem dekodujący 4 i szyna GP-IB może być zastosowana dla koιplCkaαJi z podukładem styuluąący 1 pomiaronym 3.
161 777
Ogólnie sprawdzanie /czy badanie ogólne/ Jednostki sterującej C Jest przeprowadzane, gdy Jest ona w komorze kltaatyzacyjnej K, tak te warunki otoczenia /ciśnienie, temjpratura, wilgotność, moOliwe drgania itd./ dominujące w komorze K są zmieniane selektywnie /zgodnie ze znanym kryterim przy użyciu organów wykonawczych B znanego typu, takich jak pompy próżnicowe /sprężarki, elementy ogrzewcze i/uub chłodnicze itd./.
W tym celu organy wykonawcze B są sterowane przez kompuuer 2 poprzez linię 9.
Wstępuje Jeden lub więcej organów wykonawczych I, do któiych Jes-t dołączona Jednostka sterująca podczas użycia. Mogą być one również umieszczone w komorze K i przebadane za pomocą linii 10 przyłączonej do podiukładu 3.
K^i^^u^r 2, który steruje urządzeniem jest połączony, Jak pokazano schemaaycanie na fig. 2, w postaci centralnej Jedno oski 2A z wieloma odpowiednimi urządzeniami ^ryferyjnymi 2B, takimi Jak dla przykładu ekran wizyjny z klawiaturą, tak zwana mysz, drukarka, tablica grafiki, przyrząd do rysowwm.a wykresów / ^lureślacz krzywych·/, różne pamięci zewn^^zne itd.
Podudtad 3 umaOżlwla, że symulowane czujniki wejściowe i sygnały dostarczane na ujście przez elektroniczną jednostkę sterującą C dla sterowania związanymi z nimi organami wykonawczym I przy normalnym użytkowaniu są sprawdzane równocześiUe.
W ogólnych warunkach /jak pokazano ogólnie na fig. 2 i bardziej szczegółowo na fig. 3 do 4/ podukład 3 składa się zasadniczo z grupy modtiów 3A styro^i^cj^ i pomiaru, z odpowwednlą grupą obwodów 3B /wzmacniaczy, łączników, przekaźników, miutiplekserów itd./, które działają Jako interfejs dla ^ϋηΐΐίβ^ΐ z jednostką sterującą C poddawaną badaniu i komórką K, w której jest ona umieszczona, poprzez lnie 6 i 10.
Grupa midułów 3A zawiera więc także elementy obwodu, które ηmaOżiilaJą dokonanie pomiarów, w szczególności funkcJi: równoczesnego odtwarzania sygnałów wejściowych 1 wyjściowych z elektronicznej Jedrnooski sterującej C i do niej; częściowego lub całkowitego uzyskiwania tych sygnałów i pomiaru sygnałów wytwarzanych przez jednostkę sterującą C.
W Jednym możliwym wykonaniu grupa modtutów 3A zawiera: ϋ^1οέο^ζκ<:^ , magnetyczne urządzenie rejestrujące 11, takie Jak dla przykładu urządzenie rejestrujące Sony KS616U lub podobne i generator 12 przebiegu, który w zależności od sygnałów odbieranych na szynie 8 z koapuηera może wytwarzać sygnały mające przebiegi sinusoidOlne, trójkątne, prostokątne, impulsowe, kodowane cyfrowo lub dowolne inne przebiegi wytwarzane przez dowolny znany sposób syntezy. Οη^βΖΟΓ 12 TOźe być utworzony dla przykładu przez zespół generatorów sygnałów z cyfrowym sterowaniem, takich Jak generatory Hawletta-Packarda HP 3245, HP 44726A i H? 44724A. DaLszy obwód 12A utworzony dla przykłidu przez generator przebiegu HP 44725A Jes-t związany z tym ostatm obwodem tak, żeby wytwarzać przebiegi o ^^ou^^ecjL aaaUltηdy 1 częstotliwości. Ciupa modłów 3A zawiera także Jeden lub więcej urogrιmolanyJh zasilaczy 13, takich Jak dwukanałowy urogrmιolaes zasilacz HP 6622A,obwód 14 który symd.uje sygnOty rrzsstancyjer dostarczane na wyjściu przez przetwornik rezsstaeJsjes, taki Jak przetwornik NTC lub PTC /przetwornik ujemnego lub dodatniego współczynnika tem^raturowego/ i sekcję pożarową 15, zawierającą dla przykładu Jeden lub więcej oscyloskopów /dla przykładu HP 545(0/, Jeden lub więcej mierników Jzęstotllwoścl /dla przykładu HP 53708 i HP 447l5AjJjak również Jeden lub więcej woltomierzy /dla przykładu HP 44702A/.
Dokładny sposób, w którym moddły 3A są dołączone do linii 6 i 10 będzie opisany bardziej szczegółowo ponnżej.
^^tyczne urządzenie rejestrujące 11 Jest stosowane głównie w celu rejestracji wszystkich sygnałów wchodzących na jego wejście z wesela i wJścia elektronicznej jednostki sterującej C i dostarczania do Jedreostki sterującej C uprzednio zarejestolwanyJh sygnałów, które zostały poddane syntezie /zbudowane/ w laboratorium lub wykryte w poj^dzie silnionym w szczególnych larηekaJh roboczych: w związku z tym aεrαnetvJzer urządzenie rejestrujące 11 może współpracować lub nawet zastąpić generatory z grupy 12 do 14 dla stwarzania dowolnych przebiegów.
Główną funkcją generatorów 12 do 14 jest ^twerzanie sygnałów potrzebnych do stsTOιηacCi Jednostki sterującej C poddawwanj badaniu. Poszczególne elementy /dla przykładu dostępne w handlu elementy wyraźnie ornwiane po¼wSer/ mją stałą inteligencję i są dlatego zdolne do przetwarzania badanych sekwannc! automtycznie po ^danlu rozkazów i syncJuΌonzacJl przez komputer 2.
161 777
Autonomia generatorów 12 do 14 umożliwia komputerowi 2 skoncentrować Jego czynności na an<a.izie bieżącej wyników przeprowadzanych badań. Innymi słowy w początkowej fazie pracy urządzenia 1 kompuer 2 wydaje rozkazy różnym generatorom 12 tak, że mogą one wytwarzać sygnały dla stymilacji Jednostki sterującej C /zgodnie z uprzednio określoną sekwenecą/. Komputer 2 może następnie skoncentrować Jego uwagę na sygnałach kontrolnych i/lub diagnostycznych, szczególnie tych, które odbiera z układu dekodującego 4 przez linię 7, podczas gdy inteligencja wstępująca w obwodach 12 umooliwia im stwarzanie sygnałów autonomicznie.
Rozkazy przeszywane z kopppuera 2 do obwodów 12 do 14 /i moiiwie również do urządzenia rejestmjącego 11, gdy działa ono Jak źródło uprzednio zarejesroowanych sygnałów/ odpowiadają rozkazom odbier^ym w Języku wsokopozopisowm od operatora za pomocą Jednego lub więcej interfejsów.
W ogólności rozkazy mogą dotyczyć: kryter^im wytwarzania sygnałów, to Jest selekcji generatora lub generatorów, które ppją być pobudzone, toru, który sygnały miszą przebyć z przekazaniem poszczególnej linii wyjściowej /w połączeniu z tym patrz szczegółowy opis podany pomLlej dla kryter-km, przez które linie 6 i 1o są połączone/, budowy biblioteki sygnałów. Rizkazy mogą też dotyczyć selekcji wygrywanych sygnałów, to Jest określenia linii wejściowej, torów, które miszą sygnały przebyć, przyrządów 15 pobudzanych, własności i tolerancji oczekiwanych sygnałów, mon^ego składu biblioteki sygnałów wejściowych. Rozkazy m>gą ponadto dotyczyć opisu badań przeprowadzanych przy pomocy selekcji 1 synchronizacji sygnałów, które mają być wytwarzane lub mierzone w celu w^nn^ia badanja, określenia rozwoju sygnałów wytwarzanych w czasie, określenia regulacji w czasie i sposobu kontroli mierzonych sygnałów, możliwego wypełnenia opisanego badania, z moniwścią automatycznego i budowy sek-wennc! badania, mioUwie przy pomocy selekcji i komminacji kilku testów, które Już zostały wkonane.
Dialog z komputerem sten-iąccmi może mieć miejsce przez dowolne ze związanych z nim urządzeń peryferyjnych /klawiatura, maagetowid, tablica, ρυηχ*, dysk twardy, dysk elastyczny, drukarka, wykreślacz krzywych itd./.
Weeściow obwód selektora 16 Jest sterowany przez kompi^er 2 poprzez szynę 8. Selektor 16 /dla przykładu element HP 345O3B/ u^oożJL^^a indywidualną selekcję kanałów dochodzących z magnetycznego urządzenia rejestrojącego 11 i dochodzących z generatorów przebiegu oraz dostarczanie sygnałów wgranych do Jednostki sterującej C.
W szczególności selektor 16 u^pożiwla dostarczanie sygnałów wytwarzanych przez generatory 12 do 14, sygnałów uprzednio zareJsrrowanych w urządzeniu rejest^^ym 11 lub ich ^ΒΡ^Πιβ^Ι do Jednostki sterującej C.
Maaierz połączeń 17, nadal przy sterowaniu komputerem 2 przez linię 8, Jak również kontroli przełączania sygnałów wytwarzanych w podiach 11 do 14 do linii 6 i 1o, może również działać jako generator zakłóceń takich Jak zwarcie napięcia zasilania /baterii/, zwrc^].a do ziemi i rozwarcie przy wszystkich sygnałach przychodzących z modułów 11 do 14 /które są przeznaczone do przekazywania do jednostki sterującej C przez linię 6/, Jak rówiież nweneuaU.nie przy sygnałach wywarzanych przez elektroniczną Jednostkę sterującą C dla sterowania związanymi z nimi organami wykonawczymi T. Te ostatnie sygnały są przekazywane do jednostki sterującej C i organów wykonawczych T komórki K przez linię 1o. W tym celu mclerz 17 może zawierać kilka modułów HP 34510B i HP 34511M /przełączanie sygnałów generatora/.
Można również zastosować pr^T^owany zasilacz mocy 18 /dla przykładu HP 6032/, który może symulować napięcie zasilania elektronicznej jednostki sterującej C 1 jej organów wykonawczych T.
W szczególności zasilanie 18 umoożiwia zmiany napięcia symulowanego, tak że elektroniczna Jednostka sterująca C może być badana dla sprawdzenia, że działa prawidłowo, gdy Jest zasilana w granicach zakresu waatości, w któiym misi pracować.
Do linii 1o jest dołączony jeden lub więcej próbników oznaczonych 19 dla pomiaru zachowania prądu w organach wykonawczych T podczas badań, lPorlioiaJąc ich działanie sprawdzane w różnych warunkach roboczych.
Zespół 20 przekaźników lub sterowanych przełączników elektronicznych /dla przykładu moduł HP 44725A umożliwia symUację różnych przełącznikóo lub dewiatorów na wejściu elektronicznej Jednostki sterującej C, tak żeby pobudzać lub w^yączać układ elektroniczny zbudowany dla symiuacji nienormalności w organach wykonawczych.
161 777
Wracając teraz do opisu elementów, które działają jako interfejs 38, multiplekser 21 /dla przykładu z 64 kanałami - HP 447245A l/lub HP 34511B/ Jest dołączony do macierzy przyłączającej 17 /to Jest generatorów 12 do 14/ i do organów wyconawwzych, Jak również do próbników 19 i ma funkcją przełączania sygnałów, które przychodzą 1 odchodzą z Jednostki sterującej C na linii 6 do sekcji pomiarowej 15 i do magentycznego urządzenia rejestrującego 11.
W końcu zespół wmaaniaazy-łączników Jest oznaczony 22, Jego funkcją jest regulacja poziomów elektrycznych sygnałów wywarzanych dla symulacji czujników elektronicznej Jednostki sterującej.
Figura 4 pokazuje typowy tor sygnałowy i wykres przełączania, uwidaczniający, że Jest możliwa selekcja sygnału symmuacji lub sygnału z urządzenia rejestIuJącegr wtględnie z generatora funkcji oraz symuuacja przerwań /rozwaa-cia, zwarcia baterii lub do ziem,/.
Oczzytfiście zasada wnaaazku pozostaje taka sama, postacie wfkonćtfila i szczegóły budowy mogą być szeroko zmieniane wzglądem opisanych i zi]^v^srrw*anych, bez oddaUania się skutkiem tego od istoty wyna.azku.

Claims (11)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie dt automatycznego badania na stanowisku badawczym elektronicznych układów sterowania, dla pojazdu silnitowego, przy współpracy ze stanowiskiem badawczym, zawierające układ wyważania uprzednio określonych sygnałów do stymUacJi badanego układu, dołączony do układu badanego, znamienne tym, że niezależny od pojazdu układ wywwazania /3/ sygnałów stymulacji zawiera niezależny od pojazdu układ połączeń /17/ dołączony dla przekazysygnałów stymuuacji do układu badanego /c/oraz dołączony do układu pomiarowego /15/, zawierającego korzystnie woltomierze, mierniki częstotliwości i oscyloskopy, do detekcji sygnałów na wJściu układu badanego /C/ dołączonego do układu dekodowania 1 analizo wania /4/ sygnałów na w^ściu układu badanego /c/, przy czym układ dekodowania 1 analizowania /4/ Jest dołączony do niezależnego od pojazdu procesora /2/ sterującego układem wtOwrzaaiia /3/ sygnałów stymuuacji 1 układem dekodowanie i analizowania /4/ zgadnie z selektywnie określanymi sekwencjami.
2. Urzątaenie według zastrz. 1, znamienne tym, że układ wtwaziajia /3/ sygnałów stymulacji Jest przystooowany do wyiw&rziujia povrtarzalnych sygnałów analogowych o zmiennej częstotliwości i amplitudzie, niepowtarzalnych sygnałów analogowych o zmiennej amplitudzie i częstotliwości, sygnałów logicznym o zmiennej amplitldzie lub częstotliwości albo sygnałów sytuujących zmianę rezystancji.
3. Urządzenie według zastrz. 1, albo 2, znamienne tym, że zawiera układ rejestrujący /11/ dołączony do wJścia układu badanego /C/ dla pamiętania sygnału stymulacji.
4. Ui-^^t^^^r^jie według zastrz. 3, znamienne tym, że zawiera co najmniej jeden zasilacz /13, 1^/ dołączony do układu badanego /6/, posiadający napięcie zasilania zmienne selektywnie poprzez szynę /8/ dla kontroli układu badanego /C/.
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że układ połączeń /17/ Jest przystosowany do dostarczania co najmniej Jednego z sygnałów stymilacCi zakłóceń, odpowiadających zwarciu baterii, zwarciu do ziemi lub rozwarciu.
6. Ureątaenie według zastrz. 5, znamienne tym, że układ połączeń /17/ Jest dołączony do organów wykonawczych /T/ związanych z układem badanym /0/ dla zapewniania warunków nienormalnych dla organów wykonawczych /T/.
7. Urzącteenie według zastrz. 6, znamienne tym, że zawiera zespół wzmaannaczy-łączników /22/ do regulacji poziomu sygnałów, dołączony do układu badanego /c/.
8. Urzącteenie według zastrz. 9, znamienne tym, że zawiera próbniki /19/ dołączone do organów wykonawczych /T/ dla detekcji poboru mocy elektrycznej przez organy wykonawcze /T/ podczas badania układu /C/.
9. Urząteenie według zastrz. 8, znamienne tym, że próbniki stanowią próbniki /19/ prądu.
1θ.
Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że układ wywarzania /3A/ sygnaów stymUacJi zawiera generatory /12/ sygnałów o stałej inteligencji do wywarzania sygnałów stymUacJi w sekwencji autonomicznie, dołączone do wJścia procesora /2/ sterującego.
11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera elementy /2, 9/ do uruchamiania elementów klimatyzacyjnych /B/ komory klimatyzacyjnej /K/, w której Jest umieszczony układ badany /C/, współpracujące z układem wyJ;woαzanie /3/ sygnałów sytuacji l/lub układem dekodowania i analizowania /4/.
PL89281418A 1988-10-18 1989-09-14 elektronicznych ukladów sterowania PL PL PL PL PL161777B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8867932A IT1234219B (it) 1988-10-18 1988-10-18 Sistema per la verifica automatica preferibilmente su banco del funzionamento di sistemi elettronici di controllo destinati ad essere montati a bordo di veicoli

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL161777B1 true PL161777B1 (pl) 1993-07-30

Family

ID=11306462

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL89281418A PL161777B1 (pl) 1988-10-18 1989-09-14 elektronicznych ukladów sterowania PL PL PL PL

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0367728B1 (pl)
JP (1) JPH02157671A (pl)
BR (1) BR8905361A (pl)
DE (1) DE68917863T2 (pl)
IT (1) IT1234219B (pl)
PL (1) PL161777B1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5042133A (en) * 1989-03-15 1991-08-27 Automotive Products (Usa) Inc. Testing method for electric shift control apparatus
US5583383A (en) * 1993-10-29 1996-12-10 Robert Bosch Gmbh Vehicle security system
GB9703066D0 (en) * 1997-02-14 1997-04-02 Schlumberger Ind Ltd EMS testing system
DE19718041A1 (de) * 1997-04-29 1998-11-12 Daimler Benz Ag Schaltungsanordnung und Verfahren zur Überprüfung der Kontaktierung eines Schalters oder Tasters
JP4781113B2 (ja) * 2006-01-18 2011-09-28 Udトラックス株式会社 車両用電子制御システムの自動検査装置
DE102006008539A1 (de) * 2006-02-22 2007-08-30 Robert Bosch Gmbh Verfahren und Schaltungsanordnung zur Simulation von Fehlerzuständen in einem Steuergerät
CN110632432B (zh) * 2019-10-28 2024-06-07 上海帕克热敏陶瓷有限公司 Ptc元件全自动电性能综合检验设备

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3630076A (en) * 1969-12-31 1971-12-28 James E Staudt Engine analyzer
US3789658A (en) * 1972-01-28 1974-02-05 Clayton Manufacturing Co Engine performance analyzer
US3890836A (en) * 1973-10-15 1975-06-24 Draf Tool Co Inc Automatic temperature control system analyzer
JPS566134A (en) * 1979-06-28 1981-01-22 Nissan Motor Co Ltd Diagnostic unit of controller for car
EP0039122A3 (en) * 1980-03-04 1982-01-27 Thomas Electronics Limited Apparatus and method for testing electrical systems of a vehicle
US4425791A (en) * 1981-12-14 1984-01-17 Bear Automotive Service Equipment Company Computer based engine analyzer with hardware cylinder counter
US4517839A (en) * 1983-07-05 1985-05-21 Unit Rig & Equipment Co. Off-highway vehicle systems simulator and control panel testing
US4694408A (en) * 1986-01-15 1987-09-15 Zaleski James V Apparatus for testing auto electronics systems

Also Published As

Publication number Publication date
EP0367728B1 (en) 1994-08-31
BR8905361A (pt) 1990-05-22
JPH02157671A (ja) 1990-06-18
IT8867932A0 (it) 1988-10-18
IT1234219B (it) 1992-05-06
DE68917863D1 (de) 1994-10-06
DE68917863T2 (de) 1995-01-05
EP0367728A1 (en) 1990-05-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5107428A (en) Process and apparatus for diagnosis of defects in electric or electronic modules in automotive vehicles
JP3271144B2 (ja) 自動車試験のための自動化ブレークアウトボックス
US8838328B2 (en) Automotive diagnostic system
US5307290A (en) System for the automatic testing, preferably on a bench, of electronic control systems which are intended to be fitted in vehicles
US7609081B2 (en) Testing system and method for testing an electronic device
JPH05509163A (ja) ポータブル血液分析計器の品質確認のための電気化学センサ信号をシュミレートするための再使用可能なテストユニット
CA1107851A (en) Automatic system and method for testing marine streamers of seismic exploration systems
US6734681B2 (en) Apparatus and methods for testing circuit boards
PL161777B1 (pl) elektronicznych ukladów sterowania PL PL PL PL
CN109143032A (zh) 一种电路板自检测系统
SE447607B (sv) Moduluppbyggd elektronisk provapparat
US5066909A (en) Apparatus for testing an electronic circuit having an arbitrary output waveform
US4517839A (en) Off-highway vehicle systems simulator and control panel testing
US6025708A (en) System for verifying signal voltage level accuracy on a digital testing device
JP4949946B2 (ja) 回路基板検査方法および回路基板検査装置
JP2009002894A (ja) 回路基板検査方法および回路基板検査装置
KR20160137784A (ko) 피코 암페어 미터 신뢰성 평가 장치 및 평가 방법
JPH05111141A (ja) リレー試験装置
EP1415166A1 (en) Apparatus and method for testing bare circuit boards
RU158297U1 (ru) Автоматизированное устройство функционального контроля и контроля параметров электрических цепей сложных технических изделий
JPH1194907A (ja) 電子装置の自動検査装置
JPH0843500A (ja) アナログ入力出力基板試験装置
RU2703493C1 (ru) Способ локализации дефектов короткого замыкания выводов микросхем JTAG интерфейсом и устройство для его осуществления
Chen et al. A boundary-scan test bus controller design for mixed-signal test
CN213240297U (zh) 钳形表电路