PL161619B1 - Sodium-calcium glass panel - Google Patents

Sodium-calcium glass panel

Info

Publication number
PL161619B1
PL161619B1 PL88276000A PL27600088A PL161619B1 PL 161619 B1 PL161619 B1 PL 161619B1 PL 88276000 A PL88276000 A PL 88276000A PL 27600088 A PL27600088 A PL 27600088A PL 161619 B1 PL161619 B1 PL 161619B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
layer
glass
thickness
ions
wavelength
Prior art date
Application number
PL88276000A
Other languages
English (en)
Other versions
PL276000A1 (en
Inventor
Francesco Sebastiano
Liberto Massarelli
Original Assignee
Siv Soc Italiana Vetro
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siv Soc Italiana Vetro filed Critical Siv Soc Italiana Vetro
Publication of PL276000A1 publication Critical patent/PL276000A1/xx
Publication of PL161619B1 publication Critical patent/PL161619B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C17/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C23/00Other surface treatment of glass not in the form of fibres or filaments
    • C03C23/0005Other surface treatment of glass not in the form of fibres or filaments by irradiation
    • C03C23/0055Other surface treatment of glass not in the form of fibres or filaments by irradiation by ion implantation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Optical Elements Other Than Lenses (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Physical Vapour Deposition (AREA)

Abstract

A rkusz szkla sodow o-w apn iow ego o odbiciu energii 7% i wspólczynniku zalam ania 1,52 jak o w artosc srednia dla dlugosci fal sw iatla bialego i m aksym alnym odbiciu energii 15,9% przy dlugosci fali 1 µm, znamienny tym, ze po siad a pierw sza warstwe zaw ierajaca jony azotu i karboniow e w stosunku 85:15, implan- tow ane na grubosci 0,186 µ m w tym szkle, druga warstwe wolna od im plantowanych jonów , lezaca pod pierw sza warstwa i m ajaca grubosc 0,136 µ m oraz trzecia warstwe lezaca pod druga warstwa i zaw ierajaca jony azotku 1 karboniow e w stosunku 85:15 im plantowane na grubosci 0,234 µ m. F lG .1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest arkusz szkła sodowo-wapniowego o poprawionych własnościach przepuszczania i odbijania energii promienistej.
Arkusze szkła stosowane zwykle w samochodach osobowych, samolotach i ogólnie w środkach transportu jak również w dziedzinie budownictwa przepuszczają i odbijają ilość energii cieplnej i świetlnej różniącą się od padającej w zależności od własności szkła.
Własności szkła mogą być poprawione przez osadzenie jednej lub więcej cienkich warstw z właściwych materiałów na jednej lub obu powierzchniach zewnętrznych przy pomocy operacji znanych w stanie techniki jako rozpylanie katodowe i osadzanie chemiczne w stanie gazowym.
Cienkie warstwy osadzone zewnętrznie na szkle mogą zostać porysowane przez ciała stałe, być ścierane w niekorzystnych warunkach otoczenia (kurz, grad, gazy zanieczyszczające i podobne) oraz ich przyczepność do podłoża może pogorszać się w wyniku niezgodności chemicznej z samym podłożem lub niedostatecznej czystości. Wadliwe działanie urządzenia do osadzania może powodować powstanie niejednorodności warstwy. Przy oddziaływaniu na warstwy zewnętrzne wysokiej temperatury mogą one wykazywać tendencję do uszkodzeń i pęknięć.
Znana jest metoda implantacji jonowej wykorzystywana do modyfikacji powierzchni. Dzięki tej metodzie jest możliwe otrzymanie po obróbce materiałów o właściwościach mechanicznych, elektrycznych, optycznych, chemicznych i fizycznych różniących się od pierwotnych, w celu poprawienia tych własności lub uzyskania nowych stopów o danych własnościach. Szczegółowy opis tego można znaleźć w publikacji „Implantacja jonowa i technologia wiązkowa11 J. S. Williamsa i J. M. Poate'a, wydajnej przez Academic Press.
W technologii wytwarzania elementów mikroelektronicznych jest obecnie stosowana metoda implantacji jonów o wielkiej energii, w której jony są zdolne do wnikania na głębokości kilku mikrometrów poniżej powierzchni styku z powierzchnią zewnętrzną podłoża krzemowego, na którym są zbudowane mikroobwody.
Dzięki zastosowaniu tej metody jest możliwe, na przykład w wyniku implantacji jonów tlenu, uzyskanie odizolowanych elektrycznie warstw zanurzonych w krzemie i następnie domieszkowanie krzemu na mniejszą głębokość dla uzyskania warstw przewodzących. W ten sposób mikroobwody mogą być zbudowane wewnątrz podłoża krzemowego zamiast na zewnątrz. Mikroobwody tak uzyskane są zwykle nazywane „mikroobwodami zagrzebanymi.
Metoda implantacji jonowej stosowana do uzyskania wielowarstwowych filtrów zagrzebanych jest przedstawiona w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 262 056, który ujawnia, że implantacja azotu w krzemie w temperaturze pomiędzy 600 i 1000°C powoduje wytworzenie warstw S12N4 na różnych poziomach, przeplatających się z warstwami czystego krzemu.
W ten sposób wytworzenie nowego materiału jest przeprowadzane w warstwie, która podlegała implantacji, a która w wyniku wykazuje współczynnik załamania różniący się od współczynnika załamania materiału pierwotnego. Filtr ten może być jednak zastosowany tylko w zakresie podczerwieni i jest nieprzezroczysty dla światła białego.
161 619
Znany jest z opisu patentowego Wielkiej Brytanii nr 1 561 784 element optyczny zawierający podłoże i warstwę optyczną utworzoną przez bombardowanie jonowe dla implantacji jonów atomów lub cząsteczek materiału przez powierzchnię podłoża, stosując energie wystarczające do wytwarzania warstwy optycznej, przynajmniej w części podłoża. Stosowanymi jonami są tu glin, chrom, złoto, rtęć i srebro.
Znany jest z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 465 337 szklany element przepuszczający światło o minimalnym współczynniku odbicia światła od powierzchni wyjściowej, mający określony współczynnik załamania materiału szklanego. Warstwa z implantowanymi jonami, zwykle o jednorodnej grubości w fazie zagrzebanej, jest umieszczona w określonej odległości w tym elemencie poniżej powierzchni wyjściowej i ma współczynnik załamania większy niż współczynnik załamania materiału szklanego. Wyrób znajduje zastosowanie w lampach elektronopromieniowych.
Według wynalazku arkusz szkła sodowo-wapniowego o odbicia energii 7% i współczynniku załamania 1,52 jako wartość średnia dla długości fal światła białego i maksymalnym odbiciu energii 15,9% przy długości fali 1 pm, posiada pierwszą warstwę zawierającą jony azotu i karboniowe w stosunku 85:15, implantowane na grubości 0,186pm w tym szkle, drugą warstwę wolną od implantowanych jonów leżącą pod pierwszą warstwą i mającą grubość 0,136pm oraz trzecią warstwę leżącą pod drugą warstwą i zawierającą jony azotu i karboniowe w stosunku 85:15 implantowane na grubość 0,234μπι.
Zaletą wynalazku jest wytworzenie arkuszy szkła zdolnego do przepuszczania i odbijania właściwych ilości energii o dowolnej długości fali, różniącej się od pierwotnie przepuszczanej i odbijanej, możliwych do zastosowania w środkach transportu i/lub w dziedzinie budownictwa i/lub w przemyśle optycznym. Jony są wprowadzone do struktury molekularnej tych warstw, których gęstość jest modyfikowana, modyfikując w wyniku tego współczynnik załamania.
Zaleta sposobu według wynalazku polega zasadniczo na tym, że wówczas gdy warstwy posiadające zmodyfikowany współczynnik załamania są „zagrzebane w szkle, są one całkiem niewrażliwe na jakiekolwiek uszkodzenia powodowane przez źródła zewnętrzne i mogą być w wyniku tego zastosowane we wszystkich warunkach.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na któiym fig. 1 przedstawia arkusz szklany z dwiema warstwami o różnych współczynnikach załamania, leżącymi obok siebie, fig. 2 - arkusz szklany z dwiema warstwami o różnych współczynnikach załamania, oddzielonymi od siebie przez szkło.
Na figurze 1 i 2 warstwy 1,2 o różnych współczynnikach załamania są wytwarzane w szkle V przez implantację jonową na jego grubości.
Proces jest przeprowadzany przez urządzenie do implantacji jonowej, przystosowane do dostarczania jonów o wystarczająco dużej energii, takie jak urządzenie EATON 1003, które może dostarczać jony o energii do 6 MeV.
Jest więc możliwe wybranie współczynnika załamania poddawanego implantacji szkła na podstawie rodzaju szkła i rodzaju jonów. W rzeczywistości jony argonu, ksenonu, kryptonu, neonu, helu mogą być korzystnie wprowadzane przez implantację do warstw „zagrzebanych w szkle.
Jony dowolnego innego pierwiastka mogą być również korzystnie wprowadzane przez implantację, pod warunkiem, że temperatura i ciśnienie mają takie wartości, że nie reagują one z pierwiastkami składu szkła.
Dalsze modyfikacje przepuszczania energii można uzyskać przez oddziaływanie na pewną liczbę warstw „zagrzebanych, w których jest przeprowadzana implantacja jonowa. Zmiana kombinacji liczby warstw i rodzaju jonów spowoduje oczywiście zmiany charakterystyk energetycznych szkła.
Można zrozumieć, że wynalazek opisany poprzednio może być wykonany w dowolnej postaci objętej przez istotę tego wynalazku.
Przykład I. Sposobem według wynalazku może być wytworzony arkusz szklany o bardzo małym współczynniku odbicia energii, tj. szkło antyrefleksyjne.
Jak przedstawiono na fig. 1, w szkle sodowo-wapniowym V o współczynniku załamania 1,52, zmierzonym jako wartość średma z wartości uzyskanych na podstawie ugośd fal świada białego i
161 619 o współczynniku odbicia energii 7%, była przeprowadzana implantacja jonów azotu w warstwie 2 przy zastosowaniu urządzenia do implantacji zdolnego do dostarczania jonów o energii 270 keV i dawce 1 X 1017 jonów/cm2 na grubości skutecznej 0,469 mitoometta. Następnie była przeprowadzana implantacja jonów argonu w warstwie 1 o energu 7°keV i dawce 0,8 χ 1017 jonów/cm2 na grubości 0,186 mikrometra. Podczas implantacji temperatura szkła wyniosła 525°C. W wyniku tej obróbki warstwa 1 uzyskała współczynnik załamania 1,344, podczas gdy warstwa 2 miała współczynnik załamania 1,660. Odkryto, że uzyskane w ten sposób szkło wykazywało przy długości fali 1 mikrometr współczynnik odbicia energii bardzo bliski zeru.
Przykład II. Może zostać wytworzone szkło, które wykazuje wzrost jego współczynnika odbicia energii.
Jak przedstawiono na fig. 2, w szkle sodowo-wapniowym V o współczynniku odbicia energii 7% i współczynniku załamania 1,52, zmierzonym jako wartość średnia z wartości uzyskanych przy długościach fal światła białego, była przeprowadzana implantacja azotowa i karboniowa w warstwie 3, w stosunku 85:15 i z energią 270 keV oraz dawką 1 X 1017 jonów/cm2 na grut>ości 0,234 mikrometra.
Żadnej implantacji nie przeprowadzono w warstwie 2 na grubośd 0,186 m&rometra. Następnie w warstwie 1 była przeprowadzana implantacja jonów azotowych i karbonowych w stosunku 85:15, z energią 100 keV i dawką 1 χ M17 jonów/cm2 na gruboto 0,234 m&rometra. Temperatura szkła wynosiła około 35°°C. Było więc uzyskiwane szkło wykazujące maksymalny współczynnik odbicia energii 15,9% przy długości fali 1 mikrometr.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Arkusz szkła sodowo-wapniowego o odbiciu energii 7% i współczynniku załamania 1,52 jako wartość średnia dla długości fal światła białego i maksymalnym odbiciu energii 15,9% przy długości fali 1 μτη, znamienny tym, że posiada pierwszą warstwę zawierającą jony azotu i karboniowe w stosunku 85:15, implantowane na grubości 0,186/rm w tym szkle, drugą warstwę wolną od implantowanych jonów, leżącą pod pierwszą warstwą i mającą grubość 0,136/ym oraz trzecią warstwę leżącą pod drugą warstwą i zawierającą jony azotku i karboniowe w stosunku 85:15 implantowane na grubości 0,234 μτη.
PL88276000A 1987-11-27 1988-11-26 Sodium-calcium glass panel PL161619B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8748645A IT1211939B (it) 1987-11-27 1987-11-27 Procedimento per la fabbricazione di vetri con caratteristiche energetiche modificate e prodotto cosi'ottenuto

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL276000A1 PL276000A1 (en) 1989-07-24
PL161619B1 true PL161619B1 (en) 1993-07-30

Family

ID=11267824

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL88276000A PL161619B1 (en) 1987-11-27 1988-11-26 Sodium-calcium glass panel

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5098792A (pl)
EP (1) EP0318440B1 (pl)
JP (1) JPH01167262A (pl)
KR (1) KR890008047A (pl)
AT (1) ATE89535T1 (pl)
BR (1) BR8806230A (pl)
CA (1) CA1327770C (pl)
DD (1) DD275860A5 (pl)
DE (1) DE3881169T2 (pl)
ES (1) ES2041835T3 (pl)
IT (1) IT1211939B (pl)
PL (1) PL161619B1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5250098A (en) * 1992-07-27 1993-10-05 Ford Motor Company Thermally durable anti-reflective glass
JP3533950B2 (ja) * 1998-08-07 2004-06-07 トヨタ自動車株式会社 非線形光学シリカ薄膜の製造方法及び非線形光学シリカ素子
US20060201078A1 (en) * 2005-03-10 2006-09-14 Westcrowns Inc. Reinforced glass and method
US20060210783A1 (en) * 2005-03-18 2006-09-21 Seder Thomas A Coated article with anti-reflective coating and method of making same
GB201202128D0 (en) 2012-02-08 2012-03-21 Univ Leeds Novel material
FR3002240B1 (fr) * 2013-02-15 2015-07-10 Quertech Ingenierie Procede de traitement par un faisceau d'ions pour produire des materiaux en verre antireflet durable
EP2948978A4 (en) * 2014-04-24 2015-12-16 Halliburton Energy Services Inc MANIPULATION OF THE OPTICAL PROPERTIES OF AN INTEGRATED CALCULATION ELEMENT THROUGH ION IMPLANTATION
US9695081B2 (en) * 2014-05-15 2017-07-04 Corning Incorporated Surface nitrided alkali-free glasses
US10612129B2 (en) * 2016-06-28 2020-04-07 Corning Incorporated Thin glass based article with high resistance to contact damage
CN112533882A (zh) * 2018-06-14 2021-03-19 旭硝子欧洲玻璃公司 降低用于透射红外光的基板的反射率

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1561784A (en) * 1976-11-23 1980-03-05 Atomic Energy Authority Uk Optical components
US4262056A (en) * 1978-09-15 1981-04-14 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Ion-implanted multilayer optical interference filter
US4465337A (en) * 1982-03-05 1984-08-14 Westinghouse Electric Corp. Reduced reflectivity member and ion implantation method of fabrication
AT382040B (de) * 1983-03-01 1986-12-29 Guenther Stangl Verfahren zur herstellung von optisch strukturierten filtern fuer elektromagnetische strahlung und optisch strukturierter filter
US4521443A (en) * 1984-05-07 1985-06-04 Northrop Corporation Integrated optical waveguide fabrication by ion implantation
US4718905A (en) * 1986-08-13 1988-01-12 Freeman Jerre M Haptic element using ion beam implantation for an intraocular lens
JPS63149601A (ja) * 1986-12-15 1988-06-22 Toyota Central Res & Dev Lab Inc 防曇性光学部材

Also Published As

Publication number Publication date
BR8806230A (pt) 1989-08-15
EP0318440A3 (en) 1990-06-20
ES2041835T3 (es) 1993-12-01
DD275860A5 (de) 1990-02-07
US5098792A (en) 1992-03-24
IT1211939B (it) 1989-11-08
EP0318440A2 (en) 1989-05-31
PL276000A1 (en) 1989-07-24
KR890008047A (ko) 1989-07-08
JPH01167262A (ja) 1989-06-30
DE3881169T2 (de) 1993-12-02
ATE89535T1 (de) 1993-06-15
EP0318440B1 (en) 1993-05-19
DE3881169D1 (de) 1993-06-24
CA1327770C (en) 1994-03-15
IT8748645A0 (it) 1987-11-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Hsieh et al. Thermal radiative properties of glass from 0.32 to 206 μm
US5683757A (en) Surface modification of polymers and carbon-based materials by ion implantation and oxidative conversion
PL161619B1 (en) Sodium-calcium glass panel
US6110607A (en) High reflectance-low stress Mo-Si multilayer reflective coatings
US4262056A (en) Ion-implanted multilayer optical interference filter
US4468799A (en) Radiation lithography mask and method of manufacturing same
US4521443A (en) Integrated optical waveguide fabrication by ion implantation
Tripathi et al. Laser induced changes on a-Ga50Se50 thin films
Martin et al. Properties of indium tin oxide films prepared by ion-assisted deposition
Kawaguchi et al. Composition dependence of Ag photodoping into amorphous Ge‐S films
US5102736A (en) Process for the manufacture of reflecting glass and the product thereof
KR100211012B1 (ko) 리소그래픽마스크구조체와 그 생산방법 및 디바이스제조방법
JPS6137601B2 (pl)
Kortright Multilayer reflectors for the extreme ultraviolet spectral region
Armigliato et al. Properties of TiN obtained by N+ 2 implantation on Ti‐coated Si wafers
Kozhevnikov et al. Synthesis and measurement of Os Si multilayer mirrors optimized for the wavelength 380 Å
Nyberg et al. Roughened, Graded-Index, Cermet Photothermal Absorbers With Very High Absorptivities
JP2535036B2 (ja) X線・真空紫外線用多層膜反射鏡
Haacke et al. Exploratory development of transparent conductor materials
EP0379738A2 (en) Optical layer
Was et al. Optical properties of Ti and N implanted soda lime glass
Mazzoldi Production Of Antireflective Coatings By Ion Implantation
Jensen et al. Effect of Ion Implantation on the Reflectivity of Silica
Volpyan et al. The effect of heat treatment on the optical properties of Ta2O5 films
Susini et al. Semitransparent multilayer mirrors in the soft X-ray range