PL160556B1 - Filtr do oczyszczania powietrza zapylonego - Google Patents

Filtr do oczyszczania powietrza zapylonego

Info

Publication number
PL160556B1
PL160556B1 PL28146689A PL28146689A PL160556B1 PL 160556 B1 PL160556 B1 PL 160556B1 PL 28146689 A PL28146689 A PL 28146689A PL 28146689 A PL28146689 A PL 28146689A PL 160556 B1 PL160556 B1 PL 160556B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gas chamber
filter
dust
fan
pipeline
Prior art date
Application number
PL28146689A
Other languages
English (en)
Other versions
PL281466A1 (en
Inventor
Ryszard Hoffa
Stanislaw Jatczak
Original Assignee
Przedsieb Wdrazania Upowszech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przedsieb Wdrazania Upowszech filed Critical Przedsieb Wdrazania Upowszech
Priority to PL28146689A priority Critical patent/PL160556B1/pl
Publication of PL281466A1 publication Critical patent/PL281466A1/xx
Publication of PL160556B1 publication Critical patent/PL160556B1/pl

Links

Landscapes

  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)

Abstract

Filtr do oczyszczania powietrza zapylonego, zawierający wentylator, komorę gazu oczyszczonego oraz komorę gazu zapylonego, pomiędzy którymi znajdują się elementy filtrujące w postaci worków, znamienny tym, ze komora gazu oczyszczonego nad elementami filtrującymi ma obrotowy kolektor (6) zaopatrzony w wypływowe dysze (7) skierowane w dół, podłączony do króćca (8) stanowiącego zakończenie nieruchomego rurociągu (9) usytuowanego w osi pionowej filtra, natomiast początek rurociągu (9) połączony jest z wylotowym otworem (10) wentylatora (2), zaś wlotowy otwór (11) wentylatora (2) połączony je s t z kom orą gazu oczyszczonego, ównocześme wewnątrz rurociągu (9) znajduje się obrotowy pulsator (12) otrzymujący napęd od zespołu napędowego (13), który również napędza obrotowy kolektor (6).

Description

Frzedmiotem wynalazku Jest filtr do oczyszczania po wetrze zapylonego.
Znane są filtry tkaninowe workowe z polskiego opisu patentowego nr 124 475» posiadające konstrukcję wkładu filrΓacytnegt, w której worki rozpięte są poimędzy dnami obudowy, a oddzielanie pyłd odbywa się na ich wwlttrz^tej pσwleΓzchti filtracyjnej, gdzie regeneracji dokonuje się za pomocą mechanizmi! wstrząsowych.
Znany jest również filtr tkaninowy workowy, który posiada konstrukcję wkładu filtracyjnego w postaci workiw cylindrycznych zaślepionych w dolnej części, rozpiętych na specjalnych koszach wykonanych z drutu, przymocowanych do przegrody oddzielającej komory pyłowe od komory gazu czystego, a oddzielenie pyłów odbywa się na ich powlerzchti zewnntrznej, gdzie regeneracji p<wlerzchtl filtracyjnej dokonuje się za pomocą impulsu powetrza sprężonego.
Znany jest również inny filtr workowy o następującej konstrukcji. W obudowie filtra znajdują się trzy króćce, z których jeden doprowadza zapylony gaz do komory rozdzielczej, drugi króciec połączony jest z wentylatorem, który odprowadza oczyszczony gaz do atmosfery, a trzeci króciec odprowgdza wydzielone pyły na rękawach fitrrscyjnych worków na zewnątrz filtru. Wyydielanie pyłów odbyta się na zewnętrznej powierzchni workw zewnętrznych i na wewnętrznej powierzchni worków wewnętrznych. Wkład fllrrecyjny znajduje się w komorze gazu zapylonego. Worek zewnętrzny wykonany jest w postaci cylindrycznej, natomiast worek wewnętrzny wykonany jest w postaci stożkowej i umieszczony współśrodKcwo w worku zewnętrzny-. Worki połączone są ze sobą podstawami w sposób szczelny i rozpięte na koszach wykonanycn z drutu, gdzie kosz wykonany jest w postaci walcowej i służy do rozpinania części worka - rękawa ·wyko.ja.jego w postaci stożkowej. Części kosza połączone są ze sobą w sposób nierozłączny. WorKi-rękawy przymocowane są szczelnie do przegrody sitowej, oddzielającej kornor^ gazu zapylonego od komory gazu oczyszczonego. Zapylony gaz doprowadzony jest przez króciec do komory rozdzielczej, z której po oddzieleniu dużych cząstek pyłu siłą inercji, zapylony gaz przedostaje się do komory gazu zapylonego, w której znajduje się wkład filtra160 556 cyjny składający się z dziewięciu element! filtracyjnych w postaci work!-rękaw!, rozpiętych na koszach. Fył znajdujący się w gazie osadza się na powierzchni wewnętrznej worka wykonanego z tkaniny filrracyjnej. Oczyszczony gaz przedostaje się do wnętrza worka-rękawa, a następnie do komory gazu oczyszczonego, skąd poprzez króciec i wentylator odprowadzony Jest do atmosfery. Osadzone pyły w powierzchniach worków-ręlaw! usuwane są poprzez impuls powietrza sprężonego wprowadzający worki w ruch falowy. Wytwarzane pyły opadają do komory rozdzielczej, z której poprzez urządzę me ^ryferyjne odprowadzane są na zewnątrz. Wprowadzanie impuls! do wnętrza worków rękaw! poprzez specjalne zaworki elektromagnelcczne dokonywane Jest okresowo w przeciw prądzie w stosunku do kierunku przepływu gazu, dla poszczególnych rzęd! zabudowanych w aparacie element! fittracyJnych. Zapewnia to ciągłość regeneracji powierzchni fiiraacyJnych, bez zakłócanie ciągłości pracy aparatu.
Celem wynalazku jest opracowanie nowej konstrukcji filtra o dużej skuteczności odpylania z ciągłą regeneracją element! fllreacyJnych.
W rozwiązaniu według wynalazku komora gazu oczyszczonego nad elementami filrΓyąacymi ma obrotowy kolektor, zaopatrzony w wypływowe dysze skierowane w dół. Kolektor połączony jest do króćca stanowiącego zakończenie nieruchomego rurociągu usytuowanego w osi pionowej filtra, natomiast początek rurociągu połączony jest z wylotowym otworem wentylatora, zaś wlotowy otwór wentylatora połączony jest z komorą gazu oczyszczonego, r!nocześnle wewnątrz rurociągu znajduje się obrotowy pulsator otrzymujący napęd od motoreduktora, który r!meż napędza obrotowy kolektor. Fonadto komora gazu zapylonego ma czujnik temperaturowy oraz klapy odciążające, zaś komora gazu oczyszczonego zaopatrzona jest w instalację wodną.
Dzięki wynalazkowi uzyskuje się za pomocą prostych śrock! technicznych filtr o dużej skuteczności odpylania poprzez ciągłą regenerację element! fltteβcyJnych, mtodą przedmuchu w przeciwprądzie, przy czym przedmuchiwanie ma charakter pulsacyjny. Powietrze wypływając z dysz obrotowego kolektora z dużą prędkością, powoduje skuteczne przedmuchiwanie kolejnych work! na obwaizie i ich regenerację. Dla zwiększenie skuteczności czyszczenia w przewodzie doprowadzającym powietrze, zastosowano pulsator, dający efekt pulsacji powietrza przedmuchowego i tym samym strzepywanie pyłu z worków. Zastosowanie rozwiązania według wy3 2 nalazku pozwala na większe obciążenie element! fitrΓyąących nawet do 200 nJ/hm , bez obawy zmiejszenia skuteczności odziania. Większe obciążenie element! fittryąacych wpływa na zmuejszenie ciężaru filtru, a tym samym zmieJsza koszty wykonania montażu i eksploatacji, zaś filtra w czujnik temperatury, klapę odciążającą i instalacje wodną, przystosowuje urządzenie do pracy w warunkach zagrożenia pożarowego.
Wynalazek w przykładzie wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym przedstawiono filtr w częśco^ym przekroju, w ujęciu schematycznym.
Filtr stanowi zwartą konstrukcję skręconą z trzech kształo^ych segment! stanowiących obudowę 1 zawierającą wentylator 2, komorę gazu oczyszczonego 3 oraz komorę gazu zapylonego 4, pomiędzy którymi znajdują się elementy filcujące 5 w postaci worków. W komorze gazu oczyszczonego 3 nad elementami flltΓyąacymi 5 znajduje się obrotowy kolektor 6, zaopatrzony w wypływowe dysze 7 skierowane w dół, podłączony do króćca 8 stanowiącego zakończenie nieruchomego rurociągu 9 usytuowanego w .osi pionowej filtra, natomiast początek rurociągu 9 połączony jest z wyloocwym otworem 10 wentylatora 2, zaś wlotowy otwór 11 wentylatora 2 połączony jest z komorą gazu oczyszczonego 3. Wewnątrz rurociągu 9 znajduje się obrotowy pulsator 12 otrzymujący napęd od zespołu napędowego 13, który również napędza obrotowy kolektor 6.
Komora gazu zapylonego U wyposażona jest w czujnik 14 temperatury oraz odciążające klapy 15, zaś komora gazu oczyszczonego 3 zaopatrzona jest w instalację 16 wodną. Zapylone powietrze króćcem 17 w obudowie 1 zostaje wprowadzone do komory gazu zapylonego 4, gdzie następuje wstępne oddzielenie większych cząstek opadających do części stożkowej tej komory. Dokładne oczyszczenie powietrza następuje po przejściu przez zespoSł elementoiw filujących 5 i
160 556 w postaci worków, z których część przedmuchiwana jest w sposób ciągły ze pomocą powietrza dostarczonego przez wentylator 2. Króciec 18 w obudowie 1 odprowadza na zewnątrz filtra powietrze oczyszczone. Wentylator 2 czerpie czyste powietrze z części górnej wnętrza obudowy 1, stanowiącej komorę gazu oczyszczonego 3 i tłoczy je rurociągiem 9 usytucwanym w osi pionowej filtra do obrotowego kolektora 6 napędzanego zespołem napędowym 13. Powietrze wypływające z dysz 7 obrotowego kolektora 6 z dużą prędkością powoduje skuteczne przedmuchiwanie kolejnych worków na obwodzie i ich regenerację. Dla zwiększenia skuteczności oczyszczenia w rurociągu 9 doprowadzającym powwetrze, zastoswano pulsator 12 dający efekt pulsacji powietrza przedmuchowego i tym samym strzepywania pyłu z worków. Odprcwwdzenie odfiltowanego pyłu następuje króćcem 19 w obudowie 1.

Claims (2)

1. Filtr dt oczyszczanie pct/ietrza zapylonego, zawierający wentylator, komorę gazu oczyszczonego oraz komorę gazu zapylonego, pomiędzy którymi znajdują się elementy filtrujące w postaci worków, znamienny t y m, że komora gazu oczyszczonego nad elementami fiirrującymi ma obrotcwy kolektor /6/ zaopatrzony w wypływowe dysze /7/ skierowane w dół, podłączony do króćca /3/ stanowiącego zakończenie nieruchomego rurociągu /9/ usytuowanego w osi pionowej filtra, natomiast początek rurociągu /9/ połączony Jest z wyloowym otworem /10/ wentylatora /2/, zaś wlotowy otwór /11/ wentylatora /2/ połączony Jest z komorą gazu oczyszczonego, równocześnie ^^e^wną^z rurociągu /9/ znajduje się obrotowy pulsator /12/ otrzymujący napęd od zespołu napędowego /13/, który również napędza obrotowy kolektor /6/.
2. Filtr do oczyszczania według zastrz. 1, znamienny tym, że komora gazu zapylonego ma czujnik /14/ temperatury oraz odciążające klapy /15/, zaś komora gazu oczyszczonego zaopatrzona Jest w wolną instalację /16/.
PL28146689A 1989-09-18 1989-09-18 Filtr do oczyszczania powietrza zapylonego PL160556B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28146689A PL160556B1 (pl) 1989-09-18 1989-09-18 Filtr do oczyszczania powietrza zapylonego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28146689A PL160556B1 (pl) 1989-09-18 1989-09-18 Filtr do oczyszczania powietrza zapylonego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL281466A1 PL281466A1 (en) 1991-03-25
PL160556B1 true PL160556B1 (pl) 1993-03-31

Family

ID=20048645

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28146689A PL160556B1 (pl) 1989-09-18 1989-09-18 Filtr do oczyszczania powietrza zapylonego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL160556B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL281466A1 (en) 1991-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5395409A (en) Dust collecting apparatus having reverse pulse filter cleaning capability
US3726066A (en) Dust collector
US4731100A (en) Method and apparatus for washing a plurality of filter elements
US4247313A (en) Gas-particulate separator with pulse-jet cleanable filter elements
US3837150A (en) Filtering apparatus with pneumatic intermittent cleaning
US3816979A (en) Method and apparatus for cleaning tube type fabric filters
US4536200A (en) Gas filter apparatus and method of filtering
US5387406A (en) Method and device for the adsorption and chemisorption, respectively, of gaseous components in a gas stream
US3078646A (en) Dust collector
US4692173A (en) Process for cleaning filter elements
GB2270334A (en) Pneumatic refuse collection and filter apparatus for a roadsweeper
US4610704A (en) Downflow dust filter
CN206642494U (zh) 内滤负压式除尘装置
US2800976A (en) Dust collector
JP3351735B2 (ja) 水洗い可能な集塵装置および空気処理方法
RU2189272C2 (ru) Фильтр для улавливания пыли
KR100845958B1 (ko) 집진기의 필터고정구조
PL160556B1 (pl) Filtr do oczyszczania powietrza zapylonego
SU1738307A1 (ru) Фильтр дл очистки газов от пыли
JP2002301324A (ja) 集塵装置
CN214287168U (zh) 一种板坯生产用布袋除尘防架桥装置
RU2155630C2 (ru) Устройство для фильтра с мешочной камерой
JPH08192019A (ja) 逆洗機構付濾過装置
JPH05184855A (ja) 排ガス処理装置及び排ガス処理方法
SU1773452A1 (ru) Рукавный фильтр с импульсной регенерацией