PL159137B1 - Sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedluzonym dzialaniu PL - Google Patents

Sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedluzonym dzialaniu PL

Info

Publication number
PL159137B1
PL159137B1 PL27920889A PL27920889A PL159137B1 PL 159137 B1 PL159137 B1 PL 159137B1 PL 27920889 A PL27920889 A PL 27920889A PL 27920889 A PL27920889 A PL 27920889A PL 159137 B1 PL159137 B1 PL 159137B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
component
minutes
amount
fertilizer
Prior art date
Application number
PL27920889A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL27920889A priority Critical patent/PL159137B1/pl
Publication of PL159137B1 publication Critical patent/PL159137B1/pl

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedluzonym dzialaniu, zawierajacego skladnik organi- czny w postaci torfu, kory, wegla brunatnego lub polimeru celulozowego, skladnik wapniowy w postaci popiolu wegla brunatnego oraz skladnik azotowy w postaci mocznika w formie spowolnionej, znamienny tym, ze skladnik organiczny poddaje sie homogenizacji w mieszalniku w temperaturze powyzej 10°C, korzystnie 20-40°C, w czasie nie krótszym niz 30 minut, po czym wprowadza sie do mieszalnika mocznik w ilosci nie mniejszej niz 20% wagowych w przeliczeniu na sucha mase skladnika organicznego oraz katalizator w postaci soli metali, kwasów nieorganicznych, tlenków metali i wodorotlenków metali, w ilosci nie mniejszej niz 0,1% wagowych, a nastepnie uzyskana mieszanine poddaje sie mieszaniu w czasie nie krótszym niz 15 minut w temperaturze powyzej 20°C, po czym wprowadza sie popioly wegla brunatnego w ilosci co najmniej 5% wagowych w odniesieniu do skladnika organicznego i calosc poddaje ogrzewaniu w temperaturze powyzej 130°C w czasie powyzej 30 minut, a po zakonczeniu procesu ogrzewania otrzymany nawóz poddaje sie w znany sposób rozdrabnianiu lub granulacji. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedłużonym działaniu.
Znany jest sposób wytwarzania nawozów azotowych o przedłużonym działaniu opisany w monografii S. Maciaszek: Mocznik, WNT, W-wa 1967 r., który polega na wytwarzaniu produktów kondensacji mocznika z formaliną, posiadających zmniejszoną rozpuszczalność w wodzie i zmniejszoną biodegradowalność w glebie.
Znany jest z opisu patentowego USA nr 4 348 218 nawóz azotowy o przedłużonym działaniu, zawierający składnik azotowy otoczkowany żywicą mocznikowo-formaldehydową. Otoczka stanowiąca błonę półprzepuszczalną, trudno ulegająca biodegradacji w glebie zmniejsza szybkość uwalniania składnika azotowego przedłużając działanie nawozu. W analogiczny sposób działają inne nawozy azotowe, otoczkowane siarką lub polipropylenem, znane pod nazwami handlowymi Osmocote i Nutricote, a produkowane przez firmy Sierra Chemical Corporation, USA, Holandia i Chisso-Asahi Fertilizer Company, Japonia.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 126 678 sposób wytwarzania nawozów sztucznych o przedłużonym, kontrolowanym działaniu, których składnik nawozowy związany jest z nośnikiem za pomocą wiązań fizyko-chemicznych lub za pomocą formaldehydu z udziałem błonotwórczych polimerów kontrolujących, w temperaturze poni.żej 125°C. Wiązanie sadnika nawozowego z nośnikiem celulozowym za pomocą wiązań fizyko-chemicznych jest mało efektywne i składnik nawozowy w praktyce uwalnia się w czasie nie dłuższym niż 4 godziny. Natomiast wprowadzenie formaliny i polimerów błonotwórczych powoduje zanieczyszczenie gleby w składniki ulegające trudno biodegradacji i podwyższa koszt produkowanych nawozów.
Wszystkie znane nawozy o przedłużonym działaniu posiadają tę wadę, że wymagają stosowania kancerogennego składnika jakim jest formalina, dodatkowo powodującego niekorzystną sterylizację gleby lub stosowania materiału otoczkującego, czyli składnika nienawozowego, na przykład siarki lub polimerów błonotwórczych, które powodują zakwaszenie lub zanieczyszczenie gleby składnikami trudno ulegającymi biodegradacji.
Sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedłużonym działaniu według wynalazku, zawierającego: składnik organiczny w postaci torfu, kory, węgla brunatnego lub polimeru
159 137 celulozowego, składnik wapniowy w postaci popiołu węgla brunatnego oraz składnik azotowy w postaci mocznika w formie spowolnionej, charakteryzuje się tym, że składnik organiczny poddaje się homogenizacji. w mteszateiku w temperaturze powyżej 10°C, korzystnie 20-40°C w czasie nie krótszym niż 30 minut, po czym wprowadza się do mieszalnika mocznik w ilości nie mniejszej niż 20% wagowych w przeliczeniu na suchą masę składnika- organicznego oraz katalizator w postaci soli metali, kwasów nieorganicznych lub organicznych, tlenków metali i wodorotlenków metali, w ilości nie mniejszej niż 0,1% wagowych, a następnie uzyskaną mieszaninę poddaje się mieszaniu w czasie nie krótszym niż 15 minut w temperaturze powyżej 20°C, po czym wprowadza się popiołygla brunatnego w ilości co najmniej 5% wagowych w odniesieniu do składnika organicznego i całość poddaje ogrzewaniu w temperaturze powyżej 130°C w czaste powej 30 minut, a po zakoiiczente procesu ogrzewani.a otrzymany nawóz poddaje się w znany sposób rozdrabnianiu lub granulacji.
W sposobie według wynalazku, w wyniku działania temperatury w obecności katalizatora zachodzi reakcja chemiczna między składnikiem polimerowym i cząsteczkami mocznika oraz samymi cząsteczkami mocznika powodująca chemiczne powiązanie mocznika z polimerem celulozowym oraz powstanie polimocznika, co powoduje obniżenie szybkości uwalniania się składnika azotowego bez udziału polimerów otoczkujących lub formaliny jako składnika kondensującego. W wyniku tego procesu powstaje nawóz azotowy zawierający mikroelementy pochodzące z popiołów węgla brunatnego lub mikroelementy wprowadzone w postaci soli do mieszalnika w czasie mieszania składników. W powstałym nawozie składnik azotowy, występujący w ilości powyżej 20% jest w znacznej mierze w formie spowolnionej w wyniku chemicznego związania ze składnikiem celulozowym oraz w wyniku powstania polimocznika pod wpływem katalizatora wprowadzonego do masy reakcyjnej.
Zaletą sposobu według wynalazku jest prosty technologicznie sposób wytwarzania nawozu o przedłużonym działaniu, nie wymagający specjalnych urządzeń, a pozwalający na całkowite wyeliminowanie z technologii nawozów o przedłużonym działaniu składnika rakotwórczego jakim jest formalina i polimery błonotwórcze. Wyeliminowanie formaliny ma również tę zaletę, że zezwala na obniżenie kosztów produkcji nawozu o przedłużonym działaniu wraz z wyeliminowaniem zagrożenia środowiska naturalnego. Sposób według wynalazku ilustrują bliżej podane niżej przykłady nie ogranicząc jego zakresu.
Przykład I. Do mieszalnika wprowadzono 422 części wagowych torfu, w przeliczeniu na suchą masę i homogenizowano przez 30 minut, a następnie dodano 422 części wagowych mocznika oraz 5 części wagowych węglanu potasowego jako katalizatora. Uzyskaną mieszaninę mteszano w -temperaturze 40°C w czasie 60 mteut. Po wymieszaniu składnitaw do mieszalnika dodano 20 części wagowych popiołów węgla brunatnego i 10 części wagowych lignosulfonianu. Otrzymaną masę reakcyjną mieszano w czasie 30 minut w temperaturze pokojowej, a następnte wstępnie rozdratiniano i ogrzewano w 150°C w czasie 300 minut. po ogrzewaniu otrzymany nawóz rozdrabniano w kruszarce i analizowano określając zawartość azotu i stopień spowolnienia wydzielania się składnika azotowego. W wyniku analizy stwierdzono, że nawóz zawiera 28% azotu oraz wskaźnik spowolnienia r^ = 53, co świadczy, że nawóz ten posiadał własności nawozu o przedłużonym działaniu.
Przykład IX. 1000 części wagowych kory drzewnej o wilgotności 62% mieszano z 633 częściami wagowymi mocznika i 10 częściami wagowymi wodorowęglanu potasu jako katalteatora. Mieszanie przeprowadzono w gniotowniku w temperaturze (50°^ w czaste 1 godziny otrzymując jednorodny produkt. Do otrzymanej mieszaniny wprowadzono 40 części wagowych popiołu węgla brunatnego. Otrzymaną masę reakcyjną ugniatano w gniotowniku przez dalsze 30 minut w temperaturze pokojowej, a następnie umieszczono w suszarni nawiewowej i suszono w temperaturze 80°C <io zawartości wtego^ wynoszącej 10%. Otrzymany p^duta rozdrobniano na granulat o średnicy ziarna poniżej 3 mm i następnie dogrzewano w reaktorze obrotowym, wykonanym ze stali kwasoodpornej, w temperaturze 170°C, w czasie l80 mteut:. Otrzymano produkt o zawartości 30% azotu i wskaźniku spowolnienia r^C = 34.
159 137
Przykład III. 1000 części wagowych torfu o zawartości wilgoci 62% zmieszano z 400 częściami wagowymi mocznika oraz 5 częściami wagowymi węglanu magnezu i 5 częściami Wagowymi tlenku wapnia jako katalizatora. Mieszaninę homogenizowano w mieszalniku w temperaturze pokojowej, w czasie 60 minut. Następnie do mieszalnika wprowadzono 20 części Wagowych popiołu z węgla brunatnego i mieszano dalsze 30 minut. Tak otrzymaną mieszaninę suszono w suszarni nawiewowej do zawartości wilgoci 10%, rozdrabniano w kruszarce i następnie ogrzewano w temperaturze 18°°^ w czasie 150 minu·t, otrzymany produkt: zawierał 24% azotu i charakteryzował się wskaźnikiem spowolnienia = 68.
Przykład IV. Węgiel brunatny o zawartości suchej masy 422 części wagowych zmieszano z mocznikiem w ilości 422 części wagowych i otrzymaną mieszaninę homogenizowano w temperaturze pokojowej, w czasie 30 minut. Następnie do mieszalnika wprowadzono porcjami 50 ml kwasu ortofosforowego i mieszano dalsze 30 minut, po czym dodano 25 części wagowe popiołu z węgla brunatnego i mieszano dalsze 30 minut. Po wymieszaniu i otrzymaniu jednorodnej ci.astowatej masy produkt ogrzewano w temperaturze 170°C w czasie 420 miut, okresowo mieszając i rozdrabniając tak, aby po zakończeniu ogrzewania produkt posiadał postać granulatu o wielkości ziarna poniżej 2 mm. Zawartość azotu w otrzymanym nawozie wynosiła 27,2% a wskaźnik spowolnienia rNc=72.
Przykład V. 1000 części wagowych odpadowej celulozy zmieszano w mieszalniku z 650 częściami wagowymi mocznika. Po otrzymaniu jednorodnej masy do mieszaniny wprowadzono 10 części wagowych chlorku miedziowego jako katalizatora i całość mieszano w czasie 60 minut. Następnie do mieszalnika wprowadzono popiół z węgla brunatnego w ilości 30 części wagowych oraz 5 części wagowe lignosulfonianu. Masę reakcyjną mieszano dalsze 30 minut w temperaturze potójowej, a następnie suszono w czastó 30 ndnut w temperaturze 90°C. Po tym czasie zbryloną masę reakcyjną rozdrakiniano i dogrzewano w tempera-turze r70°c w czasie 240 minut. Otrzymany produkt zawierał 29,2% azotu i charakteryzował się współczynnikiem spowolnienia r^ = 48.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedłużonym działaniu, zawierającego składnik organiczny w postaci torfu, kory, węgla brunatnego lub polimeru celulozowego, składnik wapniowy w postaci popiołu węgla brunatnego oraz składnik azotowy w postaci mocznika w formie spowolnionej, znamienny ty m, że składnik organiczny poddaje się homogenizacji w mieszalniku w temperaturze powyżej 10°C, korzystnie 20-40°C w czasie nie krótszym niż 30 minut, po czym wprowadza się do mieszalnika mocznik w ilości nie mniejszej niż 20% Wagowych w przeliczeniu na suchą masę składnika organicznego oraz katalizator w postaci soli metali, kwasów nieorganicznych, tlenków metali i wodorotlenków metali, w ilości nie mniejszej niż 0,1% wagowych, a następnie uzyskaną mieszaninę poddaje się mieszaniu w czasi.e nie krcótszym niż 15 mi.nut w temperaturze powyżej 20°^ po czym wprowadza się popioły węgla brunatnego w ilości co najmniej 5% wagowych w odniesieniu do składnika organicznego i całośó poddaje ogrzewaniu w temperaturze powyżej 130°C w czasie powej 30 minut, a po zakończeniu procesu ogrzewania otrzymany nawóz poddaje się w znany sposób rozdrabnianiu lub granulacji.
    * * *
PL27920889A 1989-04-28 1989-04-28 Sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedluzonym dzialaniu PL PL159137B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27920889A PL159137B1 (pl) 1989-04-28 1989-04-28 Sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedluzonym dzialaniu PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27920889A PL159137B1 (pl) 1989-04-28 1989-04-28 Sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedluzonym dzialaniu PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL159137B1 true PL159137B1 (pl) 1992-11-30

Family

ID=20047204

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27920889A PL159137B1 (pl) 1989-04-28 1989-04-28 Sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedluzonym dzialaniu PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL159137B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4425476B2 (ja) 粒状複合肥料の成分を調合する方法
CA2739629C (en) Controlled release nitrogeneous fertilizer composition system
JP2015501332A5 (pl)
US10988419B2 (en) Binders for the granulation of fertilizers
US11332415B2 (en) Coated organic materials and methods for forming the coated organic materials
JPH02289479A (ja) 粒状緩効性窒素肥料の製造方法
RU2629215C1 (ru) Удобрение и способ его получения
CN1130321C (zh) 含中量元素的颗粒状氮磷复合肥料的制造方法
PL159137B1 (pl) Sposób wytwarzania nawozu azotowego o przedluzonym dzialaniu PL
WO2001042172A1 (en) Process for the preparation of urea superphosphate fertilizers
CZ295864B6 (cs) Homogenní NK-hnojivo založené na hnojivech na bázi dusičnanu vápenatého a dusičnanu draselném a způsob jeho výroby
CZ292236B6 (cs) Způsob výroby hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého a hnojivo vyrobené tímto způsobem
KR100767733B1 (ko) 미량원소함유복합비료 및 그 제조방법
JP4966455B2 (ja) 尿素−ホルムアルデヒド縮合物系超緩効性窒素肥料の製造方法
RU2206553C2 (ru) Гуматизированная аммиачная селитра и способ ее получения
RU2139270C1 (ru) Способ получения органо-минерального удобрения
RU2767637C1 (ru) Способ гуматизации минеральных удобрений
GB2571914A (en) A process for producing a fertiliser containing boron
PL146275B1 (en) Melamine containing nitrogenous fertilizer and method of obtaining the same
BR102020012468A2 (pt) Processo de fabricação de fertilizante granulado de liberação lenta à base de ureia-formaldeído
SK1712023U1 (sk) Zmesové hnojivá s pozvoľným pôsobením
PL244723B1 (pl) Sposób otrzymywania warstwowego nawozu saletrzanego
PL181525B1 (pl) Nawóz organiczno-mineralny azotowy o spowolnionym działaniu i sposób wytwarzania nawozu organiczno-mineralnego azotowego o spowolnionym działaniu
JPS6339550B2 (pl)
CN111662127A (zh) 一种具有氮肥高吸收效率的包膜型缓释化肥及其配置方法