PL157382B1 - A device for lag and cinders removal from a combustion chamber - Google Patents

A device for lag and cinders removal from a combustion chamber

Info

Publication number
PL157382B1
PL157382B1 PL26780087A PL26780087A PL157382B1 PL 157382 B1 PL157382 B1 PL 157382B1 PL 26780087 A PL26780087 A PL 26780087A PL 26780087 A PL26780087 A PL 26780087A PL 157382 B1 PL157382 B1 PL 157382B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyor
slag
chamber
nozzles
water
Prior art date
Application number
PL26780087A
Other languages
English (en)
Other versions
PL267800A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL267800A1 publication Critical patent/PL267800A1/xx
Publication of PL157382B1 publication Critical patent/PL157382B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23JREMOVAL OR TREATMENT OF COMBUSTION PRODUCTS OR COMBUSTION RESIDUES; FLUES 
    • F23J1/00Removing ash, clinker, or slag from combustion chambers
    • F23J1/02Apparatus for removing ash, clinker, or slag from ash-pits, e.g. by employing trucks or conveyors, by employing suction devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Gasification And Melting Of Waste (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA POLSKA OPIS PATENTOWY 157 382 Int. Cl.5 F233 1/06
Patent dodatkowy do patentu nr —--
Zgłoszono: 87 09 17 (P. 267800)
W Pierwszeństwo 86 09 17 Jugosławia CZYTELBIA 0 G Ó LH
URZĄD PATENTOWY Zgłoszenie ogłoszono: 88 07 21
RP Opis patentowy opublikowano:1992 12 31
Twórcy wynalazku: 3osip Śekimić, Kreśimir Śekimić
Uprawniony z patentu: Śekimić Josip, Lovran (Jugosławia);
Śekimić Kreśimir, Lovran (Jugosławia)
URZĄDZENIE DO USUWANIA ŻUŻLA I POPIOŁU Z KOMORY SPALANIA
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do usuwania żużla i popiołu z wysokiej komory spalania pieca z paleniskiem pyłowym, z suchym odprowadzaniem popiołu i z komorą dopalania do uzupełniającego spalania pozostałych w żużlu, niespalonych substancji.
Z opisu patentowego firmy Sabcock Wilcox znane jest urządzenie, w którym górne cięgno przenośnika łańcuchowego ze zgarniakami kolcowymi umieszczone jest pod lejem popiołowym kotła i przebiega oparte na stole transportowym znajdującym się bezpośrednio pod poziomem wody gaszącej, który ma szereg szczelin.
Przez te szczeliny w stole transportowym przedostają się drobnoziarniste cząstki popiołu opadając na dolne cięgno przenośnika łańcuchowego zaopatrzonego w zgarniaki kolcowe, przy czym popiół jest odprowadzany z wanny gaszącej w znany sposób. Takimi środkami przeciwdziała się gromadzeniu dużych ilości drobnoziarnistego popiołu, grożącemu spadaniem dużych brył, jakie przy uderzeniu o miękkie podłoże nie uległyby rozbiciu. Bryły takie sięgające powierzchni wody gaszącej, zsuwane w dodatku na boki przenośnika łańcuchowego, są bardzo powoli schładzane od dołu.
Opisane rozwiązanie ma tę wadę, że przy odpadaniu z komory paleniskowej żużla i popiołu w większych ilościach dochodzi do eksplozji w miejscu odpływu wody gaszącej, gdyż znaczne ilości żużla i popiołu na stole transportowym nie zostają schładzane aż do miejsca tego odpływu, a to dlatego, że z jednej strony nie wszystkie bryły wchodzą w kontakt z wodą chłodzącą, a z drugiej strony nie jest możliwe regulowanie przepływu żużla w miejscu odpływu.
Człon uszczelniający jest przesuwny w płaszczyźnie pionowej, tworząc płytką czaszę lub walec. Jest on przy tym osadzony uchylnie na obrotowej osi i zamocowany na giętkiej śluzie lub giętkiej przesłonie.
157 3Θ2
157 3Θ2
Wadę opisanego członu uszczelniającego stanowi z jednej strony jego podatność na uszkodzenia od uderzeń dużych ilości żużla, a z drugiej strony fakt, iż takie rozwiązanie uniemożliwia okresowe unieruchamianie urządzenia w celu usuwania żużla i popiołu w czasie pracy kotła w związku z tym, że zamknięcia zatykane zostają przez popiół.
Wymienione wady konwencjonalnych urządzeń opisanego rodzaju powodują, że podczas pracy z wykorzystaniem niskokalorycznego węgla, jaki sam nie daje się łatwo rozbijać, pozostaje w kotle jak też w urządzeniu do usuwania żużla nie spalona stosunkowo duża część paliwa, powodując obniżenie sprawności kotła. Przed konstruktorami staje więc problem, jakimi środkami konstrukcyjnymi możnaby usuwać niedogodności dotychczasowych urządzeń opisanego rodzaju. Celem wynalazku jest usunięcie tych wad, a w szczególności uniknięcie wybuchów zachodzących w wodzie gaszącej i umożliwienie ciągłej pracy kotła, także w wypadku przejściowego unieruchamiania urządzenia do odżużlania i odpopielania. Prócz tego urządzenia według wynalazku powinno zmniejszyć do minimum ilość nie spalonego paliwa w żużlu, a tym samym zwiększyć sprawność działania kotła.
Cel ten został osiągnięty w rozwiązaniu według wynalazku dzięki temu, że u wylotu leja popiołowego paleniska kotła umieszczona jest komora wirowa ze ścianami bocznymi, do których przymocowane są rozdzielacze gazów spalinowych i powietrza, w których są osadzone wylotami dysze, rozmieszczone wzdłuż tych ścian w jednakowych odstępach, w jednej poziomej linii, przy czym drugie końce tych dysz wchodzą do komory wirowej. W pewnej odległości, poniżej wymienionych dysz, u wylotu komory wirowej zamocowany jest stały ruszt. W ścianach poprzecznych komory, w pewnym odstępie pionowym nad poziomem dysz, umieszczone są dysze wodne do rozbijania brył żużla, zaś do krawędzi wylotu komory wirowej, przymocowana jest jednym z jej końców, stalowa osłona uszczelniająca gazów spalinowych, w której ścianach bocznych, w pewnej odległości pionowej od górnej krawędzi osłony, osadzone są, rozmieszczone wzdłuż linii poziomej w jednakowych odstępach, dysze wodne dołączone do przewodu wodnego. Ściany boczne leja popiołowego umieszczonego pod komorą wirową, mają na jego końcu kształt trapezu rozszerzającego się w kierunku ruchu przenośnika łańcuchowego, a jego ścianę czołową tworzy ukośna płyta, której kąt nachylenia jest większy od kąta zsypu naturalnego żużla. Na przeciwległym końcu wymienionej osłony uszczelniającej utworzone są ślizgowe uszczelnienia czołowe i takież uszczelnienia boczne, jakie zanurzają się w kąpieli wodnej umieszczonej poniżej osłony obudowy przenośnika łańcuchowego do wyładowywania żużla. Wymieniona obudowa wspiera się na zespołach jezdnych zaopatrzonych w amortyzatory gumowe. W wymienionej obudowie, w pewnym odstępie pionowym od jej górnej krawędzi i pod poziomem kąpieli wodnej, umieszczony jest stół transportowy, na którym opiera się górne cięgno przenośnika łańcuchowego z poprzecznymi zgarniakami kolcowymi. Nad stołem transportowym, przy jego końcu od strony zwrotnego koła zębatego przenośnika łańcuchowego, zamocowana jest obrotowo na wsporniku przytwierdzonym do osłony klapa dozująca obciążona sprężyną. Do bocznej ściany obudowy zamocowana jest komora przelewowa do regulacji poziomu kąpieli wodnej.
Korzystnie, ślizgowe uszczelnianie boczne składa się z przesuwnej pionowo płyty, której jeden koniec wchodzi w kieszeń ściany bocznej osłony uszczelniającej, gdy drugi jej koniec wspiera się zamocowaną do niego stopą na górnym cięgnie przenośnika łańcuchowego, przy czym stopa zanurzona jest w kąpieli wodnej. Do ścian bocznych osłony przymocowane są od zewnątrz zespoły kompensacyjne, składające się z wysięgnika przytwierdzonego do krawędzi ściany bocznej osłony, z drążka przechodzącego przez otwór w wysięgniku l ze sprężyny spiralnej założonej współosiowo na drążku, przy czym sprężyna opiera się jednym końcem na stopie, a drugim końcem na okrągłej podkładce, umocowanej przez nakrętkę osadzoną na nagwintowanym końcu drążka.
Według wynalazku, ślizgowe uszczelnienie czołowe składa się z przesuwnej pionowo płyty, która jednym końcem wchodzi w kieszeń ściany czołowej osłony, a drugim końcem,do którego zamocowana jest stopa, opiera się na górnym cięgnie przenośnika, przy czym stopa zanurzona jest w kąpieli wodnej.
157 382
Korzystnie, stół transportowy, na końcu zwróconym ku zwrotnemu łańcuchowemu kołu zębatemu, ma na krawędzi wycięcie w kształcie litery W, a dysze do gazów spalinowych i powietrza są rozmieszczone w płaszczyźnie poziomej. Korzystnie jest, gdy w ruszcie stałym wykonane są otwory trójkątne l trapezowe. Korzystnie też jest, gdy urządzenie według wynalazku jest wyposażone w umieszczony w komorze wirowej regulator temperatury, połączony przewodami elektrycznymi z silnikiem elektrycznym wentylatora i z serwosiinikiem klap w przewodzie na gazy spalinowe i powietrze, jak też dołączony do regulatora poziomu żużla w komorze wirowej.
Urządzenie według wynalazku do usuwania żużla i popiołu z komory spalania pracuje pod poziomem wody gaszącej i jest zaopatrzone w komorę wirową do uzupełniającego spalania nie spalonego paliwa pozostałego w żużlu i popiele. Urządzenie to jest przy tym tak skonstruowane, że zmniejsza w bezpieczny sposób eksplozje w gaszącej kąpieli wodnej, a jednocześnie umożliwia pracę kotła przy przejściowym unieruchomieniu samego urządzenia do odżużlania i odpowielania. Według wynalazku, unika się jakiegokolwiek gromadzenia się większych brył żużla przy wylewie i pozwala na uszczelnienie kotła za pomocą urządzenia uszczelniającego kąpieli wodnej. Tak więc, urządzenie to umożliwia spalanie nie spalonych resztek paliwa pozostających w żużlu bez naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu kotła, to jest odprowadzania żużla i popiołu z kotła.
W konstrukcji według wynalazku, nad właściwym urządzeniem do odżużlania i odpopielania wykonana zostaje komora wirowa do spalania nie spalonych resztek paliwa zawartego w żużlu i popiele. Spalanie tych resztek paliwa następuje przez nawrót gazów spalinowych z kotła, wzbogacynych w komorze wirowej przez doprowadzenie w danym przypadku świeżego powietrza.
Doprowadzenie gazów spalinowych do komory wirowej następuje po jej bokach, przy czym dostają się one do tej komory poprzez umieszczone z obu jej stron komory rozdzielcze, zaopatrzone w dysze. Konstrukcja i rozmieszczenie tych dysz na długości obu komór rozdzielczych uwzględniają spadek ciśnienia gazów spalinowych, w sposób zapewniający równomierne na całej długości komory wirowej doprowadzanie i rozpływ tych gazów. Ponieważ odbiór żużla z komory wirowej następuje przy końcu zwróconym do napędu urządzenia (gdyż w tym to końcu wypełnia się przestrzeń między sąsiednimi zgarniakami), żużel usuwa się w tym tylko miejscu, przy czym dochodzi do tworzenia się warstwy żużla o nierównej wysokości.
Aby uniknąć takiego zjawiska i osiągnąć stopniowe zapełnianie przestrzeni między poprzeczkami przenośnika, a tym samym równomierne odprowadzanie żużla na całej długości jego nośni, ścianę czołową leja popiołowego wykonuje się ukośnie podczas gdy obie ściany boczne leja umieszczonego pod komorą uzupełniającego spalania, mają kształt trapezowy, przy czym szerokość każdej z tych ścian leja jest przedłużona w kierunku ruchu przenośnika łańcuchowego.
Opisany wyżej rozpływ mieszanki zawróconych gazów spalinowych i świeżego powietrza umożliwia uzupełnione spalanie palnych cząstek w żużlu, w obszarze ponad warstwą żużla w urządzeniu, przy czym wysokość warstwy żużla regulowana jest przez zmianę prędkości przenośnika łańcuchowego w zależności do ciśnienia mieszaniny w komorze rozdzielczej.
Ilością mieszaniny z zawracanych gazów spalinowych i świeżego powietrza i zawartością tlenu w tej mieszaninie reguluje się temperaturę w komorze wirowej. Jeśli spalanie pozostałych cząstek paliwa w żużlu następuje bez nadmiaru powietrza, to przez określoną ilość powietrza w mieszaninie można ustalić właściwą temperaturę w komorze wirowej.
W przypadku gdy w palenisku powstają duże bryły żużla, dopalanie w komorze wirowej zostaje wstrzymane, a nagromadzony żużel usunięty przy większej prędkości przenośnika, przy czym po zrzuceniu nadmiaru żużla komora wirowa zostaje ponownie włączona. Jest to możliwe dzięki wdmuchiwaniu gazów spalinowych i świeżego powietrza. W znanych dotąd urządzeniach o pionowym wdmuchiwaniu taka praca urządzenia nie była możliwa. Przez wdmuchiwanie spalin i powietrza według wynalazku z boków komory zapobiega się zatykaniu dyszy, co następowało przy dotychczasowym wdmuchiwaniu w kierunku pionowym.
157 382
Zastosowanie konstrukcji według wynalazku umożliwia zabudowanie urządzenia do spalania wirowego, jakie pozwala na uzupełniające spalanie pozostałych, nie spalonych cząstek paliwa w żużlu, przy czym takie urządzenie do spalania wirowego stanowi jedną całość technologiczną z urządzeniem według wynalazku do odżużlania i odpopielania.
Spalanie uzupełniające według wynalazku w komorze wirowej resztkowych, nie spalonych cząstek paliwa w żużlu wykazuje w stosunku do dotychczasowych rozwiązań następujące zalety:
- wysoką sprawność, gdyż tlen w gazach spalinowych służy do dopalania resztek nie spalonego paliwa w żużlu, przez co zmniejsza się straty odczuwalnego ciepła spalin z kotła;
- nie ma żadnych ruchomych części (w przeciwieństwie do rusztu, zawierającego takie części), dzięki czemu mniejsze są koszty dozoru;
- niezbędna wysokość zabudowy urządzenia według wynalazku jest o wiele mniejsza od wysokości znanych urządzeń do dopalania resztkowego paliwa w żużlu. Umożliwia to zastosowanie konstrukcji według wynalazku w istniejących urządzeniach kotłowych, w celu poprawienia ich sprawności, przy czym koszty inwestycyjne są znacznie niższe od wynikających w konwencjonalnych rozwiązaniach konstrukcyjnych;
- okresowe opadanie większych ilości żużla z paleniska kotła nie przeszkadza w normalnym przebiegu dopalania w komorze wirowej i nie powoduje przerw w pracy kotła, jako że zapewnione jest swobodne przemieszczanie większych ilości żużla aż do urządzenia odżużlającego;
- pod dyszami do wprowadzania zawróconych gazów spalinowych i świeżego powietrza zabudowany jest nieruchomy ruszt, który doprowadza do rozbijania większych brył żużla przy gwałtownym ich opadaniu na ten ruszt;
- nieruchomy ruszt ma całą kombinację otworów trójkątnych i trapezowych, jakie ułatwiają opadanie żużla poprzez ruszt i skierowują go ku miejscu usuwania;
- uzyskuje się przy tym większą długość prętów w porównaniu do zwykłych otworów o tej samej wielkości, przez co następuje lepsze rozbijanie brył przy ich spadaniu na ruszt.
Żużel i popiół opadają z rusztu na stół transportowy, wyposażony w miejscu wyładunku w rozszerzający się na zewnątrz odcinek, zapobiegający zakleszczaniu się większych brył żużla. Wymieniony stół transportowy umieszczony jest bezpośrednio pod zwierciadłem wody w kąpieli, przewidzianej do uszczelnienia leja kotła. Wobec małej wysokości zwierciadła wody nad stołem transportowym, ilość wody nad tym stołem jest również niewielka, a powstająca przy rozbijaniu zbrylonego żużla fala uderzeniowa nie ma działania niszczącego.
Powracające cięgno przenośnika łańcuchowego, zaopatrzonego w zgarrnaki kolcowe, przesuwa się po stole transportowym, umieszczonym pod lejem popiołowym kotła, przemieszczając rozbite bryły żużla, które są powoli schładzane przez wodę gaszącą aż do miejsca ich usuwania. Na wypadek, gdyby doszło do większych zbryleń żużla i popiołu lub do unieruchomienia urządzenia odżużlającego i odpopielającego przy pracy kotła, w miejscu odprowadzenia żużla i popiołu na końcu stołu transportowego, przewidziano płytę dozującą obciążoną przez sprężynę. Siła działania tej sprężyny jest tak wyregulowana, że przepuszczany zostaje jedynie dostatecznie schłodzony żużel i nie dochodzi do eksplozji kiedy żużel zanurza się całkowicie w wodzie gaszącej. Przesuwające się na boki górnego cięgna przenośnika łańcuchowego żużel i popiół spadają między zgarniakami przenośnika na dolne cięgno przenośnika i zostają w zwykły sposób wyniesione z wody gaszącej.
Doprowadzenie wody do urządzenia odżużlającego i odpopielającego następuje po wewnętrznej stronie poprzez dysze. Z dyszy wypływają strugi wody wachlarzowato spłukując równomiernie ściany leja popiołowego, co zapobiega osadzaniu się żużla na tych ścianach. Wylot leja jest wykonany teleskopowo, przy czym blachy na dłuższych bokach są ułożone na kształt litery L, wspierając się poziomym ramieniem na członach przenośnika łańcuchowego, podczas gdy ich pionowe ramię wchodzi do prowadnicy, jaka ze swej strony przymocowana jest do leja popiołowego, pozwalając na swobodne przesuwanie się w związku z pionową dylatacją kotła.
157 382
Do bocznych ścian leja popiołowego zamocowana jest pozioma szala o szerokości większej od odstępu między sąsiednimi zgarniakami przenośnika łańcuchowego. Szala ma na całej długości przytwierdzoną pionową blachę, jaka przesuwa się swobodnie w prowadnicach leja popiołowego. Rozwiązanie takie umożliwia utrzymywanie niskiego poziomu zwierciadła wody nad stołem transportowym, przy czym poziom ten jest niezależny od dylatacji kotła.
Wspierający się na przenośniku łańcuchowym, nachylony teleskop poddawany jest ciągłym wstrząsom, jakie występują na skutek niezbyt równej wierzchniej powierzchni przenośnika. Dzięki tym wibracjom zapobiega się osadzaniu warstw żużla na pionowych blokach teleskopu. Wiadomo, że takie osadzanie żużla na ścianach u wylotu popiołowego leja kotła może doprowadzić do jegy zatykania.
Odprowadzanie wody z urządzenia w komorze przelewowej następuje pod stołem transportowym. W ten sposób przeciwdziała się temu, by nie spalone cząstki o strukturze drewna, jakie pływają po powierzchni wody, przedostawały się do przelewu. Występowanie takich cząstek przypisuje się niepełnemu spalaniu palnych cząstek. Zjawisko to występuje jednak również przy wyłączeniu dopalania.
Poziom wody w urządzeniu regulowany jest za pomocą zasuwy w komorze przelewowej.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, na którym fig. 1 - stanowi przekrój podłużny urządzenia do usuwania żużla i popiołu z komory paleniskowej, fig. 2 - widok z góry stołu transportowego urządzenia, fig. 3 - przekrój wzdłuż linii III - III na fig. 1, ale przedstawiony w większej skali, fig. 4 - przekrój wzdłuż linii IV - IV na fig. 3, fig. 5 - przekrój wzdłuż linii V - V na fig. 1, na którym widać trapezowy kształt ścian bocznych leja popiołowego, fig. 6 - szczegół konstrukcyjny uszczelnienia bocznego komory wirowej w powiększonej skali, fig. 7 - szczegół konstrukcyjny uszczelnienia czołowego komory wirowej w powiększonej skali, fig. 8 - widok urządzenia według wynalazku w rzucie aksonometrycznym z zaznaczonymi urządzeniami do regulacji temperatury i poziomu żużla.
Na fig. 1 widać, że urządzenie według wynalazku obejmuje lej 1 popiołowy komory paleniskowej kotła (przy czym sama komora nie jest pokazana), który ma u dołu zamocowaną komorę wirową 2. Komora 2 ma postać podłużnego koryta o przekroju stożkowym. W otworze wylotowym komory wirowej 2 zamocowany jest nieruchomy ruszt 4 (fig. 4, 1, 5). W pewnym odstępie od rusztu 4, w ścianach podłużnych komory wirowej 2 rozmieszczone są w jednakowych odstępach od siebie na całej długości komory, dysze 18 do gazów spalinowych i powietrza. Dysze 18 skierowane są poziomo i służą do wirowego spalania cząstek paliwa w komorze 2. Po zewnętrznej stronie komory wirowej 2 dysze 18 przyłączone są do odpowiednich rozdzielaczy 6 gazów spalinowych i powietrza. Rozdzielacze 6 zamocowane są na bocznych ścianach 2 komory wirowej
2. ściany boczne leja popi o ł owego 1 wykonane są z blach 42 o kształcie trapezowym. Blachy 42 rozszerzają się w kierunku ruchu przenośnika łańcuchowego 40. Na czole leja 1 zamocowana jest płyta ukośna 41, przy czym kąt jej nachylenia jest większy od kąta zsypu naturalnego żużla, co zapewnia przesuwanie się żużla nad płytą czołową leja.
Na ścianach bocznych komory wirowej 2 zabudowane są w pewnym odstępie pionowym od dyszy 18 do gazów spalinowych i wody nad nimi dysze 25 wodne do rozbijania żużla. Pod komorą wirową 2 umieszczona jest obudowa 3 przenośnika łańcuchowego 40, wypełniona kąpielą wodną 3' do gaszenia żużla. Od zewnętrznej strony podłogi wymienionej obudowy 3 zamocowane są zespoły 21 jezdne zaopatrzone w amortyzatory gumowe 22, na jakich spoczywa całe urządzenie.
Uszczelnienie przed niekontrolowanym dopływem powietrza do komory wirowej tworzy stalowa osłona uszczelniająca 29, umieszczona między wymienioną komorą 2, a znajdującą się pod nią obudową 3 przenośnika łańcuchowego 40. Osłona 29 połączona jest w górnej swej części z komorą wirową 2, podczas gdy dolna jej część, zaopatrzona w ściany boczne 30 i w ścianę czołową 38 tworzy uszczelnienie ślizgowe 19, zagłębione do kąpieli wodnej 3' obudowy 3 przenośnika łańcuchowego 40.
157 382
Uszczelnienie ślizgowe 19 składa się z przesuwnej w płaszczyźnie pionowej płyty 20 ' , której górny koniec wchodzi w kieszeń 31 ściany bocznej 30, należącej do osłony uszczelniającej 29 przenośnika, gdy tymczasem dolny jej koniec przymocowany jest do stopy 20, jaka ze swej strony opiera się na górnym cięgnie 7 przenośnika 40. Stopę 20 omywa kąpiel wodna 3 ’. Oo ściany Docznej do jej zewnętrznej strony zamocowany jest zespół kompensacyjny 32. Zespół 32 składa się z wysięgnika 33 przytwierdzonego do krawędzi ściany bocznej 30 i z drążka 34 przymocowanego do wymienionej poprzednio stopy 20, przy czym drążek 34 przechodzi przez otwór w wysięgniku 33, a na nim osadzona jest współosiowo sprężyna spiralna 35, opierająca się jednym końcem o stopę 20, a drugim na podkładce 36, jaka utrzymywana jest przez nakrętkę 37 nakręconą na górny koniec drążka 34 (fig. 6).
ślizgowe uszczelnienie 19 od strony czołowej składa się z przesuwnej pionowo płyty 19, której jeden koniec wchodzi do kieszeni 39 ściany czołowej 38 osłony 29, podczas gdy drugi koniec, do którego przymocowana jest stopa 19, opiera się na górnym cięgnie 7 przenośnika łańcuchowego 40, przy czym stopa 19 omywana jest przez kąpiel wodną 3 .
W osłonie 29 rozmieszczone są wzdłuż prostej linii poziomej, w pewnej odległości od jej górnej krawędzi, w jednakowym odstępie od siebie, szereg dysz wodnych 24. Dysze 24 są dołączone do przewodu wodnego 23. Nad stołem transportowym 11, przy jego końcu zwróconym ku kołu zwrotnemu przenośnika łańcuchowego 40 zamocowana jest obrotowo klapa dozująca 5, obciążona sprężyną 5'.
Do regulacji poziomu wody kąpieli wodnej 3 na bocznej stronie obudowy 3 przenośnika łańcuchowego 40 przymocowana jest komora przelewowa 26.
Okrężny przenośnik łańcuchowy 40, założony jest w obudowie 3 na dwóch wolnych kołach zębatych 14, zwrotnych, jakie są ułożyskowane po jednej stronie obudowy 3, podczas gdy dolne cięgno 8 przenośnika 40 prowadzone jest po dwóch wolnych kołach zębatych 17 prowadzących, a na drugim końcu obudowy 3 przenośnik łańcuchowy 40 przebiega po dwóch napędowych kołach zębatych 15, zamocowanych w pobliżu rynny 3 wyładowczej żużla. Napędowe koła zębate 15 przenośnika 40 połączone są z jego mechanizmem napędowym 12 poprzez napędowe koła zębate za pomocą łańcucha sworzniowego 12. Górne cięgno 7 przenośnika łańcuchowego 40 prowadzone jest poprzez naprężające koła zębate 13 do zwrotnych kół zębatych 14, przy czym górne cięgno 7 przenośnika 40 oparte jest na stole transportowym 11. Stół 11 zamocowany jest do ścian bocznych 30 wewnątrz obudowy 3. Koniec 16 stołu transportowego 11 ma wycięcie w kształcie litery W, które pomaga w rozbijaniu brył żużla, jakie opadają poprzez koniec 16 stołu transportowego 11 na dno obudowy 3. 2użel na dnie obudowy 3 jest przejmowany przez dolne cięgno 8 przenośnika 40 i przesuwany w kierunku rynny 3 wyładowczej żużla.
Jak widać na fig. 8, która ukazuje całość urządzenia według wynalazku, jest ono wyposa żonę w układ regulacji temperatury w komorze wirowej 2 z regulatorem 27, jaki połączony jest przewodami elektrycznymi z silnikiem elektrycznym wentylatora V i z serwosilnikiem S klap w przewodzie na gazy spalinowe i powietrze, jak też w układ regulacji poziomu żużla w komorze wirowej 2 z regulatorem 28.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do usuwania żużla i popiołu z komory spalania kotła z paleniskiem na pył węglowy składające się z komory grzewczej w postaci leja, z przenośnika bez końca znajdującego się w osłonie i zanurzonego w wannie z cieczą, znamienne tym, że jest wyposażone w komorę wirową (2) osadzoną u wylotu leja komory grzewczej z dyszami (18) osadzonymi poziomo w jednakowych wzajemnych odstępach dla gazów spalinowych i świeżego powie157 302 trza, które są połączone z odpowiednimi osadzonymi na ścianach wzdłużnych komory rozdzielaczami (6) z zamocowanym u wylotu z komory wirowej (2) stałym rusztem (4) oraz w dysze wodne (25) do rozbijania brył żużla osadzone na ścianach poprzecznych komoyy poniżej dysz (18) dla gazów spalinowych i świeżego powietrza, następnie w osłonę uszczelniającą (29) osadzoną między komorą wirową (2) l łańcuchowym przenośnikiem (40), na którego bocznych ścianach ukształtowanych w postaci trapezu, przy czym trapez jest rozszerzony w kierunku ruchu przenośnika (40), rozmieszczone są w linii poziomej dysze wodne (25) w równomiernych wzajemnych odstępach, przy czym ściana czołowa (58) osłony uszczelniającej (29) jest wykonana jako ukośnie pochylona płyta, a jej część dolna stanowi uszczelnienia ślizgowe boczne i czołowe, które zanurzają się w kąpieli wodnej (3), przy czym osłona przenośnika jest wykonana z zespołami jezdnymi z amortyzatorami a górne cięgno (7) przenośnika (40) jest umieszczone na transportowym stole (11) przenośnika, na którego końcu (16) na wsporniku, który jest połączony z osłoną uszczelniającą (29) jest zamocowana klapa dozująca (5), która jest obciążona sprężyną (5) podczas gdy na ścianie bocznej osłony (3) przenośnika jest zamocowana komora przelewowa (26) do regulacji poziomu kąpieli wodnej (3*).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ślizgowe uszczelnienie boczne (20) składa się z przesuwnej pionowo płyty (20), której jeden koniec wchodzi w kieszeń (31) osłony uszczelniającej (29), gdy drugi jej koniec wspiera się zamocowaną do niego stopą (20) na górnej części łańcuchowego przenośnika (40), przy czym stopa (20) jest zanurzona w kąpieli wodnej (3) zaś do ścian bocznych (30) osłony uszczelniającej (29) przymocowany jest od zewnątrz zespół kompensacyjny (32) składający się ,ż wysięgnika (33) przytwierdzonego do krawędzi ściany bocznej (30) osłony (29), z drążka (34) przechodzącego przez otwór w wysięgniku (33) i ze spiralnej sprężyny (35) założonej współosiowo na drążku (34) przy czym sprężyna (35) opiera się jednym końcem na stopie (20), a drugim końcem na okrągłej podkładce (36), mocowanej przez nakrętkę (37) osadzoną na nagwintowanym końcu drążka (34) .
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ślizgowe uszczelnienie czołowe (19) składa się z przesuwnej pionowo płyty (19), która jednym swym końcem wchodzi w kieszeń (39) ściany czołowej (38) osłony uszczelniającej (29), a drugim końcem, do którego zamocowana jest stopa (19), opiera się na górnym cięgnie przenośnika (40), przy czym stopa (19) zanurzona jest w kąpieli wodnej (3).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że koniec (16) stołu przenośnika zwrócony ku klapie dozującej jest zakończony wycięciem krawędziowym ukształtowanym w kształcie litery W.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w stałym ruszcie (4) wykonane są trójkątne i trapezowe otwory.
PL26780087A 1986-09-17 1987-09-17 A device for lag and cinders removal from a combustion chamber PL157382B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
YU161886A YU161886A (en) 1986-09-17 1986-09-17 Device for removing ashes and slag from burning chambers

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL267800A1 PL267800A1 (en) 1988-07-21
PL157382B1 true PL157382B1 (en) 1992-05-29

Family

ID=25554896

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26780087A PL157382B1 (en) 1986-09-17 1987-09-17 A device for lag and cinders removal from a combustion chamber

Country Status (5)

Country Link
CS (1) CS276895B6 (pl)
DE (1) DE3731140A1 (pl)
PL (1) PL157382B1 (pl)
SU (1) SU1644726A3 (pl)
YU (1) YU161886A (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4225376C2 (de) * 1992-07-31 1995-03-16 Evt Energie & Verfahrenstech Naßentschlacker
CH692773A5 (de) 1998-07-14 2002-10-31 Von Roll Umwelttechnik Ag Verfahren und Vorrichtung zum Entziehen von Wasser aus mechanisch aus einem Nassentschlacker ausgetragenen Verbrennungsrückständen.
ITMI20020744A1 (it) * 2002-04-09 2003-10-09 Magaldi Ricerche & Brevetti Trasportatore raffreddore ad aria ed acqua di materiali caldi sfusi
CN100494783C (zh) * 2006-01-24 2009-06-03 北京国电富通科技发展有限责任公司 燃煤锅炉干式排渣装置
CN100443801C (zh) * 2006-01-24 2008-12-17 北京国电富通科技发展有限责任公司 燃煤锅炉干式排渣装置
DE102008052085B4 (de) * 2008-10-17 2020-06-18 Clyde Bergemann Dryc0N Gmbh Anlage mit einer Fördereinrichtung für Verbrennungskessel
ITRM20120351A1 (it) * 2012-07-20 2014-01-21 Magaldi Ind Srl Impianto di trasporto a secco di scorie e/o materiali eterogenei.
CN106120954A (zh) * 2016-08-17 2016-11-16 河南华润电力首阳山有限公司 火电厂水循环系统
CN106931456B (zh) * 2017-03-20 2019-03-01 吴联凯 一种悬挂式全封闭除渣系统
CN108518699B (zh) * 2018-04-18 2019-08-06 绍兴市秀臻新能源科技有限公司 一种除渣机专用碎渣装置
CN108506951B (zh) * 2018-04-18 2019-08-20 扬州市伊兴机械有限公司 一种卡机自动修复式除渣机及其使用方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1129649B (de) * 1959-12-24 1962-05-17 Walther & Cie Ag Ausfahrbarer Aschenaustragrost fuer staubgefeuerte Dampferzeuger
DE1924956A1 (de) * 1969-05-16 1970-11-19 Babcock & Wilcox Ag Entaschung von Staubbrennkammern
DE2002674C3 (de) * 1970-01-22 1978-03-30 Deutsche Babcock Ag, 4200 Oberhausen Naßentascher für Kohlenstaubbrennkammern

Also Published As

Publication number Publication date
DE3731140A1 (de) 1988-03-24
YU161886A (en) 1988-12-31
SU1644726A3 (ru) 1991-04-23
CS276895B6 (en) 1992-09-16
DE3731140C2 (pl) 1992-09-03
PL267800A1 (en) 1988-07-21
CS8706626A2 (en) 1991-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL157382B1 (en) A device for lag and cinders removal from a combustion chamber
US4279207A (en) Fluid bed combustion
US4651653A (en) Sorbent injection system
PL93311B1 (pl) Odpopielacz mokry do komor spalania pylu weglowego
US4007093A (en) Furnace for thermal processing of lump solid fuel
US4197109A (en) Doghouse and feeder enclosure for glass furnace
US3504645A (en) Enclosed conveyor return run for incinerators
US4268274A (en) Gasification retort
SU1085500A3 (ru) Способ проведени процессов в псевдоожиженном слое и аппарат дл его проведени
CN116368084A (zh) Hbi缓慢冷却系统和方法
DE3015232A1 (de) Verfahren zur verbrennung und entschwefelung von kohle und brenner zur durchfuehrung des verfahrens
JPS625242B2 (pl)
US20040119210A1 (en) Sealing mechanism of feeding device
US2232290A (en) Protection of the walls of gasifying apparatus
KR100194702B1 (ko) 유동층 열회수장치
KR850000354B1 (ko) 침수 스크레이퍼를 갖는 회분 처리시스템
JP2009243833A (ja) 粒状物の移送用シュート
RU2232364C2 (ru) Индукционная печь и способ восстановления и выплавки металла с ее использованием
US4083679A (en) Installation for the burning of sintering and cooling of cement clinker, lime, magnesite, dolomite, and the like
US3781166A (en) Industrial furnace
KR960010317B1 (ko) 유동베드를 사용한 연속공정 및 그와 같은 공정을 실시하기 위한 장치
SU1171533A1 (ru) Устройство дл утилизации тепла конверторного газа
US2876716A (en) Method of and apparatus for burning solid fuels
RU1815494C (ru) Топка дл сжигани твердого топлива
KR20080057106A (ko) 가열로의 저온영역 차폐형 이동빔 장치