PL157080B1 - Tachogenerator - Google Patents

Tachogenerator

Info

Publication number
PL157080B1
PL157080B1 PL87268392A PL26839287A PL157080B1 PL 157080 B1 PL157080 B1 PL 157080B1 PL 87268392 A PL87268392 A PL 87268392A PL 26839287 A PL26839287 A PL 26839287A PL 157080 B1 PL157080 B1 PL 157080B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
main shaft
shaft
generator according
ball
output shaft
Prior art date
Application number
PL87268392A
Other languages
English (en)
Other versions
PL268392A1 (en
Inventor
Rodolfo Bitetti
Original Assignee
Veglia Borletti Srl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Veglia Borletti Srl filed Critical Veglia Borletti Srl
Publication of PL268392A1 publication Critical patent/PL268392A1/xx
Publication of PL157080B1 publication Critical patent/PL157080B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01PMEASURING LINEAR OR ANGULAR SPEED, ACCELERATION, DECELERATION, OR SHOCK; INDICATING PRESENCE, ABSENCE, OR DIRECTION, OF MOVEMENT
    • G01P3/00Measuring linear or angular speed; Measuring differences of linear or angular speeds
    • G01P3/42Devices characterised by the use of electric or magnetic means
    • G01P3/44Devices characterised by the use of electric or magnetic means for measuring angular speed
    • G01P3/48Devices characterised by the use of electric or magnetic means for measuring angular speed by measuring frequency of generated current or voltage
    • G01P3/481Devices characterised by the use of electric or magnetic means for measuring angular speed by measuring frequency of generated current or voltage of pulse signals
    • G01P3/487Devices characterised by the use of electric or magnetic means for measuring angular speed by measuring frequency of generated current or voltage of pulse signals delivered by rotating magnets
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01PMEASURING LINEAR OR ANGULAR SPEED, ACCELERATION, DECELERATION, OR SHOCK; INDICATING PRESENCE, ABSENCE, OR DIRECTION, OF MOVEMENT
    • G01P1/00Details of instruments
    • G01P1/04Special adaptations of driving means

Abstract

1. Generator tachometryczny zawierajacy co najmniej jeden glówny walek, który moze byc polaczony z rozrusznikiem pojazdu i wpra- wiony w ruch obrotowy o predkosci katowej proporcjonalnej do predkosci przemieszczania sie pojazdu, przetwornik do wytwarzania syg- nalów elektrycznych zmiennych, zaleznych wprost od tej predkosci, znamienny tym, ze zawiera walek wyjsciowy (16) umieszczony w korpusie zewnetrznym (2,3) i polaczony skret- nie z glównym walkiem (12), przy czym walek wyjsciowy (16) mozna polaczyc z zewnetrz- nymi mechanicznymi srodkami napedowymi. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest generator tachometryczny, zwłaszcza do mierzenia prędkości przemieszczania się ruchomego pojazdu.
Generatory tachometryczne znane obecnie posiadają wałek przyłączony do rozrusznika pojazdu i napędzający element ferromagnetyczny, sprzężony elektromagnetycznie z czujnikiem, któiy mierzy prędkość jego obrotów i wytwarza sygnały elektryczne, które odpowiednio przetworzone obwodami elektronicznymi, przesyłane są do wskaźników umieszczonych w tablicy rozdzielczej pojazdu. Powyżej opisane znane generatory tachometryczne mają szereg cech niekorzystnych.
Pojazdy są zwykle wyposażone w tachometr i hodomierz. Oba takie instrumenty mogą być typu elektrycznego, lecz najczęściej hodomierz jest mechaniczny. Ponieważ generatory tachometryczne nie posiadają zwykle mechanicznego wyjścia, które mogłoby być podłączone do wejścia hodometru za pomocą, na przykład elastycznego przewodu, istnieje konieczność zapewnienia dodatkowego rozrusznika i stosowanego oddzielonego przekaźnika od generatora tachometrycznego.
Ponadto, znane generatory tachometryczne zawierają wałek, zwykle połączony z rozrusznikiem za pomocą pośredniego trzpienia obrotowego, z którym jest sprzężony pryzmatycznie.
157 080
Sprzężenie pryzmatyczne jest tak utworzone, że między jego częściami znajduje się znaczny odstęp dopuszczający niewielką oscylację względną pomiędzy tymi wałkami, która w trakcie pracy kompensuje ewentualne wychylenia osiowe lub błędy geometryczne. Powoduje to stosunkowy brak precyzji w przekazie, szybkie zużycie materiału i zagrożenie blokady, a w każdym razie nieprawidłowe funkcjonowanie kinematyczne.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie takiego generatora tachometrycznego, który byłby wolny od ujemnych cech związanych z generatorami typu opisanego powyżej.
Generator tachometryczny zawierający co najmniej jeden główny wałek, który może być połączony z rozrusznikiem pojazdu i wprawiony w ruch obrotowy o prędkości kątowej proporcjonalnej do prędkości przemieszczania się pojazdu, przetwornik do wytwarzania sygnałów elektrycznych zmiennych, zależnych wprost od tej prędkości, charakteryzuje się tym, według wynalazku, że zawiera wałek wyjściowy umieszczony w korpusie zewnętrznym i połączony skrętnie z głównym wałkiem, przy czym wałek wyjściowy można połączyć z zewnętrznymi mechanicznymi środkami napędowymi.
Korzystnie wałek główny połączony jest z środkami rozruchu za pomocą wałka wejściowego i skrętnie sprzężony z przetwornikiem, przy czym główny wałek i wejściowy wałek połączone są ze sobą poprzez połączenie kulkowe.
Korzystnie sprzężenie kulkowe składa się z elementu kulkowego przymocowanego do wyjściowego wałka oraz elementu wydrążonego przymocowanego do wałka głównego, przy czym element kulkowy zawiera co najmniej jeden promieniowy występ wchodzący w odpowiednie gniazdo w elemencie wydrążonym zapewniając skrętne sprzężenie pomiędzy wałkiem wejściowym i wałkiem głównym. Korzystnie element kulkowy połączony jest zatrzaskowo z wgłębieniem elementu wydrążonego, który to element posiada co najmniej jedną szczelinę utworzoną w ścianie bocznej wgłębienia. Korzystnie element kulkowy posiada dwa przeciwległe cylindryczne występy promieniowe, dla których gniazdami jest para szczelin.
Korzystnie wydrążony element wykonany jest z tworzywa sztucznego i uformowany na końcówce wałka głównego.
Korzystnie przetworniki zawierają krążek z materiału ferromagnetycznego o co najmniej jednej parze biegunów promieniowych, i czujnik elektromagnetyczny skierowany ku krążkowi w położeniu obwodowym. Korzystnie krążek jest umocowany na piaście sprzężonej skrętnie z wałkiem głównym.
Korzystnie zaś piasta ta jest integralną częścią wałka wyjściowego.
Przykład wykonania przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia generator tachometryczny zbudowany w pierwszym przykładzie wykonania obecnego wynalazku, w bocznym przekroju poprzecznym; fig. 2 - szczegół z fig. 1 w częściowym przekroju w powiększonej skali, którego elementy są umieszczone oddzielnie; fig. 3 - częściowy widok z boku, w skali powiększonej, szczegółu z fig. 2; fig. 4 - częściowy przekrój w powiększonej skali wzdłużlini IV-IV z fig. 1, oraz fig. 5 - boczny przekrój generatora tachometrycznego w drugim przykładzie wykonania niniejszego wynalazku, w bocznym przekroju poprzecznym.
Jak pokazano na fig. 1, generator tachometryczny 1 posiada wydrążony korpus 2, u góry zamknięty pokrywą 3, pod którą znajduje się pierścień uszczelniający 4 z materiału elastomerycznego. Konkretnie, uszczelka 4 jest dociśnięta do przylegających powierzchni korpusu 2 i pokrywy 3 pierścieniową opaską 5, która mocuje przeciwległe krawędzie korpusu 2 i pokrywy 3. Ze ściany 6 podstawy korpusu 2, w położeniu mimośrodowym w stosunku do osi symetrii korpusu 2, wystaje w kierunku ku dołowi rurowy występ 7. Wewnątrz osiowego przewodu 8, określonego przez sąsiadujące odcinki występów rurowych 7 i ściany 6 znajduje się samosmarująca się tulejka 11 promieniowo podtrzymująca wałek obrotowy 12, którego przeciwległe końce 13,14 wchodzą odpowiednio do wewnątrz korpusu 2 i występu rurowego 7.
Górny koniec 13 wałka 12 jest sprzężony skrętnie, na przykład za pomocą siły mechanicznej, z piastą 15 stanowiącą odcinek końcowy drugiego, wydrążonego, wałka 16, współosiowego do wałka 12, który przechodzi przez korpus 2 i pokrywę 3, z której wystaje w górę poprzez zewnętrznie gwintowany występ rurowy 17 pokrywy 3. Piasta 15 przymocowana jest na krążku 18 z materiału ferromagnetycznego, namagnesowanego w ten sposób, aby posiadał szereg pól promieniowych rozmieszczonych w równych odległościach kątowych.
157 080
Dolny koniec 14 wałka 12 posiada odcinek 21 o zmniejszonej średnicy i radełkowany odcinek końcowy 22, i jest skrętnie połączony poprzez sprzężenie 23, do mającego w przekroju kwadrat odcinka trzpienia obrotowego 24, połączonego w czasie pracy z rozrusznikiem (nie pokzano na rysunku). Sprzężenie 23 składa się z wydrążonego elementu 25, przymocowanego do wałka 12 i korzystnie uformowanego razem z nim z tworzywa sztucznego na końcu 14 wałka 12 oraz elementu kulkowego 26, integralnie przymocowanego do trzpienia obrotowego 24 i umieszczonego wewnątrz wydrążonego elementu 25 i zamocowany obrotowo.
Jak wyraźnie widać na fig. 2 i 3, zasadniczo cylindryczny element 25 ma wgłębienie 26 zawierające wewnętrzny odcinek 28 o kołowym przekroju poprzecznym i przekroju osiowym w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi narożami, oraz odcinek wyjściowy 29 o kształcie stożka ściętego, otwarty ku dołowi z odcinkiem poszerzającym się w kierunku zewnętrznym. Dalej element 25 posiada dwie pary średnicowo przeciwległych szczelin 32,33 o odpowiednio większej i mniejszej szerokości, wykonanych w ścianach bocznych 34 elementu 25 wzdłuż prostopadłych względem siebie płaszczyzn, na głębokość zasadniczo równą głębokości wgłębienia 27.
Element kulkowy 26 ma średnicę zasadniczo równą średnicy środkowego przekroju poprzecznego odcinka 28 wgłębienia 27 i wyposażony jest w parę diametralnie przeciwległych występów cylindrycznych 35 umieszczonych na środkowej płaszczyźnie prostopadłej do trzpienia obrotowego 24. Element kulkowy 26 jest zatrzaskowo połączony z wybraniem 28 wgłębienia 27 poprzez odcinek wejściowy 28, wywołując sprężynujące promieniowe odkształcenie ścian bocznych 34, umożliwione przez szczeliny 32, 33 w taki sposób, że cylindryczne występy 35 wchodzą w odpowiednie szczeliny 32.
Połączenie kulkowe 25 i trzpień obrotowy 24 osłonięte są tuleją 36 znajdującą się w występie rurowym 17 i utrzymywaną w nim za pomocą wewnętrznej krawędzi końcowej 37 tego występu, wciśniętej w odpowiadający jej rowek 38 umieszczony wokół zewnętrznej strony tulei 36. Tuleja 36 wystaje na zewnątrz występu rurowego 17 i zakończona jest kołnierzem 39 który, w czasie pracy, połączony jest z odpowiednią końcówką rurową rozrusznika, nie pokazaną na rysunku, za pomocą gwintowanej nakrętki pierścieniowej 40. Uszczelka 41, umieszczona w odpowiednim gieździe 42 przy dolnym końcu przewodu 8 i utrzymywana w tym położeniu pierścieniem 43, zatrzaśniętym osiowo tuleją 36 zapobiega ewentualnym przeciekom wody do wewnątrz tego przewodu 8 i tym samym do korpusu 2 oraz wyciekowi smaru z tulei 11.
Elektryczny łącznik 44 konwencjonalnego typu zawiera zewnętrzny korpus 45 z wgłębieniem 46, które może przyjąć zewnętrzny łącznik, nie pokazany na rysunku, i zestaw trzech styków łopatkowych 47 wciśniętych, w dolnej części 48 zewnętrznego korpusu. Styki 47 są zwrócone w górę i są umiejscowione wewnątrz wgłębienia 46, w celu współpracy, w trakcie użytkowania, z odpowiednimi stykami łącznika zewnętrznego, i są zwrócone w dół wewnątrz drugiego wgłębienia 49 wewnątrz części 48. Część 48 umieszczona jest w przelotowym otworze w pokrywie 3, której dolny odcinek 53 ma przekrój poprzeczny zasadniczo równy przekrojowi poprzecznemu części 48, zaś górny odcinek 54 posiada większy przekrój i jest wypełniony materiałem uszczelniającym 55. Styki 47 są przylutowane u dołu do odpowiednich końcówek elektrycznych 56 (fig. 4) obwodu drukowanego 57 konwencjonalnego typu, umieszczonego na powierzchni podstawy podtrzymującej 58.
Podstawa 58 umieszczona jest w pozycji pionowej wewnątrz korpusu 2, ze składnikami 59 skierowanymi do wewnątrz korpusu 2. Podstawa 58 (fig. 1 i 4) umocowana jest w tym położeniu za pomocą górnego zęba 62 wchodzącego we wgłębienie 49 łącznika 48 i dolnego zęba 63 o mniejszej szerokości, wchodzącego do gniazda 64 w występie 65 na ścianie 6, i utrzymanego w nim lepiszczem 66.
Czujnik elektromagnetyczny 67, typu ogólnie znanego jako próbnik hallotronowy, połączony jest z obwodem drukowanym 57 za pomocą swych końcówek elektrycznych 68 i umieszczony w podporze 69 biegnącej dokładnie w dół od pokrywy 3 w takim położeniu, aby utrzymać czujnik 67 w pozycji skierowanej ku obwodowemu odcinkowi krążka 18. Podpora 69 posiada dwa boczne ramiona 70 umieszczone obok siebie w płaszczyźnie równoległej do podstawy 58, mające odpowiednie odcinki końcowe 71 zagięte ku sobie pod kątem 90°, i krótszy, środkowy element 73 kończący się płaską powierzchnią dolną 74 określającą za pomocą bocznych ramion 69, gniazdo 75 dla czujnika 67. Czujnik 67 umieszczony jest w kierunku prostopadłym do podstawy 58 za pomocą zęba blokującego 76 na powierzchni 74 skierowanej ku podstawie 58.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Generator tachometryczny zawierający co najmniej jeden główny wałek, który może być połączony z rozrusznikiem pojazdu i wprawiony w ruch obrotowy o prędkości kątowej proporcjonalnej do prędkości przemieszczania się pojazdu, przetwornik do wytwarzania sygnałów elektrycznych zmiennych, zależnych wprost od tej prędkości, znamienny tym, że zawiera wałek wyjściowy (16) umieszczony w korpusie zewnętrznym (2,3) i połączony skrętnie z głównym wałkiem (12), przy czym wałek wyjściowy (16) można połączyć z zewnętrznymi mechanicznymi środkami napędowymi.
  2. 2. Generator według zastrz. 1, znamienny tym, że wałek główny (12) połączony jest z środkami rozruchu za pomocą wałka wejściowego (24) i skrętnie sprzężony z przetwornikiem (18), przy czym główny wałek (12) i wejściowy wałek (24) połączone są ze sobą poprzez połączenie kulkowe (23).
  3. 3. Generator według zastrz. 2, znamienny tym, że połączenie kulkowe (23) składa się z elementu kulkowego (26) przymocowanego do wyjściowego wałka (24) oraz elementu wydrążonego (25) przymocowanego do wałka głównego (12), przy czym element kulkowy (26) zawiera co najmniej jeden promieniowy występ (35) wchodzący w odpowiednie gniazdo (32) w elemencie wydrążonym (25) zapewniając skrętne sprzężenie pomiędzy wałkiem wejściowym (24) i wałkiem głównym (12).
  4. 4. Generator według zastrz. 3, znamienny tym, że element kulkowy (26) połączony jest zatrzaskowo z wgłębieniem (27) elementu wydrążonego (25), który to element posiada co najmniej jedną szczelinę (32, 33) utworzoną w ścianie bocznej (34) wgłębienia (27).
  5. 5. Generator według zastrz. 4, znamienny tym, że element kulkowy (26) posiada dwa przeciwległe cylindryczne występy promieniowe (35), dla których gniazdami jest para szczelin (32).
  6. 6. Generator według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że wydrążony element (25) wykonany jest z tworzywa sztucznego i uformowany na końcówce (14) wałka głównego (12).
  7. 7. Generator według zastrz. 2, znamienny tym, że przetwornik (18, 67) zawiera krążek (18) z materiału ferromagnetycznego o co najmniej jednej parze biegunów promieniowych, i czujnik elektromagnetyczny (67) skierowany ku górnej powierzchni krążka (18) w położeniu obwodowym.
  8. 8. Generator według zastrz. 7, znamienny tym, że krążek (18) jest umocowany na piaście (15) skrętnie z wałkiem głównym (12).
  9. 9. Generator według zastrz. 8, znamienny tym, że piasta (15) jest integralną częścią wałka wyjściowego (16).
PL87268392A 1986-10-24 1987-10-24 Tachogenerator PL157080B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8653995U IT208237Z2 (it) 1986-10-24 1986-10-24 Generatore tachimetrico

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL268392A1 PL268392A1 (en) 1988-07-07
PL157080B1 true PL157080B1 (en) 1992-04-30

Family

ID=11286287

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL87268392A PL157080B1 (en) 1986-10-24 1987-10-24 Tachogenerator

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4811603A (pl)
CA (1) CA1313057C (pl)
DE (1) DE3734119A1 (pl)
ES (1) ES1005262Y (pl)
FR (1) FR2605742B1 (pl)
GB (1) GB2196435B (pl)
IT (1) IT208237Z2 (pl)
MX (1) MX161154A (pl)
PL (1) PL157080B1 (pl)
YU (1) YU45834B (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5543672A (en) * 1989-10-18 1996-08-06 Yazaki Corporation Rotation detecting device with magnet brake
US5011359A (en) * 1990-04-04 1991-04-30 Mcdonald Edward Silo rotary unloader monitor
FR2663422B1 (fr) * 1990-06-14 1992-10-09 Valeo Electronique Capteur de mesure, notamment capteur de vitesse pour vehicule automobile.
US5107158A (en) * 1990-10-01 1992-04-21 Rockwell International Corporation Diametral runout reducer for rotating shaft
EP0551539B1 (en) * 1992-01-14 1996-08-21 Kansei Corporation Rotation speed sensor
JP2605140Y2 (ja) * 1993-01-22 2000-06-26 日産自動車株式会社 回転速センサ
US5495758A (en) * 1993-06-17 1996-03-05 Lake Shore Cryotronics, Inc. Tachometer assembly with integral internal wrench
FR2712048B1 (fr) * 1993-11-04 1995-12-15 Roulements Soc Nouvelle Joint d'étanchéité pour roulements à capteur d'informations et roulement ainsi équipé.
US5643036A (en) * 1994-11-18 1997-07-01 Lcd International, L.L.C. Toy vehicle and energizer-launcher
FR2772470B1 (fr) * 1997-12-12 2000-03-10 Electricfil Capteur de deplacement rotatif equipe de moyens d'assemblage avec un axe d'entrainement concus pour minimiser les effets d'un desalignement de connexion

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2912837A (en) * 1958-01-20 1959-11-17 Harper Wyman Co Gas valve stem construction
US3098365A (en) * 1961-05-16 1963-07-23 United Carr Fastener Corp Coupling for rods or shafts
US3447034A (en) * 1966-10-24 1969-05-27 Versatek Ind Inc Automotive overdrive control
US3472045A (en) * 1967-10-04 1969-10-14 Alice E Nelsen Dental polishing apparatus
US3505879A (en) * 1968-07-31 1970-04-14 Ford Motor Co Electrical generator including components of an automotive vehicle mechanical speedometer
DE7012543U (de) * 1970-04-07 1970-07-30 Kienzle Apparate Gmbh Elektrischer geber fuer streckenzaehlwerke und geschwindigkeitsmessgeraete.
JPS5221254B2 (pl) * 1971-10-14 1977-06-09
JPS5143473Y2 (pl) * 1973-03-23 1976-10-22
FR2242801A2 (en) * 1973-09-05 1975-03-28 Jaeger Device for measuring vehicle displacement or speed - magnet and coil assembly produces output pulses
BR7505058A (pt) * 1974-08-10 1976-08-03 Girling Ltd Dispositivo de acionamento para um sensor de velocidade angular de um sistema de freios anti-derrapante
US3960248A (en) * 1975-07-16 1976-06-01 Kelsey-Hayes Company Speed sensing device
US4074157A (en) * 1976-10-04 1978-02-14 Synchro-Start Products, Inc. Permanent magnet A.C. signal generator
JPS5580745U (pl) * 1978-11-28 1980-06-03
US4246790A (en) * 1979-10-22 1981-01-27 General Motors Corporation Combination speed transducer and speedometer cable
US4316144A (en) * 1979-11-23 1982-02-16 General Motors Corporation Integral mechanical and electrical vehicle speed sensor
GB2123558B (en) * 1982-07-08 1985-10-09 Eaton Sa Monaco Tacho generators
FR2568377A1 (fr) * 1984-07-25 1986-01-31 Jouan Capteur de vitesse a effet hall incorpore dans une machine tournante
US4646042A (en) * 1985-02-08 1987-02-24 Hi-Stat Manufacturing Co., Inc. Speed and distance sensor
FR2577678B1 (fr) * 1985-02-20 1987-12-11 Jaeger Ensemble de transmission de mouvement intercale entre la boite de vitesses et le tableau de bord d'un vehicule automobile

Also Published As

Publication number Publication date
MX161154A (es) 1990-08-09
DE3734119A1 (de) 1988-04-28
ES1005262U (es) 1988-11-01
PL268392A1 (en) 1988-07-07
ES1005262Y (es) 1989-05-16
IT208237Z2 (it) 1988-04-22
YU192587A (en) 1989-12-31
CA1313057C (en) 1993-01-26
US4811603A (en) 1989-03-14
FR2605742A1 (fr) 1988-04-29
GB2196435A (en) 1988-04-27
GB8724874D0 (en) 1987-11-25
FR2605742B1 (fr) 1991-11-29
YU45834B (sh) 1992-07-20
GB2196435B (en) 1991-03-13
IT8653995V0 (it) 1986-10-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL157080B1 (en) Tachogenerator
EP0071387B1 (en) Torque compensated electric motor
TW482895B (en) Sensor device for detecting an angle of rotation and/or a torque
US7019516B2 (en) Magnetic sensor unit less responsive to leaking magnetic flux
US5062135A (en) Cross coil type indicating gauge
GB2216268A (en) Rotary displacement transducer
CN208187419U (zh) 一种多圈绝对值编码器
US5734210A (en) Indicating device
JP2000515962A (ja) ねじりモーメント測定装置を内蔵する回転軸
CA2261381A1 (en) Compact, self contained, hall-effect vehicle speed sensor
JPH03249563A (ja) 回転パラメータ測定装置
US6151957A (en) Measuring device comprising an excitable frequency gauge
JP3424208B2 (ja) 自動車技術における特に指示装置用測定素子
EP0284195B1 (en) Extended spindle electric gauge mechanism
SU1109127A1 (ru) Датчик дыхани
JPH021674Y2 (pl)
GB2057127A (en) Gyroscope indexing drive mechanism
SU1679387A1 (ru) Датчик аэродинамических углов
GB2079473A (en) Improvements in a tachometer device controlled by an electric motor
JP2537590Y2 (ja) 電磁式回転センサー
JP2516473Y2 (ja) 回転検出装置
SU1183743A1 (ru) Поводкова муфта
SU1462107A1 (ru) Поплавковый преобразователь расхода жидкости
JPS6343595Y2 (pl)
JPS6237126Y2 (pl)