PL155535B1 - Method of and apparatus for completely filling abandoned mine workings - Google Patents

Method of and apparatus for completely filling abandoned mine workings

Info

Publication number
PL155535B1
PL155535B1 PL26640987A PL26640987A PL155535B1 PL 155535 B1 PL155535 B1 PL 155535B1 PL 26640987 A PL26640987 A PL 26640987A PL 26640987 A PL26640987 A PL 26640987A PL 155535 B1 PL155535 B1 PL 155535B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
proppant
hydraulic
transport
conveyor
water
Prior art date
Application number
PL26640987A
Other languages
English (en)
Other versions
PL266409A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL266409A1 publication Critical patent/PL266409A1/xx
Publication of PL155535B1 publication Critical patent/PL155535B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F15/00Methods or devices for placing filling-up materials in underground workings
    • E21F15/08Filling-up hydraulically or pneumatically

Description

RZECZPOSPOLITA
POLSKA
OPIS PATENTOWY
155 53
Patent dodatkowy do patentu nr--Int. Cl.5 E21F 15/00
Zgłoszono: 87 06 23 /P. 266409/
Pierwszeństwo; 86 06 24
Republika Federalna Niemiec
URZĄD
PATENTOWY
RP
Zgłoszenie ogłoszono: 88 07 21 βΖΠΕίηίΑ 0 GÓL HA
Opis patentowy opublikowano: 1992 04 30
Twórca wynalazku -Uprawniony z patentu: Klockner - Becorit GmbH, Castrop-Rauxel /Niemcy/
SPOSÓB I URZĄJZENIE DO UMIESZCZANIA PODS/AJZKI PEŁNE3
Wynalazek dotyczy sposobu i urządzenia do umieszczania podsadzki pełnej w górniczych przestrzeniach pustych, powstałych w ścianie, w któyym maaeriał podsadzkowy,przemieszany z wodę jest kierowany przez hydrauliczne przewody transportowe z powierzchni zewnętrznej do obszaru ściany.
Umieszczanie podsadzki pełnej w przyszłym rozwoju techniki górniczej w górnictwie węgla kamiennego ma ponownie duże znaczenie. W niemieckim górnictwie węgla kamiennego, gdzie udział węgla urabianego podczas pracy z podsadzkę pełnę, osięgnął w ostatnich dziesiątkach lat niski poziom, w celu umknięcia wewnęęrznych i zewnętrznych szkód górniczych, w celu polepszenia kHatu górniczego, w celu korzystnego ukształtowania przebiegu górotworu w polu dookoła przestrzeni ściany, w celu uniknięcia samozapłonu, a w końcu w celu uniknięcia filarów, które mimo wszystko wynoszę prawie do 50% wydobycia surowca, podsadzka musi być umieszczana w znacznie większym rozmiarze.
Zasadniczę zaletą podsadzki płynnej, znanego na wstępie rodzaju, jest jej wysoka wydajność, zwłaszcza na drodze transportu z powierzchni ziemi do prac ścianowych i prostota hydraulizznego układu transportu ne^ri-ału podsadzkowego. Mieszanina wody i transportowanego H{^ri.ał^u podsadzkowego opada do szybu przez przewody rurowe do poziomu spęgu i w ten sposób z potrzebnę energię, bez Jej dalszego doprowadzania,jest klerowana dalej do rejonu eksploatacji. Prosta budowa tego układu transporoowego, nieznaczny przekrój poprzeczny, z którym potrzebne przewody rurowe mieszczę się wewnąęrz przekroju poprzecznego wyrobiska sprawia, że odpada zewnętrzne doprowadzenie energii, a brak miejsc przelooowych, względnie przejśćoowych na całej drodze transportowej odciąża infrastrukturę kopalni i prowadzi.w porównaniu do układów przenośników wagonowych lub taśmowych.do obniżki kosztów.
155 535
155 535
Znane sposoby podsadzki płynnej maję jednak także niedogodności. Zasadnicza niedogodność polega na tym, ze duże ilości wody są doprowadzane do ściany i muszę być oddzielone od materiału stałego. Stosunek matriał podsadzkowy-woda waha &ię,w odniesieniu do jednostki objętości maaeriału podsadzkowego, pomiędzy 1:2 i 1:1. Oprócz tego sę wymagane stosunkowo długie czasy dopływu i ruchu bezwładnościowego wody płuczęcej , aby uniknęć zaczo** powait w hydraulicznych przewodach transportowych. Przy długości przewodów w szybie, przykładowo 500 m i długości chodnika 2000 n, czas dopływu wody płuczęcej musi wyf^<^«s^ć co najmniej dziesięć minut, a czas ruchu bezwładnościowego również dziesięć mnut, aby z pewnościę uniknęć zaczopowań. Przez to umieszczenie podsadzki płynnej jest stosunkowo nieelastyczne, co wywołuje reakcję od strony wypełnianej ściany. Z tego powodu mogę być wypełniane za pomocę podsadzki pełnej tylko stosunkowo duże pustki, .starannie przygooowywane do umieszczenia podsadzki płynnej. Podsadzka pełna nie może być umeszczana przy cięgłej pracy urabiania w dowolnie małych kościach częściowych. Z tego powodu, podsadzka praktycznie nie może cięgle nadążać za frontem eksploatacJi. W wielu rejonach kopalni istnieje dlatego problem, że skały towarzyszące złożu zawiereję składniki ilaste, które nasiękaję gdy dochodzi do połęczenia z wodą. Te napęczniałe mni^rały ilaste prowadzę do znacznego zmia^jszenia przekroju poprzecznego wyrobiska, przez co bardzo trudno jest prowadzić prawidłowe prace eksploatacyjne.
Z powodu występuJęcych trudności w niemieckich kopalniach węgla kamiennego do podsadzki pełnej stosuje się zazwyczaj sposób podsadzki dmuchany, który jest znacznie elastyczniejszy, może pracować jednocześnie z urabianym i cięgle postępować z frt^rnem eksploaaacj i. Sposób podsadzki dmuchanej ma Jednakże niedogodność, że do transportu maaeriału podsadzkowego z powierzchni ziemi aż do obszaru eksploatacci sę potrzebne bardzo nakładcze urzędzenie transporoowe, które znacznie obciężeją infrastrukturę kopalni. To dotyczy także innych sposobów podsadzkowych, pracujących na sucho, przykładowo podsadzki miotanej, przy której ma^riał podsadzkowy musi być również transporoowany za pomocę zwykłych urządzeń transporoowych do obszaru eksploatacji.
Zadaniem wynalazku Jest także dalsze udoskonalenie sposobu umieszczania podsadzki pełnej, na wstępie wspomnianego rodzaju, zęby hydrauliczny transport m8teriłłu podsadzkowego z powierzchni ziemi aż do obszaru eksploatacci mógł pracować w dalekim stopniu elastycznie. Oprócz tego powinno być możliwe całkowite uchronienie ściany przed wodę, potrzebnę do hydraulccznego transportu, przez co unika się trudności,połączonych z powstawaniem źródła w minerałach Gęstych w skałach towarzyszęcych.
W celu ^^lęzania tego zadania według wynalazku zaproponowano, żeby meszaninę maeriał podsadzkowy-woda odwadniać całkowicie lub częściowo w urządzeniu odwadoń^jęcym, znajdującym się w obszarze eksploaaacci, a odwodniony maeriał podsadzkowy umieszcza się, za pomocę pracującego na sucho urzędzenia do podsadzki, zwłaszcza urzędzenia do podsadzki dwchanee , w wypełnionej pustce, przy czym z urzędzenia odwadniającego uwalnia się ciągle tyle mat^riiału podsadzkowego, ile potrzeba do opróżnienia przyłączonego hydraulćcznego przewodu tłanspoeOowego.
Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie do umieszczania podsadzki pełnej z hydrau^^ym przewodem transportowym, prowadzącym z powierzchni ziemi az do obszaru eksploatacji, dla mieszaniny maeriał podsadzkowy-woda, które charakteryzuje sią tym, że w obszarze eksploatacj i do hydraul ccznego przewodu transportowego jest przy łączony co najmniej Jeden zbiornik łdwadniaJący, którego wylot dla odwodnionego i3teriαłu podsadzkowego jest połączony z pracującym na sucho urządzeniem do podsadzki, zwłaszcza urządzeniem do podsadzki dmuchanej i który posiada pojemność zasobnikową dla mat^ri-ału podsadzkowego wystarczającą co najmniej dla odpróżnilnił przyUczonego hydraulccznego przewodu transporowego.
Wynalazek poprzez wykorzystanie znanego sposobu podsadzki płynnej i znanego sposobu podsadzki pracującej na sucho, z włączonym pośrednio w szczególny sposób ukształłowanego urządzenia łdwadniaJłcegł umóliwia, ze osiąga się tylko zalety tych znanych sposobów. Tak więc dla transportu maeriału podsadzkowego z powierz chni ziemi aż do obszaru eksploatacc i stosuje się bardzo wydajny i nieskomplikowany hydrauliczny transport, znany ze sposobu
155 535 podsadzki płynnej. W obszarze eksploatacji stosuje się natomiast bardzo elastyczny i dopasowujący się do warunków sposób podsadzki pracujący na sucho. Dzięki urządzeniu odwadniającemu, umieszczonemu w mejscu połączenia obu systemów, z pojemnością magazynową, wystarczającą dla opróżnienia hydraulicznego przewodu transportowego, jest możliwe wyłączenie negatywnych oddziayywań hydraulicznego układu transporoowego na prace ścianowe. Magazynowootechniczne nakłady i obciążanie infrastruktury kopalni są znacznie mniejsze niż przy znanych, pracujących na 6ucho sposobach podsadzkowych, w których mattriał podsadzkowy Jest transporoowany pomiędzy powierzchnią ziemi a obszarem eksploatacyjnym za pomocą tradycyjnych środków transpomowych transportu lnnowego, wagonowego, przenośników taśmowych. Ponieważ wydajność transportowa hydrauHcznego przewodu transportowego jest z reguły większa od maksymanej przepustowości, pracującego na sucho, urządzenia do podsadzki, przykaadowo urządzenia do podsadzki dmuchanee, Jest celowe umieszczenie na końcu hydrauHcznego przewodu transpomiowego urządzenia przełączającego 1 dozującego, które rozdziela napływający strumień transportowy, w dowolnym rozdziale inolciowyαι na dwa odprowadzające hydrauliczne przewody transportowe, które bezpośrednio za urządzeniem przełączającym i transpomwyym są zaopatrzone w przyucza wody płulzęcei. Dzięki temu Jest możliwe podzielenie napływającego strumienia tr^r^^poitow^^go w dowolnym podziale inolciowyπι tak, że jeden hydrauliczny przewód transportowy może przykaadowo zasilać dwa podsadzkowe punkty robocze. Za pomocą przyłącza wody płuczącej, przewidzianego bezpośrednio z tyłu urządzenia przełączającego i dozującego, jest możliwe odprowadzanie wody z odprowadzających przewodów transportowych, bez utrudniania w pracy doprowadzającemu hydrauHceeymu przewodowi.
Celowe jest przy tym przyporządkowanie urządzeniu prziłęczaJlimβu i dozującemu i przyłączu wody płuczącej, urządzenia sterującego, przez które przy każdym procesie przyuczania każdego przełączanego, odprowadzającego hydrauHcznego przewodu transpomowego. Jest doprowadzana Hość wody płuczącej, potrzebna do swobodnego spłukania. To urządzenie sterujące zasila więc automatycznie tak, że każdorazowo odłączamy odprowadzający hydrauliczny przewód transportowy.
Dalsza korzystna postać urządzenia według wynalazku polega na tym, że do każdego odprowadzającego, hydrauHcznego przewodu transpor^nego Jest przyłączony zbiornik odwadniający z dołączonym,pracuąącym na sucho urządzeneem do podsadzki, zwłaszcza urządzenie do podsadzki dluuhhnni, które każdorazowo zasila ścianę eksplodowaną w materiał podsadzkowy. Dzięki temu przy^adoKo jest mιnliwi, przy dwuskrzydłowej pracy ścianowej zasilanie w maeriał podsadzkowy obu ścian jednocześnie lub przemiennie.
Altennaywna postać wykonania polega na tym, ze do Jednego odprowadzającego hydrauHcznego przewodu t ranspom (Dwego jest przyłączony zbiornik odwadnia jący z dołączonym, pracującym na sucho,urzJdziliem do podsadzki, zwłaszcza urządzeneem do podsadzki dmuulhcni , podczas gdy d-tugi, odprowadzający hydrauliczny przewód transportowy jest zaopatrzony w wylot dla podsadzki płynnej, który zasila eksploaoowaną ścianę w matnał podsadzkowy jednocześnie z pracującym na sucho urzędzeliem do podsadzki. Za pomocą takiej kombinacc! urządzenia jest przykaadowo możliwe napełnianie dolnego obszaru pustki, powstałej przez urabianie węgla za pomocą podsadzki płynnej, podczas gdy górny obszar pustki, z reguły trudniejszy do napełnienia jest napełniany suchym yateΓlaiem podsadzkowym.
Celowe jest umieszczenie pomiędzy przenośnikem zbiornika odwarin^jącego, a urządzeniem do podsadzki dmuchanej przenośnika dozującego, który reguluje ność mae^riału podsadzkowego, doprowadzanego do urządzenia do podsadzki dmuchanli, odpowiednio do ciśniena wydmuchu bezpośrednio za urz^ądzeneem do podsadzki dluchacli . Przez to jest zapewniony optymalny sposób pracy urządzenia do podsadzki dmuchanne. Zbiornik ndwadnlaJąln spełnia więc funkcję bufora nie tylko dla doprowadzonego przewodu transpor^Nego, ale także dla urządzenia do podsadzki dmuchame . Celowo zbiornik odwaPn^jący ma przenośnik, rozciągający się ic całej jego długości, o zm.illiJ prędkości odprowadzania 1^6^^ podsadzkowego. Przez to jest możliwe w dalekim stopniu dopasowanie objętości magazynowej zbiornika odwadrnającego do każdorazowych ilości odbieranego i nadsyłanego matericłu podsadzkowego.
155 535
Przenośnik może być ukształtowany jako przenośnik zgrzebłowy łańcuchowy bez końca, ktorego blacha denna jest zaopatrzona w otwory dla wody. Altennatywnie przenośnik może być ukształowwany jako ruszt taśmowy bez końca.
W celu doprowadzenia wody i mteri.alu drobnoziarnistego w niej zawartego z obszaru przenośnika, pomiędzy przedziałem górnym i dolnym przenośnika Jest umieszczona blacha kierująca, przez którą woda z drobnocząs^zz^Nym materiałem statym jest doprowadzana do zasobnika zbiorczego, umieszczonego obok zbiornika odwadnnającego. Do tego zbiornika odwadniającego jest celowo przyłączona osadzarka, z której osad jest doprowadzany w odpowiednich odstępach czasowych do przenośnika w zbiorniku odwadniającym lub do przenośnika dozującego, prowadzącego do urządzenia do podsadzki dmuchenne. Do wylewu osadzarki są celowo przyłączone oddzielacze cyklonowe, których wylot maaeriału stałego jest połączony przez pompę do osadów z przenośnikeern w zbiorniku odwadniającym, a jej wylew do przewodu powrotnego dla wody płuczącej. W ten sposób woda z hydraulicznego układu transporoowego, w dalekim stopniu uwolniona od cząsteczek maaeriału podsadzkowego, może krążyć w obiegu.
Urządzenie przełączające i dozujące ma celowo stożkowy suwak obrotowy, który Jest umieszczony pomiędzy doprowadzonym hydraulicinim przewodem transpor^ym, a obydwoma odprowadzającymi hydraulicznymi przewodami transportowymi, który zależnie od położenia obrotowego łączy hydrauliczny przewód transporoowy na całym przekroju poprzecznym z jednym lub drugim odprowadzającym przewodem transportowyi, albo przez nastawione częściowe przekroje poprzeczne z obydwoma odprowadzającymi przewodami transportowymi. Tatki suwak obrotowy pozwala na szczególnie mocną i prostą budowę urządzenia przełączającego i dozującego i może być w prosty sposób uruchamiany. Celowo w suwaku obrooowym jest uweszczone część profili owa, która zależnie od położenia obrotowego uwalnia przelot do obu odprowadzających hydraulicznych przewodów transportowych, albo na całym przekroju poprzecznym lub na odpowiedniej części przekroju poprzecznego. Taka część pro^^wa zapewnia bardzo dokładny podział napływającego strumienia transportowegl na oba częściowe strumienie transportowe. Część profiOw^a jest korzystnie wykonana z iateriełu odpornego na zuzycie i jest zamocowana oymieπlaln^.e w suwaku obrotowym. Dzięki temu jest możliwe, ze część prlfilowa, która jest wystawiona na bardzo duże zużycie, może być od czasu do czasu wymieniona.
Szczególnie dobre warunki uszczelniające są spełnione, gdy stożkowy suwak obrotowy swoim jednym końcem o mniejszej średnicy otacza doprowadzony hydrauliczny przewód transportowy, a swoim drugim końcem o większej średnicy jest wetknięty w część przyłączeniową, z której po drugiej stronie wychodzą oba odprowadzające hydrauliczne przewody transportowe. Przy tym pomiędzy suwakiem obrotowym, a doprowadzonym przewodem t rβnspottowym z Jednej strony, a częścią przyli^t^^^rnową z drugiej strony są umeszczone uszczeeki. Aby stożkowy suwak obrotowy mógł łatwo obracać się, jest on na doprowadzonym przewodzie transpottowym i w części przyłączeniowej ułożyskowany za pomocą łożysk tocznych. W celu jego uruchomienia suwak obrotowy na swoim płaszczu złonι^tr^2^r^^r jest zaopatrzony w element napędowy, zwłaszcza w postaci wieńca zębatego. Celowo suwak obrotowy jest połączony z regulowanyi, steK^wacym na odległość napędem, który jest tak ukształoowany, ze steruje zdalnie podział maer^ału transportowego na oba odprowadzające hydrauliczne przewody transporoowe z urządzeń odbierających wodę lub z podsadzkowych punktów roboczych.
Urządzenie według wynalazku jest przedstawione w przykładach wykonania na rysunku, na Ztótym fig.l przedstawia urządzenie do podsadzki przy dwuskrzydłowej eksploatacli, fig. 2 urządzenie do podsadzki do jednoczesnego umieszczania podsadzki płynnej i dmuchanne, fig.3 przekrój poprzeczny przez urządzenie oddzielające wodę pierwszej postaci wykonania, fig.4 przekrój poprzeczny przez urządzenie oddzielające wodę drugiej postaci wykonania, a fig.5 przekrój wzdłużny przez urządzenie przełączające i dozujące.
Na figurze 1 oznaczni^cH! 1 Jest oznaczony hydrauliczny przewód transportowy, prowadzący z powierzchni ziemi. W obszarze eksploatacj ten hydrauliczny przewód transportowy 1 jest zakończony urządzenm przełączającym i dozującym 2, które dzieli doprowadzany strumień transpor^w-y na dwa, odprowadzające hydrauliczne przewody transponowe 3. Urządzenie przełą155 535 czające i dozujące 2 kieruje doprowadzany cały strumień transportowy, przemiennie do jednego lub drugiego odprowadzającego hydraulizznego przewodu transportowego 3 lub ilości częściowe do obu hydraulicznych przewodów tr^ne^porOc^^y^ch 3, przy czym rozdział H^^ciowy jest nastawialny dowoonie. 4 są oznaczone dwa przyłącza wody płuczącej, która są przyłączone bezpośrednio pod urządzeneem przełączającmm i dozującym 2. Przy tym urządzeniu przełączającemu i dozującemu 2 i przyąączom 4 dla wody płuczącej jest przyporządkowane nie przedstawione na rysunku,urządzenie sterujące, przez które przy każdym procesie przełączanie jest doprowadzana ilość wody płuczącej, potrzebnej do swobodnego spłukiwania, do każdorazowo przyąączonego odprowadzającego hydraulicznego przewodu transportowego 3.
Do obu odprowadzających hydraulicznych przewodów transponowych 3 jest przyłączone urządzenie oddzielające wodą 5, które zawiera zbiornik oddzielający 6, w któyym przebiega przenośnik 7. Z tyłu, na wylocie przenośnika 7 jest umieszczony przenośnik dozujący 8, który doprowadza pozbawiony wody materiał podsadzkowy do urządzenia do podsadzki dmuchanej
9. Urządzenee do podsadzki dmuchanej 9 ees' zasilnee pzezy pzeewód ciśnienipwy 10 w spjżloae powietrze i wtłacza podawany maariał podsadzkowy do przewodu 11, którego otwór wylotowy jest umieszczony w wypełnionej pustce.
Zbiorniki odwaddnające 6 są zaopatrzone w zasobnik zbiorczy 12, w którym zbiera się woda, z śiθlddrielonym na przenośniku 7 materiatem drobnoziarnistym. Z tych zasobników zbiorczych 12 woda z mateΓiałem drlbnoziarśiscym dociera do osadzarki 13, z której osad jest od czasu do czasu zabierany przez niaprzedstawione urządzenie i podawany do przenośnika 7 lub przenośnika dozującego 8. W^ot 14 osadzarki 13 jest połączony za pomocą pompy tłoczącej 15 z szer^egeem oddzielaczy cyklonowych 16. Osad zbierany w oddzielaczach cyk łonowych 16 jest doprowadzony za pomocą pompy do osadów 17 do przenośnika 7 lub przenośnika dozującego 8. Wlot z oddzielaczy cyklonowych 16 jest odprowadzany do przewodu powrotnego 18 dla wody płuczącej. Pojemność obu zbiorników odwadniających 6 jest tak wymierzona, że w każdym przypadku cała zawartość maaeriału podsadzkowego może być nawet wtedy doprowadzana przez hydrauliczny przewód tΓansplrtowc 1, gdy oba podsadzkowe punkty robocze nie mogą przyjmować żadnego mas^ri-ału podsadzkowego. Przy tym Hość maaeriału podsadzkowego przenoszona przez hydrauliczny przewóo transportowy 1, urządzenie przełącząjące i dozujące 2, przenośnik 7 i przenośnik dozujący 8 jest tak sterowana przez kn^ter, ze przy optymalnym rozdzieleniu strumienia jest możliwa ciągła praca nie tylko hydraulicznego przewodu transponowego 1, ale także urządzenie do podsadzki dmuchanej 9.
W urządzeniu,przedsaawinnym na fig.2, tylko jeden z obu, odprowadzających hydraulicznych przewodów transulrtowych 3 jest przyłączony do urządzenia oddzielającego wodą 5 z dołączonym trządz^eneem do podsadzki dmuchanej 9. Drugi hydrauliczny przewód tΓansuortowc 3 jest zaopatrzony w wylot 3a, który jest doprowadzony do tego samego miejsca roboczego co przewód 11 maszyny ómuuCatącaj podsadzką 9. Za pomocą takiego rodzaju urządzenia jest Mżl^wą wypełnianie pustki najpierw w dolnym obszarze za pomocą podsadzki pełnej, a pozostająca,górna cząść pustki jest d^mc^^na podsadzką dmuchaną. Także w tym urządzeniu przez odpowiednie wymiarowanie uojejn°ścl zbiornika odwadniającego 6, jest naturalnie możliwe w przypadku zaburzeń w pracy, przyjącie do zbiornika odwadniającego 6 całego mateΓiału podsadzkowego, znajduj ącego się w hcdraulirścmm przewodzie transponGwym 1.
W postaci wykonania urządzenia oddzielającego wodą 5, przedstawionej na fig.3, przenośnik 7, poruszający się w zbiorniku odwadniającym 6 jest ukształtowany jako przenośnik zgrzebłowy łańcuchowy, którego łańcuchy i zgrzebła są oznaczone oznacznikami 20 i 21. Blacha denna 22 przedziału górnego przenośnika zgrzeboowego łańcuchowego 7 jest zaopatrzona w otwory 23 dla odprowadzania wody. Przedział dolny przenośnika zgrzebówego łańcuchowego 7 jest wykonany jako prowadnice 24. Na strome dolnej zbiornik 6 jest zaopatrzony w spąso^-oą śl^oową 25 ltib odpowiedni mechanizm jezdny tak, że zbiornik njwadd na j ący 6 może postępować za postępem eksploaaaaii. Pomiądzy przedziaka górnym a urraóziaaem dolnym przenośnika zgrzeboowego łańcuchowego 7 znajduje się bocznie nachylona blacha kierujące 26, która doprowadza wodą i materiał drobnolrarnisty, wylatujący przez otwory 23, do zasobnika zbiorczego 12, umieszczonego obok zbiornika odwadniającego 6. W innej postaci wykonania urządzenia
155 535 odprowadzającego wodę 5, przedstawionej na fig.4, przenośnik 7 Jest ukształtowany jako obiegowy ruszt taśmowy, którego taśma 31 zaopatrzona w otwory 30, jest ciągnięta przez łańcuch 32. Łańcuchy 32 są prowadzone w przedziale górnym na prowadnicach 33, a w przedziale dolnym na prowadnicach 35. Na stronie dolnej zbiornika odwadniającego 6 znajduje się spęgnica śllgoowa 35, która umożliwia łatwy transport zbiornika odwadniającego 6. Pomiędzy przedziałem górnym i przedziałem dolnym znajduje się blacha kierująca 36, które doprowadza wodę i mtenał drobnooiarnisty, wypływający przez otwory 30, do zasobnika zbiorczego 12, umieszczonego obok zbiornika odwadniającego 6.
Urządzenie przełączające i dozujące, przedstawione na fig.5, ma ramę podpierającą 40, która podpiera z jednej strony hydrauliczny przewód transporoowy 1, a z drugiej strony część przyłączenoową 41, zasadniczo cylindrycznie wydrążoną, dla podpierania obu odprowadzających hydraulicznych przewodów transporoowych 3. Pomiędzy przewodem transportowym 1, a częścią przyłączenóową 41 Jest umieszczony stożkowo uksztaHowany suwak obrotowy 42, który końcem o mnżejszej średnicy jest ułożyskowany na płaszczu zewnętrznym przewodu transportowego 1, a końcem o większej średnicy na wewoitrznej powierzchni wydrążonej cylnndrycznie części przyłączeniowej 41. Ułożyskowanie, nie tylko w hydrauiczznym przewodzie transpor^Nym 1, ale także w części przyłączeniowej 41 stanowią łożyska toczne 43 i 44. Przy tym łożysko toczne 44, przyporządkowane części przyłączeniowej 41, do przyjęcia sił osiowych, działających na suwak obrotowy 42 jest ukszrałtowane Jako łożysko toczne kulkowe. Poza tym, pomiędzy stożkowym suwakiem obronnym 42 z jednej strony, a hydraulimnym przewodem t^napor^wym 1 oraz częścią przyłęczenóową 41 z drugiej strony, są przewidziane pierścłentowe uszczelki 45 i 46. W przestrzeni wewoztΓzzej stożkowego suwaka obrotowego 42 znajduje się po Jednej strwonię część profiowya 47, wykonana z odpornego na zużycie mat^ri.ału i zamocowana wymyenZalnie do stożkowego suwaka obrotowego 42. Za pomocą tej części profbornej 47 możne zamykać w jednym położeniu końcowym jeden odprowadzający hydrauliczny przewód transporoowy 3, a w drugim położeniu końcowym drugi odprowadzający przewód transporoowy 3 tak, że strumień transportowy może być kierowany do każdo razowo otwartego odprowadzającego przewodu rΓansporoowego 3·
Odchylenie strumienia transportowego następuje pod względnie ostrymi kątem tak. że całkowite zużycie jest niewielkie. W odpowiednich położeniach pośrednich część profitowa 47 rozdziela dopływający strumień transporoowy do obu odprowadzających przewodów transportowych 3, w określonym stosunku, zależnym od położenia obrotowego. Na zewnątrz suwaka obrotowego 41 znajduje się element napędowy w postaci wieńca zębatego 46, za pomocą którego suwak obrotowy 42 może być obracany w^l<<ół swojej osi iwzdłużnej. Ten wieniec zębaty 48 jest korzystnie przekręcany za pomocą urządzenia napędowego, nie przedstawionego na rysunku, stelowanłgo zdalnie za pomocą komputera.

Claims (20)

  1. Zastrzeżenia uerentowe
    1. Sposób umieszczania podsadzki pełnej w górniczych pustkach, powstałych przez eksploatację, w którym mauria! podsadzkowy przemieszczany z wodą kieruje się przez hydraulćczne przewody transporowe z powierzchni ziemi, az do obszaru eksploatacj, znamienny tym, że mieszaninę materieł podsadzkowy-woda odwadnia się całkowicie lub częściowo w urządzeniu odwadniającym /5/, znajdującym się w obszarze eksploaaacci, a odwodniony matrrleł podsadzkowy umieszcza się za pomoc? pracującego na sucho urządzenia do podsadzki, zwłaszcza urządzenia do podsadzki dmuchanne, w wypełnianej pustce» przy czym urządzenia odwadniającego uwalnia się ciągle tyle yateriełu podsadzkowego ile potrzeba dla opróżnienia przyUczonego hydraulicznego przewodu transporowego.
  2. 2. Urządzenie do umieszczania podsadzki pełnej, zawierające hydrauliczny przewód transportowy, prowadzący z powierzchni nemi aż do obszaru eksploaaacci, dla mieszaniny mtβrlał podsadzkowy-woda, znamienne tym, że w obszarze eksploatacj do hydraulczznego przewodu transporo(iwego /1/ jest przyłączony co najmniej jeden zbiornik odwadniający /6/, którego flot, dla odwodnionego Mterlelu podsadzkoweegoJest połączony z pracującym
    155 535 na sucho urządzeniem do podsadzki, zwłaszcza urządzeniem do podsadzki dmuchanej /9/ i który posiada pojemność zasobnikowy dla mteriału podsadzkowego wystarczającą co najmniej dla opróżnienia przyłączonego hydraulicznego przewodu transportowego /1/.
  3. 3. Urządzenie według zastrz.2, znamienne tym, że na końcu przewodu transporoowego /1/ Jest umieszczone urzydzenie przełączające i dozujące /2/, które rozdziela napływający strumień transportowy, w dowolnym podziale Ωοέι:^»^, na dwa odprowadzające hydraulicznie przewody transportowe /3/, które bezpośrednio pod urządzeniem przełączającym i dozującym /2/ są zaopatrzone w przyłącza wody płuczącej /4/.
  4. 4. Urządzenie według zastrz.3, znamienne tym, że urządzeniu przełączającemu i dozującemu /2/ i przyłączom wody płuczącej /4/ Jest przyporządkowane urządzenie sterujące, przez które, przy każdym procesie przełączania każdorazowo odłączanego, odprowadzającego hydraulicznego przewodu sterującego /3/, Jest doprowadzana ilość wody potrzebna do swobodnego spłukiwania.
  5. 5. Urządzenie według zastrz.4, znamienne tym, że do każdego hydraulicznego przewodu transporoowego /3/ Jest przyłączony zbiornik odwaddiający /6/ z dołączonym, pracującym na sucho urządzeniem do podsadzki, zwłaszcza urządziniem do podsadzki dmuchanej /9/, przy czym każde urządzenie do podsadzki dMcł^a^r^ej /9/ zasila jeden punkt roboczy w maeri-ał podsadzkowy.
  6. 6. Urządzenie według zastrz.3, znamienne tym, że do Jednego odprowadzającego hydraulicznego przewodu transporoowego /3/ jest przyłączony zbiornik odwaddiający /6/ z dołączonym, pracującym na sucho urządzeniem do podsadzki, zwłaszcza urządzeniem do podsadzki dmuchanej /9/, podczas gdy drugi odprowadzający hydrauliczny przewód transportowy /3/ Jest zaopatrzony w wylot /3a/ dla podsadzki płynnej, który jest zasilany lmedβΓiaiem podsadzkowym jednocześnie z wylotem roboczym /11/ urządzenia do podsadzki dmuchanej /9/.
  7. 7. Urządzenie według zastrz.5 albo 6, znamienne tym, że pomiędzy wylotem zbiornika odwadnńającego /6/, a urządzeniem do podsadzki dmuchanej /9/ jest ummeszczony przenośnik dozujący /8/, który reguluje ilość podsadzi, doprowadzanej do urządzenia do podsadzki dmuuhanej /9/, odpowiednio do ciśnienia bezpośrednio za urządzeniem do podsadzki dmeł^e^r^ej /9/.
  8. 8. Urządzenie według zastrz.2, znamienne tym, że zbiornik oZwaaziający /6/ ma przenośnik /7/, rozciągający się na jego długości, o zmiennej prędkości oZprowadzanίa.
  9. 9. Urządzenie według zastrz.8, znamienne tym, że przenośnik /7/ jest ukształtlwany jako przenośnik zgrzebłowy łańcuchowy /20, 21, 22/4 bez końca, którego blacha denna /22/ jest zaopatrzona w otwory /23/ dla wody.
  10. 10. Urządzenie według zastrz.8, znamienne tym, że przenośnik /7/ jest ukształo^^any jako ruszt taśmowy /30, 34/ bez końca.
  11. 11. Urządzenie według zastrz.9 albo 10, znamienne tym, że pomiędzy przedzia^m górnym i przedzia^m dolnym przenośnika /7/ jest umieszczona blacha kierująca /26, 36,4 przez które woda z ZrtbnooiaΓiistyii cząsteczkami stałymi, przedostająca się z przenośnika /7/ jest doprowadzana do zasobnika zbiorczego /12/, umieszczanego obok zbiornika oZwadniającego /6/.
  12. 12. Urządzenie według zastrz.11, znamienne tym, ze do zasobnika zbiorczego /12/ jest przyłączona osadzana /13/.
  13. 13. Urządzenie według zastrz .12, znamienne tym, że do wylotu /14/ osadzarki /13/ są przyłączone oddzielacze cyklonowe /16/, których wylot mat^ri-ału stałego jest połączony przez pompę do osadów /17/ z przenośnikem /7/, a jej w/^ot jest przyłączony do przewodu powrotnego /18/ dla wody płuczącej.
  14. 14. Urządzenie według zastrz.3, znamienne tym, że urządzenie przełączające i dozujące /2/ ma stożkowy suwak obrotowy /42/, który Jest umieszczony pomiędzy hydraulicnnym przewodem transporowym /1/, a obydwoma odprowadzającymi hydraulicznymi przewodami transporto wymi /3/ i zależnie od położenia obrotowego doprowadzony przewód transportowy /1/ na całym
    155 535 przekroju poprzecznym jest połączony z jednym lub drugim odprowadzającym przewodem transportowym /3/ lub przez nastawienie częściowego przekroju poprzecznego z obydwoma odprowadza jącymi przewodami tr^anspor^^^wymi /3/.
  15. 15. Urządzenie według zastrz.14, znamienne tym, ze w suwaku ob^^wym jest umieszczona część profioowa /42/, która zależnie od położenie obrotowego suwaka obrotowego /42/ uwalnia przelot do obu odprowadzających przewodów transporoowych /3/, albo na całym przekroju poprzecznym lub na odpowwedniej części przekroju poprzecznego.
  16. 16. Urządzenie według zastrz.15, znamienne tym, że część profioowa /42/ jest wykonana z ιμι^ιι!^ odpornego na zużycie i Jest zamocowana wymienialnie w suwaku obrooowym /42/.
  17. 17. Urządzenie według zastrz.16, znamienne tyra, że stożkowy suwak obrotowy /42/ swoim Jednym końcem o mnnejszej średnicy otacza hydrauliczny przewód transportowy /1/, i swoim drugim końcem o większej średnicy jest wetknięty w część przyłączenoową /41/, która po drugiej stronie łączy się z obydwoma odprowadzającymi hydraulicznymi przewodami transportowymi /3/.
  18. 18. Urządzenie według zastrz.17, znamienne tym, że stożkowy suwak obrotowy /42/ jest ułożyskowany za pomocą łożysk tocznych /43, 44/ na hydraulicznym przewodzie sterującym /1/ i w części przyłączeniowej /41/.
    1S. Urządzenie według zastrz.18, znamienne t y m, że pomiędzy suwakiem obrotowyy /42/, a hydraulicznym przewodem traπsportowym /1/ z jednej strony i częścią przyłączeniową /41/ z drugiej strony, są umieszczone uszczelki /45, 46/.
  19. 20. Urządzenie według zastrz.19, znamienne tym, ze suwak obrotowy /42/ jest zaopatrzony na swoim obwodzie zewnętrznym w element napędowy /47/, zwłaszcza w postaci wieńca zębatego.
  20. 21. Urządzenie według zastrz.20, znamienne tym, że suwak obrotowy /42/
    Jest połączony z regulowanym, zdalnie stetowanym napędem.
PL26640987A 1986-06-24 1987-06-23 Method of and apparatus for completely filling abandoned mine workings PL155535B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19863621058 DE3621058A1 (de) 1986-06-24 1986-06-24 Verfahren und vorrichtung fuer das einbringen von vollversatz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL266409A1 PL266409A1 (en) 1988-07-21
PL155535B1 true PL155535B1 (en) 1991-12-31

Family

ID=6303545

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26640987A PL155535B1 (en) 1986-06-24 1987-06-23 Method of and apparatus for completely filling abandoned mine workings

Country Status (2)

Country Link
DE (1) DE3621058A1 (pl)
PL (1) PL155535B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1050170C (zh) * 1996-01-19 2000-03-08 长沙矿山研究院 井下充填料挤压输送方法及装置
WO2015188218A1 (en) * 2014-06-09 2015-12-17 Quattro Project Engineering Pty Ltd Flow control assembly
CN105293087B (zh) * 2015-10-08 2017-09-15 内蒙古富川饲料科技股份有限公司 原粮烘干仓储输送系统
CN111017565B (zh) * 2020-03-09 2020-07-03 天津美腾科技股份有限公司 一种井下多级风力物料输送装置及物料输送方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL266409A1 (en) 1988-07-21
DE3621058C2 (pl) 1989-09-21
DE3621058A1 (de) 1988-01-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4082368A (en) Method and apparatus for hydraulic transmission of coal, oil shale, mineral ores, etc. from the face to the surface of underground mines
CN101469614B (zh) 充填设备
US3672725A (en) Deep sea mining method and apparatus
CN201361943Y (zh) 一种矿用充填浆体制备系统
GB1581677A (en) Apparatus for conveying granular solids hydraulically
US3981541A (en) Shallow underground coal slurry concentration sump
PL155535B1 (en) Method of and apparatus for completely filling abandoned mine workings
CN215165917U (zh) 一种井下水仓清理机器人
RU1782258C (ru) Устройство дл удалени шлама
CN208466189U (zh) 煤矿水仓液压自动清挖系统
CN108019236A (zh) 一种采掘碎石-超细全尾砂管道自流输送充填系统及充填方法
RU66332U1 (ru) Система обезвоживания шламов сточных вод
CN110725683A (zh) 一种竖井掘进机用泥浆环流出渣系统
PL159732B1 (pl) Sposób i uklad polaczen instalacji do wykonywania podsadzki wybranej przestrzeni albo sztucznego stropu wyrobiska górniczego PL PL PL PL PL
PL132681B1 (en) Apparatus for preparing and transporting a mixture used for consolidating rubbles and/or filling in underground mines
CN216588616U (zh) 一种隧道掘进设备的输料装置
RU1794196C (ru) Агрегат дл возведени закладочного массива
CN209427670U (zh) 物料输送系统
SU160707A1 (pl)
RU2266998C1 (ru) Устройство для подачи добываемых конкреций в транспортное судно
PL93265B2 (pl)
SU608730A1 (ru) Устройство дл чистки зумпфов
RU2019703C1 (ru) Проходческий комплекс и шламовая емкость
CA1065371A (en) Process and apparatus for conveying large particle mined coal, oil shale, ore etc. from underground mines or from strip mines via a pipeline
PL79987B2 (pl)