PL153538B1 - Apparatus for control of light system of the trailer for commercial vehicle - Google Patents

Apparatus for control of light system of the trailer for commercial vehicle

Info

Publication number
PL153538B1
PL153538B1 PL1986258361A PL25836186A PL153538B1 PL 153538 B1 PL153538 B1 PL 153538B1 PL 1986258361 A PL1986258361 A PL 1986258361A PL 25836186 A PL25836186 A PL 25836186A PL 153538 B1 PL153538 B1 PL 153538B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
trailer
output
light
comparator
resistor
Prior art date
Application number
PL1986258361A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL153538B1 publication Critical patent/PL153538B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60QARRANGEMENT OF SIGNALLING OR LIGHTING DEVICES, THE MOUNTING OR SUPPORTING THEREOF OR CIRCUITS THEREFOR, FOR VEHICLES IN GENERAL
    • B60Q11/00Arrangement of monitoring devices for devices provided for in groups B60Q1/00 - B60Q9/00

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Lighting Device Outwards From Vehicle And Optical Signal (AREA)

Description

OPIS PATENTOWY
153 538
URZĄD
PATENTOWY
RP
Patent dodatkowy do patentu nr--Zgłoszono: 86 03 11 /p. 258361/
Pierwszeństwo 85 03 12 Włochy
Int. Cl.5 B60Q 11/00
Zgłoszenie ogłoszono: 86 12 02
Opis patentowy opublikowano: 1991 09 30
Twórca Wynalazku: Giorgio Maggia
Uprawniony z patentu: Veglia Borretti S.r.l., Turya /Włochy/
URZĄDZENIE DO KONTROLI UKŁADU ŚWIATEŁ PRZYCZEPY DLA POJAZDU DO EKSPLOATACJI HANDLOWEJ
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do kontroli układu świateł przyczepy dla pojazdu do eksploatacji handlowej, posiadającego ciągnik i przyczepę. Bardziej szczegółowo, przez układ świateł rozumie się zarówno światła pozycyjne, podzielone na dwie gałęzie, jak i światła hamowaaia i związane z nimi przewody zasilające, które prowadzą od przyczepy do ciągnika przez układ połączeń elektrycznych.
Obecnie nie istnieją urządzenia do kontroli działania układu świateł przyczepy. W rzeczywistości obecnie znane, powszechnie stosowane urządzenia mogą być jedynie umieszczone na ciągnikach pojazdów do eksploatacji handlowej lub zwykle jeszcze na pojazdach silnikowych. Konkola działania świateł przyczepy jest zwykle szczególnie trudna w związku z faktem, że połączenie elektryczne, które realizuje połączenie między oprzewodowaniem ciągnika i przyczepy, ma zwykle Jedynie pojedynczy przewód przystosowany do przenoszenia kich sygnałów odnoszących się do działania wyżej wymienionego układu świateł. Ponadto jest konieczne wzięcie pod uwagę, że pojedynczy ciągnik może być zastosowany do osiągnięcia nie tylko przyczep wyposażonych w układ kontroli świateł, lecz również przyczep, które nie mają takich urządzeń i to nie musi wpływać szkodliwie na prawidłowe działanie dowolnego urządzenia kontrolnego.
W końcu będzie konieczne wzięcie pod uwagę różnych układów świateł , które mogą występować na dowolnej przyczepie wyposażonej w elementy do konsoli jej układu świateł; dla przykładu mogłoby zdarzyć się, że byłaby konieczna kontrola przy pomocy tego samego urządzenia dwóch świateł umieszczonych równolegle zamiast pojedynczego światła.
Urządzenie według wynalazku zawiera pierwszy i drugi układ przetwarzania umieszczone na ciągniku i na przyczepie tak, że podczas pracy są połączone szeregowo w układzie świateł dla zasilania co najmniej jednej lampy pozycyjnej umieszczonej na przyczepie, trzeci
153 538
153 538 układ przetwarzania mający wejście dołączone do wyjść pierwszego i drugiego układu przetwarzania i zawierajęcy układy porównujące sterowane dla wytwarzania sygnałów sterujących w zależności od poziomu sygnału występującego na wejściu i układ wskaźnikowy sterowany selektywnie przez układy porównujące i umieszczony w kabinie ciągnika w położeniu widocznym dla kierowcy. .
Układy porównujące są przystosowane do rozróżniania co najmniej trzech różnych poziomów sygnałów wejściowych. Dla każdego z tych poziomów urządzenie jest zdolne do pobudzenia co najmniej Jednego elementu wyświetlającego, korzystnie diody elektrouumlnescencyjnej należącej do układu wskaźnikowego.
Pierwszy.układ przetwarzania jest przystosowany do wytwarzania, przy braku lub uszkodzeniu drugiego układu przetwarzania, sygnału wyjściowego skierowanego do trzeciego układu przetwarzania i posiadaj ącego pierwszy z trzech poziomów. Właściwy układ porównujący spośród układów porównujących Jest przystosowany do pobudzenia odpowiedniej diody elektrouuminescencyjnej.
Pierwszy i drugi układ przetwarzania w stanie prawidłowej pracy urządzenia i układu świateł wytwarza w kombinaaji sygnał o drugim spośród tych trzech poziomów. Właściwy układ porównujący spośród układów porównujących jest przystosowany do pobudzenia związanej z nim diody elektroUuminescencyjnΘj.
Pierwszy 1 drugi układ przetwarzania, przy występowaniu uszkodzenia i w układzie świateł dla zasilania lamp pozycyjnych, które to uszkodzenie pociąga za sobą dla przykładu przepalanie lampy lub przerwanie układu świateł są przystosowane do wytwarzania w krmminnaji sygnału wyjścoowego o trzecim poziomie. Właściwy układ porównujący spośród układów porównujących jest przystosowany do pobudzania co najmniej jednej związanej z nim diody elekt^uumlnescencyjnej.
Drugi poziom leży między piewrszym pozommem 1 trzecm poziomem. Pierwszy poziom ma wartość bliską wartości dodatniego zasilania urządzenia. Trzeci poziom ma wartość bliską wartości napięcia zero. Elementy wyświielające są utworzone przez diody elektroluminescencyjne.
Pierwszy element wyświeelający jest utworzony przez diodę elektrolirainesctncyjną koloru żółtego.
Drugi element wyświielajęcy Jest utworzony przez diodę el^^kirroumnin^s^cencyjną koloru zielonego.
Trzeci element wskaźnikowy jest utworzony przez co najmniej jedną diodę elektroluminescencyjną czerwonego koloru.
Układ wskaźnikowy jest umieszczony powyżej tablicy wskaźnikowej, na której jest pokazany zarys ciągnika ciągnącego przyczepę. Pierwsza dioda elektroumminescencyjna jest umieszczona na zarysie ciągnika w obszarze, w którym przyczepa jest dołączona do ciągnika ·
Druga dioda elekt roi .minescencyjna jest umieszczona w środkowym położeniu w zarysie przyczepy.
Trzecia dioda elektroUirainescencyjia jest umieszczona w tynnym położeniu zarysu przy czepy dla ciągnika.
Drugi układ przetwarzania zawiera przynajmniej pierwszy progowy układ porównujący, mający pierwsze wejście dołączone do pierwszej gałęzi układu, posiadającej co najmniej jeden rezystor i co najmniej jedną z lamp pozycyjnych i drugie wejście, do którego jest doprowadzone napięcie odniesienia wytworzone przez drugi dzielnik rezystancyjny.
Dzielnik rezystancyjny przystosowany do wytwarzania napięcia odnie9ienia ma elementy do regulacji napięcia odniesienia. Elementy do regulacji napięcia odniesienia są utworzone przez dalszy rezystor, który może być połączony równolegie z rezystorem dzielnika rezystancyjnego.
Drugi układ przetwarzania zawiera elementy do detekcji występowania napięcia zasilania dla drugiego układu przetwarzania. Elementy do detekcji występowania napięcia zasi153 538 lania zawierają co najmniej jeden drugi układ porównujący, którego wejścia są dołączone do pary dzielnkków rezystancyjnych zasilanych napięceem zasilania. Do wyjścia drugiego układu porównującego Jest dołączony szeregowo rezystor. Końcówka rezystora przeciwległa końcówce dołączonej do wyjścia drugiego układu porównującego jest dołączona do detekcji przepływu prądu w układzie świateł. .
Elementy do detekcji przepływu prądu zawierają przełącznik, którego styki są pobudzane maggetycznie, oraz uzwojenie, przez które przepływa prąd z układu świateł i które jest umieszczone w położeniu takim, żeby sterować zamknięciem styków przełącznika.
Przeciwległe końcówki przełącznika są dołączone do związanych z nimi wejść elementu ALBO. Pierwsza końcówka przełącznika jest podobnie dołączona do uziemienia przez rezystor i druga końcówka przełącznic a jest dalej dołączona do bieguna dodatniego zasilania przez przełącznik dla sterowania układem świateł. Wdacie elementu ALBO jest dołączone do wyjścia piewszego układu przetwarzania za pomocą elementu NIE.
Pierwszy układ przetwarzania zawiera co najmniej Jeden układ porównuuący, którego wejście sterowania jest dołączone poprzez co najmniej Jeden rezystor do jednego wyjścia pierwszego układu przetwarzania. Ten układ porównujący ma wejście dołączone do strefy połączenia między wyjściem elementu ALBO i wejściem elementu NIE. Natomiast sygnał o trzecmm po ziomle występujący na wyjściu pierwszego układu przetwarzania wywołuje w układzie porównującym napięcie wyjściowe o pierwszej wartości, podczas gdy sygnał o drugim lub trzecmm poziomie wytwarzania sygnału o drugim poziomie wyjścoowym przez układ porównuuący. Pierwszy sygnał wyjściowy ma wartość logiczną ”0 1 drugi sygnał wyjściowy ma wartość logiczną ”1.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat elektryczny urządzenia kontrolnego według wynalazku i fig. 2 - rzut pionowy główny tablicy wskaźnikowej zwykle umieszczonej w kabinie kierowcy pojazdu do eksploat acj i handlowej
Na fig. 1 jest przedstawione urządzenie kontrolne 1 do kontroli działania układu śwla teł 2 przyczepy pojazdu do eksploatacji handlowej posiadającego ciągnik 1 przyczepę. Bardziej szczegółowo urządzenie kont rolna 1 zasadniczo zawiera pierwszy i drugi układ przetwarzający, umieszczone odpowiednio na ciągniku i przyczepie w taki sposób, żeby były podczas pracy połączone szeregowo w układzie świateł 2, który zasadniczo zawiera w tym szczególnym przypadku parę świateł pozycyjnych 5, 6 umieszczonych na przyczepie i połączonych ze sobą równooegle. Oedna końcówka świateł pozycyjnych 5, 6 jest uziemiona a druga końcówka jest dołączona za pomocą łącznika 7 do układu przetwarzania 4 umieszczonego na przyczepie, dołączonego do drugiego łącznika 8,który z kolei jest dołączony do układu przetwarzania 3 umieszczonego na ciągniku, dołączonego do trzeciego łącznika 9 i przełącznika 10 z końcówką 11 dołączoną, w sposób nie przedstawiony, do dodatniego bieguna źródła zasilania stałoprądowego, takiego jak na przykład akummultor.
Układ przetwarzania 3 zawiera uzwo^nie 12 włączone między łączniki 8 i 9 w taki sposób, żeby przepływał przezeń podczas pracy prąd, który płynie w lampach pozycyjnych 5 i 6. Uzwooenie 12 jest zwykle umieszczone w obudowie 13 uruchamianego maanneycznie przełącznika 14 /dla przykładu styku herme^c^^^r^^ę^c^/. Końcówki przełącznika 14 są dołączone odpowwednio z jednej strony do łącznika 9 i końcówki rezystora 15 oraz z drugiej strony do uziemionego rezystora 16 i pierwszego wejścia elementu ALBO 17, którego drugie wejście jest dołączone do drugiej końcówki rezystora 15. Łącznik 9 Jest podobnie dołączony, jak oznaczono przez przerywany zarys, do części układu zawierającego rezystor 18 obniżający napięcie i właściwy detektor 19 do celów konsoli, zgodnie ze znanymi metodami działania lamp wskaźnikowych 20 umieszczonych na ciągniku.
Wyjście elementu ALBO 17 jest dołączone zarówno do anody diody 21 Jak i do wejścia elementu NIE 22. Wyjście tego ostatniego jest dołączone do węzła 24, do którego jest dołączone za pomocą łącznika 25 wyjście układu przetwarzania 4 umieszczonego na ciągniku. Węzeł 24 Jest również dołączony za pomocą łącznika 26 do wejścia dalszego układu przetwarzania 27. Katoda diody 21 Jest dołączona do pierwszej końcówki rezystora 29 i do wyjścia układu porównującego 30, który ma wejście odwracające /-/ dołączone do węzła 24 za pomocą rezystora 31 i poprzez kondensator 32 do końcówki 33 dołączonej w sposób nie przedstawiony do dodatniego bieguna źródła zasilania stałoρrądcmego· Do tej
153 538 końcówki 33 jest podobnie dołączona druga końcówka rezystora 29, jak również pierwsza końcówka dzielnika utworzonego przez dwa rezystory 34, 35, którego przeciwległa końcówka jest uziemiona i którego pośredni punkt łączący jest dołączony do wejście nieodwracającego /+/ układu porównującego 30,
Układ przetwarzania 4 zasadniczo zawiera rezystor 37 włączony szeregowo między łączniki 7 i 8 w taki sposób, żeby tworzyć dzielnik z rezystancją lamp pozycyjnych 5 i 6. Punkt połączenia między rezystorem' 37 i tymi lampami Jest dołączony przez rezystor 38 do wejścia odwracającego /-/ układu porównującego 40, którego wejście_ nieodwracające /+/ jest dołączone do punktu połączenia między trzema rezystorami 41, 42, 43, przy czym przeciwna końcówka piewszego rezystora 41 jest dołączona do końcówki 44 i do łącznika 8, podczas gdy przeciwna końcówka drugiego rezystora 42 Jest dołączona do końcówki 45 i przeciwna końcówka trzeciego rezystora 43 jest uziemiona. Właściwy łącznik 46 w kształcie podkory może łączyć ze sobą elektrycznie końcówki 44 1 45, Wyjście układu porównującego 40 jest dołączone do łącznika 25, do którego dochodzi poprzez rezystor 49 sygnał z układu porównującego 50, którego wejście odwracające /-/ 1 wejście nleodwracające /+/ są dołączone do odpowiednich pośrednich węzłów dzielnkków utworzonych przez dwie odpowwednie pary rezystorów 51, 52 i 53, 54 włączone odpowiednio między uziemienie 1 łącznik 55, na który podczas pracy dochodzi dodatnie napięcie zasilania stałoprądowego, na przykład z ^mienionego akumuuatora na ciągniku.
Łącznik 26 jest dołączony do układu przetwarzania 27 w węzie, do którego są dołączone trzy rezystory 56, 57 i 58 oraz kondensator 59. Rezystor 56 jest podobnie dołączony przecwwnym końcem do wejścia odwracającego /-/ układu porównującego 60. Rezystor 57 z drugiej strony dołączony przecwwnym końcem do końcówki 61 dołączonej w sposób nie przedstawiony do dodatniej końcówki zasilającej, podczas gdy druga końcówka kondensatora 59 jest uziemiona. Pomiędzy końcówką 61 i uziemienie jest ponadto włączony dzielnik napięcia utworzony przez zespół trzech rezystorów 62, 63, 64, Punkt połączenia między rezystorami 62 i 63 jest dołączony zarówno do wejścia nieodwracającsgo /+/ układu porównującego 60 jak i do wejścia nieodwracajęcego /♦/ układu porównującego 65, którego odpowiednie wejście odwracające /-/ jest dołączone do wyjścia układu porównującego 60 i podobnie dołączone do końcówki 61 przez rezystor 66 i diodę elektrolmminescencyjną 67. Wyyście układu porównującego 65 jest również dołączone do końcówki 61 przez odpowiedni rezystor 68 i diodę elektroliminescencyjną 69. Punkt połączenia między rezystorami 63 i 64 Jest dołączony do wejścia odwracającego /-/ układu porównującego 70,którego wejście nieodwracające /♦/ jest dołączone do końcówki rezystora 58 1 którego wyjście jest dołączone poprzez rezystor 71 i parę diod el^ektrroumminei^cieincy;}nych 72, 73 umleszczo nych równolegle do końcówki 61. Diody el^erkimumine^cencyjne 67 , 69 , 72 , 73 tworzą w całości układ wskaźnikowy 75, którego selektywne ośwwet lenie umooliwia kierowcy sprawdzenie w sposób opisany poniżej działania układu świateł przyczepy.
Na fig. 2 jest przedstawiona tablica wskaźnikowa 80 mająca zasadniczo prostokątny ekran 81, który jest podzielony na różne obszary wskaźnikowe. W szczególności na lewejstronie ekranu 81 jest utworzony obszar wskaźnikowy zawierający przycisk 82 i ośwwetlany wskaźnik 83, dla przykładu kolm zlewnego, umieszczony w pobliżu dolnej krawędzi. Wzdłuż tej krawędzi i w trzech różnych obszarach wskaźnikowych Jest umieszczona odpowiednia liczba oświetlanych wskaźników 84, 85, 86 dla przykładu koloru czerwonego powyżej których są umieszczone odpowiednie symbole, które wskazują dla przykładu poziom wody wycieraczek. Ośwwetlenie dowolnego z takich oświetlanych wskaźników wskazuje, że poziom odpowwedniej cieczy znajduje się poniżej uprzednio określonej wartości minimalnej.
Strefa umieszczona powyżej obszarów zawierających wskaźniki 84, 85T 86 jest oznaczona schematycznie zarysem ciągnika 87 ciągnącego przyczeoę 88. Do ciągnika 87 jest dołączona pewna liczba oświetlanych wskaźników 09, dla przykładu koloru czerwonego, których ośwwetlenie wskazuje moóliwy brak działania zewnętrznych świateł wskaźnikowych, świateł postojowych, świateł hαmowiαla, tylnego reflektora przeciwigłowego i światła tablicy rejestracyjnej.
153 538
Na zarysie reprezentującym przyczepę 88 są umieszczone z drugiej strony oświetlane wskaźniki: wskaźnik 67, dla przykładu koloru żółtego, wskaźnik 69,dla przykładu koloru zieOonego i wskaźniki 72, 73 dla przykładu koloru czerwonego, już wzmiankowane w odniesieniu do fig· 1. W szczególności obserwuje się, że żółty wskaźnik 67 jest umieszczony odpowiednio względem połączenia między przyczepą 88 i ciągnikimm 87, podczas gdy zielony wskaźnik 69 jest umieszczony w środku przyczepy 88 oraz czerwone wskaźniki 72, 73 są umieszczone w tylnej strefie przyczepy 88. Oświetlany wskaźnik 67 Jest zasadniczo w położeniu, między ciągnikom i przyczepą podczas pracy sprzęgający elektrycznie łącznik, który sam zawiera, w odniesieniu do fig. 1, łączniki 25, 55 i 8 i inne łączniki podobno do łącznika 6 1 zasilające dla przykładu inną gałąź lamp wskaźnikowych położenia lub jeszcze lampy ham^ł^^n^a lub innych obsług elektrycznych, umieszczonych na przyczepie które muszą być kontrolowane z ciągnika.
Działanie urządzenia kontrolnego 1 jest dostosowane do badania wszystkich typowych sytuacji prawidłowego działania i sytuacji uszkodzeń, które mogą zdarzyć się najczęściej.
W szczególności stan, w którym przyczepa jest oddzielona od ciągnika, lub inaczej przyczepa jest odłączona tracąc układ przetwarzania 4, lub inaczej przewód, który prowadzi do węzła 24 przez łącznik 25, jest przerwany, powoduje oświetlenie diody elektΓoUuminiscencyjiij 67 promieniującej żółte światło, która wskazuje w ten sposób, że nie jest możliwe uzyskanie informacci z układu świateł przyczepy· świecenie diody el^eklrrouum^nescenc^^fnej żółtym światłem ma miejsce w następujący sposób. Przede kim zasilanie końcówki 33 urządzenia kontrolnego 1 powoduje przez kondensator 32 utrzymanie wejścia odwracającego układu porównującego 30 na dodatnim poziomie i to powoduje ustawienie odpowwedniego wyjścia na poziomie logicznego zera. To powoduje utrzymanie wejścia elementu NIE 22 na poziomie logicznego zera 1 dlatego sygnały przychodzące z wyjścia elementu ALBO 17 nie są brane pod uwagę, w wyniku tego na wyjściu elementu NIE 22 występuje wartość logiczna 1 i to powoduje samom rzymanie się sygnału o wartości logicznej 1 na wejściu odwracającym układu porównującego 30 i zapewnia , że sygnał jest przesyłany do wejścia odwracającego układu porównującego 60, którego sygnał jest na wyższym poziomie niż odpowiedni poziom występujący na wejściu nieodwracalnym.
W wyniku tego niski poziom wyjściowy układu porównującego 60 jest uzyskiwany przy wynikowym oświetleniu diody elektrouuminescencyjnej 67, podczas gdy z podobnych przyczyn wyjścia układów porównujących 65 i 70 uzyskują wysoki poziom i dlatego diody elektroluminescencyjne 68, 70 i 73 są wygaszone.
Wówwzas gdy przyczepa jest dołączona i wszystko działa poprawnie, dioda elektroluminescencyjna 69 promieniująca zielone światło w urządzeniu kontronnym 1 jest oświetlona, podczas gdy wszystkie oozostałe są wygaszone. W rzeczywistości, jeżeli wszystko działa prawidłowo, to również oznacza, że łącznik 55 przyczepy ddbiera napięcia zasilania i pl^c^lute, że względu na to, że dzielniki doprowadzone do wejść układu porównującego 50 mają takie wymiary, przesunięcie wartości logicznej O na wyjściu układu porównującego 50 w taki sposób, że napięcie w węźle 24 jest podzielone, stając się mnnejszym, biorąc pod uwagę współczynnik podziału między rezystoiθi 57 /umieszczonym w układzie przetwarzania 27/ i rizystoiem 49 /umieszczonym w układzie przetwarzania 4/. W wyniku tego poziom napięcia dostarczanego do wejścia odwracającego układu porównującego 60 jest teraz mnnejszy niż odpowiedni poziom napięcia występującego na wejściu nieodwracającym układu porównują cego 60 tak, że wyjście tego ostatniego dokonuje obliczeń od wartości logicznej O do wartości logicznej 1, powodując w wyniku kommację na wyjściu układu porównującego 65 i ośwwetlen.ie diody ilektlotiiιinisceijyjiej 69. Obniżenie napięcia w węźle powoduje również obniżenie napięcia występującego na wejściu odwracającym układu porównującego 30 do wartości takiej, że to napięcie jest teraz mnnejsze niż napięcie występujące na odpowiednim wejściu nieodwracającym . w wyniku tego na wyjściu układu porównującego 30 następuje do wartości logicznej “i” i w tym
153 538 stanie umożliwia przejście sygnału elektrycznego z wyjścia elementu ALBO 17 na wejście elementu NIE 22. Oeżeli założono, le wszystko ' działa prawidłowo, wyjście elementu ALBO 17 uzyskuje wartość logiczny O”, ponieważ poszczególne wejścia wykazują oba wartość logiczną O /gdy przełącznik 10 jest o^w^rt^y/ lub inaczej oba maję wartość logiczną 1 /gdy przełącznik 10 Jest zamkkięty/. Należy zaznaczyć ponadto, le w tych warunkach dwa dzielniki, które w układzie przetwarzania 4 zasilają wejścia układu porównującego 40 są regulowane tak, le napięcie na wejściu nieodwracającym jest większe nil napięcie na wejściu odwracającym, gdy sytuacja jest normalna, tak le wyjście tego układu porównującego uzyskuje wartość logiczną 1” w warunkach prawidłowej pracy i dlatego nie wpływa na potencjał węzła 24.
Stan, w którym przyczepa jest dołączona i co najmniej jedna z lamp 5 i 6 jest zapalona, jest wskazany przez urządzenie kontrolne 1 za pomocą ośwletlenia diody elektroluminescencyjnej 69, która wskazuje, le układ przetwarzania 4 w przyczepie działa i ośwwetlenie diod elektżoUmmiπescencyjnych 72 i 73 promienujących światło czerwone z drugiej strony le wystąpuje uszkodzenie. To jest mooliwe, poniewal zapalenie co najmniej jednej z lamp 5 i 6 powoduje wzrost napiącia przekazywanego do wejścia odwracającego układu porównującego 40 o wartość właściwą do przekroczenia poziomu napiącia wystąpującego na wejściu nieodwracającym. W wyniku tego na wyjściu układu porównującego 40 nastąpuje komtitacja do wartości logicznej 0 1 dlatego nastąpuje spadek napiącia w węźle 24 również do wartości logicznej 0”. W wyniku tego napiącle na wejściu nieodwracającym układu porównującego 70 jest obnilane do punktu ponilej poziomu napiącia wystąpującego na wejściu odwracającym układu porównującego 70, powodując w wyniku komutacją sygnału na wyjściu od wartości logicznej 1” do wartości logicznej O* i ośw^t lenie diod elekitmurnin^^^c^ncy;]nych 72 i 73.
Urządzenie kont rolne 1 jest ponadto zdolne do wskazania poprzez oświetlenie diody elektżotuminescencyjiej 69 promieniującej zielone światło i diod elektoDuuminescencyjnych 72, 73 promieniujących światło czerwone, możliwe przerwanie dowolnego z przewodów, które doprowadzają lampy przyczepy, lub przewodu zasilania dla układu przetwarzania 4 prowadzącego do łącznika 55, w którym to przypadku dioda elektżoUurainθscencyjna 67 promieniująca lółte światło, jest oświetlona. Załóżmy przede wszystkim, dla przykładu, le przewód zasilania jest nieuszkodzony, i le co najmniej jedna z dwóch lamp 5 i 6 pracuje i ponadto, le przewód zasilania, który prowadzi do łącznika 55 jest nieprzerwany. W tych warunkach załóżmy, le przełącznik 10 jest otwarty, wówczas ^stąpają dwa sygnały o wartości logicznej O na poszczególnych wejściach elementu ALBO 17, przy czym jedno wejście jest uziemione przez rezystor 16 i drugie wejście jest uziemione przez rezystor 15, uzwooenie 12, łącznik 8, rezystor 37, łącznik 7 i co najmniej jedną z lamp 5 lub 6. W wyniku tego wyjście elementu ALBO 17 uzyskuje wartość logiczną *0M i utrzymuje na wyjściu elementu NIE 22 wartość logiczną 1**. Oeżeli, jak jul stwierdzono, wystąpowanie prawidłowego napiącia zasilania na łączniku 55 utrzymuje na wyjściu układu porównującego 50 wartość logiczną O”, wę-z^ł 24 ma w wyniku tego potencjał, który może być rozwalany jako pośredni pomiądzy wartością maksymalną i wartością logiczną **0 i jest taki, le powoduje sygnał o wysokim poziomie na wyjściu układu porównującego 60 i w wyniku tego sygnał o małym poziomie na wyjściu układu porównującego 65 przy oświetleniu diody elektrotuminescencyjnej 69. Ta sytuacja pozostaje taka sama nawet po za^^nn.ąciu przełącznika 10. W rzeczywistości w takich warunkach przepływ prądu zasilania skierowanego do lamp 5 i 6 powoduje przyciąganie magnetyczne styków prze łącznika 14 i dlatego wprowadza oba wejścia elementu ALBO 17 w stan o· wartości logicznej i wraz z wynikłym z tego utrzymaniem na odpowiednim wyjściu war tości logicznej *0H. Jeżeli prąd zasilania lamo pozycyjnych 5 i 6 nie może płynąć, poniewal związany z nimi przewód jest przerwany lub inaczej obie lamoy są przepalone lub uzyskiwane jest wskazanie uszkodzenia poprzez oświetlenie diody elβktżoUmminesceicyjnlj 69 promieniującej zi^^oc^ne światło i diod el^ektoDumir^^^cencyjnych 72 i 73 promieniujących czerwone światło. W rzeczywistości zamknięcie przełącznika 10 pżwodutθ, le na górnym wejściu
153 538 elementu ALBO 17 uzyskuje się wartość logiczną Γ poprzez rezystor 15, podczas gdy drugie wejście, które nie jest zdolne do zamkknęcia przełącznika 14 w związku z brakiem prądu w uzwojeniu 12, Jest utrzymywane na poziomie uziemienia przez rezystor 16.
W wyniku tego na wyjściu elementu ALBO 17 występuje wartość logiczna 1M i na wyjściu elementu NIE 22 jest utrzymywana wartość logiczna O*, w wyniku tego w węźle 24 występuje wartość logiczna MO, co oznacza, jak już stwierdzono poprzednio, oświetlenie diody elektrouumlnescencyjnej 69 promyeniującej zielone światło i diod elektrouuminescencyjnych 72 i 73 promieniujących czerwone światło. Jeżeli zasilanie dostarczane do układu przetwarzania 4 przez łącznik 55 zostanie przerwane, wyjścia układów porównujących 40 i 50 są zmienne 1 potencjał ustalony na wyjściu elementu NIE 22 podobnie zmienia się. Innymi słowy, powracamy do przypadku już zbadanego, w którym łącznik 25 jest przerwany i dlatego w tym stanie dioda elektroluminescencyjna 67 promieniująca zielone światło zostaje oświetlona, co brak działania układu przetwarzania 4 umieszczonego na przyczepie.
W końcu obserwuje się, że urządzenie kont rolne 1 i w szczególnośći układ przetwarzania 4 jest zdolny do wykrywania, czy jedna lub dwie lampy na instalacji dwulampowej są przepalone, jak opisano, poprzednio, lub czy pojedyńcza lampa jest przepalona, gdy jest ona jedyną do zainstalowania. Ponieważ ten piswszy przypadek został zbadany powyżej, wykrycie przepalenie lampy w instalacji jednolampowej wymaga regulacji poziomu odniesienia napięcia występującego na wejściu nieodwracającym układu porównującego 40. Jest to m□oliwa przez połączenie końcówek 44 i 45 za pomocą łącznika 46 w kształcie podkowy w taki sposób, żeby połączyć rezystor 42 równooegle z rezystorem 41 i dlatego uzyskać wzrost poziomu progowego interwencji układu porównującego 40. Na podstawie badania własności urządzenia kontrolnego 1 wykonanego według wynalazku, korzyści, które mogą być dzięki temu uzyskane, są oczywwste. Przede wszystkim główna część tego u rządzeńia, która jest umieszczona na ciągniku, zapewnia wskazanie występowania lub braku układu przetwarzania 4, który może być umieszczony na przyczepie dołączonej do ciągnika w dowolnym czasie. Urządzenie dalej zapewnia wskazanie, że układ kontrolny umieszczony na przyczepie pracuje i w przypadku, gdy ten układ pracuje, jest uzyskiwane również wskazanie, czy dowolna z lamp jest przepalona lub też przewód zasilenia tych lamp zostaje przerwany. Wssystkie te funkcje są rea^owane w wyniku wykorzystywania pojedyńczego przewodu, który prowadzi do łącznika 25 i korzyść z tego jest znaczna, ponieważ nie jest obecnie możliwe uzyskanie większej ilości oddzielnych przewodów. Ponadto obserwuje się, że urządzenie kontrolne 1 jest przystosowane oa tyle, na ile dotyczy to części przetwarzania umieszczonej na przyczepie, w celu wskazania uszkodzenia pojedyńczej lampy, gdy jest zainstaowwana jedynie jedna lampa, lub uszkodzenia jednej lub dwóch lamp, gdy są zainstariwanr równolegle dwie lampy i jest to możliwe w prosty sposób w wyniku działania łącznika 46 w kształcie podkowy.
W końcu jest interesujące zauważenie ' korzystnego układu diod elektroUyminescencyjnych 67, 69 i 72, 73 oznaczonego zarysem w tablicy wskaźnikowej 80. W rzeczywistości dioda elektroUyminescencyjna 67 promieniująca żółte światło Jest umieszczona w punkcie połączenia między przyczepą 88 i ciągnikom 87 i jej ośwwetlenie wskazuje, że przyczepa 88 nie jest dołączona lub jest dołączona i nie zawiera układu przetwarzania 4, lub inaczej, że zawiera taki układ, lecz ten ostatni nie działa, podczas gdy z drugiej stro · ny działanie tego układu jest wskazane przez diodę rlektroUyminescencyjną 69 promieniującą zielone światło, która pozostaje prawidłowo oświetlona nawet, gdy pewne kontrolowane wielkości /lmmpy, przewody łączące itd./ ulegają uszkodzeniu, co jest wskazywane przez ośwwetlenie diod elektrolmmirescencyjnych 72, 73 promieniujących czerwone światło.
W końcu jest jasne, że urządzenie kontrolne i opisane powyżej może być zmodyfikowane i zmienione nie wychodząc poza zakres wynalazku.
153 538

Claims (31)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do kontroli układu świateł przyczeoy dla pojazdu do eksploatacji handlowej, posiadającego ciągnik i przyczepę, znamienne tym, że zawiera pierwszy i drugi układ przetwarzania /3, 4/ umieszczone na ciągniku i na przyczepie tak, że podczas pracy są połączone szeregowo w układzie świateł /2/ dla zasilania co najmniej jednej lampy pozycyjnej /5, 6/ umieszczonej na przyczepie, trzeci układ przetwarzania /2.7/ mający wejście dołączone do wyjść piewszego i drugiego układu przetwarzania- /3, 4/ i zawierający układy porównujące /60, 65, 70/ sterowane dla wytwarzania sygnałów sterujących w zależności od poziomu sygnału występującego na wejściu i układ wskaźnikowy /75/ sterowany selektywnie przez układy porównujące /60, 65T 70// i umieszczony w kabinie ciągnika w położeniu widocznym dla kierowcy,
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że układy porównujące //60, 65, 70// są przystosowane do rozróżnienia co najmniej trzech różnych poziomów sygnałów wejściowych, dla każdego z tych poziomów jest zdolne do pobudzenia co najmniej jednego elementu wyświetlającego, korzystnie diody elektrouuminescencyjnej /67, 69, 72, 73//. należącej do układu wskaźnikowego //75/.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że pierwszy układ przetwarzania /3/ jest przystosowany do wytwarzania, przy braku lub uszkodzeniu drugiego układu przetwarzania /4/, sygnału wyjścoowego skierowanego do trzeciego układu przetwarzania /27/ i posiadającego pierwszy z trzech poziomów oraz właściwy układ porównujący //60/ spośród układów porównujących /60, 65, 70/ jest przystosowany do pobudzenia odpowwedniej diody elektroluminescencyjnej /67/.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że pierwszy i drugi układ przetwarzania /3, 4/ w stanie prawidłowej pracy urządzenia i układu świateł /2/ wytwarza w kombbnaaji sygnał inny niż każdy spośród tych trzech poziomów, a właściwy układ porównujący //65/ spośród układów porównujących /65, 70/ jest przystosowany do pobudzenia związanej z nim diody elektrouuminescencyjnej /69/.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że pierwszy i drugi układ przetwarzania, /3, 4/, przy występowaniu uszkodzenia w układzie świateł /2/ dla zasilania lamp pozycyjnych /5, 6/, które to uszkodzenie·pociąga za sobą dla przykładu przepalenie lampy lub przerwanie układu świateł /2/, są przystosowane do wytwarzania w komminaaci sygnału wyjścoowego o trzecim poziomie, a właściwy układ porównujący /70/ spośród układów porównujących /60, 65, 70// jest przystosowany do pobudzania co najmniej jednej związanej z nim diody elektioluminescencyjnej /72, 73/.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 2 albo 4, znamienne leży między piei-wszym poz^rnem i trzecmm poziomem.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne wartość bliską wartości dodatniego zasilania urządzenia.
  8. 8. Urządzenie według zastrzm 5, znamienne wartość bliską wartości napięcia zero.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 3, znamien ne tlające są typu oświetlanego.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne ty wyśwweelające są utworzone przez diody elek^o^mnnescencyjne /67, 69, 72, 73//.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tyn, że pierwsza dioda elektoc^minescencyjna /67/ jest utworzona przez diodę elektro^minescencyjną pierwszego koloru.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11,znamienne tym, że pierwszy kolor jest żółty.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że druga dioda elektro llmintsjencyjna /69/ jest utworzona przez diodę elektioliminescencyjną drugiego koloru.
    tym.
    tym.
    tym, że drugi poziom że pierwszy poziom ma że trzeci poziom ma że eeementy wyświetym, że oświetlane ^emmen153 538
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że drugi kolor jest zielony.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że trzecia dioda elektroUuminescencyjna /72, 73/ jest utworzona przez co najmniej jedną diodę elektroluminescencyjną trzeciego koloru.
  16. 16. Urzędzenie według zastrz. 15, znamię Omie tym, że trzeci kolor jest czerwony.
  17. 17. Urzędzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że układ wskaźnikowy /75/ jest umieszczony powyżej tablicy, wskaźnikowej /80/, na której Jest pokazany zarys ciągnika /87/ ciągnącego przyczepę /88/, pierwsza dioda el^ektrrouum^n^s^c:encyjna /67/ jest umieszczona na zarysie ciągnika w obszarze, w -którym przyczepa /88/ jest dołączona do ciągnika /87/.
  18. 18. Urzędzenie według zastrz. 4 albo 13, znamienne tym, że druga dioda elektroumminescencyjna /69/ jest umieszczona w środkowym położeniu w- zarysie przyczepy /88/.
  19. 19. Uządzenie wddług zastrz. 5 albo 15, znamienne tym, że trzecia dioda elektroUυmine8cąncyjna /72, 73/ jest Umieszczona w tynnym położeniu zarysu przyczepy /88/ dla cięgnika.
  20. 20. Urzędzenie według zastrz. 5, znamienne t.y'm, że drugi układ przetwarzania /4/ zawiera przynajmniej pierwszy progowy układ porównuuący, mający pierwsze wejście dołączone do pierwszej gałęzi układu, posiadającej co najmniej jeden rezystor i co najmniej jedną z lamp pozycyjnych /5, 6/ i drugie wejście, do którego jest doprowadzone napięcie odniesienia wytworzone przez drugi dzielnik rezystancyjny /41, 43//.
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że dzielnik rezystancyjny /41, 43/ przystosowany do wytwarzania napięcia odniesienia ma elementy do regulacji napięcia odniesienia.
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 21,znamienne tym, że elementy do regulacji napięcia odniesienia są utworzone przez dalszy rezystor /42/1 który może być połączony równooegle z rezystorem /41/ dzielnika rezystancyjnego /<41,43/
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że drugi układ przetwarzania /4/ zawiera elementy do detekcji występowania napięcia zasilania dla drugiego układu przetwarzania /4/.
  24. 24. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że elementy do detekcji występowania napięcia zasilania zawierają co najmniej jeden - drugi układ porównujący /50/, którego wejścia są dołączone do pary dzielnkków rezystancyjnych /51, 52, 53,
    54/ zasilanych napięciem zasilania.
  25. 25. Urządzenie według zastrz. 24, znamienne tym, że do wyjścia drugigo układu porównującego /<50/ jest dołączony szeregowo rezystor /<49/.
  26. 26. Urządzenie według zastrz. 24, znamienne tym, że- końcówka rezystora /49/ przeciwległa końcówce dołączonej do wyjścia drugiego układu porównującego /<50/ jest dołączona do wyjścia pierwszego układu porównującego /<40/ w taki sposób, że razem tworzę one wyjściw drugiego układu przetwarzania /4/.
  27. 27. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że pierwszy układ przetwarzania /3/ zawiera elementy do detekcji przepływu prądu w układzie świate ł /2/.
  28. 28. Urządzenie według zastrz. 27, znamienne tym, że elementy do detekcji przepisu prądu zawierają przełącznik /14/, którego styki są pobudzane ^^^geet^c^^^nie, oraz uzwooenie /12/, przez które przepływa prąd z układu świateł /2/, i które jest umeszczone w położeniu takim, żeby sterować zamknięciem styków przełącznika /14/.
  29. 29. Urządzenie według zastrz. 28,znamienne tym, że przeciwległe końcówki przełącznika /14/ sę dołączone do związanych z nimi wejść elementu ALBO /17/, pierwsza końcówka przełącznika /<14/ jest podobnie dołączona do uziemienia przez rezystor /16/ i druga końcówka przełącznika /<14/ jest dalej dołączona do bieguna dodatniego zasilania przez przełącznik /<10/ dla sterowania układem świateł /2/.
    153 538
  30. 30. Urzędzenie według zastrz. 29, znamienne tym, że wyjście e^^mentu ALBO /17/ jest dołączone do wyjścia pierwszego układu przetwarzania /3/ za pomocą elementu NIE /22/.
  31. 31. Urządzenie według zastrz. 4 albo 30, znamienne tym, że pierwszy układ przetwarzania zawiera co najmniej jeden układ porównujący /30/, którego wejście sterowania jest dołączone poprzez co najmniej jeden rezystor /31/ do· jednego wyjścia pierwszego układu przetwarzania /3/, przy czym układ porównujący /30/ ma·wyjście dołączone do strefy połączenia miądzy wyjściem elementu ALBO /17/ i wejściem elementu NIE /22/, natomiast sygnał o trzecim poziomie wystąpujący na wyjściu pierwszego układu przetwarzania /3/ wyywołuje w układzie porównującym /30/ napiącie wyjściowe a pierwszej wr^o^ci, podczas gdy sygnał o drugim lub ^ζβοίϋ poziomie wytworzenia sygnału o drugim poziomie wyjściowym przez układ porównujący /30/,przy czym pierwszy sygnał wyyścio wy ma wartość logiczną 0 i drugi sygnał wyjściowy ma wartość logiczną i.
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
    Cena 3000 zł
PL1986258361A 1985-03-12 1986-03-11 Apparatus for control of light system of the trailer for commercial vehicle PL153538B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT67245/85A IT1185792B (it) 1985-03-12 1985-03-12 Dispositivo di controllo del efficienza del circuito luci di un rimorchio di un veicolo industriale

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL153538B1 true PL153538B1 (en) 1991-05-31

Family

ID=11300808

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1986258361A PL153538B1 (en) 1985-03-12 1986-03-11 Apparatus for control of light system of the trailer for commercial vehicle

Country Status (7)

Country Link
DE (1) DE3607740A1 (pl)
ES (1) ES8701628A1 (pl)
FR (1) FR2578794B1 (pl)
GB (1) GB2172456B (pl)
IT (1) IT1185792B (pl)
PL (1) PL153538B1 (pl)
YU (1) YU46164B (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8706810D0 (en) * 1987-03-23 1987-04-29 Trailex Uk Ltd Monitoring systems
DE9302059U1 (de) * 1993-02-13 1993-04-01 Gebhard, Dietrich, 7502 Malsch Schaltungsanordnung für ein Zugfahrzeug
GB9317663D0 (en) * 1993-08-25 1993-10-13 Lti Ltd Taximeter with sign failure detection
DE9411671U1 (de) * 1994-07-19 1995-09-07 AL-KO Kober AG, 89359 Kötz Blinkeranzeige
DE29517730U1 (de) * 1995-11-09 1996-01-11 Erich Jaeger GmbH & Co KG, 61350 Bad Homburg Steuer- und Überwachungsvorrichtung für Anhängerfunktionen
JP3206724B2 (ja) * 1996-10-23 2001-09-10 矢崎総業株式会社 電源供給装置及びコネクタの接続不良検出方法
GB9818963D0 (en) * 1998-09-02 1998-10-21 Siggers Henry R Trailer lamp failure monitor
AU719780B2 (en) * 1998-09-10 2000-05-18 Dennis Ronald Gravolin Electrical tell tale system for trailers
GB2399467B (en) * 2003-03-08 2005-11-23 Tmc Consultancy Ltd An electrical connection sensor

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2210955A5 (pl) * 1972-12-15 1974-07-12 Acea Guy
US3840852A (en) * 1973-01-12 1974-10-08 R Schwellenbach Device for monitoring the operation of directional signal lamps and other electrical components
GB1462631A (en) * 1973-03-03 1977-01-26 Lucas Electrical Ltd Vehicle warning systems
US3872424A (en) * 1973-10-12 1975-03-18 Goodyear Tire & Rubber Apparatus and method for transmitting auxiliary signals on existing vehicle wiring
US3965456A (en) * 1974-01-17 1976-06-22 Schwellenbach Robert D Vehicle safety device for monitoring the operation of directional signal lamps
DE2735082A1 (de) * 1977-08-04 1979-02-15 Guenter Schauz Kontrollanzeige bei ausfall einer lichtquelle an kraftfahrzeugen
DE3038464C2 (de) * 1980-10-11 1983-03-31 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Vorrichtung zum Erkennen eines an ein Zugfahrzeug angekoppelten Anhängers

Also Published As

Publication number Publication date
FR2578794A1 (fr) 1986-09-19
YU36486A (en) 1988-08-31
GB2172456A (en) 1986-09-17
GB2172456B (en) 1988-12-14
YU46164B (sh) 1993-05-28
DE3607740A1 (de) 1986-09-18
GB8606064D0 (en) 1986-04-16
ES552793A0 (es) 1986-12-01
FR2578794B1 (fr) 1990-07-13
IT8567245A0 (it) 1985-03-12
ES8701628A1 (es) 1986-12-01
IT1185792B (it) 1987-11-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6535113B1 (en) Electrical tell tale system for trailers
CA2137935C (en) Trailer lamp function test device
US8653957B2 (en) Visual indicator adaptor and assembly for a tractor trailer
US9649975B2 (en) Visual indicator adaptor and assembly for a tractor trailer
WO1998035239A1 (en) Electrical testing kit for school bus
PL153538B1 (en) Apparatus for control of light system of the trailer for commercial vehicle
US6545600B1 (en) Vehicle-trailer signal converter
US20120146653A1 (en) Trailer Light Testing Apparatus
US20080238639A1 (en) Automobile auxiliary light testing device
CN106985735A (zh) 挂车自动照明控制
EP3607805B1 (en) Electrical circuit for accessory
US3588816A (en) Monitor system for vehicle lights
JPH1040479A (ja) 警告装置
GB2215924A (en) Current monitor for vehicle indicator lights
GB2299678A (en) Wiring allocation tester
US3517383A (en) Turn signal monitor
KR19990007452U (ko) 카오디오 배선 점검기
JPS6222436Y2 (pl)
JP2019038492A (ja) 車両用表示装置及びそれを用いた車両用照明システム
GB2091504A (en) Lamp failure indicator
CA2766863C (en) Visual indicator and assembly for a tractor trailer
GB2246867A (en) Testing electric lamps
JPH0234109Y2 (pl)
KR870002791Y1 (ko) 자동차 번호판 조명등의 단선센서
RU59002U1 (ru) Устройство для контроля работы сигнальных ламп задних габаритов транспортного средства