PL152186B2 - Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem - Google Patents

Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem

Info

Publication number
PL152186B2
PL152186B2 PL27136388A PL27136388A PL152186B2 PL 152186 B2 PL152186 B2 PL 152186B2 PL 27136388 A PL27136388 A PL 27136388A PL 27136388 A PL27136388 A PL 27136388A PL 152186 B2 PL152186 B2 PL 152186B2
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
resistor
block
delay
input
vehicle
Prior art date
Application number
PL27136388A
Other languages
English (en)
Other versions
PL271363A2 (en
Inventor
Andrzej Smolinski
Leszek Przysiezny
Original Assignee
Leszek Przysiezny
Andrzej Smolinski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Leszek Przysiezny, Andrzej Smolinski filed Critical Leszek Przysiezny
Priority to PL27136388A priority Critical patent/PL152186B2/pl
Publication of PL271363A2 publication Critical patent/PL271363A2/xx
Publication of PL152186B2 publication Critical patent/PL152186B2/pl

Links

Landscapes

  • Burglar Alarm Systems (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest elektroniczny układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem.
Wynalazek dotyczy budowy i eksploatacji elektronicznych układów alarmowych samochodowych, wykorzystujących jako generatory sygnałów alarmowych klakson chronionego pojazdu.samochodowego oraz jego światła.
Znane są i stosowane powszechnie różne konstrukcje układów elektronicznych alarmowych, instalowanych w pojazdach samochodowych, jako elementów chroniących te pojazdy, poprzez wywoływanie głośnego sygnału dźwiękowego oraz efektu wizualnego.
Znane jest między innymi rozwiązanie układu elektronicznego zabezpieczającego pojazd mechaniczny przed włamaniem według opisu patentowego PRL nr 116 267, mającego zespół wyłączników, blok formowania impulsów opóźniających, blok zasilania układu oraz wzmacniacz mocy i stabilizator napięcia. Układ według tego patentu zawiera generator cyfrowy samowzbudny, wytwarzający impulsy prostokątne, które podawane są na wejście zliczające bloku zliczającego, natomiast stany binarne z wyjść tego bloku zliczającego w postaci impulsów są podawane poprzez dekoder do . jednego z wejść przerzutnika i poprzez dekoder do wejścia tegoż przerzutnika. Wyjście wymienionego przerzutnika jest połączone z wejściem blokującym rozdzielacza impulsów. Wyjścia tego rozdzielacza są połączone poprzez wzmacniacz mocy z wyjściem sygnalizacji dźwiękowej, oraz poprzez odrębny wzmacniacz mocy z wyjściem sygnalizacji świetlnej. Na wejście blokujące bloku zliczającego jest podawany w tym rozwiązaniu z drugiego przerzutnika impuls sterujący, który jednocześnie podawany jest na wejście start przerzutnika. Wyjście tego przerzutnika poprzez wzmacniacz mocy jest połączone z wyjściem zawierającym styki przerywacza, oraz odrębny blok sygnalizacji włączenia blokady układu zapłonowego pojazdu.
152 186
Α<
152 186
Jedno wyjście start przerzutnika drugiego w tym układzie jest połączone z wyłącznikiem otwarcia drzwi poprzez blok formujący impulsy, a drugie wejście start jest połączone z wyłącznikiem otwarcia bagażnika oraz z - wyłącznikiem otwarcia pokrywy i z wyłącznikiem uniwersalnym poprzez odpowiednie bloki formujące impulsy i poprzez blok sumy logicznej. Blok ten jest połączony z drugim wejściem start trzeciego przerzutnika. Wejście stop tego trzeciego przerzutnika- oraz wejście stop drugiego przerzutnika są połączone z wyjściem dekodera. Omawiany znany.układ ma blok formowania'impulsów, który - zawiera kombinowany element NIE-I.
Na -wejście tego elementu logicznego podawany.jest poprzez 'element prostowniczy włączony.zaporowo, sygnał z wyłącznika uniwersalnego, oraz poprzez dołączony do niego kondensator, którego drugi zacisk połączony jest z masą pojazdu i z jednym z wejść drugiego elementu logicznego typu NIE-I, którego drugie wejście połączone jest z .wyjściem pierwszego elementu logicznego poprzez kondensator. Inne znane i stosowane rozwiązanie urządzenia zabezpieczającego pomieszczenia pomieszczenia przed włamaniem, zwłaszcza w samochodzie, według opisu patentowego PRL nr 87 872 wyposażone jest w układ logiczny i. podwójny blok elektroniczny elementów czasowych.
Układ logiczny posiada przekaźniki miniaturowe wraz z układem styków i wyłącznikiem. Układ logiczny połączony jest z pierwszym blokiem elektronicznego elementu czasowego, który składa się z przekaźnika wykonawczego sterującego sygnałem akustycznym oraz z pierwszego tranzystorowego -członu zwłocznego, pobudzającego po nastawnej zwłoce czasowej poprzez napięciowy wzmacniacz sygnału, zbudowany na tranzystorze w kolektorze którego włączony jest rezystor. Emiter tego - tranzystora połączony jest z cewką przekaźnika oraz z drugim blokiem elektronicznego elementu czasowego. Składa się on z miniaturowego przekaźnika ograniczającego czas trwania sygnału alarmowego, oraz z drugiego tranzystorowego członu zwłocznego, pobudzającego po ustawionej zwłoce czasowej, poprzez napięciowy wzmacniacz. Jest on zbudowany na tranzystorze, w kolektorze którego włączony jest rezystor, zaś emiter tego tranzystora połączony jest z cewką drugiego przekaźnika miniaturowego. Zarówno- pierwszy, jak i drugi człon tranzystorowy składa się z kondensatora oraz rezystora, których wspólny punkt jest połączony poprzez diodę z bazą tranzystora, w emiter którego oraz w kolektor włączone- są rezystory. Inny jeszcze znany i stosowany układ zabezpieczania samochodu lub jego części przed kradzieżą 'według opisu patentowego PRL nr 108 502, wykorzystuje sygnalizację akustyczną i świetlną samochodu poprzez zasilanie jej ze źródła napięcia, jakim jest akumulator samochodu..Zawiera on ruchomą masę sejsmiczną wywołującą zmiany własności elektrycznych elementu detekcyjnego sygnalizacji akustycznej i świetlnej.
Znane i' stosowane układy elektronicznego alarmu przeciwwłamaniowego używane w pojazdach samochodowych, mimo że dość dobrze spełniają swoje przeznaczenie, wykazują jednocześnie szereg wad i niedogodności zwłaszcza eksploatacyjnych. Wszystkie opisane układy alarmów samochodowych mimo że wykorzystują jako źródło zasilania akumulator samochodowy oraz jako generatory alarmu klakson samochodowy oraz zespolone światła zewnętrzne samochodu, wymagają dla ich uruchomienia lub wyłączenia stosowania specjalnego. przynajmniej jednego, często nawet więcej jak jednego, dyskretnie umieszczonego wyłącznika. Liczba miejsc nadających się dla dogodnego umieszczenia dyskretnego wyłącznika lub wyłączników układu alarmowego jest ograniczona w danym typie i modelu samochodu, w związku z czym takie alarmy po pewnym czasie przestają- spełniać swoje przeznaczenie, albowiem miejsca tradycyjnego usytuowania w nich wyłączników dyskretnych stają się znane złodziejom. Również i okoliczność, iż wszystkie znane alarmy są zasilane z pokładowego źródła napięcia, jakim jest akumulator samochodowy, w niektórych sytuacjach powoduje niedogodność jaką jest dość znaczne sumaryczne zużycie energii elektrycznej na wykonywanie funkcji czuwania przez autoalarm, budowany najczęściej w oparciu o konwencjonalne zespoły tranzystorowe. Zastosowanie w znanych i opisanych wykonaniach alarmów, przekaźników magnetycznych z indukcyjnościami o dość znacznych wartościach pogarsza warunki montażu tych rozwiązań i jest nadto przyczyną występowania indukcyjności pasożytniczych od innych urządzeń samochodowych, wywołujących alarm niezamierzony oraz dalszego zwiększania zużycia energii elektrycznej na postoju.
152 186
Znane i opisane rozwiązania autoalarmów samochodowych wykazują również wadę, jaką jest trudność rozdzielenia w nich czasów zadziałania poszczególnych czujników w momencie wystąpienia działań niepożądanych. Dotyczy to w szczególności braku możliwości zróżnicowania dłuższego czasu otwarcia lewych lub prawych przednich drzwi kierowcy dla umożliwienia mu wyłączenia nastawionego zwłocznie alarmu, od nastawiania skróconego, ale zwłocznego czasu wywołania alarmu w przypadku.próby otwarcia którychkolwiek z .drzwi tylnych, oraz nastawienia bezzwłocznego wywołania alarmu w przypadku.próby otwarcia pokrywy.przedniej i'tylnej pojazdu i/lub.próby manipulowania przez .złodzieja .przy jego kołach. Znane . i. stosowane rozwiązania ' bezwładnościowych mas sejsmicznych współpracujących z nieruchomymi elementami karoserii samochodu, są bardzo wrażliwe na błędy nastaw i są przyczyną niezamierzonego wywołania alarmu, na przykład przy ruchach stojącego na postoju samochodu, wywołanych działaniem poprzecznych podmuchów wiatru.
Wynalazek rozwiązuje zagadnienie opracowania nowego układu elektronicznego alarmowego, zabezpieczającego pojazd samochodowy przed włamaniem, eliminującego wskazane wady znanych rozwiązań i pozwalającego na minimalizację zużycia energii elektrycznej z samochodowego akumulatora lub całkowitego uniezależnienia się od tego źródła, przy jednoczesnej możliwości bardzo szerokiej regulacji poszczególnych parametrów czasowych zwłoki w wywołaniu alarmu, zależnie od potrzeb właściciela pojazdu.
Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem, wykorzystujący znany zespół samochodowych wyłączników otwarcia drzwi i/lub pokryw przedniej i tylnej .do wysterowywania.bloku formowania impulsów, współpracującego z blokiem opóźniającym, mającym co najmniej podwójne elementy - czasowe, mający znany-generator - cyfrowy współpracujący z-blokiem. sygnalizacji włączenia alarmu oraz blokiem sterowania sygnałem akustycznym i światłami samochodu zbudowanym na tranzystorze, zaopatrzony również w znany czujnik wstrząsów bezwładnościowy z masą sejsmiczną i przyłączony w znany sposób do autonomicznego źródła zasilania samochodu, zawierający dodatkowo co najmniej dwa elementy logiczne typu NIE-I ustawione posobnie, mające na wejściu element prostowniczy oraz dołączone do nich kondensatory charakterystyczny tym według wynalazku, że wyłącznik zwłoczny drzwi przednich prawych pojazdu samochodowego chronionego, wyłącznik zwłoczny drzwi przednich lewych pojazdu samochodowego, wyłącznik zwłoczny drzwi tylnych prawych pojazdu i wyłącznik zwłoczny drzwi lewych tylnych 'pojazdu samochodowego są przyłączone równolegle każdy z osobna lub torem wspólnym do pierwszego wejścia bloku zwłoki i do pierwszego wejścia bloku blokady układu generacji sygnału wstrząsu. Blok ten jest szeregowo poprzez układ generacji sygnału wstrząsu, blok wyzwalania sygnału alarmu i multiplikator, przyłączony do bloku załączania sygnału -alarmu, który ma na wyjściu dołączony równolegle klakson pojazdu samochodowego chronionego oraz zespół świateł mijania i/lub świateł drogowych pojazdu chronionego. Drugie wejście wymienionego bloku załączania jest dołączone do toru zasilania, do którego dołączone są również drugimi wejściami równolegle i indywidualnie generator, multiplikator, blok wyzwalania sygnału alarmu, układ generacji sygnału wstrząsu, blok blokady układu generacji sygnału wstrząsu oraz blok zwłoki.
Dstatni z wymienionych bloków ma wyjście doprowadzone do pierwszego wejścia zatrzaskudo którego drugiego wejścia jest dołączony wymieniony tor zasilania. Do trzeciego wejścia tegoż zatrzasku są przyłączone równolegle każdy z osobna lub torem wspólnym wyłącznik bezzwłoczny pierwszej pokrywy przedniej pojazdu samochodowego i wyłącznik bezzwłoczny drugi pokrywy tylnej pojazdu samochodowego. Na czwarte wejście zatrzasku jest dołączone wyjście z bloku generacji sygnału czasu podtrzymania alarmu, którego pierwsze wejście jest dołączone do wymienionego układu generacji sygnału wstrząsu, drugie wejście do bloku wyzwalania sygnału alarmu, a trzecie wejście do toru zasilania, do którego jest również dołączony stacyjkowy wyłącznik zasilania alarmu. Jest on przyłączony poprzez filtr dolnoprzepustowy do bieguna dodatniego źródła zasilania. . Stacyjkowy wyłącznik zasilania alarmu ma na drugim wejściu przyłączone styki ”15/54 samochodowego wyłącznika zapłonu chronionego pojazdu samochodowego. Wyjście z zatrzasku jest dołączone do bloku wyzwalania sygnału alarmu. Pierwsze wyjście wymienionego generatora jest doprowadzone do wymienionego multiplikator^. Drugie wyjście z generatora jest przyłączone do sterownika wyświetlacza sygnału czuwania, na którego wyjściu- jest umieszczony wyświetlacz sygnału czuwania, najkorzystniej dioda elektro!Iminescencyjna. Drugi koniec toru
152 186 zasilania jest również doprowadzony do tegoż sterownika. Tor wspólny wszystkich wyłączników zwłocznych drzwiowych WZ1, WZ2, WZ3 i WZ4 jest dołączony poprzez blok BZO zwłoki na opuszczenie pojazdu, do drugiego wejścia generatora GS.
Istotnym jest, że wyłącznik zwłoczny pierwszy drzwi przednich prawych, wyłącznik zwłoczny drugi drzwi przednich lewych, wyłącznik zwłoczny trzeci drzwi tylnych prawych i wyłącznik zwłoczny czwarty.drzwi tylnych lewych są· najkorzystniej mikrdwyłącznikami przyciskowymi drzwiowymi, stanowiącymi część składową.instalacji pojazdu· samochodowego, a wyłącznik bezzwłoczny.pierwszy pokrywy przedniej · i wyłącznik bezzwłoczny drugi pokrywy tylnej . są najkorzystniej takimi samymi wyłącznikami przyciskowymi, zaadaptowanymi do tego celu. W niektórych wykonaniach układu według wynalazku istotnym jest, że na wyjściu toru wspólnego wyłączników zwłocznych drzwiowych drzwi przednich i tylnych, lewych i prawych jest przyłączony równolegle z blokiem zwłoki i z blokiem blokady układu generacji sygnału wstrząsu, dodatkowy elektroniczny czujnik ultradźwiękowy. Ma on pierwsze wyjście dołączone do czwartego wejścia układu generacji sygnału wstrząsu, drugie wyjście doprowadzone do trzeciego wyjścia zatrzasku, równolegle z wyłącznikami bezzwłocznymi, a wejście dołączone do toru zasilania. W niektórych wykonaniach układu do pierwszego wejścia bloku zwłoki i do pierwszego wejścia bloku blokady układu generacji sygnału wstrząsu jest dołączony jeden tylko wyłącznik zwłoczny, na przykład wyłącznik drzwi przednich lewych pojazdu samochodowego chronionego, natomiast pozostałe wyłączniki, w tym wyłączniki drzwi przednich prawych, drzwi tylnych lewych i drzwi tylnych prawych są kolejnymi wyłącznikami bezzwłocznymi dołączonymi równolegle każdy z osobna lub torem wspólnym do trzeciego wejścia zatrzasku wraz z wyłącznikami bezzwłocznymi pokryw przedniej i tylnej.
Wymieniony elektroniczny czujnik ultradźwiękowy składa się z zamontowanego we · wnętrzu pojazdu samochodowego chronionego, nadajnika ultradźwiękowego, mającego głośnik ultradźwiękowy i współpracującego w bezprzewodowym torze transmisyjnym z umieszczonymi we wnętrzu pojazdu czujnikiem ultradźwiękowym, przyłączonym poprzez ustawione w szereg wzmacniacz analogowy śródkowoprzepustowy, analogowy blok detekcji i cyfrowy blok załączania, do cyfrowego bloku deszyfrującego, mającego wyjścia do zatrzasku i układu generacji sygnału wstrząsu. Na wyjście bloku załączania sygnału alarmu jest dołączony dodatkowo nadajnik pracujący w paśmie fal radiowych częstotliwości amatorskich, krótkozasięgowy pojazdu samochodowego, współpracujący w bezkablowym torze transmisyjnym na odległość nie większą niż 100 m z odpowiednim odbiornikiem krótkozasięgowym. Istotnym jest nadto, że do bloku załączania sygnału alarmu jest dołączona awaryjna syrena autonomiczna, działająca nawet w przypadku przerwania toru łączącego ten blok z klaksonem i/lub zespołem świateł mijania i/lub świateł drogowych pojazdu chronionego. Do wymienionego stacyjkowego wyłącznika zasilania układu jest dołączony na odrębnym wejściu awaryjny zasilacz autonomiczny, działający w przypadku przerwania toru łączącego ten wyłącznik z biegunem dodatnim źródła zasilania układu będącego akumulatorem samochodowym pojazdu chronionego. W niektórych wykonaniach układu oprócz wyłączników zwłocznych drzwi przednich i tylnych jest do bloku zwłoki i do bloku blokady układu generacji sygnału wstrząsu dołączony jeden lub więcej jak jeden dodatkowy wyłącznik zwłoczny i jeden lub więcej jak jeden dodatkowy wyłącznik bezzwłoczny, ochraniające inne niż drzwi i pokrywy elementy pojazdu samochodowego, w tym zwłaszcza hak holowniczy, bagażnik, dołączoną przyczepę i inne.
Wymieniony układ generacji sygnału wstrząsu zawiera co najmniej jeden grawitacyjny cylindryczny element bezwładnościowy będący magnesem trwałym, osadzony- ruchowo w pionowoosiowej dielektrycznej tulei prowadzącej. Element bezwładnościowy oddziałowuje swoim polem magnetycznym na styki kontraktonu, natomiast tuleja prowadząca tego elementu jest zaopatrzona w śrubowy mechanizm regulacji wstępnego położenia elementu grawitacyjnego względem kontraktonu, wywołanych innymi niż poziome ruchami karoserii chronionego pojazdu samochodowego. Przyłączone do bloku zwłoki indywidualnymi torami przyłączeniowymi wyłączniki zwłoczne drzwi przednich i tylnych są zaopatrzone w usytuowane w tych torach indywidualne elementy RC, realizujące funkcję nastawiania odrębnego czasów zwłoki dla każdego z elementów chronionego pojazdu samochodowego, zabezpieczonych tymi wyłącznikami, zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Wymieniony stacyjkowy wyłącznik zasilania składa się według wynalazku z ustawionych w szereg rezystora pierwszego, rezystora trzeciego i rezystora szóstego, dołączonych do bazy tranzystora npn pierwszego.
152 186
Emiter tego tranzystora jest przyłączony do masy pojazdu samochodowego, a kolektor poprzez kondensator pierwszy i rezystor czwarty jest dołączony do punktu łączącego rezystor pierwszy z rezystorem trzecim i równolegle do tegoż punktu poprzez katodę diody pierwszej.
Punkt łączący rezystor trzeci z rezystorem szóstym jest poprzez kondensator trzeci dołączony do masy pojazdu i poprzez anodę diody drugiej dołączony do punktu łączącego rezystor pierwszy z rezystorem trzecim, uziemionego dodatkowo do masy pojazdu poprzez rezystor drugi. '.Kolektor tranzystora pierwszego jest dołączony do'bazy tranzystora npn drugiego, którego emiter jest dołączony do masy pojazdu, a kolektor poprzez ustawione w szereg·, rezystor siódmy, rezystor dziesiąty i rezystor piąty doprowadzony do bazy czwartego tranzystora npn. Emiter tego tranzystora jest dołączony do masy pojazdu samochodowego, a kolektor do masy systemu alarmowego. Do punktu łączącego rezystor dziesiąty z rezystorem piątym jest dołączona poprzez rezystor dziewiąty baza tranzystora drugiego, którego kolektor jest poprzez rezystor ósmy i kondensator drugi dołączony do ' masy pojazdu samochodowego, oraz równolegle poprzez tenże rezystor ósmy dołączony do bazy tranzystora trzeciego npn, mającego emiter przyłączony do masy pojazdu, a kolektor włączony do punktu łączącego rezystor dziesiąty z rezystorem piątym. Do punktu łączącego rezystor siódmy z rezystorem dziesiątym jest doprowadzony biegun dodatni napięcia zasilania. Tor wspólny wszystkich wyłączników zwłocznych 'drzwiowych jest dołączony poprzez odrębny blok zwłoki na opuszczenie. pojazdu, do drugiego wejścia generatora.
W innym wykonaniu stacyjkowy wyłącznik zasilania składa się według wynalazku z ustawionych w szereg jedenastego rezystora, przeciwsobnie zestawionych diod trzeciej i piątej, oraz rezystora siedemnastego dołączonych , do bazy tranzystora piątego npn, mającego, kolektor dołączony do masy stacyjkowego wyłącznika zasilania. ' Emiter tranzystora piątego jest dołączony do masy pojazdu chronionego i poprzez anodę diody szóstej do jego bazy. Punkt łączący rezystor jedenasty z anodą diody trzeciej jest poprzez kondensator szósty dołączony do masy chronionego pojazdu i poprzez rezystor dwunasty i kondensator czwarty dołączony do masy pojazdu i równolegle poprzez rezystor trzynasty i anodę diody czwartej do wymienionego punktu łączącego rezystory jedenasty z diodą trzecią i do obydwu wejść bramki logicznej typu NIE-I” pierwszej. Wyjście tej bramki jest doprowadzone do jednego z wejść bramki logicznej drugiej typu NIE-I”, mającej wyjście doprowadzone do obydwu wejść trzeciej bramki logicznej typu NIE-I, włączonej na wyjściu do punktu łączącego anodę diody piątej z rezystorem siedemnas. tym. Drugie wejście do bramki logicznej drugiej jest poprzez rezystor piętnasty dołączone do punktu łączącego katody obydwu diód trzeciej i czwartej, oraz równolegle poprzez rezystor szesnasty i poprzez kondensator piąty do masy pojazdu chronionego, oraz do kondensatora czwartego i rezystora czternastego.
Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem według wynalazku realizuje postawione zadania, wykazując jednocześnie szereg korzystnych technicznych i techniczno-uźytkowych skutków, to jest zalet. Układ przeznaczony do ochrony pojazdów z instalacją elektryczną o napięciu 12V z minusem na masie dzięki zrealizowaniu go na elementach logicznych wytwarzanych w technologii CMOS, jest wysoce niezawodny w eksploatacji, charakteryzuje się zmniej szoną w porównaniu że znanymi dotychczas układami wrażliwością na zmiany temperatury otoczenia, umożliwiając jego poprawne działanie przy rozpiętości temperatur od ca++60°C do ca^^^0°C^, przy jednoczesnej minimalizacji poboru energii elektrycznej w stanie czuwania, wskutek tego, iż w tym stanie pobierane jest jedynie zasilanie do układu czuwania migającego wyświetlacza LED (diody elektroluminescencyjnej) na poziomie nie wyższym niż kilka mA.
Dzięki zastosowaniu w układzie zespołu umożliwiającego nastawianie zwłocznych czasów reakcji na występowanie zjawisk niepożądanych w trakcie postoju samochodu, zawierających regulacyjne elementy RC urządzenie alarmuje sygnałem akustycznym i światłami samochodu niezwłocznie o próbie otwarcia pokrywy przedniej lub pokrywy tylnej samochodu, natomiast ze zwłoką od 8-miu do 12-stu sec. po otwarciu niepożądanym którychkolwiek drzwi samochodu, a nadto alarmuje niezwłocznie przy poruszeniu w kierunku pionowym samochodu, wywołanym na przykład przez potrącenia na parkingu, przez manipulację przy kołach samochodu lub przy oknach. Urządzenie jest niewrażliwe na przechyły wzdłużosiowe i poprzecznoosiowe, wywoływane zazwyczaj podmuchami wiatru. Układ dzięki zastosowaniu w nim pulsującej czuwającej diody elektroluminescencyjnej,
152 186 pracującej przez cały czas jego włączenia w pozycji czuwanie, wywołuje psychologiczny efekt odstraszania potencjalnego złodzieja. Zasadniczą zaletą układu według wynalazku jest brak w nim konkretnego dyskretnie umieszczonego wyłącznika, usytuowanego zazwyczaj w znanych rozwiązaniach w ukrytych znanych jedynie właścicielowi miejscach. Przekręcenie kluczyka wyłącznika zapłonu samochodu w pozycji GAR na pozycję GO, wywołujące zwarcie jego styków 30 ze stykami 15/54 tr.wające'nie dłużej jak 2 sec., wywołuje oprócz chwilowego włączenia zasilania na kontrolce samochodu, również włączenie układu alarmowego, sygnalizowane ciągłym świeceniem się wyświetlacza na tablicy samochodu. Od chwili włączenia w ten sposób alarmu dioda elektroluminescencyjna umieszczona na tablicy rozdzielczej zapala się i świeci światłem ciągłym.
Dzięki zastosowaniu w układzie według wynalazku elementów regulacyjnych zwłocznych RC w bloku zwłoki, po upływie około 20 sec. od momentu zamknięcia ostatnich drzwi samochodu, to.jest od momentu rozwarcia styków ostatniego z wyłączników drzwiowych zwłocznych, elektroda elektroluminescencyjna zaczyna świecić światłem pulsującym, znamionującym przejście układu w stan czuwania. Zastosowany w bloku generacji sygnału wstrząsu zespół kontaktronu współpracującego z masą sejsmiczną w postaci pionowo poruszającego się magnesu trwałego w nastawialne go położenie wstępne względem kontaktronu, pozwala na zabezpieczenie pojazdu w przypadku pojawienia się jego ruchów pionowych i tylko pionowych, eliminując tym samym znaną z dotychczasowych rozwiązań wrażliwość elektronicznych układów autoalarmowych na ruchy poprzecznoosiowe samochodu, wywoływane ruchem omijających innych pojazdów lub przez nagłe podmuchy wiatru. Dzięki zastosowaniu w układzie specjalnego bloku blokady układu generacji sygnału wstrząsu przy otwarciu drzwi samochodu, które posiadają wyłączniki zwłoczne, w trakcie pozostawania układu w stanie Czuwanie, następuje Θ-12 sekundowa zwłoka w zadziałaniu bloku załączania sygnału alarmu, umożliwiająca wyłączenie systemu przez włożenie kluczyka do wyłącznika zapłonu samochodu i jego przekręcenie z pozycji GAR na pozycję GO, to jest ponowne połączenie styków 30 ze stykami 15/54 i przetrzymanie w tym położeniu przez czas dłuższy jak 2 sec., powodując całkowite wyłączenie układu alarmowego, wskutek zadziałania bramek logicznych typu NIE-I lub przerzutnika tranzystorowego, zastosowanego w stacyjkowym wyłączniku zasilania alarmu.
Zastosowanie w układzie według wynalazku w stacyjkowym wyłączniku zasilania oraz w bloku zwłoki znanych elementów pojemnościowo-rezystancyjnych pozwala na wywoływanie alarmu dźwiękowego i wizualnego, polegającego na przerywanym działaniu klaksonu samochodowego i jego zespolonych świateł drogowych i/lub świateł mijania, trwającego przez czas około 30 sec., z ponownym po tym cyklu przejściu układu w stan czuwania. Zastosowanie w układzie według wynalazku dodatkowego akumulatorowego dyskretnego źródła zasilania w postaci awaryjnego zasilacza autonomicznego, oraz awaryjnej dyskretnej syreny, pracującej na częstotliwościach zbliżonych do ultradźwięków, całkowicie uniezależnia pojazd samochodowy od ewentualnych niesprawności jego akumulatora oraz klaksonu, lub też od ewentualnego ich zupełnego braku. Również niektóre wykonania układu według wynalazku zawierające nadajnik fal radiowych pracujących na częstotliwościach amatorskich, krótkozasięgowy współpracujący na zasięgu do 100 m w bezkablowym łączu transmisyjnym z odpowiednim odbiornikiem krótkozasięgowym umieszczonym poza pojazdem samochodowym strzeżonym (na przykład w domu właściciela), umożliwia całkowitą rezygnację z używania uciążliwych dla otoczenia sygnałów dźwiękowych, zwłaszcza w porze wieczorno-nocnej. Zaletą zastosowania niezależnego źródła zasilania AA niskopoborowej syreny akustycznej SU pracującej z częstotliwością bliską ultradźwiękom jest możliwość pracy systemu bez akumulatora samochodowego. W tym wariancie samochód jest strzeżony nawet w przypadku wyjęcia akumulatora przez właściciela .
Wynalazek jest szczegółowo opisany sunku, na którym fig.l przedstawia schemat logowego stacyjkowego wyłącznika zasilania stacyjkowego wyłącznika zasilania alarmu i tradźwiękowego.
na przykładzie jego wykonania i zobrazowany na ryblokady układu, fig.2-schemat ideowy wykonania ana alarmu, fig.3-schemat ideowy cyfrowego wykonania fig.4-schemat blokowy elektronicznego czujnika ul152 186
Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem wykorzystuje znany zespół samochodowych wyłączników otwarcia drzwi i/lub. pokryw przedniej i tylnej do wysterowywania bloku formowania impulsów, współpracującego z blokiem opóźniającym, mającym.co najmniej podwójne elementy czasowe. Układ ma również znany generator cyfrowy współpracujący z blokiem sygnalizacji włączenia alarmu oraz z blokiem sterowania sygnałem akustycznym i światłami samochodu, zbudowanym na tranzystorze. Układ.jest zaopatrzony w znany. czujnik wstrząsów bezwładnościowych z.masą sejsmiczną, przyłączony do autonomicznego źródła zasilania samochodu i zawiera dodatkowo co najmniej dwa elementy logiczne typu NIE-I, ustawione 'posobnie, mające’ na wejściu element prostowniczy oraz dołączone do nich kondensatory. W charakterystycznym wykonaniu układu według wynalazku wyłącznik WZ1 zwłoczny drzwi przednich prawych pojazdu samochodowego chronionego, wyłącznik WZ2 zwłoczny drzwi przednich lewych pojazdu samochodowego, wyłącznik WZ3 zwłoczny drzwi tylnych prawych pojazdu i wyłącznik WZ4 zwłoczny lewych tylnych drzwi pojazdu samochodowego są przyłączone równolegle każdy z osobna lub torem wspólnym do pierwszego wejścia bloku zwłoki BZ i pierwszego wejścia bloku BW blokady układu generacji sygnału wstrząsu. Blok blokady BW jest szeregowo połączony poprzez układ WL generacji sygnału wstrząsu, blok WK wyzwalania. sygnału alarmu i.multiplikator MP przyłączony do bloku BS załączania sygnału alarmu. Ma on na wyjściu dołączone równolegle klakson K pojazdu samochodowego chronionego oraz zespół SW świateł mijania i/lub świateł drogowych pojazdu chronionego. Drugie wejście bloku BS załączania jest dołączone do toru zasilania M, do którego dołączone są drugimi wejściami równolegle indywidualnie generator ' 'GS, multiplikator ' MP, blok WK wyzwalania sygnału alarmu, układ WL generacji sygnału wstrząsu, blok BW .blokady układu generacji sygnału wstrząsu, oraz blok zwłoki BZ. Wyjście bloku zwłoki BZ jest doprowadzone do. pierwszego wejścia zatrzasku ZA, do którego drugiego wejścia jest dołączony tor zasilania M, do którego trzeciego wejścia są przyłączone równolegle każdy z osobna lub torem wspólnym wyłącznik WN1 bezzwłoczny pokrywy przedniej pojazdu samochodowego i wyłącznik WN2 bezzwłoczny pokrywy tylnej pojazdu samochodowego, a na czwarte wejście jest dołączone wyjście z bloku PA . generacji sygnału czasu podtrzymania alarmu.
Pierwsze wejście tego bloku PA jest dołączone do układu WL generacji sygnału wstrząsu, drugie wejście do bloku WK wyzwalania sygnału alarmu, a trzecie wejście do toru zasilania M, do którego jest również dołączony stacyjkowy wyłącznik SZ zasilania alarmu. Jest on przyłączony poprzez filtr FD dolnoprzepustowy do bieguna dodatniego źródła zasilania +Uz i ma na drugim wejściu przyłączone styki 15/54 samochodowego wyłącznika zapłonu Z chronionego pojazdu samochodowego. Wyjście zzatrzasku ZA jest dołączone do bloku WK wyzwalania sygnału alarmu. Pierwsze wyjście generatora GS jest doprowadzone do multiplikatora MP, a drugie wyjście jest przyłączone do sterownika SL wyświetlacza sygnału czuwania, na którego wyjściu jest umieszczony wyświetlacz LED sygnału czuwania, najkorzystniej dioda elektroluminescencyjna. Drugi koniec toru zasilania M jest również doprowadzony do sterownika SL. Wyłącznik WZ1 zwłoczny drzwi przednich prawych, wyłącznik WZ2 zwłoczny drzwi przednich lewych, wyłącznik WZ3 zwłoczny drzwi tylnych prawych i wyłącznik WZ4 zwłoczny drzwi tylnych lewych są najkorzystniej mikrowyłącznikami przyciskowymi drzwiowymi, stanowiącymi część składową instalacji pojazdu samochodowego, a wyłącznik WN1 bezzwłoczny pokrywy przedniej i wyłącznik WN2 bezzwłoczny pokrywy tylnej są najkorzystniej takimi samymi wyłącznikami przyciskowymi, zaadaptowanymi do tego celu.
W niektórych wykonaniach układu, stosownie do indywidualnych wymogów użytkowników chronionego pojazdu na wyjściu toru wspólnego wyłączników zwłocznych drzwiowych drzwi przednich i tylnych lewych i prawych WZ1, WZ2, WZ3 i WZ4 jest przyłączony równolegle z blokiem zwłoki BZ i z blokiem BW blokady układu generacji sygnału wstrząsu, dodatkowy elektroniczny czujnik ultradźwiękowy ECU. Ma on pierwsze wejście dołączone do czwartego wejścia układu WL generacji sygnału wstrząsu, drugie wyjście doprowadzone do trzeciego wyjścia zatrzasku ZA, równolegle z wyłącznikami bezzwłocznymi WN1 i WN2, a wejście dołączone do toru zasilania M. Podobnie również w innych jeszcze wykonaniach układu do pierwszego wejścia bloku zwłoki BZ i do pierwszego wejścia bloku BW blokady układu generacji sygnału wstrząsu jest dołączony jeden tylko wyłącznik zwłoczny WZ2 drzwi przednich lewych pojazdu samochodowego chronionego, na6
152 106 tomiast wyłączniki drzwi przednich prawych, drzwi tylnych lewych i drzwi tylnych prawych są kolejnymi wyłącznikami bezzwłocznymi, dołączonymi równolegle każdy z osobna lub torem wspólnym do trzeciego wejścia zatrzasku ZA wraz z wyłącznikami bezzwłocznymi pokryw przedniej i tylnej WN1 i WN2. Elektroniczny czujnik ultradźwiękowy ECU składa się z zamontowanego we wnętrzu pojazdu samochodowego chronionego nadajnika ultradźwiękowego GU, mającego głośnik ultradźwiękowy GŁ i współpracującego, w bezprzewodowym torze transmisyjnym z umieszczonym we wnętrzu pojazdu czujnikiem · ultradźwiękowym,CU, przyłączonym poprzez ustawione w szereg· wzmacniacz WA ' analogowy środkowo-przepustowy, analogowy blok·detekcji ABD i cyfrowy blok załączania CBZ, do cyfrowego bloku deszyfrującego BD, mającego wyjścia dołączone do zatrzasku ZA i układu WL generacji sygnału wstrząsu. Na wyjście bloku BS załączania sygnału alarmu jest dołączony dodatkowo nadajnik NU, pracujący w paśmie fal radiowych częstotliwości amatorskich, krótkozasięgowy pojazdu samochodowego, współpracujący w bezkablowym torze transmisyjnym na odległość nie większą niż 100 m z odpowiednim odbiornikiem 0U radiowym krótkozasięgowyra.
W innych jeszcze wykonaniach układu według wynalazku do bloku BS załączania sygnału alarmu jest dołączona awaryjna syrena SU autonomiczna o częstotliwościach akustycznych bliskich ultradźwiękom, działająca nawet w przypadku przerwania toru łączącego ten blok z klaksonem K i/lub zespołem SW świateł mijania i/lub świateł drogowych pojazdu chronionego. W szczególnie rozbudowanym wykonaniu układu do stacyjkowego wyłącznika SZ zasilania układu jest dołączony na odrębnym wejściu awaryjny zasilacz autonomiczny AA, zwłaszcza mikroakumulator, działający w przypadku przerwania toru łączącego ten wyłącznik z biegunem dodatnim +Uz źródła zasilania układu będącego akumulatorem samochodowym pojazdu chronionego. W takich samych szczególnie rozbudowanych lub specjalnych wykonaniach układ według wynalazku ma oprócz wyłączników zwłocznych drzwi przednich i tylnych odpowiednio WZ1, WZ2, WZ3 i WZ4 do bloku BZ zwłoki i do bloku BW blokady układu generacji sygnału wstrząsu dołączony jeden lub więcej jak jeden dodatkowy wyłącznik zwłoczny WZN i jeden lub więcej jak jeden dodatkowy wyłącznik bezzwłoczny WNN, ochraniające inne niż drzwi i pokrywy elementy pojazdu samochodowego, w tym zwłaszcza hak holowniczy, bagażnik, dołączoną przyczepę i inne.
W najkorzystniejszym wykonaniu układu jego układ WL generacji sygnału wstrząsu zawiera co najmniej jeden grawitacyjny cylindryczny bezwładnościowy element, będący magnesem trwałym, osadzony ruchowo w pionowoosiowej dielektrycznej tulei prowadzącej, wykonanej najkorzystniej z tworzywa sztucznego przeźroczystego. Oddziaływuje on swoim polem magnetycznym na styki kontaktronu. Tuleja prowadząca elementu bezwładnościowego jest zaopatrzona w śrubowy mechanizm regulacji wstępnego położenia elementu grawitacyjnego względem kontaktronu, wywołanych innym niż poziome ruchami karoserii chronionego pojazdu samochodowego. Stosownie do indywidualnych wymogów użytkowników chronionego pojazdu samochodowego przyłączone do bloku zwłoki BZ indywidualnymi torami przyłączeniowymi wyłączniki zwłoczne drzwi przednich i tylnych WZ1, WZ2, WZ3 i WZ4 są zaopatrzone w usytuowane w tych torach indywidualne elementy RC, realizujące funkcję nastawiania odrębnego czasu zwłoki dla każdego z elementów chronionego pojazdu samochodowego zabezpieczanych tymi wyłącznikami.
Stacyjkowy wyłącznik zasilania SZ w wykonaniu opartym na wykorzystaniu dyskretnych elementów analogowych składa się z ustawionych w szereg rezystora pierwszego R1 o rezystancji 470 ohm, rezystora trzeciego R3 o rezystancji 2Θ0 kohm i rezystora szóstego R6 o rezystancji 100 kohm dołączonych do bazy tranzystora npn pierwszego Tl typu BC 147. Emiter tego tranzystora jest przyłączony do masy pojazdu samochodowego, a kolektor poprzez anodę kondensatora pierwszego Cl o pojemności 10 mF i rezystor czwarty R4 o rezystancji 10 kohm jest dołączony do punktu łączącego rezystor pierwszy R1 z rezystorem trzecim R3 i równolegle do tegoż punktu poprzez katodę diody pierwszej Dl, najkorzystniej diodę BAVP 17. Punkt łączący rezystor trzeci R3 z rezystorem szóstym R6 jest poprzez kondensator trzeci C3 o pojemności 0,1 mF dołączony do masy pojazdu i poprzez anodę diody drugiej D2, najkorzystniej diody BAVP 17, dołączony do punktu łączącego rezystor pierwszy R1 z rezystorem trzecim R3. Punkt ten jest uziemiony do masy pojazdu poprzez rezystor drugi R2 o rezystancji 1,2 kohm. Kolektor tranzystora pierwszego Tl jest dołączony do bazy tranzystora npn drugiego T2, najkorzystniej tranzystora BC 140,
152 186 którego emiter jest dołączony do masy pojazdu, a kolektor poprzez ustawione w szereg rezystor siódmy R7 o rezystancji 10 kohm, rezystor dziesiąty RIO o rezystancji 1,2 kohm i rezystor pią ty R5 o rezystancji 470 ohm doprowadzony do bazy czwartego tranzystora npn T4 typu BC 135. Emiter tego tranzystora jest dołączony do masy pojazdu samochodowego, a kolektor do masy systemu alarmowego. Do punktu łączącego rezystor dziesiąty RIO z rezystorem piątym R5 jest dołączona - poprzez rezystor dziewiąty R9 o rezystancji 1,2 kohm, baza tranzystora drugiego T2, którego kolektor jest poprzez rezystor ósmy R8 o rezystancji 10 kohm i kondensator - drugi C2 o pojemności 10 mF dołączony do masy pojazdu samochodowego oraz równolegle -poprzez rezystor ósmy RB do bazy tranzystora trzeciego npn T3 typu BC 149. Ma on emiter przyłączony do masy pojazdu, a kolektor włączony do punktu łączącego rezystor dziesiąty RIO z rezystorem piątym R5.
Do punktu łączącego rezystor siódmy R7 o rezystancji 10 kohm z rezystorem dziesiątym RIO jest doprowadzony biegun dodatni napięcia +12V zasilania +Uz. Stacyjkowy wyłącznik zasilania SZ w wykonaniu cyfrowym składa się z ustawionych w szereg jedenastego rezystora Rll o rezystancji 230 ohm, przeciwsobnie zestawionych diod trzeciej D3 i piątej D5, obydwu najlepiej typu BAVP 17 oraz rezystora siedemnastego R17 o rezystancji 10 kohm dołączonych do bazy tranzystora npn piątego T5 typu BD 135, mającego kolektor dołączony do masy stacyjkowego wyłącznika zasilania SZ, a emiter do masy pojazdu chronionego i poprzez anodę diody szóstej D6, najlepiej diody typu BAVP 17, do jego bazy. Punkt łączący rezystor jedenasty Rll z anodą diody trzeciej D3 jest poprzez kondensator szósty C6 o pojemności 0,1 mF dołączony do masy chronionego pojazdu i poprzez rezystor czternasty R14 o rezystancji 2,2 kohm dołączony również do masy pojazdu, a-nadto poprzez rezystor dwunasty R12 o rezystancji 100-kohm i - kondensator czwarty C4 o pojemności 10 mF dołączony do masy pojazdu i równolegle poprzez rezystor trzynasty R13 o rezystancji 10 kohm i anodę diody czwartej D4 typu BAVP- 17 do wymienionego punktu łączącego rezystory jedenasty Rll z - diodą trzecią D3 i do- obydwu wejść bramki logicznej pierwszej BI typu NIE-I, najkorzystniej bramki NCY 74011.
Wyjście tej bramki jest doprowadzone do jednego z wejść bramki logicznej drugiej B2 typu NIE-I, takiej samej jak BI, mającej wyjście doprowadzone do obydwu wejść bramki trzeciej logicznej B3 typu NIE-I”, włączonej na wyjściu do punktu łączącego anodę diody piątej D5 z rezystorem siedemnastym R17. Drugie wejście do bramki logicznej drugiej B2 jest poprzez rezystor piętnasty R15 o rezystancji 390 kohm dołączone do punktu łączącego katody obydwu diod trzeciej D3 i czwartej D4 oraz równolegle poprzez rezystor szesnasty R16 o rezystancji 1 Mohm i poprzez kondensator piąty C5 o pojemności 47 mF do masy pojazdu samochodowego chronionego, oraz do kondensatora czwartego C4 i rezystora czternastego R14.
Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed kradzieżą w przykładowym wykonaniu przedstawionym na rysunku działa tak, że włączenie systemu polega na przekręceniu kluczyka samochodu umieszczonego w wyłączniku zapłonu Z z położenia GAR do położenia GO i przetrzymaniu go w tym położeniu przez nie dłużej jak 2 sec, z następnym natychmiastowym powrotem do położenia GAR. Podczas tej operacji następuje (fig.2) przerzucenie przerzutnika poprzez kondensator Cl, diodę Dl i rezystor R1 w pozycję,w której tranzystor T2 jest nasycony, tranzystor T3 jest zatkany, a tranzystor T4 jest nasycony. Nasycony tranzystor T4 załącza zasilanie systemu alarmowego. Cofnięcie kluczyka do położenia GAR przed upływem 2 sec. zapobiega zmianie stanu przerzutnika i wyłączeniu zasilania systemu alarmowego przez nasycenie tranzystora Tl poprzez układ czasowy RC zbudowany na rezystorach Rl, R2, R3 i kondensatorze C3. Przejście od stanu układ włączony do stanu układ czuwający następuje samoczynnie w momencie rozwarcia styków ostatniego z włączonych w samochodzie wyłączników zwłocznych drzwiowych WZ, najczęściej wyłącznika WZ2 zwłocznego drzwi przednich lewych. M tym momencie następuje odblokowanie blokady na wstrząsy zawartej -w bloku BW, zwłoczne rozpoczęcie pracy generatora przez blok BZO zwłoki na opuszczenie pojazdu i pulsowanie diody LED przez jej sterownik SL.
Układ realizuje szereg funkcji zależnych od występujących wobec pojazdu chronionego niepożądanych zdarzeń sprawczych. Otwarcie przez kierowcę którychkolwiek drzwi, najczęściej
152 186 drzwi lewych przednich zabezpieczanych wyłącznikiem zwłocznym WZ2 powoduje zmianę stanu przerzutnika w bloku BZ. W ciągu zwłoki 8-12 sec, realizowanej również przez blok BZ, przekręcenie kluczyka w stacyjce z położenia GAR do położenia GO powoduje wyłączenie zasilania systemu alarmowego. Dokonanie tego działania przez osobę nieupoważnioną, nie dysponującą kluczykiem do wyłącznika zapłonu, powoduje po upływie 8-12 sec (w zależności od nastawy układu RC) wywołanie alarmu objawiającego się cyklicznym działaniem klaksonu K i świeceniem się jednocześnie. .lub naprzemiennie świateł przednich drogowych i/lub miejskich SW pojazdu. Alarm taki ' trwa przez czas nieokreślony, gdy pozostanie zwarty jeden z wyłączników WZ, to jest wtedy, gdy zostaną otworzone i nie zamknięte chronione drzwi pojazdu, lub około 30 sec. po zamknięciu ostatnich uprzednio otwartych drzwi. Alarm jest wywołany przez zmianę stanu przerzutnika i po zwłoce 8-12 sec, realizowanych przez blok BZ i wygenerowanie przez ten blok impulsu, który po przejściu. przez zatrzask ZA wyzwala alarm w bloku WK. Otwarcie przez osobę niepowołaną pokrywy bagażnika zabezpieczanej wyłącznikiem bezzwłocznym WN2 lub pokrywy przedniej zabezpieczanej wyłącznikiem bezzwłocznym WN1 powoduje przejście tych wyłączników w stan zwarty, wskutek czego zamyka s|ę zatrzask ZA i przez blok WK wyzwala się alarm.
W wariancie układu zawierającego elektroniczny czujnik ultradźwiękowy ECU, pojawienie się we wnętrzu kabiny pojazdu jakiegokolwiek zakłócenia fali mechanicznej generowanej przez. generator GU, powoduje modulację tej fali odebraną przez czujnik CU, wzmocnioną we wzmacniaczu.WA i zdemodulowaną w analogowym bloku detekcji ABD, przekazaną przez cyfrowy blok załączania CBZ i cyfrowy blok załączający BD, zależnie do zatrzasku ZA lub do układu generacji WL w systemie zasadniczym i wyzwolenie alarmu na opisanych zasadach.

Claims (13)

1. Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem, wykorzystujący zespół samochodowych wyłączników otwarcia drzwi i/lub pokryw przedniej i tylnej do wysterowywania bloku formowania impulsów, współpracującego z blokiem opóźniającym, mającym co najmniej podwójne elementy czasowe, zawierający·generator cyfrowy współpracujący z blokiem sygnalizacji włączania alarmu oraz z blokiem sterowania sygnałem. akustycznym i światłami samochodu, zbudowanym na tranzystorze, zaopatrzony w czujnik wstrząsów bezwładnościowy z masą sejsmiczną, przyłączony do autonomicznego źródła zasilania samochodu i zawierający dodatkowo co najmniej dwa elementy logiczne typu NIE-I ustawione posobnie, mające na wejściu element prostowniczy oraz dołączone do nich kondensatory, znamienny tym, że wyłącznik (WZ1) zwłoczny drzwi przednich prawych pojazdu samochodowego chronionego, wyłącznik (WZ2) zwłoczny drzwi przednich lewych pojazdu samochodowego, wyłącznik (WZ3) zwłoczny drzwi tylnych prawych pojazdu i wyłącznik (WZ4) zwłoczny lewych tylnych drzwi pojazdu samochodowego są przyłączone równolegle każdy z osobna lub torem wspólnym do pierwszego wejścia bloku zwłoki (BZ) i pierwszego wejścia bloku blokady (BW) układu generacji sygnału wstrząsu, który jest szeregowo poprzez układ (WL) generacji sygnału wstrząsu, blok (WK) wyzwalania sygnału alarmu i multiplikator (MP) przyłączony do bloku (BS) załączania sygnału alarmu,·mającego na wyjściu dołączone równolegle klakson (K) pojazdu samochodowego chronionego oraz zespół (SW) świateł mijania i/lub świateł drogowych pojazdu chronionego i którego to bloku załączania (BS) drugie wejście jest dołączone do toru zasilania (M), do którego dołączone są drugimi wejściami równolegle i indywidualnie generator (GS), multiplikator (MP), blok (WK) wyzwalania sygnału alarmu, układ (WL) generacji sygnału wstrząsu, blok (BW) blokady układu generacji sygnału wstrząsu, oraz blok zwłoki (BZ), mający wyjście doprowadzone do pierwszego wejścia zatrzasku (ZA), do którego drugiego wejścia jest dołączony tor zasilania (M) i do którego trzeciego wejścia są przyłączone równolegle każdy z osobna lub torem wspólnym wyłącznik (WN1) bezzwłoczny pokrywy przed niej pojazdu samochodowego i wyłącznik (WN2) bezzwłoczny pokrywy tylnej pojazdu samochodowego, oraz na którego czwarte wejście jest dołączone wyjście z bloku (PA) generacji sygnału czasu podtrzymania alarmu, którego pierwsze wejście jest dołączone do układu (WL) generacji sygnału
152 186 wstrząsu, drugie wejście do bloku (WK) wyzwalania sygnału alarmu, a trzecie wejście do toru zasilania (M), do którego jest również dołączony stacyjkowy wyłącznik (SZ) zasilania alarmu, przyłączony poprzez filtr (FD) dolnoprzepustowy do bieguna dodatniego źródła zasilania ( + Uz) i mającego na drugie wejście przyłączone styki 15/54 samochodowego wyłącznika zapłonu (Z), chronionego pojazdu samochodowego, przy czym wyjście z zatrzasku (ZA) jest dołączone do bloku (WK). 'wyzwalania sygnału alarmu, a pierwsze wyjście generatora (GS) jest doprowadzone do' multiplikatora (MP) i drugie' wyjście z tegoż' generatora (GS) jest przyłączone do sterownika (SL) wyświetlacza sygnału czuwania, na 'którego ' wyjściu jest umieszczony wyświetlacz (LED) sygnału czuwania, najkorzystniej dioda elektroluminescencyjna, a nadto drugi koniec' toru zasilania (M) jest również doprowadzony do tegoż sterownika (SL), natomiast tor wspólny wszystkich wyłączników zwłocznych drzwiowych (WZ1), (WZ2)^ (WZ3) i (WZ4) jest dołączony poprzez blok (BZO) zwłoki na opuszczenie pojazdu, do drugiego wejścia generatora (GS).
2. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że wyłącznik (WZ1) zwłoczny drzwi przednich prawych, wyłącznik (WZ2) zwłoczny drzwi przednich lewych, wyłącznik (WZ3) zwłoczny drzwi tylnych prawych i wyłącznik (WZ4) zwłoczny drzwi tylnych lewych są najkorzystniej mikrowyłącznikami przyciskowymi drzwiowymi, stanowiącymi część składową instalacji pojazdu samochodowego, a wyłącznik (WN1) bezzwłoczny pokrywy przedniej i wyłącznik (WN2) bezzwłoczny pokrywy tylnej są najkorzystniej takimi samymi wyłącznikami przyciskowymi, zaadaptowanymi do tego celu.
3. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że' na wyjściu toru wspólnego wyłączników zwłocznych drzwiowych drzwi przednich i tylnych lewych i prawych (WZ1), (WZ2), (WZ3) i (WZ4) jest przyłączony równolegle z blokiem zwłoki (BZ) i blokiem (BW) blokady układu generacji sygnału wstrząsu, dodatkowy elektroniczny czujnik ultradźwiękowy (ECU), mający pierwsze wyjście dołączone do czwartego wejścia układu (WL) generacji sygnału wstrząsu, drugie wyjście doprowadzone do trzeciego wyjścia zatrzasku (ZA), równolegle z wyłącznikami bezzwłocznymi (WN1) i (WN2), a wejście dołączone do toru zasilania (M).
4. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że do pierwszego wejścia bloku zwłoki (BZ) i do pierwszego wejścia bloku (BW) blokady układu generacji sygnału wstrząsu jest dołączony jeden tylko wyłącznik zwłoczny, na przykład (WZ2) drzwi przednich lewych pojazdu samochodowego chronionego, natomiast pozostałe wyłączniki, w tym wyłączniki drzwi przednich prawych, drzwi tylnych lewych i drzwi tylnych prawych są kolejnymi wyłącznikami bezzwłocznymi dołączonymi równolegle każdy z osobna lub 'torem wspólnym do trzeciego wejścia zatrzasku (ZA), wraz z wyłącznikami bezzwłocznymi pokrywy przedniej i tylnej (WN1) i (WN2).
5. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że jego elektroniczny czujnik ultradźwiękowy (ECU) składa się z zamontowanego we wnętrzu pojazdu samochodowego chronio nego nadajnika ultradźwiękowego (GU), mającego głośnik ultradźwiękowy (Gt), współpracującego w bezprzewodowym torze transmisyjnym z umieszczonym we wnętrzu pojazdu czujnikiem ultradźwię kowym (CU), przyłączonym poprzez ustawione w szereg wzmacniacz (WA) analogowy środkowo-przepustowy, analogowy blok detekcji (ABD) i cyfrowy blok załączania (CBZ) do cyfrowego bloku deszyfrującego (BD), mającego wyjścia dołączone do zatrzasku (ZA) i układu (WL) generacji sygnału wstrząsu.
6. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że na wyjście bloku (BS) załączania sygnału alarmu jest dołączony dodatkowo nadajnik (NU) pracujący w paśmi-e fal radiowych częstotliwości amatorskich, krótkozasięgowy pojazdu samochodowego, współpracujący w bezkablowym torze transmisyjnym na odległość nie większą niż 100 m z odpowiednim odbiornikiem (0U).
7. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że do bloku (BS) załączania sygnału alarmu jest dołączona awaryjna syrena (SU) autonomiczna, działająca nawet w przypadku przerwania toru łączącego ten blok z klaksonem (K) i/lub zespołem (SW) świateł mijania i/lub świateł drogowych pojazdu chronionego.
8. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że do stacyjkowego wyłącznika (SZ) zasilania układu jest dołączony na odrębnym wejściu awaryjny zasilacz autonomiczny (AA), działający w przypadku przerwania toru łączącego ten wyłącznik z biegunem dodatnim (+Uz) źródła zasilania układu, będącego akumulatorem samochodowym pojazdu chronionego.
152 186
9. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że oprócz wyłączników zwłocznych drzwi przednich i tylnych odpowiednio (WZ1), (WZ2), (WZ3) i (WZ4) jest do bloku (BZ) zwłoki i do bloku (BW) blokady układu generacji sygnału wstrząsu dołączony jeden lub więcej jak jeden wyłącznik zwłoczny (WZN) i jeden lub więcej jak jeden wyłącznik bezzwłoczny (WNN), ochraniające inne niż drzwi i pokrywy elementy pojazdu samochodowego, w tym zwłaszcza hak holowniczy, , bagażnik, dołączoną przyczepę. .
10. 'Układ według ' zastzz.l , znamienny t y ;m , źe'układ (WL) generacji sygnału wstrząsu zawiera co najmniej jeden grawitacyjny cylindryczny element bezwładnościowy, będący magnesem trwałym, osadzony ruchowo w pionowoosiowej dielektrycznej tulei prowadzącej, oddziałowujący swoim polem magnetycznym na styki kontaktronu, przy czym tuleja prowadząca tego elementu jest zaopatrzona w śrubowy mechanizm regulacji wstępnego położenia elementu grawitacyjnego względem kontaktronu, wywołanych innym niż poziome ruchami karoserii chronionego pojazdu samochodowego.
11. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że przyłączone do bloku zwło ki (BZ) indywidualnymi torami przyłączeniowymi wyłączniki zwłoczne drzwi przednich i tylnych (WZ1), (WZ2) (WZ3) i (WZ4) są zaopatrzone w usytuowane w tych torach indywidualne elementy (RC), realizujące funkcję nastawiania odrębnego czasów zwłoki dla każdego z elementów chronionego pojazdu samochodowego zabezpieczanych tymi wyłącznikami, zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika.
12. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że stacyjkowy wyłącznik zasilania (SZ) składa się z ustawionch w szereg rezystora pierwszego (Rl), rezystora trzeciego (R3) i rezystora szóstego (R6) dołączonych do bazy tranzystora npn pierwszego (Tl), którego emiter jest przyłączony do masy pojazdu samochodowego, a kolektor poprzez kondensator pierwszy (Cl) i rezystor czwarty (R4) jest dołączony do punktu łączącego rezystor pierwszy (Rl) z rezystorem trzecim (R3) i równolegle do tegoż punktu poprzez katodę diody pierwszej (Dl), przy czym punkt łączący rezystor trzeci (R3) z rezystorem szóstym (R6) jest poprzez kondensator trzeci (C3) dołączony do masy pojazdu i poprzez anodę diody drugiej (D2) dołączony do punktu łączącego pierwszy rezystor (Rl) z rezystorem trzecim (R3), uziemionego do masy pojazdu poprzez rezystor drugi (R2), a kolektor tegoż tranzystora pierwszego (Tl) jest dołączony do bazy tranzystora npn drugiego (T2), którego emiter jest dołączony do masy pojazdu, a kolektor poprzez ustawione w szereg rezystor siódmy (R7), rezystor dziesiąty (RIO) i rezystor piąty (R5) doprowadzony do bazy czwartego tranzystora npn (T4), którego emiter jest dołączony do masy pojazdu samochodowego, a kolektor do masy systemu alarmowego, natomiast do punktu łączącego rezystor dziesiąty (RIO) z rezystorem piątym (R5) jest dołączona poprzez rezystor dziewiąty (R9) baza tranzystora drugiego (T2), którego kolektor jest poprzez rezystor ósmy (R8) i kondensator drugi (C2) dołączony do masy pojazdu samochodowego, oraz równolegle poprzez tenże rezystor ósmy (RB) dołączony do bazy tranzystora npn trzeciego (T3), mającego emiter przyłączony do masy pojazdu, a kolektor włączony do punktu łączącego rezystor dziesiąty (RIO) z rezystorem piątym (R5), natomiast do punktu łączącego rezystor siódmy (R7) z rezystorem dziesiątym (RIO) jest doprowadzony biegun dodatni napięcia zasilania (+Uz).
13. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że stacyjkowy wyłącznik zasilania (SZ) składa się z ustawionch w szereg jedenastego rezystora (Rll), przeciwsobnie zestawionych diod trzeciej (D3) i piątej (D5) oraz rezystora siedemnastego (R17) dołączonych do bazy tranzystora npn piątego (T5), mającego kolektor dołączony do masy stacyjkowego wyłącznika zasilania (SZ), a emiter do masy systemu alarmowego i poprzez anodę diody szóstej (D6) do jego bazy, przy czym punkt łączący rezystor jedenasty (Rll) z anodą diody trzeciej (D3) jest poprzez kondensator szósty (C6) dołączony do masy chronionego pojazdu i poprzez rezystor czternasty (R14) dołączony również do masy pojazdu, a nadto poprzez rezystor dwunasty (R12) i kondensator czwarty (C4) dołączony do masy pojazdu i równolegle poprzez rezystor trzynasty (R13) i anodę diody czwartej (D4) do wymienionego punktu łączącego rezystory jedenasty (Rll) z diodą trzecią (D3) i do obydwu wejść bramki logicznej pierwszej (BI) typu
152 186
NIE-I, której wyjście jest doprowadzone do jednego z wejść bramki logicznej drugiej (B2) typu NIE-I, mającej wyjście doprowadzone do obydwu wejść bramki trzeciej logicznej (B3) typu NIE-I, włączonej na wyjściu do punktu łączącego anodę diody piątej (D5) z rezystorem siedemnastym (R17), a ponadto drugie wejście do bramki logicznej drugiej (B2) jest poprzez rezystor piętnasty (R15) dołączone do punktu łączącego katody obydwu diod trzeciej (D3) i czwartej (D4), oraz równolegle poprzez rezystor szesnasty (R16) i poprzez kondensator piąty (C5) do masy pojazdu chronionego, oraz do kondensatora czwartego (C4) i rezystora czternastego (R14).
PL27136388A 1988-03-21 1988-03-21 Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem PL152186B2 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27136388A PL152186B2 (pl) 1988-03-21 1988-03-21 Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27136388A PL152186B2 (pl) 1988-03-21 1988-03-21 Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL271363A2 PL271363A2 (en) 1988-12-22
PL152186B2 true PL152186B2 (pl) 1990-11-30

Family

ID=20041216

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27136388A PL152186B2 (pl) 1988-03-21 1988-03-21 Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL152186B2 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL271363A2 (en) 1988-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5534845A (en) Advanced automotive automation and security system
US6317034B1 (en) Alarm sensor multiplexing
US5783989A (en) Alarm sensor multiplexing
US6566998B1 (en) Vehicle-integrated access control device
US5130695A (en) Alarm system with sustained alarm
US4479110A (en) Automobile burglar alarm and arming circuit for same
US5677684A (en) Emergency vehicle sound-actuated traffic controller
GB2291235A (en) Anti-theft device for a car using the radio-paging network
US4150369A (en) Intrusion alarm system
US6323762B1 (en) Car jacking prevention system
PL152186B2 (pl) Układ alarmowy zabezpieczający pojazd mechaniczny przed włamaniem
GB2090033A (en) Vehicle Anti-theft System
US3310775A (en) Vehicle burglar alarm
JPS61263856A (ja) 盗難防止装置
JPH0741643Y2 (ja) 自動車用電磁波検出表示装置
JPH0545564Y2 (pl)
RU2076354C1 (ru) Устройство для охраны объектов
KR900003580B1 (ko) 자동차 도난 경보장치
GB2314441A (en) Wireless remote car alarm
SU943037A1 (ru) Охранно-сигнализированное устройство автомобил
WO1996036949A1 (en) Advanced automotive automation and security system
RU2093385C1 (ru) Противоугонная система для автомобиля
JPH0219334Y2 (pl)
RU2031023C1 (ru) Устройство противоугонной сигнализации для транспортного средства
JPH0481858U (pl)