PL151220B1 - Sposób wprowadzania obudowy zmechanizowanej do dowierzchni ścianowej ' oraz obudowa dowierzchni ścianowej - Google Patents

Sposób wprowadzania obudowy zmechanizowanej do dowierzchni ścianowej ' oraz obudowa dowierzchni ścianowej

Info

Publication number
PL151220B1
PL151220B1 PL25996086A PL25996086A PL151220B1 PL 151220 B1 PL151220 B1 PL 151220B1 PL 25996086 A PL25996086 A PL 25996086A PL 25996086 A PL25996086 A PL 25996086A PL 151220 B1 PL151220 B1 PL 151220B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
longwall
support
wall
sets
roof
Prior art date
Application number
PL25996086A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL25996086A priority Critical patent/PL151220B1/pl
Publication of PL151220B1 publication Critical patent/PL151220B1/pl

Links

Landscapes

  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Description

OPIS PATENTOWY
151 220
RZECZPOSPOLITA
POLSKA
URZĄD
PATENTOWY
RP czytelnia
Ur.ędu Patentowego r LMnij
Patent dodatkowy do patentu nrZgłoszono: 86 06 05 /P. 259960/
Pierwszeństwo ——
Int. Cl.* E21D 23/00 E21D 19/02
Zgłoszenie ogłoszono: 88 04 14
Opis patentowy opublikowano: 1991 01 31
Twórcy wynalazku: Zdzisław Dybizbanski, Jan Orlacz, Stanisław Romanowicz
Uprawniony z patentu: Przedsiębiorstwo Mechanizacji, Automatyzacji i Elektroniki Górniczej Polmag-Emag Centrum Mechanizacji Górnictwa Komag, Gliwice /Polska/
SPOSÓB WPROWADZANIA OBUDOWY ZMECHANIZOWANEJ DO DOWIERZCHNI ŚCIANOWEJ ' ORAZ OBUDOWA DOWIERZCHNI ŚCIANOWEJ
Przedmiotem wynalazku jest sposób wprowadzania obudowy zmechanizowanej do dowierzchni ścianowej oraz obudowa dowierzchni ścianowej.
Eksploatację ścianową pokładu rozpoczyna się od przecięcia pokładu między dwoma chodnikami - podścianowym i nadścianowym. W znanych sposobach w powstałej przecince czyli dowierzchni ścianowej zabezpiecza się nowo odkryty strop obudową zwykłą lub łukową a po wykonaniu i obudowaniu całej dowierzchni wprowadza się zestawy obudowy zmechanizowanej. Zestawy ścianowej obudowy zmechanizowanej są wciągane do dowierzchni z jednego z chodników przyścianowych za pomocą kołowrotu. Po dociągnięciu zestawu do miejsca^ którym ma byó rozparty obraca się go za pomocą kołowrotu o 90°, a następnie rozpiera. Przy obudowywaniu dowierzchni obudową zwykłą drewnianą lub stalową wielkość i kształt przekroju dowierzchni są od razu dostosowane do wymiarów ścianowej obudowy zmechanizowanej. Przy obudowywaniu dowierzchni obudowy łukową przekrój wyrobiska jest niedostateczny dla wymiarów rozpieranego po wciągnięciu i obróceniu zestawu obudowy. Wobec tego wykonuje się dodatkowe wyrobisko górnicze o przekroju prostokątnym, które zabudowane jest obudową drewnianą. Wyrobisko to prowadzi się po stronie stanowiącej w przyszłości front eksploatacyjny ściany. Transport zestawów odbywa się w dowierzchni ścianowej, a po obróceniu zestawu o 90° w miejscu gdzie ma byó rozparty podciąga się go do czoła frontu eksploatacyjnego i dopiero rozpiera. Przed odwróceniem zestawu wypina się łuki ociosowe po stronie dodatkowego wyrobiska, przy czym wcześniej zabudowuje się na zakładkę podciągi szynowe. Również dla celów manewrowania zestawem w dodatkowym wyrobisku wypina się stojaki po’średnie, a wcześniej zabudowuje się podciąg drewniany.
Znany jest również z patentu nr 122 759 sposób zbrojenia dowierzchni ścianowej, w którym dowierzchnię wykonuje się w obudowie łukowej, o takiej wielkości aby szerokość dowierz151 220
151 220 chni była większa od największej długości gabarytowej zestawu obudowy zmontowanego w pozycji transportowej czyli w położeniu równoległym do ściany. A osiąga się to przez połączenie łuku stropnicowego o większej wielkości z łukami ociosowymi o niższej wielkości. Dla wzmocnienia łuku stropnicowego następuje jego zakotwienie do skał stropowych. Po wzmocnieniu obudowy dowierzchni ścianowej oraz bezpośrednio skał stropowych pokładu następuje wprowadzenie zestawu obudowy do dowierzchni i obrót o 90° w miejscu rozparcia. Przed odwróceniem zestawu wypina się łuki ociosowe na szerokości zestawu a na zwisające końce łuków stropnicowych zawiesza się wspornik łukowy. Po obróceniu zestawu i zamocowaniu wspornika następuje jego rozparcie, polegające na tym, że stropnica opiera się o wspornik powodując dociśnięcie łuku stropnicowego do stropu. W ten sposób rozpiera się wszystkie zestawy obudowy ścianowej i przystępuje do rozruchu ściany, a obudowa dowierzchni pozostaje w zawale. Niedogodnością przedstawionych sposobów jest przede wszystkim długi okres czasu upływający od chwili rozpoczęcia drążenia dowierzchni ścianowej do chwi li uruchomienia ściany oraz pozostawienie w zawale obudowy dowierzchni co znacznie zwiększa koszty eksploatacji.
Sposób według wynalazku polega na tym, że do dowierzchni ścianowej podczas jej drążenia są wprowadzone zestawy ścianowej obudowy ζπβ cha niżowanej, które podpierają równocześnie nowo odkryty strop. Zestawy obudowy są wprowadzone do dowierzchni w położeniu poprzecznym do osi wzdłużnej dowierzchni ścianowej i są skierowane w stronę przyszłego frontu eksploatacyjnego. Przemieszczanie zestawów wzdłuż dowierzchni ruchem nadążnym odpowiednio do postępu przodka następuje w wyniku sekwencyjnych ruchów własnych zestawu połączonych z działaniem urządzeń współpracujących z obudową.
Tak wprowadzone zestawy obudowy zmechanizowanej stanowią zabudowę wykonywanej dowierzchni, a po jej ukończeniu są natychmiast gotowe do pracy jako obudowa ścianowa. Zestawy obudowy są wprowadzone do dowierzchni za pomocą urządzenia podającego usytuowanego u wylotu dowierzchni.
Obudowa według wynalazku składa się z zestawów wyposażonych w co najmniej jeden manewrowy siłownik usytuowany w przybliżeniu prostopadle do osi wzdłużnej zestawu, przy czym każdy zestaw ma gniazda oporowe zamocowane w osi działania manewrowych siłowników służących do przesuwania zestawów wzdłuż dowierzchni ścianowej. Manewrowe siłowniki mocowane są w miejscach uzależnionych od konstrukcji zestawu. Korzystnym rozwiązaniem jest połączenie za pomocą manewrowych siłowników dwóch sąsiednich zestawów obudowy. Umożliwia to popychanie lub podciąganie sąsiadujących ze sobą zestawów.
Przedmiot wynalazku zilustrowano w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku z góry dowierzchnię i chodnik przyścianowy, fig. 2 ukazuje zestaw obudowy z manewrowymi siłownikami w przekroju poprzecznym dowierzchni, fig. 3 ukazuje zestaw obudowy z manewrowymi siłownikami w przekroju poprzecznym dowierzchni o słabym stropie, fig. 4 przedstawia zestaw obudowy przystosowany do przesuwania w dowierzchni o słabym spągu, a fig. 5 ukazuje dowierzohnię w widoku z góry z zestawami obudowy przystosowanymi do wzajemnego popychania i podciągania sąsisdnioh zestawów obudowy.
Powierzchnia ścianowa 2 jest wykonywana z chodnika 1 za pomocą urabiającej maszyny 3 lub materiałów wybuchowych. Strop w strefie urabiania jest zabezpieczony przesuwną hydrauliczną obudową 4 lub obudową stalową. Do odstawy urobku z dowierzchni służy odstawczy przenośnik 5· Zestawy obudowy są wyposażone w hydrauliczne manewrowe siłowniki 10 usytuowane w przybliżeniu prostopadle do osi wzdłużnej zestawu obudowy. Siłowniki te zamocowane na każdym zestawie nadążającym od strony chodnika 1 są zwrócone częścią wysuwną w kierunku zestawu wyprzedzającego czyli w kierunku czoła 24 dowierzchni. Manewrowe siłow niki 10 są mocowane w zależności od potrzeb do spągnicy 11, stropnicy 12, osłony od zawało wej 13 lub do lemniskatowych łączników 14. W osi działania manewrowych siłowników 10 są mocowane na każdym zestawie gniazda oporowe 17, które stanowią punkt oporu dla manewrowych siłowników 10 podczas przesuwania zestawu wyprzedzającego przez zestaw nadążający od strony chodnika 1.
151 220
Korzystnym jest rozwiązanie, w którym manewrowe siłowniki 10 są połączone jednym końcem z zestawem wyprzedzającym a drugim końcem z zestawem nadążającym. Zestawy obudowy są wprowadzane do dowierzchni ścianowej 2 za pomocą podającego urządzenia 6, które składa się z oporowej belki 7 z rozporami, hydraulicznych siłowników 8 i pchającej belki 9. Po urobieniu dowierzchni na odpowiednią długość wprowadza się do niej zestawy obudowy zmechanizowanej. Obudowa ta jest przewożona z komory montażowej kolejką podwieszoną, po torach lub w inny sposób na stanowisko 15 stanowiące wejście do dowierzchni ścianowej 2. Czoło każdego zestawu obudowy jest skierowane w stronę ociosu stanowiącego w przyszłości front robót eksploatacyjnych ściany. Bezpośrednio po przesunięciu lub w czasie przesunięcia tymczasowej obudowy 4 w dowierzchni ścianowej urządzenie podające 6 przesuwa zestaw obudowy ze stanowiska 15 na stanowisko 16, a na stanowisko 15 jest wprowadzany następny kompletnie zmontowany zestaw obudowy. Zestaw znajdujący się na stanowisku 16 zwany wyprzedzającym jest łączony hydraulicznie z zestawem znajdującym się na stanowisku 15, zwanym nadążającym. Zestaw wyprzedzający jest na stanowisku 16 rozpierany. Na okres kolejnego przesuwania zestaw obudowy na stanowisku 16 jest rabowany. Manewrowe siłowniki 10 sekcji obudowy znajdującej się na stanowisku 15 popychają zrabowany zestaw ze stanowiska 16 w nowe położenie na odległość na jaką pozwolą przewody magistralne, łączące te zestawy, a praktycznie na mniejszą, żeby nie uszkodzić przewodów magistralnych. W nowym położeniu zestaw wyprzedzający jest rozpierany. Następnie urządzenie popychające 6 przesuwa zestaw nadążający ze stanowiska 15 w pobliże sąsiedniego zestawu wyprzedzającego. Zestaw wyprzedzający zostaje zrabowany i manewrowe siłowniki 10 zestawu, który opiera się o pchającą belkę 9 przesuwają zestaw wyprzedzający w nowe położenie, gdzie zestaw zostaje rozparty. Urządzenie popychające przesuwa teraz następny zastaw nadążający na stanowisko 16 i w ten sposób zwolnione zostaje stanowisko 15 dla kolejnego zestawu obudowy.
W dowierzchni ścianowej zestawy wyprzedzające kolejno są rabowane i przesuwane do przodu manewrowymi siłownikami 10 sąsiednich zestawów nadążających od strony chodnika 1.
W celu popychania zestawu wyprzedzającego manewrowymi siłownikami 10 na każdym zestawie są zamocowane oporowe gniazda 17 od strony sąsiedniego zestawu nadążającego. Kolejno wszystkie zestawy obudowy zostają wprowadzone do ścianowej dowierzchni.
Wprowadzana sukcesywnie zmechanizowana obudowa ścianowa, krocząca wzdłuż dowierzchni eliminuje stosowanie dodatkowej obudowy tymczasowej. W przypadku słabego stropu może zajść konieczność wzmocnienia naroża obudową drewnianą lub stalową w postaci stojaków 18, stropnic 19 i rozpór 20, co ukazano na fig. 3· Natomiast w przypadku słabych spągów, gdy będzie utrudnione przesuwanie zestawów obudowy w kierunku prostopadłym do ich osi podłużnej można stosować dodatkowe blachy w kształcie płozy 21 pod spągnice co pokazano na fig· 4.
Rozwiązanie przedstawione na fig. 5 gdzie połączono zestawy wyprzedzający i nadążający za pomocą manewrowych siłowników 10 umożliwia zarówno popychanie zestawu wyprzedzającego w kierunku czoła dowierzchni jak i podciąganie sąsiadującego z nim zestawu nadążającego.
Opisany sposób wykonywania dowierzchni powoduje, że z chwilą zakończenia drążenia dowierzchni jest ona uzbrojona w ścianową obudowę zmechanizowaną.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wprowadzania obudowy zmechanizowanej do dowierzchni ścianowej, znamienny tym, że zestawy ścianowej obudowy zmechanizowanej są wprowadzane do dowierzchni ścianowej podczas jej wykonywania zabudowując równocześnie nowo odkryty strop, przy czym zestawy te są wprowadzane w położeniu poprzecznym do osi wzdłużnej dowierzchni ścianowej i przemieszczają się wzdłuż dowierzchni ruchem nadąż nym za urządzeniem urabiającym w wyniku sekwencyjnych ruchów własnych zestawu obudowy połączonych z działaniem urządzeń współpracujących z obudową, a każdy zestaw jest skierowany w stronę ociosu stanowiącego w przyszłości front robót eksploatacyjnych ściany tak, że w chwili zakończenia drążenia dowierzchni komplet zestawów ścianowej obudowy zmechanizowanej jeat przygotowany do rozpoozęoia eksploatacji ściany.
    151 220
  2. 2. Obudowa dowierzchni ścianowej składająca się z kompletu zestawów ścianowej obudowy zmechanizowanej wyposażonych w co najmniej jeden manewrowy siłownik usytuowany w przybliżeniu prostopadle do osi wzdłużnej zestawu obudowy, znamienna tym, że każdy zestaw ma gniazda oporowe /17/ zamocowane w osi działania manewrowych siłowników /10/.
  3. 3. Obudowa dowierzchni ścianowej, według zastrz. 2, z n a m i e nn a tym, że manewrowy siłownik /10/ jest połączony jednym końcem z zestawem wyprzedzającym a drugim koń cem z zestawem nadążającym od strony chodnika /1/.
    151 220
    Fig.3
    151 220 (5^
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
    Cena 3000 zł
PL25996086A 1986-06-05 1986-06-05 Sposób wprowadzania obudowy zmechanizowanej do dowierzchni ścianowej ' oraz obudowa dowierzchni ścianowej PL151220B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL25996086A PL151220B1 (pl) 1986-06-05 1986-06-05 Sposób wprowadzania obudowy zmechanizowanej do dowierzchni ścianowej ' oraz obudowa dowierzchni ścianowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL25996086A PL151220B1 (pl) 1986-06-05 1986-06-05 Sposób wprowadzania obudowy zmechanizowanej do dowierzchni ścianowej ' oraz obudowa dowierzchni ścianowej

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL151220B1 true PL151220B1 (pl) 1990-08-31

Family

ID=20031562

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL25996086A PL151220B1 (pl) 1986-06-05 1986-06-05 Sposób wprowadzania obudowy zmechanizowanej do dowierzchni ścianowej ' oraz obudowa dowierzchni ścianowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL151220B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11739639B2 (en) Composite support structure, construction system, and method
PL151220B1 (pl) Sposób wprowadzania obudowy zmechanizowanej do dowierzchni ścianowej ' oraz obudowa dowierzchni ścianowej
PL130585B2 (en) Roof support unit for layer-by-layer mining coal or useuul mineral deposits with ripping useful mineral from directly adjacent roof area
RU2190765C2 (ru) Способ демонтажа механизированных очистных комплексов
PL163436B1 (pl) Zmechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia stropu i ociosu w przodkach silnie nachylonych pokladów wegla kamiennego PL PL PL
RU2134785C1 (ru) Способ разработки мощного крутого угольного пласта
RU1795101C (ru) Способ разработки мощных крутых угольных пластов наклонными сло ми
PL177874B1 (pl) Sposób wykonywania górniczych wyrobisk korytarzowych oraz zmechanizowany kompleks do wykonywania wyrobisk korytarzowych
RU2098632C1 (ru) Комплекс для ремонта горных выработок
SU1222846A1 (ru) Механизированный комплекс дл отработки мощных крутых угольных пластов
SU855221A1 (ru) Крепь дл подземных выработок
RU2018667C1 (ru) Способ управления кровлей в монтажной щели
PL159406B1 (en) Method and support for making the crossings in the mine heardings
PL149367B1 (pl) Zestaw obudowy zmechanizowanej
PL151225B1 (pl) Przesuwna obudowa wyrobisk górniczych
SU964164A2 (ru) Передвижна опалубка дл возведени двухслойной крепи
SU934026A1 (ru) Подвижна опалубка дл возведени монолитных полос
SU796435A1 (ru) Передвижна опалубка дл возведени дВуХСлОйНОй КРЕпи пОдзЕМНыХСООРужЕНий
PL170715B1 (pl) Sposób i urządzenie do wykonywania górniczych dowierzchni ścianowych
PL244359B1 (pl) Sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym
PL170101B1 (pl) Obudowa i sposób wykonywania obudowy wyrobisk korytarzowych
PL156430B1 (pl) Urządzenie do podnoszenia i zabudowy Kików stropnicowych
PL159027B1 (pl) Sposób i scianowy kompleks podsadzkowy do podsadzania wyrobiska górniczego PL
PL153554B1 (pl) Sposób wprowadzania ścianowej obudowy zmechanizowanej do nowotworzonego wyrobiska ścianowego
PL171589B1 (pl) Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej