PL244359B1 - Sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym - Google Patents

Sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym Download PDF

Info

Publication number
PL244359B1
PL244359B1 PL436574A PL43657420A PL244359B1 PL 244359 B1 PL244359 B1 PL 244359B1 PL 436574 A PL436574 A PL 436574A PL 43657420 A PL43657420 A PL 43657420A PL 244359 B1 PL244359 B1 PL 244359B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
support
face
longwall
intersection
Prior art date
Application number
PL436574A
Other languages
English (en)
Other versions
PL436574A1 (pl
Inventor
Leszek Żyrek
Tomasz Budniok
Krzysztof Szymiczek
Bartosz Bukowiecki
Original Assignee
Becker Warkop Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Becker Warkop Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Becker Warkop Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL436574A priority Critical patent/PL244359B1/pl
Publication of PL436574A1 publication Critical patent/PL436574A1/pl
Publication of PL244359B1 publication Critical patent/PL244359B1/pl

Links

Landscapes

  • Lining And Supports For Tunnels (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)

Abstract

Zgłoszenie dotyczy sposobu zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym, przydatnego w górnictwie podziemnym węgla kamiennego. Sposób wykorzystuje trzysegmentowe sekcje (6) obudowy zmechanizowanej skrzyżowania do wyprzedzającego zabezpieczenia chodnika przyścianowego (3) przed czołem (1a) ściany (1). W chodniku przyścianowym (3) sukcesywnie do postępu czoła (1a) ściany (1) wypina się kolejno odrzwia obudowy chodnikowej (4) i zastępuje się je na bieżąco rozsuwanymi hydraulicznie, dodatkowymi elementami stropnicowo-ociosowymi (16), zlokalizowanymi z przodu członu podporowego przedniego (11) sekcji (6) obudowy zmechanizowanej, połączonymi funkcjonalnie ze stropnicami (8a, 8b, 8c) tej sekcji (6). Odrzwia obudowy chodnikowej (4) wypina się na odcinkach zbliżonych długością do wielkości zabioru czoła (1a) ściany (1), z korzystnym wyprzedzeniem nie większym, niż pięciokrotna wielkość zabioru.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym, znajdujący zastosowanie zwłaszcza w górnictwie podziemnym węgla kamiennego.
Znane jest, na przykład z polskiego opisu patentowego nr PL 170971 B1 zmechanizowane urządzenie rozporowe chodnika przyścianowego w postaci zestawu, składającego się z trzech równoległych do siebie segmentów, z których każdy wyposażony jest w stropnicę, stojaki hydrauliczne i układy stabilizujące. W spągnicy jednego z segmentów wykonany jest wzdłużny tunel otwarty ku spągowi, którego wymiary w przekroju poprzecznym są większe od wymiarów poprzecznych przenośnika zainstalowanego wzdłuż chodnika przyścianowego.
Zgodnie z opisem patentowym nr PL 196277 B1 znany jest sposób zabezpieczania skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym za pomocą dwóch dodatkowych, zabudowanych w chodniku przyścianowym sekcji obudowy zmechanizowanej z wydłużonymi stropnicami i podstawą podpierającą końcówki przenośnika ścianowego i podścianowego. Sekcje te wraz z podstawą przesuwa się sukcesywnie razem z postępem ściany.
Znany jest ponadto, przykładowo z polskiego opisu patentowego PL 222887 B1 układ przesuwu przenośnika ścianowego modułowej sekcji obudowy zmechanizowanej. Modułowa sekcja składa się z trzech równoległych do siebie modułów, ustawionych prostopadle do czoła ściany, z których moduł środkowy wyposażony jest w zderzak do przemieszczania napędu przenośnika ścianowego przesuwnikami zamocowanymi do spągnic. Moduł środkowy posiada również siłownik o pionowej osi wzdłużnej połączony od dołu z poziomą belką osadzoną przesuwnie na wzdłużnych belkach. Rozwiązanie to pozwala na zasadnicze zmniejszenie obciążeń, wynikających z przekładki napędu przenośnika ścianowego oraz daje możliwość podnoszenia, względnie opuszczania zderzaka przy jego wysuwaniu do przodu w kierunku przenośnika.
Znane sekcje obudowy zmechanizowanej, wykorzystywane w skrzyżowaniach ściany z chodnikiem przyścianowym mogą mieć również belki wzdłużne, na których spoczywa napęd przenośnika ścianowego i po których jest on przesuwany sukcesywnie do postępu czoła przodka.
Dzięki sekcjom obudowy zmechanizowanej uzyskuje się dobre zabezpieczenie niebezpiecznego skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym z ułatwieniem operacji przekładki przenośnika ścianowego. Sekcje te nie eliminują jednak bardzo pracochłonnych robót wyprzedzająco zabezpieczających chodnik przyścianowy przed przemieszczającym się w miarę eksploatacji pokładu czołem ściany. Roboty te polegają na wykonywaniu w chodniku przyścianowym z odpowiednim wyprzedzeniem dodatkowej obudowy podporowej wzmacniającej, przykładowo w postaci podciągów budowanych na zakładkę, podpartych stojakami hydraulicznymi. Obudowa ta co prawda umożliwia wypinanie dla okna ścianowego elementów ociosowych obudowy chodnikowej, ale zasadniczo wypełnia przestrzeń skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym, co jest niekorzystne z różnych względów ruchowych, przykładowo zwiększa opory wentylacyjne i przeszkadza w transporcie materiałów do ściany. Dodatkowym negatywnym skutkiem takiej zabudowy skrzyżowania jest tracenie przeważającej ilości elementów obudowy chodnikowej, które przy braku możliwości ich odzyskania po przejściu przodka ścianowego zasypywane są za przejściem wyrobiska ścianowego przez skały zawału. Elementy tracone później w zawale stanowią przy okazji przeszkody wystające w nieprzewidywany sposób do wnętrza przestrzeni skrzyżowania ściany z chodnikiem, będąc dodatkową przeszkodą i elementami grożącymi załodze wypadkami. Tracenie obudowy chodnikowej jest ponadto niekorzystne ekonomicznie.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym, który przy bezpiecznym zabezpieczeniu przestrzeni umożliwi pełne odzyskania obudowy chodnikowej w trakcie prowadzenia eksploatacji.
Sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym według wynalazku, wykorzystuje trzysegmentowe sekcje obudowy zmechanizowanej skrzyżowania z wyprzedzającym zabezpieczeniem chodnika przyścianowego przed czołem ściany. Istota wynalazku polega na tym, że w chodniku przyścianowym, zgodnie z przyjętym wyprzedzeniem czoła ściany i sukcesywnie do postępu czoła ściany wypina się kolejno odrzwia obudowy chodnikowej i zastępuje się je na bieżąco rozsuwanymi hydraulicznie dodatkowymi elementami stropnicowo-ociosowymi zlokalizowanymi z przodu członu podporowego przedniej sekcji obudowy zmechanizowanej skrzyżowania, połączonymi funkcjonalnie ze stropnicami tej sekcji.
Korzystnie odrzwia obudowy chodnikowej wypina się sukcesywnie do postępu czoła ściany na odcinkach chodnika przyścianowego zbliżonych długością do wielkości zaboru czoła ściany.
Najlepiej jest przy tym, gdy odrzwia obudowy chodnikowej wypina się z wyprzedzeniem w stosunku do czoła ściany nie większym, niż pięciokrotna wielkość zabioru czoła ściany.
Zasadniczą zaletą sposobu według wynalazku jest pełny odzysk elementów obud owy chodnikowej, przy stosunkowo niewielkich ich deformacjach. Elementy te nie zagęszczają zatem przestrzeni skrzyżowania zmniejszając opory przepływu powietrza i nie dają możliwości zaczepienia i uderzenia przez osoby załogi górniczej. Dodatkowym skutkiem pozytywnym jest możliwość likwidacji pustych przestrzeni za skrzyżowaniem ściany z chodnikiem przyścianowym tuż za ścianą, a więc przeciwdziała się tworzeniu niekontrolowanych przestrzeni, mogących służyć jako niebezpieczne zbiorniki metanu i/lub dwutle nku węgla. Zasadniczemu zmniejszeniu ulega przy tym pracochłonność wzmacniania obudowy chodnikowej, a także znacznie ogranicza materiałochłonność tych czynności. Uzyskuje się także możliwość zwiększenia postępu czoła ściany z wszystkimi wynikającymi z tego skutkami.
Wynalazek został bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie na fig. 1 przedstawiono uproszczony widok z góry wycinka skrzyżowania chodnika przyścianowego i ściany, na fig. 2 - widok z boku na trzysegmentową sekcję obudowy zmechanizowanej skrzyżowania ściany z chodnikiem, na fig. 3 - uproszczony widok czołowy na sekcję obudowy zmechanizowanej skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym, na fig. 4a - uproszczony widok pozycji wyjściowej segmentu skrajnego przed wypięciem pierwszych odrzwi o budowy chodnikowej, na fig. 4b - uproszczony widok z górny na stropnicę sekcji obudowy zmechanizowanej skrzyżowania, a na fig. 5a, 5b - uproszczony widok z boku na segment skrajny sekcji obud owy zmechanizowanej skrzyżowania po wypięciu ostatnich zaplanowanych odcinku odrzwi, a przed przekładką sekcji obudowy zmechanizowanej skrzyżowania.
Ściana 1 zabudowana jest sekcjami 2 obudowy zmechanizowanej, a chodnik przyścianowy 3 zabudowany jest łukową obudową chodnikową (fig. 1). W skrzyżowaniu 5 ściany 1 z chodnikiem przyścianowym 3 usytuowana jest sekcja 6 obudowy zmechanizowanej skrzyżowania, która składa się z trzech równoległych do siebie segmentów 7a, 7b, 7c, z których dwa segmenty 7a, 7c są segmentami skrajnymi, a usytuowany między nimi jest segment środkowy 7b. Segmenty 7a, 7b, 7c mają stropnice 8a, 8b, 8c podparte każda dwoma stojakami 9 posadowionymi na odpowiednich dla nich spągnicach 10. Przed sekcją 6 obudowy zmechanizowanej skrzyżowania usytuowany jest człon podporowy przedni 11, składający się ze stropnicy przedniej 12 podpartej stojakiem hydraulicznym 13 ustawionym na spągnicy przedniej 14 (fig. 2, fig. 3). Spągnice 8a, 8c i stropnica przednia 12 od strony ociosów 15 chodnika przyścianowego 3 wyposażone są w osłony boczne 16 sterowane siłownikami 16a. W przedniej części stropnic 8a, 8b, 8c osadzone są poziome siłowniki 17 o dużym skoku, zamocowane sworzniami 18, przyłączone z przodu do łączników 19, do których przyłączona jest stropnica przednia 12 i w której zamontowane są trzy stropnice teleskopowe 20 wysuwane w przód. Spągnice 10 zlokalizowane z przodu sekcji 6 obudowy zmechanizowanej skrzyżowania połączone są ze spągnicą przednią 14 za pomocą przesuwników 21. Sekcja 6 wyposażona jest w układ kroczenia 22 oraz przesuwniki służące do wspomagania przekładki napędu 23 przenośnika ścianowego.
W fazie wyjściowej (fig. 4a, fig. 4b) stropnica przednia 12 członu podporowego przedniego 11 sekcji 6 obudowy zmechanizowanej skrzyżowania jest dociśnięta możliwie blisko do najbliższych, przeznaczonych do wyrabowania odrzwi obudowy chodnikowej 4’, a wszystkie poziome siłowniki 17 oraz stropnice teleskopowe 20, a także przesuwniki 21, są w pozycji zsuniętej. Następują roboty zmierzające do demontażu odrzwi obudowy chodnikowej 4 i po ich demontażu następuje natychmiastowy wysuw w przód stropnic teleskopowych 20, dzięki czemu dochodzą w bezpośrednie pobliże rozpartych jeszcze odrzwi obudowy chodnikowej 14”. Ponieważ w tej fazie następuje przekładka przenośnika ścianowego 23 o wielkość zaboru Li , a następnie wysuw poziomych siłowników 17 o taką samą wielkość przekładki w przód, stropnice teleskopowe 20 zostają zsunięte, a strop chodnika przyścianowego 3 jest podparty stropnicą przednią 12 członu podporowego przedniego 11 dosuniętego w przód. Ponieważ wielkość zabioru L1 jest większa od rozstawu L2 odrzwi obudowy chodnikowej 4, przystępuje się do wyrabowania następnych odrzwi 4”. Po wyrabowaniu odrzwi 4” następuje dalszy, częściowy wysuw poziomych siłowników 17 z ewentualnym wysuwem stropnic teleskopowych 20 dla pełnego pokrycia odkrytego stropu po odrzwiach 4”. Powstaje sytuacja pokazana na fig. 5a i 5b, gdzie zaznaczono przekładkę członu podporowego przedniego 11 za pomocą przesuwnika 21. Po osiągnięciu takiego stanu następuje przekładka sekcji 6 obudowy zmechanizowanej skrzyżowania z wykorzystaniem układu kroczenia 22.
Przedstawiony przykład wykonania sposobu według wynalazku w konkretnych warunkach górniczych może być odmienny w szczegółach, co wynikać będzie z rozstawu odrzwi obudowy chodnikowej 6 oraz wielkości zabioru Li czoła 1 a ściany 1, a także z przyjętego wyprzedzenia czoła 1 a ściany 1 przez odcinek rabowanej obudowy chodnikowej 6. Także różne mogą być rozwiązania techniczne urządzeń rabunkowych, mechanizujących usuwanie odrzwi obudowy chodnikowej 6.

Claims (3)

1. Sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym z wykorzystujący trzysegmentowe sekcje obudowy zmechanizowanej skrzyżowania z wyprzedzającym zabezpieczeniem chodnika przyścianowego przed czołem ściany, znamienny tym, że w chodniku, przyścianowym (3) zgodnie z przyjętym wyprzedzeniem czoła (1a) ściany (1) i sukcesywnie do postępu czoła (1 a) ściany (1) wypina się kolejno odrzwia obudowy chodnikowej (4) i zastępuje się je na bieżąco rozsuwanymi hydraulicznie dodatkowymi elementami stropnicowo-ociosowymi (16, 20), zlokalizowanymi z przodu członu podporowego przedniego (11) sekcji (6) obudowy zmechanizowanej skrzyżowania, połączonymi funkcjonalnie ze stropnicami (8a, 8b, 8c) tej sekcji (6).
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że odrzwia obudowy chodnikowej (4) wypina się sukcesywnie do postępu czoła (1 a) ściany (1) na odcinkach chodnika przyścianowego (3) zbliżonych długością do wielkości zabioru (L1) czoła (1a) ściany (1).
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że odrzwia obudowy chodnikowej (4) wypina się z wyprzedzeniem w stosunku do czoła (1 a) ściany (1), nie większym, niż pięciokrotna wielkość zabioru (L1) czoła (1a) ściany (1).
PL436574A 2020-12-31 2020-12-31 Sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym PL244359B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL436574A PL244359B1 (pl) 2020-12-31 2020-12-31 Sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL436574A PL244359B1 (pl) 2020-12-31 2020-12-31 Sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL436574A1 PL436574A1 (pl) 2022-07-04
PL244359B1 true PL244359B1 (pl) 2024-01-15

Family

ID=82271641

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL436574A PL244359B1 (pl) 2020-12-31 2020-12-31 Sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL244359B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL436574A1 (pl) 2022-07-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA125374C2 (uk) Спосіб розробки корисних копалин із самозбереженням під час безлюдного безціликового проведення штреку у виїмковій дільниці
CN105971648A (zh) 一种无巷道无煤柱自留巷开采工法的端头支架及装备系统
US7331735B2 (en) Apparatus, system, and method for supporting a gate entry for underground full extraction mining
PL244359B1 (pl) Sposób zabudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym
CN105736027A (zh) 沿空留巷支架组
PL244360B1 (pl) Sekcja obudowy zmechanizowanej skrzyżowania ściany z chodnikiem przyścianowym
RU2361087C1 (ru) Секция крепи очистного забоя мощного крутонаклонного угольного пласта
RU184569U1 (ru) Опорная рама для продавливания сквозь насыпь обделки пешеходного тоннеля из металлических гофрированных конструкций
ES2623060T3 (es) Pabellón de eventos y elemento de pabellón para la construcción de un pabellón de eventos de este tipo
CN113356914B (zh) 用于薄层倾斜矿体开采支护的掩护支架及施工方法
PL185840B1 (pl) Urabiarka do ściany krótkiej w górnictwie podziemnUrabiarka do ściany krótkiej w górnictwie podziemnymym
PL170971B1 (pl) Zmechanizowane urzadzenie rozporowe chodnika przyscianowego PL
PL163436B1 (pl) Zmechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia stropu i ociosu w przodkach silnie nachylonych pokladów wegla kamiennego PL PL PL
RU2651831C1 (ru) Способ разработки мощного наклонного угольного пласта полосами по падению и секция механизированной крепи очистного забоя для его осуществления
RU2098632C1 (ru) Комплекс для ремонта горных выработок
RU2085738C1 (ru) Способ разработки крутых угольных пластов средней мощности
RU2421614C1 (ru) Проходческо-очистной гидравлический механизированный комплекс
CN118127962A (zh) 一种防边坡落石移动棚架
CZ308397B6 (cs) Důlní ocelová kloubová stropnice k zakrytí stropu v místě styku porubu s chodbou
PL217924B1 (pl) Urządzenie do rabowania obudowy chodnikowej
RU2015338C1 (ru) Комплектно-агрегатная механизированная крепь
RU2021525C1 (ru) Концевая секция механизированной крепи
PL220088B1 (pl) Osłona zabezpieczająca strop w tunelu ratowniczym
RU2064584C1 (ru) Способ монтажа щитовой крепи при отработке мощных крутых и наклонных пластов столбами по падению
PL177874B1 (pl) Sposób wykonywania górniczych wyrobisk korytarzowych oraz zmechanizowany kompleks do wykonywania wyrobisk korytarzowych