PL106047B1 - Urzadzenie przerywajace i automatycznie wznawiajace prace urzadzenia sprezynowego uruchamiajacego hamulec - Google Patents

Urzadzenie przerywajace i automatycznie wznawiajace prace urzadzenia sprezynowego uruchamiajacego hamulec Download PDF

Info

Publication number
PL106047B1
PL106047B1 PL1976187680A PL18768076A PL106047B1 PL 106047 B1 PL106047 B1 PL 106047B1 PL 1976187680 A PL1976187680 A PL 1976187680A PL 18768076 A PL18768076 A PL 18768076A PL 106047 B1 PL106047 B1 PL 106047B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
piston
spring
nut
latch
cylinder
Prior art date
Application number
PL1976187680A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL106047B1 publication Critical patent/PL106047B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T17/00Component parts, details, or accessories of power brake systems not covered by groups B60T8/00, B60T13/00 or B60T15/00, or presenting other characteristic features
    • B60T17/08Brake cylinders other than ultimate actuators
    • B60T17/085Spring loaded brake actuators
    • B60T17/086Spring loaded brake actuators with emergency release device

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Braking Systems And Boosters (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urzadzenie przerywajace i automatycznie wznawiajace prace urzadzenia sprezynowego uruchamiajacego hamulec, skladajace sie z cylindra, tloka, sprezyny poruszajacej tlok w kierunku powodujacym dzialanie hamujace hamulca w przypadku spadku cisnienia po przeciwnej stronie tloka, nie obracajacego sie tloczyska i z dwóch wspólosiowych z tym tloczyskiem czlonów posredniczacych w przekazywaniu sily pomiedzy tlokiem a tloczyskiem polaczonych ze soba gwintem niesamohamownym przy czym jeden z tych czlonów jest osadzony obrotowo, podczas gdy drugi jest nieruchomy przynajmniej w chwili przekazywania sily od sprezyny.
Znane urzadzenia przerywajace i automatycznie wznawiajace prace urzadzenia uruchamiajacego hamulec sa potrzebne w przypadku wystapienia spadku cisnienia plynu sciskajacego sprezyne w celu zwolnienia hamulców iwprawienia w ruch pojazdu, na którym to urzadzenie jest zamontowane. Czlony posredniczace w przekazywaniu sily pomiedzy sprezyna, a tloczyskiem moga byc rozlaczane z zewnatrz lecz w przypadku wzrostu cisnienia plynu sciskajacego sprezyne musi nastapic automatyczne wznowienie czynnosci przez cale urzadzenie.
Omawiane powyzej urzadzenie tego typu zostalo opisane w szwedzkim opisie patentowym nr 7314472-7.
Sklada sie ono z obrotowej nakretki polaczonej gwintem niesamohamownym z gwintowanym wrzecionem lub z tloczyskiem. Pomiedzy tlokiem, a nakretka znajduje sie sprzeglo jednokierunkowe. Patent obejmuje dwa rozwiazania konstrukcyjne lecz oba maja pewne wady. W pierwszej wersji przewidziano urzadzenie sterujace sprzeglem przenoszacym ruch tloka, wychodzace na zewnatrz urzadzenia napedzajacego. Takie rozwiazanie powoduje klopoty zwiazane ze szczelnoscia i w pewnych warunkach moze byc zawodne. W drugiej wersji cala sila sprezyny przenoszona jest poprzez sprzeglo, co powoduje, ze do jego zwolnienia potrzebny jest duzy wysilek fizyczny.
Celem wynalazku jest usuniecie wad znanych urzadzen i zbudowanie urzadzenia solidnego i nadal taniego i prostego.2 106 047 Osiagnieto to przez polaczenie czlonu obrotowego z cylindrem za pomoca zwalnianego zatrzasku blokujacego ten jego kierunek obrotów, który umozliwia przenoszenie sily w kierunku od sprezyny.
Inne zalety wynikaja z ponizszego opisu i zastrzezen. Nalezy podkreslic, ze przedmiotem wynalazku sa dwa rózne przyklady wykonania. W pierwszym przypadku obrotowa nakretka polaczona gwintem niesamohamownym z nie obracajacym sie wrzecionem polaczona jest ze zwalnianym zatrzaskiem. W drugim przypadku obrotowe wrzeciono polaczone niesamohamownym gwintem z nakretka, która ma zablokowany przynajmniej ten kierunek obrotów, który umozliwia przenoszenie sily sprezyny, polaczone jest w samym zatrzasku lub gdziekolwiek indziej, sprzeglo jednokierunkowe.
- Dalszy, szczególowy opis powoluje sie na rysunki, na których fig. 1 do 5 przedstawiaja przekroje osiowe pieciu róznych przykladów urzadzenia sprezynowego uruchamiajacego hamulec.
Przyklady te sa do siebie podobne. Ponadto do oznaczenia tych samych czesci zastosowano te same liczby.
- Zgodnie z fig. 1 cylinder 1 skonstruowany jest jako jedna calosc z urzadzeniem uruchamiajacym hamulec glówny, zamontowanym na odpowiedniej czesci ramy podwozia. Tlok tego urzadzenia oznaczony jest liczba 2.
Cylinder 1 moze byc równie dobrze przylaczany do urzadzenia uruchamiajacego hamulec glówny. Na cylindrze 1 przymocowana jest pokrywa 3. Wewnatrz cylindra, wzdluz jego osi porusza sie tlok 4 uszczelniony w zwykly sposób. Ruch tloka odbywa sie pod wplywem cisnienia plynu wplywajacego przez otwór 5 i dzialajacego z jednej strony na tlok. Z drugiej strony dziala sprezyna robocza 6 opierajaca sie na pokrywie 3. Do tloka 4 przymocowana jest tuleja7 prowadzona osiowo przez tuleje 1' oraz pokrywe' 3*. W pokazanym polozeniu cisnienie plynu jest wystarczajace do zrównowazenia sily sprezyny 6, a zatem jest ona napieta i wylaczona z dzialania. Spadek cisnienia plynu powoduje rozprezanie sie sprezyny 6, a co za tym idzie ruch tloka 4 w lewo patrzac na rysunek.
Tuleja T prowadzi osiowo tloczysko 8 i wspólpracuje z tlokiem 2 hamulca glównego. Tloczysko 8 nie moze wykonac ruchów obrotowych ze wzgledu na umieszczony na nim nadlew 8' poruszajacy sie w osiowej szczelinie znajdujacej sie wtulei 1. Z tloczyskiem 8 polaczone jest na stale (lub raczej stanowi jego czesc) wrzeciono nagwintowane 9A. Z wrzecionem tym polaczona jest za pomoca gwintu niesamohamownego nakretka 10A.
Nakretka 10A jest zamocowana obrotowo wzgledem tulei 7 na pomoca lozysk oporowych 11 znajdujacych sie miedzy powierzchnia nakretki z jednej strony, a odpowiednio powierzchniami: kolnierza T tujei i pierscienia zabezpieczajacego 12.
Z nakretka 10A polaczony jest za pomoca igiel 14, otaczajacy ja czesciowo pierscien 13. Igly 14 znajduja sie w wyzlobieniach w pierscieniu 13 i nakretce 10A. Skutkiem tego przemieszczenie obu wspomnianych czesci wzgledem siebie moze nastapic tylko w kierunku osiowym. Pokrywa 3 cylindra, jak pokazano na rysunku, uniemozliwia ruch osiowy pierscienia sterujacego 13. Na obwodzie wspomnianego pierscienia znajduja sie zeby zapadki wspólpracujace z odpowiednimi zebami na zatrzasku 15 znajdujacym sie w pokrywie 3 cylindra.
Zatrzask 15 dociskany jest do zebów zapadki znajdujacych sie na pierscieniu sterujacym 13 za pomoca sprezyny 16. Na koncu zatrzasku 15 znajdujacym sie na zewnatrz pokrywy 3 cylindra umocowany jest uchwyt pierscieniowy 17.
Opisane urzadzenie dziala w nastepujacy sposób. W chwili spadku cisnienia plynu, sprezyna 6 zaczyna rozprezac sie przesuwajac tlok 4 wraz z tuleja 7 w kierunku na lewo, na rysunku. Sila pochodzaca od sprezyny 6 przenoszona jest z tulei 7 za posrednictwem umieszczonego na niej kolnierza T prawego lozyska 11, nakretki 10A, wrzeciona 9A i tloczyska 8 na tlok 2 hamulca glównego, a nastepnie na dowolnego typu osprzet hamulca (nie pokazany). Warunkiem takiego przenoszenia sily jest zablokowanie obrotów nakretki 10A. Wlasciwy dobór skoku gwintu wrzeciona 9A i nakretki 10A oraz kierunku blokowania obrotów sprzegla zapadkowego, skladajacego sie z zebów na pierscieniu 13 i zatrzasku 15 zatrzaskiwanego na nim za pomoca sprezyny 16, zapewnia trwalosc polaczenia. W chwili wzrostu cisnienia plynu sciskajacego sprezyne 6 poszczególne czesci powracaja do polozenia wyjsciowego. Sila przenoszona jest wtedy z tulei 7 do zespolu zlozonego z nakretki 10A wrzeciona 9A i tloczyska 8 za pomoca posrednictwa pierscienia zabezpieczajacego 12 i lewego lozyska 11.
Jezeli zachodzi koniecznosc obciazenia tloka 2 hamulca glównego od dzialania sily sprezyny, anie ma jednoczesnie cisnienia plynu, normalnie umozliwiajacego ruch powrotny opisany powyzej, wystarczy pociagnac za uchwyt pierscieniowy 17. Wtedy pierscien 13, a zatem i nakretka 10A uzyskuja mozliwosc obracania sie wzgledem wrzeciona 9A. Wskutek tego tlok 4 przesuwa sie w lewe skrajne polozenie pod wplywem sprezyny 6, a wrzeciono 9A wraz z tloczyskiem 8 przesuwaja sie wprawe skrajne polozenie pod wplywem sprezyny powrotnej (nie pokazanej) znajdujacej sie w osprzecie hamulca. Rezultatem tego jest zwolnienie hamulców, co umozliwia ruszenie pojazdu, na którym to urzadzenie jest zamontowane. Dzieje sie tak pomimo braku cisnienia plynu sciskajacego sprezyne 6.
W przypadku ponownego wzrostu cisnienia plynu sciskajacego sprezyne 6 poszczególne czesci powracaja automatycznie do polozenia pokazanego na rysunku, poniewaz w tym przypadku pierscien 13 (a zatem i cala106 047 3 nakretka 9A) maja mozliwosc obracania sie pomimo tego, ze zatrzask 15 jest zatrzasniety na pierscieniu 13 za pomoca sprezyny 16. Jest to spowodowane tym, ze ten kierunek obrotów tych czlonów obrotowych, który jest realizowany podczas ich ruchu powrotnego nie jest blokowany. Po osiagnieciu przez poszczególne czesci pokazanych polozen, urzadzenie sprezynowe uruchamiajace hamulec jest gotowe do normalnego dzialania, opisanego powyzej.
Rozwiazanie pokazane na fig. 2 jest tylko nieznacznie zmienione w porównaniu z opisanym powyzej.
Zasadnicza róznica pomiedzy nimi jest to, ze urzadzenie sprezynowe uruchamiajace hamulec z fig. 2 nie jest polaczone z urzadzeniem uruchamiajacym hamulec glówny oraz posiada tloczysko ciagnace 8, prowadzone wtulei 3" pokrywy cylindra. Sposób blokowania obrotów tloczyska 8 nie jest pokazany. Jedynym czlonem dodatkowym jest w tym urzadzeniu pierscien zabezpieczajacy 18, osadzony na tloczysku 8 w tulei 3" pokrywy cylindra. Pierscien 18 dziala jako stoper tloczyska 8 w przypadku powrotu i ponownego wzrostu cisnienia plynu po recznym zwolnieniu, dokonanym za pomoca uchwytu pierscieniowego 17.
Dzialanie urzadzenia pokazanego na fig. 2 jest takie samo, jak urzadzenia poprzedniego. Jak juz wspomniano, jedyna róznica jest to, ze sila robocza jest sila ciagnaca.
Urzadzenie uruchamiajace tego typu moze byc uzywane np. jako urzadzenie uruchamiajace hamulec postojowy polaczone z urzadzeniem uruchamiajacym oddzielny hamulec glówny.
W obu rozwiazaniach pokazanych na fig. 1 i 2 wrzeciono nie ma mozliwosci obracania sie, podczas gdy nakrecana na nie nakretka zamocowana jest obrotowo. Mozliwa jest takze sytuacja odwrotna. Trzy przyklady pokazane na fig. 3 do 5 przedstawiaja urzadzenia, w których wrzeciono zamocowane jest obrotowo, a nakretka nie ma mozliwosci obracania sie.
Wiekszosc opisanych powyzej czesci pokazanych na fig. 1 i 2 mozna takze znalezc na fig. 3. Cylinder 1 z wlotem plynu 5 przykrywa pokrywa 3. Wewnatrz cylindra porusza sie tlok 4. Pomiedzy pokrywa 3, a tlokiem 4 znajduje sie sprezyna 6. Tloczysko 8 prowadzone w cylindrycznej tulei V wspólpracuje z tlokiem 2 hamulca glównego. Na tulei 7 prowadzonej w rurze 3' pokrywy cylindra znajduje sie kolnierz T i pierscien zabezpieczajacy 12. Czlon 13 zamocowany obrotowo w pokrywie 3 cylindra wspólpracuje z zatrzaskiem 1S zakonczonym uchwytem pierscieniowym 17. Zatrzask 15 zaskakuje pomiedzy zeby znajdujace sie na obwodzie czlonu sterujacego 13 na skutek dzialania sprezyny 16.
Jezeli chodzi o róznice, to nalezy zauwazyc, ze wrzeciono 9B wspólpracuje z tloczyskiem 8 lecz ma mozliwosc obracania sie wzgledem niego wskutek istnienia lozyska oporowego 19. Nakretka 10B polaczona z nim za pomoca gwintu niesamohamownego zacisnieta jest pomiedzy kolnierzem T tulei tloka, a pierscieniem zabezpieczajacym 12 w taki sposób, ze nie ma mozliwosci obracania sie. Pomiedzy wrzecionem 9B, a czlonem 13 znajduje sie jedna lub wiecej igiel 14 uniemozliwiajacych im ruch obrotowy wzgledem siebie.
Dzialanie urzadzenia pokazanego na fig. 3 jest w zasadzie takie samo, jak urzadzenia z fig. 1. W normalnych warunkach obroty wrzeciona 9B uniemozliwia czlon 13 i przenoszenie sily.odbywa sie za posrednictwem sprezyny 6, tloka 4, tulei 7, kolnierza 7', nakretki 10B, wrzeciona 9B, lozyska 19, tloczyska 8 i tloka 2 hamulca glównego lub w kierunku przeciwnym podczas ruchu powrotnego. Po zwolnieniu dokonanym za pomoca uchwytu pierscieniowego 17 nakretka 10B pod wplywem sprezyny 6 przesuwa sie w kierunku powodujacym hamowanie. Wynika to z tego, ze obraca sie wrzeciono 9B. W przypadku ponownego wzrostu cisnienia plynu wszystkie czesci automatycznie powracaja do polozen wyjsciowych i sa gotowe do normalnego dzialania.
Jedyna powazna róznica pomiedzy urzadzeniami z fig. 3 14 jest wspólpraca pomiedzy obrotowo zamocowanym wrzecionem 9B, a czlonem 13. We wrzecionie 9B znajduje sie osiowa wneka. Do wneki tej wprowadzany jest sworzen 20 polaczony z czlonem 13. Pomiedzy wrzecionem 9B, a sworzniem 20 znajduja sie igly 14. Kulka 21 stanowi lozysko pomiedzy sworzniem 20, a czlonem sterujacym 13.
Jezeli chodzi o róznice pomiedzy urzadzeniami z fig. 4 i 5, to wystepuja one w dwóch miejscach. Jednym z nich jest miejsce wspólpracy i sposób tej wspólpracy pomiedzy nakretka 10B, a tuleja 7. Róznica wystepuje takze w sposobie wspólpracy pomiedzy czlonem sterujacym 13, a zatrzaskiem 15. W tym przypadku nakretka 10B dociskana jest do kolnierza T za pomoca sprezyny 22 znajdujacej sie pomiedzy nakretka 10B, a lozyskiem oporowym 23 podtrzymywanym przez pierscien zabezpieczajacy 12. Wspólpracujace ze soba powierzchnie nakretki i kolnierza zaopatrzone sa w zeby i tworza tym samym sprzeglo klowe.
Ponadto zatrzask 15 usytuowany jest w kierunku osiowym urzadzenia i wspólpracuje z dokladnie dopasowanymi rowkami znajdujacymi sie na obwodzie czlonu 13.
W opisanych wczesniej rozwiazaniach wedlug wynalazku, pomiedzy zebami czlonu 13 a zatrzaskiem 15 powstalo sprzeglo jednokierunkowe. W tym przypadku nie ma takiego sprzegla jednokierunkowego. Jednakze wzgledne przemieszczenie tulei 7 i wrzeciona 9B musi byc zapewnione w inny sposób w tym przypadku, gdy nastapi ponowny wzrost cisnienia po recznym zwolnieniu urzadzenia. W normalnych warunkach nakretka 10B trzymana jest przez kolnierz T i moze byc traktowana jako czesc nieiuchoma. Sprzeglo klowe utworzone4 106 047 pomiedzy nakretka 10B i kolnierzem T wysprzegli sie pod wplywem cisnienia plynu tylko w tym przypadku, gdy ten wzrost cisnienia nastapi po recznym zwolnieniu urzadzenia. Wskutek tego nakretka 10B uzyska mozliwosc obracania sie i znajdzie sie ponownie w polozeniu gotowym do dzialania.
W zakresie wynalazku mozliwe sa wszelkie zmiany. Na przyklad, mozliwe jest inne polaczenie zapewniajace ruch osiowy czlonu 13 wzgledem czlonu obrotowego (nakretka 10A lub wrzeciono 9B) niz igly 14. Ponadto mozna zapewnic inne rozwiazanie obrotowe zwalnianego zatrzasku znajdujacego sie pomiedzy czlonem 13 a pokrywa 3 cylindra. Ruch zwalniajacy moze byc przenoszony na zatrzask 15 w inny sposób,niz za pomoca uchwytu pierscieniowego 17, np. za pomoca urzadzenia mimosrodowego lub podobnego. Zatrzask 15 moze byc sterowany za pomoca cisnienia plynu. Mozliwe sa równiez inne zmiany majace praktyczne znaczenie.

Claims (10)

Zastrzezenia patentowe
1. Urzadzenie przerywajace i automatycznie wznawiajace prace urzadzenia sprezynowego uruchamiajacego hamulec, skladajace sie z cylindra, tloka, sprezyny dzialajacej na tlok w przypadku spadku cisnienia po drugiej stronie tloka, w kierunku powodujacym zahamowanie, nie obracajacego sie tloczyska oraz z dwóch czlonów, posredniczacych w przenoszeniu sily pomiedzy tlokiem, a tloczyskiem, wspólosiowych z tloczyskiem i polaczonych ze soba gwintem niesamohamownym, przy czym jeden z nich jest osadzony obrotowo podczas gdy drugi przynajmniej podczas przenoszenia sily sprezyny nte ma mozliwosci obracania sie, znamienne tym, ze czlon obrotowy (10A, 9B) polaczonyjest z cylindrem (1,3) za pomoca zwalnianego zatrzasku blokujacego ten kierunek obrotów, który umozliwia przenoszenie sily sprezyny.
2. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, z n a m i e n n e tym, ze zatrzask sklada sie z czlonu sterujacego (13) polaczonego z obrotowym czlonem (10A, 9B), w sposób umozliwiajacy im tylko-osiowy ruch wzgledem siebie i unieruchomionego w kierunku osiowym w cylindrze (1,3) oraz z zatrzasku (15) zamocowanego w cylindrze (1, 3) oraz z zatrzasku (15) zamocowanego w cylindrze (1, 3) zatrzaskiwanego na czlonie sterujacym (13) za pomoca sprezyny (16).
3. Urzadzenie wedlug zastrz. 1 lub 2, z n a m i e n n e tym, ze na obwodzie czlonu sterujacego (13) znajduja sie zeby zapadkowe umieszczone w taki sposób, ze umozliwiaja jeden kierunek obrotów czlonów sterujacego (13) wzgledem zatrzasku (15).
4. Urzadzenie wedlug zastrz. 3, znamienne t y m, ze na obwodzie czlonu sterujacego znajduja sie wglebienia i ze posiada ono oddzielne sprzeglo jednokierunkowe (22, 23).
5. Urzadzenie wedlug zastrz. 4, znamienne tym, ze czlon sterujacy (13) polaczony jest z czlonem obrotowym (10A, 9B) za pomoca jednej lub wielu igiel (14) umieszczonych w osiowych zlobkach znajdujacych sie w czlonie obrotowym i w czlonie sterujacym.
6. Urzadzenie wedlug zastrz. 5, znamienne tym, ze czlonem obrotowym jest nakretka (10A), polaczona gwintem z wrzecionem (9A) polaczonym z tloczyskiem 8.
7. Urzadzenie wedlug zastrz. 6, znamienne tym, ze nakretka (10A) jest zamocowana obrotowo wzgledem tulei (7) polaczonej z tlokiem (4).
8. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze czlonem obrotowym jest wrzeciono (9B) zamocowane obrotowo wzgledem tloczyska (8) i polaczone gwintem z nakretka (10B), która przynajmniej podczas przekazywania sily w kierunku od sprezyny nie wykonuje ruchu obrotowego wzgledem tulei (7) polaczonej z tlokiem (4).
9. Urzadzenie wedlug zastrz. 8, znamienne tym, ze nakretka (10B) jest dociskana do kolnierza (7') na tulei tloka za pomoca sprezyny (22), dzialajacej w kierunku przeciwnym do kierunku przenoszenia sily sprezyny. 10. Urzadzenie wedlug zastrz. 9, z n a m i e n e tym, ze sprezyna (22) naciska na lozysko oporowe (23) umozliwiajace nakretce (10B) ruch obrotowy wzgledem tulei (7).
10. Urzadzenie wedlug zastrz. 9, znamienne tym, ze wystajacy na zewnatrz cylindra (1,3) koniec zatrzasku (15) zaopatrzony jest w pierscieniowy uchwyt (17).106 047106 047 Prac. Poligraf. UP PRL. Naklad 120-1-18
PL1976187680A 1975-03-03 1976-03-03 Urzadzenie przerywajace i automatycznie wznawiajace prace urzadzenia sprezynowego uruchamiajacego hamulec PL106047B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE7502325A SE392436B (sv) 1975-03-03 1975-03-03 Anordning for att uppheva och automatiskt ateruppretta arbetsfunktionen hos en fjederbromsaktuator

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL106047B1 true PL106047B1 (pl) 1979-11-30

Family

ID=20323835

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1976187680A PL106047B1 (pl) 1975-03-03 1976-03-03 Urzadzenie przerywajace i automatycznie wznawiajace prace urzadzenia sprezynowego uruchamiajacego hamulec

Country Status (19)

Country Link
US (1) US4063491A (pl)
JP (1) JPS51111576A (pl)
AT (1) AT357052B (pl)
AU (1) AU501492B2 (pl)
BE (1) BE838929A (pl)
BR (1) BR7601254A (pl)
CA (1) CA1052299A (pl)
CH (1) CH605220A5 (pl)
DD (1) DD124063A1 (pl)
DE (1) DE2608502C3 (pl)
ES (1) ES445700A1 (pl)
FR (1) FR2302895A2 (pl)
GB (1) GB1487709A (pl)
IT (1) IT1062879B (pl)
PL (1) PL106047B1 (pl)
RO (1) RO69426A (pl)
SE (1) SE392436B (pl)
YU (1) YU52076A (pl)
ZA (1) ZA761241B (pl)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE402081B (sv) * 1976-10-11 1978-06-19 Bromsregulator Svenska Ab Anordning med reglerventil for att uppheva och ateruppretta arbetsfunktionen hos en fjederbromsaktuator
DE2702840A1 (de) * 1977-01-25 1978-07-27 Knorr Bremse Gmbh Loeseeinrichtung fuer federspeicherzylinder, insbesondere fuer mit ziehender federspeicher arbeitende bremszylinder fuer kraftfahrzeugbremsen
DE2748540C2 (de) * 1977-10-28 1979-06-13 Knorr-Bremse Gmbh, 8000 Muenchen Federspeicherbremszylinder mit mechanischer Loseeinrichtung
DE2952205A1 (de) * 1979-12-22 1981-06-25 Knorr-Bremse GmbH, 8000 München Federspeicherbremszylinder
FR2473143A1 (fr) * 1980-01-02 1981-07-10 Sab Ensemble constitue par l'adaptation d'un frein d'immobilisation au frein de service d'un bloc de freinage
DE3007166A1 (de) * 1980-02-26 1981-09-10 Knorr-Bremse GmbH, 8000 München Federspeicherbremszylinder
US4361078A (en) * 1981-03-16 1982-11-30 Wabco Ltd. Hydraulic brake actuator having spring-applied back-up brake with manual release means
DE3132580A1 (de) * 1981-08-18 1983-03-03 Knorr-Bremse GmbH, 8000 München Federspeicherbremszylinder
US4439373A (en) * 1982-12-27 1984-03-27 Stauffer Chemical Company Process for preparing phosphonomethylated amino acids
US4478319A (en) * 1983-01-28 1984-10-23 Wabco Westinghouse Compagnia Freni S.P.A. Spring-applied brake unit for railway vehicle with manual release arrangement
FR2578607B1 (fr) * 1985-03-08 1987-06-05 Sab Nife Ste Sab Dispositif de commande d'une timonerie de frein de vehicule comprenant un frein de service et un frein de stationnement
JPS62227847A (ja) * 1986-03-28 1987-10-06 Nippon Air Brake Co Ltd ばねブレ−キシリンダ
SE454428B (sv) * 1986-09-08 1988-05-02 Sab Nife Ab Lasringsanordning i fjederbromsaktuator for att avbryta och automatiskt ateruppretta arbetsfunktionen
SE510583C2 (sv) * 1994-10-24 1999-06-07 Sab Wabco Ab Säkerhetsbromsarrangemang i en bromsaktuator
WO1996026854A1 (en) * 1995-02-28 1996-09-06 Mzt Hepos Combined brake cylinder adjuster
DE19755210C1 (de) * 1997-12-11 1999-08-26 Knorr Bremse Systeme Mechanische Notlösevorrichtung zur Fernbedienung für hydraulische Bremssättel
US5984425A (en) * 1998-01-22 1999-11-16 Wacker Corporation Spring applied/hydraulically released braking system employing self-resetting override valve
DE10020350A1 (de) * 2000-04-26 2001-11-22 Knorr Bremse Systeme Federspeicherbremszylinder mit einer Notlösevorrichtung
DE10054149B4 (de) * 2000-11-02 2005-12-29 Knorr-Bremse Systeme für Schienenfahrzeuge GmbH Federspeicherbremszylinder mit einer Notlöseeinrichtung
US6684989B2 (en) * 2000-11-02 2004-02-03 Knorr-Bremse Systeme für Schienenfahrzeuge GmbH Spring brake cylinder having an emergency release device
DE10234196B3 (de) * 2002-07-26 2004-01-29 Knorr-Bremse Systeme für Schienenfahrzeuge GmbH Federspeicherzylinder für Fahrzeugbremsen
US8082645B2 (en) * 2008-12-08 2011-12-27 Wabtec Holding Corp. Rotary manual release
US9085309B2 (en) * 2012-12-05 2015-07-21 Wabtec Holding Corp. Spring-applied parking brake with ball screw reset mechanism
JP6166359B2 (ja) * 2013-04-03 2017-07-19 ナブテスコ株式会社 ブレーキシリンダ装置、及びブレーキ装置
DE102019205911A1 (de) * 2019-04-25 2020-10-29 Robert Bosch Gmbh Elektromechanischer Bremsdruckerzeuger mit einer Gewindetriebanordnung und Fahrzeug umfassend einen elektromechanischen Bremsdruckerzeuger

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3182566A (en) * 1962-08-06 1965-05-11 Berg Mfg & Sales Co Brake system and release
US3187642A (en) * 1962-10-12 1965-06-08 Wagner Electric Corp Friction device operating mechanism
US3485537A (en) * 1966-11-03 1969-12-23 Teves Gmbh Alfred Mechanically and fluid actuatable control device
SE383853B (sv) * 1974-01-30 1976-04-05 Bromsregulator Svenska Ab Anordning for att uppheva och automatiskt aterstella arbetsfunktionen hos en fjederbromsaktuator

Also Published As

Publication number Publication date
ES445700A1 (es) 1977-06-16
ATA154676A (de) 1978-07-15
US4063491A (en) 1977-12-20
SE7502325L (sv) 1976-09-06
FR2302895A2 (fr) 1976-10-01
DE2608502A1 (de) 1976-09-16
YU52076A (en) 1982-02-28
GB1487709A (en) 1977-10-05
IT1062879B (it) 1985-02-11
ZA761241B (en) 1977-02-23
AU1163576A (en) 1977-09-08
SE392436B (sv) 1977-03-28
CH605220A5 (pl) 1978-09-29
DD124063A1 (pl) 1977-02-02
DE2608502B2 (de) 1978-08-17
JPS51111576A (en) 1976-10-01
RO69426A (ro) 1981-06-26
AT357052B (de) 1980-06-10
DE2608502C3 (de) 1979-04-19
AU501492B2 (en) 1979-06-21
BE838929A (fr) 1976-06-16
BR7601254A (pt) 1976-09-14
CA1052299A (en) 1979-04-10
FR2302895B2 (pl) 1978-12-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL106047B1 (pl) Urzadzenie przerywajace i automatycznie wznawiajace prace urzadzenia sprezynowego uruchamiajacego hamulec
US4721190A (en) Mechanical actuating device for spot-type disc brakes
US3994205A (en) Device for discontinuing and automatically restoring the operational function of a spring brake actuator
US4374551A (en) Mechanical actuating device for a spot-type disc brake
HU205310B (en) Electromechanical brake assembly first for railway vehicles
US20050034937A1 (en) Brake, especially for wind farms
CS207356B2 (en) Hydraulic control facility of the vehicle brake
CA2570736C (en) Release holding mechanism for asr hand brake
HU205304B (en) Actuator
US3595347A (en) Double-acting slack adjusters
CA2448667C (en) Release hold mechanism with gravity weighted indicator flag
GB2063401A (en) Disc brake adjuster
US7021430B2 (en) Release hold mechanism for a hand brake having a quick release mechanism
JPH0126402B2 (pl)
CA2570788C (en) Mechanical release of release holding mechanism for hand brake
US4350228A (en) Mechanical actuating device for a spot-type disc brake
US4036111A (en) Device for discontinuing and automatically restoring the operational function of a spring brake actuator
GB2063398A (en) Spot-type disc brake including pad-wear compensator
US3994207A (en) Brake actuator
JP3651842B2 (ja) 作動装置のボールねじストッパ構造
JPH02266130A (ja) ブレーキ装置
US20080134826A1 (en) Mechanical release of release holding mechanism for hand brake
US3294203A (en) Brake actuating mechanism with automatic adjustment
CH450481A (de) Löseeinrichtung für Bremsvorrichtungen
JPH0642466Y2 (ja) スピニングリール