PL105295B1 - Roof-support for the entry of a winning excavation - Google Patents

Roof-support for the entry of a winning excavation Download PDF

Info

Publication number
PL105295B1
PL105295B1 PL19381176A PL19381176A PL105295B1 PL 105295 B1 PL105295 B1 PL 105295B1 PL 19381176 A PL19381176 A PL 19381176A PL 19381176 A PL19381176 A PL 19381176A PL 105295 B1 PL105295 B1 PL 105295B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
casing
sets
housing
canopy
excavation
Prior art date
Application number
PL19381176A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL19381176A priority Critical patent/PL105295B1/pl
Publication of PL105295B1 publication Critical patent/PL105295B1/pl

Links

Landscapes

  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest obudowa wlotowej czesci wyrobiska wybierkowego, laczacej sie z chodnikiem równoleglym, zawierajaca tarczowate zestawy obudowy, z których kazdy jest wyposa¬ zony w co najmoniej jedna ploze spagowa oraz stropnice pionowo przedstawna wzgledem plozy spagowej, za pomoca stojaka oraz mechanizmu dzwigniowego.
Mimo postepujacej mechanizacji podziemnego wybierania zabierkowego, a zwlaszcza obudowywa¬ nia, urabiania i odstawy, nawet w przypadku sto¬ sowania wysoko zmechanizowanych obudów poste¬ pujacych za frontem wybierania w przodkach, cze¬ sci wlotowe wyrobisk wybierakowych w dalszym ciagu obudowywuje sie za pomoca recznie stawia¬ nych i ramowanych stojaków hydraulicznych oraz stropnic przegubnych, i to bez wzgledu na to czy uklady napedowe urzadzen do urabiania i odsta¬ wy znajduja sie w wyrobisku wybierkowym, ozy tez w czesci lub w calosci zostaly wyciagniete do przyleglego chodnika równoleglego.
W przypadku gdy glowice napedowe znajduja sie jeszcze w przodku, wykonywanie obudów w ten sposób ma swoje uzasadnienie w braku miejsca i odmiennosci ksztaltów glowic napedowych. Tego rodzaju obudowe wlotowa wykonuje sie przy u- wzglednieniu okreslonych w danym przodku wa¬ runków stropowych i spagowych, sposobu urabia¬ nia, odstawiania przodkowego i przeladowywania urobku na srodki transportu korytarzowego; trzeba wiec ja w rózny sposób dopasowywac do sytuacji, co stawia wysokie wymagania- co do elastycznosci i talenitiu improwizacyjnego, górnikjom zatrudni©- nym przy jej wznoszeniu.
Lecz nawet w przypadku calkowitego lub co naj¬ mniej czesciowego wprowadzenia ukladu napedo¬ wego urzadzen do urabiania i odstawy do chodni¬ ka równoleglego, obudowy wUotowej nie wznosi sie z zestawów obudowy stosowanych we wzdluznym io odcinku przodku, bez wzgledu na to jakiego ro¬ dzaju by one nie byly. Glówna przyczyna tego, zwlaszcza podczas kroczenia zestawu obudowy, jest wystepowanie efektu galopowania podczas ruchu mechanizmów kroczenia, który nawet w przypadku zwyklych warunków stropowych prowadzi do znosz- czenia stropu. Mozna dopuscic tego rodzaju nisz¬ czenie stropu we wlasciwej czesci przodku, ale w czesci wlotowej wyrobiska wybierkowego nie wolno dopuszczac do uszkodzen stropu, aby zachowac nosnosc wlasna górotworu, i aby obudowa koryta¬ rzowa* tama przylegajaca do chodnika równolegle¬ go oraz urzadzenie odciagowe znalazly wlasciwa opore, przy czym szczególna uwage nalezy zwrócic na krawedz pomiedzy stropem wyrobiska wybier¬ kowego a stropem przylegajacego don korytarza.
Niedogodnoscia znanej obudowy czesci wlotowej wyrobiska, zestawionej z pojedynczych stojaków hydraulicznych i striopnic przegubowych jest to, ze brak jej ciaglosci w porównaniu z obudowa scia¬ nowa. Ponadto wada jest koniecznosc zatrudniania 105 2953 105 295 duzej liczby kwalifikowanych górników, którzy (mu¬ sza dokonywac przestawiania w bardzo trudnych warunkach. Wreszcie niedogodnoscia jest równiez to, ze po przejsciu zabierki, w przyblizeniu okre¬ sowo w zaleznosci od postepu frontu wybierania i zwiazanego z tym przestawiania obudowy tymcza¬ sowej trizeba wznosic deskowanie, potrzebne do wykonania tamy^ odgradzajacej wyrobisko wybier¬ kowe od korytarza, aby umozliwic ustalone i kon¬ trolowane naniesienie materialów budowlanych na miejsce wznoszonej tamy.
Celem wynalazku jest skonstruowanie obudowy dla wlotowej czesci wyrobiska wybierkowego, przy¬ legajacej do chodnika, zawierajacej tarcaowafte ze¬ stawy obudowy, z których kazdy jest wyposazony w qo najmniej jedna ploze spagowa oraz stropnice pionowo przestawna wzgledem tej plozy za pomo¬ ca stojaka i mechaniizmiu dzwigniowego, i nie po¬ wodujacej zruszania stropu, w czesci wlotowej, a umozliwiajacej przestawianie jej w sposób ciagly oraz wznoszenie tamy w przyleglym chodniku przy znacznie mniejszym nakladzie srodków. Cel ten wedlug wynalazku zostal osiagniety dzieki te¬ mu, ze obudowa ta zawiera co najmniej trzy wa¬ skie zestawy obudowy, kroczace za pomoca prze- suwników hydraulicznych, wyposazone w stropnice wieloczlonowe, których dlugosc jest wieksza niz dlugosc plóz, i które wystaja poza nie zarówmio w strone przodku jak i zawalu, a takze w oslony przecilwizawalowe o zmiennej dlugosci, polaczone przegubowo z wewnetrznymi koncówkami stropnic i plóz, przy czym stropnice zestawu obudowy znaj¬ dujacego sie najblizej chpdnika sa polaczone prze¬ gubowo z wieloma stropnicami bocznymi usytuo¬ wanymi obok siebie i wystajacymi w strone chod- mlika, a ponadto zestaw obudowy stykajacy sie z tarczowym zestawem obudowy ma wydluzone cze^ sci kasetonowe siegajace do przestrzeni zawalowej ponad oslonami przeciiwzawalowymi obu przyle¬ glych zestawów obudowy.
Korzystne w obudowie wyrobiska wybierko¬ wego, wedlug wynalazku, jest to, ze zestawy obu¬ dowy sa waskie. Dzieki temu poszczególne zesta¬ wy obudowy podchwytuja jedynie waskie pasy stropu w czesci wlotowej wyrobiska wybierkowe¬ go.
Wycofywuoe sie w kazdym przypadku $ylko je¬ den zestaw obudowy za pomoca przesuwinika, ko¬ rzystnie -lifridraudijoznego, umieszczonego w zakresie plozy spagjowej stosujac naprzemienne podpieranie stropu wraz z przylegajacym don zestawem obu¬ dowy, na skutek czego sa odciazone krótkotrwale tylko stosunkowo niewielkie powierzchnie stropu, natomiast nie dochodzi do pelneglo odciazenia stro¬ pu, a tylko zestawy obudowy -przemieszcza sie pod naprzemiennym naciskiem w kierunku postepu Irontu wybierania. Efekt galopowania w przypad¬ ku naprzemiennego odciazania i obciazania stropu przy wycofywaniu stosunJkow)o szerokich zestawów obudowy zostaje tu znacznie zmniejszony, ponie¬ waz obszar zmniejszonego cisnienia jaM powstaje ponad odciazonym obszarem stropu jest maly i nie powoduje widocznego zruszenia stropu. Wieloczlo- nowesc stropnic umozliwia korzystne dopasowanie tychze do kazdorazowych warunków stropowych zalegania w czesci wlotowej wyrobiska wybier¬ kowego.
Brzesuwriik hydrauliczny, powodujacy kroczenie dwóch przylegajacych do siebie zestawów obudowy moze byc skonstruowany i umieszczony w rózny sposób. Korzystnie stosuje sie uklad, w którym na przyklad cylinder jest polaczony przegubowo ze wspornikiem plozy jednego czlonu zestawu obudo¬ wy, a tloczysfco ze wspornikiem plozy drugiego czlonu zestawu obudowy, przy czym wspornik tlp- cizyskowy jestt dodatkowo pricwadzony w sposób wymuszony po prowadnicy podluznej, znajdujacej sie w przylegajacej don plozie spagowej.
Korzystnie stropnica zestawu obudowy, znajduja- ceglo sie najblizej chodnika jest polaczona przegu¬ bowo ze stropnicami bocznymi, wystajacymi w strone chlodnika. Za pomoca tych stropnic 'bocznych podchwytuje sie krytyczny obszar przylegajacy do krawedzi polaczenia stropu wyrobiska wybierkowe- go ze stropem korytarza, nie wplywajac w widocz¬ ny sposób na zmiane nosnosci wlasnej góroltlworu, spelniajacego w tym zakresie funkcje opory dla obudowy korytarzowej, tamy przylegajacej do chodnika, oraz urzadzenia odciagowego, wspóldzia- 29 lajacego z przenosnikiem lub maszyna urabiaja¬ ca.
Zakres dzialania obudowy czesci wiciowej wyro¬ biska wybierkowego zostaje .wedlug wynalazku roz¬ szerzony, poniewaz za pomoca oslon przeciwzawa- lowych oraz wydluzonych czesci kasetonowych ze¬ stawu obudowy stykajacego sie z tarczowym zes/ta- wem obudowy zostaje utworzone deskowanie po¬ stepujace w sposób ciagly wzgledem obudowy ko¬ rytarzowej, które umozliwia wznoszenie z odpo- wiedniijch materialów budbwlanych tamy przylega¬ jacej do chiodnika. Wydluzone czesci kasetonowe, siegajace do wewnatrz wyrobiska wybierkowego i do przestrzeni zawalowej tworza zamkniety obszar i uniemozliwiaja przedostawanie sie usypu z prze- 40 staenrt zawalowej poprzez zestaw obudowy zarów¬ no do wnetrza wyrobiska wybierkowego jak i dp wnetrza chodnika.
Scianka przychodnikowa kasetonowych czesci podluznych tworzy wspólnie z oslonami przeciw- .** zawalowymi zestawu obudowy przylegajacego do chodnika katowa oslone, która wedruje okresowo za postepem fronitu wybierania i podczas postoju uniemozliwila -przedostawanie sie materialu stoso¬ wanego do wznoszenia *tajmy przylegajacej do chod- w nika do wewnatrz wyrobiska wybierkowego lub do przestrzeni zawalowej. Okresy czasu wycofywania zestawów obudowy zalezne od postepu frontu wy¬ bierania w zupelniosoi wystarczaja do tego, aby u- mozliwic zwiazanie -materialu budowlanego tamy «5 przylegajacej do korytarza.
Co najmniej posrednie polaczenie -przegubowe o- slon przeciwizawaliGiwych ze stropniioami i .plozami zestawu ofoudowy wraz z mozliwoscia zmiany ich dlugosfci, pozwalaja na beastopnilowe dopasowanie ®> iicn 'do róznych grubosci pokladu nie wplywajac nftekiodnzyistniie na inne funtecje zestawu obudowy.
W korzystnej postaci wykonania wynalazku w kazdym przypadku dwa zestawy obudowy sa po¬ laczone w pare za pomoca przesuwników hydrau- *5 Moznych, przy czym kazda para zestawów jest5 105 295 6 wyposazana w oislone przeciiwizawaloiwa, co naj¬ mniej posrednio polaczona prjzegoiboiwio .ze stropnica i ploza jednego, z tych dwóch zestawów obudowy.
W ten sposób zostaja utworzone dwie samokrocza- ce- pary zestawów obudiowy, Wtóre bez dodatkowych urzadzen do wycofywania moga wykonywac ruch cofajacy, dostosowany do postepu frootu wybiera¬ nia, przy czyn* ruchy te moga byc na stale zrów¬ nane. Co naijmaniej posrednie polaczeaida przegubowe oslony prizeciwzawalowej kazdej pary zetetaiwów obudowy ze stropnica i ploza tydko jedrnego zesta¬ wu obudowy danej pary wspomaga przy tyim wzgledna ruchliwosc obu zestawów obudowy, nie zmniejszajac skutecznosci oslaaadanda wiz^lecteim przestrzeni zawalowej, ani tez nie utrudniajac przestawiania.
Dalsza korzyscia tej postaci wykonania wynalaz¬ ku jeist tov ze oslcma pczeciwzawalowa stadowi czesc skladowa oslony katowej, kjtóra taorza równiez kasetonowe czesci wydluzone pary zestawów obu¬ dowy .stykajacej sie z tarczowy©* zestawem ©budo¬ wy, kife&ra to para zesifcawów obudowy ma po, dwie ply^y bocane pionowo przestawine wzgledem sie¬ bie:, sachodsace na siebie, na zakladke* umieszczo¬ ne mat przeciwleglych wagl/edem siebie wzdtasnych bokach' obtt zestawów obudowy i sa zasmflcoiwaine w stiropnicach i plozach orace po, stronie przyizawa- lowej iw- wysiegniku plótc. iWydluóone czesci kaseltonowe pary zestawów o- budowy stykajacej; sie z tarcaowym zestawem o- butdowy wystaja w strone przedzeni zawalowej dalej zarówno od zestawu obudowy papzyiegftjaicego do chodnika jak i tarciowego zestawiu obudowy sfcyfcajacego sie z nia. GaiejlBi: podiutzaneó' prizesrtawial- nosei oslon prczecilwfcafw^owyich oraz zachodzeniu na siebie ply!t boeizmyeh powstaje z nich tirójstiron- na oslona, kftó>a poaostaje sziazelma w pewnym za¬ kresie po$©ze& paonowyieh i podluanyieh ,przylegaja¬ cych do siebie par zestawów obudowy* i która uniemozliwia pflzed<^awanie sie usypu z przestrze¬ ni zawalowej do wewnatrz pnzodlku i chocbiika Po¬ za tym wydluzone czesici kasetonowe tworza, wraz z plytami boczinymi, zwróconymi ku c&óoMkOwi, oraa oslonami pr^eciwziawalowymi pary zestawów obudowy znajdujacej sie najbLiaej chodnika,, desko- wainue umozliwiajace wzniesienie %&my przylega¬ jacej de chodnika.
Oslona prizeieiwizawalowa pary zestawów obudowy stykajacej sie z tarczowym zestawem obiadowy jest przy tym korzystnie polaczona przegubowo ze stropnica i ploza zestawu obmdowy stykajacego sie z pierwszym tarcisowym zestawem obudowy wyro¬ biska wybierkowego. .Wysiegniki wzmocinflojne krzy- zulcamii znajdujace sie po stronie przjszawalowej, a sluzace do zamocowania plyt bocznyeh, sa do$ta- teemn& odporne na wyboczeinie* aby przeniesc sily poprzeczce. Korzystnie sa one wykonane z podluz¬ nie i pjegwriwatt-iic a tafcie w«mac*niaiaeyrfi je krzy- zulców, twfoanzacych lacmne konsrhriiccje kratowe.
W inasyBa w^rianicie wysiegnik korizystoie jest u- tworzony z s«my wadluanej ora% krzyziuka umjgsz- ozionego parzejkatnie wzgledem niej i P&>zy zestawu obudowy* Inma zalelta obudowy wedlug wynalazku jest to, ze stropnica w kazdym przypadku zawiera psr^od- kowy czlon stropnicowy podparty za pomoca sto¬ jaka i lemmskatowego mechaaaizTnu dawigmiowego, przyzawalawy czlon stropnicowy^ podparty za po¬ moca stojaka, oraz krótkji, posredni czlon stropni- cowy, polaczony przegubowo z przodkowym i przy- zawalowym czlonem stropmopiwym, a ponadto po¬ laczony z przyizawalowym chanem sfcriopnaicowym za pomoca silowmika hycteat»H<3aneigo. Fodparóe pczodltóo-wego czloinju abropinicoiWieeo za pomJoca s(t»r jaka i le^niis&a&owego mecbaniiamu dawtiigffHOwe@> stf^a^za w szerokto zakoresie mozliiWQs^ dopasotwa- nia czesci zestawu obudowy przylegajacej do przodku do sfcyfcaja^cyoh si>e z nia, zestatwóiw obu¬ dowy- wyrobijska wybierkowego, dzaeki caeami nie i* raa róisadc w UlsyFbuowa0iu zestawów obudowy wy¬ robiska wybje/rfeowego wizgledem przenosnika i ma¬ szyny ujrabiajacej, a zatem zactoowainy jest staly przekop wentylacyjny i obchiodofcwy. Korzy-slfcnie sto¬ jak ten jeat naehylolny w strone przodku. 2fc KjEwzys«tmlie równiez i stojak podi>iearajacy przy- zacwalowy calipin sferopinibowy jest nachylony w stro¬ na przodteu, dziejfci eizemu jtuz tylko samo nachy- lende stojaków stanowi o moziliiiwosci ^niainy wyso¬ kosci polozenia stropnic zestawów obudowy za po- 2ft moca zmiany pochylenia stojakóiw, bez topimiec^nor sci zmieniania ich dlugosci. Mozluwe je^t jednak stosowanie, stojaka zasadaitoo pionowego pomie/izy przyzaiwalowym czloneim stropnicowym a ploza.
Pr ** obudowy maja zasadiniozo jednakowa dlugosc, na- toimiastt dlugosc pi^zyaawalowych czionów sdropini- cowyeh pary zestawów obudowy usytuowania-' naj- biisej chodnika y&st krótsza, a ponadto przy^awa- low« caglony srbropiaioowe pary zestawów ob£fcd©iW/y, 3& stykajacej sie z tarczowymi zastawami obudowy wyrobiska wylbierkowego sa dluzsze od przodtao- wyc^k czlonów st^oplnd)c©iwyiCh. Posredeie c^ony stropnicowe sa czesciami w-yraanie krótazyfl^i od pozoBitalyoh oalonow stropndieow-yefe,, umte^Li/w^ajaey- 40 mi tepsae dopasowanie stropnoicy czlonowej do stro¬ pu. Alby uniknac nadmiernej podatnosci sAropaiicy c^lonowej^ we^ujg wynalazku, pomiedzy prayzawa- liowy czlon stropnicowy a posaredni azlon st^o^inLea- wy jest wbudowany silownik hydrauli^e^y, za po- 4a moca którego mozna zablokowac po&redni ea^on stropnieowy wzigLedem przysaiw-alowego ctóonju stropniiGowego w kazdym je@p piolozerói. Koa^y^/t- nie ten silownik hydraulic^iy iest ulmiesiae^ony pod oboma tymi czlonami stropnicowymi i je&t po- » laoaony z kazdym z nich za pomoca wspornika wy¬ stajacego z riioh ku dc^oiw4. Na przyklad cy^Mer teigo silownika hydraui^ttoega jes^ polaczony prze¬ gubowo z przyizawalowym czlonem strop^cowym,, a tloozyisko podobnie z pos^edmim czlonem stffop- W nicowym.
W celu uniemoizliiwieinia pr^edostajwa^ia *ie \*sy- pu i pylu ze stfopm do wlotawej e^e^ci wycobaifea wyblerWoiweeo, wedlug ipaej eec^y wywaJlaziDu,, na priaodfoowyicfa i pc;«yEawa|owyieh ozleaa^ sferef»ii- w cowyrcfti od sfl^omy boków w^dluieiye^ 5% umielszifiajo- ne oslony pyaeiediwpylofwe, a/Uictoetrne w Hi^Witew pio- praecznym. Tego rodzaju oslony pn^eciwpylpzwe aa znane w aastospwianiu (ky obudowy wyq?pfeisHa wy¬ bierkowego. Koriy^me poapstaja one pod dzjaia- W niern silawniliów hydpauliczinyeh ]rul) sruibowycli105 295 7 8 sprezyn naciskowych^ kitóire to techniczne srodki dociskowe maja za zadanie uiszKrzalnieniie szpar po¬ miedzy przyleglymi zestawami obudowy co naj¬ mniej w tych miejscach, pod którymi przechodza górnicy.
Zastosowanie oslon przeciwpylowych o^aniezone jest tylko do wzdluznych boków przodkowych i przyaawalowych czlonów stropowych. W przypadku pary zestawów obudowy stykajacej sie z tarczo¬ wymi zestawem obudowy oslony przeciwpylowe ma¬ ja postac górnych plyt bocznych, umieszczonych na wydluzonych czesciach kasetonowych w zakiresie pnzyawalowych czlonów stropinicowych.
W innej korzystnej postaci wykonania wynalaz¬ ku w zestawie obudowy usytuowanym najblizej chodnika, sa rozmieszczone w odstepach wzgledem siebie stropnice boczne. Jakkolwiek wedlug glów¬ nej mysli wynalazczej te stropnice boczne sa u- mieszczone bezposrednio obok siebie, tworzac przy krawedzi przejscia stropu wyrobiska wybierkowe¬ go w strop chodnika podpore ciagla stropu w tym obszarze, to w jej wariancie umozliwione jest wspóldzialanie tego zestawu obudowy z korytarzo¬ wym zestawem obudowy, który wspomaga podpie- ramie stropu we wlotowe} czesci wyrobiska wybier¬ kowego, przylegajacej do chodnika. W tym celu np. równiez i ten korytarzowy zestaw obudowy ma stropinice poprzeczne, wystajace w strone wlotu wyrobiska wybierkowego, które wspóldzialaja w zazebieniu wzajemnym ze stropnicami bocznymi zestawu obudowy polozonemu najblizej chodnika, i podchwytuja naprzemiennie z nimi przyknaiwe- dziowy obszar stropu czesci wlotowej wyrobiska wybierkowego. Ta postac wyktomlamia wyinalazku u- mozOJwda poza tym wzajemne przemieszczanie ze¬ stawu obudowy polozonego najblizej chodnika wzgledem korytarzowego zestawu obudtowy, ponie¬ waz stale co najmniej polowa przykrawedziowego obszaru stropu czesci wlotowej wyrobiiska wybier¬ kowego jest podchwytywana albo przez stropnice boczne przychodnikowego zestawu obudowy albo przez stropnice poprzeczne korytarzowego zestawu obudowy.
Zafieta wynalazku jest to, ze stropnice boczne sa odchylane pionowo za pomoca silowników hydrau¬ licznych, które w najwyzszym polozeniu stropnic bocznych sa usytuowane zasadniczo równolegle do powierzchni górnej stropnic. Te silowniki hydrau¬ liczne korzystnie sa polaczone przegubowo z jed¬ nej strony ze stropnicami bocznymi a z drugiej strony ze stropnica zestawu obudowy za pomoca WfipbrnfikóWi wyjstajacych z tych stropnic ku dolowi.
W najwyzszym polozeniu • stropnic bocznych ich powierzchnia górna znajduje sie zasadniczo w jed¬ nej plaszczyznie z powierzchnia boczna stropnicy tetgo zestawu obudowy.
Przedmiot wymalatefcu jest przedstawiony w przy¬ kladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia obszar przejscia wyrobiska wybierko¬ wego w wyrobisko Koryftairzowei w fwzetaoju po- przecznym poziomym, oraz rózne zestawy obudo¬ wy przodkowej i korytarzowej a takze glówace na- pejdowa urzadzen do urabiania i odstawy, w wido¬ ku z góry, fig. 2 — pare zestawów obudowy u- mieszczonyeh w czesci wlotowej wyrobiska wybier¬ kowego, w rzucie bocznym wzdluz linii II—II we¬ dlug fig. 1|, fig. 3 — pare zestawów obudowy w przekroju poprzecznym poziomym wzdluz linii III— III wedlug £i|g. 2, fig. 4 — pare zestawów obudo¬ wy wedlug fig. 2 i 3, w widoku z przodu, fig. 5 — stropnice pary zestawów obudowy wedlug fig. 2— 4, w widoku od spodu, fig. 6 — inna pare zesta¬ wów obudowy umieszczonych w czesci wlotowej wyrobiska wybierkowego, w rzucie bocznym we¬ dlug linii VI—VI, wedlug fig. 1, fig. 7 — pare ze¬ stawów obudowy w przekroju poprzecznym pozio¬ mym wzdluz limdi VII—VII, zaznaczonej na lig. 6, zas fig. 8 przedstawia pare zestawów obudowy we¬ dlug fig. 6 i 7, w widoku z przodu.
Na fig. 1 jest przedstawienia czesc wlotowa 1 wy¬ robiska wybierkowego 2, która jest usytuowana za¬ sadniczo prostopadle do chodnika 3, a ponadto jest przedstawiiony przodek wybierkowy 4 oraz prze¬ strzen zawalowa 5.
W kierunku wzdluznym wyrobiska wybierako¬ wego 2 wzdluz przodku 4 jest ulozony przenlosnik przodkowy 6, na przyklad przenosnik zabierako- wy, lancuchowy, po którym jesjt prowadzona ma¬ szyna urabiajaca, nie przedstawiona na rysunku.
Glowica napedowa 7 wraz z ukladami napedowymi 8 i 9 przenosnika 6 i maszyny urabiajacej jest wyciaglnlieba do chodnika 3.
W poblizu czesci wlotowej 10 jest umieszczony korytarzowy zestaw obudowy 11, który podchwy¬ tuje luki 13 obudowy korytarzowej, uiworzone z wyzlobionych segmentów stropnicowych i roz¬ mieszczone w odstepach wzgledem siebie, za po¬ moca wielu uchwytów 12 wyprofilowanych od stro¬ ny górnej i rozmieszczonych równiez w odstepach wzgledem siebie. Korytarzowy zestaw obudowy jest zestawem kroczacym, a jego górne uchwyty sa zarówno pionowo jak i podluznie przestawne.
W okresie wybierania przodka w poblizu wlotu wyrobiska wybierkowego segmenty przyspagowe luków obudowy korytarzowej sa zdjete. Korytarzo¬ wy zestaw obudowy sluzy jednoczesnie jako urza¬ dzenie odciagowe dla pirzeniosnika 6 i maszyny ura¬ biajacej.
Na korytarzowym zestawie obudowy 11, po stro¬ nie wyrobiska wybierakowego znajduje sie piec stropnic poprzecznych 14 roznaieszczonych w od¬ stepach obok siebie i polaczonych z mim przegu¬ bowo, które dolegaja do krawedzi stropu wyrobi¬ ska wybierkowego i stropu wyrobiska korytarzo¬ wego. Odchylanie stropnic poprzecznych umozlilwia- ja silowniki hydrauliczne, nie przedstawione na rysunku* które sa polaczone przegubowo z jednej strony ze stropnicami poprzecznymi od ich dolnej strony, a z drugiej strony z korytarzowym zesta¬ wem obudowy.
W zasadniczej czesci swej dlugosci wyrobisko wyfiierkowe 2 jest obudowane za pomoca tarczo¬ wych zestawów obudowy 15, z których widoczne sa stropnice 1$ i tarcze przyzawalowe 17.
We wlotowej czesci 1 wyrobiska wyMerkówego 2, to znaczy w tej czesci tego wyrobiska, która dole¬ ga do chodnika 3 sa umieszczone obok siebie dwie pary kroczacych zestawów obudowy A, B, z któ¬ rych kazda zawiera po dwa zestawy obudowy 18, 19 i 20, 21, 09 39 40 45 50 55 609 105 295 Wedlug fig. 2—5 kazdy z zestawów obudowy 18, 19 pary zestawów obiadowy A ma skrzynlkowaita ploze 22 zwezajaca sie klinowato w strone przod¬ ka 4, dwa stojaki hydrauliczne 23 i 24, czlonowa stropnice 25 oraz mechanizm dzwigniowy 26. Sto¬ jak 23 usytuowany po stronie przodku 4 jest na¬ chylony w jego strone i podpiera przodkowy czlon stropnicowy 27, a tylny stojak 24 usytuowany za- saldniczo pionowo, osadzony przegubowo w przycaa- walowej koncówce plozy 22, podpiera przyzawalo- wy ozlon sltropniicowy 28. Przodkowy czlon strop¬ nicowy jest polaczony przegubowo z przyzawalo- wym czlonem stropnicowym za pomoca posrednie¬ go czlonu stropnicowego 29. Ponadto kazdy z po¬ srednich czlonów stropnicowych jest polaczony z ptrzyzawalowym czlonem stropnicowym za pomoca silownika hydraulicznego 30 umieszczonego pod stropnica. Polozenie silownika hydraulicznego 30 jest przedstawione na fig. 2 i 5 szczególnie wy¬ raznie.
Na fig. 2 i .4 jest przedstawiony mechanizm dzwi¬ gniowy 26 wbudowany pomiedzy ploza 22 a przy- zawalowy cizlon stropnicowy 27. Mechanizm ten umozliwia pionowe pinzestawiande stropniicy 25 rów¬ nolegle wzgledem plozy 22. Zawiera on dwa krót¬ kie laczniki 31 i 32, polaczone przegubowo z ploza, oraiz dlugi lacznik 33, kitóry jest polalczony przegu¬ bowo z konjcówkami krótkich laczników, a którego Wolna koncówka jest polaczona z pnzyzawalowyim czlonem stropnicowym 27 w koncowej, pnzjrzawa¬ lowej jego czesci. Wedlug fig. 4 kazdy z zestawów obudowy 18 i 19 ma po jednym mechanizmie dzwi¬ gniowym 26, uimiesziczonyni z kazdego podluznego jego boku.
Kiedy jeden z zestawów obudowy 18, 19 pary zestawów obudowy A kroczy, witedy dirugi jest roz¬ party. W celu umozliwienia kroczenia pomiedzy plozami 22 pary zestawów obudowy A jest umiesz¬ czony przesuwtndk hydrauliczny 34, którego cylin¬ der 35 jest polaczony przegubowo z ploza zestawu obudowy 19*, a kjtórego tloczyiskb 36 jest polaczone przegubowo z ploza zestawu obudowy 18. Wedlug fig. 3, na skutek zastosowania polaczenia prowad- nicowego 37 ploza zestawu obudowy 18 jest prze¬ mieszczana równolegle wzgledem plozy zestawu obudowy 18. Polaczenie prowadnicowe 37 zawiera prowadnice drazkowa 38, która obejmuje slizgowo prowadnik 39 wystajacy ze wspornika 40 mocuja¬ cego tloczysko 36.
Pomiedlzy przyizawalowa koncówka przyzawalo- wego czlonu stropnicowego 28 a ploza 22 zelstawu obudowy 18 jest wbudowana -czlonami plytowajta oslona zawalowa 41 o zmiennej dlugosci. Przegu¬ bowe osadzenie oslony zawalowej, wedlug fig. 1—3 umozliwia niezawodne przestawienie tylko jednego z zestawów obudowy pary zestawów obudowy A wzgledem drugiego jej zestawu obudowy, choc o- slona zawalowa rozciaga sie na cala szerokosc pa¬ ry zeistawów obudowy oslaniajac ja od strony przestrzeni zawalowej 5.
Przegubowe zamocowanie oraz zmiennosc dlugo¬ sci oslony zawalowej 41 sa dostosowane do piono¬ wego i podluznego zakresu zmian polozenia strop¬ nicy 25 wzgledem plozy 22. Na fig. 1,, 2 i 3 sa w zwiajzku z tyim przedstawione górne przeguby 42, a na fig. 2 i 3 dolne przeguby 43 oslony zawalo¬ wej.
Wedlug fig. 1, 2, 4 i 5, na stropnicy 25 zesta¬ wu obudowy 18 usytuowanego najblizej chodnika, 6 po stronie zwróconej ku chodnikowi sa umieszczo¬ ne stropnice boczne 44 pionlowo odchylne, które za¬ zebiaja sie ze stopnicami poprzecznymi 14 kory¬ tarzowego zestawu obudowy 11 przy krawedzi stro¬ pu wyrobiska wybierkowego ze stropem chodnika i tym samym podchwytuja ten obszar stropu. Kaz¬ da ze stropnic bocznych jest osadzona pionowo od- clhylnie. W tym celu pod stropnicami bocznymi sa umieszczone silowniki hydrauliczne 45, kftóre w po¬ lozeniu najwyzszego odchylenia stropnic bocznych sa usytuowane zasadniczo równolegle do górnej po¬ wierzchni stropnicy i stropnic bocznych.
Wedlug fig. 1, 4 i 5 przyzawalowe czlony strop¬ nicowe 28, oraz przodkowe czlony stropnicowe, sa w zakresie koncówek przyzawalowych zaopatrzone w boczne oslony przeciwpylowe 46, które utrud¬ niaja przedostawanie sie usypu ze stropu do prze¬ strzeni wyrobiska wybierkowego 1. Korzystnie te oslony przeciwjpylrwe pozostaja pod dzialaniem si¬ lowników hydraulicznych lub srubowych sprezyn naciskowych, które dociskaja je bezszcizelinowo do siebie.
Wedlug fig. 1 szerokosc pary zestawów obudowy A jest równa szerokosci jednego zestawu obudo¬ wy 15. Tym samym szerokosc jednego z zeistawów obudowy 18, 19 pary zestawów obudowy A równa sie polowie szerokosci jednego zestawu obudowy 15, stad tez podczas wycofywania zestawu obudowy 18 lub 19 pary zestawów obudowy A sa odciazane stosunkowo male powienzchnie stropu, przy czym 3L wycofywanie moze odbywac sie pod pewnym naci¬ skiem na strop.
Na fig. 1 oraz filg. 6—8 jest przedstawiona inna para zestawów obudowy B, kltóra styka sie z me¬ chaniczna obudowa 15 wyrobiska wybierkowego. Ta 40 para zestawów obudowy, co do plóz 22, stojaków 23 i 24 lemniskiatowych mechanizmów dzwigm^o- wych 26 i ksztaltu przodkowych czlonów stropni¬ cowych, uksztaltowana jeist jak para zeistaJwów o- budowy A. W tym zakresie mozna zrezygnowac z 45 powtórnego opisywania tej pary zestawów obudo¬ wy. Równiez i przesuwnik hydrauliczny 34 umiesz¬ czony pomiedizy plozami 22 jest taki sam jak na fig. 3 i 4. 12 fig. 1, 6 i 7 wynika, ze przyzawalowe czlony 50 stropnicowe 47 zestawów obudowy 20, 21 tej pairy zestawów obudowy B sa dluzsze od przyizawalo- wych czlonów stropnicowych 28 zestawów obudo¬ wy 18, 19, wedlug fig. 2 do 5, i rówtnliez dluzsze od przodkowych czlonów stropnicowych 27. Wedlug 55 fig. 7 plozy 22 tych zestawów obudowy sa wyposa¬ zone po stronie przyzawalowej w wysiegniki 48, 49 usztywnione krzyzulcami. Wylsiegniiki te wraz z przyzawialowymi koncówkami plóz sluza do za¬ mocowania plyt bocznych 50 wystajacych ku gónze, 60 zachbdlzacych na nakladke za plyty boczne 51, wy¬ stajace z przyizawalowych czlonów stropnicowych 47 w .strone plóz.
W obszarze zawalowym zestawów obudowy 20, 21 znajduja sie wydluzone czesci kasetonowe 5Z, wy- 65 posazone po stronie zawalowej w oslony zawalowe105 295 11 1£ 41 takie, w jakie jest wyposazona para zestawów obudowy A i siegajace do przestrzeni zawalowej 5.
Wydluzone czesci kasetonowe 52, jak to- przedsta¬ wia zwlaszcza fig. 1 wraiz z oslona zawalowa 41 pary zestawów obudowy A tworza deskowanie na czas nanoszenia i wiazania materialu budowlanego wznosizonej tamy 53 przylegajacej do chodnika. Po¬ za tym wydluzone czesci kasetonowe uniemozliwia¬ ja przedostawanie sie usypu z przestrzeni zawalo¬ wej do wyrobiska wybierkowego 2 poprzez pare zestawów obudowy B.
Równiez i oba zestawy obudowy 20, 21 pary ze- stswcw obudowy B, wedlug fig. I sa waskie, co oznacza, ze w przypadku wycofywania jednego z zestawów obudowy tej pary jedynie stosunkowo mala powierzchnia stropu jest odciazana na krótki okres czasu.

Claims (7)

Zastrzezenia p aj tent a we
1. Obudowa wlotowej czesci wyrobiska wybier¬ kowego, przylegajacej do chodnika, zawierajaca tarczowe zestawy obudowy, z których kazdy jest wyposazony w co najmniej jedna plcize oraz strop¬ nice pionowo przestawna wzgledem plozy za po¬ moca stojaków i lemndisfcaltowego mechanizmu dzwigniowego, znamienna tym, ze ma co najmniej trzy waskie zestawy obudowy (18, 19, 21) kroczace za pomoca przesuwnSków hydraulicznych (54), wy¬ posazone w wieloczlonowe stropnJice (25) o wiek¬ szej od plóz (22) dlugosci, wystajace poza nie za¬ równo w strone przodku (4) jak i przestrzeni za¬ walowej <5), a takze w oslony przeciwizawalowe (41) o zmiennej dlugosci Wbudowane czlonami co naj¬ mniej posrednio przegubowo miedzy przyzawolowe koncówki stropnic (25) i plóz (22), przy czym strop¬ nice (25) zestawu obudowy (18) znajdujacego sie najblizej chodnika (3) sa polaczone przegubowo z wieloma stropnicami bocznymi (44), usytuowanymi obok siebie i wystajacymi w strone chodnika (3), a ponadjto zestaw obudowy (21) stykajacy sie z tar¬ czowym zestawem obudowy (15) ma wydluzone cze¬ sci kasetonowe (52) siegajace do przestrzeni zawa¬ lowej (5) ponad oslonami przeritwizawalowymi (41) obu zestawów obiudiowy (18, 19).
2. Obudowa wedlug zastrz. 1, znamienna tym, ze kazdy z dwóch zestawów obudowy (18, 19 i 20, 21) jest parami polaczony za pomoca przesuwników hydraulicznych (34), przy czym oslona przeciwza- 5 walowa (41) kazdej z par zestawów obudowy (A i B) jest polaczona przegubowo co najmniej posre¬ dnio ze stropnica (25) i ploza (22) tylko jednego z obu zestawów obudowy (19 albo 21).
3. Obudowa wedlug zastrz. 1 ailbo 2, znamienna tym, ze oslona przecilwizawalowa (41) stanowi czesc skladowa wydluzonej czesci kasetonowej (52> pary zestawów obudowy (B), stykajacej sie z tarczowym zestawem obudowy (15) i wyposazonej w dwie ply¬ ty boczne (50, 51), umieszczone jedna za druga na zakladke, pionowo przesuwnie wzgledem siebie, na przeciwleglych bokach wzdluznych obu zestawów obudowy (20-, 21), i zamocowane z jednej strony do stropnicy (25) a z drugiej strony do plóz (2i2) oraz do przyzawaloiweigo wysiegnika (48^ 49) plóz (22>, usztywnionego krzyzulcami.
4. Obudowa wedlug zastlrz. 1 alJbo 2, znamienna tym, ze stropnijca (25) zawiera przodkowy czlon stropinieowy (27) podparty za pomoca stojaka (23) i lemniiskatiowego mechanizmu dzwigniowego (2G), przyizawalowy czlon stropnicowy (28, 47), podparty za pomioca stojaka (24) oraz krótki, posredni czlon stropnicowy (29), polaczony przegubowo z przodko¬ wym i przyzawalowym czlonem stropnicowym (27, 28 lub 47), a ponadto polaczony z przyzawalowym czlonem stropnicowym (28 lub 47) za pomoca si¬ lownika hydrauliiciznego (30K
5. Obudowa wedlug zastrz. 4, znamienna tym, ze przodkowe i przyzawalowe czlony stropnicowe (27, 28 lub 47) sa po stronie boków wzdluznych wypo¬ sazone w ruchome poprzecznie oslony przeciwpylo¬ we (46).
6. Obudowa wedlug zaiste. 1, znamienna tym, ze zestaw obudowy (18) usytuowany najblizej chod¬ nika (3) jest wyposazony w stropnice boczne (44), umieszczone w odstepach wzgledem siebie.
7. Obudowa wedlug zastrz 1 albo 6, znamienna tym, ze stropnice boczne (44) sa osadzone pionowo odchydnlie za pomoca silowników hydraulicznych (45), które w polozeniu najwyzszego odchylenia stropnic bocznych (44) sa usytuowane zasadniczo równolegle do powierzchni górnej stropnic. 15 20 25 30 35 401*5 «5 FIG.1 Li A- u 26 U U 25 FIG. 2 2{_35 34 36 39 38 37 *LM \6 f m FIG. 4 221 |?2 18 3t ,'g FIG. 5
PL19381176A 1976-11-20 1976-11-20 Roof-support for the entry of a winning excavation PL105295B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL19381176A PL105295B1 (pl) 1976-11-20 1976-11-20 Roof-support for the entry of a winning excavation

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL19381176A PL105295B1 (pl) 1976-11-20 1976-11-20 Roof-support for the entry of a winning excavation

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL105295B1 true PL105295B1 (pl) 1979-10-31

Family

ID=19979439

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL19381176A PL105295B1 (pl) 1976-11-20 1976-11-20 Roof-support for the entry of a winning excavation

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL105295B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU934905A3 (ru) Цепной скребковый конвейер дл подземных горных выработок
US3256955A (en) Dock for aircraft maintenance and repair
PL105295B1 (pl) Roof-support for the entry of a winning excavation
PL118974B1 (en) Shielded roof support for undergroung winning works
KR102161136B1 (ko) 사다리 세트, 특히 소방용 사다리 및 사다리 세트가 장착된 차량
CN115123802A (zh) 转载机行人过桥及转载机
US6409915B1 (en) Rake cleaning arrangement
PL117943B1 (en) Travel area protection shield of automatically adjustable height,being mounted on a walking roof supportvlivaemojj vysotojj,pomehhennoe na shagajuhhejj krepi
SU900005A1 (ru) Секци механизированной крепи
PL136135B1 (en) Roof support unit in particular for mining work in sloping deposits with use of thrown filling
SU1082962A1 (ru) Механизированна крепь
SU754007A1 (ru) Складное укрытие
PL93301B1 (pl)
SU1745965A1 (ru) Перекрытие секции механизированной крепи
SU750098A1 (ru) Устройство дл соединени конвейера с механизированной крепью
RU2332570C1 (ru) Управляемое щитовое перекрытие для отработки крутых пластов с закладкой выработанного пространства
SU814808A1 (ru) Крышка дока
SU1728496A1 (ru) Механизированна крепь дл отработки мощных крутых пластов
PL91072B1 (pl)
SU875026A1 (ru) Скрепероструговый агрегат
PL190360B1 (pl) Pomost do robót remontowych a zwłaszcza do naprawy obudowy w szybach górniczych
SU794110A2 (ru) Глубинный водозабор
PL97715B1 (pl) Obudowa zmechanizowana wlotu sciany
SU1065618A1 (ru) Секци механизированной крепи
PL154738B1 (pl) Czołowa osłona przejścia