PL103970B1 - Gorniczy przenosnik zgrzeblowy duzej mocy do wspolpracy z wysokowydajna maszyna urabiajaca i obudowa zmechanizowana,zwlaszcza typu oslonowego - Google Patents

Gorniczy przenosnik zgrzeblowy duzej mocy do wspolpracy z wysokowydajna maszyna urabiajaca i obudowa zmechanizowana,zwlaszcza typu oslonowego Download PDF

Info

Publication number
PL103970B1
PL103970B1 PL18923876A PL18923876A PL103970B1 PL 103970 B1 PL103970 B1 PL 103970B1 PL 18923876 A PL18923876 A PL 18923876A PL 18923876 A PL18923876 A PL 18923876A PL 103970 B1 PL103970 B1 PL 103970B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyor
drive
mining
housing
guides
Prior art date
Application number
PL18923876A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL18923876A priority Critical patent/PL103970B1/pl
Publication of PL103970B1 publication Critical patent/PL103970B1/pl

Links

Landscapes

  • Chain Conveyers (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest górniczy przeno¬ snik zgrzeblowy duzej mocy przystosowany do wspólpracy z wysokowydajna maszyna urabiajaca i odbudowa zmechanizowana, zwlaszcza typu oslonowego.
Znane dotychczas przenosniki zgrzeblowe duzej mocy wspólpracujace z ciezkimi maszynami ura¬ biajacymi i obudowami zmechanizowanymi cha¬ rakteryzuja sie tym, ze zarówno w napedzie wy- sypowym jak i zwrotnym przytwierdzone sa do bocznych scianek kadlubów od strony wewnetrz¬ nej krótkie prowadnice zgrzebel majace za zada¬ nie zapewnienie lagodnego przejscia zgrzebel na odcinkach od bebnów napedowych do pierwszych czlonków trasy przenosnika. Pólka prowadzaca koncówki zgrzebel jest prostopadla do bocznej scianki kadluba napedu, a miejsce zamocowania prowadnicy znajduje sie blisko wlotu lub wylo¬ tu toru zgrzebel poza trase przenosnika. Kadluby stacji napedowych zaopatrzone sa w przyspawane do ich bocznych scianek uchwyty sluzace do podla¬ czenia ciegna maszyny urabiajacej. Uchwyty te obciazone sa znacznymi silami -pochodzacymi od naciagu w ciegnie maszyny urabiajacej. Kadluby stacji napedowych posadowione sa przesuwnie na sztywnych belkach zaopatrzonych w gniazda sto¬ jaków rozporowych kotwiacych caly zespól stacji napedowej.
W sklad elementów trasy przenosników dotych¬ czasowych wchodza zastawki boczne do których zaczepione sa za posrednictwem srub lub sworzni koncówki zmechanizowanej obudowy górniczej.
Obudowa ta wspólpracuje z przenosnikiem, zwla¬ szcza przy bocznym przesuwaniu przenosnika w slad za postepem wyrobiska górniczego.
Znane przenosniki wykazuja nastepujace wady: krótkie prowadnice o poziomych pólkach nie za¬ bezpieczaja w dostatecznej mierze przed wypad¬ nieciem poszczególnych zgrzebel ze swego toru i nie zapewniaja plynnej wspólpracy kól lancucho¬ wych z lancuchem zgrzeblowym. Przeszkadzaja tej wspólpracy pionowe drgania lancucha wraz ze zgrzeblami zaklócajace przy napedzie wysypowym prawidlowe nachodzenie lancucha na kolo lancu¬ chowe, a przy napedzie zwrotnym bezkolizyjne wchodzenie koncówek zgrzebel pod pólki profilu bocznego rynien, bedacych zasadniczymi elementa¬ mi trasy przenosnika. Uchwyty ciegna maszyny urabiajacej w rozwiazaniu dotychczasowym po¬ woduja na skutek przenoszenia duzych sil miej¬ scowe deformacje scianki bocznej kadluba stacji napedowej, lub tez w przypadku jej dodatkowe¬ go wzmocnienia odrywanie uchwytów. Ma to bar¬ dzo niekorzystny wplyw na niezawodnosc wspól¬ dzialania przenosnika z maszyna urabiajaca.
Dalszym mankamentem konstrukcyjnym prze¬ nosników dotychczasowych jest brak mozliwosci stosowania róznych wariantów kotwienia stacji napedowych. Sztywne belki kotwiace przyciskane bezposrednio do spagu nie pozwalaja na mozli- 103 9703 103 970 4 wzdluznym, fig. 3 kadlub stacji napedowe; w widoku z boku, fig. 4. trase przenosnika wspól- ^ pracujaca z obudowa zmechanizowana w prze¬ kroju poprzecznym, a fig. 5 szczegól zamocowa- nda prowadnicy w przekroju poprzecznym.
Przenosnik wedlug wyinalazku zawiera stacje napedowe i wysypowa 1 i zwrotna 2 wyposazane w wymienne prowadnice 3 i 4 koncówek zgrze¬ bel 5, przy czym poczatki prowadnic 3 stacji wy- io sypowej 1 oddalone sa od osi 6 napedowego bebna 7 o dlugosc L mieszczaca sie w granicach od 0,6 do 1,2 rozstawu t zgrzebel 5. W przypadku stacji zwrotnej 2 poczatek prowadnicy 4 oddalony jest od osi 8 napedowego bebna 7 o dlugosc 1 mieszczaca sie w granicach od 0,2 do 0,5 rozsta¬ wu t zgrzebel 5. Pólki 9 prowadnic 3 i 4 odchylo¬ ne sa ku górze o kat a równy w przyblizeniu katowi p nachylenia wewnetrznej powierzchni pólki 10 bocznej scianki 11 rynny 12. Do bocznych •ao scianek 13 i 14 stacji napedowych 1 i 2 przy¬ twierdzone sa na calej szerokosci scianek 13 i 14 uchwyty 15 sluzace do zamocowania ciegna ma¬ szyny urabiajacej. Od strony bebnów napedo¬ wych 7 uchwyty 15' wzmocnione sa ukosnymi ze- brami 16. % Stacje napedowe 1 i 2 posadowione sa prze¬ suwnie na znanych kotwiacych belkach 17, da których konców przylaczone sa rozlacznie i prze¬ gubowo zespoly 18 i 19 gniazd stojaków rozpor- czych, przy czym moga byc one mocowane za¬ równo do koncówek belek 17, jak i do znajduja¬ cych sie na belkach 17 obejm 20 przystosowanych do bocznego przylaczania zespolów 18 i 19 gniazd.
Trasa przenosnika zawiera boczne zastawki 21 charakteryzujace sie tym, ze maja w swej dolnej czesci wystajace w strony obudowy 22 zderzaki 23 stykajace sie z pchajaca belka 24 bedaca konco¬ wym elementem zmechanizowanej obudowy 22.
Przenosnik wedlug wynalazku moze miec zasto- 4t sowanie do odstawy urobku w weglowych wy¬ robiskach górniczych o maksymalnej koncentracji wydobycia przy uzyciu najciezszego sprzetu, przy wysokim stopniu mechanizacji i automatyzacji procesu urabiania i odstawy. wosc dostosowania sie do nierównego podloza, nie dopuszczaja równiez zmian w ukladzie stojaków.
Zmiany te sa czesto pozadane ze wzgledu na rózne warunki geologiczne wyrobiska i zwiazane ' z tym rózne metody prowadzenia prac eksploata¬ cyjnych w zlozu. Ustalenie wspólpracy przenosni¬ ka z obudowa na tej zasadzie, ze obudowa pod¬ ciaga sie do przodu bedac polaczona z trasa prze¬ nosnika ma ten ujemny skutek, ze przenosnik na¬ razony jest w trakcie podciagania obudowy na znaczne obciazenie boczne prowadzace czesto do uszkodzenia elementów trasy, zwlaszcza jej zlacz.
Niekorzystny jest poza tym uklad pchania prze¬ nosnika przez obudowe, w którym poszczególne przesuwaki przylaczone sa bezposrednio do zasta¬ wek trasy.
Celem wynalazku jest opracowanie przenosnika pozbawionego powyzszych wad.
Cel ten zostal osiagniety przez zastosowanie roz¬ wiazania bedacego przedmiotem wynalazku. Pole¬ ga ono na takiej konstrukcji i takim umiejscowie¬ niu wymiennych prowadnic, ze ich pólki odchylone sa ku górze pod katem równym w przyblizeniu ka¬ towi nachylenia wewnetrznej powierzchni pólki scianki bocznej rynny przenosnika, zas poczatki prowadnic napedu wysypowego oddalone sa od osi bebna napedowego na odleglosc w granicach od 0,6 do 1,2 najkorzystniej 0,8 wymiaru rozstawu zgrzebel, a w przypadku napedu zwrotnego na od^ leglosc od 0,2 do 0,5 najkorzystniej 0,3 wymdaru rozstawu zgrzebel. Kadluby stacji napedowych maja zamocowane trwale w poprzek calych swych scian bocznych uchwyty sluzace do podlaczenia ciegna maszyny urabiajacej.
Uchwyty te znajdujace sie na zewnetrznych po- werzchniach scian bocznych wzmocnione sa od strony bejbna napedowego ukosnymi zebrami. Ka¬ dlub stacji napedowej wysypowej lub zwrotnej osadzony jest przesuwnie na znanej belce kotwia¬ cej, do której konców zamocowane sa rozlacznie i przegubowo zespoly gniazd stojaków rozpor- csych, przy czym, zespoly te moga byc mocowane zarówno do koncówki belki jak tez do znajduja¬ cej sie na belce obejmy przystosowanej do bocz¬ nego przylaczenia zespolu gniazd. W sklad elemen¬ tów trasy przenosnika wchodzi zastawka rozwia¬ zana w ten sposób, ze nie jest ona polaczona bez¬ posrednio z koncówkami obudowy, lecz ma w swej dolnej czesci wystajace w strone obudowy zderzaki przenoszace nacisk wzdluznej belki pcha¬ jacej, bedacej koncowym elementem obudowy zmechanizowanej.
Zaletami przedstawionego przenosnika sa: mini¬ malna awaryjnosc, jak równiez mozliwosc prak¬ tycznego zastosowania optymalnego w danych wa¬ runkach ruchowych sposobu kotwienia stacji na¬ pedowych. Dalsza zaleta przenosnika wedlug wy¬ nalazku jest likwidacja zagrozenia uszkodzenia zlacz trasy poprzez nierównomierna wspólprace przenosnika z obudowa, szczególnie przy podciaga¬ niu obudowy.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przy¬ kladzie zastosowania na rysunku, którego fig. 1 przedstawia przenosnik w widoku z góry, fig. 2 kadlub stacji napedowej przenosnika w przekroju

Claims (2)

1. Zastrzezenia patentowe 1. Górniczy przenosnik zgrzeblowy duzej mocy do wspólpracy z wysokowydajna maszyna urabia¬ jaca i obudowa zmechanizowana, zwlaszcza typu oslonowego, znamienny tym, ze jego stacje nape¬ dowe wysypowa (1) i zwrotna (2) wyposazone sa w wymienne prowadnice (3) i (4) koncówek zgrze¬ bel (5) tak rozmieszczone, ze w stacji napedowej wysypowej (1) poczatki prowadnic (3) oddalone sa od osi (6) napedowego bebna (7) o odleglosc (L> mieszczaca sie w granicach od 0,6 do 1,2 najko¬ rzystniej 0,8 rozstawu (t) zgrzebel (5), a w stacji napedowej zwrotnej o dlugosc (1) mieszczaca sie w granicach od 0,2 do 0,5. najkorzystniej 0,3 roz¬ stawu (t) zgrzebel (5), zas do bocznych scianek (13) i (14) stacji napedowych (1) i (2) przytwier¬ dzane sa na calej szerokosci scianek (13) i (14) uchwyty (15) ciegna maszyny urabiajacej wzmóc- 10 15 '20 25 30 35 40 45 50 55 60103 970 nione od strony bebnów napedowych (7) ukos¬ nymi zebrami (16), przy czym stacje napedowe (1) i (2) osadzone sa przesuwnie na znanych kotwia¬ cych belkach (17), do których przymocowane sa rozlacznie i przegubowo zespoly (18) i (19) gniazd do stojaków rozporczych oraz, ze trasa tego prze¬ nosnika zawiera boczne zastawki (21) charaktery¬ zujace sie tym, ze maja w swej dolnej czesci wystajace w strone obudowy (22) zderzaki (23) na które naciska pchajaca belka (24) bedaca konco¬ wym elementem zmechanizowanej obudowy (22). 2. Górniczy przenosnik wedlug zastrz. 1, zna- 10 mienny tym, ze pólki (9) prowadnic (3) i (4) od¬ chylone sa ku górze o kat (a) równy w przybli¬ zeniu katowi (p) nachylenia wewnetrznych po¬ wierzchni pólek (10) bocznej scianki (11) ryn¬ ny (12). 3. Górniczy przenosnik wedlug zastrz. 1, zna- mieny tym, ze zespoly (19) lub (18) gniazd do sto¬ jaków rozporczych zamocowane sa do kotwiacej belki (17) za posrednictwem obejmy (20) przysto¬ sowanej do bocznego przylaczenia zespolów (18) i (19) gniazd. Fig.1 Fig.
2 Fig.3103 970 15. £?\& Fig.5 PZCraf. Koszalin D-770 115 egz. A-4 Cena 45 zl
PL18923876A 1976-04-30 1976-04-30 Gorniczy przenosnik zgrzeblowy duzej mocy do wspolpracy z wysokowydajna maszyna urabiajaca i obudowa zmechanizowana,zwlaszcza typu oslonowego PL103970B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL18923876A PL103970B1 (pl) 1976-04-30 1976-04-30 Gorniczy przenosnik zgrzeblowy duzej mocy do wspolpracy z wysokowydajna maszyna urabiajaca i obudowa zmechanizowana,zwlaszcza typu oslonowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL18923876A PL103970B1 (pl) 1976-04-30 1976-04-30 Gorniczy przenosnik zgrzeblowy duzej mocy do wspolpracy z wysokowydajna maszyna urabiajaca i obudowa zmechanizowana,zwlaszcza typu oslonowego

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL103970B1 true PL103970B1 (pl) 1979-07-31

Family

ID=19976674

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL18923876A PL103970B1 (pl) 1976-04-30 1976-04-30 Gorniczy przenosnik zgrzeblowy duzej mocy do wspolpracy z wysokowydajna maszyna urabiajaca i obudowa zmechanizowana,zwlaszcza typu oslonowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL103970B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4387798A (en) Cascading conveyor system
AU2009317891A1 (en) An apparatus and method for extension of conveyors
US4029361A (en) Longwall mining roof support for double deck machines
US3355213A (en) Mine roof supports and conveyors for use in conjunction therewith
CA1037974A (en) Mining method and apparatus
PL103970B1 (pl) Gorniczy przenosnik zgrzeblowy duzej mocy do wspolpracy z wysokowydajna maszyna urabiajaca i obudowa zmechanizowana,zwlaszcza typu oslonowego
US6276758B1 (en) Surface miner with tilting superstructure for depth control
US4389072A (en) Longwall mineral mining installation
US3570255A (en) Mine roof support
US5700061A (en) Guide and drive arrangement for the winning machines of mineral winning installations
US2805758A (en) Articulated conveyor
US1977147A (en) Endless belt conveyer
US4241824A (en) Conveyors for use in mineral mining installations
DE1247244C2 (de) An einem Strebfoerdermittel gefuehrtes Raeumgeraet
US4111489A (en) Stacked mineral mining plows independently driven or coupled
US6073745A (en) Adjustable yoke assembly
DE3203939C2 (de) Übergabevorrichtung an Teilschnittmaschinen
GB2106066A (en) Conveyor pans
SU880914A1 (ru) Загрузочное устройство ленточного конвейера
US3782777A (en) Apparatus supported by a longwall conveyor frame for hauling coal mining equipment
US796499A (en) Art of mining coal.
DE2933766A1 (de) Teilschnitt-streckenvortriebsmaschine
DE371594C (de) Einrichtung zum Loesen, Verladen und Foerdern von Abraummassen
PL117040B1 (en) Winning apparatus for mine excavations
US2876915A (en) Train loading apparatus